Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για τον φίλο που έχει viva wallet ,ήθελα να ρωτήσω τα έξοδα φόρτισης κάποιου ποσού,πχ άν θέλω να βάλω 100 Ευρώ πόσο είναι;

 

:):):):):)

Φίλε εγώ δεν την φορτίζω. Άρα δεν ξέρω να σου πω τι έξοδα φόρτισης έχει. Ότι χρήμα έχει η κάρτα μου είναι από χρεώσεις πελατών στο pos της εργασίας μου.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

για τον φίλο που έχει viva wallet ,ήθελα να ρωτήσω τα έξοδα φόρτισης κάποιου ποσού,πχ άν θέλω να βάλω 100 Ευρώ πόσο είναι;

:):):):):)

με τραπεζική μεταφορά μηδέν ευρώ . Αλλά μπορει να σε χρεώσει η τράπεζα

Με visa Mastercard 1,90% +0,10 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα έναν οδηγό. Ισχύει ότι στο βήμα 1 πρέπει να αλλάξουμε την Ελληνική διεύθυνση και να βάλουμε Αγγλική;

 

https://www.pcsteps.gr/334064-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CF%89-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-google-pay-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/

 

:):):)

Το Google Pay είναι επίσημα στην Ελλάδα από τις 17 Νοεμβρίου 2020. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις σε αγγλική διεύθυνση για να προσθέσεις κάποια κάρτα που είναι στη λίστα με τις υποστηριζόμενες.

 

Λίστα με υποστηριζόμενες τράπεζες στη Ελλάδα: https://support.google.com/pay/answer/10173490?hl=en&ref_topic=7351519

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Στο playstore στο huawei τηλέφωνο δεν μου εμφανίζει το google pay.

 

Google Pay Για λήψη από Google Play.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

μου βγαίνει μύνημα και λέει αυτό το στοιχείο δέν ειναι διαθέσιμο στην χώρα σας.κινητό huawei psmart 2019.Δεν μπορω να καταλαβω γιατί λέεί έτσι.θα το κατεβάσω απο αλλού μικρό το κακό.απλά μου προκαλεί εντύπωση.

:):):):):)

 

Δε χρειάζεται η εφαρμογή.

 

Settings-->Google-->Account Services-->Google Pay

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν χρειάζεται;

 

Οτι δεν χρειάζεται,ότι χρειάζεσαι είναι ήδη στο κινητό σου.

Θα βρεις ότι χρειάζεσαι στο ρυθμίσεις-google account-account services -google pay (δεν το έχω στα ελληνικά αλλα πιστευω θα το βρεις)

Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν χρειάζεται,ότι χρειάζεσαι είναι ήδη στο κινητό σου.

 

Θα βρεις ότι χρειάζεσαι στο ρυθμίσεις-google account-account services -google pay (δεν το έχω στα ελληνικά αλλα πιστευω θα το βρεις)

Μήπως γνωρίζεις;

 

Στη δική μου συσκευή, το Google Pay υπάρχει μέσα στα Settings που αναφέρεις.

 

Γιατί υπάρχουν όμως συσκευές που δεν υπάρχει η επιλογή και αναγκαστικά πρέπει να βάλεις το .apk για να συνδέσεις την Curve;

 

Σε ένα Mi 10 και ένα Poco x3 που πήγα να συνδέσω την Curve, η επιλογή για Google Pay δεν υπήρχε μέσα στα Settings του κινητού.

Και νομίζω το έχω διαβάσει και από άλλους χρήστες να λένε, είτε εδώ μέσα, ή σε κάποιο άλλο forum, δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις;

 

Στη δική μου συσκευή, το Google Pay υπάρχει μέσα στα Settings που αναφέρεις.

 

Γιατί υπάρχουν όμως συσκευές που δεν υπάρχει η επιλογή και αναγκαστικά πρέπει να βάλεις το .apk για να συνδέσεις την Curve;

 

Σε ένα Mi 10 και ένα Poco x3 που πήγα να συνδέσω την Curve, η επιλογή για Google Pay δεν υπήρχε μέσα στα Settings του κινητού.

Και νομίζω το έχω διαβάσει και από άλλους χρήστες να λένε, είτε εδώ μέσα, ή σε κάποιο άλλο forum, δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Δεν ξέρω να σου απαντήσω.Εγω και στα δυό κινητά ,αυτό που είχα moto g5s και αυτό που έχω τώρα xiaomi mi note 10,είχα το google pay σαν ξεχωριστή εφαρμογή .Σε αυτό που έχω τωρα το έχω και στις ρυθμίσεις όπως το έγραψα πιο πάνω.Στο παλιό δεν το έχω ψαξει να δω αν το έχει έτσι.Αλλά έχω δηλώσει ως χώρα την Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις;

 

Στη δική μου συσκευή, το Google Pay υπάρχει μέσα στα Settings που αναφέρεις.

 

Γιατί υπάρχουν όμως συσκευές που δεν υπάρχει η επιλογή και αναγκαστικά πρέπει να βάλεις το .apk για να συνδέσεις την Curve;

 

Σε ένα Mi 10 και ένα Poco x3 που πήγα να συνδέσω την Curve, η επιλογή για Google Pay δεν υπήρχε μέσα στα Settings του κινητού.

Και νομίζω το έχω διαβάσει και από άλλους χρήστες να λένε, είτε εδώ μέσα, ή σε κάποιο άλλο forum, δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

Η Curve σου δίνει την δυνατότητα να προσθέσεις την κάρτα στο Google Pay μέσα από την εφαρμογή της, εκτός από περιπτώσεις που υπάρχει κάποιο θέμα με την κάρτα. Επίσης σε όλα τα Android κινητά αν πας στις ρυθμίσεις του λογαριασμού Google υπάρχει η ενότητα υπηρεσίες λογαριασμού, και εκεί βρίσκεις το Google Pay. Το ίδιο ισχύει αν μπεις κι από το pc.

Link to comment
Share on other sites

Στο playstore στο huawei τηλέφωνο δεν μου εμφανίζει το google pay.
Πρέπει να το έχουμε αναφέρει τουλάχιστον 5-6 φορές ότι μπορείς να το περάσεις και κατευθείαν από apkmirror.

Αν δεν ξέρεις να κατεβάσεις apk.από εκεί πες το να σε ενημερώσουμε.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 12 16/512gb: rooted

Blackview Tab 11 tablet 8/128gb

Amazon Fire stick 4k max

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε όλα τα Android κινητά αν πας στις ρυθμίσεις του λογαριασμού Google υπάρχει η ενότητα υπηρεσίες λογαριασμού, και εκεί βρίσκεις το Google Pay. Το ίδιο ισχύει αν μπεις κι από το pc.

 

Αυτό ακριβώς έγραψα παραπάνω.

Σε 2 συσκευές συγγενών μου που θέλησα να συνδέσω την κάρτα Curve στο Google Pay, ΔΕΝ υπήρχε στις ρυθμίσεις του λογαριασμού Google.

 

Αναγκαστικά το πέρασα με το .apk.

 

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Στις υπηρεσίες λογαριασμού Google. δεν υπάρχει σε εμένα. Προφανώς σε συγκεκριμένα μοντέλα Huawei υπάρχει αυτό. Δεν υπάρχει πρόβλημα ρε παιδιά θα το κατεβάσω το app από αλλού. Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σας.

 

:):):):):):)

Έχει NFC το τηλέφωνο για αρχή; Αν δεν έχει, τζάμπα χρόνο θα σπαταλήσεις.

 

 

Edit: Έχει. Βρες την εφαρμογή στο APKmirror αλλά τη nodpi

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση σε νέες συσκευές όπως διαβάζω σε προηγούμενα μηνύματα να μην υπάρχει η επιλογή gpay όταν μπαίνεις στον Google λογαριασμό σου εκεί που λέει πληρωμές και συνδρομές το εμφανίζει και έχω συνδέσει πρόσφατα curve με αυτόν τον τρόπο σε συσκευή 3 ετών. Το μόνο θεματακι είναι πως δεν μου εμφανίζονται εκεί οι αγορές που κάνω ανέπαφα. Μόνο αγορές από το PlayStore βλέπω εκεί. Δεν το έχει σαν εφαρμογή πορτοφόλιου όπως είναι στο apk. Μικρό το κακό γιατί βλέπω τις αγορές στην εφαρμογή της curve. Λειτουργεί απροβληματιστα. Την ώρα της συναλλαγής ανοίγει κανονικά το πορτοφόλι. Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορεί να προσφέρει το apk, αν έχεις κι άλλες κάρτες στο G Pay, είναι να μπορείς να τις αλλάζεις εύκολα για το ποια θες να χρεώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Και η Revolut και η Curve μού έδωσαν από μία εικονική κάρτα. Σε κάθε εικονική συνέδεσα την debit της Εθνικής, και την εικονική με την σειρά στο Google Pay.

 

Οπότε όποια αγορά/πληρωμή έκανα και με την κάρτα της Revolut αλλά και με της Curve χρεωνόταν ο λογαριασμός που έχω στην Εθνική.

 

Η διαφορά ήταν πως με τη χρήση της Revolut οι αγορές/πληρωμές δεν προσμετρώνταν στο αφορολόγητο ενώ αντίθετα με την Curve προσμετρώνται.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Χρεώσεις σε κάρτες εκτός ελληνικού τραπεζικού συστήματος δεν προσμετρωνται στο αφορολόγητο.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Το gpay, μου δουλεύει απροβλημάτιστα στις συναλλαγές μου και χωρίς το apk αλλά ήθελα να το δοκιμάσω από περιέργεια. Όσες εκδόσεις όμως κατέβασα από το apk mirror στην αρχή ζητάει αριθμό τηλεφώνου. Σε καμία όμως δεν έχει κωδικό Ελλάδας για να περάσω τον αριθμό του κινητού. Δοκίμασα πο¥στιά να βάλω τον αριθμό μου με αμερικανικό κωδικό, με ινδικό κωδικό κτλ. αλλά δεν... Πως πάμε στο επόμενο βήμα, κόλλησα....
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Το gpay, μου δουλεύει απροβλημάτιστα στις συναλλαγές μου και χωρίς το apk αλλά ήθελα να το δοκιμάσω από περιέργεια. Όσες εκδόσεις όμως κατέβασα από το apk mirror στην αρχή ζητάει αριθμό τηλεφώνου. Σε καμία όμως δεν έχει κωδικό Ελλάδας για να περάσω τον αριθμό του κινητού. Δοκίμασα πο¥στιά να βάλω τον αριθμό μου με αμερικανικό κωδικό, με ινδικό κωδικό κτλ. αλλά δεν... Πως πάμε στο επόμενο βήμα, κόλλησα....

 

Βαλε αυτή την έκδοση

 

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-pay/google-pay-2-129-362212739-release/google-pay-old-app-2-129-362212739-android-apk-download/

Link to comment
Share on other sites

Χρεώσεις σε κάρτες εκτός ελληνικού τραπεζικού συστήματος δεν προσμετρωνται στο αφορολόγητο.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Γενικά

 

Με τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 15 και της παρ. 4 του άρθρου 40 του ν. 4172/2013, οι οποίες προστέθηκαν με το άρθρο 7 του ν. 4646/2019, σε συνδυασμό με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 66 του ν. 4646/2019, ορίζεται ότι, από το φορολογικό έτος 2020 και εφεξής, οι δαπάνες απόκτησης αγαθών και λήψης υπηρεσιών στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ., που πραγματοποιούν οι φορολογούμενοι, πρέπει να καταβάλλονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής ημεδαπής ή αλλοδαπής προέλευσης. Ως ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής ενδεικτικά μεταξύ άλλων νοούνται οι κάρτες και μέσα πληρωμής με κάρτες [χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες, προπληρωμένες κάρτες (prepaid cards)], η πληρωμή μέσω λογαριασμού πληρωμών Παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές, τραπεζικές ή ταχυδρομικές επιταγές), μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e-banking), ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet), paypal κ.λπ., καθώς και η καταβολή μετρητών προς Παρόχους Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 (σε γκισέ ή σε μηχάνημα easy-pay). https://www.taxheaven.gr/news/50042/dapanes-poy-apodeiknyontai-me-hlektronika-mesa-plhrwmhs-kathgories-dapanwn-forologoymenoi-poy-apallassontai

 

Πηγή: https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8147628#post8147628

 

Την στιγμή που ανήκουμε στην Ε.Ε. μιλάτε ακόμα για Ελληνικό τραπεζικό σύστημα.

Αλλά ακόμα και έτσι η Revolut Εποπτευεται από την τράπεζα της Ελλάδος.

https://www.bankofgreece.gr/RelatedDocuments/13_%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3_%CE%99%CE%94%CE%A1%CE%A5%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%A9%CE%9D_%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A5_%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%A3__%CE%9A%CE%A1%CE%91%CE%A4%CE%A9%CE%9D-%CE%9C%CE%95%CE%9B%CE%A9%CE%9D_%CE%A4%CE%9F%CE%A5_%CE%95%CE%9F%CE%A7.xls

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Γενικά

 

Με τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 15 και της παρ. 4 του άρθρου 40 του ν. 4172/2013, οι οποίες προστέθηκαν με το άρθρο 7 του ν. 4646/2019, σε συνδυασμό με τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 66 του ν. 4646/2019, ορίζεται ότι, από το φορολογικό έτος 2020 και εφεξής, οι δαπάνες απόκτησης αγαθών και λήψης υπηρεσιών στην ημεδαπή ή σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ε.Ο.Χ., που πραγματοποιούν οι φορολογούμενοι, πρέπει να καταβάλλονται με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής ημεδαπής ή αλλοδαπής προέλευσης. Ως ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής ενδεικτικά μεταξύ άλλων νοούνται οι κάρτες και μέσα πληρωμής με κάρτες [χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες, προπληρωμένες κάρτες (prepaid cards)], η πληρωμή μέσω λογαριασμού πληρωμών Παρόχων Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές, τραπεζικές ή ταχυδρομικές επιταγές), μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e-banking), ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet), paypal κ.λπ., καθώς και η καταβολή μετρητών προς Παρόχους Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 4537/2018 (σε γκισέ ή σε μηχάνημα easy-pay). https://www.taxheaven.gr/news/50042/dapanes-poy-apodeiknyontai-me-hlektronika-mesa-plhrwmhs-kathgories-dapanwn-forologoymenoi-poy-apallassontai

 

Πηγή: https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8147628#post8147628

 

Την στιγμή που ανήκουμε στην Ε.Ε. μιλάτε ακόμα για Ελληνικό τραπεζικό σύστημα.

Αλλά ακόμα και έτσι η Revolut Εποπτευεται από την τράπεζα της Ελλάδος.

https://www.bankofgreece.gr/RelatedDocuments/13_%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3_%CE%99%CE%94%CE%A1%CE%A5%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%A9%CE%9D_%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A5_%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%A3__%CE%9A%CE%A1%CE%91%CE%A4%CE%A9%CE%9D-%CE%9C%CE%95%CE%9B%CE%A9%CE%9D_%CE%A4%CE%9F%CE%A5_%CE%95%CE%9F%CE%A7.xls

Αγορές δηλαδή με curve, εντως ΕΕ, που έχω περασμένες εθνική και πειραιώς περνούν στο αφορολόγητο. Σωστά;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτές περνάνε αυτόματα διότι καταγράφονται από τις αντίστοιχες τράπεζες.

Για τις υπόλοιπες που δεν καταγράφονται αυτόματα ισχύει το επόμενο τμήμα της απόφασης:

 

 

Απόδειξη καταβολής με ηλεκτρονικά μέσα

Για την απόδειξη της εξόφλησης με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμής των εν λόγω δαπανών, γίνεται δεκτό κάθε πρόσφορο μέσο όπως ενδεικτικά, κατάσταση κίνησης τραπεζικού λογαριασμού (bank statement) ή αντίγραφο κίνησης τραπεζικού λογαριασμού, αναλυτική εικόνα καρτών, αποδεικτικά κατάθεσης ή εξόφλησης, αντίγραφο εκτύπωσης της συναλλαγής από το τερματικό μηχάνημα (POS) κ.λπ. χωρίς να απαιτείται η συλλογή αποδείξεων.

Τα έγγραφα (π.χ. κατάσταση κίνησης τραπεζικού λογαριασμού) που αποδεικνύουν την εξόφληση της δαπάνης για απόκτηση αγαθών και λήψη υπηρεσιών, φυλάσσονται από τους φορολογούμενους μέχρι την παραγραφή του δικαιώματος της Φορολογικής Διοίκησης για έλεγχο της αρχικής δήλωσης.

 

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/50042/dapanes-poy-apodeiknyontai-me-hlektronika-mesa-plhrwmhs-kathgories-dapanwn-forologoymenoi-poy-apallassontai

Link to comment
Share on other sites

Χρεώσεις σε κάρτες εκτός ελληνικού τραπεζικού συστήματος δεν προσμετρωνται στο αφορολόγητο.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Έχει απαντηθεί πιο πριν με ανάρτηση της απόφασης της ααδε πως αν δηλώσουν προσμετρώνται..... Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, εκεί στη Revolut δεν μπορούν να λύσουν το θέμα με τα login; Εξαιτίας του ότι έχω κάνει στο κινητό πολλές φορές επαναφορά, "ο κωδικός επαλήθευσης ή ο αριθμός κινητού που πληκτρολογήστε είναι λάθος". Το κόβω ότι με μπλοκάρουν εξαιτίας ότι έκανα login αρκετές φορές, αλλά αυτό το ριμαδι δεν μπορούν να το φτιάξουν; Έλεος δηλαδή.

 

Και μιλάω στο τσατ και άκρη δεν βγαίνει. Πετάει χαρταετό. Ενώ στο Twitter τσακ μπαμ γινόταν, απλά οι τυπαδες εκεί με παρέπεμψαν να μιλήσω στο τσατ.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για να δείτε οι Ελληνικές τράπεζες ότι είναι για κλάματα.η eurobank στο wallet που έβγαλε δέν μπορεί να περαστεί visa πιστωτική,ή χρεωστική παρα μόνο mastercard.Σε ερώτηση που έκανα σε εκπρόσωπο της eurobank τον ρώτησα γι αυτό και μου είπε στο εγγυής μέλλων είναι στο πρόγραμμα να μπεί και η visa .πάμε τώρα στην τράπεζα πειραιώς,γνωστός μου πήγε σε pos για να πληρώσει με winbank wallet και δέν έπιανε.ο προγραμματιστης της εφαρμογής του είπε να απεγκαταστήσει την εφαρμογή και να την ξαναβάλει απο την αρχή.Διορθώθηκε το πρόβλημα με ταλαιπωρία.φαντάσου όταν θα βγάλει η εθνική τράπεζα ποιος ξέρει τι προβλήματα θα υπάρξουν και εκεί.γι αυτό όλοι θέλουμε google pay που λειτουργεί απροβλημάτιστα.

 

:):):):):):):):):)

Οι εφαρμογές των ελληνικών τραπεζών ήταν και θα είναι για τα ανάθεμα. Εδώ πήγα να πληρώσω με Eurobank Wallet και το τερματικό δεν το δεχόταν, και αναγκαστικά έπρεπε να βγάλω την κάρτα για να πληρώσω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για να δείτε οι Ελληνικές τράπεζες ότι είναι για κλάματα.η eurobank στο wallet που έβγαλε δέν μπορεί να περαστεί visa πιστωτική,ή χρεωστική παρα μόνο mastercard.Σε ερώτηση που έκανα σε εκπρόσωπο της eurobank τον ρώτησα γι αυτό και μου είπε στο εγγυής μέλλων είναι στο πρόγραμμα να μπεί και η visa .πάμε τώρα στην τράπεζα πειραιώς,γνωστός μου πήγε σε pos για να πληρώσει με winbank wallet και δέν έπιανε.ο προγραμματιστης της εφαρμογής του είπε να απεγκαταστήσει την εφαρμογή και να την ξαναβάλει απο την αρχή.Διορθώθηκε το πρόβλημα με ταλαιπωρία.φαντάσου όταν θα βγάλει η εθνική τράπεζα ποιος ξέρει τι προβλήματα θα υπάρξουν και εκεί.γι αυτό όλοι θέλουμε google pay που λειτουργεί απροβλημάτιστα.

:):):):):):):):):)

 

Winbank wallet που χρησιμοποιώ το μόνο που παρατήρησα όταν δεν πιάνει, είναι να φταίει το pos. Προβλήματα μου έχουν δημιουργήσει μόνο μηχανάκια της Εθνικής τόσο στο winbank όσο και στο google pay.

Link to comment
Share on other sites

Το εξηγεί στο τέλος της ενότητας εισερχόμενων εμβασμάτων, στην §7.

ΟΡΙΣΜΟΙ :

STP = Straight Through Processing είναι η εντολή που φέρει BIC κωδικό Τράπεζας, ΙΒΑΝ αριθμό λογαριασμού πελάτη και δεν φέρει ειδικές οδηγίες για την Τράπεζα.

NON STP = Non Straight Through Processing είναι η εντολή που δεν πληροί τα ανωτέρω στοιχεία του STP.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...