Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια, είχα ένα πρόβλημα στην αρχή με το verification αλλά μετά από επικοινωνία με το curve support λύθηκε. Με contactless δεν είχα κανένα πρόβλημα

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πιο εύκολο πιστεύω από το apkmirror χωρίς άλλες πατέντες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Οκ για μένα βέβαια είναι και θέμα ασφάλειας, αλλά νομίζω εχει ξανασυζητηθεί...

 

Έχω μια απορία ομως, αν το κατεβάσεις από το ,παραπάνω τόπο μετά δέχεται ενημερώσεις;;;;

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για το gpay όχι πρέπει να το κάνεις εσύ. Αλλά δεν είναι και κάτι τραγικό και δεν χρειάζεται να κάνεις κάθε αναβάθμιση

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Για Android πάντως, από τη στιγμή που 3 μεγάλες τράπεζες έχουν βγαλει εφαρμογές που υποστηρίζουν πληρωμές, η αλήθεια είναι ότι την λειτουργικότητα την έχουμε πλέον. Θα προτιμούσα και εγώ την ευκολία του Google pay, αλλά προφανώς δεν θέλουν να πληρώσουν προμήθεια.

 

Για τους χρήστες iOS τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, καθώς μόνο η alpha υποστηρίζει apple Pay. Οπότε η χρήση Curve ή revolut είναι σχεδόν επιβεβλημένη.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με της ελληνικές τράπεζες και της εφαρμογές τους είναι ότι δεν δουλεύουν πάντα δηλαδή δεν είσαι σίγουρος.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, είμαι από τις περιπτώσεις που χρησιμοποιώ στο 99% των συναλαγών μου την ανέπαφη εφαρμογή της alpha (alpha wallet).

Λέω 99% γιατί υπήρχαν μερικές φορές (κατά τον Μάρτιο-Μάιο) που η εφαρμογή δεν πέρασε και έπρεπε να πληρώσω με φυσική κάρτα.

Από τη στιγμή που η εφαρμογή άλλαξε και δεν απαιτείται να την έχεις ανοιχτή (απλά να είναι ξεκλείδωτο το κινητό) δεν είχα ξανά πρόβλημα, εκτός από μια φορά που το κινητό ήταν σε edge αλλά τελικά η πληρωμή πέρασε με τη δεύτερη φορά και όλα οκ.

 

Για να γίνω και πιο συγκεκριμένος, η τελευταία φορά που δεν πέρασε η πληρωμή και έπρεπε να την κάνω με φυσική κάρτα, ήταν όταν ενημερώθηκε η εφαρμογή στο νεο της μοντέλο και δεν την είχα κατεβάσει ακόμα.

Βέβαια εκεί ήταν βασική αλλαγή της εφαρμογής, αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπήρχε κάποιο περιθώριο γιατί πραγματικά το περιθώριο ήταν 0 (μιας και οι προηγούμενες πληρωμές είχαν περάσει κανονικά). Βγήκε η νέα εφαρμογή, τέλος η παλιά!

 

Το κακό βέβαια έχει γίνει, και πάντα είμαι με το φόβο ότι δε θα περάσει και θα με κρεμάσει κάποια στιγμή, ειδικά όταν δε θα έχω άλλη κάρτα μαζί μου

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα, στην Ελλάδα μέχρι να έρθει επίσημα το gpay και ενσωματωθούν σε αυτό οι ελληνικές τράπεζες (αν γίνει ποτέ αυτό), θα υπάρχει πάντα ο φόβος για αποτυχία της συναλλαγής μέσω κινητού.

Το ευχάριστο πάντος, για εμένα τουλάχιστον, είναι ότι πλέον δεν κυκλοφορώ με μετρητά. ΚΑΘΌΛΟΥ ΜΕΤΡΗΤΑ.

Για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο, το μηνιαίο budget μου το σπάω στα 3 revolut monese n26 και απλά έχω στην τσέπη μου και ένα πορτοφόλι μικρό μόνο για κάρτες τις οποίες έχω μέσα απλά και μόνο για τον μακάκα που ποτέ δεν έχει κάνει αναβάθμιση στο pos του....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω; Με τις νέες εφαρμογές των τραπεζών δεν είχα κανένα πρόβλημα και έχω κάνει αρκετές δοκιμές. Η αλήθεια είναι ότι έχω και μια revolut περασμένη στο Google pay, αλλά δεν την χρησιμοποιώ πλέον για POS, παρά μόνο για online πληρωμές. Την Curve δεν την χρησιμοποιώ καθόλου.

Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να μην δουλέψει η πληρωμή, αλλά η αλήθεια είναι ότι υπάρχει αυτός ο κίνδυνος και με τις φυσικές κάρτες. Αρκετές φορές πέφτουν τα συστήματα POS των τραπεζών για αρκετά λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Ρεβο + πλέυ = <3
Δουλεύει μπόμπα εδώ και πάνω από χρόνο για μένα.

Ποτέ δεν βρήκα μηχανάκι σε πόσες χώρες έχω περάσει που να μην περνάει η πληρωμή μέσω του κινητού.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

θα μιλήσω με το support και βλέπουμε ευχαριστώ

 

Δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια, είχα ένα πρόβλημα στην αρχή με το verification αλλά μετά από επικοινωνία με το curve support λύθηκε. Με contactless δεν είχα κανένα πρόβλημα

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην Curve σήμερα με χρέωσαν τρεις φορές για ένα καφέ που ήπια στις 20 του μηνός. Άρχισαν πάλι τις βλακείες. Εντωμεταξύ μου είπαν ότι έγινε τώρα η χρέωση γιατί δεν είχε απαιτήσει ο έμπορος τα χρήματα εκείνες τις μέρες. Δηλαδή για να τον ευχαριστήσουνε με χρέωσαν 3 φορές. Ότι να ναι. Περιμένω να δω αν θα κάνουν αντιλογισμό. Είναι πολλοστή φορά που γίνεται αυτό. Οπότε πάει για κατάργηση.*

 

Παρατήρησε κανένας άλλος τέτοιες χρεώσεις;*

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, είμαι από τις περιπτώσεις που χρησιμοποιώ στο 99% των συναλαγών μου την ανέπαφη εφαρμογή της alpha (alpha wallet).

Λέω 99% γιατί υπήρχαν μερικές φορές (κατά τον Μάρτιο-Μάιο) που η εφαρμογή δεν πέρασε και έπρεπε να πληρώσω με φυσική κάρτα.

Από τη στιγμή που η εφαρμογή άλλαξε και δεν απαιτείται να την έχεις ανοιχτή (απλά να είναι ξεκλείδωτο το κινητό) δεν είχα ξανά πρόβλημα, εκτός από μια φορά που το κινητό ήταν σε edge αλλά τελικά η πληρωμή πέρασε με τη δεύτερη φορά και όλα οκ.

 

Για να γίνω και πιο συγκεκριμένος, η τελευταία φορά που δεν πέρασε η πληρωμή και έπρεπε να την κάνω με φυσική κάρτα, ήταν όταν ενημερώθηκε η εφαρμογή στο νεο της μοντέλο και δεν την είχα κατεβάσει ακόμα.

Βέβαια εκεί ήταν βασική αλλαγή της εφαρμογής, αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπήρχε κάποιο περιθώριο γιατί πραγματικά το περιθώριο ήταν 0 (μιας και οι προηγούμενες πληρωμές είχαν περάσει κανονικά). Βγήκε η νέα εφαρμογή, τέλος η παλιά!

 

Το κακό βέβαια έχει γίνει, και πάντα είμαι με το φόβο ότι δε θα περάσει και θα με κρεμάσει κάποια στιγμή, ειδικά όταν δε θα έχω άλλη κάρτα μαζί μου

Διάβασα το ποστ σου και σήμερα στα λιντλ λέω ας δοκιμάσω πάλι μετά από πολύ καιρό την alpha wallet ( η εφαρμογή αναβαθμισμένη) . Μπαίνω ρυθμίσεις NFC βάζω προεπιλογή alpha wallet και φτάνω ταμείο περνάω και .... Τίποτα έρχεται μόνο ειδοποίηση τύπου κάτι πήγε στραβά δοκιμάστε ξανά, περνάω ξανά δεν αντιδρά καπάκι ξανά NFC προεπιλογή Google pay και κομπλέ.

Πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει.

Έχω mi9 με eu rom με safety net passed όχι root. Έκανα εκκαθάριση στην εφαρμογή alpha wallet θα κάνω και μια επανεκκίνηση στο κινητό μήπως το θέλει και αυτό και θα ξανά δοκιμάσω.

Στις ρυθμίσεις NFC εκεί που λέει Ασφάλιση θέσης στοιχείου τι έχεις βάλει? Πορτοφόλι HCE, sim η το άλλο?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ποστ σου και σήμερα στα λιντλ λέω ας δοκιμάσω πάλι μετά από πολύ καιρό την alpha wallet ( η εφαρμογή αναβαθμισμένη) . Μπαίνω ρυθμίσεις NFC βάζω προεπιλογή alpha wallet και φτάνω ταμείο περνάω και .... Τίποτα έρχεται μόνο ειδοποίηση τύπου κάτι πήγε στραβά δοκιμάστε ξανά, περνάω ξανά δεν αντιδρά καπάκι ξανά NFC προεπιλογή Google pay και κομπλέ.

Πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει.

Έχω mi9 με eu rom με safety net passed όχι root. Έκανα εκκαθάριση στην εφαρμογή alpha wallet θα κάνω και μια επανεκκίνηση στο κινητό μήπως το θέλει και αυτό και θα ξανά δοκιμάσω.

Στις ρυθμίσεις NFC εκεί που λέει Ασφάλιση θέσης στοιχείου τι έχεις βάλει? Πορτοφόλι HCE, sim η το άλλο?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

honor 8x έχω και στις ρυθμίσεις έχει μόνο μια επιλογή για NFC η οποία μου βγάζει τις δυο επιλογές μόνο

Default app (επιλέγεις το app, π.χ. myalpha wallet)

settings (εκεί έχει δυο επιλογές, "always use default app" και "prioritize currently running app"). Έχω επιλέξει το πρώτο.

 

Χτες πάντως έφαγε κι άλλο κόλλημα. Δεν πέρναγε η πληρωμή.

Δεν είχα μαζί μου πορτοφόλι, αλλά ευτυχώς ήμουν μόνος μου και είχα χρόνο και τσέκαρα την εφαρμογή. Προσπάθησα να την ανοίξω, χωρίς αποτέλεσμα. restart το κινητό και δούλεψε.

 

Είναι αρκετό το "κρέμασμα" (και ο φόβος για "κρέμασμα") και είναι σπάνιες οι φορές που πάω χωρίς μετρητά ή άλλη κάρτα μαζί μου. Χτές είπα να ζήσω επικίνδυνα

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

σε pixel 4 πάντως , το alpha wallet δεν έχει κολήσει ούτε μία φορά...απορώ και εγώ, από πλευράς alpha bank κυρίως...:p
Link to comment
Share on other sites

Θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία αλλιώς πάλι στο σίγουρο gpay που περνάει πάντα

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εφαρμογή της alpha bank η οποία έχει στρώσει και δεν έχει κολλήσει καμία φορά, αλλά έχω στο πορτοφόλι μου μέσα και την κάρτα.

Την έχω για λόγους ασφαλείας, το κινητό το χρησιμοποιώ για λόγους ευκολίας.

Το κινητό όλοι το έχουμε σε πρώτη χρήση είτε το κρατάμε στο χέρι είτε μιλάμε είτε σε τσέπη που βγαίνει εύκολα και έτσι δεν χρειάζεται να βγάζουμε πορτοφόλι ή να έχουμε την κάρτα χύμα σε κάποια τσέπη.

Άρα, δεν υπάρχει θέμα επιλογής ή το ένα ή το άλλο και τα δύο μαζί μας.

κανένας δεν θέλει να πάει στο ταμείο μπροστά να περιμένει κόσμος και να του κρασάρει το τηλέφωνο.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια μου στελνει συχνα χρηματα η αδερφη μου που ειναι στο εξωτερικο απο τον λογαριασμο της revolut κατευθειαν στον τραπεζικο μου λογαριασμο eurobank προχθες μου ετειλε 12 ευρω χωρις να χρεωθω την προμηθεια 3,5 ευρω σημερα μου εστειλε 25 και χρεωθηκα τα 3,5 ξερετε να μου πειτε πως παει η κλιμακα με τις προμηθειες?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια μου στελνει συχνα χρηματα η αδερφη μου που ειναι στο εξωτερικο απο τον λογαριασμο της revolut κατευθειαν στον τραπεζικο μου λογαριασμο eurobank προχθες μου ετειλε 12 ευρω χωρις να χρεωθω την προμηθεια 3,5 ευρω σημερα μου εστειλε 25 και χρεωθηκα τα 3,5 ξερετε να μου πειτε πως παει η κλιμακα με τις προμηθειες?

 

Η χρέωση για εισερχόμενο έμβασμα στη eurobank εφαρμόζεται σε ποσά άνω των 20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθεια μου στελνει συχνα χρηματα η αδερφη μου που ειναι στο εξωτερικο απο τον λογαριασμο της revolut κατευθειαν στον τραπεζικο μου λογαριασμο eurobank προχθες μου ετειλε 12 ευρω χωρις να χρεωθω την προμηθεια 3,5 ευρω σημερα μου εστειλε 25 και χρεωθηκα τα 3,5 ξερετε να μου πειτε πως παει η κλιμακα με τις προμηθειες?
Φτιάξε και εσύ ένα revolut ώστε να μεταφέρονται τα χρήματα χωρίς προμήθεια. Θα έχεις κάτι κάρτα revolut ώστε να κάνεις αγορές με αυτά τα χρήματα. Ανάληψη δεν σε συμβουλεύω να κάνεις καθώς έχει χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Από την τράπεζα optima δεν έχει χρέωση η ανάληψη από revokut

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την curve όπου έχω δηλώσει κάποιες Ελληνικές κάρτες στο Apple Pay. Στην τελευταία συναλλαγή που πήγα να κάνω απορρίφθηκε δυο φορές, έχοντας δηλώσει για να χρησιμοποιήσει διαφορετική κάρτα την κάθε φορά. Και τις δυο φορές οι κάρτες είχαν υπεραρκετό υπόλοιπο. Έχω επικοινωνήσει με διάφορους τρόπους με το support, αλλά απ’ ό,τι φαίνεται αργούν παρά πολύ.

Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς;

 

Να σημειώσω πως αυτό συνέβαινε πληρώνοντας με το κινητό μου, την επόμενη που παρέλαβα και ενεργοποίησα την curve κάρτα.

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την curve όπου έχω δηλώσει κάποιες Ελληνικές κάρτες στο Apple Pay. Στην τελευταία συναλλαγή που πήγα να κάνω απορρίφθηκε δυο φορές, έχοντας δηλώσει για να χρησιμοποιήσει διαφορετική κάρτα την κάθε φορά. Και τις δυο φορές οι κάρτες είχαν υπεραρκετό υπόλοιπο. Έχω επικοινωνήσει με διάφορους τρόπους με το support, αλλά απ’ ό,τι φαίνεται αργούν παρά πολύ.

Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς;

 

Να σημειώσω πως αυτό συνέβαινε πληρώνοντας με το κινητό μου, την επόμενη που παρέλαβα και ενεργοποίησα την curve κάρτα.

 

Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τις κάρτες κατευθείαν απο το Apple pay?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τις κάρτες κατευθείαν απο το Apple pay?

 

Νομίζω πως μπορώ από όλες τις τράπεζες. Στην curve έχω βάλει αυτές που θέλω και στο apple pay έχω μόνο την curve.

Πριν λίγο έκανα μια άλλη συναλλαγή online δίνοντας τα στοιχεία της curve καρτας και πέρασε οκ. Μένει να το επιβεβαιώσω και με πληρωμή από το κινητό για να είμαι οκ...

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Η Revolut μου ζητάει να ξανά δώσω την ταυτότητα. Την ανεβάζω αλλά δε τη δέχεται. Πως θα κάνω ταυτοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...