Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, karib said:

 Εδω μιλαμε και για προπληρωμενες καρτες, ή υπαρχει αλλο σχετικο νημα;

Μάλλον εδώ εισαι αν είναι για ελληνική τράπεζα 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπορώ με τα χρήματα που έχω στην ρεβολουτ να πληρώσω την πιστωτική μου στην Eurobank? Να στείλω Δλδ χρήματα στην πιστωτική μου!! Το έχει δοκιμάσει κανείς; 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρωτα να τα στείλεις στον λογαριασμό σου και θα πληρώσεις 3€ λογικά ως έξοδα εισερχομένου εμβάσματος εκτός αν έχεις πακέτο My Gold Advantage

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, thansof_7 said:

Μπορώ με τα χρήματα που έχω στην ρεβολουτ να πληρώσω την πιστωτική μου στην Eurobank? Να στείλω Δλδ χρήματα στην πιστωτική μου!! Το έχει δοκιμάσει κανείς; 

Έχω κάνει εγώ πληρωμή πιστωτικής Alphabank από Revolut. Πατάς Μεταφορά (από την εφαρμογή της Revolut), μετά πας στην αναζήτηση στο επάνω μέρος, επιλέγεις Κάρτες και κάνεις Προσθήκη Παραλήπτη Κάρτας. Βάζεις τα στοιχεία της κάρτας σου και κάνεις την πληρωμή. Κρατάει 1% προμήθεια απ'ότι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2023 at 11:26 ΠΜ, paanos said:

Πρέπει πρωτα να τα στείλεις στον λογαριασμό σου και θα πληρώσεις 3€ λογικά ως έξοδα εισερχομένου εμβάσματος εκτός αν έχεις πακέτο My Gold Advantage

Έχουμε πει χιλιάδες φορές εδώ μέσα να στέλνουμε μικρά εμβάσματα, μέχρι 20€ για Eurobank , μέχρι 5€ για Alpha bank. Για να μην έχουμε χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος από την παραληπτρια τράπεζα. Μετά πληρώνεις την πιστωτική 

On 2/8/2023 at 11:51 ΠΜ, nhariton said:

Έχω κάνει εγώ πληρωμή πιστωτικής Alphabank από Revolut. Πατάς Μεταφορά (από την εφαρμογή της Revolut), μετά πας στην αναζήτηση στο επάνω μέρος, επιλέγεις Κάρτες και κάνεις Προσθήκη Παραλήπτη Κάρτας. Βάζεις τα στοιχεία της κάρτας σου και κάνεις την πληρωμή. Κρατάει 1% προμήθεια απ'ότι θυμάμαι.

Είσαι σίγουρος ότι το έχεις κάνει; Νομίζω ότι Πληρωμή σε κάρτα κάνει μόνο σε χρεωστική 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, alfeios said:

Είσαι σίγουρος ότι το έχεις κάνει; Νομίζω ότι Πληρωμή σε κάρτα κάνει μόνο σε χρεωστική 

Γιατί να πληρώσεις χρεωστική; 

1 hour ago, alfeios said:

Έχουμε πει χιλιάδες φορές εδώ μέσα να στέλνουμε μικρά εμβάσματα, μέχρι 20€ για Eurobank , μέχρι 5€ για Alpha bank

Επίσης αναφορά βλέπω στο τιμοκατάλογο της eurobank μόνο για εισερχόμενα από τράπεζα εσωτερικού. Ισχύει και για εξωτερικού; 

IMG_3974.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

 

Γιατί να πληρώσεις χρεωστική; 

 

Δεν "πληρωνεις" την χρεωστική . Ουσιαστικά μετα φερεις χρηματα στην χρεωστική, δηλαδη στον λογαριασμό που ειναι συνδεδεμενος με αυτην. Τα χρηματα πανε στον λογαριασμό. Εκει δεν υπαρχει χρεωση εισερχομενου εμβασματος απο την παραλήπτρια τραπεζα.

Αλλα μην κολλάς στη διατυπωση. Πες μου αν εχεις πληρωσει πιστωτική με αυτο τον τροπο, να δω αν κανω εγω λαθος

1 hour ago, paanos said:

 

 

Επίσης αναφορά βλέπω στο τιμοκατάλογο της eurobank μόνο για εισερχόμενα από τράπεζα εσωτερικού. Ισχύει και για εξωτερικού; 

IMG_3974.png

Ισχυει για καθε εισερχομενο εμβασμα ανω των 20,00€ (εκτός IRIS)

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, alfeios said:

Πες μου αν εχεις πληρωσει πιστωτική με αυτο τον τροπο, να δω αν κανω εγω λαθος

Δεν έχω δοκιμάσει. Πάντως ελληνικές τράπεζες δέχονται μόνο πιστωτικές 

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2023 at 11:10 ΠΜ, thansof_7 said:

Μπορώ με τα χρήματα που έχω στην ρεβολουτ να πληρώσω την πιστωτική μου στην Eurobank? Να στείλω Δλδ χρήματα στην πιστωτική μου!! Το έχει δοκιμάσει κανείς; 

Δεν μπορεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Το viber wallet έχει διαγωνισμό 100 ευρώ σε 10 άτομα και σκέφτομαι να το ενεργοποιησω. Ξέρει κάποιος τι αγορές μπορώ να κάνω από το viber wallet;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, VIPdriver said:

Το viber wallet έχει διαγωνισμό 100 ευρώ σε 10 άτομα και σκέφτομαι να το ενεργοποιησω. Ξέρει κάποιος τι αγορές μπορώ να κάνω από το viber wallet;

καμια

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν κ σίγουρα έχει απαντηθεί, φόρτιση payzy από Eurobank εμπίπτει στο αφορολόγητο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, rs280ps said:

Μια ερώτηση αν κ σίγουρα έχει απαντηθεί, φόρτιση payzy από Eurobank εμπίπτει στο αφορολόγητο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Υπό την προϋπόθεση ότι θα κάνεις αγορές με pazy ,και όχι απλώς να φορτίσεις και να κάθονται εκεί .

Link to comment
Share on other sites

Υπό την προϋπόθεση ότι θα κάνεις αγορές με pazy ,και όχι απλώς να φορτίσεις και να κάθονται εκεί .

Ναι για αγορές και ανανέωση Cosmote


Sent from my iPhone using Tapatalk
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια αστεία ερώτηση, η επιστροφή της payzy υπάρχει έστω και μία πιθανότητα ισχύει και σε συναλλαγή με pos εξωτερικού (πίσω από την revolut); 

Μη πέσετε να με φάτε 😁, απλά είπα να ρωτήσω! 😁

 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Πίσω από την Revolut τι εννοείς; 

Το 1% το παίρνεις πάντως και σε αγορές στο εξωτερικό. Και με curve το δίνει 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, paanos said:

Πίσω από την Revolut τι εννοείς; 

Το 1% το παίρνεις πάντως και σε αγορές στο εξωτερικό. Και με curve το δίνει 

Πίσω από curve ήθελα να γράψω! 

Τώρα γιατί έγραψα revolut αντί για curve, δε το ξέρω ούτε εγώ. 😁

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, paanos said:

Πίσω από την Revolut τι εννοείς; 

Το 1% το παίρνεις πάντως και σε αγορές στο εξωτερικό. Και με curve το δίνει 

Να προσθέσω ότι δίνει το 1% και πίσω από PayPal 🥳

Γενικά η payzy φαίνεται να είναι η πιο "γενναιόδωρη" κάρτα όσον αφορά την επιστροφή, χωρίς πολλά ψιλά γράμματα και περιορισμούς.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoponer said:

Να προσθέσω ότι δίνει το 1% και πίσω από PayPal 🥳

Γενικά η payzy φαίνεται να είναι η πιο "γενναιόδωρη" κάρτα όσον αφορά την επιστροφή, χωρίς πολλά ψιλά γράμματα και περιορισμούς.

Λογικό είναι, οι νέοι παίχτες πρέπει κάπως να προσελκύσουν κόσμο από τον ανταγωνισμό...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, geoponer said:

Να προσθέσω ότι δίνει το 1% και πίσω από PayPal 🥳

Γενικά η payzy φαίνεται να είναι η πιο "γενναιόδωρη" κάρτα όσον αφορά την επιστροφή, χωρίς πολλά ψιλά γράμματα και περιορισμούς.

Πρέπει να μελετήσω τον τρόπο λειτουργίας του PayPal, μια φορά είχα προσθέσει (φορτίσει) χρήματα και δεν ασχολήθηκα ξανά. Οπότε δεν ξέρω εάν λειτουργεί "τραβώντας" από κάποια κάρτα... 

Θα το δω! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Πρέπει να μελετήσω τον τρόπο λειτουργίας του PayPal, μια φορά είχα προσθέσει (φορτίσει) χρήματα και δεν ασχολήθηκα ξανά. Οπότε δεν ξέρω εάν λειτουργεί "τραβώντας" από κάποια κάρτα... 

Θα το δω! 

Πολύ απλά, και για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα, προσθέτεις στο PayPal οποία κάρτα θέλεις (όπως στο Gwallet) και μετά όπου δεις να υπάρχει δυνατότητα πληρωμής με PayPal την επιλέγεις και επιλέγεις ποια κάρτα σου θα χρεωθεί - χωρίς επιπλέον χρεώσεις.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η Paypal είναι ένα money wallet, το συνεχίζω εδώ. 

Για μετατροπή σε συνάλλαγμα, ξεχνάμε τα ελληνικά money wallet, payzy, viva, εκτός κι αν κάνω λάθος. 

Προχθές έβαλα πίσω από την curve (είδες δε τις μπέρδεψα σήμερα) την payzy, μπορεί να γίνει το ίδιο και με το PayPal ή υπάρχουν αυξημένες χρεώσεις στην μετατροπή για συνάλλαγμα; 

Την curve  θα την χρησιμοποιεί με φυσική παρουσία. Το PayPal σε τυχόν αγορές που πρέπει να κρατά μια σχετική εξασφάλιση της συναλλαγής. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Η Paypal θα μπει μετά την curve αλλά προσωπικά δε βρίσκω λόγο. Ουσιαστικά payzy στην curve και η curve στην Paypal. Τη μετατροπή θα την κάνει η Curve ιδανικά 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν την εφαρμογη viva wallet terminal μπορεις να τη χρησιμοποιησεις και για πληρωμες απο καρτες φιλων ή μονο για επαγγελματικους σκοπους;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...