Jump to content

Microsoft Lumia 950


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυο τρεις φορές μετά από φωτογραφία και πριν ολοκληρώσει την επεξεργασία, έκανε reboot. Σας έτυχε;

 

Μου έβαλες ιδέες.

Πήγα σήμερα για περπάτημα. Runtastic pro να μετράει, core player με Παπακωνσταντίνου στο τέρμα, να σου και το φεγγάρι να είναι απίστευτο. Βγάζω, πυροβολω, όλα άψογα. Η συσκευή απλά τα σπάει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έφτιαξε τίποτα.

Ούτε μπαταρία στο wifi

Ούτε το φαινόμενο θερμάστρα χεριών Lumia :lol:

Ούτε το κόλλημα στο ζουμ των φωτογραφιών.

Ούτε το κόλλημα στον edge όπου σε κάποιες σελίδες το touch κολλάει για μερικά δευτερόλεπτα. Πετάει λέμε :p

Τουλάχιστον ξυπνάει και με double tap

 

Δεν μου ζεσταίνονταν ποτέ αλλα η μπαταρία δεν μου βελτιώθηκε ούτε σε μένα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επιτέλους κατάφερα να συγχρονίσω τις επαφές μου από το outlook.com

Έκανα hard reset.

Θα φανεί αν έχασα τζάμπα ένα 4ωρο εγκαθιστώντας τα πάντα από την αρχή.

Το μόνο θετικό είναι ότι γύρισα σε προηγούμενη version της Microsoft camera πριν την δυνατότητα πανοράματος. Και έκοψα τις αυτόματες ενημερώσεις.

 

Η θερμάστρα χεριών συνεχίζει να υφίσταται. :lol:

Η μπαταρία στα ίδια μου φαίνεται.

Άντε να δούμε...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την κάμερα δεν βλέπω καμία διαφορά με παλαιότερες εκδόσεις. Επίσης κάτι δείγματα που βλέπουμε από proshot, νομίζω ότι όσοι αγόρασαν την εφαρμογή τζάμπα λεφτά έδωσαν. :p Δεν εξηγείται πως δεν έχουμε δει κανένα συγκριτικό windows camera vs proshot. Κι όσα δείγματα είδαμε δεν δείχνουν τίποτα το ιδιαίτερο.
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα να συγχρονίσω τις επαφές μου από το outlook.com

Έκανα hard reset.

Θα φανεί αν έχασα τζάμπα ένα 4ωρο εγκαθιστώντας τα πάντα από την αρχή.

Το μόνο θετικό είναι ότι γύρισα σε προηγούμενη version της Microsoft camera πριν την δυνατότητα πανοράματος. Και έκοψα τις αυτόματες ενημερώσεις.

 

Η θερμάστρα χεριών συνεχίζει να υφίσταται. :lol:

Η μπαταρία στα ίδια μου φαίνεται.

Άντε να δούμε...

 

Αυτο με την θερμαστρα δεν το καταλαβαίνω. Ποια συσκευή είχες πριν για να συγκρίνω? Εμενα μονο κατά την γρήγορη φόρτιση ζεσταίνεται. Όχι σαν το Note 7 βέβαια.....:nuke:

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάντως με την κάμερα δεν βλέπω καμία διαφορά με παλαιότερες εκδόσεις. Επίσης κάτι δείγματα που βλέπουμε από proshot, νομίζω ότι όσοι αγόρασαν την εφαρμογή τζάμπα λεφτά έδωσαν. :p Δεν εξηγείται πως δεν έχουμε δει κανένα συγκριτικό windows camera vs proshot. Κι όσα δείγματα είδαμε δεν δείχνουν τίποτα το ιδιαίτερο.

 

Κάποιοι ανέβασαν έντονη κιτρινιλα πάντως. Δεν ξέρω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η κιτρινίλα πάντα υπήρχε. Ωστόσο είναι κάτι που ισχύει σε συγκεκριμένες περιστάσεις. Όταν βλέπουμε την φωτογραφία μόνη της χωρίς να έχουμε κάποιο άλλο δείγμα από άλλη συσκευή μας φαίνεται οκ. Όταν όμως βλέπουμε σύγκριση με άλλη συσκευή η οποία μάλιστα έχει ψυχρά χρώματα που είναι το άκρως αντίθετο, θερμό vs ψυχρό, φαίνεται να είναι περισσότερο έντονο. Έχω φωτογραφίες από παραλία όπου σε μία τα χρώματα είναι άψογα και ακριβώς από το ίδιο σημείο μετακινώντας το κινητό 10 μοίρες φαίνεται αρκετά κίτρινη βλέποντας το ίδιο τοπίο.

 

Επίσης στις βραδινές όπου υπάρχει ένα θέμα με την εστίαση, αυτό που κάνω συνήθως είναι να βγάζω 4-5 φωτογραφίες στην σειρά. Το καλό είναι ότι πατάω το κουμπί και τραβάει γρήγορα, δεν υπάρχουν καθυστερήσεις όπως σε παλαιότερα lumia. Περνώντας έπειτα τις φωτογραφίες στο pc ανοίγω 2 παράθυρα δίπλα δίπλα κάνοντας σύγκριση τις φωτογραφίες σε πραγματική ανάλυση.. δηλαδή στο 100%. Οι 3 στις 5 ενδέχεται να έχουν χάσει λεπτομέρειες οι οποίες βέβαια φαίνονται μόνο στο 100%. Χωρίς ζουμ δεν φαίνεται σημαντική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μου έβαλες ιδέες.

Πήγα σήμερα για περπάτημα. Runtastic pro να μετράει, core player με Παπακωνσταντίνου στο τέρμα, να σου και το φεγγάρι να είναι απίστευτο. Βγάζω, πυροβολω, όλα άψογα. Η συσκευή απλά τα σπάει.

 

Τα σπάει,μαζί σου!Αν δω κάτι παρόμοιο,απλά θα το αναφέρω.Δεν φαντάζομαι τι μπορεί να φταίει, αλλά πάντα από συσκευή σε συσκευή πράγματα παίζουν περίεργα.Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα πάντως.

Edited by niotheros
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

 

Τα σπάει,μαζί σου!Αν δω κάτι παρόμοιο,απλά θα το αναφέρω.Δεν φαντάζομαι τι μπορεί να φταίει, αλλά πάντα από συσκευή σε συσκευή πράγματα παίζουν περίεργα.Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα πάντως.

 

Αν το έκανε σε μένα θα με ενοχλούσε αφάνταστα γιατί χρειάζομαι πολύ την φωτογραφία. Βγάζω πολλές τα μικρούλια μου....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την κάμερα δεν βλέπω καμία διαφορά με παλαιότερες εκδόσεις. Επίσης κάτι δείγματα που βλέπουμε από proshot, νομίζω ότι όσοι αγόρασαν την εφαρμογή τζάμπα λεφτά έδωσαν. :p Δεν εξηγείται πως δεν έχουμε δει κανένα συγκριτικό windows camera vs proshot. Κι όσα δείγματα είδαμε δεν δείχνουν τίποτα το ιδιαίτερο.

 

Μόνο με firmware upgrade θα δούμε αλλαγή στη camera.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Μπορεί κάποιος να μου πει ποιος είναι περίπου ο χρόνος φόρτισης από το 0 έως 100??Ευχαριστώ προκαταβολικά..

 

1:05-1:10.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την θερμαστρα δεν το καταλαβαίνω. Ποια συσκευή είχες πριν για να συγκρίνω? Εμενα μονο κατά την γρήγορη φόρτιση ζεσταίνεται. Όχι σαν το Note 7 βέβαια.....:nuke:

 

 

Meizu M2 Note. Μόνο 2GB, με πολύ φωτεινή αξιόλογη οθόνη, σάντουϊτς κατασκευή με μπαταρία που δεν βγαίνει, παρόμοια μπαταρία και του έπινα το αίμα καλοκαιριάτικα. Αυτονομία καλύτερη, θερμοκρασία πολύ πιο λογική. (Πάντα μέσα σε θήκη όπως και το lumia)

Κανένα bug και πολύ ελαφριά ρομ. Μόνο στην κάμερα έχανε.

Και τώρα με την limo να τραβάω αυτά? :D

 

Edit: Mε το hard reset και την πτώση της θερμοκρασίας περιβάλλοντος τα πράγματα είναι ελαφρώς καλύτερα, απλώς ανεκτά.

Το ξύπνημα ώρες ώρες κολλάει, και η οθόνη δεν ανταποκρίνεται καλά όταν θέλω να τερματίσω κλήση. Με κλείνει ο άλλος και μετά από 5 δευτερόλεπτα ανταποκρίνεται το τηλέφωνο.

 

Εγώ πάντως με την κάμερα δεν βλέπω καμία διαφορά με παλαιότερες εκδόσεις. Επίσης κάτι δείγματα που βλέπουμε από proshot, νομίζω ότι όσοι αγόρασαν την εφαρμογή τζάμπα λεφτά έδωσαν. :p Δεν εξηγείται πως δεν έχουμε δει κανένα συγκριτικό windows camera vs proshot. Κι όσα δείγματα είδαμε δεν δείχνουν τίποτα το ιδιαίτερο.

 

Εγώ βλέπω διαφορά. Και δεν μου λείπει το πανόραμα.

Το Proshot κάνει διαφορά αλλά όχι πάντα. Αντιδρά πολύ καλύτερα στο white balance. Πρέπει να του δώσεις 2 δεύτερα να επιλέξει την σωστή. Η Ms camera δεν αντιδρά καθόλου γρήγορα. Αν επιλέξει τελείωσε. Επιπλέον με το Proshot κατεβάζεις -1 /-2 τον κορεσμό και έχεις άλλη εντελώς εικόνα.

+ τα άλλα καλούδια.

 

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι τα exif του είναι χάλια.

 

Για το firmware δεν αντιλέγω ότι θα βοηθούσε. Αλλά η εξέλιξη στο imaging μάλλον τελείωσε.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν την παλευα με τα android,γυρισα παλι,και η πλακα ειναι οτι πετυχα το 950 που αγορασα...:p,Λοιπον,πως κατεβαζω απο το store τις εφαρμογες που ειχα...???
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν την παλευα με τα android,γυρισα παλι,και η πλακα ειναι οτι πετυχα το 950 που αγορασα...:p,Λοιπον,πως κατεβαζω απο το store τις εφαρμογες που ειχα...???

 

Καλορίζικο και πάλι λοιπόν.

Θα μπεις στο store, θα πατήσεις πάνω αριστερά να σου ανοίξει το μενού και θα μπεις εκεί που λέει "Η βιβλιοθήκη μου".

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το gps?

Δε βρίσκει τη τοποθεσία μου με τίποτα, πέφτει τουλάχιστον 2 km έξω και δεν λοκάρει.

Έχω δοκιμάσει και με τα δεδομένα ανοιχτά και καμία διαφορά

 

Έχω τη πιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού και αναβαθμισμένους χάρτες.

 

Λέτε να έχει θέμα το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ το φοβάμαι....

 

Πώς μπορώ να το καταλάβω?

Έκανα soft reset και τίποτα.

Καμιά ιδέα?

 

Με την εγγύηση τι γίνεται? Από vodafone το έχω πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και πάλι λοιπόν.

Θα μπεις στο store, θα πατήσεις πάνω αριστερά να σου ανοίξει το μενού και θα μπεις εκεί που λέει "Η βιβλιοθήκη μου".

 

ευχαριστω πολυ....να εισαι καλα:rolleyes:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να το καταλάβω?

 

Έκανα soft reset και τίποτα.

 

Καμιά ιδέα?

 

 

 

Με την εγγύηση τι γίνεται? Από vodafone το έχω πάρει.

 

Πάντο σε ένα κατάστημα και θα αναλάβουν αυτοί λογικά

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θέμα με το gps είναι (ίσως ελλατωματική κεραία ή κάτι τέτοιο). Παίρνεις θέση μόνο από την κυψέλη κινητής και γι αυτό βγάζει 2 χιλιόμετρα ακρίβεια. Αν δοκιμάσεις με κάποιο app του store πχ το gps satellite, αν λειτουργεί ο αισθητήρας πρέπει να κλειδώνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα σε εξωτερικό χώρο και να σου δείχνει στίγμα και ακρίβεια μερικών μέτρων.

 

http://prntscr.com/cx9oqn

 

Κάτι παρόμοιο με αυτό δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

Τελικα παραγγειλα απο το Ms store UK το 950 γιατι εχει εξαντληθει σε αλλες χωρες που παιζει η προσφορα με δωρο το continuum. Πιστευω για αυτα τα χρηματα ειναι αυτη τη στιγμη πολυ καλη επιλογη και μιας και με καλυπτει σε τομεις που με ενδιαφερουν πιο πολυ. Ειμαι και κερδισμενος λογω ισοτιμιας £-€, γιατι μου βγηκε 285€ τελικα απο 299€ που το ειχαν τα stores με €. Μου απαντησαν ομως οτι το continuum θα μου σταλει απο 4 μεχρι 12 εβδομαδες, λογω ελλειψης φανταζομαι. Εχω παραγγειλει ηδη μια θηκη πουγκι και μια διαφανη λεπτη καθως και nilkin προστατευτικο τζαμακι. Θα σας πω εντυπωσεις οταν μου ερθει με το καλο.

Γεια σας και παλι! Καλα η Ms δεν παιζεται. Σε 2 μονο ημερες μετα την παραγγελια παρελαβα το δεμα και ειχε μεσα και το continuum ενω μου ειχαν πει οτι θα σταλει αργοτερα. Πρωτες εντυπωσεις πολυ θετικες απο τη συσκευη. Βεβαια ειναι τεραστια η διαφορα σε σχεση με το τιμιο 535 που ειχα τους τελευταιους 9 μηνες. Το continuum δεν εχω προλαβει να το δοκιμασω ακομη. Θα επανελθω στο μελλον με εντυπωσεις και απο τα δυο.

Nokia 3310, Sharp Gx15, Nokia N70, Nokia N73, Nokia N97mini, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 930, Lg Gpad 8.3 V500 4.4.2, Microsoft Lumia 535, Microsoft Lumia 950
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερουμε με σιγουρια αν το εχει δοκιμασει καποιος με miracast συνεργαζετε το 950,η να μην αγορασω...???
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερουμε με σιγουρια αν το εχει δοκιμασει καποιος με miracast συνεργαζετε το 950,η να μην αγορασω...???

 

Σε 950XL παίζει σίγουρα, οπότε θα παίζει και στο μικρό!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θέμα με το gps είναι (ίσως ελλατωματική κεραία ή κάτι τέτοιο). Παίρνεις θέση μόνο από την κυψέλη κινητής και γι αυτό βγάζει 2 χιλιόμετρα ακρίβεια. Αν δοκιμάσεις με κάποιο app του store πχ το gps satellite, αν λειτουργεί ο αισθητήρας πρέπει να κλειδώνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα σε εξωτερικό χώρο και να σου δείχνει στίγμα και ακρίβεια μερικών μέτρων.

 

http://prntscr.com/cx9oqn

 

Κάτι παρόμοιο με αυτό δηλαδή.

 

Όταν λες ακρίβεια μερικών μέτρων εννοείς κάτω από δέκα μέτρα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...