Jump to content

LG V10


fanatikos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τα 4 GB RAM πόσα είναι διαθέσιμα για χρήση? Αν αφαιρέσουμε δηλαδή αυτά που χρειάζεται το σύστημα και το Android. Και επίσης από τα 32 GB μνήμη που έρχεται η συσκευή, πόσα είναι διαθέσιμα στον χρήστη?

Υ.Γ. Σχετικά με την 6.0.1 έκδοση, επειδή έχω μιλήσει με ειδικούς σε service, η γνώμη τους είναι ότι εφόσον είναι διαθέσιμη να εγκατασταθεί, να γίνει επαναφορά και κατόπιν στήσιμο του κινητού (όπως και με προηγούμενες εκδόσεις δηλ.), με την διαφορά όμως ότι η ΜΜ κάνει καλύτερη διαχείριση συστήματος (είναι πιο "ελαφριά") απ'ότι η Lollipop. Διαβάζω παραπάνω όμως ότι έχουν εμφανιστεί διαφορές στην ποιότητα κάμερας και ήχου, όπως επίσης και υπερθέρμανση σε σχέση με την παλιά έκδοση, και προβληματίζομαι..

Υ.Γ.2. Για να το καταλάβω επιτέλους, γιατί δεν το κατέχω... Αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ σημαίνει μέσω σύνδεσης με τον διακομιστή, και LG Bridge μέσω PC εφόσον πρώτα κατέβει το αντίστοιχο πρόγραμμα για το κινητό? Και τι από τα δύο είναι προτιμότερο και φυσικά πιο ασφαλές για την συσκευή να γίνει?

 

Εγω κατεβαζω μονο μεσω ΟΤΑ παντα σε ολες μου τις συσκευες παντα και οταν υπαρχει διαθεσιμη και δουλευει απροσκοπτα και οι μισοι μου φιλοι που βιαστηκαν να την περνανε μεσω πισι ολοι εχουν μικροπροβληματα.Εαν δεν ερθει μεσω οτα το αφηνω οπως ειναι εξαλου το v10 παει νερο.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ειναι ασφαλες μεσω bridge! μην το λες σιγουρα!την εχω πατησει βεβαια παλαιοτερα ,δυο φορες μαλιστα με lg optimus 3d .και τα δυο μου brikaran.Απο τοτε μονο ota εγω!:):)

 

Με την LG κανενα απο τα δυο δεν ειναι σιγουρο παντως. LOL

 

Για το G3 έκοψαν μεσο FOTA την αναβαθμιση (για ΜΜ) γιατι υπηρχαν προβλημα με bootloop και την εχουν μονο διαθεσιμη μεσο PC Suite η Support Tool οπου εκει το προβλημα δεν το παρουσιαζει πλεον (αλλα μπορει να υπαρξουν και εξαιρεσεις). Just saying :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Επειδή σκοπεύω να το αγοράσω μέσα στην εβδομάδα, θέλω να ξέρω αν η συσκευή έρχεται με μεμβράνη προστασίας ή σκέτη οπότε θα πρέπει να την παραγγείλω εγώ? Και δεύτερον θα πρέπει να αγοράσω καινούργια κάρτα sd και αν ναι μέχρι πόσα GB είναι καλό? Γιατί σε κατάστημα μεγάλης αλυσίδας που έχω ρωτήσει μου είπαν ότι η χρήση της υπάρχουσας κάρτας που έχω ήδη στο κινητό μου, ενδεχομένως να δημιουργήσει προβλήματα στη λειτουργία της νέας συσκευής. Και από την άλλη μου σύστησαν το ανώτερο 32άρα sd (ακόμη καλύτερα μου πρότειναν 16 GB), για να μην κολλάει κατά το τρέξιμο... δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν όλα αυτά.

Υ.Γ. Από τα 32 GB που ονομαστικά φέρει η συσκευή, πόσα είναι διαθέσιμα για χρήση? Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Επειδή σκοπεύω να το αγοράσω μέσα στην εβδομάδα, θέλω να ξέρω αν η συσκευή έρχεται με μεμβράνη προστασίας ή σκέτη οπότε θα πρέπει να την παραγγείλω εγώ? Και δεύτερον θα πρέπει να αγοράσω καινούργια κάρτα sd και αν ναι μέχρι πόσα GB είναι καλό? Γιατί σε κατάστημα μεγάλης αλυσίδας που έχω ρωτήσει μου είπαν ότι η χρήση της υπάρχουσας κάρτας που έχω ήδη στο κινητό μου, ενδεχομένως να δημιουργήσει προβλήματα στη λειτουργία της νέας συσκευής. Και από την άλλη μου σύστησαν το ανώτερο 32άρα sd (ακόμη καλύτερα μου πρότειναν 16 GB), για να μην κολλάει κατά το τρέξιμο... δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν όλα αυτά.

Υ.Γ. Από τα 32 GB που ονομαστικά φέρει η συσκευή, πόσα είναι διαθέσιμα για χρήση? Ευχαριστώ και πάλι.

 

Βλακείες σου είπαν. Εγώ μόλις έβαλα μέσα μια 128άρα κάρτα και την διαβάζει μια χαρά.

Η συσκευή έρχεται με μεμβράνη προστασίας αλλά καλύτερα θα ήταν να αγοράσεις ένα tempered glass για ακόμα μεγαλύτερη προστασία και για να μη χάσεις την αίσθηση του γυαλιού στο δάχτυλο σου. Γιατί ως γνωστών η απλή πλαστική μεμβράνη κολλάει, γεμίζει δαχτυλιές πιο εύκολα και δεν είναι όμορφη εμφανισιακά.

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Επειδή σκοπεύω να το αγοράσω μέσα στην εβδομάδα, θέλω να ξέρω αν η συσκευή έρχεται με μεμβράνη προστασίας ή σκέτη οπότε θα πρέπει να την παραγγείλω εγώ? Και δεύτερον θα πρέπει να αγοράσω καινούργια κάρτα sd και αν ναι μέχρι πόσα GB είναι καλό? Γιατί σε κατάστημα μεγάλης αλυσίδας που έχω ρωτήσει μου είπαν ότι η χρήση της υπάρχουσας κάρτας που έχω ήδη στο κινητό μου, ενδεχομένως να δημιουργήσει προβλήματα στη λειτουργία της νέας συσκευής. Και από την άλλη μου σύστησαν το ανώτερο 32άρα sd (ακόμη καλύτερα μου πρότειναν 16 GB), για να μην κολλάει κατά το τρέξιμο... δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν όλα αυτά.

Υ.Γ. Από τα 32 GB που ονομαστικά φέρει η συσκευή, πόσα είναι διαθέσιμα για χρήση? Ευχαριστώ και πάλι.

 

Εχει μεμβρανη απο μαμα εγω με αυτη το δουλευω ειναι μια χαρα αν εχεις σκοπο να αποθηκευεις πολλα βιντεο μια 64 τουλαχιστον ειναι οτι πρεπει διαθεσιμο χωρο το τηλεφωνο εχει 22 23 γκιγκα περιπου

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη κάτω από άμεσο ηλιακό φως, πως φαίνεται? Είναι τόσο φωτεινή ώστε να μπορείς να την χειριστείς ακόμη και με γυαλιά ηλίου? Και σε ότι αφορά την sd card που έχω στο κινητό μου, θα πρέπει πρώτα να την διαμορφώσω ή μπορώ να την περάσω απευθείας χωρίς πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί σε κατάστημα μεγάλης αλυσίδας που έχω ρωτήσει μου είπαν ότι η χρήση της υπάρχουσας κάρτας που έχω ήδη στο κινητό μου, ενδεχομένως να δημιουργήσει προβλήματα στη λειτουργία της νέας συσκευής. Και από την άλλη μου σύστησαν το ανώτερο 32άρα sd (ακόμη καλύτερα μου πρότειναν 16 GB), για να μην κολλάει κατά το τρέξιμο... δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν όλα αυτά.

 

Δεν ισχύουν καθόλου όλα αυτά. Μάλιστα στις πρώτες συσκευές που πουλούσε το amazon, το έδινε πακέτο με κάρτα 200GB που δουλεύει άψογα!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έγινε κατανοητό, για αυτό ας το θέσω πιο απλά. Όπως είναι τώρα η sd στο κινητό μου με φώτο και βίντεο, μπορώ να την περάσω απευθείας στο LG ή θα πρέπει πρώτα να κάνω format? Υ.Γ. Ένα γεγονός πάντως που με φρενάρει για να το παραγγείλω, είναι τα διάφορα θέματα που έχουν εμφανιστεί με την αναβάθμιση στη νέα έκδοση ( υπερθέρμανση, διαφορά στην ποιότητα κάμερας και ήχου κ.α.) Ακόμα αναφέρθηκε πιο πάνω πως υπάρχει πρόβλημα ακόμη και με την σύνδεση με τον διακομιστή. Επειδή εύκολα δημιουργούνται εντυπώσεις, μπορεί κάποιος επιτέλους να μας πει υπεύθυνα τι ισχύει από όλα αυτά που ακούγονται και γράφονται και τι όχι. Θεωρώ πως αυτός άλλωστε είναι και ο ουσιαστικός ρόλος των φόρουμ, δηλαδή η σωστή πληροφόρηση.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Επειδή σκοπεύω να το αγοράσω μέσα στην εβδομάδα, θέλω να ξέρω αν η συσκευή έρχεται με μεμβράνη προστασίας ή σκέτη οπότε θα πρέπει να την παραγγείλω εγώ? Και δεύτερον θα πρέπει να αγοράσω καινούργια κάρτα sd και αν ναι μέχρι πόσα GB είναι καλό? Γιατί σε κατάστημα μεγάλης αλυσίδας που έχω ρωτήσει μου είπαν ότι η χρήση της υπάρχουσας κάρτας που έχω ήδη στο κινητό μου, ενδεχομένως να δημιουργήσει προβλήματα στη λειτουργία της νέας συσκευής. Και από την άλλη μου σύστησαν το ανώτερο 32άρα sd (ακόμη καλύτερα μου πρότειναν 16 GB), για να μην κολλάει κατά το τρέξιμο... δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν όλα αυτά.

Υ.Γ. Από τα 32 GB που ονομαστικά φέρει η συσκευή, πόσα είναι διαθέσιμα για χρήση? Ευχαριστώ και πάλι.

 

Ίσως ο πωλητής δεν κατάλαβε καλά το τι του είπες. Κάθε συσκευή υποστηρίζει sd card μέχρι κάποιο μέγεθος. Το v10 υποστηρίζει μέχρι 2ΤΒ δηλαδή πρακτικά όλες όσες κυκλοφορούν σήμερα (μέχρι 200GB) και όσες κυκλοφορήσουν την επόμενη 5ετία τουλάχιστον. Το τι χωρητικότητα να πάρεις εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις αλλά θεωρώ ότι 64 είναι υπεραρκετά για τον περισσότερο κόσμο. Βασικότερο όμως είναι να πάρεις μία κάρτα class 10 ή και καλύτερη γιατί η συσκευή γράφει (και θα διαβάζει) μεγάλα αρχεία ειδικά video άρα η κάρτα πρέπει να είναι γρήγορα. Μια καλή κάρτα για την συσκευή είναι η samsung evo. Πάντως να έχεις υπόψη αυτό που έγραψα πιο πάνω ότι όλες οι συσκευές διαβάζουν μέχρι κάποια χωρητικότητα. Μπορεί το v10 να μην έχει τέτοιο θέμα όπως και σχεδόν όλα τα high και mid range τηλέφωνα σήμερα αλλά εάν μια μεγάλη κάρτα την βάλεις σε μία low specs συσκευή μπορεί να μην την διαβάσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προφανώς δεν έγινε κατανοητό, για αυτό ας το θέσω πιο απλά. Όπως είναι τώρα η sd στο κινητό μου με φώτο και βίντεο, μπορώ να την περάσω απευθείας στο LG ή θα πρέπει πρώτα να κάνω format? Υ.Γ. Ένα γεγονός πάντως που με φρενάρει για να το παραγγείλω, είναι τα διάφορα θέματα που έχουν εμφανιστεί με την αναβάθμιση στη νέα έκδοση ( υπερθέρμανση, διαφορά στην ποιότητα κάμερας και ήχου κ.α.) Ακόμα αναφέρθηκε πιο πάνω πως υπάρχει πρόβλημα ακόμη και με την σύνδεση με τον διακομιστή. Επειδή εύκολα δημιουργούνται εντυπώσεις, μπορεί κάποιος επιτέλους να μας πει υπεύθυνα τι ισχύει από όλα αυτά που ακούγονται και γράφονται και τι όχι. Θεωρώ πως αυτός άλλωστε είναι και ο ουσιαστικός ρόλος των φόρουμ, δηλαδή η σωστή πληροφόρηση.

 

Φίλε δεν θα έπρεπε να σε φρενάρει ένα τέτοιο γεγονός. Πιθανόν πολλοί που αναφέρουν τα προβλήματα να έχουν κάνει την αναβάθμιση με λάθος τρόπο δηλαδή χωρίς επαναφορά του τηλεφώνου πριν την αναβάθμιση αλλά και μετά (αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές όταν βάζουμε ένα νέο λειτουργικό όπως η νέα έκδοση android). Αλλά ακόμη και αν πράγματι υπάρχει θέμα το ξαναγυρνάς στην 5.1 που λειτουργεί αποδεδειγμένα μια χαρά. Μερικές φορές δεν πρέπει να στεκόμαστε στα νούμερα εκδόσεων αλλά στην ουσία

Link to comment
Share on other sites

Kανενα προβλημα υπερθερμανσης με αναβαθμιση μεσω LG Bridge και WIN 10.

Η μπαταρια μου φαινετε ακομα καλυτερη,κανενα θεμα στον ηχο,φωτογραφικη δεν εχω δοκιμασει ακομη.

 

Ολα καλα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αν δεν ερθει ΟΤΑ δεν κουνιεμαι απο την 5.1.1 μια χαρα δουλευει η τηλεφωναρα μου .
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα περιμένω για ΟΤΑ. Ελπίζω να είναι σωστά φτιαγμένη η αναβάθμιση και να μην ψάχνουμε μετά από λίγο για roll back κλπ

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το lg bridge στον υπολογιστή σου.

Συνδέεις το κινητο μέσω usb με τον υπολογιστή σου και ζητάς ενημέρωση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το lg bridge στον υπολογιστή σου.

Συνδέεις το κινητο μέσω usb με τον υπολογιστή σου και ζητάς ενημέρωση λογισμικού.

 

Θελει factory reset πρωτα να ειναι το κινητο αδειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι η 6.0 . Δε βλεπω καποια προβληματα. Η μπαταρια βλεπω ειναι στα ιδια,μετρια γενικα για τη δικη μου χρηση.

Τα καλα της 6.0 και για τα οποια την εβαλα μεσω pc ειναι:

1) adaptive brightness,δε λειτουργεί τέλεια, αλλα καλυτερα απ το σκετο auto της 5.1.1

2) Κανονικο silent mode,πριν επρεπε να κανεις αρκετα κλικ μεσω του "μην ενοχλειτε" και ειχε μονιμη ειδοποιηση στην κουρτινα ειδοποιήσεων.

3) Ειχα ενα bug που ειδα ειχαν και αλλοι σε καποια φορουμς: Με τη συνδεση ακουστικων πεταγε στο άσχετο το google now. Νομιζα οφειλοταν στα ακουστικα μου,αλλα διαβασα το έκανε και σ αλλους. Στην 6.0 δε μου το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι η 6.0 . Δε βλεπω καποια προβληματα. Η μπαταρια βλεπω ειναι στα ιδια,μετρια γενικα για τη δικη μου χρηση.

Τα καλα της 6.0 και για τα οποια την εβαλα μεσω pc ειναι:

1) adaptive brightness,δε λειτουργεί τέλεια, αλλα καλυτερα απ το σκετο auto της 5.1.1

2) Κανονικο silent mode,πριν επρεπε να κανεις αρκετα κλικ μεσω του "μην ενοχλειτε" και ειχε μονιμη ειδοποιηση στην κουρτινα ειδοποιήσεων.

3) Ειχα ενα bug που ειδα ειχαν και αλλοι σε καποια φορουμς: Με τη συνδεση ακουστικων πεταγε στο άσχετο το google now. Νομιζα οφειλοταν στα ακουστικα μου,αλλα διαβασα το έκανε και σ αλλους. Στην 6.0 δε μου το κανει.

Καλα δε θα συμφωνησω για την αυτοματη φωτεινοτητα γιατι ηταν τελεια καταπληκτικη μετρηση κατ εμε,αλλα με την αθορυβη λειτουργια τι προβλημα ειχες;απο την κουρτινα με μια κινηση μπαινει ποια κλικ απο το μην ενοχλειται λες;Οσο για το μπαγκ που λες σε εμενα δεν το κανει.

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλα δε θα συμφωνησω για την αυτοματη φωτεινοτητα γιατι ηταν τελεια καταπληκτικη μετρηση κατ εμε,αλλα με την αθορυβη λειτουργια τι προβλημα ειχες;απο την κουρτινα με μια κινηση μπαινει ποια κλικ απο το μην ενοχλειται λες;Οσο για το μπαγκ που λες σε εμενα δεν το κανει.

Η αυτόματη φωτεινότητα θα συμφωνήσω κι εγώ είναι η καλύτερη που έχω δει από όλες τις συσκευές που έχω αλλάξει. Απλά κορυφαία.

Για τον ήχο, μάλλον ο φίλος εννοεί το ότι μπαίνει η δόνηση μαζί με το αθόρυβο και όχι μόνο αθόρυβο χωρίς δόνηση.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτόματη φωτεινότητα θα συμφωνήσω κι εγώ είναι η καλύτερη που έχω δει από όλες τις συσκευές που έχω αλλάξει. Απλά κορυφαία.

Για τον ήχο, μάλλον ο φίλος εννοεί το ότι μπαίνει η δόνηση μαζί με το αθόρυβο και όχι μόνο αθόρυβο χωρίς δόνηση.

Ε και;σιγα το κακο ας χαμηλωνει την ενταση της δονησης στο 0 .Δεν μπορω να καταλαβω πως ψαχνουμε καποιοι να βρουμε θεμα σε μια συσκευη που αν μη τι αλλο ειδικα στην τωρινη τιμη ειναι οτι πιο πληρες υπαρχει στην αγορα και τουμπανο.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Για οσους θέλουν να επιστρέψουν από 6.0 σε 5.1.1.

 

http://forum.xda-developers.com/lg-v10/general/guide-lg-v10-stock-firmware-to-stock-t3224170

 

η 2η μέθοδος με το lg flash tool είναι γνωστή και για οσους έπαιζαν και με το g2.

 

Μπορει φυσικα και οποιος θέλει να περάσει και την 6.0 ξανα...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της φωτεινοτητας ειναι καπως υποκειμενικό, γιατι καθενας εχει διαφορετικη προτιμηση τι είναι επαρκες. Είναι και επιλογη των εταιρειων ,για χαμηλη κατανάλωση. Πιο πολυ μ ενοχλουσε οτι ηταν υπερευαισθητη και ανεβοκατεβαινε μεταξυ 0-100 πολυ ευκολα και αποτομα. Και τώρα ανεβοκατεβαινει,απλα σε μη ακραιες καταστασεις φωτισμου παει(συνηθως) εκει που το θετεις. Σιγουρα δεν εχει την καλυτερη αυτοματη φωτεινοτητα,ειχα s5/6 που ηταν σκαλες ανωτερα στον τομεα αυτο.

Στην 5.1.1 δεν εχει καλο silent mode,τελος. Το να ανεβοκατεβαζεις την ενταση για να πας στο αθορυβο δεν το χρειαζοταν ουτε το πρωτο μου κινητο το 2000,οι κατασκευαστες ευτυχως καταλαβαν την πατατια της google με το do not disturb και εβαλαν δικη τους αθορυβη ρυθμιση εν τελει.

Ολα αυτα τα θεματα με φωτεινοτητα,αθορυβο,google now κτλ. ειναι ησσονος σημασιας και τελικα λυθηκαν. Στο google απασχολουν αρκετους,δεν ειμαι ο μονος και απλα τα επισημανα.Σαν οφ τοπικ να ξεκαθαρισω εδω ομως κατι για 1 κ τελευταια φορα: Δεν υπαρχει περιπτωση να στρογγυλεψω τις παρατηρησεις μου για κανεναν ανθρωπο και λογο,ουτε ψαχνομαι να γκρινιαξω ή να αποθεωσω. Ελεος,τοσες συσκευες αλλαξα/θ αλλαξω. Η συσκευη ειναι πολυ καλη κ ξεχωριστη,τελειο vfm,αλλα οχι και αψογη. Ειχα καιρο να δω phablet με τοσο μετρια μπαταρια,εχει καποιες ανομοιογενειες στο φωτισμο το πανελ,λιγο ο,τι να ναι η αυτοματη φωτεινοτητα. Τιποτε το απαραδεκτο,απλα υπαρχουν ναυαρχιδες που δεν εχουν τετοια θεματα. Δεν πλησιάζει καν τα note 5/ edge plus,αλλα ειναι κ αρκετα φθηνοτερο. Ειναι στο επιπεδο note 4 ή του lenovo της υπογραφης μου που χρησιμοποιω παραλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη ειναι πολυ καλη κ ξεχωριστη,τελειο vfm,αλλα οχι και αψογη. Ειχα καιρο να δω phablet με τοσο μετρια μπαταρια,εχει καποιες ανομοιογενειες στο φωτισμο το πανελ,λιγο ο,τι να ναι η αυτοματη φωτεινοτητα. Τιποτε το απαραδεκτο,απλα υπαρχουν ναυαρχιδες που δεν εχουν τετοια θεματα. Δεν πλησιάζει καν τα note 5/ edge plus,αλλα ειναι κ αρκετα φθηνοτερο. Ειναι στο επιπεδο note 4 ή του lenovo της υπογραφης μου που χρησιμοποιω παραλληλα.

 

Αν συγκρίνεις το Note 5 με το V10, είσαι εκτός θέματος... Το V10 δεν το αγοράσαμε γιατί "ήταν φθηνότερο"... Εγώ έδωσα κοντά 550 ευρώ για το δίκαρτο, και όταν τα έσκαγα ήξερα γιατί τα έσκαγα. Δε θα μπορούσα να πάρω το Note 5? Πανεύκολα. Ούτε καν όμως... Για μένα το Note 5 είναι μακράν η χειρότερη και η πιο κοροϊδία συσκευή που έχει βγάλει η Samsung.

Το V10 το αγοράσαμε γιατί είναι η πιο all around featured συσκευή αυτή τη στιγμή στον κόσμο. Πουθενά αλλού δε θα βρεις όλα αυτά τα στοιχεία μαζεμένα :

Δίκαρτη έκδοση, κάρτα SD, αποσπώμενη μπαταρία, IR Blaster, ραδιόφωνο, δαχτυλικό αποτύπωμα σε σωστή θέση και όχι εκεί που το έχει η Samsung (έχω και Note 4 και μία που το χρησιμοποίησα, και μία "γεια σας"), Gorilla Glass 4, κάρτα ήχου hi-fi, ανθεκτικότητα βάση στρατιωτικών προδιαγραφών, καλύτερη κάμερα για φωτογραφίες και manual mode στο βίντεο, διπλή μπροστινή κάμερα για selfies, και δεύτερη οθόνη για να την κάνεις ότι θες.

Σαφώς και έχει και μειονεκτήματα, όπως η ποιότητα της οθόνης που θα μπορούσε να είναι καλύτερη, το light bleeding που υπάρχει στη δεύτερη οθόνη, ή η αυτόματη φωτεινότητα. Ποιος νοιάζεται όμως.... Αυτά δεν είναι deal breakers. Η ουσία κρύβεται αλλού, και άσε τη Samsung να κουρεύεται.

 

Και όσον αφορά τη μπαταρία, έλεος πια έχω βαρεθεί να το ακούω γενικότερα για πολλές συσκευές. Δε ζούμε σε σπηλιές, ούτε μας χρεώνουν 1000 ευρώ την κιλοβατώρα. Όποιος θέλει να βρει πρίζα βρίσκει. Και φορτίζει μάλιστα με fast charger αδιαφορώντας για τη ζωή της μπαταρίας, αφού όποτε θέλει με ελάχιστο κόστος αγοράζει καινούργια. Για πηγαίνει στο fora του Note 5 και ρώτα πόσοι φορτίζουν με fast charger και πόσοι με 1A να δούμε τι θα απαντήσουν. Επίσης όποιος ξυπνάει το πρωί και έρχεται το βράδυ σπίτι έχει τρόπους να μην μείνει από μπαταρία. Πολλούς....

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, κάτοχος και εγώ σήμερα αυτού του υπέροχου κινητού σε μαύρο χρώμα, προέλευσης Ρουμανίας και 603 παρτίδας

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...