Jump to content

Meizu Pro 5


antdel_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλη σαρακοστή παιδια!

μια ερωτηση,οταν αποθηκεύονται φωτος από το κιν στο pc δειχνουν κατώτερες ποιοτικα?δηλ ενώ στο κιν φαινονται τελειες στην οθονη του υπολογιστη δειχνουν χειρότερες?φιλος με mx4 ειχε αυτό το πρόβλημα κ μου ειχε πει ότι ηταν γενικοτερα πρόβλημα στα mx4.υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι αντιστοιχο κ στο pro 5?

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλη σαρακοστή παιδια!

μια ερωτηση,οταν αποθηκεύονται φωτος από το κιν στο pc δειχνουν κατώτερες ποιοτικα?δηλ ενώ στο κιν φαινονται τελειες στην οθονη του υπολογιστη δειχνουν χειρότερες?φιλος με mx4 ειχε αυτό το πρόβλημα κ μου ειχε πει ότι ηταν γενικοτερα πρόβλημα στα mx4.υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι αντιστοιχο κ στο pro 5?

 

Σαφώς και αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα μόνο του mx4..Βασικά δεν αποτελεί καν πρόβλημα.

 

Σκέψου ότι στο κινητό το βλέπεις σε μια οθόνη 5-5 inches ενώ στον υπολογιστή βλέπεις το κανονικό ας πούμε μέγεθος... Λογικό να δείχνει χειρότερη. Άσε δε που και οι οθόνες πολλών κινητών πλέον ποιοτικά είναι πολύ καλύτερες από αυτές των υπολογιστών (αναλόγως και τον υπολογιστή βέβαια)

 

Όσο για το μέγεθος, σκέψου π.χ όταν βλέπεις video στο youtube 360p ανάλυση και πατάς Full Screen. η ποιότητα αν την αφήσεις σε αυτήν την ανάλυση θα χειροτερέψει στο Full Screen!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα μόνο του mx4..Βασικά δεν αποτελεί καν πρόβλημα.

 

Σκέψου ότι στο κινητό το βλέπεις σε μια οθόνη 5-5 inches ενώ στον υπολογιστή βλέπεις το κανονικό ας πούμε μέγεθος... Λογικό να δείχνει χειρότερη. Άσε δε που και οι οθόνες πολλών κινητών πλέον ποιοτικά είναι πολύ καλύτερες από αυτές των υπολογιστών (αναλόγως και τον υπολογιστή βέβαια)

 

Όσο για το μέγεθος, σκέψου π.χ όταν βλέπεις video στο youtube 360p ανάλυση και πατάς Full Screen. η ποιότητα αν την αφήσεις σε αυτήν την ανάλυση θα χειροτερέψει στο Full Screen!

 

εχει λογικη αυτό φιλε μου συμφωνω.το περιεργο είναι ότι εγω πχ δεν βλεπω διαφορα ποιοτητας στις φωτος μου ειτε είναι στο κιν μου (mi3) ειτε τις περασω στον υπολογιστη.για αυτω αναρωτηθηκα μηπως είναι θεμα του mx4 ή της meizu γενικοτερα.σε ευχαριστω για την απαντηση. :)

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Το είχα με όλα μου τα smartphone εκτός αυτών που έχουν κακή ανάλυση οθόνης. Από τότε που πήγα σε 1080p κινητά, οι φωτογραφίες φαίνονται καλύτερα στις οθόνες των κινητών.
Link to comment
Share on other sites

Μα το meizu mx4 δεν έχει Amoled οθονη

 

Για το pro 5 νόμιζα, δεν διάβασα όλα τα σχόλια :lol:

Γενικώς παίζει ρόλο πολύ η οθόνη πάντως ( είτε της συσκευής, είτε του υπολογιστή ) στο πως θα τα δεις. ( εκτός από τις διαστάσεις σαφώς )

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειναι καπιος ν ειχαι κ το xiaomi mi note pro και ετο meizu pro 5 ?

 

να μου την γνωμη του?

 

διαφορες κ τι παιζει μεταξη αυτον τον 2?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα παιδια ειναι καπιος ν ειχαι κ το xiaomi mi note pro και ετο meizu pro 5 ?

 

να μου την γνωμη του?

 

διαφορες κ τι παιζει μεταξη αυτον τον 2?

 

Ρωτάς σε λάθος μέρος φίλε μου, εδώ συζητάμε για τη συσκευή του τίτλου και μόνο. Για σύγκριση συσκευών απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Γνωρίζει κάποιος πως θα λύσω ένα πρόβλημα με το fingerprint στην έκδοση 5.1.3.0Α που φοράει το κινητό μου.

Εκτός από το να την ξανά εγκαταστήσω γιατί μέχρι να το φέρω στα μέτρα μου το κινητό με πήρε μέρες... Ειδικά με τα permission κλπ

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΞΟΙΚΙΩΜΕΝΟΣ . ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΕΧΩ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ MEIZU PRO 5 . ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ PPI CALIBRATION; ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΠΟ; ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΩ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΤΛ. ΕΠΙΣΗΣ , AN ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΞΗΣΗ PPI ; ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ;

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

 

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή μόλις χθες παρέλαβα την συγκεκριμένη συσκευή (έχω σίγουρα την κινέζικη έκδοση η οποία είναι μεταγενέστερη σίγουρα από την διεθνή έκδοση) , εάν είναι σκόπιμο να κατεβάσω τη διεθνή έκδοση υποβαθμίζοντας την έκδοση που έχω τώρα ή να παραμείνω στην κινέζικη. Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν , με ποιο τρόπο θα μπορούσα να αυξήσω το ppi της συσκευής -θέλω να το φτάσω στα 430-440 ppi , ελπίζοντας ότι θα βελτιώσω έτσι την ποιότητα σε βίντεο και φωτογραφίες -, καθώς επίσης και αν υπάρχει τρόπος καλύτερης ρύθμισης χρωμάτων με κάποιο τρόπο ώστε να βελτιωθεί η ποιότητα απόδοσης των χρωμάτων στην οθόνη (calibration). Ελπίζω να μην κούρασα , ευχαριστώ.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσουμε ότι η Μeizu δεν έχει δικαιώματα για play store; Πρέπει να κάνουμε Root; Ούτε υπάρχει τρόπος να βάλουμε δικαιώματα ως ατομικοί χρήστες; Αν πρέπει να κάνουμε root με ποιο τρόπο να το κάνω ; Χρήστης ΜΕΙΖU PRO 5
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο store που έχει και κατέβασε το google installer...θα σου βάλει όλες τις εφαρμογές μαζί και το play store...για το root ψάξε λίγο το νήμα της meizu
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσουμε ότι η Μeizu δεν έχει δικαιώματα για play store; Πρέπει να κάνουμε Root; Ούτε υπάρχει τρόπος να βάλουμε δικαιώματα ως ατομικοί χρήστες; Αν πρέπει να κάνουμε root με ποιο τρόπο να το κάνω ; Χρήστης ΜΕΙΖU PRO 5

Root κάνεις μέσα από την ίδια συσκευή.. Πρέπει όμως να κάνεις flyme account για να στο εμφανίσει..

Όταν κάνεις Ροοτ μετά θα κατεβάσεις από play to superSU και θα δώσεις δικαιώματα όπου θες.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος απο σημερα κ εγω του pro 5. Ενταξει τα λογια ειναι περιττα...ισως να ειχα να νοιωσω ετσι απο το 3gs..!
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως χρησιμοποίησα το flyme account και μέσα από κει κάνοντας κάτι ρυθμίσεις κατέβασα αργότερα το play store. Δεν ξέρω πάντως αν αυτό που έκανα ήταν root της συσκευής η απλή προσθήκη του playstore. Δεν μπόρεσα να το κάνω άμεσα και έτσι τώρα δε θυμάμαι την διαδικασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αδερφέ ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως χρησιμοποίησα το flyme account και μέσα από κει κάνοντας κάτι ρυθμίσεις κατέβασα αργότερα το play store. Δεν ξέρω πάντως αν αυτό που έκανα ήταν root της συσκευής η απλή προσθήκη του playstore. Δεν μπόρεσα να το κάνω άμεσα και έτσι τώρα δε θυμάμαι την διαδικασία. Ευχαριστώ για όλα πάντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Root κάνεις μέσα από την ίδια συσκευή.. Πρέπει όμως να κάνεις flyme account για να στο εμφανίσει..

Όταν κάνεις Ροοτ μετά θα κατεβάσεις από play to superSU και θα δώσεις δικαιώματα όπου θες.

 

Αδερφέ ευχαριστώ για όλα . Χρησιμοποίησα το flyme account αλλά μάλλον έκανα απλά προσθήκη playstore και όχι γενικό root. Δεν θυμάμαι γιατί δεν το έκανα αμέσως . Ευχαριστώ για όλα πάντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγαινε στο store που έχει και κατέβασε το google installer...θα σου βάλει όλες τις εφαρμογές μαζί και το play store...για το root ψάξε λίγο το νήμα της meizu

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κατέβασα όντως το play store από το google installer. Πάντως η διαδικασία έγινε δυνατή όταν τροποποίησα κάτι ρυθμίσεις από το flyme account. Απλά επειδή δεν το έκανα άμεσα και τώρα έχουν περάσει μέρες δεν θυμάμαι να περιγράψω ακριβώς τις ρυθμίσεις για όσους τυχόν έχουν το ίδιο θέμα. Σε ευχαριστώ και πάλι για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καμία custom rom έχει βρει κανείς να δοκιμάσουμε;;;

 

εχεις την κινεζικη εκδοση ή την διεθνη;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει για την κινεζικη?

 

οχι.Μονο για την international.

 

δεν εχει πολλες διαφορες απλα ειναι καθαρισμενη και οι ειδοποιησεις φτανουν καρφι,ομως χανεις 20% απο την μπαταριαρα του θηριου.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

εχεις την κινεζικη εκδοση ή την διεθνη;

 

υπαρχει για την κινεζικη?

 

οχι.Μονο για την international.

 

δεν εχει πολλες διαφορες απλα ειναι καθαρισμενη και οι ειδοποιησεις φτανουν καρφι,ομως χανεις 20% απο την μπαταριαρα του θηριου.

 

έχω οποια έκδοση χρειάζεται,δεν έχω τέτοια κωλύματα :P για στείλετε κανένα linkακη γράψτε καμια λεπτομέρεια αν έχετε διαβάσει κάτι.

γιατί φιλε χάνεις την αυτονομία ισα ισα δεν θα έπρεπε να σου δίνει κιόλας εφόσον είναι ποιο καθαρή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση αυτή η εφαρμογή luckymoney service τι ρόλο βαράει; είναι εφαρμογή συστήματος και δεν μπορώ να την πετάξω μιας και δεν είναι ρουτ η συσκευή.
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι θα παρει ομως το πότε ειναι αγνωστο.

Έως ότου βγει η συγκεκριμένη έκδοση υπάρχει στο google play η εισαγωγή της marshmollow. Αυτή μάλλον ισχύει για όλες τις συσκευές tablet και τηλέφωνα. Άρα μέχρι να προβλεφθεί για το pro 5 (λογικά θα βγει μετά το pro 6 ) ίσως αυτή να είναι η απάντηση. Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...