Jump to content

Καθαρισμός γραμμής PSTN/PCM/φερέσυχνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε θα διαφωνίσω με αυτά που λέτε αλλά συνεχίζω...

 

Μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες ο ΟΤΕ αναβάθμισε τη γραμμή μου από PCM σε PSTN. Συγκεκριμένα έκανα την αίτηση στις 6/12/06 στις 12:00 και φεύγοντας από το ΟΤΕ πήρα τηλέφωνο τη forthnet για επανπροώθηση της αίτησής μου. Όντως το πρωΐ στις 7/12/06 στις 10:00 είδα ό ίδιος το τεχνικό του ΟΤΕ.

Επίσης χθες στις 10/12/06 είχα adsl (το έλεγξα τυχαία από το modem). Αυτό μάλλον πρόκειται για θαύμα γιατί η αίτηση απαναπροωθήθηκε τη Παρακευή από τη Forthent στον ΟΤΕ.

 

Σήμερα παρακαλάω τη forthnet από το πρωί για username & password αλλά έχει πρόβλημα με το σύστημά της και ίσως αύριο ή μεθαύριο (έτσι μου είπαν) θα μου τα δώσουν. Επίσης η forthnet είναι και συνεργάτες με την NGi γιατί συμμετέχει με το λογισμικό (NGi mapserver) και τους χάρτες της στο http://www.driveme.gr και κανείς δε μπορεί να με κατηγορήσει για έλλειψη αντικειμένικότητας απέναντι στη forthnet.

 

Σίγουρα δεν είμαι ένα τυπικό δείγμα αλλά μερικά πράγματα πρέπει να λέγονται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια κι από μενα, έναν ακόμα ταλαίπωρο του PCM.

 

Έχω "καταθέσει" τις εμπειρίες μου κι απόψεις ήδη σε άλλο post (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=14235&page=2) και δεν έχω τη διάθεση να επανέλθω στα ίδια (για να μη συγχιστώ πάλι).

 

Δε διαφωνώ ότι συμβαίνουν και καλά και άσχημα πράγματα παντού. Ποιος μου λέει εμένα π.χ. ότι η τάδε εναλλακτική εταιρία δε θα μου κάνει την οποιαδήποτε στραβή και με χαλάσει; Τέλος πάντων.

 

Προσωπικά περισσότερο έχω θυμώσει με τη λογική ότι προωθούμε adsl, κάνουμε λόγο για "κοινωνία της πληροφορίας" και δε μπορούμε να συνδεθούμε ούτε με 20 kbps. Γιατί για αρκετό καιρό (πάνω από χρόνο που προσπαθώ) δεν έχω καταφέρει να συνδεθώ με πάνω από 16 kbps (ονομαστικά πάντα, ε!). Δεν είμαι σε θέση ούτε μια σελίδα να κατεβάσω, χωρίς να περιμένω κανα πεντάλεπτο...

Κάνω λοιπόν όλες τις αιτήσεις μου για adsl στην αρχή και μετά την (περιττή για μένα, μιας και θα έπρεπε να γίνει αυτόματα) αίτηση για απεγκλωβισμό από PCM. Και η super λογική της αίτησης: να χώσουμε κάποιον άλλο που δε θέλει internet (να βάλουμε τα σκουπιδάκια κάτω από το χαλί και να πιάσουμε κατσαρίδες και ποντίκια) για να ελευθερωθεί γραμμή.

Όταν κύριε πΟΤΕ κάνεις αναβάθμιση για διπλασιασμό της ταχυτητας γιατί δε ξεφορτώνεσαι αυτό το ηλίθιο για την εποχή μας PCM σε περιοχές με "σημαντικό" πληθυσμό; Και σε περιοχή που υποτίθεται τα τελευταία χρόνια γεμίζει συνεχώς με πλουσιόσπιτα; Να πω ότι είναι καμιά φτωχή γειτονιά και κανείς δεν ασχολείται με το διαδίκτυο; Δε θα το πω. Ακριβώς το αντίθετο. Να σημειωθεί ότι ο γράφων μόνο πλούσιος με πλουσιόσπιτο δεν είναι. Δυστυχώς είναι από εκείνους τους παλιούς κατοίκους που βλέπουν την περιοχή τους να γεμίζει σπίτια και αυτοκίνητα χωρίς κανένα σχέδιο.

 

Εμένα πάντως μου αρέσει και το γεγονός ότι γνωρίζουν λέει το πρόβλημα στην περιοχή. Δεν είμαι δηλαδή ο μόνος. Αλλά δε βλέπω να γίνεται και κάτι. Αν κάνω όμως αίτηση για ISDN γιατί θα τρέξουν να το βάλουν; Δεν είναι υποχρέωσή τους να λύσουν το πρόβλημα στην περιοχή έτσι κι αλλιώς; Πρέπει να τα σκάσουμε για να πάρουν το συνεργείο τους και να βάλουν ISDN;

 

Εγώ πάντως περιμένω. Το πολύ πολύ να μεταπουλήσω τις προσεχείς μέρες το πακέτο που πήρα και αρχίζει να βγάζει αράχνες.

 

Αυτά τα ολίγα. Αρκετά σας ζάλισα, sorry. :cry:

[sIGPIC][/sIGPIC] Do not play with others' feelings!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αγαπητέ TVR,

 

Όσα ανέφερες για τις πιθανές επιλογές ενός πελάτη του ΟΤΕ που θέλει να απαλλάγει από το φερέσιχνο και επιτέλους να μπορέσει να έχει τουλάχιστον αναγνώριση κλήσεως (για internet ούτε λόγος, πιο αργό και από την αργοπορία!!!) ΕΠΕΣΑΝ ΣΤΟ ΚΕΝΟ:cry:. Έχω κάνει 4 αιτήσεις εδώ και 3 χρόνια και με γράφους στα παλιά τους τα παπούτσια. Συνέχεια που λένε ότι δεν έχουν γραμμές και ότι ΘΑ αρχίσουν έργα όταν τελειώσουν από κάποιες άλλες περιοχές. Το αποτέλεσμα;;;; Πήρα Ασύρματο Stickάκι Modem για νά κάνω τη δουλειά μου και το ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΩ!!! Όσο για το τηλέφωνο;;; Φυσικά έκοψα τον ΟΤΕ (τσάμπα λεφτά χωρίς λόγο) και έβαλα ένα πρόγραμμα της vodafone για σταθερό μέσω κινητής τηλεφωνίας. Δυστυχώς λόγω προβλημάτων στο σήμα της vodafone στο Καματερό (όπου μένω) 9 στις 10 δεν έχω γραμμή για το σταθερό. Έχω πάρει όλες τις εταιρείες που διαφημίζουν καλύπτουν και την περιοχή μου αλλά δυστυχώς στο τέλος όλες μου είπαν ότι με φερέσιχνο καμία δεν μπορεί να μας συνδέσει!!! Μου έρχεται να ουρλιάξω:X. Είναι δυνατόν να έχουμε μόνο υποχρεώσεις προς τον ΟΤΕ????? Από δικαιώματα ΤΙΠΟΤΑ?????? Ας με βοηθήσει κάποιος.... Σας παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ TVR,

 

Όσα ανέφερες για τις πιθανές επιλογές ενός πελάτη του ΟΤΕ που θέλει να απαλλάγει από το φερέσιχνο και επιτέλους να μπορέσει να έχει τουλάχιστον αναγνώριση κλήσεως (για internet ούτε λόγος, πιο αργό και από την αργοπορία!!!) ΕΠΕΣΑΝ ΣΤΟ ΚΕΝΟ:cry:. Έχω κάνει 4 αιτήσεις εδώ και 3 χρόνια και με γράφους στα παλιά τους τα παπούτσια. Συνέχεια που λένε ότι δεν έχουν γραμμές και ότι ΘΑ αρχίσουν έργα όταν τελειώσουν από κάποιες άλλες περιοχές. Το αποτέλεσμα;;;; Πήρα Ασύρματο Stickάκι Modem για νά κάνω τη δουλειά μου και το ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΩ!!! Όσο για το τηλέφωνο;;; Φυσικά έκοψα τον ΟΤΕ (τσάμπα λεφτά χωρίς λόγο) και έβαλα ένα πρόγραμμα της vodafone για σταθερό μέσω κινητής τηλεφωνίας. Δυστυχώς λόγω προβλημάτων στο σήμα της vodafone στο Καματερό (όπου μένω) 9 στις 10 δεν έχω γραμμή για το σταθερό. Έχω πάρει όλες τις εταιρείες που διαφημίζουν καλύπτουν και την περιοχή μου αλλά δυστυχώς στο τέλος όλες μου είπαν ότι με φερέσιχνο καμία δεν μπορεί να μας συνδέσει!!! Μου έρχεται να ουρλιάξω:X. Είναι δυνατόν να έχουμε μόνο υποχρεώσεις προς τον ΟΤΕ????? Από δικαιώματα ΤΙΠΟΤΑ?????? Ας με βοηθήσει κάποιος.... Σας παρακαλώ....

 

Δεν γνωριζω αν υπαρχει υποχρεωση απο τον υποχρεο παροχο (ΟΤΕ) να εχει καλυψη PSTN παντου αλλα δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις την οδο της καταγγελιας.

 

Ακολουθησε τη διαδικασια εδω

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html

 

Αφου γραψεις στον ΟΤΕ και παρεις μια απαντηση γραψε στην ΕΕΤΤ εδω

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/form.html

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον fabo 100% καναμε την διαδικασια για το σπιτι της κοπελας μου και μεσα σε 2 περιπου μηνες λυθηκε το θεμα. θα σου στειλει ο εεττ γραμμα αφου κανεις την καταγγελια μεσω email που θα σου λεει οτι εχει στειλει αντιστοιχο στον οτε που θα τον υποχρεωνει να φτιαξει την γραμμη μεσα σε ενα μηνα εκτος αν υπαρχει πολυ σοβαρος λογος που θα ππεπει να το αποδειξει.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Επαναφερω το θεμα μετα από καιρό ...Ο πατερας μου εχει στο Γερακα μια επιχειρηση και προσπαθει εδω και 3-4 χρονια να απαλλαγει απο τις δυο PCM γραμμες που εχει ωστε να αποκτησει internet και αναγνωριση κλησεων. Εχει κανει αιτησεις σε oteshop και Γερμανο (τουλαχιστον 6), εχει παει σε δυο τεχνικες υπηρεσιες και καμία εξελιξη. Οι υπαλληλοι των τελευταιων μαλιστα μονο που δεν βαλανε τα γελια. :mad: Το μονο που λαβαμε ειναι δυο επιστολες που λενε οτι λυπουνται και δεν μπορει να γινει κατι.

Δυστυχως οι διαδικασιες με τις αιτησεις, τα παραπονα στις τεχνικες υπηρεσιες καθως και μεσω τηλεφωνου εγιναν λιγο χυμα οποτε δεν εχουν κρατηθει στοιχεια απο τους υπαλληλους, υπευθυνους, ημερομηνιες κτλ με αποτελεσμα να μην "μπορω" να συνταξω μια ωραια (με τεκμηρια για την συνολικη ταλαιπωρια και την αδιαφρορια) καταγγελια προς ΟΤΕ και ΕΕΤΤ. Τι με συμβουλευετε να κανω; Να συνταξω μια προχειρη καταγγελια και να την στειλω; Να ξαναξεκινησω κυνηγι στα καταστηματα;; Θα καταφερω τιποτα; Ενας υπαλληλος στον Γερμανο μας ειπε οτι δεν προκειται να αλλαξει η γραμμη(που να χτυπαμε τον ποπο μας κατω-αυτο το εννοουσε αλλα δεν το πε) και οτι το προβλημα ειναι γενικο στην περιοχη!

 

Να πω και το παρα-πονο μου :cry: ......30 χρονια πληρωνεις τον πΟΤΕ στην ωρα σου με συνολικα 5 γραμμες(σπιτι, χωρια, επιχειρηση) και σου λεει λυπουνται. Αλλα σιγα σιγα(ηδη δηλαδη) θα παρουν το μακρυτερο. Πληρωνουμε στο μαγαζι 30€+ το μηνα μονο για τηλεφωνια+150λ προς κινητα (χωρις αναγνωριση) ανα γραμμή δηλαδη συνολο 60€+. Στο σπιτι πλεον δινουμε 17€ στην Hol για τηλεφωνια +300λ προς κινητα, 24αρι internet και φυσικα αναγνωριση. Μεσα του 2015 ρε π@@στη μου και δεν μπορει μια επιχειρηση να εχει internet και μετα περιμενουμε την αναπτυξη. Να πω οτι ειναι και σπιτι παει στο καλο!

Edited by lyr13
Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα μετα από καιρό ...Ο πατερας μου εχει στο Γερακα μια επιχειρηση και προσπαθει εδω και 3-4 χρονια να απαλλαγει απο τις δυο PCM γραμμες που εχει ωστε να αποκτησει internet και αναγνωριση κλησεων. Εχει κανει αιτησεις σε oteshop και Γερμανο (τουλαχιστον 6), εχει παει σε δυο τεχνικες υπηρεσιες και καμία εξελιξη. Οι υπαλληλοι των τελευταιων μαλιστα μονο που δεν βαλανε τα γελια. :mad: Το μονο που λαβαμε ειναι δυο επιστολες που λενε οτι λυπουνται και δεν μπορει να γινει κατι.

Δυστυχως οι διαδικασιες με τις αιτησεις, τα παραπονα στις τεχνικες υπηρεσιες καθως και μεσω τηλεφωνου εγιναν λιγο χυμα οποτε δεν εχουν κρατηθει στοιχεια απο τους υπαλληλους, υπευθυνους, ημερομηνιες κτλ με αποτελεσμα να μην "μπορω" να συνταξω μια ωραια (με τεκμηρια για την συνολικη ταλαιπωρια και την αδιαφρορια) καταγγελια προς ΟΤΕ και ΕΕΤΤ. Τι με συμβουλευετε να κανω; Να συνταξω μια προχειρη καταγγελια και να την στειλω; Να ξαναξεκινησω κυνηγι στα καταστηματα;; Θα καταφερω τιποτα; Ενας υπαλληλος στον Γερμανο μας ειπε οτι δεν προκειται να αλλαξει η γραμμη(που να χτυπαμε τον ποπο μας κατω-αυτο το εννοουσε αλλα δεν το πε) και οτι το προβλημα ειναι γενικο στην περιοχη!

 

Να πω και το παρα-πονο μου :cry: ......30 χρονια πληρωνεις τον πΟΤΕ στην ωρα σου με συνολικα 5 γραμμες(σπιτι, χωρια, επιχειρηση) και σου λεει λυπουνται. Αλλα σιγα σιγα(ηδη δηλαδη) θα παρουν το μακρυτερο. Πληρωνουμε στο μαγαζι 30€+ το μηνα μονο για τηλεφωνια+150λ προς κινητα (χωρις αναγνωριση) ανα γραμμή δηλαδη συνολο 60€+. Στο σπιτι πλεον δινουμε 17€ στην Hol για τηλεφωνια +300λ προς κινητα, 24αρι internet και φυσικα αναγνωριση. Μεσα του 2015 ρε π@@στη μου και δεν μπορει μια επιχειρηση να εχει internet και μετα περιμενουμε την αναπτυξη. Να πω οτι ειναι και σπιτι παει στο καλο!

Φιλε,αμα ειναι αλλαξε παροχο.Ολες οι εταιριες δινουν αναγνωρηση κλησεων και ο ΟΤΕ ζηταει να του δινεις εξτρα λεφτα απο το παγιο για να μπορεις να εχεις ενα αυτονοητο πραγμα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Φιλε,αμα ειναι αλλαξε παροχο.Ολες οι εταιριες δινουν αναγνωρηση κλησεων και ο ΟΤΕ ζηταει να του δινεις εξτρα λεφτα απο το παγιο για να μπορεις να εχεις ενα αυτονοητο πραγμα.

δε μπορεί να παει σε πάροχο αν είναι σε PCM ,Τα PCM ειναι μια αρχαία και αθλια τεχνολογία που χρησημοποιούταν παλιά οταν δεν υπάρχαν ελευθερα ζευγαρια και ετσι μεσα απο ενα 2ζευγο απο το σταθερο δικτυο (απο α/κ εως kv) εβγαζαν 4 νουμερα (νομίζω υπηρχε και με 10 χωρις να με σιγουρος)

Ο οτε δεν νομιζω να σε κρατάει επίτηδες στο φερέσυχνο απλα δεν θα χει ελευθερα ζευγάρια.

Δοκίμασε και κανε μια αίτηση ανενεργού βρόγχου σε αλλο παροχο πχ Cyta/hol και αν ενεργοποιηθείς περνας στην αλλη εταιρια και τον αριθμό σου.στη Cyta ειναι 20 ευρώ νομίζω η αλλαγή αριθμου

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο φιλος παραπανω δεν μπορω να αλλαξω παροχο....εχουν γινει αιτησεις φορητοτητας σε wind και cyta αλλα απο ολους φαγαμε ακυρο! :mad:

 

Οταν λες αιτηση για ανενεργο βρογχο εννοεις για νεα γραμμη; Αν μας φερουν καινουργια γραμμη μπορει ο υπαρχων αριθμος (αριθμοι δηλαδη γιατι ειναι δυο)να μεταφερθει απο την PCM στην PSTN (ή ISDN); Αυτο εννοεις; Θα χρεωθω και την δημιουργια(αν γινει) νεας γραμμης 60-70€ συν 20€ την μεταφορα;

 

Ξεκινας την διαδικασία απο την αρχή και κρατάς ολα τα στοιχεια που χρειάζεσαι για την καταγγελία.

 

Παντως να τρεξω παλι μονος να κυνηγαω εργαζομενους ειναι λιγακι χρονοβορο και κουραστικο εκτος του οτι πρεπει να μου κανει καποια εξουσιοδοτηση ο πατερας μου(??). Αν την κανω εγω λιγο συνοπτικα την καταγγελια χωρις ημερομηνιες και ονοματα λετε να μην την παρουν στα σοβαρα εκει στην ΕΕΤΤ; Καλα ο ΟΤΕ θα με γραψει ειναι σιγουρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποφασισα να ξεκινησω σιγα σιγα την καταγγελια μπας και δουμε ασπρη μερα. Υπαρχει λοιπον καποιο προτυπο καταγγελιας; Μπορω να συνταξω καταγγελια για προσωπο τριτου (εν προκειμενω του πατερα μου);

 

Οποιαδηποτε βοηθεια παραπανω απο ευπροσδεκτη! :rolleyes:

 

Προς ενημερωση: στο ενδιαμεσο διαστημα απο το τελευταιο ποστ στο συγκεκριμενο θεμα, εγινε ενα αιτημα φορητοτητας προς την Vodafone (business προγραμμα) μιας και ο πωλητης ηταν σιγουρος οτι γινεται κανονικα, οτι δεν υπαρχει προβλημα κτλ κτλ... Μετα το αναμενομενο ακυρο μας πηραν απο τον ΟΤΕ και μας ειπαν οτι θα μας δωσουν καποια δωροεπιταγη λογω της αδυναμιας της γραμμης (αν καταλαβα καλα οπως μου το ειπαν ο πατερας μου).

Edited by lyr13
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Παιδια, δυστυχως δεν εκανα τελικα καποια καταγγελια.

 

Ομως, την περασμενη βδομαδα ο ΟΤΕ αλλαξε το KV στην γειτονια μας. Σιγουρα ειναι το ΚV απο που ερχεται το "δικο μας" καλωδιο (το καταλαβαμε γιατι μας κοψανε το τηλεφωνο προσωρινα). Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει η γραμμη απο PCM σε PSTN (εστω και εαν κανουμε εμεις την αιτηση για αλλαγη) τωρα που εγινε αυτη η αλλαγη στο KV;; Ο ΟΤΕ βαζει PCM γιατι υπαρχει ελλειψη στο KV ή στο αστικο κεντρο;;

 

Υποψιν, στα site του ΟΤΕ και της Vodafone συνεχιζει να βγαζει οτι δεν ειναι διαθεσιμο κανενα προγραμμα που περιλαμβανει ADSL/VDSL τοσο στην περιοχη μας οσο και στα 2 αριθμους μας.

Edited by lyr13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...