Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα, μολις εκανα εμβασμα στην revolut,πρωτη φορα,και επειδη το κεφαλι ειναι καζανι απο την μικρη και την γυναικα,εκανα την πατατα και εβαλα τα στοιχεια που ειναι για λιρες Αγγλιας και οχι ευρω...τι γινετε τωρα?

 

μαλλον το εσωσα,εκανα ακυρωση,εδειξε σωστα το υπολοιπο του λογαριασμου (πριν το εμβασμα) και εκανα αμεσως το σωστο εμβασμα....τωρα αν την πατησα και στειλει 2 εμβασματα...θα δειξει..

CUBOT H1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μαλλον το εσωσα,εκανα ακυρωση,εδειξε σωστα το υπολοιπο του λογαριασμου (πριν το εμβασμα) και εκανα αμεσως το σωστο εμβασμα....τωρα αν την πατησα και στειλει 2 εμβασματα...θα δειξει..

Αναμένουμε ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε ενημέρωση.

 

οταν εχω νεα θα ενημερωσω

 

λοιπον πριν 40 λεπτα με ενημερωσε η revolut οτι εχω το ποσο στο λογαριασμο μου,που σημαινει οτι το εσωσα τελικα και τελικα ηταν πολυ γρηγορη η μεταφορα

Edited by zxr
CUBOT H1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, κατι δεν μπορω να καταλαβω με αυτη την revolut, ειχα 100ευρω και κανω exchange σε $ με ισοτιμια 1.092 αρα εχω πλεον 109,20$ , ολα καλα μεχρι εδω, περιμενω να πεσει η ισοτιμια και καποια στιγμη μεσα στη μερα παει στο 1,088 και κανω exchange σε € , αρα 109,20/1,088 = 100,36€ , δηλαδη εχω 0,36 λεπτα παραπανω.... τι δι@ολο χαριζουν χρημα εκει?
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πριν 40 λεπτα με ενημερωσε η revolut οτι εχω το ποσο στο λογαριασμο μου,που σημαινει οτι το εσωσα τελικα και τελικα ηταν πολυ γρηγορη η μεταφορα

 

Σε 5 ώρες στα βάλανε; Πολύ μπροστά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, κατι δεν μπορω να καταλαβω με αυτη την revolut, ειχα 100ευρω και κανω exchange σε $ με ισοτιμια 1.092 αρα εχω πλεον 109,20$ , ολα καλα μεχρι εδω, περιμενω να πεσει η ισοτιμια και καποια στιγμη μεσα στη μερα παει στο 1,088 και κανω exchange σε € , αρα 109,20/1,088 = 100,36€ , δηλαδη εχω 0,36 λεπτα παραπανω.... τι δι@ολο χαριζουν χρημα εκει?
Τώρα το πήρες είδηση αυτό FIREBLADE? :) Πολλοί ήδη παίζουν "χρηματιστήριο" με τη revolut κάνοντας μετατροπές μεταξύ ευρώ-δολαρίων-λιρών. Προφανώς δεν χαρίζει λεφτά η revolut αλλά αν η ισοτιμία αλλάξει υπέρ σου τι να κάνει, να μην σου αποδώσει αυτά που πρέπει? Βέβαια αυτό το είδος τζόγου θα ευδοκιμεί μόνο για όσο διάστημα η revolut δεν χρεώνει προμήθεια μετατροπής. ;)
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πήρες είδηση αυτό FIREBLADE? :) Πολλοί ήδη παίζουν "χρηματιστήριο" με τη revolut κάνοντας μετατροπές μεταξύ ευρώ-δολαρίων-λιρών. Προφανώς δεν χαρίζει λεφτά η revolut αλλά αν η ισοτιμία αλλάξει υπέρ σου τι να κάνει, να μην σου αποδώσει αυτά που πρέπει? Βέβαια αυτό το είδος τζόγου θα ευδοκιμεί μόνο για όσο διάστημα η revolut δεν χρεώνει προμήθεια μετατροπής. ;)

Ή αλήθεια είναι ότι τώρα το δοκιμασα και το διαπίστωσα , σίγουρα κάποιο λακο έχει η φάβα γτ αν είχα 10000 στην revolut θα είχα βγάλει 36ευρω μέσα σε λίγα λεπτά από την μετατροπή κ μόνο, πολύ φοβάμαι μην μας έρθει ο λογαριασμός μια μέρα......

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ή αλήθεια είναι ότι τώρα το δοκιμασα και το διαπίστωσα , σίγουρα κάποιο λακο έχει η φάβα γτ αν είχα 10000 στην revolut θα είχα βγάλει 36ευρω μέσα σε λίγα λεπτά από την μετατροπή κ μόνο, πολύ φοβάμαι μην μας έρθει ο λογαριασμός μια μέρα......

 

Αυτό που έκανες με τις μετατροπές νομισμάτων ονομάζεται arbitrage. ;) . Σκέψου τι γίνεται στα χρηματηρια με μεγάλα ποσά. Anyway, από όσο ξέρω το exchange rate που προσφερει η revolut είναι το spot rate που ισχύει στην αγορα και πωλούν συνάλλαγμα οι τραπεζες. Οπότε δεν επιβαρύνεται και δεν σου χαρίζει κάτι η revolut. Εσύ είναι σαν να πουλησες δολλάρια και να αγόρασες ευρω σε μια καλύτερη τιμή. Το PayPal πχ προσφέρει ισοτιμία χειρότερη από το spot rate, οπότε τη διαφορά την κρατάει ως κέρδος. Αντε, σε βλέπω να κοιτάς την εξέλιξη των ισοτιμιών....

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

αν είχα 10000 στην revolut θα είχα βγάλει 36ευρω μέσα σε λίγα λεπτά από την μετατροπή κ μόνο
Θα μπορούσες όμως και να είχες χάσει 36 ευρώ αν η ισοτιμία κινούνταν αλλιώς εκείνη τη μέρα. Τέλος πάντων, κι εγώ από άλλους το ξέρω, δεν το έχω κάνει ο ίδιος. Έτσι κι αλλιώς εμείς μιλάμε για ποσά μερικών εκατοντάδων ευρώ που τι κέρδος να αποφέρουν? 20-30 λεπτά? Δεν έχει νόημα καν. Έχω να παρακολουθώ τα ανεβοκατεβάσματα των quad μου, δεν προλαβαίνω να κοιτάω αυτά των ισοτιμιών χαχαχα!
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες όμως και να είχες χάσει 36 ευρώ αν η ισοτιμία κινούνταν αλλιώς εκείνη τη μέρα. Τέλος πάντων, κι εγώ από άλλους το ξέρω, δεν το έχω κάνει ο ίδιος. Έτσι κι αλλιώς εμείς μιλάμε για ποσά μερικών εκατοντάδων ευρώ που τι κέρδος να αποφέρουν? 20-30 λεπτά? Δεν έχει νόημα καν. Έχω να παρακολουθώ τα ανεβοκατεβάσματα των quad μου, δεν προλαβαίνω να κοιτάω αυτά των ισοτιμιών χαχαχα!

Φιλέ letom, 20-30 λεπτά επί 500000 συνδρομητές ποσό μας κάνει? Κάτι παίζει φιλέ μου με την revolut, στο χα πει κ από την αρχή ότι τους φοβάμαι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ letom, 20-30 λεπτά επί 500000 συνδρομητές ποσό μας κάνει? Κάτι παίζει φιλέ μου με την revolut, στο χα πει κ από την αρχή ότι τους φοβάμαι.
Που είναι το ύποπτο ρε συ FIRE? Δεν μπορείς αύριο το πρωί να πας να αγοράσεις δολάρια σε όποια τράπεζα θες? Δεν μπορείς την επόμενη μέρα να πας πάλι και να τα πουλήσεις αγοράζοντας ευρώ? Αν η ισοτιμία είναι ευνοϊκή δεν θα βγεις κερδισμένος? Γιατί να πρέπει απαραίτητα να έχει λάκκο η φάβα?
Link to comment
Share on other sites

Που είναι το ύποπτο ρε συ FIRE? Δεν μπορείς αύριο το πρωί να πας να αγοράσεις δολάρια σε όποια τράπεζα θες? Δεν μπορείς την επόμενη μέρα να πας πάλι και να τα πουλήσεις αγοράζοντας ευρώ? Αν η ισοτιμία είναι ευνοϊκή δεν θα βγεις κερδισμένος? Γιατί να πρέπει απαραίτητα να έχει λάκκο η φάβα?

 

Φιλε letom, η τραπεζα εχει ισοτιμιες, buy-sell-fixing, αν ασχοληθεις με τα χρηματοοικονομικα θα δεις οτι για να βγεις κερδισμενος απο την διαφορα ισοτιμιας θα πρεπει : 1ον να παρακολουθεις πολυ στενα τα νομισματα και 2ον να περιμενεις αρκετα να πεσει το ευρω εναντι του $ για να παρεις μερικες δεκαρες σε κεφαλαιο 10.000ευρω ας πουμε, ετσι δουλευει και το paypal για να μην μπαινει μεσα απο τις ισοτιμιες, τωρα αν παρουμε την περιπτωση της revolut , πες οτι μαζι μ εμενα κανουν αλλαγη νομισματος αλλοι 500,000 με ενα ποσο των 100 ευρω και βγαινουν κερδισμενοι κατα 30 λεπτα απο την ολη διαδικασια, δηλαδη στην δευτερη μετατροπη αντι για 100 ευρω, εχουν 100,30 οποτε εχουμε μια διαφορα 0,30x500000=150,000 ευρω χασιμο μεσα σε 5 λεπτα, και δεν ειμαστε μονο 500,000 που εχουμε καρτα revolut ειμαστε πολλοι περισσοτεροι, και η ισοτιμια εχει παιζει μεχρι και 5 λεπτα σε μια μερα, οποτε τα νουμερα μπορει και να αγγιζουν και το 1,000,000 ευρω /μερα σε χασιμο, διοτι αυτα τα εξτρα λεπτα που κερδιζεις, καποιος τα βαζει απο την τσεπη του, δεν γενναει χρημα το συστημα, εχει ισολογισμο βλεπεις. Αν αυτο εσενα δεν σου φαινεται παραξενο τοτε ολα ΟΚ.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται παράξενο γιατί αυτοί οι χιλιάδες που κάνουν μετατροπή και κερδίζουν έκαστος 30 λεπτά που όλα μαζί βγαίνουν πχ ένα μύριο, πατσίζονται από τους άλλους τόσους χιλιάδες που από κάποια άλλη μετατροπή χάνουν 0,30 λεπτά και ισοσκελίζουν το μύριο. Αυτό φυσικά το λέω ενδεικτικά και χονδρικά, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, προφανώς και είναι επιστήμη ολόκληρη αυτό με τις ισοτιμίες κλπ. Καλή απάντηση έδωσε και ο zananiro παραπάνω. Σκέψου και τους τόκους που δίνουν οι τράπεζες. Κατά κάποιο τρόπο χαρίζουν λεφτά. Είναι παράξενο αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση

 

Αγορά κινητού από Vickmall την Τρίτη 19/1/2016, κατευθείαν με PayPal και συνδεδεμένη Alpha Mastercard και πέρασε κανονικά.

Σήμερα φάνηκε και η χρέωση στα e-statement της τράπεζας.

Η πλάκα είναι οτι πριν πραγματοποιήσω τη συναλλαγή, είχα πει να την κάνει ένας φίλος μέσω της δικιάς του κάρτας (Eurobank) και το Paypal τον μπλόκαρε δύο φορές...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έκανα αγορά χρόνου ομιλίας wind μέσω paypal με κάρτα revolut συνδεδεμένη σε αυτό, το ποσό των 6€ και στην εφαρμογή της revolut χρεώθηκα 6.25€. Γιατί 0.25€ παραπάνω? Μήπως ξέρει κανείς τί μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έκανα αγορά χρόνου ομιλίας wind μέσω paypal με κάρτα revolut συνδεδεμένη σε αυτό, το ποσό των 6€ και στην εφαρμογή της revolut χρεώθηκα 6.25€. Γιατί 0.25€ παραπάνω? Μήπως ξέρει κανείς τί μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ

 

άσχετο , δεν είχες άλλη κάρτα και χρησιμοποίησες την revolut ;

μια χαρά περνάνε οι κάρτες (τουλάχιστον για vodafone) στο Paypal

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έκανα αγορά χρόνου ομιλίας wind μέσω paypal με κάρτα revolut συνδεδεμένη σε αυτό, το ποσό των 6€ και στην εφαρμογή της revolut χρεώθηκα 6.25€. Γιατί 0.25€ παραπάνω? Μήπως ξέρει κανείς τί μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ

 

Είναι περίεργο αυτό, ποτέ δεν χρεώθηκα τίποτε παραπάνω σε όσες αγορές και να έχω κάνει στην Ελλάδα.

Άσχετο αλλά έχω και άλλες κάρτες αλλά μου αρέσει να χρησιμοποιώ την revolut, γιατί έτσι κι αλλιως χρεώνομαι 1€ για να την φορτισω για αγορες εξωτερικού

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έκανα αγορά χρόνου ομιλίας wind μέσω paypal με κάρτα revolut συνδεδεμένη σε αυτό, το ποσό των 6€ και στην εφαρμογή της revolut χρεώθηκα 6.25€. Γιατί 0.25€ παραπάνω? Μήπως ξέρει κανείς τί μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ

 

Kανε μια ερωτηση στο support τους ρε φιλε να μαθουμε, εχουν chat.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

επειδη απ οτι ειδα, η ελληνικη πιστωτικη που εχω δουλευει πλεον στο paypal , γνωριζετε αν μπορω να μεταφερω τα χρηματα που εχω στη revolut σε καποιον ελληνικο λογαριασμο; γινετε κατι τετοιο;
Link to comment
Share on other sites

επειδη απ οτι ειδα, η ελληνικη πιστωτικη που εχω δουλευει πλεον στο paypal , γνωριζετε αν μπορω να μεταφερω τα χρηματα που εχω στη revolut σε καποιον ελληνικο λογαριασμο; γινετε κατι τετοιο;

 

Γιατί δεν τα κάνεις ανάληψη? Δεν έχεις πάρει την κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω καρτα. μπορω να παω σε ATM δηδαλη και να κανω αναληψη; δεν το ηξερα αυτο :lol:

θα μου κανει καποια εξτρα χρεωση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Έκανα αγορά χρόνου ομιλίας wind μέσω paypal με κάρτα revolut συνδεδεμένη σε αυτό, το ποσό των 6€ και στην εφαρμογή της revolut χρεώθηκα 6.25€. Γιατί 0.25€ παραπάνω? Μήπως ξέρει κανείς τί μπορεί να συμβαίνει? Ευχαριστώ

 

Εγινε και σε μενα σε πληρωμη λογαριασμου vodafone.

Με κα΄ρτα Diners μεσω paypal (¨Άρα δεν ειναι θεμα της revolut)

Παρατηρωντας τα mails απο vodafone , απο paypal και απο Alpha Bank, εβγαλα συμπερασμα.

Για εναν περιεργο λογοενω πληρωνεις απο Ελλαδα σε Ελλαδα, η πληρωμη δεν γινεται απο € σε € αλλα μεσολαβει κι αλλο νομισμα. Συγκεκριμενα GBP δηλαδη αγγλικες λιρες. Ετσι αν εχεις επιλλεξει , να κανει την μετατροπη το paypal χζρεωνεσαι περισσοτερα. Οδηγιες για το πως θα κανεις να ζητας να κανει την μετατροπη η καρτα σου, εχουν γραφτει πολλες φορες εδω μεσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επειδη απ οτι ειδα, η ελληνικη πιστωτικη που εχω δουλευει πλεον στο paypal , γνωριζετε αν μπορω να μεταφερω τα χρηματα που εχω στη revolut σε καποιον ελληνικο λογαριασμο; γινετε κατι τετοιο;

 

Επειδη περασε μια πληρωμή, ή και περισσοτερες με ελληνικη καρτα, δεν σημενει οτι δεν υπαρχουν πλεον capital controls

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί δεν τα κάνεις ανάληψη? Δεν έχεις πάρει την κάρτα?

 

ΚΑι αν θελει να αγορασει κατι απο εξω θα τρεχει να ξανακανει παλι εμβασμα, να ξανπληρωνει 1€ και να περιμενει παλι 2-3 μερες ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι εχω καρτα. μπορω να παω σε ATM δηδαλη και να κανω αναληψη; δεν το ηξερα αυτο :lol:

θα μου κανει καποια εξτρα χρεωση;

 

Μπορεις. Χωρις καμια χρεωση

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ΚΑι αν θελει να αγορασει κατι απο εξω θα τρεχει να ξανακανει παλι εμβασμα....

Αφού ο φίλος είπε ότι θέλει να πάρει τα χρήματα από την revolut και να τα βάλει στο λογαριασμό του.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο φίλος είπε ότι θέλει να πάρει τα χρήματα από την revolut και να τα βάλει στο λογαριασμό του.

Ναι δίκιο εχεις εσυ. Ετσι ειπε. Αλλα πιστευοντας οτι εληξαν τα capital controls. Το λεει στην αρχη της φρασης του ....

επειδη απ οτι ειδα, η ελληνικη πιστωτικη που εχω δουλευει πλεον στο paypal , γνωριζετε αν μπορω να μεταφερω τα χρηματα που εχω στη revolut σε καποιον ελληνικο λογαριασμο; γινετε κατι τετοιο;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...