Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, τότε ειναι μια άλλη ερώτηση - εχει κανεις εμπειρία αναληψης μεσω εφαρμογων ελληνικών τραπεζών και Google Pay σε ΑΤΜ εξωτερικου τελευταίας τεχνολογίας με NFC;

:blink: :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα αργήσει να ενεργοποιηθεί στην Ελλάδα μια τέτοια υπηρεσία και όταν γίνει θα το βγάλουν σαν πρωτοτυπία ενώ θα υπάρχει στο εξωτερικό για χρόνια.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όπως όταν είχα πάει Αμερική πριν 8+ χρόνια και πέρναγαν τη χρεωστική μου κάρτα για μικρές αγορές πέρναγε χωρίς να βάλω κωδικό. Όταν συνέβει πρώτη φορά είχα "μείνει"!

 

Τώρα έχει γίνει κι εδώ βέβαια και μου φαίνεται φυσιολογικό.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που υπάρχει εδώ ξέρω την υπηρεσία της Πειραιώς λεφτά στο λεπτό https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/dimofileis-ilektronikes-trapezikes-synallages/lefta-sto-lepto
Link to comment
Share on other sites

Κατι ειναι κι αυτο. Ομως, προσωπικα το βλεπω ως δεκανικια παρα υπηρεσια.

 

Οι αρχες, εκτος απο την απαιτηση τηρησης του κανονα υποχρεωτικης χρησης μασκας, θα πρεπει να προχωρησουν αμεσα στην εγκατασταση των προηγμενων και τεχνολογικα αναβαθμισμενων ΑΤΜ με πληρη απαγορευση χρησης φυσικων καρτων για ολες τις συναλλαγες (πρωτια στον κοσμο) λογω ανεξελεγκτης εξαπλωσης της πανδημιας.

Μμπορουμε ευκολα να μολυνθουμε απο καποιον αφαιρωντας καρτες απο το στομιο εξοδου του ΑΤΜ και επομενως αυτο καθιστα το NFC χρησιμο και ως μεσο προστασιας απο το Covid. Ειναι σαφες οτι τα χρηματα που εκδιδονται απο το μηχανημα σιγουρα δεν ειναι αποστειρωμενα αλλα οπως λεει η γνωστη παροιμια αναμεσα σε δυο κακα, να επιλεγεις παντοτε το μικροτερο.

 

Πιθανοτατα θα ηταν περιττο να αναφερεται οτι η χρηση της εφαρμογης σε smartphone ειναι ασφαλεστερη και πιο βολικη, σε αντιθεση με τις φυσικες καρτες ειδικα σε ΑΤΜ (υποκλοπες, παρακρατηση κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Κατι ειναι κι αυτο. Ομως, προσωπικα το βλεπω ως δεκανικια παρα υπηρεσια.

 

Οι αρχες, εκτος απο την απαιτηση τηρησης του κανονα υποχρεωτικης χρησης μασκας, θα πρεπει να προχωρησουν αμεσα στην εγκατασταση των προηγμενων και τεχνολογικα αναβαθμισμενων ΑΤΜ με πληρη απαγορευση χρησης φυσικων καρτων για ολες τις συναλλαγες (πρωτια στον κοσμο) λογω ανεξελεγκτης εξαπλωσης της πανδημιας.

Μμπορουμε ευκολα να μολυνθουμε απο καποιον αφαιρωντας καρτες απο το στομιο εξοδου του ΑΤΜ και επομενως αυτο καθιστα το NFC χρησιμο και ως μεσο προστασιας απο το Covid. Ειναι σαφες οτι τα χρηματα που εκδιδονται απο το μηχανημα σιγουρα δεν ειναι αποστειρωμενα αλλα οπως λεει η γνωστη παροιμια αναμεσα σε δυο κακα, να επιλεγεις παντοτε το μικροτερο.

 

Πιθανοτατα θα ηταν περιττο να αναφερεται οτι η χρηση της εφαρμογης σε smartphone ειναι ασφαλεστερη και πιο βολικη, σε αντιθεση με τις φυσικες καρτες ειδικα σε ΑΤΜ (υποκλοπες, παρακρατηση κλπ).

Μηπως είσαι υπερβολικά υπερβολικός;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως είσαι υπερβολικά υπερβολικός;:rolleyes:

Οντως ειμαι υπερβολικος.

Μα δεν παει αλλο κινδυνευουμε ολοι μας παντου κυκλοφορει ο κορωνοιος μεταφερεται με σαλιο και αν φτυσει κανεις πουθενα στην καρτα επιτηδες;; :shock:

 

Περα απο την πλακα, ακομα και στις τριτοκοσμικες χωρες υπαρχει Google Pay και καινουργια ΑΤΜ, τι να λεμε τωρα..

 

Τα ATM της eurobank έχουν το σήμα του NFC, αλλά δεν νομίζω ότι έχουν ενεργοποιημένη τέτοιου τύπου υπηρεσία.

Σου ειναι ευκολο να κανεις μια δοκιμη;

Για να πω την αληθεια πραγματι δεν πηγαινω στα ΑΤΜ, δεν θελω μετρητα και κανω πληρωμες ανεπαφα η ονλαιν.

Link to comment
Share on other sites

Απλά για επιβεβαίωση ρωτάω.

Σε λογαριασμό Revolut φίλης μου κοιτούσα πώς θα κάνει top up και βρίσκαμε επιλογές μόνο με κάρτα και Google Pay.

 

Αν θέλει να στείλει λεφτά από τράπεζα, τότε μόνο μέσω ebanking γίνεται; Ή να πάει στο κατάστημα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Απλά για επιβεβαίωση ρωτάω.

Σε λογαριασμό Revolut φίλης μου κοιτούσα πώς θα κάνει top up και βρίσκαμε επιλογές μόνο με κάρτα και Google Pay.

 

Αν θέλει να στείλει λεφτά από τράπεζα, τότε μόνο μέσω ebanking γίνεται; Ή να πάει στο κατάστημα;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Δεν έχει καρτα χρεωστική στο ονομα της απο τον λογαριασμό που θέλει να στείλει;Θα κάνει topup . Mε έμβασμα έχει έξοδα και κάνει 2? μερες;

Link to comment
Share on other sites

tap το κινητό στο συγκεκριμένο σημείο. Δεν είχε γίνει τίποτα.

Μαλιστα.

Eurobank Wallet ηταν ανοιχτο στην εφαρμογη, και η καρτα επιλεγμενη;

 

Εχεις δοκιμασει με Google Pay;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καρτα χρεωστική στο ονομα της απο τον λογαριασμό που θέλει να στείλει;Θα κάνει topup . Mε έμβασμα έχει έξοδα και κάνει 2? μερες;
Έχει χρεωστική.

Οκ θα το κοιτάξουμε, Ευχαριστώ

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Σε samsung note10 εχω το google pay, τα wallet winbank και eurobank.

Στις ρυθμίσεις στο τηλεφωνο εχω σαν προεπιλεγμένο τρόπο πληρωμής το google pay, και τσεκαρισμένη την ρύθμιση να χρησιμοποιείται η τρέχουσα ανοχτη εφαρμογή αντι της εφαρμογής google pay.

Με το winbank wallet δουλευει. Με το eurobank wallet οχι. Θα πρέπει να ρυθμίσω την eurobank σαν προεπιλεγμένο τρόπο πληρωμής για να πληρωσω.

Αυτό.

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 

Σε samsung note10 εχω το google pay, τα wallet winbank και eurobank.

 

Στις ρυθμίσεις στο τηλεφωνο εχω σαν προεπιλεγμένο τρόπο πληρωμής το google pay, και τσεκαρισμένη την ρύθμιση να χρησιμοποιείται η τρέχουσα ανοχτη εφαρμογή αντι της εφαρμογής google pay.

 

Με το winbank wallet δουλευει. Με το eurobank wallet οχι. Θα πρέπει να ρυθμίσω την eurobank σαν προεπιλεγμένο τρόπο πληρωμής για να πληρωσω.

 

Αυτό.

Ναι, για κάποιο λόγο είναι πρόβλημα της εφαρμογής της eurobank αυτό. Το έχω παρατηρήσει και εγώ. Το alpha wallet συμπεριφέρεται επίσης κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

φίλος έμπορος, κάτοχος ασύρματου (φορητό) POS εθνικής. Δεν του περνούσε ανέπαφα απο κινητό η curve. Οπως επίσης και η φυσική κάρτα παρουσίαζε προβλήματα σε ανέπαφη συναλλαγή. Σε συνομιλίες με την εθνική τράπεζα ειπαν οτι το γνωρίζουν το πρόβλημα και θα το διορθωσουν.

Σήμερα το POS πήρε αναβάθμιση και πέρασε κανονικά η συναλλαγή ανέπαφα απο το κινητό.

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να στειλω πρωτη φορα λεφτα μεσω revolut.

εκανα καταθεση 400 ευρω παω να τα στειλω και μου βγαζει password is invalid ενω ειμαι μεσω της εφαρμογης και δαχτυλικο αποτυπωμα.

βαζω 200 και μου βγαζει the action is forbidden. τι κανω λαθος;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να στειλω πρωτη φορα λεφτα μεσω revolut.

εκανα καταθεση 400 ευρω παω να τα στειλω και μου βγαζει password is invalid ενω ειμαι μεσω της εφαρμογης και δαχτυλικο αποτυπωμα.

βαζω 200 και μου βγαζει the action is forbidden. τι κανω λαθος;

 

από revolut σε revolut προσπαθείς να στείλεις;

Link to comment
Share on other sites

από revolut σε revolut προσπαθείς να στείλεις;

 

απο revolut σε revolut.

σε λογαριασμο που στο παρελθον μου ειχε στειλει χρηματα χωρις προβλημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο revolut σε revolut.

 

σε λογαριασμο που στο παρελθον μου ειχε στειλει χρηματα χωρις προβλημα

Μίλησε με το live chat.

Ίσως δεν έχεις και τον κωδικό χώρας στο νούμερο τηλεφώνου που στέλνεις τα χρήματα.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα. μετα απο 30 λεπτα αναμονη μιλησα με εκπροσωπο.

μου ειπε να κανω απεγκατασταση της εφαρμογης και εκ νεου εγκατασταση.

εν τελει, το θεμα λυθηκε και εκανα την μεταφορα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα την curve, την ενεργοποιησα μεσω της εφαρμογης, εκανα μια αγορα σε καταστημα και την προσθεσα στο google pay αλλα δυστυχως δεν τη δεχεται για ανεπαφες πληρωμες. Εγραψα στην εξυπηρετηση και ελπιζω να μου απαντησουν μεσα στο 2020. Σε καθε περιπτωση, το google pay ηταν ο μονος λογος που εβγαλα αυτη την καρτα, αν δεν μπορεσω να τη χρησιμοποιησω ανεπαφα μεσω google pay θα την ακυρωσω.

 

Σήμερα μου έστειλαν αυτή την απάντηση:

 

"I’ve looked into this and at the moment, your Curve Card’s BIN is not supported on Google Pay. Rest assured, we’re working hard on enabling Google Pay for all of our EEA Customers and we’ll let you know once that’s available!"

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω σε άλλους ισχύει το , Google pay με curve και σε άλλους όχι;;;;

 

Ερώτημα:

Μόλις έκανα μια συναλλαγή σε δολλάρια με Google pay και χρεώθηκαν δολλάρια στην curve αλλά η curve τα μετέτρεψε σε ευρώ και τά χρέωσε σε ευρώ στην κάρτα μου στην άλφα (ευτυχώς!!! Γιατί με χρέωση σε δολλάρια η άλφα θα έβαζε προμήθεια και ισοτιμία όχι την καλύτερη)

 

Έτσι γίνεται με την curve;;; χρεώσεις σε ξένα νομίσματα τα μετατρέπει σε ευρώ ;;

 

 

Η ισοτιμία πάντως είναι καλή και δεν χρέωσε καμμία προμήθεια

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω σε άλλους ισχύει το , Google pay με curve και σε άλλους όχι;;;;

 

Ερώτημα:

Μόλις έκανα μια συναλλαγή σε δολλάρια με Google pay και χρεώθηκαν δολλάρια στην curve αλλά η curve τα μετέτρεψε σε ευρώ και τά χρέωσε σε ευρώ στην κάρτα μου στην άλφα (ευτυχώς!!! Γιατί με χρέωση σε δολλάρια η άλφα θα έβαζε προμήθεια και ισοτιμία όχι την καλύτερη)

 

Έτσι γίνεται με την curve;;; χρεώσεις σε ξένα νομίσματα τα μετατρέπει σε ευρώ ;;

 

 

Η ισοτιμία πάντως είναι καλή και δεν χρέωσε καμμία προμήθεια

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

 

Ναι ακριβώς έτσι δουλεύει. Χρεώνει στο νόμισμα που έχεις επιλέξει να χρεώνεται η κάρτα δηλαδή ευρώ και αναλαμβάνει την μετατροπή η Curve με πολύ καλή ισοτιμία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...