Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν λες υπερθερμαινεται?Καιει απο πισω η απλα επειδη ειδες ενα 75?

Οι θερμοκρασιες που γραφει ειναι οτι να ναι και μη τις λαμβανεις υποψη σου.

Εαν επιανε 75 το κινητο,τοτε θα το καταλαβαινες.

Παντως η ρομ που εχεις εχει αρκετα προβληματα,οποτε αλλαξε την,τουλαχιστον με μια global stable,αν οχι ελληνικη.

Εγώ όσο το είχα το τηλέφωνο , δεν είχε ζεσταθεί ποτέ, δεν χαμπαριαζε τίποτα...

Η ρομ θα φταίει.

Μόλις την αλλάξει, θα βιωσει ένα εντελώς διαφορετικό τηλέφωνο...:D

η αρχη ηταν δυσκολη. εγω περιμενα ενα μηνα απορρίφθηκα και μετα πηρα σε 15 μερες.

και απο τοτε οπου βρω xiaomi το ξεκλειδωνω για εκδικηση :lol:

:lol: :rotfl: :lol: :rotfl: :lol:

Ρε ψυχολογικά που μπορεί να σε φορτώσει ένας κωδικός....που δεν έρχεται...:blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι το ίδιο είναι και στα 2.

Παρελαβα σήμερα αυτή τη θήκη https://m.aliexpress.com/item-desc/32556403225.html. Προστατεύει το κινητό περιμετρικά και έχει πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι, μάλλον θα πάρω και μια δεύτερη με Quicksand

 

Ειναι σκληρή θήκη ή ελαστική; Περιμένω ήδη μια ipaky , και σκέφτομαι και μια πιο διακριτική, αλλά άμα λες ότι δεν προστάτεψε ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερ παιδια,

 

εβαλα την προηγ.εβδομαδα την ελληνικη rom "xiaomi-miui-hellas-5.1_kenzo_GTV-6.5.19.zip" στην μνημη συσκευης, ακολουθησα τον οδηγο και εκανα το κινητακι ελληνικο από κινεζικο-αγγλικο global που το ειχα παραλαβει.

 

διαβαζωντας λιγο, βλεπω ότι μαλλον, υπαρχει νεοτερη ελληνικη εκδοση, η "xiaomi-miui-hellas-5.1_kenzo_Stable-V7.2.5.0.zip", σωστά ?

 

Οπότε, την κατεβαζω επισης, την περναω στην εσωτερικη μνημη κινητου, κι ακολουθω τον παρακατω οδηγό ?

 

"Αφού δούμε ότι υπάρχει ένα Update για την συγκεκριμένη ρομ που φοράει το

κινητό (είτε stable είτε dev) κατεβάζουμε το αντίστοιχο .zip αρχείο

και το βάζουμε μέσα στο κινητό χύμα. Δεν χρειάζεται να είναι σε κάποιον

φάκελο. Κάνουμε τη διαδικασία να μπούμε twrp (Volume+ και Power) και

αφού μπει πάμε και κάνουμε:

 

 

1) Wipe -> advacned -> τικάρουμε ΜΟΝΟ cache + dalvik cache και σέρνουμε δεξιά τα βελάκια για να ολοκληρωθεί η διαδικασία

2) Γυρνάμε πίσω στο κεντρικό μενού και πατάμε Install -> Επιλέγουμε

το .zip αρχείο που έχουμε κατεβάσει και σέρνουμε πάλι τα βελάκια δεξιά

για να ξεκινήσει το Update.

3) Αφού τελειώσει πατάμε Reboot System και περιμένουμε να μπει στο

λειτουργικό. Θα δείτε μια άσπρη μπάρα να φορτώνει και θα κάνει αρκετή

ώρα. Υπομονή και σε λίγη ώρα θα είστε έτοιμοι.

 

Η παραπάνω διαδικασία είναι αν θέλουμε να περάσουμε Update της ίδιας ρομ που έχουμε εκείνη τη στιγμή. Δεν χάνουμε τίποτα απολύτως από τις ρυθμίσεις μας.

"

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερ παιδια,

 

εβαλα την προηγ.εβδομαδα την ελληνικη rom "xiaomi-miui-hellas-5.1_kenzo_GTV-6.5.19.zip" στην μνημη συσκευης, ακολουθησα τον οδηγο και εκανα το κινητακι ελληνικο από κινεζικο-αγγλικο global που το ειχα παραλαβει.

 

διαβαζωντας λιγο, βλεπω ότι μαλλον, υπαρχει νεοτερη ελληνικη εκδοση, η "xiaomi-miui-hellas-5.1_kenzo_Stable-V7.2.5.0.zip", σωστά ?

 

Οπότε, την κατεβαζω επισης, την περναω στην εσωτερικη μνημη κινητου, κι ακολουθω τον παρακατω οδηγό ?

 

"Αφού δούμε ότι υπάρχει ένα Update για την συγκεκριμένη ρομ που φοράει το

κινητό (είτε stable είτε dev) κατεβάζουμε το αντίστοιχο .zip αρχείο

και το βάζουμε μέσα στο κινητό χύμα. Δεν χρειάζεται να είναι σε κάποιον

φάκελο. Κάνουμε τη διαδικασία να μπούμε twrp (Volume+ και Power) και

αφού μπει πάμε και κάνουμε:

 

 

1) Wipe -> advacned -> τικάρουμε ΜΟΝΟ cache + dalvik cache και σέρνουμε δεξιά τα βελάκια για να ολοκληρωθεί η διαδικασία

2) Γυρνάμε πίσω στο κεντρικό μενού και πατάμε Install -> Επιλέγουμε

το .zip αρχείο που έχουμε κατεβάσει και σέρνουμε πάλι τα βελάκια δεξιά

για να ξεκινήσει το Update.

3) Αφού τελειώσει πατάμε Reboot System και περιμένουμε να μπει στο

λειτουργικό. Θα δείτε μια άσπρη μπάρα να φορτώνει και θα κάνει αρκετή

ώρα. Υπομονή και σε λίγη ώρα θα είστε έτοιμοι.

 

Η παραπάνω διαδικασία είναι αν θέλουμε να περάσουμε Update της ίδιας ρομ που έχουμε εκείνη τη στιγμή. Δεν χάνουμε τίποτα απολύτως από τις ρυθμίσεις μας.

"

 

Πρόσεξε μην μπλεξεις τις dev Roms με τις stable...

Έχεις την ελληνική dev τώρα και αυτή που αναφερεις είναι ελληνική stable. Για την συγκεκριμένη μετάβαση απαιτείται πλήρες wipe του κινητού (data) και όχι μόνο dalvik , cache.

Ή διαδικασία που περιγράφεις είναι για αναβάθμιση από dev σε dev ή από stable σε stable.

Επισης, υπάρχει και ακόμη πιο καινούργια stable, ή 7.3.2.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μην μπλεξεις τις dev Roms με τις stable...

Έχεις την ελληνική dev τώρα και αυτή που αναφερεις είναι ελληνική stable. Για την συγκεκριμένη μετάβαση απαιτείται πλήρες wipe του κινητού (data) και όχι μόνο dalvik , cache.

Ή διαδικασία που περιγράφεις είναι για αναβάθμιση από dev σε dev ή από stable σε stable.

Επισης, υπάρχει και ακόμη πιο καινούργια stable, ή 7.3.2.

 

 

ωχ, σοβαρα ?

πώς και βρεθηκα με dev ? stable ελληνικη ήθελα...

μαλλον πρεπει να διαβασω λιγο καλυτερα...

 

μπορώ τωρα να παω σε stable ελληνικη και να ελεγχω εβδομαδιαια τις νεες εκδοσεις, να τις περναω και να μην χανω ρυθμισεις κινητου μου ?

 

υπαρχει τροπος μεσα απ το κινητο καπως να ελεγχω οτι ειμαι σε dev ή stable rom ?

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε συμφωνια μεταξυ MS και Xiaomi να εχουν οι συσκευες της ορισμενες εφαρμογες της πρωτης προεγκατεστημενες.

Δεν ξερω αν μας αφορα βεβαια ή εχει να κανει μονο με τις μελλοντικες συσκευες της Xiaomi :P .

Link to comment
Share on other sites

Είσαι thou_vou όνομα και πράμα όμως!!! :lol: :lol:

 

Ρυθμίσεις --> πληροφορίες συσκευής και βλέπεις ποια έκδοση έχεις...:p

Link to comment
Share on other sites

Εγινε συμφωνια μεταξυ MS και Xiaomi να εχουν οι συσκευες της ορισμενες εφαρμογες της πρωτης προεγκατεστημενες.

Δεν ξερω αν μας αφορα βεβαια ή εχει να κανει μονο με τις μελλοντικες συσκευες της Xiaomi :P .

 

Θα προτιμουσα να μπορουσαμε να βαλουμε windows οπως στο μι4.

Θα ηθελα να τα δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι thou_vou όνομα και πράμα όμως!!! :lol: :lol:

 

Ρυθμίσεις --> πληροφορίες συσκευής και βλέπεις ποια έκδοση έχεις...:p

 

Thou_bou από το αεικίνητος το σκέφτηκα, ευχαριστω παντως για το κοπλιμέντο.

ΥΓ.οντως, στο ρυθμισεις, σχετικα με το τηλεφωνο, εκδοση miui, εχω "miui 7.4 by xiaomi GTV 6.5.19/ Developer.

 

οδηγός από Dev σε stable υπάρχει ?

 

edited: μήπως έτσι? :

"Μία σελίδα πίσω αν διαβάσεις λέει...

Από την στιμγή που είσαι dev ξεκλείδωσε bootloader πέρνα custom recovery και από κει μέσα περνάς την global.

Το ίδιο ισχύει και από Ελληνική.

Μέσα απο recovery (έχεις βάλει την ρομ στον αποθηκευτικό) κάνεις wipe/advanced / data,cache,dalvik και install.

*Μην ξεχάσεις το boot.img στο τελος. "

 

Ίσως τελικα να παραμεινω dev, εγκαθιστωντας αυτην "xiaomi-miui-hellas-5.1_kenzo_GTV-6.5.26.zip" με τη χρήση της Αναβάθμισης - Updater της MIUI.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμουσα να μπορουσαμε να βαλουμε windows οπως στο μι4.

Θα ηθελα να τα δοκιμασω.

 

ε σε redmi πολλά θες , ας έπαιρνες έστω mi5 :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες υπερθερμαινεται?Καιει απο πισω η απλα επειδη ειδες ενα 75?

Οι θερμοκρασιες που γραφει ειναι οτι να ναι και μη τις λαμβανεις υποψη σου.

Εαν επιανε 75 το κινητο,τοτε θα το καταλαβαινες.

Παντως η ρομ που εχεις εχει αρκετα προβληματα,οποτε αλλαξε την,τουλαχιστον με μια global stable,αν οχι ελληνικη.

 

Κάνεις μπάρμπεκιου! Γι' αυτό έβαλα το CPUZ να ελέγξω τα thermals. Η Global Stable ξέρω ότι έχει ενημερώσεις. Με την Ελληνική τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μπάρμπεκιου! Γι' αυτό έβαλα το CPUZ να ελέγξω τα thermals. Η Global Stable ξέρω ότι έχει ενημερώσεις. Με την Ελληνική τι ισχύει?

 

Εχει και αυτη update,συνηθως λιγες μερες αργοτερα αλλα πρεπει να τα περνας χειροκινητα.πανευκολη διαδικασια παρολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι η ρομ που έχεις φίλε. Στο πρώτο ποστ υπάρχουν οδηγίες για το πώς θα πας στην ελληνική ρομ ή σε global official (η οποία δεν έχει ελληνικά αλλά έχει playstore)

 

 

Για ασφάλεια φίλε. Εγώ έχω βάλει μία διακριτική σιλικόνης διάφανη.

 

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να γράφω στα Ελληνικά και να γίνονται τα τυπικά updates από την εταιρία. Ποιά από τις δύο είναι πιο σταθερή?

Link to comment
Share on other sites

[quote name=

 

μπορώ τωρα να παω σε stable ελληνικη και να ελεγχω εβδομαδιαια τις νεες εκδοσεις, να τις περναω και να μην χανω ρυθμισεις κινητου μου ??[/quote]

 

Ή dev είναι αυτή που έχει εβδομαδιαίες ενημερώσεις, όχι η stable , η οποία είναι πιο...stable, όπως εύηχα συνάγεται εκ του ονόματος, και έχει ενημερώσεις (χειροκίνητες) ανά μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για ασφάλεια φίλε. Εγώ έχω βάλει μία διακριτική σιλικόνης διάφανη.

 

 

 

Η προστασία (για τον ίδιο λόγο που βάζουμε tempered glass).

Προσωπικά θήκη κ tempered έχουν σώσει 2 φορές το προηγούμενο κινητό μου (nexus 5), στην μια εκ των οποίων ράγισε το tempered κ τη γλίτωσε η οθόνη, ενώ λόγω της θήκης τα πλαστικά δεν πάθαν ούτε γρατσουνιά.

 

Tempered πήρα και εγώ αλλά να το βάλω σε θήκη δεν πάει η καρδιά μου :p

Οι γρατζουνιές δεν με απασχολούν οπότε θα επιμεινω έτσι.

Στην χειρότερη αν δω πως χρειάζεται να το βάλω σε θήκη ποτέ, αυτή που δίνει τζάμπα το vickmall δουλεύει για προστασία ή είναι τελείως μάπα;

Link to comment
Share on other sites

"Μία σελίδα πίσω αν διαβάσεις λέει...

Από την στιμγή που είσαι dev ξεκλείδωσε bootloader πέρνα custom recovery και από κει μέσα περνάς την global.

Το ίδιο ισχύει και από Ελληνική.

Μέσα απο recovery (έχεις βάλει την ρομ στον αποθηκευτικό) κάνεις wipe/advanced / data,cache,dalvik και install.

*Μην ξεχάσεις το boot.img στο τελος. "

Με αυτό που διάβασες μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε ρομ (ζιπ) υπάρχει.

Απλά αν έχεις dev to dev = cache,dalvik cache , stable to stable = cache,dalvik cache, dev to stable και stable to dev = cache,dalvik cache +data. Αν θέλεις ακόμη πιο καθαρή κάνεις +system +internal αλλά πρεέπει να ξέρεις τι κάνεις.

Αν ποτέ γυρίσεις σε official κάνεις την παραπάνω διαδικασία ανάλογα με το τι θα βάλεις + κάνεις install το αρχείο boot.img της κάθε ρομ.

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να γράφω στα Ελληνικά και να γίνονται τα τυπικά updates από την εταιρία. Ποιά από τις δύο είναι πιο σταθερή?

Αν δεν σε ενδιαφέρει η Ελληνική γλώσσα (στο menu) βάλε global . Έχει αναβαθμίσεις + playstore.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που διάβασες μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε ρομ (ζιπ) υπάρχει.

Απλά αν έχεις dev to dev = cache,dalvik cache , stable to stable = cache,dalvik cache, dev to stable και stable to dev = cache,dalvik cache +data. Αν θέλεις ακόμη πιο καθαρή κάνεις +system +internal αλλά πρεέπει να ξέρεις τι κάνεις.

Αν ποτέ γυρίσεις σε official κάνεις την παραπάνω διαδικασία ανάλογα με το τι θα βάλεις + κάνεις install το αρχείο boot.img της κάθε ρομ.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει η Ελληνική γλώσσα (στο menu) βάλε global . Έχει αναβαθμίσεις + playstore.

 

σ ευχαριστω πολυ geoanto555. εβαλα μολις πριν λιγο την τελευταια dev, 6.5.26, λεω για λιγο καιρο να "παιζω" με αυτς τις dev εβδομαδιαίως update τωρα που το εμαθα.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ geoanto555. εβαλα μολις πριν λιγο την τελευταια dev, 6.5.26, λεω για λιγο καιρο να "παιζω" με αυτς τις dev εβδομαδιαίως update τωρα που το εμαθα.

 

Καλά θα κάνεις...

Πρέπει να δοκιμάσεις ποια θα σε βολέψει..;)

Ξέχασα να στο αναφέρω. Η dev θα σταματήσουν να αναβαθμίζονται για λίγο καιρό μέχρι να βγει Miui8.

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις...

Πρέπει να δοκιμάσεις ποια θα σε βολέψει..;)

Ξέχασα να στο αναφέρω. Η dev θα σταματήσουν να αναβαθμίζονται για λίγο καιρό μέχρι να βγει Miui8.

 

 

ευχαριστω που το αναφερεις.

εσύ, αν θυμαμαι καλα σε προηγουμενο σου ποστ, εχεις καταληξει στις stable ελληνικες ή στην global Αγγλικο-Κινεζικη ?

 

άρα η μοναδικη διαφορα μεταξύ "όμοιων" αναβαθμισεων ρομ, (από dev σε stable δλδ ή το αντιστροφο) είναι το ότι επισης επιλεγουμε "clear data" ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

εσύ, αν θυμαμαι καλα σε προηγουμενο σου ποστ, εχεις καταληξει στις stable ελληνικες ή στην global Αγγλικο-Κινεζικη ?

άρα η μοναδικη διαφορα μεταξύ "όμοιων" αναβαθμισεων ρομ, (από dev σε stable δλδ ή το αντιστροφο) είναι το ότι επισης επιλεγουμε "clear data" ?

 

Εγώ είμαι στην stable 7.2.2.0 ακόμη. Δοκίμασα την 7.3.2.0 αλλά κάτι με χάλασε στην κάμερα και γύρισα.

Η dev πριν κανά μήνα που την είχα βάλει με είχε απογοητεύσει... Τουλάχιστον καμία σχέση με την 7,2,2

Για αρχή θα κάνεις wipe cache,dalvik cache ,data που όλο αυτό είναι factory reset.

Όταν εξοικειωθείς με την όλη διαδικασία θα δοκιμάσεις κ κάνα system...

Προσοχή... όταν πάμε από νέα έκδοση σε παλιότερη κάνουμε factory reset ανεξαρτήτως αν είναι ίδια με αυτή που έχουμε(dev , stable)

Επίσης όταν λέμε cache, dalvik cache η διαδιακασία είναι WIPE/ADVANCED WIPE/CACHE , DALVIK CACHE και Όχι από "έξω"...

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και από μένα η παραγγελία σήμερα στο vickmall με την dev. Δεν με απασχολεί να είναι στα Ελληνικά οπότε με ελληνικό πληκτρολόγιο θα είμαι οκ φαντάζομαι. Όταν είχα πάρει το Redmi 1S είχα κάνει πολλά πειράματα με roms μέχρι που κατέληξα σε CM. Τώρα επειδή δεν έχω καθόλου χρόνο αλλά προπάντων ούτε όρεξη να κάνω τέτοιους πειραματισμούς ελπίζω να με καλύψει η dev. Ίδωμεν...
- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω μολις το παρελαβα το ξεκλειδωσα (ειχα κανει αιτηση με το που το παρήγγειλα) και περασα κατευθειαν την ελληνικη ρομ.μιση ωρα διαδικασια και αυτο επειδη μου ηταν αγνωστα και τα διαβαζα 10 φορες πριν προχωρησω κάθε βημα.

 

Δεν ξερω πως ειναι η dev αλλα οφειλω να ενημερωσω οτι ειναι μιση ωρα διαδικασια και για σενα που εχεις μια ιδεα μπορει και λιγοτερο!

 

Με το καλο να σου ερθει!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγινε συμφωνια μεταξυ MS και Xiaomi να εχουν οι συσκευες της ορισμενες εφαρμογες της πρωτης προεγκατεστημενες.

Δεν ξερω αν μας αφορα βεβαια ή εχει να κανει μονο με τις μελλοντικες συσκευες της Xiaomi :P .

 

Beginning in September 2016, Xiaomi Android devices, including Mi 5, Mi Max, Mi 4s, Redmi Note 3 and Redmi 3, will come pre-installed with Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Outlook and Skype applications. Specific offerings may vary by device, market and mobile operator.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω μολις το παρελαβα το ξεκλειδωσα (ειχα κανει αιτηση με το που το παρήγγειλα) και περασα κατευθειαν την ελληνικη ρομ.μιση ωρα διαδικασια και αυτο επειδη μου ηταν αγνωστα και τα διαβαζα 10 φορες πριν προχωρησω κάθε βημα.

 

Δεν ξερω πως ειναι η dev αλλα οφειλω να ενημερωσω οτι ειναι μιση ωρα διαδικασια και για σενα που εχεις μια ιδεα μπορει και λιγοτερο!

 

Με το καλο να σου ερθει!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κοίτα, δεν έχω πρόβλημα να είναι στα Αγγλικά και επίσης θυμάμαι ότι με τις roms από το miui-hellas δεν είχα μείνει με καμία απόλυτα ευχαριστημένος. Και κατέληξα σε cm λόγω ram managment. Ε τώρα με τα 3 gb Ram μάλλον δεν χρειάζεται η cm για καλύτερη απόδοση.

Βέβαια με ανησυχησε λίγο ο geoanto555 που λέει ότι η dev τον απογοήτευσε. Θα δούμε όταν έρθει.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...