Jump to content

Microsoft Lumia 550


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 4G στο ενεργοποιεί η Vodafone! ;)

 

Πόσο δίκιο έχεις, το έκανα και μου ήρθε μήνυμα πως έχει ενεργοποιηθεί.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γειά χαρά! Με πρόλαβε άλλος τελικά για το μήνυμα στη Vodafone! :p

Να τονιστεί επίσης ότι το κινητό υποστηρίζει και την 800άρα μπάντα! :lol:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε χτες βράδυ για τους windows insiders η έκδοση 10,0,14295,1000

 

Μιλάώ για λειτουργικό ΄συστημα.

 

Το Υλικολογισμικό είναι 15503.21018. Αυτό δεν άλλαξε.

 

Μετά την παρότρυνση του φίλου lionfire έκανα κι εγώ την αναβάθμιση του firmware στο κινητό..... Δυο ημέρες μετά λύθηκαν τα προβλήματα που είχα αναφέρει όταν το πήρα στην αρχή. Το κινητό πετάει, και η μπαταρία έστρωσε αρκετά βγάζοντας με την ίδια χρήση που το έκανα πριν, μια ημέρα πλέον. Βγάζοντας firmware για τις υπόλοιπες συσκευές, θα στρώσουν πολλά από τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά duc....για αυτό έχουμε τα fora, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο.

 

ΛΟΙΠΟΝ, βγήκε για το 550 microsoftMDG αρχείο.

firmware update (από ΟΤΑ το έλαβα, χωρίς υπολογιστή):

 

16082.41022

 

ενώ το λειτουργικό έμεινε στο ίδιο, το 10586.164.

 

ΠΑΙΔΙΑ, το κινητο ΑΠΛΑ ΠΕΤΑΕΙ....μετά και το τελευταίο update.

Μπράβο στην microsoft και στην cosmote που άνοιξε το update.

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά duc....για αυτό έχουμε τα fora, για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο.

 

ΛΟΙΠΟΝ, βγήκε για το 550 microsoftMDG αρχείο.

firmware update (από ΟΤΑ το έλαβα, χωρίς υπολογιστή):

 

16082.41022

 

ενώ το λειτουργικό έμεινε στο ίδιο, το 10586.164.

 

ΠΑΙΔΙΑ, το κινητο ΑΠΛΑ ΠΕΤΑΕΙ....μετά και το τελευταίο update.

Μπράβο στην microsoft και στην cosmote που άνοιξε το update.

 

Πως το έκανες δλδ φίλε lionfire, από την ενημέρωση τηλεφώνου;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε duc.

Από την ενημέρωση μέσα από το τηλέφωνο.

Αν δε στο βγάζει, δοκίμασε και μέσω του υπολογιστή (ξέρεις windows device recovery tool, όπως έχω γράψει στο thread, παλιότερα).

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου το έβγαλε lionfire, το κάνω και επανέρχομαι.... Εμένα πάντως δεν είναι Cosmote το τηλέφωνο, αλλά μου ήρθε κανονικά. Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε αν μπορέσεις λίγο την μπαταρία.

Προσωπική μου γνώμη, μειώνεται με πιο αργό ρυθμό από πριν.

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε αν μπορέσεις λίγο την μπαταρία.

Προσωπική μου γνώμη, μειώνεται με πιο αργό ρυθμό από πριν.

 

Σίγουρα θα το κοιτάξω, ελπίζω να στρώσει ακόμη περισσότερο....

 

EDIT: Έχεις απόλυτο δίκιο για την μπαταρία lionfire, μετά μια ώρα και συνεχόμενα την οθόνη ανοιχτή έχει πέσει περίπου 8%. Υπό άλλες συνθήκες θα είχε φτάσει στο τέρμα. Βέβαια δεν δούλεψα Viber σε αυτή την ώρα μιας και είναι μπαταριορουφήχτρα το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Θα δω αύριο για σίγουρα, αλλά το μόνο ενθαρρυντικό είναι πως η μπαταρία είναι καλύτερα από πριν.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ενημέρωση του firmware μου έχει κάνει ένα random reboot. Κατά τ' άλλα όλα καλά.

 

Χθες ενημέρωσα ό,τι μου έβγαλε στο store, συμπεριλαμβανομένου και της κάμερας με το hdr πλέον :D , αλλά για κάποιον λόγο είχα drain όλο το βράδυ και η συσκευή ήταν κλειστή μόλις ξύπνησα, από 70% περίπου που την άφησα. Τώρα το έβαλα να φορτίζει και μου δείχνει τελευταία ενημέρωση το battery tile 33% στις 6:30 το πρωί. Περίεργα πράγματα. Btw γιατί δεν φορτίζει κλειστό ;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι τα Windows Phone, με ενημέρωση θα έρθει και η φόρτιση με κλειστή συσκευή.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα να ξέρω, αν το φλας λειτουργεί και σαν φακός (με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις), αν χρειάζεται "κατέβασμα" εφαρμογής κ ποιάς, ή δεν ισχύει τίποτε από τα παραπάνω; Ο φακός μου είναι πολύ χρήσιμος. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι, λειτουργεί και σαν φακός, και ναι, χρειάζεται κάποια εφαρμογή γι' αυτό.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ την Insider (developer: DAONE) (καμία σχέση με το πρόγραμμα Insider της Microsoft...) η οποία έχει σαν βασική λειτουργία τη διαχείριση της μπαταρίας, αλλά πέραν αυτού έχει και άλλα εργαλεία, πχ χρονόμετρο κλπ, μεταξύ αυτών και φακό!..

 

Έχει on-off φυσικά αλλά και blink.

 

Επίσης δημιουργεί tiles-συντομεύσεις για ρυθμίσεις, πχ. δίκτυο, λειτουργία πτήσης κλπ αλλά αυτό ήταν χρήσιμο παλιότερα, τώρα στα 10 υπάρχουν στο action center.

 

Δοκίμασέ την κι αν σου κάνει καλώς, ειδάλλως υπάρχουν κι άλλες εφαρμογές φακού στο Store...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πλέον υπάρχει και συντόμευση για φακό στο quick menu από την περιοχή ειδοποιήσεων.

Με μια ρύθμιση το βρίσκεις.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καμία εφαρμογή, κατεβάζοντας την Quick bar notification και κάνοντας την ανάπτυξη Θα δεις πως υπάρχει συντόμευση.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ok, αν στα 10 υπάρχει συντόμευση στο quick menu του action center για native εφαρμογή φακού, είναι καλό.

 

(Απλά δε μπορούσα να το ξέρω διότι έχω τα 10 μόνο σε ένα 532 που ως γνωστό δεν έχει φλας...)

 

Θα έλεγα επομένως στο φίλο που ρώτησε να τσεκάρει τη native εφαρμογή (ίσως είναι πολύ basic, πχ μπορεί να μην έχει blink, SOS mode - αν χρειάζονται αυτά), και ας τη συγκρίνει και με apps, όπως το Insider που είπα ή άλλα με καλή βαθμολογία στο Store - με ένα search με τη λέξη torch ή flashlight βρίσκεις πολλά...

 

Νομίζω σε μια πλατφόρμα που έχει θέμα με την έλλειψη εφαρμογών, καλό είναι να βοηθάμε τους developers, όταν μπορούμε...

 

Και σε κάθε περίπτωση στο τέλος επιλέγεις αυτή που κάνει καλύτερα τη δουλειά!..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και από μένα. Πρώτη φορα με windows phone μετά από Android & IOS. Από τις λίγες ώρες που το δουλεύω έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Αυτό που με έχει "μουδιάσει" λίγο είναι οι εφαρμογές του, που ναι μεν υπάρχουν αλλά είναι "κουτσουρεμένες". Πχ viber (καλά με την τρίτη φορά εγκαταστάθηκε σωστά και reboot) δεν έχει video κλήση, ο facebook messenger δεν έχει ούτε ήχο, ούτε video κλήση και πάει λέγοντας. Τελικά υπάρχει το Skype που είναι πλέον της MS και τρέχει σφαίρα με πολύ καλή ποιότητα! Γενικά για τα λεφτά του είναι πάαααααρα πολύ καλό. Θέλω να δω πόσο θα κρατήσει η μπαταρία με την καθημερινή χρήση, που δεν είναι και πολύ απαιτητική από την μεριά μου.
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες amazed και εσύ στην κοινότητα των Windows mobiles!.. Εύχομαι να ευχαριστηθείς τη συσκευή σου, όντως για τα χρήματά της είναι πολύ καλή!..

Δεν ξέρω αν αυτό τον καιρό θα μείνεις... amazed με την κατάσταση στο λειτουργικό μας, πιστεύω όμως πως με λίγη υπομονή από το καλοκαίρι και μετά με την αναβάθμιση σε Redstone (Anniversary update την αποκαλεί επίσημα η Ms) τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα!..

Το πρόβλημα που αναφέρεις υπάρχει και "στοιχειώνει" το λειτουργικό μας χρόνια τώρα, από τα γεννοφάσκια του, κακά τα ψέματα...

Έλλειψη αρκετών εφαρμογών, και αυτές που υπάρχουν συνήθως - αλλά όχι πάντοτε - να υπολείπονται λίγο από τις αντίστοιχες των άλλων λειτουργικών...

Η Google γενικά ΔΕΝ έχει εφαρμογές της σε εμάς - πέραν ενός πολύ απλού search app - κατά υπονομευτική κατά πολλούς πολιτική της!..

Οπότε αν θέλεις εφαρμογές για υπηρεσίες της Google, Youtube κλπ θα πρέπει να βρεις από τρίτους, υπάρχουν κάποιες καλές, πχ MetroTube...

Για Gmail & calendar δε θα χρειαστείς έξτρα εφαρμογή, όπως θα διαπιστώσεις μια χαρά θα τα διαχειρίζεσαι από το Outlook mail & calendar, αρκεί να προσθέσεις εκεί τον Google λογαριασμό.

Για τα υπόλοιπα... Viber κλπ κλπ... και εμείς ελπίζουμε να βελτιωθεί η κατάσταση με τον καιρό και να μπουν λίγο πιο ζεστά οι developers στα Windows 10 PC / Mobile.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το καλοσωρισμα. Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο από το λειουργικό για να πω την αλήθεια. Για την ακρίβεια βρίσκεται πολύ πάνω από τις προσδοκίες μου. Είχα ακούσει διαφορα αλλα πρακτικά δεν του λείπει τίποτα. Και είναι και αρκετά ευκολο. Για την google δυστυχώς αυτό που μου λείπει πραγματικά είναι το hangouts. Ολοι οι γνωστοί μου ios & android user το χρησιμοποιούν για μηνύματα και ομιλία. Τέσπα εχω ένα LG Tablet και ψιλοβολεύομαι. Μου άρεσε πάρα πολύ που πήρε όλες τις επαφές μου από το GMAIL και τις πέρασε στο τηλεφώνο, πραγματικά δε το περίμενα και ήταν πολύ ευχαριστη έκπληξη!!!! Για την ώρα το κινητό είναι πολύ value for money και δεν έχει και τα κολήματα που είχε οταν πρωτοβγήκε οπως διαβασα παραπάνω αλλά και σε άλλα site. :rolleyes: Edited by amazed
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το καλοσωρισμα. Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο από το λειουργικό για να πω την αλήθεια. Για την ακρίβεια βρίσκεται πολύ πάνω από τις προσδοκίες μου. Είχα ακούσει διαφορα αλλα πρακτικά δεν του λείπει τίποτα. Και είναι και αρκετά ευκολο. Για την google δυστυχώς αυτό που μου λείπει πραγματικά είναι το hangouts. Ολοι οι γνωστοί μου ios & android user το χρησιμοποιούν για μηνύματα και ομιλία. Τέσπα εχω ένα LG Tablet και ψιλοβολεύομαι. Μου άρεσε πάρα πολύ που πήρε όλες τις επαφές μου από το GMAIL και τις πέρασε στο τηλεφώνο, πραγματικά δε το περίμενα και ήταν πολύ ευχαριστη έκπληξη!!!! Για την ώρα το κινητό είναι πολύ value for money και δεν έχει και τα κολήματα που είχε οταν πρωτοβγήκε οπως διαβασα παραπάνω αλλά και σε άλλα site. :rolleyes:

 

Για hangouts χρησιμοποιώ το ΙΜ+ και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα....

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Για hangouts χρησιμοποιώ το ΙΜ+ και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα....

 

Thanks geovoul you are my savior!!!!! :w00t:

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καινούριο update για το κινητό 10.0.10586.218. Για να δούμε τι καινούριο ήρθε...

 

EDIT: Σίγουρα διόρθωσαν τον Edge, τώρα ανοίγει σφαίρα ο Edge από κλειστός άλλα και η εναλλαγή στα παράθυρα.

 

Μπαταρία και σβελτάδα τα κύρια χαρακτηριστικά με την καινούρια αναβάθμιση.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ηρθε το πληρωμα του χρονου κ απο την αλλη εβδομαδα θα παρω το κινητο.

Θελω να σας ρωτησω καποια πραγματα πριν το παρω.

Πρεπει να προσεξω κ να ρωτησω κατι συγκεκριμενο απο το σκρουτζομαγαζο που θα το παρω;

Π.χ. τι ισχυει με την εγγυηση;

Ποιο χρωμα να προτιμησω το μαυρο η το ασπρο;

Ειδα κ τα 2 κ μου αρεσαν κ τα 2 χρωματα αλλα ειμαι αναποφασιστος.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε το πληρωμα του χρονου κ απο την αλλη εβδομαδα θα παρω το κινητο.

Θελω να σας ρωτησω καποια πραγματα πριν το παρω.

Πρεπει να προσεξω κ να ρωτησω κατι συγκεκριμενο απο το σκρουτζομαγαζο που θα το παρω;

Π.χ. τι ισχυει με την εγγυηση;

Ποιο χρωμα να προτιμησω το μαυρο η το ασπρο;

Ειδα κ τα 2 κ μου αρεσαν κ τα 2 χρωματα αλλα ειμαι αναποφασιστος.

 

Εγγύηση δυο χρόνια από όπου κι αν το πάρεις

Εγώ θα σου πω το άσπρο να πάρεις, είναι πολύ πιο όμορφο από το μουντό μαύρο... Ξεχωρίζει....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 550

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...