Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Σκέφτομαι να ανοίξω ένα λογαριασμό σε μια από αυτές τις υπηρεσίες, ο οποίος θέλω να υπάρχει δυνατότητα να τροφοδοτείται από άλλα πρόσωπα. Κύριος σκοπός θα είναι η εκμετάλλευση των ισοτιμιών σε ταξίδια εξωτερικού. Διαβασα αρκετες σελίδες του θέματος, αλλά δεν έχω βγάλει συμπεράσμα. Ποια υπηρεσία μου προτείνεται;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@alfeios

 

αφού δεν έχεις κάνει ταυτοποίηση δεν ξέρουν αν πραγματικά είσαι εσύ η το ανιψακι σου η ο γείτονας σου που δεν σε χωνεύει.... και λογικα δεν μπορούν να αποδείξουν τίποτα...

 

κρίμα όμως διότι χάνεις μια υπηρεσία που πραγματικά αξίζει.....και αν στο μέλλον την θέλησεις θα έχει θέμα...

 

εγω θα τα πλήρωνα χωρίς σκέψη....

 

όσο για τον άλλο φίλο που ρωτάει, για ισοτιμίες και για αρχη καλύτερη μακράν είναι η revolut

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με τη revolut μπορούν να μου στείλουν έμβασμα οι γονείς μου ή η αδερφή μου;
Link to comment
Share on other sites

Κάνει ότι κάνει μια κανονική τράπεζα.

Έχεις λογαριασμό από Αγγλία.

Οποιαδήποτε από οπουδήποτε μπορεί να σου στείλει χρήματα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με τη revolut μπορούν να μου στείλουν έμβασμα οι γονείς μου ή η αδερφή μου;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@alfeios

 

αφού δεν έχεις κάνει ταυτοποίηση δεν ξέρουν αν πραγματικά είσαι εσύ η το ανιψακι σου η ο γείτονας σου που δεν σε χωνεύει.... και λογικα δεν μπορούν να αποδείξουν τίποτα...

 

κρίμα όμως διότι χάνεις μια υπηρεσία που πραγματικά αξίζει.....και αν στο μέλλον την θέλησεις θα έχει θέμα...

 

εγω θα τα πλήρωνα χωρίς σκέψη....

 

όσο για τον άλλο φίλο που ρωτάει, για ισοτιμίες και για αρχη καλύτερη μακράν είναι η revolut

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Ωραία. Να τα πληρώσω. Με ποια ΣΤΟΙΧΕΙΑ; Σε ποιο ΙΒΑΝ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις την εφαρμογή στο κινητό σου.

Στην συνέχεια μέσω της διαδικασίας ξέχασα το Pasword, θα σου έρθει νέο στο e-mail σου.,

όταν μπεις στον λογαριασμό σου θα βρείς όλα τα στοιχεία του λογαριασμού σου,

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις την εφαρμογή στο κινητό σου.

Στην συνέχεια μέσω της διαδικασίας ξέχασα το Pasword, θα σου έρθει νέο στο e-mail σου.,

όταν μπεις στον λογαριασμό σου θα βρείς όλα τα στοιχεία του λογαριασμού σου,

 

Ευχαριστω. τα εστειλα

zwWFNG.png

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα. Ποιες είναι οι κύριες ομοιότητες και διαφορές ανάμεσα σε revolut και Ν26;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλη τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟυ έστειλε η SKrill email.

 

Your Skrill Account is free for personal use as long as you login or make a transaction at least every 12 months. If you don't do this, a monthly service fee of EUR 5.00 (or equivalent) will be deducted monthly from the funds in your Account.

 

Μπήκα να κλέισω το λογαριασμό, αφού δε το χρησιμοποιώ πια και τον έκλεισα.....νομίζω.

Δε μου δόθηκε καμία πληροφορία ότι όντως έκλεισε. απλώς με πέταξε από τη σελίδα και δε μπορώ να ξαναμπώ.

Ισχύει, ή να ψαχτώ παρπάνω.

Ξέρει κανείς??

make love not work
Link to comment
Share on other sites

ΜΟυ έστειλε η SKrill email.

 

Your Skrill Account is free for personal use as long as you login or make a transaction at least every 12 months. If you don't do this, a monthly service fee of EUR 5.00 (or equivalent) will be deducted monthly from the funds in your Account.

 

Μπήκα να κλέισω το λογαριασμό, αφού δε το χρησιμοποιώ πια και τον έκλεισα.....νομίζω.

Δε μου δόθηκε καμία πληροφορία ότι όντως έκλεισε. απλώς με πέταξε από τη σελίδα και δε μπορώ να ξαναμπώ.

Ισχύει, ή να ψαχτώ παρπάνω.

Ξέρει κανείς??

 

Μια σύνδεση στο λογαριασμό το χρόνο ζητάει. Δεν ζητάει και τίποτα φοβερό

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά ήθελα να τον κλείσω και δε ξέρω αν τον έκλεισα αφού δε μπορώ να μπω και δεν έχω αντίσοιχη πληροφόρηση!
make love not work
Link to comment
Share on other sites

Η Ν26 είναι Γερμανική τράπεζα και οι αποταμιεύσεις σε αυτήν είναι εγγυημένες μέχρι το ποσό των 100.00 ευρώ.

Η τράπεζα είναι μικρή και ενδεχόμενη χρεοκοπία της θα αντιμετωπιστεί πανεύκολα από το ταμείο εγγύησης καταθέσεων της Γερμανίας. Άρα θεωρώ τις καταθέσεις σε αυτήν απόλυτα ασφαλείς.

Κύριε Vasileios βοηθήστε με λίγο παρακαλώ, έχω στο Skrill μου €16 και θέλω να τα στείλω στο PayPal μου για να ανανέωσω το χρόνο ομιλίας του κινητό μου, ωμός με Skrill δεν μπορώ να κάνω ανανέωσης χρόνος ομιλίας, ξέρεις πως να τα στείλω στο PayPal μου; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω skrill

Το Paypal σου δίνει ένα τραπεζικό λογαριασμό στον οποίο μπορούν να σταλούν χρήματα και να μπουν στον λογαριασμό σου.

Τα στέλνεις λοιπόν σε αυτόν τον λογαριασμό από το Skrill.

Το Paypal όμως δέχεται χρήματα μόνο από το όνομα σου. Και ίσως να μην δεχτεί αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Vasileios βοηθήστε με λίγο παρακαλώ, έχω στο Skrill μου €16 και θέλω να τα στείλω στο PayPal μου για να ανανέωσω το χρόνο ομιλίας του κινητό μου, ωμός με Skrill δεν μπορώ να κάνω ανανέωσης χρόνος ομιλίας, ξέρεις πως να τα στείλω στο PayPal μου; Ευχαριστώ πολύ

 

γεμισε το paypall balance μεσω καρτας , χρειαζεσαι ενα email που εχει paypall και ενα αλλο τριτο που δεν εχει και πατας στο λινκ και βαζεις τα στοιχεια της καρτα σου , αλλα εχει καποια προμηθεια αυτη η διαδικασια . ( Tελικά η προμήθεια σε ευρώ είναι 3,4% + 0,35 και αφορά την κάθε συναλλαγή )

και μετα μπαινουνε στο paypall balance σου δες το βιντεο εδω

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτεις απλά την καρτα Skrill στο paypal όπως οποιαδήποτε άλλη κάρτα Mastercard και κάνεις ανανέωση χρόνου κινητής πληρώνοντας με paypal από την κάρτα skrill
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος/α σε ποιες τράπεζες στην Τουρκία μπορείς να σηκώσεις λεφτά από atm χωρίς προμήθεια;

Μπήκα στην κοινότητα, δεν έγινα πιο σοφός (σε ένα τοπικ που έχει μια λίστα, για Τουρκία δεν υπάρχει ένδειξη) ενώ όσο κι έψαξα δεν βρήκα κάτι στο site της MasterCard σχετικό με το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν μερικους μηνες εφτιαξα εναν λογαριασμο στην N26

παρελαβα την φυσική καρτα, δεν την ενεργοποιησα , ουτε εκανα verify στον λογαριασμο μου. Ποτε δεν εστειλα χρηματα στον λογαριασμο μου

Σε λιγο εχασα και την καρτα.

Λιγους μηνες μετα, μια μερα μπηκα στην εφαρμογη, και πατησα το κουμπι για παραγγελια καρτας, χωρις να εχω χρηματα μεσα

Η καρτα ηρθε την παρελαβα και την πεταξα κι αυτη σε ενα συρταρι.

Τωρα παιρνω mail απο την N26 και μου ζηταει να τους στειλω 6,00€ για την καρτα συν 3,00€ για εξοδα ειδοποιησης μεχρι τις 10-10-19 γιατι διαφορτικα θα κινησουν νομικες ενεργειες εναντιον μου

Εγω δεν εχω την εφαρμογη πλεον στο κινητο μου, δεν θυμαμαι στοιχεια προσβασης και φυσικα δεν εχω το ΙΒΑΝ

Τι λετε να κανω ;

 

Ευχαριστω. τα εστειλα

zwWFNG.png

 

Αφου πλήρωσα τα 9,00€ (+1,20€ το έμβασμα) και εφθασαν τα χρηματα στην N26 και μηδενισε ο λογαριασμός, μετα απο δυο ημερες μου ηρθε mail οτι με χρεωσαν 0,10€ επειδη λεει ο λογαριασμός μου ηταν κατο απο 0,00€ για λιγες μερες. Μετα απο αλλες δυο μερες με χρεωσαν αλλα 3,00€ για έξοδα ειδοποιησης !!!

Τα εστειλα κι αυτα (άλλα 1,20€ για το νεο εμβασμα) , κι ελπιζω να ξεμπλεξα με αυτο το θεμα !!!

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος/α σε ποιες τράπεζες στην Τουρκία μπορείς να σηκώσεις λεφτά από atm χωρίς προμήθεια;

Μπήκα στην κοινότητα, δεν έγινα πιο σοφός (σε ένα τοπικ που έχει μια λίστα, για Τουρκία δεν υπάρχει ένδειξη) ενώ όσο κι έψαξα δεν βρήκα κάτι στο site της MasterCard σχετικό με το ερώτημα.

αν εννοείς με κάρτα ελληνικής τράπεζας, απο ότι ξερω με καμμια.... υπάρχουν χρεώσεις και μάλιστα μεγάλες τις μικρότερες της είχε η κάρτα της εθνικής αλλα αυτό πολύ πιθανόν να έχει αλλάξει....

 

με άλλες κάρτες π.χ Ν26 revolut υπάρχουν στοιχεία στις ιστοσελίδες τους....

 

σε κάθε περίπτωση ενημέρωνεσε για την χρέωση πριν την ανάληψη

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος/α σε ποιες τράπεζες στην Τουρκία μπορείς να σηκώσεις λεφτά από atm χωρίς προμήθεια;

Μπήκα στην κοινότητα, δεν έγινα πιο σοφός (σε ένα τοπικ που έχει μια λίστα, για Τουρκία δεν υπάρχει ένδειξη) ενώ όσο κι έψαξα δεν βρήκα κάτι στο site της MasterCard σχετικό με το ερώτημα.

 

Την ΠΑ 18/1/19 βρέθηκα σε κωμόπολη της Τουρκίας με 1 μόνο ΑΤΜ από τα 2 που είχα βρει το ΣΕΠ 2018. Επειδή ήταν βράδυ και όλα κλειστά αναγκάστηκα να σηκώσω 100 ΛΤ από το λογαριασμό μου, για να φάω κάτι και χρεώθηκα 19,71€, δηλαδή η μετατροπή έγινε με ισοτιμία 5,07357 ΤΛ στο 1€, όταν το ΣΕΠ 2018 είχα αλλάξει με 7 περίπου ΤΛ το €.

Νομίζω ότι καμία τουρκική τράπεζα δεν θα αλλάξει χωρίς προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

6.064 ήταν η τιμή της λίρας Τουρκίας την παρασκευή 18/1 . Τον Σεπτέμβρη ήταν το ιστορικό χαμηλό της λίρας από τότε ανέκαμψε.

προφανώς σου κράτησε κάποιο ποσό για προμήθεια.

Δεδομένης της ύπαρξης προμήθειας στο εξωτερικό αποφεύγουμε την ανάληψη μικροποσών.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις την άποψή σου, για την αποφυγή ανάληψης μικροποσών, αλλά δεν λες τι θα έκανες εσύ σε μια παρόμοια κατάσταση, δηλαδή αν θα έμενες νηστικός (βράδυ 22.00 σε μια κωμόπολη) ή θα πλήρωνες σε € με την πολύ χειρότερη ισοτιμία που θα σου όριζε αναγκαστικά ο εστιάτορας (αν δεχόταν, βέβαια, αυτό τον τρόπο πληρωμής), για να ακολουθήσεις πιστά την άποψή σου.

 

Μπορούμε να γράφουμε τις απόψεις μας (τσάμπα είναι, άλλωστε), αλλά καλό είναι να σκεφτόμαστε, πριν γράψουμε, και τις συνθήκες/κατάσταση που βρισκόταν/βρίσκεται ο συνομιλητής μας.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνετε ότι κάποιοι εδω μέσα έχουν το μονοπώλιο της σκέψης , λες και οι άλλοι στερούνται εγκεφάλου.

Χρησιμοποίησα την λέξη "αποφεύγουμε" δεν είπα ότι δεν το κα΄νουμε ποτέ.

Εννοείτε ότι αν αναγκαστείς θα το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι ήρθα (Κωνσταντινούπολη), οπότε θα δώσω feedback για χρήση της revolut.

Για Τουρκία κρατάει προμήθεια 1% τις καθημερινές και το Σ/Κ 2% για αγορά με χρήση κάρτας. Δεν αξίζει να βγάλεις χρήματα από ΑΤΜ αφενός λόγω πολύ καλής ισοτιμίας στα ανταλλακτήρια (κατά προτίμηση μέσα ή ακριβώς απ' έξω από το Μεγάλο Παζάρι) αφετέρου λόγω της μεγάλης προμήθειας των Τουρκικών τραπεζών (σε 2 διαφορετικές τράπεζες που δοκίμασα είχαν προμήθεια 4,99% ).

 

Θα σταθώ μονάχα στην .... της revolut η οποία εντελώς τυχαία το Σ/Κ που κλειδώνει και για τις 2 ημέρες η ισοτιμία είναι εις βάρος του ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

καλά η Τουρκία είναι μια πολύ ειδική περίπτωση, το καλοκαίρι ήμουν οδικώς σε χώρες εκτός ευρώ ζώνης, Ουγγαρία Τσεχία Σερβία ΠΓΔΜ και δεν είδα κάτι το τραγικό με την revolut..... ίσα ίσα οι ισοτιμίες ήταν πολύ κοντά στο xe. com....

 

τώρα όσο για το φίλο με τις 100 YTL, έκανες πολύ καλα που δεν έμεινες νηστικός :) όλοι το ίδιο θα κάναμε, έχασες 1-2 ευρώ δεν τρέχει και τίποτα...

 

πάντως σε κάθε χώρα έχω λίγα ψιλά για ώρα αναγκης στο πορτοφόλι μου, τα οποία τα ξοδεύω φεύγοντας....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Και στην Τουρκία η ισοτιμία κοντά ήταν με την πραγματικότητα, αλλά το ΣΚ ανέβαινε ( η Τουρκική Λίρα). Όπως έβλεπα στις συναλλαγές, Παρασκευή απόγευμα με πηγαίνει σταδιακά από τις 6.11 λίρες στις 6.05 και κλείνει για Σ/Κ στο 5.99, ενώ ήταν κοντά στο 6.10. Από Δευτέρα πάλι κινήθηκε σε φυσιολογικά πλαίσια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...