Jump to content

Καθαρισμός γραμμής PSTN/PCM/φερέσυχνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ που τα λέμε το κόστος της isdn είναι πολύ πολύ μικρό για αυτα που σου δίνει.Θυμάμαι τις μέρες - μακρυά απο εμάς - που το παγιο είχε 12.000 (το δίμηνο) :mad: Θα το θυμάστε όσοι είχατε βάλει isdn μόλις βγήκε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον dimangelid

 

Δυστυχώς τα φερέσυχνα δεν τα βάζουν μόνο σε περιοχές που υπάρχει έλειψη γραμμών... Στην πολυκατοικία ενός φίλου μου στην οδό Γούναρη στην Αιξωνή Γλυφάδας βάλανε φερέσυχνο γιατί ένας ένοικος ζήτησε πολλές γραμμές για επαγγελματικούς λόγους. Ο πατέρας του μπαίνει στο internet για δουλειά.

...

Τα φερέσυχνα τα βάζουν σε όσους μπαίνουν στο internet για να τους αναγκάσουν να βάλουν isdn :mad: :mad: :mad:

 

Μα αφού ο ίδιος το είπες. Ένας ένοικος ζήτησε πολλές γραμμές. Προφανώς στην πολυκατοικία δεν καταλήγανε αρκετές γραμμές - δεν υπήρχε δίκτυο, άρα ή θα έπρεπε να μη δωθούν οι γραμμές, ή θα έπρεπε να μπει φερέσυχνο...

 

Αν το πρόβλημα του φίλου σου είναι ότι το isdn μπήκε στη λάθος γραμμή και παρέμεινε το pstn εκεί που είχε το modem, δε νομίζω ότι γι' αυτό φταίει ο ΟΤΕ, ο φίλος σου ή ο πατέρας του έπρεπε να προσέξει ποια γραμμή θα μετατρέψει. Ας κάνει τράμπα τα καλώδια των δύο γραμμών που καταλήγουν σπίτι του στον κατανεμητή της πολυκατοικίας, ώστε το isdn να πηγαίνει εκεί που είναι το modem - μπορεί νομίζω επιπλέον να ζητήσει από τον ΟΤΕ να κάνει τράμπα τα νούμερα της γραμμής pstn και isdn ώστε να μην αλλάξουν τα νούμερα στις συσκευές του σπιτιού...

 

Είναι εξαιρετικά γοητευτικό να σκέφτεται κάνεις ότι κάποιο σατανικό μυαλό συνωμοτεί εναντίον μας, όμως πάντα πίσω από ένα έγκλημα υπάρχει και ένα κίνητρο. Η διαφορά παγίου pstn-isdn είναι ελάχιστη και θα απαιτήσει πολλά χρόνια για να αποσβέσει το κόστος εγκατάστασης του pcm. Άρα το οικονομικό όφελος δεν προκύπτει ως κίνητρο... :worry:

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Αρχιμήδης

 

Μα αφού ο ίδιος το είπες. Ένας ένοικος ζήτησε πολλές γραμμές. Προφανώς στην πολυκατοικία δεν καταλήγανε αρκετές γραμμές - δεν υπήρχε δίκτυο, άρα ή θα έπρεπε να μη δωθούν οι γραμμές, ή θα έπρεπε να μπει φερέσυχνο...

 

Αν το πρόβλημα του φίλου σου είναι ότι το isdn μπήκε στη λάθος γραμμή και παρέμεινε το pstn εκεί που είχε το modem, δε νομίζω ότι γι' αυτό φταίει ο ΟΤΕ, ο φίλος σου ή ο πατέρας του έπρεπε να προσέξει ποια γραμμή θα μετατρέψει. Ας κάνει τράμπα τα καλώδια των δύο γραμμών που καταλήγουν σπίτι του στον κατανεμητή της πολυκατοικίας, ώστε το isdn να πηγαίνει εκεί που είναι το modem - μπορεί νομίζω επιπλέον να ζητήσει από τον ΟΤΕ να κάνει τράμπα τα νούμερα της γραμμής pstn και isdn ώστε να μην αλλάξουν τα νούμερα στις συσκευές του σπιτιού...

 

Είναι εξαιρετικά γοητευτικό να σκέφτεται κάνεις ότι κάποιο σατανικό μυαλό συνωμοτεί εναντίον μας, όμως πάντα πίσω από ένα έγκλημα υπάρχει και ένα κίνητρο. Η διαφορά παγίου pstn-isdn είναι ελάχιστη και θα απαιτήσει πολλά χρόνια για να αποσβέσει το κόστος εγκατάστασης του pcm. Άρα το οικονομικό όφελος δεν προκύπτει ως κίνητρο... :worry:

 

 

Ξέχασα να αναφέρω κάτι. Έκανε isdn την γραμμή που ήταν το modem και την άλλη pstn την έκανε msn στην isdn! Δυστυχώς φίλε μου το ότι τα φερέσυχνα τα βάζουν επίτηδες σε όσους έχουν internet δεν το λέω μόνο εγώ. Αν κοιτάξεις καλύτερα το είπε σε προηγούμενο μήνυμα ο ng78... Και στο παλιό forum το είχαν πει αρκετά άτομα...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον dimangelid

Ξέχασα να αναφέρω κάτι. Έκανε isdn την γραμμή που ήταν το modem και την άλλη pstn την έκανε msn στην isdn! Δυστυχώς φίλε μου το ότι τα φερέσυχνα τα βάζουν επίτηδες σε όσους έχουν internet δεν το λέω μόνο εγώ. Αν κοιτάξεις καλύτερα το είπε σε προηγούμενο μήνυμα ο ng78... Και στο παλιό forum το είχαν πει αρκετά άτομα...

 

Καμία σχέση - μην τα μπερδεύεις τα πράγματα. Αν οι δυο γραμμές pstn μετατράπηκαν σε μία isdn, τότε δεν εμπλέκεται πουθενά το pcm και σίγουρα πρέπει να έχεις αναγνώριση κλήσης. Το ότι έχεις αναγνώριση στη μία αλλά όχι στην άλλη γραμμή είναι καθαρά θέμα εγκατάστασης - π.χ. δεν έχει ενεργοποιήσει στο netmod την αναγνώριση κλήσης, υπάρχει εντολή που την ενεργοποιεί σε κάθε αναλογική έξοδο χωριστά, η εργοστασιακή ρύθμιση νομίζω είναι να μη στέλνει. Δεν αποκλείεται βέβαια να έχει γίνει κάποιο λάθος από τον ΟΤΕ και να μη στέλνει το νούμερο. Τσέκαρε πρώτα το netmod και μετά πάρε τηλέφωνο στον ΟΤΕ.

 

Αυτό που λέει ο ng78 και άλλοι είναι ότι τους βάλαν pcm και επειδή αυτοί είχαν modem, βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο ΟΤΕ βάζει pcm μόνο σε όποιον μπαίνει στο Internet. Όπως εσύ ο ίδιος διαπίστωσες, ο φίλος σου και η οικογένειά του δεν κατάλαβαν ότι μπήκαν σε pcm μέχρι που είδαν τη διαφορά στο modem. Μήπως αυτό ταιριάζει με αυτό που λέω, ότι δεν θα καταλάβεις - και άρα δεν θα παραπονεθείς - ότι έχεις pcm, αν δεν έχεις modem στη γραμμή σου; Για σκέψου το καλύτερα... :)

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε ISDN να βρείτε την υγεία σας από όλες τις απόψεις! :)
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Απλά να σας πώ ότι άλλο PCM άλλο φερέσυχνο. Το φερέσυχνο έχει καταργηθεί πολύ καιρό τώρα και μπαίνουν μόνο PCM. Φυσικά όπου υπάρχουν από παλιά φερέσυχνα δεν πρόκειται να αλλάξουν από τη μιά μέρα στην άλλη...

 

Δεν πιστεύω πάντως να υπάρχει σκοπιμότητα στην μετατροπή γραμμών σε PCM πέραν της αποφυγής εγκατάστασης νέας καλωδίωσης από τον ΟΤΕ...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Αρχιμήδης

 

Καμία σχέση - μην τα μπερδεύεις τα πράγματα. Αν οι δυο γραμμές pstn μετατράπηκαν σε μία isdn, τότε δεν εμπλέκεται πουθενά το pcm και σίγουρα πρέπει να έχεις αναγνώριση κλήσης. Το ότι έχεις αναγνώριση στη μία αλλά όχι στην άλλη γραμμή είναι καθαρά θέμα εγκατάστασης - π.χ. δεν έχει ενεργοποιήσει στο netmod την αναγνώριση κλήσης, υπάρχει εντολή που την ενεργοποιεί σε κάθε αναλογική έξοδο χωριστά, η εργοστασιακή ρύθμιση νομίζω είναι να μη στέλνει. Δεν αποκλείεται βέβαια να έχει γίνει κάποιο λάθος από τον ΟΤΕ και να μη στέλνει το νούμερο. Τσέκαρε πρώτα το netmod και μετά πάρε τηλέφωνο στον ΟΤΕ.

 

Αυτό που λέει ο ng78 και άλλοι είναι ότι τους βάλαν pcm και επειδή αυτοί είχαν modem, βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο ΟΤΕ βάζει pcm μόνο σε όποιον μπαίνει στο Internet. Όπως εσύ ο ίδιος διαπίστωσες, ο φίλος σου και η οικογένειά του δεν κατάλαβαν ότι μπήκαν σε pcm μέχρι που είδαν τη διαφορά στο modem. Μήπως αυτό ταιριάζει με αυτό που λέω, ότι δεν θα καταλάβεις - και άρα δεν θα παραπονεθείς - ότι έχεις pcm, αν δεν έχεις modem στη γραμμή σου; Για σκέψου το καλύτερα... :)

 

 

Δεν κατάλαβες κάτι: αναγνώριση είχε στην μια γραμμή και όχι στην άλλη όταν ήταν και οι 2 PSTN!

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

kai na ena 8auma!

Girisa apo diakopes sto patriko mou kai vlepw e3w kouloura kalodio tou ote kai an8rwpous na skavoun to dromo! Xara!

Telika arxisan na 3ilonoun to enaerio diktio, kai ta pcm! Skavoun tous dromous kai exoun idi etoimasei neo kendro stin perioxi! Mexri ta xristougena 8a exei ginei i allagi sta tilefona :-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον alfa 156

 

όταν με την forthnet μπαινεις (με το ζόρι) με 33.1 και με την otenet με 44 αυτό τι μπορεί να σημαίνει? που βρίσκεται το πρόβλημα?

 

 

Μάλον στον παροχέα υπηρεσιών.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trv

 

kai na ena 8auma!

Girisa apo diakopes sto patriko mou kai vlepw e3w kouloura kalodio tou ote kai an8rwpous na skavoun to dromo! Xara!

Telika arxisan na 3ilonoun to enaerio diktio, kai ta pcm! Skavoun tous dromous kai exoun idi etoimasei neo kendro stin perioxi! Mexri ta xristougena 8a exei ginei i allagi sta tilefona :-)

 

Σε ποιά περιοχή της Πάτρας γίνονται τα έργα;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον alfa 156

όταν με την forthnet μπαινεις (με το ζόρι) με 33.1 και με την otenet με 44 αυτό τι μπορεί να σημαίνει? που βρίσκεται το πρόβλημα?

 

Μάλλον το Modem σου δεν είναι και τόσο συμβατό με αυτά της FORTHnet... Δες αν υπάρχει firmware upgrade για το modem σου...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trv

 

yeap, patriko-->irakleio, proasteio ligo e3w, messabelies gia osous kseroun

 

 

xexex...

kai gw ekei peripou menw... 1 xiliometro meta tis deksamenes tis EYDAP. ekei exoun termatisei to "skapsimo" "part 1" , ekei tha kataliksei to kalwdio tis ZEYKSHS apo to tilefwniko kendro tou OTE stin Leof.knossoi {ag , kwstandinos} me to NEO super duper DSL capable kendro tou OTE ston dromo pros marathiti ...meta ti fortetsa..

ta nea lene pws tha skapsoun kai tin odo "oulof palme" einai i gnwsti ...katifora pou ksereis "trv" :)

 

To neo kendro tha vrisketai sto ktirio apenandi sti deksameni tis eidap.

coooooooooooooooooooool dude !

ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΣΤΑ FM ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ? ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ? ΥΠΑΡΧΕΙ?-->> :lol:http://mms://1045fm.live24.gr/1045fm/" max 600 users.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον skonsta

Oso gia thn Forthnet sas pliroforo oti exei PRI kai oxi modems... an eixe akoma modems na apantane 8a htan polu piso...

 

Προφανώς έχει PRI όμως στην τελική σε Router με modem καταλήγει κι αυτή... Στην εταιρία που δουλεύω στα Χανιά φιλοξενούμε τον κόμβο της HOL και η PRI καταλήγει σε Router της Cisco με modems για τις PSTN dial Up συνδέσεις...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδής την πάτησα και γω με το φερεσυχνο λογω μετακόμισης σε νεα πολυκατοικεία,σκέφτομαι να ακολουθήσω την λύση μετατροπής σε ISDN,η ερωτησή μου όμως είναι η εξής: Επειδή το σπίτι έχει τηλεφωνική εγκατάσταση με την ISDN θα σταματήσει να δουλευει? Δηλ.θα συνεχίσουν να δουλευουν όλες οι μπρύζες του σπιτιού ή μόνο εκεί που θα είναι το netmod? και αν ακολουθησω την λυση PSTN-->ISDN-->PSTN again! λογικα μετά θα δουλευει η τηλεφωνική εγκατασταση ετσί?

 

 

Υ.Γ.το netmod στο εγκαθιστουν σ'οποια μπρύζα θες εσύ ή μπαίνει καπου συγκεκριμένα?

 

Υ.Γ.2 κανα καλο site που να εξηγεί ολα αυτά για το ISDN υπαρχεί?

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον stred

 

Παιδιά επειδής την πάτησα και γω με το φερεσυχνο λογω μετακόμισης σε νεα πολυκατοικεία,σκέφτομαι να ακολουθήσω την λύση μετατροπής σε ISDN,η ερωτησή μου όμως είναι η εξής: Επειδή το σπίτι έχει τηλεφωνική εγκατάσταση με την ISDN θα σταματήσει να δουλευει? Δηλ.θα συνεχίσουν να δουλευουν όλες οι μπρύζες του σπιτιού ή μόνο εκεί που θα είναι το netmod?

 

Θα πεις στον τεχνικό να συνδέσει μία αναλογική θύρα του netMod με την πρίζα αφετηρία του διαμερίσματος. Έτσι θα δουλεύει η υπάρχουσα τηλεφωνική εγκατάσταση. :)

 

και αν ακολουθησω την λυση PSTN-->ISDN-->PSTN again! λογικα μετά θα δουλευει η τηλεφωνική εγκατασταση ετσί?

 

Ναι.

 

 

Υ.Γ.το netmod στο εγκαθιστουν σ'οποια μπρύζα θες εσύ ή μπαίνει καπου συγκεκριμένα?

 

Όπου θέλεις, αλλά στην περίπτωσή σου η σύνδεση θα γίνει όπως είπαμε παραπάνω. ;)

 

Υ.Γ.2 κανα καλο site που να εξηγεί ολα αυτά για το ISDN υπαρχεί?

 

http://www.go-isdn.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ ariadgr,ησουν πολυ κατατοπιστικος! Ο μονος μου προβληματισμος ειναι πια οτι θα ηθελα το netmod εκει που ειναι το pc.Τελος παντων,ελπιζω ο τεχνικος του ΟΤΕ να ειναι τσακαλακος και να τα λυσουμε αυτα!thnks again.
dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά θέλω βοήθεια.....

έχν κάνει δευτερη σύνδεση σπίτι μου (μένω σε πολυκατοικία στην Ηλιούπολη) εδώ και 9 μήνες. Τον πρώτο μήνα εμπαινα σε κανονική ταχύτητα στο ιντερνετ.Εδώ και 8 μήνες μπαίνω μόνο στα 21.600. Είχα πάρει ένα τηλέφωνο στις βλάβες τον Απρίλιο και μου είχαν πει οτι θα καθαρίσουν τη γραμμή μου. Τότε δεν ήξερα τίποτε για φερέσυχνα και τέτοια. Φυσικά δεν κάναν τίποτε. Πριν 4 μέρες πήρα πάλι τηλέφωνο και τους είπα τι συμβαίνει. οτι δηλαδή συνδέομαι σε πολύ χαμηλή ταχύτητα και ότι ακούω φόρυβο και τους ανθρώπους του 5ου ορόφου όταν τυχαίνει και μιλάμε την ίδια στιγμή στο τηλέφωνο. ΟΚ μου λένε αυριο θα έρθουν τεχνικοι.

ήρθαν εχτες 2 τεχνικοί και κατέβηκα κάτω στην είσοδο που είναι το κουτί με τις γραμμές. τους ρώτησα για φερέσυχνο και μόνο που δεν με έδειραν "ΦΕΡΕΣΥΧΝΟ;;;;ΕΊΣΤΕ ΚΑΛΑ;;; ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΕΡΕΣΥΧΝΟ;;;", "καλα βρε 'παιδια' μην κάνετε έτσι, δεν εχω δει ποτε μου φερέσυχνο, απλά ρωτησα΄" τους λέω...

Με τα πολλά βλέπουν οτι η γραμμή μου "ειναι κοντα" σε μια γραμμή isdn και λενε οτι θα αλλάξουν θέση στη γραμμή μου. Φέύγει ο ένας με το αυτοκίνητο και μετα από λίγο μιλαγαν μέσα από αυτά τα τηλεφωνα με τα βίσματα που έχουν μαζί τους. Γυρίζει μετά από λίγο αυτός που είχε φύγει και μου λέει ΟΚ σου αλλάξαμε θέση. Σε κάνα τεταρτάκι θα είναι οκ το τηλέφωνο σου.

Ανεβαίνω σπίτι, και όντως μετά από κάνα 20λεπτο είχα σήμα. Μπαίνω ιντερνετ και όντως βλέπω σύνδεση στα 40.000!!!!!!!!!!!!!!!

πήγα και στον 5ο και παρακάλεσα να παρουν ένα τηλέφωνο για να δω αν τους ακούω. και δεν τους άκουγα!!!!!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΚΈΦΤΗΚΑ....

με το που κλείνω όμως το τηλέφωνο, χτυπάει και μου ζητάνε την κυρα Ελευθερια! "Λάθος" τους λέω και το κλείνουν. Με πήραν όμως 3 φορες!

 

Πως πονηρεύομαι, και καλώ από το κινητό μου, στο σταθερό μου. Και με ρίγος στα γόνατα διαπιστώνω ότι το τηλέφωνό μου ΔΕΝ ΧΤΥΠΑΓΕ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ!!!!!!!

Είχαν συνδέση ΛΑΘΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ!!!!!!!!!!!!!!

μου'ρθε να σβύσω!!!!!!!!!

μισή ώρα προσπαθούσα να βρω καποιο τηλέφωνο να μιλήσω με τεχνικό γιατί από τις βλάβες μου είπαν ότι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ξαναδώσω βλάβη και να έρθουν αύριο (ΑΚΟΥ ΤΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ! ΝΑ ΚΑΛΕΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο "ΑΛΛΟΣ" ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΝΟΥΜΕΡΟ)!

αφού βρίσκω τους τεχνικούς στον ΟΤΕ ηλιούπολης, και τους λεω τι έγινε άρχισαν μια διαδικασία με τον ΟΤΕ στην πατησίων να μου φέρουν πίσω το νούμερό μου. με τα πολλά μετά από λίγο μπαίνει στη γραμμή και όσο μίλαγα με τον τεχνικό εδώ στην ηλιούπολη, ένας υπάλληλος από τα κεντρικά, και μας λεεί "ΟΚ ΕΝΤΟΠΙΣΑΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑ. ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ".

το κλείνω και όντως σε 10λεπτάκια το δικό μου νούμερο γύρισε πίσω!

ουφ λέω επιτέλους ολα καλά.

Και κάνω να μπω στο ιντερνετ και με βάζει ΠΑΛΙ ΣΤΑ 21.600!!!!!!!!!!!

 

παίρνω πίσω στον οτε στην ηλιούπολη και τους λέω ότι ΟΚ γύρισε το νούμερο πίσω αλλά γύρισαν και τα προβλήματα που είχα πριν έρθουν οι τεχνικοί σήμερα το πρωί.

μην ανησυχεις μου λεεί, θα έρθουν πάλι αυριο το πρωί να το δούν!

Κανεις δεν ήρθε σήμερα!!!!!!!!! ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ και αφου τους είπα ΟΟΟΟΟΟΛΗ την ιστορία μου λέει ΟΚ το φτιάχνουμε σε λιγάκι!

Ε ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝ! ΠΑΛΙ ΣΤΑ 21.600 ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΚΟΥΩ ΦΟΡΥΒΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ 5ου!!!!!!!!

 

 

ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ! ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ Μ'ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!

 

ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΣΜΑ;; ΕΣΤΩ ΝΑ "ΛΑΔΩΣΩ"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

PLEAZZZZZZZZZZZZZ!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ ηρέμισε! Τα φερέσυχνα έχουν καταργηθεί. Είναι πιο πιθανό να έχεις PCM γραμμή. Βέβαια θα μου πείς, και τι έγινε, και πάλι δεν έχω Internet της προκοπής... Κάτι που μπορείς να κάνεις, και το είχα κάνει για λογαριασμό ενός πελάτη μου στα Χανιά, είναι να καλέσεις τις βλάβες και να ρωτήσεις αν η γραμμή σου είναι σε PCM. Δεν είναι και κανένα κρατικό μυστικό, θα στο πούνε... Ίσως σε ζαλίσουν λίγο λέγοντας "γιατί ρωτάτε" κλπ. αλλά πες τους ότι έχω πρόβλημα με το Internet, συνδέομαι σε αργές ταχύτητες κλπ. Στην τελική αν σε πολιοπρίζουνε πες τους "πείτε μου εσείς και ξιά μου εμένα".

 

Αν τελικά είσαι σε PCM μπορείς να ζητήσεις να σε βγάλουν από αυτό, κι αν αρνούνται (που πιθανόν να έχουν αυτό το δικαίωμα, η στην τελική ο ΟΤΕ είναι ένας κι αν δε σου αρέσει δεν έχεις επιλογή :D οπότε κάνουν ό,τι γουστάρουν) αναβαθμίζεις τη γραμμή σου σε ISDN με μικρή διαφορά στο πάγιο, συνεπώς αναγκαστικά πλέον σε βγάζουν από το PCM, και η κρατάς τη γραμμή ή μετά από ένα διάστημα 1 - 2 μήνες τη γυρνάς σε PSTN και παραμένεις στην καθαρή γραμμή.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...