Jump to content

Meizu Pro 5


antdel_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρουσιαστηκε σημερα η νεα ναυαρχιδα της Meizu, που ονομαζεται meizu pro 5 και εχει τα εξης χαρακτηριστικα:

 

 

 

Οθονη: 5.7" diamon super amoled, fhd @1920x1080 (387ppi), 2.5D arc glass, Corning Gorilla Glass 3

 

Σωμα: Unibody aluminium

Διαστασεις: 156.7χ78x7.5 mm, 168 γρ. βαρος

Cpu: Exynos 7420 , 14nm (ιδιος με του s6, s6+, note 5)

 

Gpu: mali t760 mp8

 

OS: flyme4.5 και απο 15 Νοεμβριου το stable flyme 5, αν καταλαβα καλα. Παραλληλα το απλο mx5 θα μπορει να παρει testing εκδοσεις του flyme5 απο την ερχομενη Παρασκευη.

 

Ram: βγαινει σε 2 εκδοσεις, με 3gb και 4gb LPDDR4

 

Rom: 32/64gb 16nm UFS 2.0 flash memory

 

Μπαταρια 3050mAh

 

Καμερα sony imx 230, 21mp, 24fps, phase focus, 0.7sec για ενεργοποιηση καμερας

 

Γρηγορη φορτιση mCharge 2, 65% φορτιση σε μιση ωρα

 

Συστημα ηχου HiFi 2.0, sound vhips OPA1612 ES9018K2M

 

Υποδοχη USB type C

 

Bluetooth 4.1

 

Dual sim, dual standby, dual 4g+, 300mbps, υποστηριξη voLTE κλησεων, LTE cat6

 

Υποστηριξη καρτας sd στην θεση της 2ης sim.

 

Παραλληλα παρουσιαστηκαν τα ακουστικα ep31 και το Meizu router καθως και καποιες υπηρεσιες που μαλλον αφορουν μονο την αγορα της Κινας.

 

Τιμες κινας:

393€(2799yuan) τα 3gb ram/32gb rom

435€(3099yuan) τα 4gb ram /64gb rom

 

Επισημα σπεκ:

http://www.meizu.com/products/pro5/spec.html

 

Εκπληκτικα χαρακτηριστικα εκ πρωτης οψεως με σχεδιαση βασισμενη στο ηδη ομορφο mx5 με αρκετες ομως μικροβελτιωσεις (θα σηκωνε ομως μια περαιτερω διαφοροποιηση).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν βλεπω να αναγραφεται κατι για OIS απο την αλλη ομως εχει laser assistant focus και PDAF. Θα μπορουσε να εχει ομως και πιο ανοικτο διαφραγμα απο το f/2.2.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να αναγραφεται κατι για OIS απο την αλλη ομως εχει laser assistant focus και PDAF. Θα μπορουσε να εχει ομως και πιο ανοικτο διαφραγμα απο το f/2.2.

 

το περίμενα πολύ καλύτερο,η camera λίγο καλύτερη από το mx4 προ και η οθόνη από 2k που είχε πήγε 1080p,ο ενισχυτής hifi αν δεν κάνω λάθος είναι ακριβώς ίδιος με το mx4 προ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για εμάς που έχουμε κάποιο της σειράς δεν αξίζει η μεταβαση

Για κάποιον που έρχεται από άλλο κινητό σίγουρα αξίζει

Link to comment
Share on other sites

για μενα ειναι πισω γυρισμα να βαζουν αυτην την οθονη.

 

Θα περιμενα 2k οθονη.

κατα τα αλλα το κινητο τα εχει ολα.

 

στην τιμη αυτη παιζει μονο του,αλλα δεν ξερω αν καποιος θα αφηνε ενα S6edge/flat για αυτο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Eύκολα δίνω το Νοτε 4 για αυτό το κινητό.....
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι τα ppi που σε οθονη amoled γινονται ακομα χειροτερα!

Για να δουμε

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

για μενα ειναι μεγαλο πλεονεκτημα που δεν πηγε η οθονη στα 2κ. αν βαζαν και επιλογη για ξηλωμα του προβληματικου flyme και να μπορουσες να εβαζες ενα στοκ αντροιντ θα ηταν προκληση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτην την φορα βλεπω προσεκτικοτερες κινησεις απο την meizu: α) εχουν επιλεξει να χρησιμοποιησουν τον καλυτερο φετινο επεξεργαστη (και θα στεκεται πολυ καλα απεναντι στον επερχομενο snap 820), β) εχουν πολυ σωστα ριξει την αναλυση απο το ασκοπο και ενεργοβορο 2Κ σε fhd(πρωιμες αναφορες δεν εντοπιζουν ιχνος πιξελιασματος), και γ) το κυριοτερο δεν βιαστηκαν να το δωσουν απευθειας με ενα σιγουρα ανετοιμο ακομα flyme5.

 

Με 2 sim ή 1 sim και sd, τικαρει ολα τα κουτακια με εξαιρεση το OIS. Μια σχετικη λεπτομερεια ακομα ειναι οτι ο αισθητηρας ειναι μεγαλυτερου μεγεθους 1/2.4 inch σε σχεση με το τυπικο 1/3.06 .

 

Αξιζει την διαφορα απο το mx5; για μενα ναι αλλα το ιδιο μπορει να αναρωτηθει καποιος και για το m2 note παλι σε σχεση με το mx5.

Κατα την γνωμη μου το m2 note(ή το redmi note 2) ειναι υπεραρκετο για την πλειονοτητα των χρηστων, απο εκει και περα ειναι θεμα κατα ποσο καποιος δινει προσοχη στις λεπτομερειες και τι χρηματα εχει ή θελει να διαθεσει.

 

Antutu

 

http://image20.it168.com/201509_670x502/2317/f3c78e8889588ade.jpg

 

Ενδεικτικες φωτο σε σχεση με ip6, mx5

 

http://image20.it168.com/201509_670x502/2317/ad4c072d29a83a2a.jpg

 

http://image20.it168.com/201509_670x502/2317/4d9fa7a407385364.jpg

 

http://image20.it168.com/201509_670x502/2317/2357882c073df9f4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ανακοίνωση και τα specs του (πηγή http://www.phonearena.com/news/Meizu-PRO-5-goes-official-stylish-metal-phone-with-the-top-Exynos-7-Octa-chip_id73969 και http://www.gsmarena.com/meizu_pro_5_is_official_with_57inch_1080p_display-news-14132.php) το κινητό φαίνεται ότι σκοτώνει.

 

Platform: Android 5.1 Lollipop with Flyme 5

Display: 5.7-inch Super AMOLED 2.5D curved glass screen with a resolution of 1080 x 1920 pixels

SoC: Samsung Exynos 7420 (14nm FinFET) with Mali T760 MP8

RAM: 3GB/4GB LPDDR4

Cameras: 21-megapixel main cam Sony IMX230 αισθητήρα 1/2.4″, 5-megapixel front camera

Internal storage: 32GB - 64GB, UFS 2.0, supports tf card

Battery 3050mAh with mCharge fast charging, (πηγαίνει στο 65% σε μόλις 30 λεπτά)

USB type C.

 

Η διαθεσιμότητα ξεκινά από 12 Οκτωβρίου με τιμή περίπου 439 δολάρια για το μοντέλο με 3GB RAM και 32GB χωρητικότητα, ενώ τα 4GB RAM και 64GB ενσωματωμένη μνήμη, κοστίζουν 490 δολάρια.

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα σε 16 ωρες χρησης 8 ωρες SOT... ειναι καλο που θυσιασαν την 2Κ οθονη για την αυτονομια

κατα τα αλλα στο antutu βρισκεται στην κορυφη μοναχο του μετα ειναι το S6 με 69000

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την φορα βλεπω προσεκτικοτερες κινησεις απο την meizu: α) εχουν επιλεξει να χρησιμοποιησουν τον καλυτερο φετινο επεξεργαστη (και θα στεκεται πολυ καλα απεναντι στον επερχομενο snap 820), β) εχουν πολυ σωστα ριξει την αναλυση απο το ασκοπο και ενεργοβορο 2Κ σε fhd(πρωιμες αναφορες δεν εντοπιζουν ιχνος πιξελιασματος), και γ) το κυριοτερο δεν βιαστηκαν να το δωσουν απευθειας με ενα σιγουρα ανετοιμο ακομα flyme5.

 

Με 2 sim ή 1 sim και sd, τικαρει ολα τα κουτακια με εξαιρεση το OIS. Μια σχετικη λεπτομερεια ακομα ειναι οτι ο αισθητηρας ειναι μεγαλυτερου μεγεθους 1/2.4 inch σε σχεση με το τυπικο 1/3.06 .

 

Αξιζει την διαφορα απο το mx5; για μενα ναι αλλα το ιδιο μπορει να αναρωτηθει καποιος και για το m2 note παλι σε σχεση με το mx5.

Κατα την γνωμη μου το m2 note(ή το redmi note 2) ειναι υπεραρκετο για την πλειονοτητα των χρηστων, απο εκει και περα ειναι θεμα κατα ποσο καποιος δινει προσοχη στις λεπτομερειες και τι χρηματα εχει ή θελει να διαθεσει.

 

Φυσικά και για έναν μέσο χρήστη το redmi note 2 είναι ικανοποιητικότατη επιλογή. Πιστεύω ότι το Pro 5 απευθύνεται στην high end αγορά, δηλαδή σε κάποιους που θα αγόραζαν το LGG4, Galaxy note κλπ. Με τα χαρακτηριστικά που έχει και την τιμή που λανσάρεται, συν το γεγονός ότι πάιρνει κάρτα sd, κάτι που έχουν επιμελώς καταργήσει οι ¨μεγάλες' εταιρείες, νομίζω ότι χτυπάει δυνατά τον ανταγωνισμό και γίνεται ίσως η πιο vfm συσκευή της κατηγορίας.

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά καταπληκτική κριτική επιλογή για τα εξαρτήματα και την "λογική" σκέψη της εταιρίας να μην μπει σε διαδικασία σχηματισμού εντυπώσεων μόνο και μόνο για το ψευτοglamour με 2Κ οθόνη. Παίρνω την (κατά πολύ) αυξημένη διάρκεια μπαταρίας πάνω από οποιοδήποτε μέτρημα pixel που δεν κάνει και τόση διαφορά. Αν η οθόνη είναι ποιοτική μια χαρά είσαι με τα 1080p. Θεωρώ 2Κ λύσεις κάπως να έχουν μια σημασία από τις 7" και πάνω. Εδώ πέρα ρε παιδιά έχουμε τηλεοράσεις 40"+ με 1080p και όλα μια χαρά είναι, μην τρελαθούμε εντελώς τώρα.

 

Αν δεν υπήρχε αυτό το καταραμένο USB-type C θα σκεφτόμουνα την μετάβαση αλλά με χαλάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά καταπληκτική κριτική επιλογή για τα εξαρτήματα και την "λογική" σκέψη της εταιρίας να μην μπει σε διαδικασία σχηματισμού εντυπώσεων μόνο και μόνο για το ψευτοglamour με 2Κ οθόνη. Παίρνω την (κατά πολύ) αυξημένη διάρκεια μπαταρίας πάνω από οποιοδήποτε μέτρημα pixel που δεν κάνει και τόση διαφορά. Αν η οθόνη είναι ποιοτική μια χαρά είσαι με τα 1080p. Θεωρώ 2Κ λύσεις κάπως να έχουν μια σημασία από τις 7" και πάνω. Εδώ πέρα ρε παιδιά έχουμε τηλεοράσεις 40"+ με 1080p και όλα μια χαρά είναι, μην τρελαθούμε εντελώς τώρα.

 

Αν δεν υπήρχε αυτό το καταραμένο USB-type C θα σκεφτόμουνα την μετάβαση αλλά με χαλάει πολύ.

την οθονη σε ποιοτητα και φωτεινοτητα θα την κρινουμε παντα σε σχεση με αλλες συσκευες στην ιδια τιμη.

 

Αν πιξελιαζει ή αν δεν φαινεται κατω απο τον ηλιο,τοτε τι να το κανω;

Προφανως μπορει να μην εχει θεμα αλλα εχω επιφυλαξεις.

Θα ενιωθα καλυτερα να το ειχαν κανει fhd με 5.5 οθονη.

Με φοβιζει το amoled/pentile με μικρο ppi.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις μιας και δεν ειχα ποτε flymeos και το σκεφτομαι για τη συγκεκριμένη συσκευη.

1. Παιρνει κανονικα xposed ή θα βρω πρόβλημα?

2. Nova launcher φανταζομαι οτι παιρνει. Τι γινεται με τα softkey? Εχει το κεντρικο κουμπι με το σενσορα δακτυλου που λειτουργεί και σαν home οταν το πατας, και βγαζει 2 softkey για τα υπολοιπα? (menu, πισω)

Απο υποστήριξη xda εχει καθολου?

Πως το ειδατε το flyme σε σχεση με καθαρο android?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις μιας και δεν ειχα ποτε flymeos και το σκεφτομαι για τη συγκεκριμένη συσκευη.

1. Παιρνει κανονικα xposed ή θα βρω πρόβλημα?

2. Nova launcher φανταζομαι οτι παιρνει. Τι γινεται με τα softkey? Εχει το κεντρικο κουμπι με το σενσορα δακτυλου που λειτουργεί και σαν home οταν το πατας, και βγαζει 2 softkey για τα υπολοιπα? (menu, πισω)

Απο υποστήριξη xda εχει καθολου?

Πως το ειδατε το flyme σε σχεση με καθαρο android?

Ευχαριστω.

1. xposed δεν ξερω τι ειναι.

2. ναι παιρνει.το κεντρικο κουμπι λειτουργει για back σαν αφης και δυνατο πατημα για εξω.

το meizu mx5 που ειχα ειναι φοβερο κινητο και πολυ καλη ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μπορει να μου πει καποιος αν το χω καταλαβει σωστα

 

-οτι σε αγορα της συγκεκριμενης συσκευης απο κινεζικο καλο σαιτ σου δινουν 1 χρονο εγγυηση οπου σε περιπτωση καποιου θεματος το στελενεις πισω -εξοδα αποστολης δικα σου η σου δινουν μετα ποντους κτλ οκ αυτο???

 

αν το παρω απο ευρωπη(με κανα 50ευρω κοστος πιο ακριβα) ισχυει η διετης εγγυηση ετσι-σε περιπτωση θεματος ομως υπαρχει σερβις στην ελλαδα η παλι πρεπει να το στειλω uk η οπου το πηρα???

 

 

πμ παιδια το κινητο δεν υπαρχει ποιο s6 και ποιο 6s

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μπορει να μου πει καποιος αν το χω καταλαβει σωστα

 

-οτι σε αγορα της συγκεκριμενης συσκευης απο κινεζικο καλο σαιτ σου δινουν 1 χρονο εγγυηση οπου σε περιπτωση καποιου θεματος το στελενεις πισω -εξοδα αποστολης δικα σου η σου δινουν μετα ποντους κτλ οκ αυτο???

 

αν το παρω απο ευρωπη(με κανα 50ευρω κοστος πιο ακριβα) ισχυει η διετης εγγυηση ετσι-σε περιπτωση θεματος ομως υπαρχει σερβις στην ελλαδα η παλι πρεπει να το στειλω uk η οπου το πηρα???

 

 

πμ παιδια το κινητο δεν υπαρχει ποιο s6 και ποιο 6s

Και με τα 2 κινητά που αναφέρεις όμως δε θα έκανες καμία από τις παραπάνω ερωτήσεις. ;)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

εκπληκτικο κινητο σε πολυ καλη τιμη συγκριτικα με το s6 edge +.το 64 gb παει 460ε ενω το παρομιο 64gb s6 egde plus 869ε.τωρα σχετικα για την οθονη που λενε μερικοι εχουν δει ποτε πιξελιασμα σε note 3 fhd s.amoled 5.7'' που ειναι και ποιο παλιας τεχνολογιας και g.glass 3 και οχι 4.περιμενω μια να πεσει λιγο η τιμη του και να χαρω λιγο ακομα το mx4 pro μου και παω βουρ για 64gb gold.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχοντας πάντως την εμπειρία του mx4pro δεν θα ξαναεπαιρνα meizu γενικότερα.

Εάν θα ήταν το πρώτο μου κινητο meizu σίγουρα θα δοκίμαζα το mx5pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχοντας πάντως την εμπειρία του mx4pro δεν θα ξαναεπαιρνα meizu γενικότερα.

Εάν θα ήταν το πρώτο μου κινητο meizu σίγουρα θα δοκίμαζα το mx5pro

Εγώ έχοντας πάντως μικρή εμπειρία του mx5 ήμουν πολύ ικανοποιημένος και εχω παραγγειλει το meizu pro5 και το meizu mx5 που τα αναμενω.

απο εναν iphone fan.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχοντας πάντως μικρή εμπειρία του mx5 ήμουν πολύ ικανοποιημένος και εχω παραγγειλει το meizu pro5 και το meizu mx5 που τα αναμενω.

απο εναν iphone fan.

 

Από που πήρες το pro5, και πόσο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...