Jump to content

Microsoft Lumia 550


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει πολύ βασικά προβλήματα το λειτουργικό. Ίσως το πιο εκνευριστικό είναι οτι δεν ενεργοποιούνται τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας παραμόνο με πολλές επανεκκινήσεις και υπομονή...
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως δουλεύουν μια χαρά εξαρχής.

 

 

Δεν το κανει πάντα αλλά πολύ συχνά αν το κλείσεις και το ανοίξεις. Αν το έχεις συνέχεια ανοικτό και έχουν ενεργοποιηθεί μετά δεν τα "χάνει"

Link to comment
Share on other sites

μια απλή απορία, το ρολόι όταν είναι κλειδωμένο πως φεύγει;
walmlaw σημαινει when a lonely man loves a woman,διαβαζεται κ αναποδα walmlaw,αναποδος δεν ειμαι...
Link to comment
Share on other sites

Το Glance Screen (που μαυρίζει η οθόνη και φαίνεται μόνο η ώρα) λες ή την Οθόνη κλειδώματος...???

 

Για το πρώτο πήγαινε Ρυθμίσεις - Γρήγορη Ματιά....

 

Για το δεύτερο δεν γίνεται...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά όταν λες δεν γίνεται τι εννοείς; θα μένει πάντα η ένδειξη ώρα στο κλείδωμα; δεν το έχω ξανασυναντησει αυτο
walmlaw σημαινει when a lonely man loves a woman,διαβαζεται κ αναποδα walmlaw,αναποδος δεν ειμαι...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά όταν λες δεν γίνεται τι εννοείς; θα μένει πάντα η ένδειξη ώρα στο κλείδωμα; δεν το έχω ξανασυναντησει αυτο

 

Αν εννοείς την Glance Screen, τουλάχιστον στα 8.1 δίνει τη δυνατότητα πλήρους απενεργοποίησής της.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά όταν λες δεν γίνεται τι εννοείς; θα μένει πάντα η ένδειξη ώρα στο κλείδωμα; δεν το έχω ξανασυναντησει αυτο

Το ρολοι απο την οθονη κλειδωματος δεν απενεργοποιειται. Δεν υπαρχει επιλογη, αλλα γιατι να το απενεργοποιησεις;

Η glance screen, οπως ειπαν και οι υπολοιποι, απενεργοποιειται μονιμα.

Link to comment
Share on other sites

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ, γιατί τα 550 και 950 έρχονται με την έκδοση .00 και όχι με την .36! Εφόσον η .36 ειναι η νεότερη έκδοση!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ, γιατί τα 550 και 950 έρχονται με την έκδοση .00 και όχι με την .36! Εφόσον η .36 ειναι η νεότερη έκδοση!

 

 

 

Τωρα προφανώς μας κανεις πλάκα έτσι; Ή δεν έχεις πάρει χαμπάρι οτι σχεδον κάθε βδομαδα η MS δίνει update..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Τωρα προφανώς μας κανεις πλάκα έτσι; Ή δεν έχεις πάρει χαμπάρι οτι σχεδον κάθε βδομαδα η MS δίνει update..

Όχι, δεν έχω ούτε 550 ούτε 950, αν και θα το ήθελα το τελευταίο πολυ! Με το 830 και 8.1 ειμαι, γι αυτό απορώ!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και πως να τα αναβαθμίσουν? Μe μαγικό κόλπο να ενεργοποιήσουν τη συσκευή μέσα στη συσκευασία και να κάνει update? :rolleyes:

 

Μόλις την αγοράσει κάποιος θα κάνει τις απαραίτητες αναβαθμίσεις που είναι διαθέσιμες... Από το κουτί δεν γίνεται αναβάθμιση...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κάθε βδομάδα update λογισμικού εγώ δεν βλέπω πάντως.. Ένα έβγαλαν γενικά. Εκτός και αν εννοείτε εφαρμογών λογισμικού. Επίσης νομίζω χρειάζεται οπωσδήποτε αναβάθμιση το λογισμικό το 550 γιατί αν το έχεις για πρώτο κινητό κουράζει.. Όπως έχω ξανά αναφέρει όμως έχει βελτιωθεί με την αναβάθμιση που είχε βγει, αλλά θέλει πολύ δουλειά ακόμα! Φαίνεται να έχει προοπτικές πάντως.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το παρέλαβα σήμερα από e-shop στα €121, πάντα σε λευκό.

Αύριο θα πάρω nano SIM & θα το ανοίξω.

Εκ πρώτης, δείχνει αρκετά ποιοτική συσκευή για τα χρήματά της.

Ελπίζω να δω σημαντική βελτίωση στο λειτουργικό,

σε σχέση με το Optimus 7 που είχα χρόνια πριν.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα από e-shop στα €121, πάντα σε λευκό.

Αύριο θα πάρω nano SIM & θα το ανοίξω.

Εκ πρώτης, δείχνει αρκετά ποιοτική συσκευή για τα χρήματά της.

Ελπίζω να δω σημαντική βελτίωση στο λειτουργικό,

σε σχέση με το Optimus 7 που είχα χρόνια πριν.

Αν είναι απ' της νέες παρτίδες, ίσως να έχεις και την 10586.29 επάνω! Κανονικά έρχονται με την .0!

Με γεια τη νέα σου συσκευή κι ελπίζω να τη χαρείς περισσότερο απ το Optimus! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Mεγεια! Και να μην έχει την .29 θα σου την βγάλει μέσα από τις ενημερώσεις στις ρυθμίσεις. Δεν χρειάζεσαι το insider. Άλλωστε και να πας να το βάλεις θα σου βγάει μήνυμα ότι εκκρεμεί να εγκαταστήσεις την .29. Σίγουρα θα το ευχαριστηθείς. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος κάτοχος περίπου 1 μήνα τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα 48 ώρες με το 550 & θα γράψω σύντομα 2-3 πράγματα.

Καταρχήν για θήκη πήρα σιλικόνης, από τα public.

Η οποία είναι κάπως χοντροκομμένη (το κουμπί ενεργοποίησης πατιέται με δυσκολία) & αρκετά χαλαρή.

Με απλά λόγια, κοιτάξτε & αλλού.

Με την εκκίνηση της συσκευής, ξεκίνησε & η αναβάθμιση του λογισμικού σε .29,

καθώς & η ενημέρωση των προεγκατεστημένων εφαρμογών (37 αν θυμάμαι καλά), η οποία κράτησε αρκετές ώρες.

Υπομονή να έχει κανείς..

Τα tiles μπορούν να γίνουν πλέον & διάφανα, αλλά δυστυχώς όχι όλα.

Ακόμα & εφαρμογές της microsoft, προτιμούν να φαίνεται το αδιαφανές χρώμα της εφαρμογής στο tile,

παρά της όποιας φωτογραφίας ή φόντου.

Οι εφαρμογές (εμφανώς περισσότερες σε σχέση με το windows phone 7 & πλέον χωρίς σοβαρές ελλείψεις),

εξακολουθούν να έχουν σημαντικές διαφορές σε σχέση με αυτές του android.

Ειδικά το box, που χρησιμοποιώ σαν cloud υπηρεσία, είναι πολύ πίσω σε θέματα ευχρηστίας & σταθερότητας.

Τα ίδια & με το imdb (δεν άλλαξε καθόλου με τα χρόνια, ενώ δεν υπάρχει δυνατότητα να συνδέσεις λογαριασμό!).

Πολύ θετικό βήμα είναι η προσθήκη εφαρμογών από τραπεζικά ιδρύματα, με εξαίρεση την τράπεζα που πληρώνομαι..

Το λογισμικό δείχνει (ακόμα & στην .29), να έχει κάποια bugs & μοιάζει να κυκλοφόρησε κάπως βιαστικά.

Όσο & αν προσπάθησα, δεν κατάφερα να προσθέσω custom ringtone.

Ακολούθησα τις οδηγίες & δεν κατάφερα να κάνω τίποτα παραπάνω, από το να κρασάρουν οι ρυθμίσεις δις..

Οποιαδήποτε βοήθεια, δεκτή.

Θα πει κάποιος & τι έγινε αν δεν μπορείς να βάλεις τους ήχους κλήσεις που χρησιμοποιούσες σε προηγούμενες συσκευές.

Για μένα η εξατομίκευση σε κάποιο os, είναι το α & το ω.

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος, ας μου πει αν & πώς μπορώ να απενεργοποιήσω το ρολόι,

που εμφανίζεται μετά το κλείσιμο της οθόνης, όπως στα nokia μια φορά & ένα καιρό..

Όσο & να έψαξα, δεν βρήκα..

& τι απέγινε το άνοιγμα της οθόνης με διπλό χτύπημα, που είχα δει σε συσκευή φίλου με windows phone 8?

Αποσύρθηκε?

Κατά τα άλλα, το κινητό είναι πραγματικά πολύ καλό για τα χρήματα που ξόδεψα.

Αρκετά σβέλτο στην περιήγηση στα μενού,

αν & υπάρχει μια χρονοκαθυστέρηση στην εκκίνηση των εφαρμογών, καθώς & κάποιο σκάλωμα μέσα στο store.

Η οθόνη είναι πραγματικά άψογη & η μπαταρία άνω του μέσου όρου.

Edited by paschos76
Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα 48 ώρες με το 550 & θα γράψω σύντομα 2-3 πράγματα.

Καταρχήν για θήκη πήρα σιλικόνης, από τα public.

Η οποία είναι κάπως χοντροκομμένη (το κουμπί ενεργοποίησης πατιέται με δυσκολία) & αρκετά χαλαρή.

Με απλά λόγια, κοιτάξτε & αλλού.

Με την εκκίνηση της συσκευής, ξεκίνησε & η αναβάθμιση του λογισμικού σε .29,

καθώς & η ενημέρωση των προεγκατεστημένων εφαρμογών (37 αν θυμάμαι καλά), η οποία κράτησε αρκετές ώρες.

Υπομονή να έχει κανείς..

Τα tiles μπορούν να γίνουν πλέον & διάφανα, αλλά δυστυχώς όχι όλα.

Ακόμα & εφαρμογές της microsoft, προτιμούν να φαίνεται το αδιαφανές χρώμα της εφαρμογής στο tile,

παρά της όποιας φωτογραφίας ή φόντου.

Οι εφαρμογές (εμφανώς περισσότερες σε σχέση με το windows phone 7 & πλέον χωρίς σοβαρές ελλείψεις),

εξακολουθούν να έχουν σημαντικές διαφορές σε σχέση με αυτές του android.

Ειδικά το box, που χρησιμοποιώ σαν cloud υπηρεσία, είναι πολύ πίσω σε θέματα ευχρηστίας & σταθερότητας.

Τα ίδια & με το imdb (δεν άλλαξε καθόλου με τα χρόνια, ενώ δεν υπάρχει δυνατότητα να συνδέσεις λογαριασμό!).

Πολύ θετικό βήμα είναι η προσθήκη εφαρμογών από τραπεζικά ιδρύματα, με εξαίρεση την τράπεζα που πληρώνομαι..

Το λογισμικό δείχνει (ακόμα & στην .29), να έχει κάποια bugs & μοιάζει να κυκλοφόρησε κάπως βιαστικά.

Όσο & αν προσπάθησα, δεν κατάφερα να προσθέσω custom ringtone.

Ακολούθησα τις οδηγίες & δεν κατάφερα να κάνω τίποτα παραπάνω, από το να κρασάρουν οι ρυθμίσεις δις..

Οποιαδήποτε βοήθεια, δεκτή.

Θα πει κάποιος & τι έγινε αν δεν μπορείς να βάλεις τους ήχους κλήσεις που χρησιμοποιούσες σε προηγούμενες συσκευές.

Για μένα η εξατομίκευση σε κάποιο os, είναι το α & το ω.

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος, ας μου πει αν & πώς μπορώ να απενεργοποιήσω το ρολόι,

που εμφανίζεται μετά το κλείσιμο της οθόνης, όπως στα nokia μια φορά & ένα καιρό..

Όσο & να έψαξα, δεν βρήκα..

& τι απέγινε το άνοιγμα της οθόνης με διπλό χτύπημα, που είχα δει σε συσκευή φίλου με windows phone 8?

Αποσύρθηκε?

Κατά τα άλλα, το κινητό είναι πραγματικά πολύ καλό για τα χρήματα που ξόδεψα.

Αρκετά σβέλτο στην περιήγηση στα μενού,

αν & υπάρχει μια χρονοκαθυστέρηση στην εκκίνηση των εφαρμογών, καθώς & κάποιο σκάλωμα μέσα στο store.

Η οθόνη είναι πραγματικά άψογη & η μπαταρία άνω του μέσου όρου.

Το ρολόι δεν απενεργοποιείται και το double tap θα το φέρουν με κάποιο επόμενο update κατά πάσα πιθανότητα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

@paschos76: Δοκίμασες το microsoft ringtone maker? Αναφορικά τώρα με την παραμετροποίηση, ποτέ δεν ήταν αυτό το ατού των win, ούτε νομίζω να γίνει. Έχουν πολύ συγκεκριμένη φιλοσοφία.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γενικά πολυ καλο για τα λεφτα του. Σχετικα γρηγορο και με ωραιο πιασιμο.

Αντιμετωπιζω ενα θεμα ομως, πως αποθηκευω στις επαφες ενα τηλεφωνικο αριθμο απο εισερχομενη κληση;

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα από κάθε κλήση έχει ένα ανθρωπάκι με τρεις παυλες... Πάτα πάνω και μετά αποθήκευση στο κάτω μέρος...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 550

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...