Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιος είχε ρωτήσει πριν κάποιες μέρες αν υπάρχει τράπεζα που να μην χρεωνει ανάληψη από revolut

 

Είμαι στον Πειραιά και πέρασα από μια τράπεζα optima και είπα να δοκιμάσω

 

Δεν με χρέωσε στα 20 ευρώ που πηρα

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Σωστά η Optima Δεν χρεώνει

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει πιο πανω, ειπα να δωσω ενα feedback μιας και μολις το δοκιμασα.

 

Στην εφαρμογη winbank της Πειραιως, (ξανα) προστεθηκε η δυνατοτητα win pay πληρωμης με NFC.

Ενω καποτε οταν την ειχαν πρωτο βγαλει, δεν δουλευε και την απεσυραν, αυτη τη φορα δουλεψε κανονικα και με τη μια.

 

Η δοκιμη εγινε με κινητο που εχει google services, οποτε δεν γνωριζω τι συμβαινει με τα θεματα που εχουν προκυψει με τα καινουργια huawei.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε μια αγορα από banggood με PayPal μέσω curve και πιστωτική της άλφα. Το ποσό μικρό (< 4€) και περισσότερο το έκανα για δοκιμή. Το αντικείμενο δεν ήρθε ποτέ (απλό ταχυδρομείο) και το banggood έκανε refund. Τα χρήματα πήγαν στο PayPal και μετά στην curve αλλά όχι στην κάρτα. Εμφανίστηκαν στο curve cash και βέβαια μετά τα έφαγα από εκει. Το ερώτημα είναι έτσι γίνεται;;; έχει ξανατυχει σε κάποιον περίπτωση refund με curve;; Για λίγα χρήματα το παραπάνω δεν είναι θέμα αλλά για περισσότερα είναι λίγο στραβο

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε μια αγορα από banggood με PayPal μέσω curve και πιστωτική της άλφα. Το ποσό μικρό (< 4€) και περισσότερο το έκανα για δοκιμή. Το αντικείμενο δεν ήρθε ποτέ (απλό ταχυδρομείο) και το banggood έκανε refund. Τα χρήματα πήγαν στο PayPal και μετά στην curve αλλά όχι στην κάρτα. Εμφανίστηκαν στο curve cash και βέβαια μετά τα έφαγα από εκει. Το ερώτημα είναι έτσι γίνεται;;; έχει ξανατυχει σε κάποιον περίπτωση refund με curve;; Για λίγα χρήματα το παραπάνω δεν είναι θέμα αλλά για περισσότερα είναι λίγο στραβο

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Έχει απόλυτη λογική αυτό

Το PayPal βλέπει την curve και από αυτήν τράβηξε χρήματα για την πληρωμή - άσχετα που η curve τράβηξε από κάποια άλλη κάρτα.

Έτσι, το refund το έστειλε στην κάρτα που αρχικά είχε χρεωθεί και δηλωθεί βεβαίως στον λογαριασμό σου στο PayPal

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανε μια αγορα από banggood με PayPal μέσω curve και πιστωτική της άλφα. Το ποσό μικρό (< 4€) και περισσότερο το έκανα για δοκιμή. Το αντικείμενο δεν ήρθε ποτέ (απλό ταχυδρομείο) και το banggood έκανε refund. Τα χρήματα πήγαν στο PayPal και μετά στην curve αλλά όχι στην κάρτα. Εμφανίστηκαν στο curve cash και βέβαια μετά τα έφαγα από εκει. Το ερώτημα είναι έτσι γίνεται;;; έχει ξανατυχει σε κάποιον περίπτωση refund με curve;; Για λίγα χρήματα το παραπάνω δεν είναι θέμα αλλά για περισσότερα είναι λίγο στραβο

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

 

Μάλλον ήταν πριν γίνει το μπαμ με την προηγούμενη εταιρία που συνεργαζόταν και δεν μπορούσε να επιτρέψει χρήματα σε κάρτες όσες συναλλαγές έγιναν από τότε που σταμάτησε και πίσω γιαυτό στα πίστωσε στο curve Cash

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήταν πριν γίνει το μπαμ με την προηγούμενη εταιρία που συνεργαζόταν και δεν μπορούσε να επιτρέψει χρήματα σε κάρτες όσες συναλλαγές έγιναν από τότε που σταμάτησε και πίσω γιαυτό στα πίστωσε στο curve Cash
Σωστος

 

φαίνεται πολύ λογική εξήγηση γιατί η curve δεν μου τα επέστρεψε στην κάρτα της άλφα

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα προχθές να ανοίξω λογαριασμό στην curve. Αφού ολοκλήρωσα τη διαδικασία (καταχώρηση email, κινητού, κάρτας και ταυτοποίηση με ταυτότητα) μου εμφάνισε το μήνυμα "Sorry we cannot offer you curve at the moment". Έγραψα στην εξυπηρέτηση και δεν έχουν απαντήσει ακόμα. Σκεφτείτε να υπάρξει και κανένα πρόβλημα με κάποια συναλλαγή και να περιμένει κανείς απάντηση άμεσα...
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα προχθές να ανοίξω λογαριασμό στην curve. Αφού ολοκλήρωσα τη διαδικασία (καταχώρηση email, κινητού, κάρτας και ταυτοποίηση με ταυτότητα) μου εμφάνισε το μήνυμα "Sorry we cannot offer you curve at the moment". Έγραψα στην εξυπηρέτηση και δεν έχουν απαντήσει ακόμα. Σκεφτείτε να υπάρξει και κανένα πρόβλημα με κάποια συναλλαγή και να περιμένει κανείς απάντηση άμεσα...
Γενικά το support της Curve δεν είναι από τα δυνατά τους σημεία, πράγμα περίεργο για Αγγλική έδρα.

Αργούν πολύ, πολλές φορές θα χρειαστεί να στείλεις και δεύτερο και τρίτο μήνυμα μέχρι να πάρεις απάντηση.

Ωστόσο, στο τέλος η δουλειά σου θα γίνει.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε το παρακάτω μήνυμα η revolut

 

When you signed up for Revolut, you kindly provided us with the required documentation to get started.

Sometimes, though, regulations change, processing methods are no longer supported, and documents expire. The result is that the ID you provided before is no longer valid.

 

We know this can be frustrating, but we’re making it as easy as possible to revalidate your identification.

All you need to do is open your Revolut app and go to the Profile section. Tap the gear icon ⚙️, go to Personal Details and verify your identity.

 

It shouldn't take more than a few minutes, and we appreciate your patience and understanding.

 

Team Revolut

 

Λεω, δε βαριέσαι ας το ξανακάνω (1-2 χρόνια μετά την εγγραφή μου). Βάζω πάλι την ταυτότητα μπρος-πίσω, selfie. Μου γράφει verified (ίσως έγραφε και κάτι ακόμα, αλλά δεν το διάβασα), πάτησα οκ. Και ξανακοιτάω τώρα και λέει "not verified"...

 

Ήρθε και σε κανέναν άλλο αυτό το μήνυμα; Καταφέρατε να ξανακάνετε verify;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΑΚΥΡΟ, το ξαναέκανα και (ξανα)έγραψε verified και αυτή τη φορά δούλεψε

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι παρόλο που η revolut λειτουργεί μια χαρά, δεν κάνει επαλήθευση του email, και κάθε φορά που ανοίγω την εφαρμογηου το ζητάει. Πατάω επαλήθευση, και δεν έρχεται ποτέ. Συμβαίνει και σε κανέναν άλλο αυτό;

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Official από τη Ν26, δείχνει ότι σύντομα το Google Pay θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα. f1df3069b8b6b487913b5b931132f2d0.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Official από τη Ν26, δείχνει ότι σύντομα το Google Pay θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα. f1df3069b8b6b487913b5b931132f2d0.jpg

 

Σύμφωνα με αυτό που γράφει πρέπει να είναι ήδη διαθέσιμο στην Ελλάδα. Έχει δοκιμάσει κανείς πρόσφατα να προσθέσει την N26 κάρτα του στο google pay;

Link to comment
Share on other sites

Αφελής ερώτηση, αλλά δεν έχω εικόνα για Google Pay κλπ.

 

Έστω ότι έχω χρεωστική καρτα που μπορώ να βάλω στο Google Pay (π.χ. Ν26). Τι κερδίζω αν πληρώνω με GPay και όχι με την κάρτα απευθείας? Είναι μόνο ότι μπορώ να πληρώνω ανέπαφα με το κινητό μου, αν υποστηρίζει NFC, ακόμη κι αν δεν το υποστηρίζει η Ν26 μέσα από την εφαρμογή της?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αφελής ερώτηση, αλλά δεν έχω εικόνα για Google Pay κλπ.

 

Έστω ότι έχω χρεωστική καρτα που μπορώ να βάλω στο Google Pay (π.χ. Ν26). Τι κερδίζω αν πληρώνω με GPay και όχι με την κάρτα απευθείας? Είναι μόνο ότι μπορώ να πληρώνω ανέπαφα με το κινητό μου, αν υποστηρίζει NFC, ακόμη κι αν δεν το υποστηρίζει η Ν26 μέσα από την εφαρμογή της?

 

Ναι, είναι η ευκολία να μην έχεις την κάρτα μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

μια πολύ καλή χρησιμότητα που βρήκα στο Google pay ειναι ότι βάζω χρήματα πολύ εύκολα στην revokut

 

Έχω συνδέσει το Google play με ,curve και πιστωτική της άλφα

 

Μπορείς να βάλεις χρήματα και στη. Ν26 αλλά χρεώνει 1.5% προμήθεια

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μια πολύ καλή χρησιμότητα που βρήκα στο Google pay ειναι ότι βάζω χρήματα πολύ εύκολα στην revokut

 

Έχω συνδέσει το Google play με ,curve και πιστωτική της άλφα

 

Μπορείς να βάλεις χρήματα και στη. Ν26 αλλά χρεώνει 1.5% προμήθεια

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

 

Έχεις δίκιο αλλά στη δικιά μου περίπτωση είναι μάλλον μονόδρομος η Ν26 για το google pay. Με το "κόλπο" της αλλαγής διεύθυνσης έχω συνδέσει τη revolut αλλά την ίδια κάρτα δεν τη δέχεται για ανέπαφες σε μια δεύτερη συσκευή που έχω και η revolut δεν με αφήνει να αλλάξω ξανά τη διεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Αφελής ερώτηση, αλλά δεν έχω εικόνα για Google Pay κλπ.

 

Έστω ότι έχω χρεωστική καρτα που μπορώ να βάλω στο Google Pay (π.χ. Ν26). Τι κερδίζω αν πληρώνω με GPay και όχι με την κάρτα απευθείας? Είναι μόνο ότι μπορώ να πληρώνω ανέπαφα με το κινητό μου, αν υποστηρίζει NFC, ακόμη κι αν δεν το υποστηρίζει η Ν26 μέσα από την εφαρμογή της?

 

+ οτι δεν φαίνεται το πραγματικό νούμερο της κάρτας σου αλλά ένα διαφορετικό που δίνει η google.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω curve με Google pay σήμερα είδα ότι η εφαρμογή Google pay είναι απενεργοποιημένη στο κινητό μου και δεν ξέρω αν το έκανα εγώ κατά λάθος η έγινε αυτόματα από το MIUI για κάποιο λόγο αλλά πληρωμές γίνονται κανονικά

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με πείσατε για τα πλεονεκτήματα του Google Pay (πληρωμή με κινητό και άλλος αριθμός κάρτας). :happy:

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι από τη στιγμή που το Google Pay υποστηρίζεται στην Ελλάδα (οπως π.χ. αναφέρει η ανακοίνωση της N26), πώς γίνεται η εφαρμογή να μην είναι ακόμη διαθέσιμη στο Play Store (τουλάχιστον εγώ δεν τη βρήκα σήμερα που έψαξα);

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να συνδέσω τη νέα κάρτα Ν26 στο Google pay αλλά μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται από την τράπεζα στη χώρα μας. Υπάρχει τρόπος να την συνδέσω;

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι διαθέσιμη η εφαρμογή

 

Οπότε η την κατεβάζεις από κάπου αλλού η βάζεις μια ξένη σιμ στο κινητό από χώρα που δουλεύει το Google pay 100% και την κατεβάζςις με ξένη ip

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι διαθέσιμη η εφαρμογή

 

Οπότε η την κατεβάζεις από κάπου αλλού η βάζεις μια ξένη σιμ στο κινητό από χώρα που δουλεύει το Google pay 100% και την κατεβάζςις με ξένη ip

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Πιο εύκολο πιστεύω από το apkmirror χωρίς άλλες πατέντες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω curve με Google pay σήμερα είδα ότι η εφαρμογή Google pay είναι απενεργοποιημένη στο κινητό μου και δεν ξέρω αν το έκανα εγώ κατά λάθος η έγινε αυτόματα από το MIUI για κάποιο λόγο αλλά πληρωμές γίνονται κανονικά

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα,

 

Πως πέρασες την curve στο gpay;

όταν το κάνω δεν με αφήνει μετά να ενεργοποιήσω το contactless

Edited by johnkaran
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...