Jump to content

Καθαρισμός γραμμής PSTN/PCM/φερέσυχνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Lipon opios mpeni sto internet me xamili tatixita .... i empene me psili kai tora mpeni me xamili kai den theli na bali ISDN ..... i lisi einai i eksomalinsi grammis. H opia apo ti katalaba apomagnitizei thn grammh kai feygoun ta parashta (kati san to baygon diladi :wacko: )

Einai tsampe ...... tora den katalaba apo POU to zitame ......... pernoume tilephono ton OTE tis perioxis mas ??? pernoume to 134 ??? i to 121 blabes ote kai to zitame ????.

 

Opios kseri kalitera ti ginete :) as mas pi, episis apo POU to zitame kai POS to zitame. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν κάποιος μπαίνει με χαμηλή ταχύτητα υπάρχει περίπτωση η γραμμή του τηλεφώνου του να είναι "φερέσυχνη". Αν έχει γνωριμία στον ΟΤΕ ζητάει να βγάλουν το φερέσυχνο από εκείνον και να το βάλουν σε κάποιον άλλου τυχερό στην γειτονιά.

 

Αυτό περί "μαγνητισμού" που λες και "εξομάλυνσης" πρώτη φορά το ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον +net

 

αν κάποιος μπαίνει με χαμηλή ταχύτητα υπάρχει περίπτωση η γραμμή του τηλεφώνου του να είναι "φερέσυχνη". Αν έχει γνωριμία στον ΟΤΕ ζητάει να βγάλουν το φερέσυχνο από εκείνον και να το βάλουν σε κάποιον άλλου τυχερό στην γειτονιά.

 

Αυτό περί "μαγνητισμού" που λες και "εξομάλυνσης" πρώτη φορά το ακούω.

 

 

Πλέον ο ΟΤΕ δεν ασχολείται με απομάκρυνση φερέσυχνων. Αν τους πάρεις στον ΟΤΕ και τους πεις "έχω φερέσυχνο θέλω να το βγάλετε" στην καλύτερη περίπτωση θα σου πουν να κάνεις τη γραμμή ISDN, στη χειρότερη θα σε βρίσουν κιόλας.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

kai ti akrivws ginete otan exeis sigeni protou va8mou ston ote, feresixno sto spiti, kai den ginete kan na bei isdn, enw i taxitita sto net einai 26400? na vgaloun to feresixno? ma den iparxei ka8ari grammi na dosoun... tipota.. apla perimeneis

nai iparxoun k'afta..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Πλέον ο ΟΤΕ δεν ασχολείται με απομάκρυνση φερέσυχνων. Αν τους πάρεις στον ΟΤΕ και τους πεις "έχω φερέσυχνο θέλω να το βγάλετε" στην καλύτερη περίπτωση θα σου πουν να κάνεις τη γραμμή ISDN, στη χειρότερη θα σε βρίσουν κιόλας.

 

 

Egw den lei gia FERESIXNI apla gia mia kanonika grammi ...... auto pou egrapsa ginete i tha gelasoun ???????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γίνεται είναι να "μετρήσουν" την γραμμή ή απλά να την ελένξουν.Το "μετρήσουν" πάντως σαν όρος υπάρχει και τον αποδέχονται.Tip: καλύτερα πάρε τις βλάβες (121 νομίζω) και όχι το 134
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

...στη χειρότερη θα σε βρίσουν κιόλας.

 

 

είναι αυτό που λένε...ο οτε μας ενώνει... :p :cool: :whistle:

στάνταρ θα σου προτείνουν να την κάνεις isdn.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trv

kai ti akrivws ginete otan exeis sigeni protou va8mou ston ote, feresixno sto spiti, kai den ginete kan na bei isdn , enw i taxitita sto net einai 26400? na vgaloun to feresixno? ma den iparxei ka8ari grammi na dosoun... tipota.. apla perimeneis

nai iparxoun k'afta..

 

Τι εννοείς "δεν γίνεται να μπεί ISDN"; :whistle:

Link to comment
Share on other sites

@ariadgr

 

Αυτό που γράφει ο trv ισχύει. :!:

 

Εαν η γραμμή σου είναι πάνω σε φερέσυχνο δεν μπορείς να βάλεις isdn.

Αυτό εξγηγείται ως εξής.Η λογική της isdn γραμμής είναι ότι από το μέρος που είσαι ξεκινά ένα 2σύρματο χάλκινο καλωδιάκι μέχρι το κέντρο του ΟΤΕ.Αλλιώς δεν μπορεί να λειτουργήσει.Στην περίπτωση του trv δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο οπότε πάπαλα και το isdn...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jasonpap

Αυτό που γράφει ο trv ισχύει. :!:

 

Εαν η γραμμή σου είναι πάνω σε φερέσυχνο δεν μπορείς να βάλεις isdn.

Αυτό εξγηγείται ως εξής.Η λογική της isdn γραμμής είναι ότι από το μέρος που είσαι ξεκινά ένα 2σύρματο χάλκινο καλωδιάκι μέχρι το κέντρο του ΟΤΕ.Αλλιώς δεν μπορεί να λειτουργήσει.Στην περίπτωση του trv δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο οπότε πάπαλα και το isdn...

 

Μα αν έχεις φερέσυχνη γραμμή σου προτείνουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ να βάλεις ISDN :!: Διάβασε το post του Nikos_s3. Ζητας "μετατροπή σε ISDN". Έρχονται, βγάζουν τη γραμμή σου από το φερέσυχνο και την κάνουν ISDN. Αν πέσεις στην περίπτωση που δεν υπάρχουν ISDN γραμμές... :alien:

 

Ας μας πει όμως ο trv τι εννοεί... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει ISDN γραμμή αλλά δεν έχω κάνει ISDN σύνδεση. Αν θελίσω να κάνω και συνδεση για καλλήτερη ταχύτητα υπάρχει περίπτοση να έχω αυτό το πράγμα και να μην μπορώ?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Απ όσο γνωρίζω, ο ΟΤΕ έχει την υποχρέωση μέσα από τη γραμμή του να μπορεί να πιάσει ο πελάτης 14400, την γρήγορη ταχύτητα δηλαδή του FAX. Αν αυτό συμβαίνει τότε δεν υπάρχει θέμα καθαρισμού της γραμμής.

Καλό θα είναι όμως να μην τα βάζουμε πρώτα με τον ΟΤΕ, όπως έχω κάνει στο παρελθόν που έπιανα ταχύτητες 9600(!). Το πρόβλημα βρισκόταν στην καλωδίωση μέσα στο σπίτι και συγκεκριμένα σε μία πρίζα η οποία βραχυκύκλωνε και έβαζε πάρα πολύ θόρυβο μέσα στο δίκτυο!

 

Φιλικά

Dionisos

Κάντε οικονομία στα SMS χρησιμοποιώντας το JSaveSMS!

Σχολιάστε το JSaveSMS

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

 

Πλέον ο ΟΤΕ δεν ασχολείται με απομάκρυνση φερέσυχνων. Αν τους πάρεις στον ΟΤΕ και τους πεις "έχω φερέσυχνο θέλω να το βγάλετε" στην καλύτερη περίπτωση θα σου πουν να κάνεις τη γραμμή ISDN, στη χειρότερη θα σε βρίσουν κιόλας.

 

Sorry για το σχόλιο αλλά εσύ ξέρεις πώς συμπεριφέρεται όλος ο ΟΤΕς σε ΟΛΗ την Ελλάδα?

Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που μετά από αίτηση τους ο ΟΤΕς έβγαλε το φερέσυχνο και το έβαλε π.χ. στη γιαγια της γειτονίας που δεν ενδιαφέρεται για internet

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορεί να κάνει κάποιος που η γραμμή του είναι πάνω σε φερέσυχνο και η σύνδεση στο internet σέρνεται, είναι να κάνει μια αίτηση για μετατροπή της γραμμής σε ISDN και μετά απο 1 μήνα άλλη μια αίτηση για μετατροπή της γραμμής σε απλή PSTN. Με την μετατροπή της γραμμής σε ISDN η γραμμή αφαιρείται απο φερέσυχνο και είναι 100% σίγουρο οτι μετά με την μετατροπή της σε PSTN θα μείνει εκτός φερέσυχνου. Αυτό τουλάχιστον είχα κάνει εγώ, γιατι η γραμμή μου έπιανε με το ζόρι 28800 στην καλύτερη περίπτωση και πλεον με απλη PSTN συνδέομαι χαλαρα στα 49100. Όποιος θέλει ας το δοκιμάσει, δεν έχει να χάσει τίποτα, ίσως μόνο το extra πάγιο της ISDN για ενα μήνα ;)
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Loipon mias kai to exw psa3ei para poli to 8ema kai gia na e3igisw ligo kalitera ti eipa pio pano.

 

Supradin: Afto pou les me ton ka8arismo tis grammis ginete kanonikota, pare sto tripsifio tou ote apo to idio tilefono kai zita to. Tha katalavoun, to kanoun sixna

 

Twra sxetika me ta feresixna:

 

Kanonika o ote dinei gia ka8e sindesi ena kanoniko zeugos ( i dio zeugi) 2sirmatou kalodiou apo to kodinotero kendro tou mexri to proto kouti tou spitiou.

Otan gia diaforous logous den eparkoun afta ta apeue8eias kalodia ("ka8ares" grammes) bainei mia siskeuei pcm sti grammi i opoia kanei spit tin ka8e grammi se 2 mexri kai 10+ grammes.

Etsi o ote apo tin mia glitonei xrimata gia kalodia kai epektasi kendrwn ktl, apo tin alli kapoios xwris net de vlepei kamia diafora, oute kan to katalavainei.

Einai sini8is praktiki tou ote na vazei tetoia mixanimata, eidika se perioxes pou iparxoun enaeria kalodia akoma, oxi ipogeia.

 

Twra ti ginete an kapoios exei isdn:

Eksartate apo tin katastasi tou kedrou kai tis perioxis genikotera

Stin kaliteri periptosi, kai an exei ti sxetiki gnorimia ston ote tis perioxis tou, zitaei na allax8ei i grammi tou me mia "ka8ari" kai ekleise to zitima.

Pragma diskolo omws, ka8ws prepei na apasxolisei o ote dio texnikous tou gia kapoio diastima, enan epitopou sto simeio tou kedrou sou, kai enan sto kedriko pc sto ktirio tou ote.

Alli periptosi einai afto pou anefere o filos parapanw, na kaneis aitisi gia isdn. Etsi afto pou kaneis einai na tous "anagaseis" na sou alla3oun tin grammi me "ka8ari" ka8ws isdn DEN bainei panw se feresixno.

Kai telos i xeiroteri periptosi einai na min iparxei kamia grammi ka8ari stin perioxi!

Etsi akoma kai an tous kaneis aitisi gia isdn de 8a boresoun na se e3ipiretisoun kai 8a sou poun na perimeneis na ftiaxtei kainourgio kedro pio koda sou, gia na vroun grammes...

 

Pisteuw na kalipsa merikes apories sas.. gia oti allo apla rotiste!

 

{gia tin istoria, sto patriko mou aneikw stin triri katigoria, gia afto to exw psa3ei to 8ema toso....}

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

Μα αν έχεις φερέσυχνη γραμμή σου προτείνουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ να βάλεις ISDN :!: Διάβασε το post του Nikos_s3. Ζητας "μετατροπή σε ISDN". Έρχονται, βγάζουν τη γραμμή σου από το φερέσυχνο και την κάνουν ISDN. Αν πέσεις στην περίπτωση που δεν υπάρχουν ISDN γραμμές... :alien:

 

Ας μας πει όμως ο trv τι εννοεί... :)

 

 

Συγνώμη αλλά εγώ τι έγραψα? Εξάλλου απάντησα σχετικά με την περίπτωση trv που δεν υπάρχει άλλη κενη/καθαρή γραμμή για να τον βγάλουν από το φερέσυχνο και να του βάλουν isdn από αυτη.

 

@Spyros86

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.Απαξ και έχεις isdn γραμμή δεν τίθεται θέμα καθαρισμού, και η ταχύτητες που θα πιάνεις θα είναι standard.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον +net

 

Sorry για το σχόλιο αλλά εσύ ξέρεις πώς συμπεριφέρεται όλος ο ΟΤΕς σε ΟΛΗ την Ελλάδα?

Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που μετά από αίτηση τους ο ΟΤΕς έβγαλε το φερέσυχνο και το έβαλε π.χ. στη γιαγια της γειτονίας που δεν ενδιαφέρεται για internet

 

 

αλήθεια την γιαγια πως την βρήκαν..?? :worry: :rolleyes:

πέρναν όλα τα τηλέφωνα της περιοχής και ρωτάγαν ''πόσο χρονών είστε και αν ενδιαφέρεστε για internet''..?? :whistle:

χλωμό το βλέπω...δεν κάνει τέτοια ο πΟΤΕς... :whistle: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον +net

 

Sorry για το σχόλιο αλλά εσύ ξέρεις πώς συμπεριφέρεται όλος ο ΟΤΕς σε ΟΛΗ την Ελλάδα?

Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που μετά από αίτηση τους ο ΟΤΕς έβγαλε το φερέσυχνο και το έβαλε π.χ. στη γιαγια της γειτονίας που δεν ενδιαφέρεται για internet

 

 

Πριν πόσα χρόνια έγινε αυτό; :blink:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ng78

Πριν πόσα χρόνια έγινε αυτό; :blink:

 

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός οπότε επαναλαμβάνω :

 

Ισχυρίζεσαι ότι ξέρεις την συμπεριφορά όλων των ΟΤΕτζίδων σε όλη την Ελλάδα ? Έχεις πάει δηλαδή σε όλα τα γραφεία του ΟΤΕ και ρώτησες τι συμπεριφορά θα έχουν σε περίπτωση που κάποιος ζητήσει να του βγάλουν το φερέσυχνο ?

 

Τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ αυτό έχει συμβεί όσες φορές χρειάστηκε και η τελευταία φορά δεν ήταν πριν από χρόνια αλλά πριν μία εβδομάδα. Τώρα αν έχεις κάποια στοιχεία ευχαρίστως να τα μάθουμε αλλιώς το να απαντάμε έτσι χωρίς να γνωρίζουμε δεν λέει νομίζω

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον +net

 

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός οπότε επαναλαμβάνω :

 

Ισχυρίζεσαι ότι ξέρεις την συμπεριφορά όλων των ΟΤΕτζίδων σε όλη την Ελλάδα ? Έχεις πάει δηλαδή σε όλα τα γραφεία του ΟΤΕ και ρώτησες τι συμπεριφορά θα έχουν σε περίπτωση που κάποιος ζητήσει να του βγάλουν το φερέσυχνο ?

 

Τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ αυτό έχει συμβεί όσες φορές χρειάστηκε και η τελευταία φορά δεν ήταν πριν από χρόνια αλλά πριν μία εβδομάδα. Τώρα αν έχεις κάποια στοιχεία ευχαρίστως να τα μάθουμε αλλιώς το να απαντάμε έτσι χωρίς να γνωρίζουμε δεν λέει νομίζω

 

Φιλικά

 

 

Εγώ πάλι ξέρω πάνω από 50 άτομα που είχαν φερέσυχνο και ο ΟΤΕ δεν τους το έβγαζε. Σε διάφορα μέρη της Ελλάδας :!: Ανάμεσα σε αυτούς ήμουν και εγώ και όλως τυχαίως μου έβαλαν φερέσυχνο λίγο καιρό από όταν είχα αρχίσει να χρησιμοποιώ Internet (πώς αλλιώς θα προωθηθούν οι ISDN εξάλλου...), επομένως δεν στέκει αυτό που λες, ότι δεν γνωρίζω... Τα ξέρω και από πρώτο χέρι μάλιστα τα κατορθωματά τους

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία είναι θέμα το που θα πέσεις!

 

Παράδειγμα: Ένας φίλος είχε γραμμή από φερέσυχνο όπως και όλη η πολυκατοικία που μένει.Ήθελε να βάλει isdn και έτσι πήρε τηλ. το 134.Μετα από μερικές μέρες τον παίρνουν τηλ. και του λένε οτι δεν γίνεται λόγω του φερέσυχνου.Απογοητευμένος καθώς,πάει στα κεντρικα του ΟΤΕ.Αναφέρει το θέμα και τις επόμενες μέρες έχει ISDN,καθώς τελικά ανκάλυψαν οτι στην πολυκατοικία του πηγαιναν άλλες 3 καθαρές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Το θέμα είναι να υπάρχει καθαρή γραμμή στην πολυκατοικία/γειτονιά κλπ για να στη δώσουν.

 

Δεν είναι ότι ο ΟΤΕ δεν δίνει καθαρές γραμμές, απλά όταν δεν του περισεύουν (ειδικά σε πολυκατοικίες) βάζει PCM και μοιράζει ένα ζεύγος αγωγών σε περισσότερες από μια συνδέσεις.

 

Στη περίπτωση αυτή δεν μπορεί να σου βάλει ISDN αν δεν υπάρχει διαθέσιμη κανονική γραμμή...

 

Και φυσικά ούτε λόγος για DSL σε PCM γραμμή...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον jasonpap

 

Ρε παιδία είναι θέμα το που θα πέσεις!

 

Παράδειγμα: Ένας φίλος είχε γραμμή από φερέσυχνο όπως και όλη η πολυκατοικία που μένει.Ήθελε να βάλει isdn και έτσι πήρε τηλ. το 134.Μετα από μερικές μέρες τον παίρνουν τηλ. και του λένε οτι δεν γίνεται λόγω του φερέσυχνου.Απογοητευμένος καθώς,πάει στα κεντρικα του ΟΤΕ.Αναφέρει το θέμα και τις επόμενες μέρες έχει ISDN,καθώς τελικά ανκάλυψαν οτι στην πολυκατοικία του πηγαιναν άλλες 3 καθαρές γραμμές.

 

Το θέμα είναι, αν αυτό που ζητάς, θα έχει ως αποτέλεσμα να πέσουν φράγκα στην τσέπη του ΟΤΕ ή όχι. :mad:

 

Πραγματικές περιπτώσεις (ίδια περιοχή, ίδιο συνεργείο):

 

1. Μετατροπή PSTN σε ISDN: 3 ημέρες

2. Μετατροπή ISDN σε PSTN: 3 εβδομάδες (ύστερα από 3-4 τηλεφωνικές ενοχλήσεις)

 

Είναι καθαρά αν θα πάρουν λεφτά ή όχι, αυτό αποδεικνύεται καθημερινά.. για να πήγαινε το παλικάρι στα κεντρικά και να ζητούσε απλά καθαρισμό, θα τις "ανακάλυπταν" αυτές τις γραμμές; Μάλλον όχι.. :mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Angeldust

 

Αυτό που μπορεί να κάνει κάποιος που η γραμμή του είναι πάνω σε φερέσυχνο και η σύνδεση στο internet σέρνεται, είναι να κάνει μια αίτηση για μετατροπή της γραμμής σε ISDN και μετά απο 1 μήνα άλλη μια αίτηση για μετατροπή της γραμμής σε απλή PSTN. Με την μετατροπή της γραμμής σε ISDN η γραμμή αφαιρείται απο φερέσυχνο και είναι 100% σίγουρο οτι μετά με την μετατροπή της σε PSTN θα μείνει εκτός φερέσυχνου. Αυτό τουλάχιστον είχα κάνει εγώ, γιατι η γραμμή μου έπιανε με το ζόρι 28800 στην καλύτερη περίπτωση και πλεον με απλη PSTN συνδέομαι χαλαρα στα 49100. Όποιος θέλει ας το δοκιμάσει, δεν έχει να χάσει τίποτα, ίσως μόνο το extra πάγιο της ISDN για ενα μήνα ;)

 

 

Και τα τέλη μετατροπής της γραμμής από και προς ISDN (Νομίζω 30+30 ευρώ).

Εγώ πάντως κάποια εποχή που είχα φερέσυχνο στη Χίο, πήρα τηλέφωνο στις βλάβες και τους είπα ότι θέλω να μπω στο Ιντερνετ και δε μπορώ με το φερέσυχνο και την επόμενη μέρα ήρθαν και το έφτιαξαν.

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα ενός δικτύου αλλάζουν από την μια μέρα στην άλλη.

Εμείς στον Πειραιά-Φάληρο-Φρεαττύδα προσπαθούμε να εξυπηρετήσουμε κάθε αίτηση για αλλαγή από PCM σε κανονικό δίκτυο ακόμα και με αναδρομολόγηση της γραμμής σε άλλο box αν είναι δυνατόν που σημαίνει πολλές φορές κάρφωμα καλωδίου.Αν το pcm είναι σε πολυκατοικία τα πράγματα είναι φυσικά πολύ ευκολότερα αρκεί να υπάρχει ελεύθερη γραμμή και χωρίς βλάβη.

Το πρόβλημα είναι όταν την χρονική στιγμή της αίτησης δεν υπάρχει καμία ελεύθερη γραμμή και μετά τον έλεγχο επιστρέφεται η εντολή ως αδύνατος και μετά από 3-4-5 μέρες κάποιος-κάποιοι κάνουν μεταφορά το τηλ.σε άλλη περιοχή η σε άλλη διεύθυνση( έχει συμβεί πολλές φορές )η κάποια εταιρεία η σπίτι που (κρατούσε) 2-3-4 γραμμές τις μετατρέψει σε isdn.

Δυστιχώς ίσως η μόνη λύση είναι ο ενδιαφερόμενος να επανέρχεται με αίτηση του για να εξετάζεται κάθε φορά η περίπτωση του.

Πληροφοριακά στις παραπάνω περιοχές γίνεται αναβάθμιση επέκταση του δικτύου εδώ και ένα χρόνο περίπου και έχουν φύγει δεκάδες pcm.

Το άσχημο είναι ότι όλα αυτά που ξηλώθηκαν ξαναχρησιμοποιήθηκαν σε διάφορες περιπτώσεις και κυρίως σε νέες πολυκατοικίες που ο κατασκευαστής και ο ηλεκτρολόγος είχαν "ξεχάσει-αμελήσει" να κάνουν αίτηση για εισαγωγή δικτύου στην πολυκατοικία και χάθηκε η ευκαιρία της επέκτασης για το άμμεσο τουλάχιστον μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...