Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακαλώ τα φώτα σας καθότi άσχετος. Koιτάζοντας το παρόν , και αφού με βοήθησε πολύ το..διάβασμα!! έκανα και εγώ εγγραφή στο revolut, έβαλα 100€ από λογ/μό μου που μου πιστώθηκαν κανονικά σε 2 εργάσιμες και όλα καλά ως εδώ. Όταν συνέδεσα την κάρτα revolut με paypal και του ζήτησα confirm μου κράτησε 1,39 € με ένα 4ψήφιο κωδικό) και 0,92€ επίσης. Από ότι διάβασα ( και διάβασα αρκετά αλλά όχι όλα...πολλές σελίδες ρε παιδιά:) ) τα χρήματα αυτά επιστρέφονται σε λίγες μέρες ( ή όχι;:()

1) Πρέπει να κάνω εγώ κάποια ενέργεια για την επιστροφή των παραπάνω ποσών; ( o κωδικός τι ρόλο πάιζει;)

2) Όταν κάνω αγορά με το paypal επειδή έχω και άλλο λογ/μό συνδεδεμένο με paypal ( τον έχω primary ) θα με ρωτάει κάθε φορά το paypal ποιο λογ/μό να χρεώσω ή θα πάρει από τον primary;

 

1) ο κωδικός είναι για να τον βάλεις στο paypal και έτσι να γίνει η ταυτοποίηση της κάρτας

τα λεφτά του παυπαλ (με τον κωδικό) θα μπουν σε 3-4 μέρες νομίζω το πολύ , τα άλλα θα καθυστερήσουν (αλλά όχι δεν κάνεις κάτι , απλά πρέπει να ολοκληρώσεις την ταυτοποίηση)

 

2) πάντα σου λέει από ποιον λογαριασμό θα χρεώσει οπότε το αλλάζεις εκείνη την στιγμή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες προσπάθησα να αγοράσω από geekbuying αλλά και everbuying μέσω paypal αλλά δεν δέχτηκε καμία κάρτα μου, πιστβτική ή χρεωστική. Προ 10ημέρου είχα αγοράσει κανονικά από eBay μέσω Paypal.

 

Τι φταίει άραγε ? Απλώς άτυχος και να ξαναπροσπαθήσω ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια παραγγελια με paypal μεσω Revolut, και ενω το ποσο ηταν 79$ (72.25 ευρω) η μεταροπη εγινε σε Αγγλικες λιρες (χωρις να εχω επιλεξει κατι τετοιο) και εν τελη με χρεωσε 75.30 ευρω, δλδ 3 ευρω παραπανω. Πως μπορω να το αλλαξω αυτο μην την ξαναπατησω?
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

1) ο κωδικός είναι για να τον βάλεις στο paypal και έτσι να γίνει η ταυτοποίηση της κάρτας

τα λεφτά του παυπαλ (με τον κωδικό) θα μπουν σε 3-4 μέρες νομίζω το πολύ , τα άλλα θα καθυστερήσουν (αλλά όχι δεν κάνεις κάτι , απλά πρέπει να ολοκληρώσεις την ταυτοποίηση)

 

2) πάντα σου λέει από ποιον λογαριασμό θα χρεώσει οπότε το αλλάζεις εκείνη την στιγμή

 

Eυχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση. Μου έστειλε και το pp σχετικό μήνυμα και όλα είναι ΟΚ:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

2) Όταν κάνω αγορά με το paypal επειδή έχω και άλλο λογ/μό συνδεδεμένο με paypal ( τον έχω primary ) θα με ρωτάει κάθε φορά το paypal ποιο λογ/μό να χρεώσω ή θα πάρει από τον primary;
Για να μην χρειάζεται πριν από κάθε πληρωμή να αλλάζεις λογαριασμό (επειδή πάντα θα σου βγάζει προεπιλεγμένο τον primary), πήγαινε στις ρυθμίσεις του paypal και βάλε primary την revolut (τουλάχιστον για όσο διάστημα θα τη χρησιμοποιείς λόγω cc).
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια παραγγελια με paypal μεσω Revolut, και ενω το ποσο ηταν 79$ (72.25 ευρω) η μεταροπη εγινε σε Αγγλικες λιρες (χωρις να εχω επιλεξει κατι τετοιο) και εν τελη με χρεωσε 75.30 ευρω, δλδ 3 ευρω παραπανω. Πως μπορω να το αλλαξω αυτο μην την ξαναπατησω?

Profile - My money - My preapproved payments- Update - Set available funding resources - Conversion options (το ίδιο μετά στη κάρτα που θες). Επιλέγεις "Bill me in the currency listed on the seller's invoice" και έτσι την μετατροπή νομίσματος θα την κάνει η revolut χωρίς να χρεώνεσαι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χρειάζεται πριν από κάθε πληρωμή να αλλάζεις λογαριασμό (επειδή πάντα θα σου βγάζει προεπιλεγμένο τον primary), πήγαινε στις ρυθμίσεις του paypal και βάλε primary την revolut (τουλάχιστον για όσο διάστημα θα τη χρησιμοποιείς λόγω cc).

Εγω αν και το εκανα αυτο που λες, ειδα οτι δεν "κραταει" σαν primary ουτε την καρττα της skrill ουτε της revolut. Αν βαλεις αλλη καρτα την κραταει. Αν βαλεις primary καρτα τραπεζας δουλευει κανονικα. Με αυτες τις δυο οχι

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν και το εκανα αυτο που λες, ειδα οτι δεν "κραταει" σαν primary ουτε την καρττα της skrill ουτε της revolut. Αν βαλεις αλλη καρτα την κραταει. Αν βαλεις primary καρτα τραπεζας δουλευει κανονικα. Με αυτες τις δυο οχι

Δεν ισχύει αυτό, έχω κανονικά primary τη revolut

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό, έχω κανονικά primary τη revolut

 

Μπορει να μην το κανει σε σενα

Μπορει να μην το κανει σε κανεναν αλλον

Μπορει να το κανει σε μενα για καποιο λογο.

Δεν μπορεις να λες ομως οτι δεν το κανει σε μενα.

Μπορει να φταιει καποια αλλη ρυθμιση που εχω κανει

Αλλα ψεματα δεν λεω .....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω primary την revolut.

 

@alfeios

Μήπως πήγες να την κάνεις primary πριν την κάνεις confirm (αυτό που σου κρατάει 1,50 ευρώ)? Μήπως δεν έκανες save όταν την έβαλες primary? Δεν σε αμφισβητώ, υποθέσεις κάνω μπας και βγει άκρη γιατί όντως είναι παράξενο να συμπεριφέρεται το pp αλλιώς στον ένα και αλλιώς στον άλλο.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω primary την revolut.

 

@alfeios

Μήπως πήγες να την κάνεις primary πριν την κάνεις confirm (αυτό που σου κρατάει 1,50 ευρώ)? Μήπως δεν έκανες save όταν την έβαλες primary? Δεν σε αμφισβητώ, υποθέσεις κάνω μπας και βγει άκρη γιατί όντως είναι παράξενο να συμπεριφέρεται το pp αλλιώς στον ένα και αλλιώς στον άλλο.

 

Τα εχω κανει σωστα αυτα που λες. Αποδειξη ειναι οτι την εμφανιζει σαν primary. Δηλαδη στις αλλες καρτες εχει επιλογη Make primary, σε αυτην δεν εχει απο την στιγμη που την εκανα. Αλλα στις αγορες παντα προτεινει την mastercard της Alpha

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

σε μένα η amex δουλεύει μια χαρά στο paypal τοσο η χρεωστικη οσο και η πιστωτική....

 

και σε φίλους μου το ιδιο...

 

:rolleyes: - στο paypal για τι ποσα μιλαμε, στην εχει απορριψει ποτε τωρα τελευταια (?)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - στο paypal για τι ποσα μιλαμε, στην εχει απορριψει ποτε τωρα τελευταια (?)

Εγω την εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες στο paypal. Την ΑΜΕΧ την χρεωστική την μαυρη. Για μικροποσά. Δεν εχει απορριφθει ποτέ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εγω την εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες στο paypal. Την ΑΜΕΧ την χρεωστική την μαυρη. Για μικροποσά. Δεν εχει απορριφθει ποτέ

 

:worry: - ποια απο ολες φιλε μου (?)

 

https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=143&la=1

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω add μια ΑΜΕΧ ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ(τη γνωστη μαυρη bonus που γραφουν τα παιδια προηγουμενως) αλλα μου λεει "Some information is incorrect or missing. Please correct your entries and try again."Να γραφω κατι λαθος δεν παιζει.Το δοκιμασα 4-5 φορες.Απο googlarisma που εκανα δεν εβγαλα ακρη αν και εχει τυχει και σε αλλους στο εξωτερικο. Να μπω στη διαδικασια να επικοινωνησω με paypal δεν εχει νοημα.Στην καλυτερη να με πεταξει μπαλλακι στην alpha.Προβληματιστηκα μονο που εχει 15 digits και οχι 16 οπως mastercard/visa.Tεσπα καμια ιδεα πριν καλεσω και alpha?

 

ΑΚΥΡΟ..Ειμαι τελειως Γιωτάς.Εβαζα για CVV το 3ψηφιο οπως στις VISA/MASTER ,ενω θελει το 4ψηφιο απο μπροστα.Θα ποσταρω τα αποτελεσματα αν περασαν ή οχι διαφορες αγορες.

Edited by stelios85
Link to comment
Share on other sites

:worry: - ποια απο ολες φιλε μου (?)

 

https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=143&la=1

 

Αυτήν που βλεπεις εδώ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν που βλεπεις εδώ

Γι' αυτήν ειδικά δε βλέπω να γράφει τίποτα για συνδρομή, όπως γίνεται με τις άλλες AMEX. Τελείως δωρεάν είναι...;

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτήν ειδικά δε βλέπω να γράφει τίποτα για συνδρομή, όπως γίνεται με τις άλλες AMEX. Τελείως δωρεάν είναι...;

 

Αν το γρσφει καπου δεν μπορω να δω τωρα, αλλα εχει ετησια συνδρομη 10€

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτήν ειδικά δε βλέπω να γράφει τίποτα για συνδρομή, όπως γίνεται με τις άλλες AMEX. Τελείως δωρεάν είναι...;

 

Κύρια κάρτα: Ευρώ 10

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην το κανει σε σενα

Μπορει να μην το κανει σε κανεναν αλλον

Μπορει να το κανει σε μενα για καποιο λογο.

Δεν μπορεις να λες ομως οτι δεν το κανει σε μενα.

Μπορει να φταιει καποια αλλη ρυθμιση που εχω κανει

Αλλα ψεματα δεν λεω .....

Προς Θεού, δεν υπονοησα ότι λες ψέματα.

Ότι πιθανόν κάτι δεν κάνεις σωστά εννοούσα.

Κυρίως για να μην νομίσουν όσοι το διαβάσουν ότι δεν γίνονται primary κάρτες τύπου revolut & skrill

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού, δεν υπονοησα ότι λες ψέματα.

Ότι πιθανόν κάτι δεν κάνεις σωστά εννοούσα.

Κυρίως για να μην νομίσουν όσοι το διαβάσουν ότι δεν γίνονται primary κάρτες τύπου revolut & skrill

Οχι ..όχι ... Ουτε εγω παρεξηγηθηκα ... Σκοπος μας ειναι να βρουμε λυση καλη για ολους μας. Το ξανακοιταξα ομως. Το ιδιο μου κανει. Δεν ξερω τι φταιει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω primary την revolut.

 

@alfeios

Μήπως πήγες να την κάνεις primary πριν την κάνεις confirm (αυτό που σου κρατάει 1,50 ευρώ)? Μήπως δεν έκανες save όταν την έβαλες primary? Δεν σε αμφισβητώ, υποθέσεις κάνω μπας και βγει άκρη γιατί όντως είναι παράξενο να συμπεριφέρεται το pp αλλιώς στον ένα και αλλιώς στον άλλο.

 

Πάντως και εγώ αφού έκανα στο paypal confirm την revolut , μετά την έκανα και primary ( έχω και μια prepaid της Πειραιώς ). Μετά έκανα τις πρώτες αγορές ( 3 με λίγα λ7 για δοκιμή ) και μου έβγαλε κατ' ευθείαν την revolut (΄σαν mastercard την΄έχει ). Και σε δευτερόλεπτα μου ανέβασε στην εφαρμογή της revolut στο κινητό τις αγορές για να ξέρω και τα ποσά επακριβώς σε € ( οι αγορές ήταν σε δολλάρια και λίρες). Όλα άψογα:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ αφού έκανα στο paypal confirm την revolut , μετά την έκανα και primary ( έχω και μια prepaid της Πειραιώς ). Μετά έκανα τις πρώτες αγορές ( 3 με λίγα λ7 για δοκιμή ) και μου έβγαλε κατ' ευθείαν την revolut (΄σαν mastercard την΄έχει ). Και σε δευτερόλεπτα μου ανέβασε στην εφαρμογή της revolut στο κινητό τις αγορές για να ξέρω και τα ποσά επακριβώς σε € ( οι αγορές ήταν σε δολλάρια και λίρες). Όλα άψογα:)

Την εκανα σωστα primary

Αλλωστε το paypal εκει που λει add/edit cards την εχει σαν primary

Αλλα οταν κανω αγορά παντα προτεινει της Alpha και πρεπει να την αλλαξω χειροκινητα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση . Πως μπορουμε να επικοινωνήσουμε με το support της revolut; Μεσω της εφαρμογης απο εκει που λεει support; Εβαλα χρηματα με εμβασμα απο τις 8/12 και δεν τα εχω δει ακομη στο balance της καρτας .... Αργουνε τοσο;
Link to comment
Share on other sites

ΣΚ μη περιμένεις κάποια κίνηση. Κάνουν 3-4 εργάσιμες να εμφανιστούν τα χρήματα. Αν μέχρι Δευτέρα μεσημέρι δεν τα δεις, μίλησε μαζί τους στο τσατ της εφαρμογής.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...