Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για επίδοξους αγοραστές, να ζητάμε επομένως στο σαιτ να το ρουτάρουν ή όχι καλύτερα?

Προσωπικά προτιμώ να μην το αγγίζουν κάναν! Οπότε οταν το ειδα μέσα στη ζελατίνη πραγματικά χάρηκα! :p

Πάντως να ενημερωσω οτι η αγγλοκινεζικη rom είναι μια χαρά και δε θα πρέπει να τρομάζει κανένα. Απλα δεν έχει ελληνικό μενού. Εννοείται οτι μπορείς να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες αρκεί να κατεβάσεις ενα πληκτρολόγιο (εγω εχω βάλει της google).Οι όποιες πολύ λίγες κινέζικες εφαρμογές (γυρω στις 6-8) απεγκαθηστουνται πολύ εύκολα οπως οποιαδηποτε αλλη εφαρμογή. Το δε playstore εγκαθίσταται πανευκολα με την εφαρμογή "Google installer- @techulk.apk" που μπορείτε να βρείτε εύκολα στο διαδίκτυο

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά προτιμώ να μην το αγγίζουν κάναν! Οπότε οταν το ειδα μέσα στη ζελατίνη πραγματικά χάρηκα! :p

Πάντως να ενημερωσω οτι η αγγλοκινεζικη rom είναι μια χαρά και δε θα πρέπει να τρομάζει κανένα. Απλα δεν έχει ελληνικό μενού. Εννοείται οτι μπορείς να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες αρκεί να κατεβάσεις ενα πληκτρολόγιο (εγω εχω βάλει της google) και οι οποίες πολύ λίγες κινέζικες εφαρμογές (γυρω στις 6-8) απεγκαθηστουνται πολύ εύκολα οπως οποιαδηποτε αλλη εφαρμογή. Το δε playstore εγκαθίσταται πανευκολα με την εφαρμογή "Google installer- @techulk.apk" που μπορείτε να βρείτε εύκολα στο διαδίκτυο

 

Φιλε το ζητησες εσυ απο το vickmall να στο στειλουν ετσι? Γιατι και εγω το θελω να φοραει την επισημη stable.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το ζητησες εσυ απο το vickmall να στο στειλουν ετσι? Γιατι και εγω το θελω να φοραει την επισημη stable.

Αυτη τη φορά το πήρα απο πωλητή στο eBay στα 215€, γιατί το Vickmall εκεινη τη περιοδο το είχε 230€. Του ζητησα να μην κάνει τίποτα και πραγματικά νομιζω οτι πρέπει να χάρηκε;)... Αλλά και στο Vickmall που ειχα παρει το RN2 τους ειχα ζητήσει να μην το κανουν root και να μου αφήσουν την κινεζικη rom και το τήρησαν! Βέβαια το ειχαν ανοίξει για ενα γενικό έλεγχο οπως κάνουν πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη φορά το πήρα απο πωλητή στο eBay στα 215€, γιατί το Vickmall εκεινη τη περιοδο το είχε 230€. Του ζητησα να μην κάνει τίποτα και πραγματικά νομιζω οτι πρέπει να χάρηκε;)... Αλλά και στο Vickmall που ειχα παρει το RN2 τους ειχα ζητήσει να μην το κανουν root και να μου αφήσουν την κινεζικη rom και το τήρησαν! Βέβαια το ειχαν ανοίξει για ενα γενικό έλεγχο οπως κάνουν πάντα

 

Και σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος οπως βλεπω ετσι? Απλος τροπος να περασεις playstore και θα εχεις και ολα τα updates της stable χωρις φλασαρισματα.. Και για μενα που ετσι και αλλιως το αγγλικο μενου χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ να μην το αγγίζουν κάναν! Οπότε οταν το ειδα μέσα στη ζελατίνη πραγματικά χάρηκα! :p

Πάντως να ενημερωσω οτι η αγγλοκινεζικη rom είναι μια χαρά και δε θα πρέπει να τρομάζει κανένα. Απλα δεν έχει ελληνικό μενού. Εννοείται οτι μπορείς να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες αρκεί να κατεβάσεις ενα πληκτρολόγιο (εγω εχω βάλει της google).Οι όποιες πολύ λίγες κινέζικες εφαρμογές (γυρω στις 6-8) απεγκαθηστουνται πολύ εύκολα οπως οποιαδηποτε αλλη εφαρμογή. Το δε playstore εγκαθίσταται πανευκολα με την εφαρμογή "Google installer- @techulk.apk" που μπορείτε να βρείτε εύκολα στο διαδίκτυο

 

μετά μπορούμε να βάλουμε την ελληνική από τα παιδιά της υποστήριξης μόλις βγεί ε?

Link to comment
Share on other sites

μετά μπορούμε να βάλουμε την ελληνική από τα παιδιά της υποστήριξης μόλις βγεί ε?

Σαφώς! και είναι και καλυτερα μάλιστα, γιατι καποιες φορές περνάνε τα μαγαζιά κάτι κουλες rom και μετά δεινοπαθεις να φέρεις τη συσκευή στα ίσια της

 

Και σε γενικες γραμμες ευχαριστημενος οπως βλεπω ετσι? Απλος τροπος να περασεις playstore και θα εχεις και ολα τα updates της stable χωρις φλασαρισματα.. Και για μενα που ετσι και αλλιως το αγγλικο μενου χρησιμοποιω.

Έτσι ακριβώς!...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!! Παρηγγειλα απο το gearbest σημερα το τηλέφωνο στην 32 gb εκδοση σε χρυσο χρωμα και δεν καταλαβα αν ειναι σε στοκ ή ακομη προπαραγγελνουνε!! Τα φωτα του καποιος

 

Υ.Γ. Απο ότι καταλαβα στο banggood το ειχανε pre order μεχρι 25 δεκεμβριου αλλα απο οτι φαινεται το βγαλανε σε στοκ!

Το δικαίωμα να λες τη γνώμη σου δεν συνεπάγεται αυτόματα το δικαίωμα να σε παίρνουν στα σοβαρά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα. Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να ρωτησω, γιατι εχει τετοια διαφορα στο antutu με τα meizu metal και letv 1s εφοσον εχουν τον ιδιο επεξεργαστη.

λογω της rom που φοράει. είναι καινουργιο το note 3 οποτε πρέπει να ωριμάσει η rom και να γινει πιο optimised και θα δεις να ανεβαίνει το σκορ sto antutu όπως και γενικά καλύτερη αυτονομια/σημα/κλπ. γενικά πάντως, δεν πρέπει να παίρνετε το antutu σαν μέτρο σύγκρισης για την εμπειρία χρήσης.. μπορει το ένα κινητό να σκοράρει στο θεό στο antutu και γενικά να βγάζει 1002 προβλήματα λογω κακής υποστηριξης ή κακής ποιοτητας hardware.. οποτε προτιμότερο να κοιτάτε για την πιο σωστή υλοποιηση παρά antutu και βλακειες τεστ που οι περισσοτεροι κιολας κλέβουν στα σκορ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε όσους ήρθε με αυτή από το vickmall τι θα κάνετε; Θα το κρατήσετε έτσι ή θα περάσετε την επίσημη;
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

 

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω..... είναι πολύ εντυπωσιακή η θήκη αλλά έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα. Δεν πιάνει το σήμα του wifi. Πρέπει να είσαι στο ίδιο δωμάτιο που είναι το ρουτερ για να έχει φουλ σήμα. Μόλις απομακρυνθείς δυο δωμάτια..... πιάνει μια γραμμή με το ζόρι....:(

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω..... είναι πολύ εντυπωσιακή η θήκη αλλά έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα. Δεν πιάνει το σήμα του wifi. Πρέπει να είσαι στο ίδιο δωμάτιο που είναι το ρουτερ για να έχει φουλ σήμα. Μόλις απομακρυνθείς δυο δωμάτια..... πιάνει μια γραμμή με το ζόρι....:(

 

σίγουρα είναι η ίδια ; γιατί δεν είναι μεταλλική η πλάτη

Link to comment
Share on other sites

Αλουμίνιο δεν είναι το πλαίσιο γύρω γύρω;

 

υποθέτω ναι , αλλά η πλάτη όχι (που κι σε εκείνα τα σημεία στο κινητό δεν είναι μεταλλικό)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που κατείχε και τα δύο Xiaomi, note2 και τώρα το note 3 ας μας διαφωτίσει ποιες οι διαφορές?

σαν φωτεινότητα και χρώματα υπάρχει αισθητή διαφορά αλλά και στις φωτογραφίες υπάρχει μεγάλη διαφορά?

και γενικότερα κάτι που έχει παρατηρήσει ως τώρα που ανεβάζει τον πήχη στο note 3.

Για κάποιον δηλ. που δεν τον ενδιαφέρει το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα, με το note 2 θα ήταν ικανοποιημένος ή βλέποντας το note 3 θα πει ουάου, αν λοιπόν προσθέσουμε την διαφορά τιμής των δύο, καθώς και το ότι για πρώτη φορά θα ασχοληθεί με Xiaomi έχοντας ακούσει καλά λόγια, τι θα προτείνατε αντικειμενικά για αυτόν τον νέο χρήστη?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που κατείχε και τα δύο Xiaomi, note2 και τώρα το note 3 ας μας διαφωτίσει ποιες οι διαφορές?

σαν φωτεινότητα και χρώματα υπάρχει αισθητή διαφορά αλλά και στις φωτογραφίες υπάρχει μεγάλη διαφορά?

και γενικότερα κάτι που έχει παρατηρήσει ως τώρα που ανεβάζει τον πήχη στο note 3.

Για κάποιον δηλ. που δεν τον ενδιαφέρει το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα, με το note 2 θα ήταν ικανοποιημένος ή βλέποντας το note 3 θα πει ουάου, αν λοιπόν προσθέσουμε την διαφορά τιμής των δύο, καθώς και το ότι για πρώτη φορά θα ασχοληθεί με Xiaomi έχοντας ακούσει καλά λόγια, τι θα προτείνατε αντικειμενικά για αυτόν τον νέο χρήστη?

 

το αν θες το 1GB παραπάνω μνήμης και την 4000 μπαταρία (και δεν σε απασχολεί η sd) είναι το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα ηρθε στα χερια μου.δεν λεω ομορφο πολυ θυμιζει λιγο i phone 6. Πρωτον πως κανουμε αναβαθμιση στην τελευταια ελληνικη ρομ,??κ δευτερον κ βασικοτερο δεν ηξερα οτι δεν παιρνει καρτα μνημης.οποιος μπορει βοηθαει με την αναβαθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα ηρθε στα χερια μου.δεν λεω ομορφο πολυ θυμιζει λιγο i phone 6. Πρωτον πως κανουμε αναβαθμιση στην τελευταια ελληνικη ρομ,??κ δευτερον κ βασικοτερο δεν ηξερα οτι δεν παιρνει καρτα μνημης.οποιος μπορει βοηθαει με την αναβαθμιση.

Απο ποιο καταστημα αγορασες φιλε μου??Δεν εχει Ελληνικα?Rom οταν ετοιμασουν τα παιδια στο Ελληνικο xiaomi,συντομα απο οτι μαθαινω.....:)

Καλα τα specs δεν τα κοιταξες καν για την sd???

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτη η rom που φοράει το κινητό σου νομιζω οτι δεν ειναι η γνήσια miui cn-en rom και πιθανόν να έχει κάποια bugs. Στο λέω γιατί παρέλαβα και γω σήμερα τη συσκευή, εντος ζελατίνης (τουτέστιν δεν πειράχθηκε απο κανένα) και η rom που φοράει είναι η stable v7.0.9.0. Μου έχει βγάλει ειδοποίηση για update σε 7.0.12.1 την οποια δεν εχω κανει ακόμα λόγο δουλειάς.

Κολλήματα δεν έχω διαπιστώσει ως τώρα. Αν και έχω το RN2, έχω την αίσθηση οτι είναι ενα κλικ πιο γρήγορο αλλά ίσως να έχει να κάνει ότι δεν έχει φορτωθεί ακόμα με εφαρμογές.

Επίσης είναι ελάχιστα μικρότερη απο το RN2 ωστόσο αν τα βάλεις το ενα δίπλα στο άλλο στο ματι δίνει τη αίσθηση το 3 οτι είναι κάτι παραπανω απο ελάχιστα μικρότερο απο το 2.

Επίσης στο site της miui είχα βρεί και είχα κατεβάσει την cn-en ν.7.0.16.0. Την περασα στο κινητό, ωστόσο δε μπορεσα να τη flashαρω με την εφαρμογή update. Δε ξέρω αν φταίει το αρχείο και θα πρεπει να το ξανακατεβασω, ή αν εχει να κάνει με το γεγονός οτι η συσκευή είναι κλειδωμένη

Φίλε μου κάπου διαβασα οτι αν σου βγαλει ειδοποιηση για update να την αγνοησεις γιατι μπορεί να σου μπρικάρει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μολις σημερα ηρθε στα χερια μου.δεν λεω ομορφο πολυ θυμιζει λιγο i phone 6. Πρωτον πως κανουμε αναβαθμιση στην τελευταια ελληνικη ρομ,??κ δευτερον κ βασικοτερο δεν ηξερα οτι δεν παιρνει καρτα μνημης.οποιος μπορει βοηθαει με την αναβαθμιση.

Δεν εχει βγει ακομη ρομ για αυτό. Θα περιμενουμε λιγο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση...συντομα λεω να παραγγειλω το redmi note 3...το μονο που με απασχολεί είναι να εχει ολο το μενου κ εφαρμογές στα ελληνικα γτ ενας φιλος εχει lenovo και καποια ειναι σ κινεζικα καποια αγγλικα κ καποια ελληνικα ... διαβαζω συνεχεια εδω μεσα...η ερωτηση ειναι οτι για να βαλουμε ελληνικη ρομ που λετε ειναι ευκλο...και αν την βαλουμε θα ναι ολα κομπλε απο θεμα ελληνικων...εκει λιγο το χανω με την ρομ που λετε και μερικοι λενε δεν εχουν το play store....ολα αυτα μπαινουν ευκολα...πρωτη φορα θα παρω κινητο απο κινα για τη γυναικα το θελω ολα τα χρονια εχω samsung και εκει ηταν ολα κομπλε απο τετοια θεματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση...συντομα λεω να παραγγειλω το redmi note 3...το μονο που με απασχολεί είναι να εχει ολο το μενου κ εφαρμογές στα ελληνικα γτ ενας φιλος εχει lenovo και καποια ειναι σ κινεζικα καποια αγγλικα κ καποια ελληνικα ... διαβαζω συνεχεια εδω μεσα...η ερωτηση ειναι οτι για να βαλουμε ελληνικη ρομ που λετε ειναι ευκλο...και αν την βαλουμε θα ναι ολα κομπλε απο θεμα ελληνικων...εκει λιγο το χανω με την ρομ που λετε και μερικοι λενε δεν εχουν το play store....ολα αυτα μπαινουν ευκολα...πρωτη φορα θα παρω κινητο απο κινα για τη γυναικα το θελω ολα τα χρονια εχω samsung και εκει ηταν ολα κομπλε απο τετοια θεματα..Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απο ποιο καταστημα αγορασες φιλε μου??Δεν εχει Ελληνικα?Rom οταν ετοιμασουν τα παιδια στο Ελληνικο xiaomi,συντομα απο οτι μαθαινω.....:)

Καλα τα specs δεν τα κοιταξες καν για την sd???

 

Το έφερε κάποιος άλλος κ το πήρα από αγγελία σήμερα. Σφραγισμένο.πίστευα ότι θα έπαιρνε κάρτα μνήμης το μόνο μείον....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάπου διαβασα οτι αν σου βγαλει ειδοποιηση για update να την αγνοησεις γιατι μπορεί να σου μπρικάρει

 

Stable cn-en rom και να μπρικαρει το θεωρώ αδύνατο! Δηλαδή τι θα κανουμε θα μείνουμε με την ιδια rom;

Μήπως αυτο συνέβη σε κινητά που ειχαν αλλαγμένη rom απο τα κινεζομαγαζα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση σε αυτούς που το πήραν. Πόσα προφίλ δαχτ. αποτυπωμάτων μπορείς να βάλεις για ξεκλείδωμα? έχει κάποιον περιορισμό?

Αυτο μπορει να το ελέγξει καποιος που το παρελαβε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρονια πολλά.Μόλις το παρέλαβα.Μετά το απογευμα θα γράψω για τις πρώτες εντυπώσεις.Εαν γνωρίζει καποιος , το πηρα από vickmall και θέλω να βάλω το tempered glass που μου στειλανε.μπαινει απευθείας στην οθόνη ή θελει να βάλω και το προστατευτικό πρώτα;
Link to comment
Share on other sites

υποθέτω ναι , αλλά η πλάτη όχι (που κι σε εκείνα τα σημεία στο κινητό δεν είναι μεταλλικό)

τη θήκη αυτή την πήρα για ένα lenovo και αδυνατίζει το σήμα της κινητής αρκετά. Το δοκίμασα με τη θήκη και χωρίς στο ίδιο σημείο και ήτανε φανερές οι διαφορές σήματος. Αντίθετα με τη θήκη σιλικόνης δεν είχα πρόβλημα. Οπότε δε την προτείνω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...