Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, το γεγονός ότι η ΡΑΜ μένει γεμάτη όταν έχεις τρέξει πολλές εφαρμογές είναι όχι μόνο λογικό αλλά και θετικό, θες να μένουν στην ΡΑΜ οι εφαρμογές σου ώστε να ανοίξουν άμεσα όταν τις ξανατρέξεις. Ποιο το νόημα να έχεις 3 gb RAM αν μένει ελεύθερο πάνω από 1gb; :/

 

ειναι δικια σου σκεψη αυτη?

και τι γινεται απο αποψη ρευματος οταν οπως ισχυριζεσαι χρησιμοποιεί 1 γιγα για να κραταει τις εφαρμογες ανοιχτες?

Edited by ninjamoz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειναι δικια σου σκεψη αυτη?

 

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς "δικιά μου σκέψη", είναι αυτό που γνωρίζω για τη λειτουργία της RAM στο android, ξέρεις κάτι διαφορετικό ή βρίσκεις κάποιο σφάλμα στην λογική αυτού που γράφω;

ο Κόκκινος
Link to comment
Share on other sites

Μαζί θα παραλάβουμε μου φαίνεται:

19.12.2015 19:24 Arrival at Destination Post

Τώρα θα περιμένουμε 2-3 εβδομάδες να ανοίξουνε το σάκο στο αεροδρόμιο. Και κλασσικά στο σαιτ των ΕΛΤΑ το βγάζει ακόμα Σιγκαπούρη

 

Τα ίδια και το δικό μου. 19/12 arrival at destination post και στο site των ελτα ειναι 16/12 items in packing Singapore. Αρχικά χάρηκα γιατί νόμιζα πως arrival at destination post σημαίνει πως θα παραλαβώ σε 2-3 μέρες αλλά από ό,τι κατάλαβα δεν πάει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους...ευχαριστώ για τα όσα χρήσιμα γράφετε εδώ μέσα και ενημερώνετε τους πάντες...όσον αφορά το xiaomi redmi note 3, επειδή θα σκάσουν οι παραλαβές σιγά σιγά, πείτε μας ότι όλα οκ με τελωνεία και σχετικά, ώστε να είμαστε σίγουροι και οι υπόλοιποι γιατί από μαγαζιά που είναι και στην ευρώπη ζητάνε 40 δολλάρια παραπάνω για μεταφορικά...βέβαια έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και έρχεται και σε λίγες μέρες αλλά με τα λεφτά αυτά μπορείς να πάρεις ακουστικά και θήκες από την κίνα...περιμένουμε σχόλια λοιπόν...σας ευχαριστώ...καλές γιορτές και πάλι και πάντα με υγεία....(έτσι να λέμε και καμιά ευχή εδώ μέσα μέρες που είναι):p:p:p:p
Link to comment
Share on other sites

ας μας πει ποσες εφαρμογες ειχε για να δεις οτι ειναι υπερβολικο το νουμερο. εγω ειχα παντως 7 και τρεις καρτελες chrome

εσενα δηλαδη σου φαινεται λογικο οτι τρεχει 2,2 ram. δηλαδη ολα τα κινητα πριν δυο μηνες επρεπε να κρασαρουν που δεν ειχαν 3 γιγα

 

εμένα μια χαρά λογικό μου φαίνεται

 

το να έχεις παράπονα για την ραμ (για το πόση μένει ελεύθερη) να το κάνεις όταν κάνεις reboot την συσκευή και χωρίς να τρέξεις τίποτα , εκεί μπορείς να παραπονεθείς αν είναι χαμηλή (και πάλι δεν μπορούμε να ξέρουμε τι τρέχει ο καθένας) αλλά το να έχεις παράπονα ενώ τρέχουν ποιος ξέρει πόσες εφαρμογές (όχι services , εφαρμογές) ε δεν έχει κανένα νόημα

 

α και ναι δεν είναι δικιά του σκέψη, έτσι είναι το android , αν φοβάσαι κατανάλωση κλείνε τις εφαρμογές ΑΛΛΑ , τι είναι η ραμ και φοβάσαι την κατανάλωση ; η cpu να κάνει την κατανάλωση , από την ραμ τι θα πάθεις νομίζεις ;;;;;;;;;;;;;; τι λέει ααα έχω 1 γβ ενεργό τα άλλα 2 θα τους κόψω το ρεύμα ;;;

Link to comment
Share on other sites

εμένα μια χαρά λογικό μου φαίνεται

 

το να έχεις παράπονα για την ραμ (για το πόση μένει ελεύθερη) να το κάνεις όταν κάνεις reboot την συσκευή και χωρίς να τρέξεις τίποτα , εκεί μπορείς να παραπονεθείς αν είναι χαμηλή (και πάλι δεν μπορούμε να ξέρουμε τι τρέχει ο καθένας) αλλά το να έχεις παράπονα ενώ τρέχουν ποιος ξέρει πόσες εφαρμογές (όχι services , εφαρμογές) ε δεν έχει κανένα νόημα

 

αυτο προσπαθω να πω οτι για να εχει τοση ραμ να χρησιμοποιειται ή πρεπει να εχει πολλα προγραμματα ανοιχτα(ας μας επιβεβαιωσει ποσα εχει) ή η ρομ που φοραει ειναι πολυ βαρια. οι εφαρμογες εχουν συγκεκριμενη ram που τραβανε δεν νομιζω οτι αλλαζει απο κινητο σε κινητο. .

ας κανει reboot να δουμε ποσο ram καταναλωνει χωρις να ανοιξει τιποτα. εμενα μου φανηκε υπερβολικο οταν στο δικο μου το συστημα χρησιμοποιει 500mp. ισως κανω λαθος. οταν το παραλαβω θα το κανω συγκριση

Edited by ninjamoz
Link to comment
Share on other sites

αυτο προσπαθω να πω οτι για να εχει τοση ραμ να χρησιμοποιειται ή πρεπει να εχει πολλα προγραμματα ανοιχτα(ας μας επιβεβαιωσει ποσα εχει) ή η ρομ που φοραει ειναι πολυ βαρια. οι εφαρμογες εχουν συγκεκριμενη ram που τραβανε δεν νομιζω οτι αλλαζει απο κινητο σε κινητο. .

ας κανει reboot να δουμε ποσο ram καταναλωνει χωρις να ανοιξει τιποτα. εμενα μου φανηκε υπερβολικο οταν στο δικο μου το συστημα χρησιμοποιει 500mp. ισως κανω λαθος. οταν το παραλαβω θα το κανω συγκριση

Tα έχεις λάθος στο μυαλό σου. την κατανάλωση την κάνει η cpu, όχι η ραμ. εξαρτάται από την εκάστοτε εφαρμογή ποσες φορές και πότε "ξυπνάει" τον επεξεργαστή(cpu) για να πεις αν μια εφαρμογή είναι ενεργοβόρα ή όχι, όταν μένει ανοιχτή στο παρασκήνιο. κατάλαβες;

 

To σημαντικό όταν στήνεις το κινητό σου, είναι να έχεις ρυθμίσει τις εφαρμογές σου καθε ποτε θες να "ξυπνανε", ποιες να έχουν δικαιωμα να τρέχουν στο boot και γενικά τα permissions που θες να έχει η κάθε συσκευή.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους...ευχαριστώ για τα όσα χρήσιμα γράφετε εδώ μέσα και ενημερώνετε τους πάντες...όσον αφορά το xiaomi redmi note 3, επειδή θα σκάσουν οι παραλαβές σιγά σιγά, πείτε μας ότι όλα οκ με τελωνεία και σχετικά, ώστε να είμαστε σίγουροι και οι υπόλοιποι γιατί από μαγαζιά που είναι και στην ευρώπη ζητάνε 40 δολλάρια παραπάνω για μεταφορικά...βέβαια έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και έρχεται και σε λίγες μέρες αλλά με τα λεφτά αυτά μπορείς να πάρεις ακουστικά και θήκες από την κίνα...περιμένουμε σχόλια λοιπόν...σας ευχαριστώ...καλές γιορτές και πάλι και πάντα με υγεία....(έτσι να λέμε και καμιά ευχή εδώ μέσα μέρες που είναι):p:p:p:p

 

 

Φίλε από vickmall που πήρα εγώ όλα μια χαρά (4 αγορά 18 Δεκέμβρη ελ.βενιζέλος με singapore post). Αυτό που δεν είμαι σε θέση να σου επιβεβαιώσω είναι πότε τα ΕΛΤΑ θα φιλοτιμηθούν να το στείλουν.

Link to comment
Share on other sites

Και γενικά τα κινητά όπως είπε και ο φίλος παραπάνω μας φαινετα να δουλεύουν σωστά και smooth όσο περισσότερη ram χρησιμοποιείται και αυτό είναι και το λογικό. Έχει αναφερθεί ότι είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείται πάνω από το 80% ραμ αποτι κάτω απο 50%. Προφανώς όταν έλεγξε την χρήση της ραμ θα είχε αρκετές εφαρμογες στο παρασκήνιο. Όπως και να έχει με 3gb τουλάχιστον για αυτην την εποχη δεν νομίζω να αντιμετοπισουμε το παραμικρό θέμα σε αυτον τον τομέα.
Link to comment
Share on other sites

Και γενικά τα κινητά όπως είπε και ο φίλος παραπάνω μας φαινετα να δουλεύουν σωστά και smooth όσο περισσότερη ram χρησιμοποιείται και αυτό είναι και το λογικό. Έχει αναφερθεί ότι είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείται πάνω από το 80% ραμ αποτι κάτω απο 50%. Προφανώς όταν έλεγξε την χρήση της ραμ θα είχε αρκετές εφαρμογες στο παρασκήνιο. Όπως και να έχει με 3gb τουλάχιστον για αυτην την εποχη δεν νομίζω να αντιμετοπισουμε το παραμικρό θέμα σε αυτον τον τομέα.

Μια χαρα τα λες,εδω ακομα και με 2gb ειμαστε οκ,ακομα και με βαρια χρηση.Μην τρελαθουμε κιολας......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και από εμένα η παραγγελία σήμερα XIAOMI REDMI Note 3 3GB 32GB 4G SmartPhone 5.5 Inch Android 5.0 Helio X10 Octa Core 2.0GHz Fingerprint ID

Στα 190 ευρώ από minideal δώρο για μένα…:lol:

Άντε να δούμε λοιπόν :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και να κλεισει εδώ το οφτοπικ, όταν "σκοτώνετε" τις εφαρμογές(task killers) ή πατάτε συνέχεια τερματισμός, το μόνο που καταφέρνετε είναι να πρέπει να φορτώσουν πάλι από την αρχή οποτε στην ουσία κάνετε περισσότερη κατανάλωση ενεργειας παρά εξοικονομείτε.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε από vickmall που πήρα εγώ όλα μια χαρά (4 αγορά 18 Δεκέμβρη ελ.βενιζέλος με singapore post). Αυτό που δεν είμαι σε θέση να σου επιβεβαιώσω είναι πότε τα ΕΛΤΑ θα φιλοτιμηθούν να το στείλουν.

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου...να είσαι καλά...πως το είδες αξίζει ε?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου...να είσαι καλά...πως το είδες αξίζει ε?

 

Δυστυχώς από τα Ελτά ακόμη να ανοίξει ο σάκος.Έρχεται σε ένα περίπου δεκαήμερο από την άλλη άκρη του κόσμου και εδώ περιμένουμε αν φιλοτιμηθεί κανείς και δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από τα Ελτά ακόμη να ανοίξει ο σάκος.Έρχεται σε ένα περίπου δεκαήμερο από την άλλη άκρη του κόσμου και εδώ περιμένουμε αν φιλοτιμηθεί κανείς και δουλέψει.

υπομονή τότε φίλε....με το καλό

Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε και εμείς που ακόμα είναι στο Despatched από τις 11/12;;;
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες το topic λέγεται Xiaomi Redmi Note 3, την τελευταία φορά που κοίταξα. Άμα είναι να συζητάμε για το πότε θα μας έρθει η παραγγελία να πάμε σε άλλο τοπικ.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μολις το παρειγγειλα και εγω απο spemall.com το μαυρο με τα 3gb - 32gb στα 195 ευρω με δωρο τα μεταφορικα συν ενα τζαμακι προστασιας και θηκη συλικονης.

 

Ειναι αξιπιστοι?Τα δωρα τα διαπραγματευτηκες πριν?Εχει Multilagnuage rom?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα έλεγα να αποφύγετε τα πειράματα και οποιος θέλει να το πάρει να δοκιμάσει το πλέον αξιόπιστο σύμφωνα με τη γνώμη των περισσοτερων εδώ μεσα vickmall :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ξεχωριστά θέματα για αποστολές, αξιοπιστία καταστημάτων κλπ.

Μείνετε στο θέμα παρακαλώ με ότι έχει να κάνει με την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση το κλειδωμα με το δαχτυλικο αποτυπομα μπορει να καταργηθει;

 

όχι

 

ρεεε παιδιάααα κλείδωμα είναι , αν θες το ενεργοποιείς αν θες όχι, δε σου ζητάει και αφμ για να λειτουργήσεις το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά σεβαστείτε λίγο το θέμα. 9 στα 10 ποστ είναι "τότε το παρήγγειλα" ή "από εκεί το πήρα" ή "είναι εκεί βλέπω το κινητό μου".:wacko:

Δεν προσφέρουν τίποτα και σε κανέναν. Πόσες φορές πρέπει να ειπωθεί ότι δεν ανήκουν στο παρών θέμα τέτοιου είδους σχόλια?:ninja:

Ας γράψουμε για το κινητό και τις εντυπώσεις αυτών που παρέλαβαν και τις απορίες των ενδιαφερόμενων.

 

Offtopic κι εγώ βέβαια...:X

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το κινητό από χθες που το έχω και εγώ όμορφο γρήγορο καλή οθόνη fingerprint ξεκλειδώνει αμέσως . Το μόνο που με προβληματισε είναι η μπαταρία τού, νομίζω τι ρουφάει το κινητό.. ίσως να είναι η συγκεκριμένη ρομ που φοράει.. Μια φόρτιση του έχω κάνει φυσικά.. αλλά το βλέπω να ζορίζεται να βγάλει τη μέρα. Με κανονική χρήση πάντα λίγο απ όλα.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το κινητό από χθες που το έχω και εγώ όμορφο γρήγορο καλή οθόνη fingerprint ξεκλειδώνει αμέσως . Το μόνο που με προβληματισε είναι η μπαταρία τού, νομίζω τι ρουφάει το κινητό.. ίσως να είναι η συγκεκριμένη ρομ που φοράει.. Μια φόρτιση του έχω κάνει φυσικά.. αλλά το βλέπω να ζορίζεται να βγάλει τη μέρα. Με κανονική χρήση πάντα λίγο απ όλα.

Καλομιλητο,πρεπει να γινουν καποιοι κυκλοι φορτισεων(5 τουλαχιστον για αρχη),εννοειται οτι με μια μονο φορτιση δεν θα δεις ρεαλιστικα νουμερα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...