Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://lenovo-forums.ru/

Δεν μπορει να μπει αυτοματως στην μεταφρασμενη σελιδα οποτε πρωτα μπειτε στην σελιδα στα ρωσικα και μετα μεταφραστε την για να πατε στη σελιδα του κινητου. Η μεταφραση παντως ειναι πολυ κακη αλλα βγαινει ενα νοημα.

 

Και εγω φοβαμαι οτι πολυ δυσκολα θα διορθωθει το bug για το led αλλα σε αντιθεση με σενα και για να μην ξαναλεμε τα ιδια θεωρω ανουσια τα αλλα προβληματα προκειμενου να μην εχω τις ειδοποιησεις με κλειστη την συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

http://lenovo-forums.ru/

Δεν μπορει να μπει αυτοματως στην μεταφρασμενη σελιδα οποτε πρωτα μπειτε στην σελιδα στα ρωσικα και μετα μεταφραστε την για να πατε στη σελιδα του κινητου. Η μεταφραση παντως ειναι πολυ κακη αλλα βγαινει ενα νοημα.

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! Θα τη δοκιμάσω και θα σας αναφέρω κι εγώ τι λειτουργεί και τι όχι. Η cyanogenmod συνήθως δεν απογοητεύει.

 

Βρήκα και το thread.

http://lenovo-forums.ru/topic/17462-lenovo-p1m-cm121-android-511-custom-rom/

 

Και εγω φοβαμαι οτι πολυ δυσκολα θα διορθωθει το bug για το led αλλα σε αντιθεση με σενα και για να μην ξαναλεμε τα ιδια θεωρω ανουσια τα αλλα προβληματα προκειμενου να μην εχω τις ειδοποιησεις με κλειστη την συσκευη.

 

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, τα προβλήματα της stock rom οφείλουν να είναι σοβαρά. Είναι ανεπίτρεπτο στο σημείο που έχει φτάσει το development των OSes να χάνεις ειδοποιήσεις!

 

Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Αν ρωτήσουμε τον κόσμο, οι περισσότεροι θα διάλεγαν το να έχουν εγγυημένα ειδοποιήσεις, παρά led πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Update! Λοιπόν, την πέρασα τη CM12.1 και έχω να αναφέρω πως λειτουργεί το notification led, με τη βοήθεια του gravitybox (module στο xposed framework, το οποίο λειτουργεί κι αυτό φυσικά!).

 

Εξαιρετική rom, η πιο πλήρης έως τώρα που έχω δοκιμάσει, αλλά με ένα μείον, δεν λειτουργεί το ραδιόφωνο :(.

 

Ίσως βρεθεί τρόπος και γι'αυτό βέβαια, θα το ψάξω. Στην πράξη δεν μου χρειάστηκε και ποτέ, οπότε μικρό το κακό.

Link to comment
Share on other sites

Πως λεγεται η εφαρμογη για το led; Χρησιμοποιω την Xposed led control ωστε να εχω ειδοποιησεις και για αλλες εφαρμογες οπως viber, go sms κτλ

Την ειχες δοκιμασει και με aosp και δεν λειτουργουσε εκει;

Link to comment
Share on other sites

Πως λεγεται η εφαρμογη για το led; Χρησιμοποιω την Xposed led control ωστε να εχω ειδοποιησεις και για αλλες εφαρμογες οπως viber, go sms κτλ

Την ειχες δοκιμασει και με aosp και δεν λειτουργουσε εκει;

 

Μέσω του gravitybox, στο display settings, ουσιαστικά ενεργοποιείς το experimental feature του να στελνει notification στα capacitive πληκτρα.

 

Αλλά για έναν μαγικό τρόπο ενεργοποιεί το led αντί αυτών.

 

Στην aosp δεν συνεβαινε αυτό όμως. Εκεί έδινε notification signal μόνο στα capacitive keys.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστω θα την δοκιμασω λογικα.

Για το ραδιοφωνο υποθετω πως δοκιμασες το spirit fm. Τοσα χρονια λειτουργουσε με ολες τις cm οποτε θελω να πιστευω πως θα ειμαστε τυχεροι και εκει

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστω θα την δοκιμασω λογικα.

Για το ραδιοφωνο υποθετω πως δοκιμασες το spirit fm. Τοσα χρονια λειτουργουσε με ολες τις cm οποτε θελω να πιστευω πως θα ειμαστε τυχεροι και εκει

 

Δυστυχώς, δοκίμασα όλες τις εκδόσεις του spirit, επίσης μία radio εφαρμογή ειδικά για το cm αλλά κι αυτή δεν δούλεψε. Αν βρω κάποια που να λειτουργεί θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις κινέζικες διαφημίσεις στη lock screen και τα κινέζικα APN που ρυθμίζονται από μόνα τους, τώρα μου λένε ότι "νερουλιάζουν" τα χρώματα κυρίως στο μενού των ρυθμίσεων.

Κάποια ιδέα; Επειδή βλέπω ότι είναι θέμα ROM, υπάρχει κάποια 100% stable;; (stock - όχι custom!)

 

Τελευταία φορά που επιλέγω Lenovo. Αν την κρατούσα, ίσως και να είχα καλύτερη άποψη, αλλά δεν περίμενα ότι θα άκουγα κάθε βδομάδα και ένα νέο πρόβλημα από άτομο που το χρησιμοποιεί 70% σαν dumbphone και 30% σαν smart. Μπορεί τα άλλα τότε να ήταν κατώτερα (πχ G4c, Lumia 535/640), αλλά τουλάχιστον είναι σταθερά. :down:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις κινέζικες διαφημίσεις στη lock screen και τα κινέζικα APN που ρυθμίζονται από μόνα τους, τώρα μου λένε ότι "νερουλιάζουν" τα χρώματα κυρίως στο μενού των ρυθμίσεων.

Κάποια ιδέα; Επειδή βλέπω ότι είναι θέμα ROM, υπάρχει κάποια 100% stable;; (stock - όχι custom!)

 

Στην 27 θα είσαι "εντάξει".

Link to comment
Share on other sites

Κι ενώ η συσκευή είναι μια χαρά για τα λεφτά που κοστίζει, αυτό με το λειτουργικό της Lenovo δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα. Τόσο δύσκολο είναι πια να δουλέψουν όλα σωστά; Τόσο ακατόρθωτο είναι γι'αυτούς να φτιάξουν ένα bug χωρίς να δημιουργήσουν ένα νέο; Κι εγώ από εκείνους που απογοητεύτηκαν, δεν έχει τα τεράστια προβλήματα μεν, εμένα όμως με ενοχλούν ακόμα κι αυτά τα μικρά όταν το υπόλοιπο σύνολο παρουσιάζει μια πολύ καλή εικόνα.

Το κρατάω κι όσο πάει, οι κινήσεις τους θα δείξουν αν προτιμήσω ξανά συσκευή της ίδιας εταιρείας στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Στην 27 θα είσαι "εντάξει".

 

Θα το δοκιμάσω ASAP. :)

 

Μια χαρα ειναι η συσκευη απλα θελει περασμα αλλο software.

 

Σε επίπεδο HW κι αν εξαιρέσεις την κάπως μέτρια κάμερα για τα χρήματα της συσκευής, όλη η ιστορία είναι το SW σε τραγικό όμως σημείο και όπως ξανά έγραψα, δεν περίμενα ότι τέτοια προβλήματα θα γίνονταν αντιληπτά από έναν άνθρωπο που το έχει 70% σαν dump, τότε κάτι έχει πάει πολύ στραβά.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις σαν dump? Πιο πολυ σαν σμαρτ το χρησιμοποιω . Με τετοια μπαταρια κανει πραματα που το νεξους 5 που ειχα δεν μπορουσε να κανει λογω μικρης μπαταριας. Ολη μερα τουιτερ, ολη μερα soundcloud, πχ πεμπτη-κυριακη εβλεπα motogp απο αυτο κτλ που το 5αρι θα ηθελε 2-3 φορες φορτιση ην ημερα.

Απλα εχει κακογραμενο sw. Τιποτα αλλο. Οποιος εχει ορεξη ρουτ κ αοσπ και εχει αλλο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα την 12.1 αλλα το κινητο εχασε πολυ και αισθητικα αλλα και σε ταχυτητα οποτε επιστροφη αρον αρον στην στοκ

 

Σε 'μενα η αίσθηση ήταν η ακριβώς αντίθετη! Η πιο γρήγορη rom απ'όσες δοκίμασα.

Αισθητικά είναι σαν την AOSP και μάλιστα με περισσότερη παραμετροποίηση!

 

Αλλά θα παραδεχτώ πως στην αρχή, μετά την εγκατάσταση, υπάρχει ένα μικρό lagging, αλλά απενεργοποιώντας τα έξτρα εφφε απ'το developer options και κλείνωντας μερικές άχρηστες εφαρμογές με disable application πρόγραμμα, πάει σφαίρα! Και με το led να λειτουργεί.

 

Θα σου πρότεινα να το ξανατσεκάρεις κάνοντας αυτά που αναφέρω και θα με θυμηθείς ;)

Αν δεν έχεις χρόνο και διάθεση για πειραματισμούς, πάω πάσο!

 

Προσωπικά, βολεύτηκα στη cm και περιμένω το update του flyme που μ'αρέσει περισσότερο αισθητικά.

 

Απλα εχει κακογραμενο sw. Τιποτα αλλο. Οποιος εχει ορεξη ρουτ κ αοσπ και εχει αλλο τηλεφωνο.

 

Πλέον και cm12.1 που είναι μούρλια!

Edited by Damageplan
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την cm12.1 όλα καλά και το led δουλεύει μια χαρά με πρόγραμμα για αυτό, το σεταρα όπως το ήθελα και στο τέλος ανακαλύπτω ότι το app της Πειραιώς δεν εγκαθίσταται με τίποτα, απογοήτευση, ξανά πίσω στη μαμά ρομ με τα οποία ελαττώματα της.
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την cm12.1 όλα καλά και το led δουλεύει μια χαρά με πρόγραμμα για αυτό, το σεταρα όπως το ήθελα και στο τέλος ανακαλύπτω ότι το app της Πειραιώς δεν εγκαθίσταται με τίποτα, απογοήτευση, ξανά πίσω στη μαμά ρομ με τα οποία ελαττώματα της.

 

Το led τελικά δεν απαιτεί έξτρα πρόγραμμα για να δουλέψει. Απλά δουλεύει σε συγκεκριμένα apps, πχ chomp sms, facebook messenger, κλήσεις, κλπ.

 

Το πρόβλημα με εγκατάσταση εφαρμογών το διαπίστωσα κι εγώ στην πρώτη απόπειρα, το πρόβλημα αν σ'ενδιαφέρει λύνεται με το να κάνεις προσωρινά unmount την εξωτερική sd (λογικά θα χρησιμοποιείς για να είχες αυτό το θέμα). Μετά όλα λειτουργούν κανονικά.

 

Γενικώς για κάποιο μυστήριο λόγο, την πρώτη φορά που εγκατέστησα τη cm12.1 είχα τέτοια χαζοπροβλήματα.

 

Μετά έκανα άλλο ένα clean installation και όλα δουλεύουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, όλα καλά και με την εφαρμογή, ευχαριστώ για την βοήθεια, μόνο το shareit δεν δουλεύει δε λέει να συνδεθεί
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, όλα καλά και με την εφαρμογή, ευχαριστώ για την βοήθεια, μόνο το shareit δεν δουλεύει δε λέει να συνδεθεί

 

Τι πρόβλημα εχεις; στείλε pm για να μη μπουκωνουμε το thread.

Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη για 4g είναι το Η ή κάποιο άλλο;

Το Η και Η+ είναι για 3g. Για 4g μάλλον πρέπει να γράφει LTE.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα βγάζει 4g. Στη vodafone πρέπει να τους το ζητήσεις να σου ενεργοποιήσεις το 4g. Μπορείς να στείλεις και SMS σε έναν αριθμό που δεν θυμάμαι τώρα.

Ερώτηση.

Τώρα τελευταίο όταν πατάω σύνδεση σε δίκτυο προσπαθεί να με συνδέσει σε ένα ανύπαρκτο Κινέζικο δίκτυο που έχει αποθηκευμένο στις ρυθμίσεις APN και μπαίνω χειροκίνητα και το βάζω στην vodafone.

Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει πως το ρυθμίζω να μπαίνει αυτόματα στη vodafone ή να διαγράψω αυτά τα κινέζικα δίκτυα για να μην ψάχνω τώρα.

Edited by Vox
Link to comment
Share on other sites

πρωταρα εδω επομενως δειξτε κατανοηση και προσφερετε βοηθεια:lol:

1. εχω κοσμοτε,εστειλα 4g στο 1333, μου λεει πως ειναι ενεργοποιημενο αλλα δεν εχει καποιο σημα πανω.γιατι;

2. εχω τo touchpal keyboard.......

α))πως το κανω μονιμο default πληκτρολογιο;

β))πως απενεργοποιω τη γκουγκλ ομιλια/εγγραφη φωνης;

Link to comment
Share on other sites

πρωταρα εδω επομενως δειξτε κατανοηση και προσφερετε βοηθεια:lol:

1. εχω κοσμοτε,εστειλα 4g στο 1333, μου λεει πως ειναι ενεργοποιημενο αλλα δεν εχει καποιο σημα πανω.γιατι;

2. εχω τo touchpal keyboard.......

α))πως το κανω μονιμο default πληκτρολογιο;

β))πως απενεργοποιω τη γκουγκλ ομιλια/εγγραφη φωνης;

 

πφφ,κανεις;:(:(:(ψ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...