Jump to content

Καθαρισμός γραμμής PSTN/PCM/φερέσυχνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Εγώ πάλι ξέρω πάνω από 50 άτομα που είχαν φερέσυχνο και ο ΟΤΕ δεν τους το έβγαζε. Σε διάφορα μέρη της Ελλάδας :!: Ανάμεσα σε αυτούς ήμουν και εγώ και όλως τυχαίως μου έβαλαν φερέσυχνο λίγο καιρό από όταν είχα αρχίσει να χρησιμοποιώ Internet (πώς αλλιώς θα προωθηθούν οι ISDN εξάλλου...), επομένως δεν στέκει αυτό που λες, ότι δεν γνωρίζω... Τα ξέρω και από πρώτο χέρι μάλιστα τα κατορθωματά τους

 

 

επιμένεις δηλαδή οτι 50 άτομα αποτελούν δείγμα για την συμπεριφορά του ΟΤΕ πανελλαδικά ? :'(

κρίμα και σ είχα εκτιμήσει απο το site σου άλλα βλέπω οτι τα κριτήρια που χρησιμοποιείς (που σε άλλη περίπτωση δέν θα τα δεχόσουν κι εσύ) είναι μόνο και μόνο για να υποστηρίξεις την λάθος άποψη σου.

δέν πειράζει καλή καρδία :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον +net

 

επιμένεις δηλαδή οτι 50 άτομα αποτελούν δείγμα για την συμπεριφορά του ΟΤΕ πανελλαδικά ? :'(

κρίμα και σ είχα εκτιμήσει απο το site σου άλλα βλέπω οτι τα κριτήρια που χρησιμοποιείς (που σε άλλη περίπτωση δέν θα τα δεχόσουν κι εσύ) είναι μόνο και μόνο για να υποστηρίξεις την λάθος άποψη σου.

δέν πειράζει καλή καρδία :happy:

 

 

Μπα οι ΟΤΕτζήδες ίδιοι είναι όλοι εκτός από λίγες εξαιρέσεις.

 

Συμπεριφορά προς τον πελάτη γεμάτη αγένεια και βαρεμάρα, σαν κάτι δημόσιους υπαλλήλους που βαριούνται που ζουν. Έτσι φέρονται στους πελάτες τους που έχουν γδύσει τόσα χρόνια με τις τιμές τους και με τα λεφτά των οποίων βρίσκεται εκεί που βρίσκεται τώρα ο ΟΤΕ (να τα ξοδεύει σε επενδύσεις στο εξωτερικό, έχοντας την Ελλάδα εγκατελειμμένη με γραμμές γεμάτες φερέσυχνα και πρόσβαση στο Internet σε ταχύτητες χελώνας).

 

Αλλά όταν πρόκειται να γδάρουν τον κόσμο με τις τιμές τους ξεχνάνε ότι είναι οι αγενείς δημόσιοι υπάλληλοι και αρχίζουν τα: "τώρα πια είμαστε ιδιωτική εταιρεία και δεν έχει δικαίωμα να επεμβει κανένας στις τιμές μας" ;)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξέρω πάνω απο 500 άτομα που τους βγάλαμε το PCM και άλλους τόσους που απέκτησαν τηλέφωνο μέσω του pcm και πάρα πολλούς που πήραν isdn σύνδεση βάζοντας pcm σε άλλους και άλλους που δεν μπορούσαν να πάρουν με τίποτα isdn (τουλάχιστον προσωρινά).

Τα ξέρω και από πρώτο χέρι μάλιστα,το χέρι μου .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον xmperop1

 

Και εγώ ξέρω πάνω απο 500 άτομα που τους βγάλαμε το PCM και άλλους τόσους που απέκτησαν τηλέφωνο μέσω του pcm και πάρα πολλούς που πήραν isdn σύνδεση βάζοντας pcm σε άλλους και άλλους που δεν μπορούσαν να πάρουν με τίποτα isdn (τουλάχιστον προσωρινά).

Τα ξέρω και από πρώτο χέρι μάλιστα,το χέρι μου .

 

το αριστερό ή το δεξί ? (just jocking :p )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έμπαινα με 52K με την PSTN στην Κηφισιά (ενώ παλιά στα Πατήσια με 9600 και 19200.)

 

Κάποια στιγμη κάποιος έβαλε μια ISDN, η οποία μας δημιούργησε παράσιτα στις 2 γραμμές μας, με αποτέλεσμα να μπαίνω με 36-40Κ.

 

Όταν κάλεσα τον ΟΤΕ, μου είπε οτι επηρεάζει η ISDN, και πως όταν την αποσυνδέει, δεν υπάρχουν παράσιτα. Μου πρότεινε να αλλάξω όλα τα καλώδια με UTP.

 

Αλλά εγώ τι φταίω που κάποιος στο σπίτι έβαλε ISDN, να μην μπορώ καλά καλά να... μιλήσω ? Είναι ευθύνη του ΟΤΕ και του κατόχου της ISDN πιστεύω. Ημαρτον :) :alien: :alien: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DxL

 

Εγώ έμπαινα με 52K με την PSTN στην Κηφισιά (ενώ παλιά στα Πατήσια με 9600 και 19200.)

 

Κάποια στιγμη κάποιος έβαλε μια ISDN, η οποία μας δημιούργησε παράσιτα στις 2 γραμμές μας, με αποτέλεσμα να μπαίνω με 36-40Κ.

 

Όταν κάλεσα τον ΟΤΕ, μου είπε οτι επηρεάζει η ISDN, και πως όταν την αποσυνδέει, δεν υπάρχουν παράσιτα. Μου πρότεινε να αλλάξω όλα τα καλώδια με UTP.

 

Αλλά εγώ τι φταίω που κάποιος στο σπίτι έβαλε ISDN, να μην μπορώ καλά καλά να... μιλήσω ? Είναι ευθύνη του ΟΤΕ και του κατόχου της ISDN πιστεύω. Ημαρτον :) :alien: :alien: :lol:

 

 

Για τους περισσότερους τα 40K είναι η συνηθισμένη ταχύτητα πρόσβασης (αστείευσαι για το ότι δεν μπορείς να μιλήσεις καλά καλά)... Ασφαλώς και δεν είναι ευθύνη του ΟΤΕ το εσωτερικό δίκτυο της πολυκατοικίας σας. Τώρα αν είναι ευθύνη του ενοίκου που έβαλε ISDN... Τυπικά δεν είναι, όπως δεν μπορείς να πεις και τίποτα αν εσύ στήσεις ένα Wi-Fi link σε απόσταση 1km, αλλά κάποια στιγμή αρχίσει να έχει προβλήματα επειδή ενδιάμεσα κάποιοι άλλοι αποφάσισαν να στήσουν το δικό τους WLAN... Η σύνδεσή σου ήταν εξ αρχής ασθενής, με αποτέλεσμα να επηρεάζεται από το παραμικρό "σκούντηγμα". :blink:

 

Το ερώτημα βέβαια είναι αφού έχεις δύο γραμμές PSTN γιατί δεν τις μετατρέπεις σε μία ISDN να δεις την υγειά σου στο Internet και να πληρώνεις χαμηλότερο πάγιο... ;)

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Προς +net : δυστιχώς και με τα δύο.

Προς DxL : πρέπει να ψαχτεί αν οι θόρυβοι από την isdn στην γραμμή είναι από το δίκτυο της πολυκατοικίας (που το βλέπω λίγο χλωμό,θα έπρεπε και πρίν να είχες πρόβλημα αν είναι έτσι) η από το δίκτυο του ΟΤΕ.

Αλλά και 36-40 καλά στις περισσότερες των περιπτώσεων,σπάνια και μόνο στις καινούριες οικοδομές η σε καλοσυντηρημένο δίκτυο μπορεί να πιάσεις με απλό μοντεμ 46-50.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trv

 

Spyros86 diavase to post mou pio prin..

 

 

Έχω παρακολουθήσει όλη την συχήτηση αλλά δεν έχω καταλάβει. :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Έχω παρακολουθήσει όλη την συχήτηση αλλά δεν έχω καταλάβει. :(

 

 

Πολύ απλά και γενικά,το φερέσυχνο είναι μια συσκευή που συνδέεις μια καθαρή γραμμή πάνω του (=2σύρματο χάλκινο καλώδιο από το κέντρο του οτε,μέχρι το σημείο ενδιαφέροντος),την οποία το φερέσυχνο την "τεμαχίζει" σε διαφορετικές συχνότητες και έτσι μπορεί και δημιουργεί π.χ 10 (μη καθαρές,πραγματικές) γραμμές. :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jasonpap

 

Πολύ απλά και γενικά,το φερέσυχνο είναι μια συσκευή που συνδέεις μια καθαρή γραμμή πάνω του (=2σύρματο χάλκινο καλώδιο από το κέντρο του οτε,μέχρι το σημείο ενδιαφέροντος),την οποία το φερέσυχνο την "τεμαχίζει" σε διαφορετικές συχνότητες και έτσι μπορεί και δημιουργεί π.χ 10 (μη καθαρές,πραγματικές) γραμμές. :alien:

 

 

Οκ. Ευχαριστώ. Εγ΄ς ευτυχώς δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

yparxoun kai xeirotera autoi pou exoun analogika kentra akoma,8elw na ma8w pote o ote skeftete na kanei psifiaka ola ta kentra kai na eksigxrwnistei.poteeee auto 8a ginei mono otan papsei na dioikhte apo tempelides PASOK-TZHDES
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Οκ. Ευχαριστώ. Εγ΄ς ευτυχώς δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. :)

 

 

Αν έχεις Internet και απλή γραμμή PSTN θα αποκτήσεις πολύ σύντομα φερέσυχνο ;)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Αν έχεις Internet και απλή γραμμή PSTN θα αποκτήσεις πολύ σύντομα φερέσυχνο ;)

 

 

Μόνο αν είσαι σε "προβληματική" περιοχή (δεν υπάρχει δίκτυο) είναι πιθανό να αποκτήσεις φερέσυχνο και αυτό είναι ανεξάρτητο αν έχεις Internet ή όχι. Απλά μόνο αν έχεις Internet θα το καταλάβεις ή θα σε ενοχλήσει... ;)

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Αρχιμήδης

 

Μόνο αν είσαι σε "προβληματική" περιοχή (δεν υπάρχει δίκτυο) είναι πιθανό να αποκτήσεις φερέσυχνο και αυτό είναι ανεξάρτητο αν έχεις Internet ή όχι. Απλά μόνο αν έχεις Internet θα το καταλάβεις ή θα σε ενοχλήσει... ;)

 

 

Χμ μάλλον ήθελες να πεις "μόνο αν έχεις Internet θα σου βάλει φερέσυχνο ο ΟΤΕ". Βλέπεις οι ISDN έχουν μείνει στο ράφι και πρέπει να προωθηθούν... :whistle:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά πως λέγεται αυτό το πράγμα..... αλλά πριν βάλω το ISDN.......πέρισι ακριβώς δηλαδή.... πήρα τηλ και τους είπα ότι έχω προβλήματα μου είπαν να πάρω στον ISP και τους είπα ότι πήρα και μου είπαν να πάρω στον OTE.....μέσα σε μισή ώρα εκεί που κατέβαζα με 1.5-2.0 το πολύ κατέβαζα πάνω απο 5.0-5.5..... αυτά....

Motorola MPX220 + 1GB MiniSD Sandisk

http://www.danasoft.com/sig/JiMk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oi texnikoi tou OTE sini8os den 8a katsoun na asxoli8oun me to na metrisoun mia apli grammi. Suni8os protinoun alles luseis bl ISDN afou tous simferei na poulisoun para na ftiaksoun. Oso gia to 8orubo ths grammis mallon ofeiletai eite sthn prospelasi kakis poiotitas kentron kata thn dromologisi ton kliseon eite se kafao ta opoia den sintirountai sixna me skouriasmena kalodia apo broxes klp. Opos kai na xei o OTE einai monopolio kai oso simbainei auto min perimenete aspri mera.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον DaTaMaN

auto 8a ginei mono otan papsei na dioikhte apo tempelides PASOK-TZHDES

 

Καλά που απαγορεύονται τα πολιτικά σχόλια...

Κανείς Mooooooddddd!!!

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Χμ μάλλον ήθελες να πεις "μόνο αν έχεις Internet θα σου βάλει φερέσυχνο ο ΟΤΕ". Βλέπεις οι ISDN έχουν μείνει στο ράφι και πρέπει να προωθηθούν... :whistle:

 

 

Ξέρω πολύ καλά τι είπα. Μόνο αν έχεις Internet, θα καταλάβεις ότι μπήκε φερέσυχνο επειδή θα πέσει η ταχύτητα του modem... Στη φωνή ακόμα και αν το καταλάβεις, δεν θα σε ενοχλήσει.

 

Και σιγά μην ο ΟΤΕ αναλάβει το κόστος του να ψάχνει να βρει ποιοι έχουν modem στη γραμμή και να στέλνει συνεργεία στους δρόμους και να εγκαθιστά επιπλέον μηχανάκια (pcm) μόνο και μόνο για να κερδίσει €2 μηναιώς παραπάνω λεφτά - θα του πάρει το λιγότερο μερικά χρόνια να το αποσβέσει. :!:

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Πάντος με την PSTN σύνδεση στον server μου δεν θα δω πρόβλημα στο θέμα ταχύτητας οπότε είμαι εντάξη.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Αρχιμήδης

 

Μόνο αν είσαι σε "προβληματική" περιοχή (δεν υπάρχει δίκτυο) είναι πιθανό να αποκτήσεις φερέσυχνο και αυτό είναι ανεξάρτητο αν έχεις Internet ή όχι. Απλά μόνο αν έχεις Internet θα το καταλάβεις ή θα σε ενοχλήσει... ;)

 

 

Δυστυχώς τα φερέσυχνα δεν τα βάζουν μόνο σε περιοχές που υπάρχει έλειψη γραμμών... Στην πολυκατοικία ενός φίλου μου στην οδό Γούναρη στην Αιξωνή Γλυφάδας βάλανε φερέσυχνο γιατί ένας ένοικος ζήτησε πολλές γραμμές για επαγγελματικούς λόγους. Ο πατέρας του μπαίνει στο internet για δουλειά. Ενώ συνήθως όποτε πήγαινα στο σπίτι του πιάναμε 44000-46000 εκείνη την μέρα πιάσαμε 28800!!! Αποσυνδέθηκα, ξαναμπήκα αλλά αυτή την φορά πιάσαμε 26400... Πάω στην αυλή της πολυκατοικίας του και βλέπω το φερέσυχνο. Μόλις ήρθε ο πατέρας του του λέω για τις ταχύτητες και μου λέει ότι το ξέρει. Του είπα για ποιον λόγο είναι αυτές οι ταχύτητες. Παίρνει στο 134, τους το λέει και είπαν θα το κοιτάξουν. Δεν το κοίταξαν ποτέ. Αποφάσισε λοιπόν να βάλει isdn. Έκανε την αίτηση και με παίρνει ο φίλος μου και μου το λέει. Πήγα να φτιάξουμε τα καλώδια και μου λέει ο πατέρας του κάτι και έπαθα πλάκα. Είχε ζητήσει αναγνώριση κλήσεων και για τις δύο γραμμές που είχε (ήταν και οι 2 pstn πριν βάλει isdn). Στην μία γραμμή δούλευε η αναγνώριση. Στην άλλη όμως όχι. Και η γραμμή που δεν δούλευε η αναγνώριση είχε το φερέσυχνο και μάλιστα ήταν η γραμμή από την οποία έμπαιναν στο internet... Τα φερέσυχνα τα βάζουν σε όσους μπαίνουν στο internet για να τους αναγκάσουν να βάλουν isdn :mad: :mad: :mad:

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...