Jump to content

[LG G4] Τροποποιήσεις - Αναβαθμίσεις - Βελτιώσεις


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια Υπάρχει τροπος για root του g4 με marshmallow? Σορρυ αμα το εχετε αναφερει αλλα δεν ειχα το κουραγιο να διαβασω 44 σελίδες!

 

Σε ΜΜ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ bootloader αλλα η εγγύηση bye bye....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 814
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Παιδια Υπάρχει τροπος για root του g4 με marshmallow? Σορρυ αμα το εχετε αναφερει αλλα δεν ειχα το κουραγιο να διαβασω 44 σελίδες!

 

Λάβε στα υπόψιν ότι θα βγάλεις τη συσκευή σου εκτός εγγύησης, είσαι σίγουρος ότι δεν σε απασχολεί δεδομένων των θεμάτων που έχει βγάλει η συσκευή;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να χει τη πηρα τη μεγαλη αποφαση και το bootloader το εχω ξεκλειδωσει κι απλα δεν εχω καταφερει να το ρουταρω και να του περασω το twrp recovery. Οσα βιντεακια εχω δει δε δουλευανε σε marshmallow.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δεν εχω καταφερει να το ρουταρω και να του περασω το twrp recovery.

 

Δοκίμασες τον οδηγό που βρίσκεται στο πρώτο post;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Έχω την συσκευή από τον Φεβρουάριο και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Θέλω όμως να πάω σε Android 6 αλλά με root και κολλάω στο θέμα του bootloader. Γνωρίζω ότι θεωρητικά χάνεται η εγγύηση. Πρακτικά όμως, το έχει πάει κάποιος στην Procordia με ξεκλείδωτο bootloader; Του έχουν πει ότι είναι εκτός εγγύησης ή προχώρησαν σε επισκευή εντός εγγύησης;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Έχω την συσκευή από τον Φεβρουάριο και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Θέλω όμως να πάω σε Android 6 αλλά με root και κολλάω στο θέμα του bootloader. Γνωρίζω ότι θεωρητικά χάνεται η εγγύηση. Πρακτικά όμως, το έχει πάει κάποιος στην Procordia με ξεκλείδωτο bootloader; Του έχουν πει ότι είναι εκτός εγγύησης ή προχώρησαν σε επισκευή εντός εγγύησης;

 

εκτος το βγαζουν δεν το φτιαχνουν μην το κανεις αυτα......

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Administrators
Καλημέρα σε όλους!

Έχω την συσκευή από τον Φεβρουάριο και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Θέλω όμως να πάω σε Android 6 αλλά με root και κολλάω στο θέμα του bootloader. Γνωρίζω ότι θεωρητικά χάνεται η εγγύηση. Πρακτικά όμως, το έχει πάει κάποιος στην Procordia με ξεκλείδωτο bootloader; Του έχουν πει ότι είναι εκτός εγγύησης ή προχώρησαν σε επισκευή εντός εγγύησης;

 

Αν πειράξεις bootloader ξεχνάς οριστικά την εγγύηση, και θεωρητικά και πρακτικά. Με τον όγκο των συσκευών προς επισκευή που εισέρχονται στο service της Procordia είναι το πρώτο που κοιτάζουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα,έχω το dual g4 στην 5.1 και θέλω να το κάνω root,bootloop και τέτοια δεν με απασχολούν,ακολουθώ αυτόν τον οδηγό στο xda https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=62075670&postcount=381 και έχω κολλήσει στο σημείο όπου πρέπει να κάνω unzip το αρχείο img το οποίο δεν γίνεται,δηλαδή δεν παίρνει την σωστή μορφή ώστε να συνεχίσω τα βηματα!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος,αν κάποιος το έχει κάνει ας πει την άποψή του!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω root και να βάλω recovery σε LG g4 5.1 χωρίς να κάνω Unlock bootloader?

Root μπορείς να κάνεις στη lollipop χωρίς να τον ξεκλειδώσεις:

https://forum.xda-developers.com/g4/orig-development/root-tmo-vzw-intl-variants-soon-root-lg-t3164765

Αλλά για να βάλεις custom recovery νομίζω πρέπει να ξεκλειδώσει!

Link to comment
Share on other sites

Root μπορείς να κάνεις στη lollipop χωρίς να τον ξεκλειδώσεις:

https://forum.xda-developers.com/g4/orig-development/root-tmo-vzw-intl-variants-soon-root-lg-t3164765

Αλλά για να βάλεις custom recovery νομίζω πρέπει να ξεκλειδώσει!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά με τις καινούριες πλακετες αξιζει να κανω root το τηλεφωνο ή εξακολουθεί να υπάρχει ο φόβος να γινει η ζημια;

 

Η LG δεν εχει ανακοινωσει τιποτα περα απο μια παναρχαια κοινοποιηση οτι βρηκε το προβλημα, μετα απο την οποια ακολουθησαν ακομη 3-4 παρτιδες με προβληματα..Απο τοτε, εχει καιρο να εμφανιστει ζητημα, ειδικα με νεοτερη πλακετα (καποιος με 608 ή 610 παρτιδα, επαθε μια φορα εδω, και μπορει ανα τον κοσμο μερικα περιστατικα να υπαρχουν , δε μπορουμε να γνωριζουμε).

Προσωπικα πιστευω πως, ειναι η χειροτερη συσκευη για πειραγματα, ειδικα απο τη στιγμη που πρεπει να ξεκλειδωσεις τον bootloader (εκτος και αν εχεις ακομη το android 5.1).

 

 

ΘΑ ερθει σε λιγο ο gre και θα σου πει οτι ολα καλα , προχωρα αφοβα :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι... δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να βγει εκτός εγγύησης ειδικά το G4.

 

Προσωπικα σε αυτο το θεμα θα ερθω μονο μετα το περας της εγγυησης μου :p

Το κινητο κανει ολα οσα θελει καποιος χρηστης (οχι ομως ο εξτρα σουπερ ντουπερ power user) , και δε χρειαζεται πειραγματα.

Αν καποιος εχει το "μικροβιο", απλα δεν επιλεγει αυτη τη συσκευη :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Πλέον δεν υπάρχει η ανάγκη για custom roms όπως υπήρχε στο παρελθόν. Οι συσκευές είναι by default optimized και τα πειράγματα πλέον είναι για τα πειράγματα αυτά καθεαυτά και όχι για αλλαγές ουσίας. Ακόμα και η διακοπή των διαφημίσεων που αποτελούσε πάντα σοβαρό λόγο για να rootάρει κάποιος τη συσκευή... μπορεί να γίνει αποτελεσματικά και σε αrootάριστες συσκευές.

 

Ειδικά για συζήτηση περί custom kernels κτλ, ούτε λόγος πια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν υπάρχει η ανάγκη για custom roms όπως υπήρχε στο παρελθόν. Οι συσκευές είναι by default optimized και τα πειράγματα πλέον είναι για τα πειράγματα αυτά καθεαυτά και όχι για αλλαγές ουσίας. Ακόμα και η διακοπή των διαφημίσεων που αποτελούσε πάντα σοβαρό λόγο για να rootάρει κάποιος τη συσκευή... μπορεί να γίνει αποτελεσματικά και σε αrootάριστες συσκευές.

 

Ειδικά για συζήτηση περί custom kernels κτλ, ούτε λόγος πια.

 

Μπορείς να μου πεις ενα τροπο για διακοπη των διαφημίσεων σε αrootαριστη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις ενα τροπο για διακοπη των διαφημίσεων σε αrootαριστη συσκευή;

Αν έχεις διάθεση, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7044350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα! Έχω το κινητο από τον Φεβρουάριο του 2016 με πλακέτα 601 και δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα.

 

Έχω μείνει με Android 5.1 V10d-EUR-XX γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με ξεκλείδωμα bootloader για να το κάνω root. Θέλω να το αναβαθμίσω είτε σε Android 6 , είτε σε Android 7 , πάντα rootαρισμενο και ας χρειαστεί να ξεκλειδώσω τον bootloader. Ιδανικά θέλω κάποια rom βασισμένη σε κάποια της LG και όχι Cyanogenmod, LineageOS κλπ. Έχει κάποιος καμιά πρόταση; Με ενδιαφέρει να δουλεύει το κινητό χωρίς προβλήματα, να μην έχω θέματα με την ποιότητα της κάμερας και με την αυτονομία της μπαταρίας.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα! Έχω το κινητο από τον Φεβρουάριο του 2016 με πλακέτα 601 και δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα.

 

Έχω μείνει με Android 5.1 V10d-EUR-XX γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με ξεκλείδωμα bootloader για να το κάνω root. Θέλω να το αναβαθμίσω είτε σε Android 6 , είτε σε Android 7 , πάντα rootαρισμενο και ας χρειαστεί να ξεκλειδώσω τον bootloader. Ιδανικά θέλω κάποια rom βασισμένη σε κάποια της LG και όχι Cyanogenmod, LineageOS κλπ. Έχει κάποιος καμιά πρόταση; Με ενδιαφέρει να δουλεύει το κινητό χωρίς προβλήματα, να μην έχω θέματα με την ποιότητα της κάμερας και με την αυτονομία της μπαταρίας.

 

Έχει κάποιος άποψη για τα παραπάνω;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Σκέφτομαι να ξεκλειδώσω τον bootloader για να περάσω καμια ρομ κυριως για battery performance και stock android. Θα έχω καποιο πρόβλημα μετά αν θέλω να φλασάρω νουγκατ επισιμη? Επίσης, το google pay θα δουλεύει σε ξεκλείδωτο bootloader?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στους XDA μια ROM που δεν θελει bootloader αλλα βεβαια δεν θα εχεις καταναλαβαινεις..

Παντως ειναι αρκετα καλη.

 

4.8 & UX5.0 [H815 ALL] [V20J] ONLY LOCKED BOOTLOADER

SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω δει αυτήν, είμαι ανάμεσα σε αυτή που λες και αυτήν: [bL Lock][TOT] Genisys UX 5.0 [Android 6.0 MM][H815 All Variants].

Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφορά, ισως πάω στην δεύτερη γιατί βλέπω έβαλε ad hosts, αν και δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορούνε να γίνουνε update.

 

Υπαρχει στους XDA μια ROM που δεν θελει bootloader αλλα βεβαια δεν θα εχεις καταναλαβαινεις..

Παντως ειναι αρκετα καλη.

 

4.8 & UX5.0 [H815 ALL] [V20J] ONLY LOCKED BOOTLOADER

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι με την V30 port σε 7.1.2 και είναι σαν αγόρασα νέο κινητό. :)

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Τροποποιήσεις - Αναβαθμίσεις - Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...