Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επιστρέφω με λίγες εντυπώσεις απο aosp extended.

Καταρχήν stock (αίσθηση) nougat. :up::up::up:

Από παραμετροποιήσεις μάλλον αρκετά περισσότερες απο miui και δεν εχω καν ασχοληθεί με exposed και substratum.

Από ταχύτητα οκ όπως και με miui δεν είχα πουθενά πρόβλημα ή lag.

Παιχνίδια δεν παίζω κάτι απαιτητικό οπότε δεν έχω γνώμη.

O fingerprint sensor μου φαίνεται κατιτίς πιο γρήγορος.

Κάμερα χωρίς bug και λίγο καλύτερη ειδικά στο video.

Root εφόσον -λογικά έχεις twrp γίνεται πανεύκολα flashάροντας το τελευταίο superSu.

IR blaster, mi remote μια χαρά.

 

Στο μόνο που κρατάω κάποιες επιφυλάξεις είναι η μπαταρία την οποία αισθάνομαι λίιιιιιιιγο πιο κάτω απο ότι στην xtrv-miui που είχα πριν :worry: .

Σε γενικές γραμμές (αν δεν δω κάτι τραγικό σε μπαταρία) μένω εδώ και την συνιστώ και εγώ με την σειρά μου.

 

PS.Με radon kernel έχει καλύτερη μπαταρία ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορώ να αλλάξω μόνο τον kernel ,μιας και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι αυτό;

Και ποια η διαδικασία?

 

Αυτό σου είπα, μπορείς να αλλάξεις μόνο kernel. Η διαδικασία είναι κατεβάζεις το zip και το φλασάρεις με TWRP όπως έβαλες και την rom. Απλά σου είπα να πάρεις backup γιατί αν δεν σου αρέσει δεν μπορείς να γυρίσεις στον στοκ kernel αλλά ούτε και σε άλλον (δεν κάνει να φλασάρεις διαφορετικούς kernel τον ένα πάνω από τον άλλο). Διάβασε και στο XDA στα θέματα των Kernel να δεις ποιος σου αρέσει πιο πολύ. Και ο ElementalX καλός είναι και ο Franco (αυτός δεν έχει double tap to wake).

Link to comment
Share on other sites

Το στρογγυλό σηματακι πάνω, δίπλα από του Wifi, τι σημαίνει;

 

Η πρόσβαση τοποθεσίας είναι (GPS). Κάποια εφαρμογή ζητάει στίγμα.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσβαση τοποθεσίας είναι (GPS). Κάποια εφαρμογή ζητάει στίγμα.

Αν είναι οι ομόκεντροι κύκλοι, είναι το σήμα πως μοιράζεις τα data σου μέσω tethering (http://tech.in.gr/short-news/?aid=1231049045)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,εχω το κινητο κ φοραει την 7.6.10 απο την miui.gr κοινοτητα. Πριν απο καποιες μερες αλλαξα οθονη σε καταστημα της Ομονοιας κ απο τοτε το κινητο δεν πιανει σημα συνεχεια. Πχ απο ομονοια εως μοναστηρακι ολα κομπλε σημα κλησεις δεδομενα. Φτανω κορωπι και τιποτα. Βγαινω αττικη οδο νεκρο,φτανω εθνικη εχει σημα κ ολα κομπλε. Αυτο μου το κανει κ με τις δυο sim (wind cosmote) Εχει καποιος ιδεα τι συμβαινει;;;
Link to comment
Share on other sites

Aosp extended εντυπώσεις part 2:

Η μπαταρία είναι μια ώρα SoT κάτω από miui :( με ίδια χρηση.

Έχω 5:30 ώρες χωρίς καθόλου 4g ανοιχτά.

Θα ψαχτω λίγο για να αλλάξω kernel καθώς επίσης στην επόμενη φόρτιση να βάλω και εξοικονομηση μπαταρίας μήπως και ανεβάσω sot

 

EDIT

Δεύτερη φόρτιση με εξοικονόμηση μπαταρίας ανοιχτή αυτήν τη φορά απο το 85% και ειμαι στις 2 ωρες sot με 58% μπαταρία υπόλοιπο. πράγμα που δεν είναι καλό.

Αυτό που παρατήρησα είναι οτι τρώει πολύ μπαταρία όταν τηλέφωνο είναι σε standby για κάποιο λόγο, και μετα από λίγο ψάξιμο είδα οτι αυτό το θέμα υπάρχει σε όλες τις (custom ? ) nougat roms.

Δεν είναι τραγικό αλλά εκεί που έβγαζα με το ζόρι 2 μέρες τώρα πλέον απλά βγάζει 1 μέρα.

Θα περιμενω να τελειώσει και αυτή η φόρτιση και θα βάλω radon μήπως και δώ καλύτερη συμπεριφορά.

*double tap to wake έχει και ο stock kernel ;)

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο πανελ ..εχω περασει την ρομ aosp_kenzo-8.0.0-20170902-mod ..Πως μπορω να κανω ενημερωση κωδικα ασφαλειας .να κανω αναβαθμιση
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο πανελ ..εχω περασει την ρομ aosp_kenzo-8.0.0-20170902-mod ..Πως μπορω να κανω ενημερωση κωδικα ασφαλειας .να κανω αναβαθμιση

 

αρχικα στειλε ενα λινκ της ρομ σου..

για να ενημερωσεις, κατεβαζεις την νεα εκδοση της ιδιας της ρομ σου, και την φλασαρεις μετα απο wipe cache/ dalvik cache.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για aosp.

Πως απενεργοποιούμε το screen wake όταν έρχονται notifications με κλειδωμενη οθονη.?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

αρχικα στειλε ενα λινκ της ρομ σου..

για να ενημερωσεις, κατεβαζεις την νεα εκδοση της ιδιας της ρομ σου, και την φλασαρεις μετα απο wipe cache/ dalvik cache.

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-aosp-oreo-t3664605

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για aosp.

Πως απενεργοποιούμε το screen wake όταν έρχονται notifications με κλειδωμενη οθονη.?

Απενεργοποίησε το ambient display.

Είναι μέσα στις ρυθμίσεις της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

 

η ρομ που εχεις δεν εχει ενημερωθει απο τοτε.. συνεπως δεν μπορεις να την ενημερωσεις, εκτος αν βαλεις καποια αλλη. μερικοι εδω μεσα εχουν την nitrogen. αλλα θα πρεπει να κανεις wipe data.

Link to comment
Share on other sites

η ρομ που εχεις δεν εχει ενημερωθει απο τοτε.. συνεπως δεν μπορεις να την ενημερωσεις, εκτος αν βαλεις καποια αλλη. μερικοι εδω μεσα εχουν την nitrogen. αλλα θα πρεπει να κανεις wipe data.

την δοκίμασα δεν μ άρεσε μπροστά σ αυτί που έβαλα ..άλλο τηλέφωνο είναι ..απλά απ την miui 9 έλειψαν κάποιες λειτουργίες που εδώ δεν...κλείδωμα εφαρμογής , στιγμιότυπο και το καθάρισμα και την ασφάλεια που ειχε ..κατά τα άλλα νομίζω καλύτερη φωτογραφία πιο καλό σήμα , καλύτερο ήχο στο ραδιόφωνο και rds .οσο για την μπαταρία τα ίδια κρατάει ..και το βασικότερο είσαι απεξαρτημενος απο το λογαριασμό της xiaomi δεν χρειάζεται πουθενά..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ξεφορτωθώ την miui.

Κυκλοφορεί τίποτα stable σε έκδοση Android 7.0;

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ξεφορτωθώ την miui.

Κυκλοφορεί τίποτα stable σε έκδοση Android 7.0;

Nitrogen OS, η stable είναι 7 (τη φοράω και είμαι πολύ ευχαριστημένος) ενώ η test (beta δηλαδή) είναι 8, και επίσης πολύ στεθερή (δεν την έχω δοκιμάσει, από ότι διαβάζω - έχει όμως τα ψιλοθεματάκια της). Δες την εδώ: https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-nitrogen-os-11-01-2017-t3536211

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λέτε έχει split screen η 9.Εκανα αναβάθμιση σε 9 αλλά δεν βλέπω να έχει. Το note 4x με την 9 μόλις πατήσεις το κουμπί να δεις ποιες εφαρμογές είναι ανοιχτές πάνω αριστερά λέει διαχωρισμός οθόνης
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λέτε έχει split screen η 9.Εκανα αναβάθμιση σε 9 αλλά δεν βλέπω να έχει. Το note 4x με την 9 μόλις πατήσεις το κουμπί να δεις ποιες εφαρμογές είναι ανοιχτές πάνω αριστερά λέει διαχωρισμός οθόνης

 

Ο κύριος λόγος που πέταξα την miui. :mad:

Στο κινητό μας για κάποιο λόγο δεν έδωσε η Xiaomi Nougat έκδοση άρα ΔΕΝ θα έχεις split screen.. Το τεσσαρι έχει Nougat.

 

Απενεργοποίησε το ambient display.

Είναι μέσα στις ρυθμίσεις της οθόνης.

Απενεργοποιημενο είναι αλλά πάλι ξυπνάει η οθόνη σε κάθε Viber notification.

UPDATE

Τελικά κάτι παίζει με το Viber. Στα υπόλοιπα notifications δεν ξυπνάει η οθόνη. Στο Viber ακόμα και αν απενεργοποιησω τις ειδοποιήσεις πάλι ξυπνάει η οθόνη και κάνει και ήχο απλά δεν δείχνει τίποτα και μετά από 5 δεύτερα ξανάσβήνει η οθονη.

Update στο προηγούμενο update (serial το καταντησα):lol::lol::lol:

Μέσα από την εφαρμογή του Viber απενεργοποιεις την επιλογή που λέει "φωτεινή οθόνη σε μηνύματα" και δουλεύει οκ.

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, φλασαρα την xiaomi-miui-hellas-6.0_kenzo_V9_arΩma_7.11.9, με το που ανοίγω το κινητό στιγμιαία μου βγάζει το σηματάκι mi και μετά κλείνει, πατάω up και power, αλλά τίποτα, καμία βοήθεια ??

Ευχαριστώ

 

έκανα unlock το κινητό και όλα καλά !!!!!!!

Edited by Spirakos2

Xiaomi Redmi 5 Plus :lol:

ipad 3

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος λόγος που πέταξα την miui. :mad:

Στο κινητό μας για κάποιο λόγο δεν έδωσε η Xiaomi Nougat έκδοση άρα ΔΕΝ θα έχεις split screen.. Το τεσσαρι έχει Nougat.

Το εχει βαλει το split screen στο miui 9.

Δε παει απαραιτητα με το android.

Δε ξερω μεν πως το χρησιμοποιεις,γιατι δεν εχω περασει ακομα 9,αλλα το οτι υπαρχει,υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το εχει βαλει το split screen στο miui 9.

Δε παει απαραιτητα με το android.

Δε ξερω μεν πως το χρησιμοποιεις,γιατι δεν εχω περασει ακομα 9,αλλα το οτι υπαρχει,υπαρχει.

 

ναι το redmi note 3 θα πάρει/πηρε την miui 9.

ναι η miui 9 έχει split screen.

όχι το redmi note 3 δεν θα έχει split screen :lol::lol::lol:

UPDATE εντυπώσεις για aosp.

Άψογη απο κάθε πλευρά.

Το θέμα που (νόμιζα οτι) είχα με την μπαταρία ήταν γιατι για κάποιο λόγο είχα ενεργοποιημένο το always on του "ok google" και συνδυασμό με το κλείσιμο του ambient display έβγαλα 8 ώρες sot. οπότε πέρασε και εκεί το τεστ . Έριξα άγκυρα!

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

ναι το redmi note 3 θα πάρει/πηρε την miui 9.

ναι η miui 9 έχει split screen.

όχι το redmi note 3 δεν θα έχει split screen :lol::lol::lol:

UPDATE εντυπώσεις για aosp.

Άψογη απο κάθε πλευρά.

Το θέμα που (νόμιζα οτι) είχα με την μπαταρία ήταν γιατι για κάποιο λόγο είχα ενεργοποιημένο το always on του "ok google" και συνδυασμό με το κλείσιμο του ambient display έβγαλα 8 ώρες sot. οπότε πέρασε και εκεί το τεστ . Έριξα άγκυρα!

Με ποιά AOSP? έχεις link εύκαιρο;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα... είμαι με NitrogenOS 7 αλλά έχει να πάρει update από τον Αύγουστο και το σκέφτομαι, μιας που δε θέλω να πάω σε Oreo ακόμη. Αυτή παίρνει OTA ή την φλασάρεις εσύ την τελευταία κάθε φορά;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα... είμαι με NitrogenOS 7 αλλά έχει να πάρει update από τον Αύγουστο και το σκέφτομαι, μιας που δε θέλω να πάω σε Oreo ακόμη. Αυτή παίρνει OTA ή την φλασάρεις εσύ την τελευταία κάθε φορά;

 

νομίζω οτι πηρε τα τελευταία update και αυτά με το krack για το vulnerability στο wifi και τώρα αν δεν κάνω λάθος δεν θα ξαναπάρει update και λογικό μιας και όλοι έχουν στραφεί σε oreo development

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι πηρε τα τελευταία update και αυτά με το krack για το vulnerability στο wifi και τώρα αν δεν κάνω λάθος δεν θα ξαναπάρει update και λογικό μιας και όλοι έχουν στραφεί σε oreo development

...κακό αυτό. Ας είχαμε έστω τα security updates ρε γμτ. Σκέψου πως για το Galaxy SII ένας τύπος έχει μαγειρέψει την Lineage11 και βάζει τα επίσημα secutiry updates της Lineage στη ROM του και έχουμε κινητό 7ετίας με Android 4.4.4 και security updates του Οκτωβρίου 2017 :)

Μια ακόμη ερωτησούλα για την AOSP: έχει ραδιόφωνο; επίσης, στην κάμερα μπορείς να βάλεις το fingerprint να λειτουργεί ως button για να τραβάς φωτό;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...