Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είδα χτες το xiaomi redmi note 4x ενός φίλου,και είχε tap tap.Το δικό μας τίποτα;;;;

Nougat δεν προβλέπεται να πάρουμε εμείς,έτσι;

Μπα, δύσκολο. Ίσως πάρουμε MIUI9 αλλά θα πατάει σε Android 6 για τη δική μας συσκευή. Αν θες Nougat πας σε custom ROM.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι αυτό https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development/rom-nitrogen-os-11-01-2017-t3536211 απλώς κατεβάζεις την stable έκδοση που είναι android 7. Για οδηγίες ας επιβεβαιώσει κάποιος για να μη σου πω καμία πατάτα:

1. Ξεκλειδώνεις bootloader επίσημα

2. Φλασάρεις TWRP μέσω ADB

3. Μέσω recovery (TWRP δηλαδή) κάνεις όλα τα wipes - αφού έχεις κρατήσει backup στην SD όλα τα σημαντικά (φωτογραφίες, βίντεο, τραγούδια)

4. Μέσω recovery φλασάρεις την ROM

5. Μετά φλασάρεις τα Google Apps (αν χρησιμοποιείς)

6. Έτοιμος

 

Αυτή πατάει σε miui; Τι bugs έχεις δει μέχρι τώρα; Κάτι σοβαρό; Ευχαριστώ

Ακυρο το βρήκα. Εγώ ήθελα κάποια miui αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποια. Μιλάω πάντα για custom.

Edited by galiatsogio
Link to comment
Share on other sites

3. Μέσω recovery (TWRP δηλαδή) κάνεις όλα τα wipes - αφού έχεις κρατήσει backup στην SD όλα τα σημαντικά (φωτογραφίες, βίντεο, τραγούδια)

 

Δεν χρειαζεται να καθαρισεις τα παντα. αρκει το system. το internal storage μπορεις να το αφησεις οπως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μου έχει βγάλει μια κιτρινιλα πάνω δεξιά στην οθονη.Εψαξα λύση απ ότι google και διάβασα ότι το βάζεις στο ήλιο για μια με δύο ώρες για να φτιάξει η σε λάμπα uv.Ισχουν αυτά αν το έχει κάνει κάποιος ας βοηθήσει αν μπορεί

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και σε μένα πριν κάνα 20ήμερο (σχεδόν μετά από 14 μήνες χρήση).

Είναι ακριβώς δίπλα στα κουμπιά και απ' ό,τι διάβασα αυτή η κιτρινίλα δε διορθώνεται. Την προκαλεί η πίεση στα κουμπιά!

Υπάρχει μια άλλη κιτρινίλα που παρουσιάζεται στην αρχή λειτουργίας του κινητού και έχει να κάνει με "προβληματικό" στέγνωμα της κόλλας κάτω από την οθόνη ή κάτι τέτοιο. Αυτή η κιτρινίλα διορθώνει με τον ήλιο. Στεγνώνει την κόλλα.

Όπως και να 'χει δεν ασχολήθηκα γιατί φοβήθηκα μην τα κάνω χειρότερα.

Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ας δώσει τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και σε μένα πριν κάνα 20ήμερο (σχεδόν μετά από 14 μήνες χρήση).

Είναι ακριβώς δίπλα στα κουμπιά και απ' ό,τι διάβασα αυτή η κιτρινίλα δε διορθώνεται. Την προκαλεί η πίεση στα κουμπιά!

Υπάρχει μια άλλη κιτρινίλα που παρουσιάζεται στην αρχή λειτουργίας του κινητού και έχει να κάνει με "προβληματικό" στέγνωμα της κόλλας κάτω από την οθόνη ή κάτι τέτοιο. Αυτή η κιτρινίλα διορθώνει με τον ήλιο. Στεγνώνει την κόλλα.

Όπως και να 'χει δεν ασχολήθηκα γιατί φοβήθηκα μην τα κάνω χειρότερα.

Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ας δώσει τα φώτα του.

Βασικά εμένα είναι η δεύτερη φορά που το βγάζει.Την πρώτη φορά το είχα στείλει πίσω τον περασμένο Απρίλιο στο Vickmall και από όσα μου είχα πει έγινε αντικατάσταση οθόνης επειδή ήταν εντός εγγύησης και τώρα πριν λίγες μέρες μου ξαναεβγαλε στο ίδιο σημείο και επειδή δεν αξίζει να δώσω χρήματα για αντικαταστάση οθόνης πιστεύω είπα να το ψάξω λίγο και βρήκα αυτό με τον ήλιο και τις λάμπες uv.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και σε μένα πριν κάνα 20ήμερο (σχεδόν μετά από 14 μήνες χρήση).

Είναι ακριβώς δίπλα στα κουμπιά και απ' ό,τι διάβασα αυτή η κιτρινίλα δε διορθώνεται. Την προκαλεί η πίεση στα κουμπιά!

Υπάρχει μια άλλη κιτρινίλα που παρουσιάζεται στην αρχή λειτουργίας του κινητού και έχει να κάνει με "προβληματικό" στέγνωμα της κόλλας κάτω από την οθόνη ή κάτι τέτοιο. Αυτή η κιτρινίλα διορθώνει με τον ήλιο. Στεγνώνει την κόλλα.

Όπως και να 'χει δεν ασχολήθηκα γιατί φοβήθηκα μην τα κάνω χειρότερα.

Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ας δώσει τα φώτα του.

Και γω μετά από 16 μήνες στην κατοχή μου εμφανίστηκε η κιτρινίλα δίπλα στο power button. Νόμιζα ότι δημιουργήθηκε γιατί το είχα βάλει σε μία βάση κινητού.

 

Αν είναι από το πέρασμα του καιρού τι να πω, αδικαιολογητο. Δεν έχουν περάσει δα και χρόνια.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Ένας φίλος έχει από Κίνα το Redmi Note 3 με Android 5.1.1.LMY47V 2016-04-01.

MIUI Global 7.3 Stable 7.3.6.0.(LH0CNDD)

Hexa-core

CPU 1,8GHz

RAM 2,00GB

Αρ. Κατασκ. LMY47V

Μπορεί να κάνει ενημέρωση χειροκίνητα? γιατί δεν του έχει έρθει τίποτα μέχρι τώρα.

Αν ναι ποιά MIUI να κάνει λήψη και να τη βάλει?

Ευχαριστούμε

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Sorry, μάλλον είμαι στη σελίδα του Pro.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ενημερωτικα, ειμαι με nitrogenos oreo και ερχομενος απο την ιδια rom σε nougat (εννοειται πως χρειαζεται full wipe) δεν εχω παρατηρησει διαφορες ή bugs κατα την χρηση μου. ολα smooth. αν εχετε καμια απορια εδω ειμαι :P
Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικα, ειμαι με nitrogenos oreo και ερχομενος απο την ιδια rom σε nougat (εννοειται πως χρειαζεται full wipe) δεν εχω παρατηρησει διαφορες ή bugs κατα την χρηση μου. ολα smooth. αν εχετε καμια απορια εδω ειμαι :P

 

root έχεις; με το δακτυλικό δεν είχες θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανοιχτό το Hotspot, μοίρασμα wifi

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

root έχεις; με το δακτυλικό δεν είχες θέμα;

Κι εγώ με Nitrogen oreo είμαι.

Η rom έρχεται χωρίς root κι έτσι θα πρέπει να flashάρεις αυτό που σου αρέσει (supersu ή magisk)

 

Το fingerprint δουλεύει κανονικά αν έχεις αισθητήρα FPC και όχι Goodix.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα να ρωτησω, ξερει κανενας ποσο ευκολο ειναι να μας χακαρουν την συσκευή και να παραλειψουν την οθονη κλειδώματος;

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με Nitrogen oreo είμαι.

Η rom έρχεται χωρίς root κι έτσι θα πρέπει να flashάρεις αυτό που σου αρέσει (supersu ή magisk)

 

Το fingerprint δουλεύει κανονικά αν έχεις αισθητήρα FPC και όχι Goodix.

 

Πως και δεν ενσωμάτωσαν το ρουτ στην ρομ, όπως έκαναν στην νουγκατ; Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα να ρωτησω, ξερει κανενας ποσο ευκολο ειναι να μας χακαρουν την συσκευή και να παραλειψουν την οθονη κλειδώματος;

 

Με twrp γίνεται ,χρειάστηκε να το κάνω δύο φορές όταν αναγκαστικά άλλαξαν fw.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή έχω μπερδευτεί θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχω εγκαταστήσει την custom rom NitrogenOS stable 7.1.2 μαζι με το κερνελ της. Η ρομ αυτή υποστηρίζει quick charge?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη ρομ ειναι η AospExtended μαζι μετον radon kernel οσο αφορα για nougat.οτι πιο σταθερο τελεια μπαταρια ουτε ενα προβλημα τα εχι ολα....(27-10-17 το τελευταιο update)

 

για oreo ειναι η NOS με στοκ κερνελ αλλα καπου ειδα οτι ο agni μπορεις ν κανεις θαυματα.(δεν το εχω δοκιμασει

 

απο MIUI δεν μου αρεσαν οτι προκειατι ποτε.οποτε δεν τις συνιστω

 

fast charge εγω πιανω μεγιστο 1800 με 1900 και εχω δοκιμασει οτι υπαρχει με 2.1 φορτιστη και οταν ξεπερασει το 70% μειωνεται δραματικα εως οτου φτασει γυρω στο 90% που θα φορτιζει με 600-900.τωρα για ποιον γρηγορο φορτιστη πιστευω αυτο θα μειωσει την ζωη της μπαταριας

 

και πρσοχη με τα firmware αν θελετε να εχετε αξιοπρεπες σημα

 

αυτα απο μενα .περιμενω νεα update και ρομ να δοκιμασω :p (θα ηθελα να δω dirty unicorn)

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη ρομ ειναι η AospExtended μαζι μετον radon kernel οσο αφορα για nougat.οτι πιο σταθερο τελεια μπαταρια ουτε ενα προβλημα τα εχι ολα....(27-10-17 το τελευταιο update)

 

για oreo ειναι η NOS με στοκ κερνελ αλλα καπου ειδα οτι ο agni μπορεις ν κανεις θαυματα.(δεν το εχω δοκιμασει

 

απο MIUI δεν μου αρεσαν οτι προκειατι ποτε.οποτε δεν τις συνιστω

 

fast charge εγω πιανω μεγιστο 1800 με 1900 και εχω δοκιμασει οτι υπαρχει με 2.1 φορτιστη και οταν ξεπερασει το 70% μειωνεται δραματικα εως οτου φτασει γυρω στο 90% που θα φορτιζει με 600-900.τωρα για ποιον γρηγορο φορτιστη πιστευω αυτο θα μειωσει την ζωη της μπαταριας

 

και πρσοχη με τα firmware αν θελετε να εχετε αξιοπρεπες σημα

 

αυτα απο μενα .περιμενω νεα update και ρομ να δοκιμασω :p (θα ηθελα να δω dirty unicorn)

 

για αυτην εδώ μιλάς ?

για firmware βάζουμε την τελευταία MM dev όπως λέει ή βάζουμε κάποιο απο τα recommended που έχει στο post?

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

για αυτην εδώ μιλάς ?

για firmware βάζουμε την τελευταία MM dev όπως λέει ή βάζουμε κάποιο απο τα recommended που έχει στο post?[/QUOT

ναι αυτη.εχω δοκιμασι την τελευταια fw αλλα μου φαινεται οτι το κινητο μου τρεχει καλητερα με αυτη που προτεινει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μόλις την έβαλα .

Ως ώρας μόνο καλά βλέπω. Αν και μου αρέσει η miui μου την έσπασε που δεν έδωσε nougat

Κάνω ακόμα μερικά τεστ αλλά προς το παρόν φαίνεται πως ήρθε για να μείνει στη συσκευή μου.

Edit .νόμιζα πως ερχόταν κατευθείαν με radon kernel αλλά τελικά δεν ισχυει .μπορω τώρα να τον περάσω η πρεπει απο την αρχή να ξαναφλασαρω τα παντα . έχει.μςγαλεσ διάφορες απο τον stock ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και τώρα φυσικά. Αλλά πάρε ένα TWRP backup τουλάχιστον το /boot και το /system. Αν δεν σου αρέσει ο Radon τότε φλασάροντας αυτά τα δύο γυρνάς στον στοκ. Εγώ βάζω custom kernel μόνο και μόνο για το double tap to wake μιας και ο fingerprint reader είναι πίσω και δεν με βολεύει όταν έχω κάτω το κινητό και θέλω απλά να δω κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μόλις την έβαλα .

Ως ώρας μόνο καλά βλέπω. Αν και μου αρέσει η miui μου την έσπασε που δεν έδωσε nougat

Κάνω ακόμα μερικά τεστ αλλά προς το παρόν φαίνεται πως ήρθε για να μείνει στη συσκευή μου.

Edit .νόμιζα πως ερχόταν κατευθείαν με radon kernel αλλά τελικά δεν ισχυει .μπορω τώρα να τον περάσω η πρεπει απο την αρχή να ξαναφλασαρω τα παντα . έχει.μςγαλεσ διάφορες απο τον stock ?

Άκυρο

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ο στοκ κερνελ αν δεν κάνω λάθος έχει double tap.απλως κατεβάστε το kernel adiutor και βάλτε την επιλογή για double tap στο half που λέει.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και τώρα φυσικά. Αλλά πάρε ένα TWRP backup τουλάχιστον το /boot και το /system. Αν δεν σου αρέσει ο Radon τότε φλασάροντας αυτά τα δύο γυρνάς στον στοκ. Εγώ βάζω custom kernel μόνο και μόνο για το double tap to wake μιας και ο fingerprint reader είναι πίσω και δεν με βολεύει όταν έχω κάτω το κινητό και θέλω απλά να δω κάτι.

 

Μπορώ να αλλάξω μόνο τον kernel ,μιας και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι αυτό;

Και ποια η διαδικασία?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ο στοκ κερνελ αν δεν κάνω λάθος έχει double tap.απλως κατεβάστε το kernel adiutor και βάλτε την επιλογή για double tap στο half που λέει.

 

Γίνεται και σε no root συσκευή με την official rom?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...