Jump to content

Καθαρισμός γραμμής PSTN/PCM/φερέσυχνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σ'ευχαριστώ valerie!!!!!!!!

 

Θα δω τι θα κάνω και μ'αυτό! Αλλά αφού όταν μου βαλαν το "λαθος" νουμερο μπήκα κανονικα!!!!!

 

 

Ουφ δεν αντέχω άλλο......... :( :( :(

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω κι εγώ ένα πρόβλημα με το νετ, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν εμπίπτει σ' αυτή την κατηγορία (αλλά ποτέ κανείς δεν ξέρει...). Βασικά εμένα το πρόβλημα μου είναι πως κάθε φορά που συνδέομαι στο νετ μετά από 2 λεπτα με πετάει έξω χωρίς εν τω μεταξύ να μεταφέρονται δεδομένα. Αυτό συμβαίνει τις 4 - 5 πρώτες φορές που κάνω κλήση, αλλά στη συνέχεια η σύνδεση σταθεροποιείται και μπαίνω με ταχύτητες κατά μέσο όρο στα 45 kbps. Σημειοτέον ότι, αυτό γίνεται με όλους τους providers που έχω (otenet, sparknet, ntua, forthnet) οπότε συμπεραίνω ότι δεν είναι θέμα provider. Επίσης δοκιμαστικά πήγα το μηχάνημα μου σε φίλους και συνδέθηκα από κει χωρίς κανένα πρόβλημα και με τη μια, στις ταχύτητες που αναφέρω παραπάνω.

Όλα αυτά, τουλάχιστον με μια πρώτη ματιά οδηγούν στο συμπέρασμα ότι μπορεί να φταίει η γραμμή (αφού δε φταίει ούτε το μηχάνημα, ούτε οι providers). Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι παρόμοιο μ' αυτό που συζητείται σ' αυτό το thread; Κι αν όχι τότε τι μπορεί να φταίει;

 

 

Υ.Γ. Έχω πάρει τηλέφωνο τις βλάβες του ΟΤΕ πριν δυόμιση βδομάδες κι ακόμα τους περιμένω... Επίσης την τηλεφωνική σύνδεση μου την έχουν κάνει σχετικά πρόσφατα. Πριν είχα δύο διαφορετικά νούμερα μέσα στο ίδιο σπίτι, το ένα το δίεκοψα, το άλλο το μετέφερα στο από πάνω διαμέρισμα και αυτό που έχω τώρα είναι το καινούριο που έχει το "πρόβλημα". Αν παίζουν όλα αυτά κάποιο ρόλο, θυμάμαι ότι όταν είχε έρθει ο (αγενέστατος) τεχνικός να την ενεργοποιήσει, την ενεργοποίησε μόνο σε μια μπρίζα (αυτή που τον βόλευε καλύτερα) και στη συνέχεια ενώ έπρεπε να βραχυκυκλώσει απ' έξω τα καλώδια με αυτά της προηγούμενης δεύτερης σύνδεσης για να έχω παντού σήμα σε όλες τις μπρίζες, δε το έκανε και έφυγε αφήνοντας μου τις μισές μπρίζες του σπιτιού να κρέμονται έξω. Το βραχυκύκλωμα ήρθε και το έκανε τελικά ένας άλλος από τον ΟΤΕ της περιοχής μου (ύστερα από τις φωνές που πήγα και τους έβαλα), ο οποίος όμως δε μου φάνηκε και πολύ σχετικός, όπως ομολόγησε άλλωστε στη συνέχεια και ο ίδιος. Πήγαινε ψάχνοντας όταν άνοιξε το κουτί και ..ρώταγε εμένα να του εξηγήσω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akamatos

Έχω κι εγώ ένα πρόβλημα με το νετ, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν εμπίπτει σ' αυτή την κατηγορία (αλλά ποτέ κανείς δεν ξέρει...). Βασικά εμένα το πρόβλημα μου είναι πως κάθε φορά που συνδέομαι στο νετ μετά από 2 λεπτα με πετάει έξω χωρίς εν τω μεταξύ να μεταφέρονται δεδομένα. Αυτό συμβαίνει τις 4 - 5 πρώτες φορές που κάνω κλήση, αλλά στη συνέχεια η σύνδεση σταθεροποιείται και μπαίνω με ταχύτητες κατά μέσο όρο στα 45 kbps. Σημειοτέον ότι, αυτό γίνεται με όλους τους providers που έχω (otenet, sparknet, ntua, forthnet) οπότε συμπεραίνω ότι δεν είναι θέμα provider. Επίσης δοκιμαστικά πήγα το μηχάνημα μου σε φίλους και συνδέθηκα από κει χωρίς κανένα πρόβλημα και με τη μια, στις ταχύτητες που αναφέρω παραπάνω.

Όλα αυτά, τουλάχιστον με μια πρώτη ματιά οδηγούν στο συμπέρασμα ότι μπορεί να φταίει η γραμμή (αφού δε φταίει ούτε το μηχάνημα, ούτε οι providers). Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι παρόμοιο μ' αυτό που συζητείται σ' αυτό το thread; Κι αν όχι τότε τι μπορεί να φταίει;

 

Υ.Γ. Έχω πάρει τηλέφωνο τις βλάβες του ΟΤΕ πριν δυόμιση βδομάδες κι ακόμα τους περιμένω... Επίσης την τηλεφωνική σύνδεση μου την έχουν κάνει σχετικά πρόσφατα. Πριν είχα δύο διαφορετικά νούμερα μέσα στο ίδιο σπίτι, το ένα το δίεκοψα, το άλλο το μετέφερα στο από πάνω διαμέρισμα και αυτό που έχω τώρα είναι το καινούριο που έχει το "πρόβλημα". Αν παίζουν όλα αυτά κάποιο ρόλο, θυμάμαι ότι όταν είχε έρθει ο (αγενέστατος) τεχνικός να την ενεργοποιήσει, την ενεργοποίησε μόνο σε μια μπρίζα (αυτή που τον βόλευε καλύτερα) και στη συνέχεια ενώ έπρεπε να βραχυκυκλώσει απ' έξω τα καλώδια με αυτά της προηγούμενης δεύτερης σύνδεσης για να έχω παντού σήμα σε όλες τις μπρίζες, δε το έκανε και έφυγε αφήνοντας μου τις μισές μπρίζες του σπιτιού να κρέμονται έξω. Το βραχυκύκλωμα ήρθε και το έκανε τελικά ένας άλλος από τον ΟΤΕ της περιοχής μου (ύστερα από τις φωνές που πήγα και τους έβαλα), ο οποίος όμως δε μου φάνηκε και πολύ σχετικός, όπως ομολόγησε άλλωστε στη συνέχεια και ο ίδιος. Πήγαινε ψάχνοντας όταν άνοιξε το κουτί και ..ρώταγε εμένα να του εξηγήσω...

 

Θα σου συνιστούσα να δοκιμάσεις άλλο Modem, κατά προτίμηση όχι HSP. Δες αν μπορείς να δανειστείς κανένα σειριακό από κάποιο φίλο σου. Είναι αρκετά πιθανόν το πρόβλημά σου να σχετίζεται με τους drivers ή με το Modem σου και όχι μόνο με τη γραμμή. Δηλαδή να είναι η γραμμή ελαφρώς προβληματική (σε ανεκτά όρια) και το Modem σου να μην μπορεί να ανταπεξέλθει. Στις αναλογικές γραμμές, όπως είναι η PSTN, είναι φυσικό να υπάρχει κάποιος θόρυβος. Άλλα Modem (συνήθως τα ποιο ποιοτικά που έχουν και το ανάλογο κόστος) τα καταφέρνουν καλύτερα και άλλα (τα πιο φτηνά HSP) τα καταφέρνουν από λιγότερο καλά (μέχρι που κρεμάνε τελειώς)...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα,

επαναφερω το θεμα για να σας πω τα "δικα μου".

Εχω δοκιμασει με διαφορα modem και συνδεσεις ομως ποτε δεν πιανω" ταχυτητες μεγαλυτερες απο 33.600 k οποτε και πηρα στις βλαβες ΟΤΕ (121) για να τους πω το "προβλημα" μου.

Της ειπα οτι δεν συνδεομαι γρηγορα και μου ζητησε το νουμερο του σπιτιου μου.

Αφου με αφησε να περιμενω λιγο,γυρισε και της ειπα:

-Μηπως η γραμμη μου ειναι πανω σε PCM;

-Το κοιταξα αλλα δεν ειδα τιποτα.(δεν το ηξερα οτι εχουν την δυνατοτητα να δουν αν εχει PCM η γραμμη σου απο τον υπολογιστη) Θα το κοιταξουν οι τεχνικοι μας.Αφηστε μας ενα τηλεφωνο.

Της εδωσα το τηλεφωνο του σπιτιου αλλα απο την Τριτη που πηρα δεν με εχουν ειδοποιησει ακομα.

Χτες το βραδυ καθως γυρναγα στο σπιτι μου λιγα μετρα πιο πισω σε ενα στενο ειδα ενα κουτι χυμα στο εδαφος.Παω να το κοιταξω και ειδα οτι εγραφε PCM πανω.Χαρηκα και γω μηπως το εβγαλαν απο την γραμμη μου και λεω επιτελους θα μπω στο internet με μια "αξιοπρεπη" ταχυτητα.

Περιμενα μεχρι σημερα το πρωι για να μου φερει ενας φιλος μου το laptop του (δεν εχω δικο μου pc αλλα μου δανειζει συχνα το δικο του) και να δοκιμασω την γραμμη.

Συνδεομαι με Panafonet και βλεπω ταχυτητα 14.400 k.Λεω θα φταιει η συνδεση.Δοκιμαζω με Otenet αλλα παλι 14.400 k.Μετα το σοκ ξαναπαιρνω τηλεφωνο τις βλαβες ΟΤΕ και τις ειπα για το προβλημα και οτι ειχα ξαναπαρει πριν λιγες μερες.ΜΟυ λεει οτι ισως φταιει ο παροχος και της λεω οχι γιατι δοκιμασα με διαφορετικους.Μου ζηταει τηλεφωνο και αφου με αφηνει να περιμενω λιγο μου λεει οτι το προβλημα ειναι καλωδιακο γιατι γινονται εργα.Τις λεω ενταξει με αυτο αλλα με το PCM τι θα γινει;Θα το βγαλετε απο την γραμμη μου;Και μου απανταει οτι δεν εχει καποια ενημερωση.

Τελοσπαντων,ας ελπισουμε οτι θα κανουν κατι.

Tο PCM ειναι αυτο που επισυναπτω στην φωτογραφια;(το φωτογραφισα το πρωι)

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οι άνθρωποι είναι φοβεροί τελικά!.. Αντιμετωπίζω κ εγώ παρόμοιο πρόβλημα εδώ και 2 εβδομάδες (ταχύτητες περίπου 21Κ). Διάβασα το thread και όλες τις ιστορίες τρέλας κ σήμερα πέτυχα τυχαία δύο τεχνικούς να δουλεύουν στο "κουτί" του τετραγώνου μου. Κακώς-κάκιστα βεβαίως προσπάθησα να τους κάνω μια (ευγενική) ερώτηση καθώς εισέπραξα τα παρακάτω:

-Είμαι λαθραίος και παράνομος (sic) γιατί είμαι από τους λίγους που δουλεύουν internet σε pstn

-Κακώς κάνω και τους απασχολώ γιατί είναι έκδηλο το ότι δεν μπορώ τους καταλάβω

-Στη σχολή μου (με ρώτησε κ έμαθε ο μπάρμπας,μηχανολόγων μηχανικών παρεμπιπτόντως) δεν μας μαθαίνουν βασικά πράγματα, όπως το σε τι τάση στηρίζεται το δίκτυο του ΟΤΕ και ότι εγώ τραβάω πολύ περισσότερη τάση απ'οτι επιτρέπεται και άλλα τέτοια κουλά...

-Θα έπρεπε να τους ευχαριστώ που έχω και τηλέφωνο και μάλιστα τέτοιος που είμαι, οι ταχύτητες μου θα πρέπει να πέσουν ακόμη περισσότερο για να μάθω!

 

Τέσπα, για να μην πολυλογώ, ο μπάρμπας μόνο τρισάθλιος και απαράδεκτος μπορεί να χαρακτηριστεί. Εύκολα συμπεραίνει κανείς επίσης ότι o OTE sucks... Οποιαδήποτε συναλλαγή μαζί του είχε άσχημη κατάληξη. Περιμένω τα σχόλια σας και ιδιαίτερα περιμένω απάντηση από κάποιον τεχνικό που πιθανόν να παρακολουθεί το φόρουμ για να μου εξηγήσει τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνω και αν όντως έχουμε άδικο όσοι μιλάμε για την απαράδεκτη συμπεριφορά τους (ακόμη και αν είναι λίγοι αυτοί, η βρώμα έχει σίγουρα βγει...)

 

Φιλικά,Γρηγόρης

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα... Θεός ο μπάρμπας!

Λοιπόν, ούτε παραπάνω τάση τραβάς ούτε παράνομος είσαι ούτε τίποτα.

Τα modem έχουν φτιαχτεί ώστε να λειτουργούν με το τηλεφωνικό δίκτυο (POTS η και PSTN). Η αρχή λειτουργίας του τηλεφώνου είναι να μετατρέπει τη μεταβολή πίεσης του αέρα σε μεταβολή ηλεκτρικής τάσης. Το τηλεφωνικό δίκτυο μεταφέρει τέτοιες μεταβολές ηλεκτρικής τάσης εύρους 3,4KHz (που είναι και το εύρος στο οποίο το μεγαλύτερο μέρος της πληροφορίας της ανθρώπινης φωνής βρίσκεται). Τα modem μετατρέπουν τις πληροφορίες που θέλουν να μεταδώσουν από άπο την ψηφιακή μορφή σε αναλογική διαμορφώνοντας ηλεκτρικά σήματα στο εύρος των 3,4KHz είτε με διαμόρφωση συχνότητας (FSK) είτε με διαμόρφωση φάσης (PSK) Περισσότερες πληροφορίες για τα modem εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Modem

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 (17 Ιούλ. 2003 , 16:14)

 

Πλέον ο ΟΤΕ δεν ασχολείται με απομάκρυνση φερέσυχνων. Αν τους πάρεις στον ΟΤΕ και τους πεις "έχω φερέσυχνο θέλω να το βγάλετε" στην καλύτερη περίπτωση θα σου πουν να κάνεις τη γραμμή ISDN, στη χειρότερη θα σε βρίσουν κιόλας.

 

 

Φίλε μου, αυτό ξαναπέστο....και μένα αυτό μού είπαν!!!Άστα να πάνε....τα έχω παίξει, η ταχύτητα μου είναι αισχρή

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος freestyler (13 Δεκ. 2003 , 13:48)

 

Καλησπερα,

επαναφερω το θεμα για να σας πω τα "δικα μου".

Εχω δοκιμασει με διαφορα modem και συνδεσεις ομως ποτε δεν πιανω" ταχυτητες μεγαλυτερες απο 33.600 k οποτε και πηρα στις βλαβες ΟΤΕ (121) για να τους πω το "προβλημα" μου.

Της ειπα οτι δεν συνδεομαι γρηγορα και μου ζητησε το νουμερο του σπιτιου μου.

Αφου με αφησε να περιμενω λιγο,γυρισε και της ειπα:

-Μηπως η γραμμη μου ειναι πανω σε PCM;

-Το κοιταξα αλλα δεν ειδα τιποτα.(δεν το ηξερα οτι εχουν την δυνατοτητα να δουν αν εχει PCM η γραμμη σου απο τον υπολογιστη) Θα το κοιταξουν οι τεχνικοι μας.Αφηστε μας ενα τηλεφωνο.

Της εδωσα το τηλεφωνο του σπιτιου αλλα απο την Τριτη που πηρα δεν με εχουν ειδοποιησει ακομα.

Χτες το βραδυ καθως γυρναγα στο σπιτι μου λιγα μετρα πιο πισω σε ενα στενο ειδα ενα κουτι χυμα στο εδαφος.Παω να το κοιταξω και ειδα οτι εγραφε PCM πανω.Χαρηκα και γω μηπως το εβγαλαν απο την γραμμη μου και λεω επιτελους θα μπω στο internet με μια "αξιοπρεπη" ταχυτητα.

Περιμενα μεχρι σημερα το πρωι για να μου φερει ενας φιλος μου το laptop του (δεν εχω δικο μου pc αλλα μου δανειζει συχνα το δικο του) και να δοκιμασω την γραμμη.

Συνδεομαι με Panafonet και βλεπω ταχυτητα 14.400 k.Λεω θα φταιει η συνδεση.Δοκιμαζω με Otenet αλλα παλι 14.400 k.Μετα το σοκ ξαναπαιρνω τηλεφωνο τις βλαβες ΟΤΕ και τις ειπα για το προβλημα και οτι ειχα ξαναπαρει πριν λιγες μερες.ΜΟυ λεει οτι ισως φταιει ο παροχος και της λεω οχι γιατι δοκιμασα με διαφορετικους.Μου ζηταει τηλεφωνο και αφου με αφηνει να περιμενω λιγο μου λεει οτι το προβλημα ειναι καλωδιακο γιατι γινονται εργα.Τις λεω ενταξει με αυτο αλλα με το PCM τι θα γινει;Θα το βγαλετε απο την γραμμη μου;Και μου απανταει οτι δεν εχει καποια ενημερωση.

Τελοσπαντων,ας ελπισουμε οτι θα κανουν κατι.

Tο PCM ειναι αυτο που επισυναπτω στην φωτογραφια;(το φωτογραφισα το πρωι)

 

 

 

Ρε συ να'σαι καλά για την φώτο...πάνω σε αυτό ακριβώς το κουτάκι συνδέεται το τηλέφωνο μου.....μου είπαν ότι επειδή το χρειάζονται θα το πάρουν απο την πολυκατοικία μου....αίντε να δούμε!!!!!!!!!! :blink: :wacko: δεν θα αντέξω άλλο με 30kbps ταχύτητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν τίθεται θέμα απομάκρυνσης PCM, ο ΟΤΕ πλέον δεν παίρνει από λόγια και έχει σαν καραμέλλα το ότι "το τηλέφωνο είναι για να μιλάμε και όχι για Internet". Η μόνη λύση είναι να κάνετε τη γραμμή ISDN. Η ISDN δεν μπορεί να δουλέψει πάνω σε PCM, οπότε αναγκαστικά θα το απομακρύνουν αν κάνετε αίτηση μετατροπής.

 

Εξάλλου λίγα λεφτά παραπάνω είναι το πάγιο και τα πλεονεκτήματα είναι πολλά. Κι εγώ λόγω PCM είχα αναγκαστεί να κάνω τη γραμμή ISDN πριν μερικά χρόνια και τελικά δεν το μετάνιωσα μετά. Απλά με εκνευρίζει η ύπουλη τακτική τους, με την οποία σε αναγκάζουν να κάνεις τη γραμμή σου ISDN (ουσιαστικά είναι σαν να σου λένε "ή βάζεις ISDN ή σου βάζω PCM και σου κόβω εντελώς την πρόσβαση στο Internet").

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bezoss (29 Ιούλ. 2004 , 14:07)

 

Ρε συ να'σαι καλά για την φώτο...πάνω σε αυτό ακριβώς το κουτάκι συνδέεται το τηλέφωνο μου.....μου είπαν ότι επειδή το χρειάζονται θα το πάρουν απο την πολυκατοικία μου....αίντε να δούμε!!!!!!!!!! :blink: :wacko: δεν θα αντέξω άλλο με 30kbps ταχύτητα!!!

 

 

kai nai EPITELOUS to pcm apotelei parelthon!!! koitakste pote postara kai pote to vgalan!!! milame gia taxitita!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γιατί λέτε ότι δεν περνάει ISDN από το PCM;

 

Έριξα μια ματιά στο site της Intracom και είδα ότι απ' την ίδια συσκευή, αυτή που φωτογράφισε ο freestyler, μπορεί να περάσει και PSTN και ISDN. Τι μου ξεφεύγει;

 

Δείτε:

DS-PCM/P

PGMS- Σύστημα Διαχείρισης Συστημάτων PCM

και

Pair gain

 

Πάντως προχθές κατήργησα το ISDN και τώρα με το ζόρι μπορώ να μπω στο Internet αφού οι ταχύτητες που πιάνω είναι 28 kbps στην καλύτερη περίπτωση. Άρα το σενάριο, βάλε ISDN για να σου βγάλουν το PCM και μετά κατάργησε το ISDN για να σου μείνει καθαρή γραμμή, δεν παίζει... :cry:

Link to comment
Share on other sites

johndoes,

O OTE δεν έχει πάρει (ακόμα) τα καινούργια PCM της intracom και κατά τη γνώμη μου δεν τα χρειάζεται.

Λόγω του ISDN πολλοί έχουν καταργήσει τη 2η γραμμή τους και έτσι έχει "ελαφρυνθεί" κάπως το δύκτιο χαλκού. Όπως επίσης και λόγω των κινητών.

Πρίν 1 μήνα έβγαλα καμιά 70αριά PCM, που πια δεν χρειάζονταν και έκανα μεταγωγή τις αντίστοιχες γραμμές (2 -4 για το κάθε PCM) σε καθαρό δύκτιο χαλκού ;).

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

johndoes,

O OTE δεν έχει πάρει (ακόμα) τα καινούργια PCM της intracom και κατά τη γνώμη μου δεν τα χρειάζεται.

Λόγω του ISDN πολλοί έχουν καταργήσει τη 2η γραμμή τους και έτσι έχει "ελαφρυνθεί" κάπως το δύκτιο χαλκού. Όπως επίσης και λόγω των κινητών.

Πρίν 1 μήνα έβγαλα καμιά 70αριά PCM, που πια δεν χρειάζονταν και έκανα μεταγωγή τις αντίστοιχες γραμμές (2 -4 για το κάθε PCM) σε καθαρό δύκτιο χαλκού ;).

Παιδιά για δώστε μου τα φώτα σας...τώρα τελευταία..η ταχύτητα μου πάει απ'το κακό στο χειρότερο...μια μέρα πιάνω 28Kbps,μια άλλη...32 και άλλες μέρες 48! και δεν είμαι πάνω σε pcm γιατί δεν θα έπιανα ποτέ μεγάλες ταχύτητες!!! τι λέτε να φταίει? τους πήρα τηλέφωνο για καθαρισμό γραμμής και τέτοια...και 2 φορές μάλιστα και μου είπαν πως η γραμμή μου είναι μια χαρά! εντωμεταξύ τις μέρες πουθ πιάνω την ταχύτητα που σας λέω...όταν μιλάω στο τηλ ακούω παράσιτα...!!! και είναι πολύ σπαστικό! τι γίνεται γαμώτο?? πόλεμο μου κάνουν για να βάλω dsl??? τα νεύρα μου δηλαδή!!!

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ τις μέρες πουθ πιάνω την ταχύτητα που σας λέω...όταν μιλάω στο τηλ ακούω παράσιτα...!!!

Tι ενοεις? Είσαι στο net και μιλάς στο τηλ. ταυτόχρονα με PSTN? :wacko:

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Tι ενοεις? Είσαι στο net και μιλάς στο τηλ. ταυτόχρονα με PSTN? :wacko:

προς θεού δεν εννοώ αυτό!!! απλά τις μέρες που πιάνω τόσο χαμηλές ταχύτητες στο νετ...ακόμα και στο τηλέφωνο οταν μιλάω (οχι παράληλα εννοείται...) ακούω παράσιτα! κατάλαβες???

Link to comment
Share on other sites

προς θεού δεν εννοώ αυτό!!! απλά τις μέρες που πιάνω τόσο χαμηλές ταχύτητες στο νετ...ακόμα και στο τηλέφωνο οταν μιλάω (οχι παράληλα εννοείται...) ακούω παράσιτα! κατάλαβες???

 

Κάποτε έμενα σε μια περιοχή στα Χανιά που στη δεύτερη γραμμή του ΟΤΕ που έιχα άκουγα ραδιόφωνο (ΕΡΑ Χανίων). Ευτυχώς η πρώτη δεν είχε προβλήματα κι έτσι έμπαινα από εκεί στο Internet. Η καλύτερη λύση για σένα είναι το ISDN μα για 1,5 ευρώ διαφορά το μήνα είναι σαφώς καλύτερη η ποιότητα και δεν αξίζει τον κόπο ούτε να το σκεφτείς. Just do it!

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Ισως ημουν απο τους τυχερους, δεν ξερω.....

Εβαλα νεο τηλεφωνο και φυσικα ημουν πανω σε φερεσυχνο. Ηθελα να βαλω dsl και ψαχνομουν να βρω μια ακρη. Καναδυο τηλεφωνα στον ΟΤΕ απεδειξαν οτι ατομα στην υποστηριξη ειναι επιεικως για τα μπαζα. δεν ξεραν τι ειναι το προβλημα μου, ισως καποιο φαγητο νομιζαν ή οτι τους εβριζα!!!!

ευτυχως επεσα σε κατι σχετικους, επικοινωνησα με τον υπευθυνο της περιοχης μου για τις γραμμες, και ως δια μαγειας το φερεσυχνο βγηκε μεσα σε 4 μερες, και σε αλλες 3 ειχα την dsl ετοιμη!!!!!

Μην χανετε την υπομονη σας, πρηξτε τους οσο δεν παει, κι οτι "μεσο" εχετε βαλτε το!

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ο μόνος λόγος που βάζω αυτό το post (με διαφορά 1,5 έτους από το προηγούμενο!) είναι γιατί πρέπει να λέγονται και τα καλά:

 

Σήμερα πήγα στο κατάστημα του ΟΤΕ Κερατσινίου για να κάνω αίτηση αναβάθμισης της γραμμής PCM σε PSTN μιας κι ΟΤΕ απέρριψε την αίτηση ADSL που έκανα μέσω Forthnet.

Αφού τελείωσα τα διαδικαστικά: αίτηση, πρωτόκολλο (στο πρωτόκολλο είχαν ένα άτομο με ειδικές που παρότι δε μπορούσε να μιλήσει με εξυπηρέτησε άριστα), πήγα στο προϊστάμενο της τεχνικής υπηρεσίας. Αυτός με δέχθηκε με χαρά και μου εξήγησε πως έχει η κατάσταση κάνοντάς μου και σχεδιαγράμματα. Μου εξήγησε τις δυσκολίες και πήγαμε μαζί σε ένα άλλο τμήμα για να δούμε αν υπάρχει κενή διαθέσιμη γραμμή. Όντως υπήρχε και μου είπε ότι αύριο θα έχει γίνει η σύνδεση και να ζητήσω άμεσα από τη Forthnet να επαναπροωθήσει την αίτηση. Σε περίπτωση που δεν υπήρχε θα έμπαιναν στη διαδικασία να πάρω κάποια γραμμή από κάποιον άλλο που δε χρειάζεται adsl σύνδεση. Επίσης σύντομα από μέσα Ιανουαρίου θα ξεκινήσει αναβάθμιση σε όλο το δίκτυο της περιοχής (αξίας 800.000 ευρώ) που θα καταργήσει τις γραμμές PCM.

Συμπέρασμα: Η αναβάθμιση της γραμμής μου έγινε σε 24 ώρες πιο γρήγορα από την επαναπροωθήση της αίτησης μέσω της Forthnet που μπορεί να πάρει και 3 μέρες! (έτσι μου το από το τηλέφωνο).

Επίσης ο προϊστάμενος της τεχνικής υπηρεσίας μου είπε και μια ιστορία που μου έκανε εντύπωση και την αναφέρω:

Πριν από ένα χρόνο ο ΟΤΕ Κερατσινίου «επένδυσε» 1000 ευρώ (τα εισαγωγικά στο επένδυσε απλά για το μικρό του ποσού) για τη κατασκευή γραμμής για κάποιον που ήταν στην ίδια περίπου περίπτωση. Μετά από 3 μήνες ο πελάτης τους εμφανίστηκε και δήλωση βλάβη. Με έκπληξη του ΟΤΕ είδαν ότι ο πελάτης τους μετέφερε τη γραμμή σε άλλο πάροχο και φυσικά αυτοί δε μπορούσαν και δεν ήταν στην αρμοδιότητά τους να διορθώσουν τη βλάβη. Αλλά αυτό που τον πείραξε ήταν ότι αυτά τα 1000 ευρώ ο ΟΤΕ θα τα απόσβενε σε 10 χρόνια κι ο πελάτης τους μετά από την εξυπηρέτηση μετέφερε τη γραμμή την επόμενη μέρα!

Μη σκεφτεί κανείς ότι δουλεύω στον ΟΤΕ μιας και γράφω στο myphone εκπροσωπώντας επίσημα την NGi. Αρκετές φορές γράφουμε σε ένα forum και για εκτόνωση. Καλό είναι λοιπόν να αναφέρουμε και τα καλά πράγματα που συμβαίνουν έστω κι αν αυτά είναι λίγα…

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που βάζω αυτό το post (με διαφορά 1,5 έτους από το προηγούμενο!) είναι γιατί πρέπει να λέγονται και τα καλά:

 

Σήμερα πήγα στο κατάστημα του ΟΤΕ Κερατσινίου για να κάνω αίτηση αναβάθμισης της γραμμής PCM σε PSTN μιας κι ΟΤΕ απέρριψε την αίτηση ADSL που έκανα μέσω Forthnet.

Αφού τελείωσα τα διαδικαστικά: αίτηση, πρωτόκολλο (στο πρωτόκολλο είχαν ένα άτομο με ειδικές που παρότι δε μπορούσε να μιλήσει με εξυπηρέτησε άριστα), πήγα στο προϊστάμενο της τεχνικής υπηρεσίας. Αυτός με δέχθηκε με χαρά και μου εξήγησε πως έχει η κατάσταση κάνοντάς μου και σχεδιαγράμματα. Μου εξήγησε τις δυσκολίες και πήγαμε μαζί σε ένα άλλο τμήμα για να δούμε αν υπάρχει κενή διαθέσιμη γραμμή. Όντως υπήρχε και μου είπε ότι αύριο θα έχει γίνει η σύνδεση και να ζητήσω άμεσα από τη Forthnet να επαναπροωθήσει την αίτηση. Σε περίπτωση που δεν υπήρχε θα έμπαιναν στη διαδικασία να πάρω κάποια γραμμή από κάποιον άλλο που δε χρειάζεται adsl σύνδεση. Επίσης σύντομα από μέσα Ιανουαρίου θα ξεκινήσει αναβάθμιση σε όλο το δίκτυο της περιοχής (αξίας 800.000 ευρώ) που θα καταργήσει τις γραμμές PCM.

Συμπέρασμα: Η αναβάθμιση της γραμμής μου έγινε σε 24 ώρες πιο γρήγορα από την επαναπροωθήση της αίτησης μέσω της Forthnet που μπορεί να πάρει και 3 μέρες! (έτσι μου το από το τηλέφωνο).

Επίσης ο προϊστάμενος της τεχνικής υπηρεσίας μου είπε και μια ιστορία που μου έκανε εντύπωση και την αναφέρω:

Πριν από ένα χρόνο ο ΟΤΕ Κερατσινίου «επένδυσε» 1000 ευρώ (τα εισαγωγικά στο επένδυσε απλά για το μικρό του ποσού) για τη κατασκευή γραμμής για κάποιον που ήταν στην ίδια περίπου περίπτωση. Μετά από 3 μήνες ο πελάτης τους εμφανίστηκε και δήλωση βλάβη. Με έκπληξη του ΟΤΕ είδαν ότι ο πελάτης τους μετέφερε τη γραμμή σε άλλο πάροχο και φυσικά αυτοί δε μπορούσαν και δεν ήταν στην αρμοδιότητά τους να διορθώσουν τη βλάβη. Αλλά αυτό που τον πείραξε ήταν ότι αυτά τα 1000 ευρώ ο ΟΤΕ θα τα απόσβενε σε 10 χρόνια κι ο πελάτης τους μετά από την εξυπηρέτηση μετέφερε τη γραμμή την επόμενη μέρα!

Μη σκεφτεί κανείς ότι δουλεύω στον ΟΤΕ μιας και γράφω στο myphone εκπροσωπώντας επίσημα την NGi. Αρκετές φορές γράφουμε σε ένα forum και για εκτόνωση. Καλό είναι λοιπόν να αναφέρουμε και τα καλά πράγματα που συμβαίνουν έστω κι αν αυτά είναι λίγα…

 

Τόλμησες σε αυτό το φόρουμ να γράψεις καλή κουβέντα για τον ΟΤΕ;

 

Duck and cover!!!

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε zepelin δεν θα συμφωνησω μαζι σου. Ο ΟΤΕ θα επρεπε να μην εχει το PCM στη γραμμη του πελατη που αναφερεις, οποτε δεν προκεται σε καμια περιπτωση για εξυπηρετηση (!!!) και πολυ καλα εκανε και μετεφερε τη γραμμη σε αλλο παροχο.

 

Αν και νομιζω πως δεν χρειαζεται να μπει σε αυτη τη διαδικασια (το να βγει το pcm) για να παει σε αλλο παροχο, καπως τα κανονιζουν απ'οτι εχω διαβασει απο αλλα μελη...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν η γραμμή μεταφέρθηκε σε άλλον πάροχο , αυτός καταβάλει ενοίκιο στον ΟΤΕ , Ο οποίος ετσι θα αποσβέσει μακροχρόνια την επένδυση του .
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος με PCM κάνει μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ παιζει να τον βγάλουν;

nope, ο ΟΤΕ σου εγγυάται 9600 baud και όχι παραπάνω. Δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα. Μπορείς όμως να κάνεις αίτηση για ISDN, τότε θα αναγκαστούν να σε βγάλουν :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...