Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατέβασα αυτή εδώ την (παλαιότερη) dev (προσοχή την recovery και οχι την fastboot), την πέρασα στο φάκελο "downloaded rom" στο internal storage του κινητού, μετά άνοιξα την εφαρμογή Updater (συνήθως στο φάκελο Tools) και απο τις τελίτσες πάνω choose update package, διάλεξα το zip που κατέβασα και μπουμπούνισα. Μόλις εγκατασταθεί σου βγάζει απ' ευθείας να κάνει update στην τελευταία dev που είναι android 6

 

Εγώ έχω αυτή την έκδοση Android 5.1.1 LMY47V και MIUI VERSION MIUI GLOBAL8.0 stable 8.0.1.0.0 LHOMIDG. γίνεται να περάσω global dev με ελληνικά και ota updates με τον τρόπο που λες? δηλ να ρίξω το αρχείο στο φάκελο και μετά από τον updater να περαστεί η rom?

Και ποια rom προτείνεις να περάσω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού φτιάξουμε την γλώσσα το πρωτο πράγμα που είναι πολύ σημαντικό να γίνει πριν περάσουμε - διαγράφουμε οτιδήποτε είναι να πάρουμε ενα ολικό Nandroid backup.

Έτσι μέσα στο αρχικό μενού του Twrp Recovery επιλέγουμε το πλήκτρο Backup και μαρκαρουμε ΟΛΑ τα partitions όπου το αρχείο θα το αποθηκευσουμε στην κάρτα SD και κατόπιν το μεταφέρουμε στον υπολογιστή μας για έξτρα ασφάλεια.

Μην το αμελησετε μια και ενα τέτοιο αρχείο μπορεί να είναι σωτήριο αν παει κάτι στραβά.

 

Δοκίμασα να κάνω backup με το twrp recovery alka αλλά δεν το ολοκληρώνει. Βγάζει μήνυμα failed to mount /data (invalid argument). Υπάρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161202/036602dfd80ca82f3b444f2a2de504c3.jpg

 

Καλημέρα πέρασα πριν λίγο την τελευταία αναβάθμιση που μου ήρθε

Στην μία ώρα χρήσης με την τελευταία παρατήρησα κάπως πιό γρήγορη πτώση της μπαταρίας τώρα δεν ξέρω θα το δω μετά από 24 ώρες τι γίνεται...2 ειναι ότι το κρασάρισμα στο αποτύπωμα παραμένει δεν διορθώθηκε!

 

Τα σύν είναι ότι βλέπω πιο γρήγορη απόκριση σε ίντερνετ φορτώνει πιο γρήγορα τις σελίδες! Τώρα ότι άλλο δω στης επόμενες ώρες θα πω την άποψη μού!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by xrcoolpad
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς. Αλλά για ποιο λόγο να το κάνεις;

Εγώ αυτήν έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημενος.

 

φιλε οταν λες απόλυτα ικανοποιημένος ??

κανει updates κανονικά ???

από θεμα κολλήματα κτλ τι γίνεται ??

 

ειναι καλύτερη από τις ελληνικές stable ???

Link to comment
Share on other sites

φιλε οταν λες απόλυτα ικανοποιημένος ??

κανει updates κανονικά ???

από θεμα κολλήματα κτλ τι γίνεται ??

 

ειναι καλύτερη από τις ελληνικές stable ???

 

Ελληνική δεν έχω δοκιμάσει.

Κολλήματα δεν έχω καθόλου.

Μπαταρία μια χαρά για τη χρήση που του κάνω (λίγη χρήση πολύ αναμονή) βγάζει 3-4 μέρες και το φορτίζω στο 20%.

Ελληνικα έχει 99%.

Καθε βδομάδα σχεδόν παίρνει ανάβαθμιση.

Μικρά bugs όπως αυτό που αναφέρθηκε ότι κολλάει στο τέλος η εφαρμογή εισαγωγής του δακτυλικού έχουν να κάνουν με τα ελληνικά που δεν έχουν ενσωματώσει κάποιες νέες αλλαγές των μενού (μιλάμε για Developer έκδοση) .

Στην επόμενη αναβάθμιση λογικά θα είναι οκ.

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό, θα το έχω υπόψη μου..

Αλλά προτιμώ μια ελληνική Stable, να την βάλω μια φορά και να ξένοιασω..

 

Γθ αυτό ρώτησα και ποια θεωρείται η καλύτερη :-)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να κάνω backup με το twrp recovery alka αλλά δεν το ολοκληρώνει. Βγάζει μήνυμα failed to mount /data (invalid argument). Υπάρχει λύση;

 

Συγνώμη, για δοκίμασε να αλλάξει recovery να δεις αν εχεις αποτέλεσμα.

Βάλε ενα απο αυτά που έχω δώσει.

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Είμαι εδώ και μια εβδομάδα κάτοχος του εν λόγω κινητού, και εδω και περίπου 1.5 μήνα το είχε ήδη και η γυναίκα μου.

Το δικό της ήρθε από την αρχή με την dev rom, χωρίς καθόλου κινέζικες εφαρμογές, έχει Playstore, κάνει updates κάθε εβδομάδα κλπ (έκανε και σήμερα), και λειτουργεί τέλεια.

Εμένα για κάποιο λόγο το έστειλαν με λάθος rom, και ήταν μια stable 8.0.1.0.0, που δεν αναβαθμιζόταν με τους απλούς τρόπους, ήθελε φλασάρισμα.

Πέρασα λοιπόν την "Redmi Note 3 Qualcomm Latest China Developer Version", η οποία προφανώς έχει πολλά κινέζικα κατάλοιπα, δεν έχει playstore κλπ. Το Playstore το εγκατέστησα με τον τρόπο που δείχνει ένας κινέζος στο youtube (το link το βρήκα από εδώ), και λειτούργησε, κατέβασα εφαρμογές, έβαλα gmail το οποίο συγχρονίστηκε κανονικά κλπ

 

Αυτό που δεν έχω με τίποτα προς το παρόν καταφέρει να βρώ είναι πως κάνει sync τα contacts, δεν βρίσκω πουθενά την επιλογή μέσα από τα contacts να συγχρονιστεί με το google, ούτε από τις ρυθμίσεις του κινητού, στο google account έχει να επιλέξω να συγχρονίσει τα contacts...

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει εύκολος τρόπος να σβήσω όλα τα κινέζικα κατάλοιπα, και να το φέρω ακριβώς όπως είναι της γυναίκας μου!

 

Και μόλις μου ήρθε μια ιδέα, μπορώ να πάρω την rom από το κινητό της γυναίκας μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Είμαι εδώ και μια εβδομάδα κάτοχος του εν λόγω κινητού, και εδω και περίπου 1.5 μήνα το είχε ήδη και η γυναίκα μου.

Το δικό της ήρθε από την αρχή με την dev rom, χωρίς καθόλου κινέζικες εφαρμογές, έχει Playstore, κάνει updates κάθε εβδομάδα κλπ (έκανε και σήμερα), και λειτουργεί τέλεια.

Εμένα για κάποιο λόγο το έστειλαν με λάθος rom, και ήταν μια stable 8.0.1.0.0, που δεν αναβαθμιζόταν με τους απλούς τρόπους, ήθελε φλασάρισμα.

Πέρασα λοιπόν την "Redmi Note 3 Qualcomm Latest China Developer Version", η οποία προφανώς έχει πολλά κινέζικα κατάλοιπα, δεν έχει playstore κλπ. Το Playstore το εγκατέστησα με τον τρόπο που δείχνει ένας κινέζος στο youtube (το link το βρήκα από εδώ), και λειτούργησε, κατέβασα εφαρμογές, έβαλα gmail το οποίο συγχρονίστηκε κανονικά κλπ

 

Αυτό που δεν έχω με τίποτα προς το παρόν καταφέρει να βρώ είναι πως κάνει sync τα contacts, δεν βρίσκω πουθενά την επιλογή μέσα από τα contacts να συγχρονιστεί με το google, ούτε από τις ρυθμίσεις του κινητού, στο google account έχει να επιλέξω να συγχρονίσει τα contacts...

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει εύκολος τρόπος να σβήσω όλα τα κινέζικα κατάλοιπα, και να το φέρω ακριβώς όπως είναι της γυναίκας μου!

 

Και μόλις μου ήρθε μια ιδέα, μπορώ να πάρω την rom από το κινητό της γυναίκας μου?

 

ξεκλειδωσε bootloader και φλασαρε την global dev να ησυχασεις απο τις κινεζιες...

 

οδηγιες στις συχνες ερωτησεις στην πρωτη σελιδα!

Link to comment
Share on other sites

ξεκλειδωσε bootloader και φλασαρε την global dev να ησυχασεις απο τις κινεζιες...

 

οδηγιες στις συχνες ερωτησεις στην πρωτη σελιδα!

 

ναι ήδη περιμένω το πολυπόθητο sms επιβεβαίωσης για το ξεκλείδωμα :P

μέχρι τότε βέβαια θα ήταν χρήσιμο αν μπορούσα να ανακτήσω κάπως τις επαφές μου, χωρις να ξαναφλασάρω άλλες ρομ..

έχει κανείς κάποια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, περιμένω να μου έρθει το συγκεκριμένο κινητό και σκοπεύω αμέσως να του ξεκλειδώσω τον bootloader. ΕΊδα ότι η διαδικασία περιέχει κάτι σαν αίτηση. Μπορώ να την ξεκινήσω από τωρα να γλιτώνω χρόνο;

 

Επίσης έχει γίνει ship από gearbest από τη Δευτέρα και ακόμα δεν έχει πληροφορίες το tracking. Είναι λογικό; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...εχω το redmi note 3 pro με ξεκλειδωτο boorloader εχω και μια ελληνικη stable τωρα..εχετε να μου προτεινετε καποια καλη ρομ για καλυτερη διαχειριση κυριως μπαταρίας; Γιατι εχω προσεξει οτι με αυτη τη ρομ τελειωνει πιο γρηγορα η μπαταρια ακομα και σε σχέση με την official developer rom... Ευχαριστώ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια . Μου έφυγε το κινητό από τα χέρια και έσκασε κάτω. Ευτυχώς έσπασε μόνο το tempered glass. Ειμαι από Κοζάνη. Που μπορώ να βρω γνήσιο η καλύτερο αλλά σύντομα? Και πιο προτείνετε? Δηλαδή απο Ελλάδα για να μου έρθει πριν ξαναγίνει το κακό.

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

ναι ήδη περιμένω το πολυπόθητο sms επιβεβαίωσης για το ξεκλείδωμα :P

μέχρι τότε βέβαια θα ήταν χρήσιμο αν μπορούσα να ανακτήσω κάπως τις επαφές μου, χωρις να ξαναφλασάρω άλλες ρομ..

έχει κανείς κάποια ιδέα?

 

micloud...ανοιξε ολες τις επιλογες...ακομα και τις εφαρμογες σου περναει μετα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά, περιμένω να μου έρθει το συγκεκριμένο κινητό και σκοπεύω αμέσως να του ξεκλειδώσω τον bootloader. ΕΊδα ότι η διαδικασία περιέχει κάτι σαν αίτηση. Μπορώ να την ξεκινήσω από τωρα να γλιτώνω χρόνο;

 

Επίσης έχει γίνει ship από gearbest από τη Δευτέρα και ακόμα δεν έχει πληροφορίες το tracking. Είναι λογικό; Ευχαριστώ.

 

ναι μπορεις...υπομονη θα εμφανιστει..

 

Καλησπερα παιδια...εχω το redmi note 3 pro με ξεκλειδωτο boorloader εχω και μια ελληνικη stable τωρα..εχετε να μου προτεινετε καποια καλη ρομ για καλυτερη διαχειριση κυριως μπαταρίας; Γιατι εχω προσεξει οτι με αυτη τη ρομ τελειωνει πιο γρηγορα η μπαταρια ακομα και σε σχέση με την official developer rom... Ευχαριστώ!! :)

 

συνηθως οι stable εχουν πιο καλη διαχειρηση..

εσυ ποια εχεις;;

 

παρε ενα full backup απο twrp (ολες τις επιλογες) και δοκιμασε την ελληνικη dev..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω την 7.2.2 stable την ελληνική. Για να περάσω την τελευταία 8.0.5.0 κάνω μόνο wipe cache και dalvik? Μπορώ από updater να το κάνω?Γενικά είναι καλύτερη σε διαχείριση μπαταρίας?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

micloud...ανοιξε ολες τις επιλογες...ακομα και τις εφαρμογες σου περναει μετα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ναι μπορεις...υπομονη θα εμφανιστει..

 

 

 

συνηθως οι stable εχουν πιο καλη διαχειρηση..

εσυ ποια εχεις;;

 

παρε ενα full backup απο twrp (ολες τις επιλογες) και δοκιμασε την ελληνικη dev..

 

Την 5.1 xtrv beta1 kenzo εχω...υπαρχει καποια καλυτερη;

Edited by jimanothirio
Link to comment
Share on other sites

ξεκλειδωσε bootloader και φλασαρε την global dev να ησυχασεις απο τις κινεζιες...

 

οδηγιες στις συχνες ερωτησεις στην πρωτη σελιδα!

 

ναι ήδη περιμένω το πολυπόθητο sms επιβεβαίωσης για το ξεκλείδωμα :P

μέχρι τότε βέβαια θα ήταν χρήσιμο αν μπορούσα να ανακτήσω κάπως τις επαφές μου, χωρις να ξαναφλασάρω άλλες ρομ..

έχει κανείς κάποια ιδέα?

 

Δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις bootloader για να περάσεις την Global Dev (και γενικά για τις Official rom).

Όπως είσαι (με κλειδωμένο bootloader) το βάζεις σε edl mode και φλασάρεις με Miflash όποια official θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

micloud...ανοιξε ολες τις επιλογες...ακομα και τις εφαρμογες σου περναει μετα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ναι μπορεις...υπομονη θα εμφανιστει..

 

 

 

συνηθως οι stable εχουν πιο καλη διαχειρηση..

εσυ ποια εχεις;;

 

παρε ενα full backup απο twrp (ολες τις επιλογες) και δοκιμασε την ελληνικη dev..

 

Ευχαριστώ φίλε

Link to comment
Share on other sites

 

αποτι βλεπω στην τελευταια ελληνικη γινονται ΑΚΡΙΒΩΣ οι ιδιες αναβαθμισεις μτ την ρομ που εχω απο βικμαλ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια . Μου έφυγε το κινητό από τα χέρια και έσκασε κάτω. Ευτυχώς έσπασε μόνο το tempered glass. Ειμαι από Κοζάνη. Που μπορώ να βρω γνήσιο η καλύτερο αλλά σύντομα? Και πιο προτείνετε? Δηλαδή απο Ελλάδα για να μου έρθει πριν ξαναγίνει το κακό.

Πατά στο skroytz έχει πολλά καταστήματα με καλά tempered κεγω από εκεί θα πάρω γιατί δεν είναι πολύ καλό αυτό που έχω βάλει!!!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τον τελευταίο καιρό μερικές φορές μου έχει κολλήσει η οθόνη και δεν ανταποκρίνεται καθόλου.

Χρειάζεται κάθε φορά να κρατάω πατημένα ταυτόχρονα τα volume και power κουμπιά για να κάνει restart. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς; Έχω την global 8.0 stable 8.0.6.0 (LHOMIDG).

Link to comment
Share on other sites

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό. http://www.shopweb.gr/%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1/%CE%91%CE%9E%CE%95%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1%20/mofi-tempered-glass-prostateytiko-tzami-othonis-gia-xiaomi-REDMI-NOT-3-PRO.html

 

Η mofi είναι καλή και γνωστή εταιρεία. Έχω θήκη mofi για το RN3 και έιναι άψογη.

Αν δεν βιάζεσαι παράγγειλε την από Κίνα που είναι πιο φθηνή.

 

Επίσης από Κίνα πολύ καλό tempered glass μπρρείς να πάρεις της Nillkin. Όσα φθηνά tempered glasses έχω πάρει από Ελλάδα δεν αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...