Jump to content

Meizu Pro 5


antdel_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, η G ναι είναι η Global. Από όσο έχω καταλάβει, δεν έχει τις κινέζικες εφαρμογές εγκατεστημένες αλλά επίσης δεν έχει και το flyme.apk, οπότε γι αυτό δε μπορείς να βρεις που να το ρυθμίσεις. Όμως μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση εκ των υστέρων, κάποιος πιο έμπειρος θα σε καθοδηγήσει που να το βρεις, λογικά στο meizufans.eu όλο και κάποιος θα έχει ανεβάσει την εφαρμογή.

 

 

@Tasos12koufales

Το ηχείο πραγματικά τα σπάει!!! Επειδή ήθελα κι εγώ το mi note αλλά πέρυσι, έχε αυτό στο νου σου, ότι είναι περσινό μοντέλο δλδ και βέβαια το pro 5 έχει exynos !!!

 

Edit: Για το mi note pro αναφέρομαι, όχι για το mi note.

Εγω εχω τωρα το mi note και σκεφτομαι να παω ή στο mi note pro ή στο meizu το pro 5 απο καμερα ειναι καλυτερο το meizu? Πιο πολυ με ενδιαφερει η μπροστινη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως από την προσωπική μου εμπειρία, έχω να καταθέσω ότι δεν είμαι ικανοποιημένος από την μπαταρία. Τελειώνω την ημέρα με το ζόρι, την στιγμή που με το Huawei Mate 7 Gold, έβγαζα 2 μέρες! Κι όταν λέω με το ζόρι, εννοώ με 10%-20%, που σημαίνει ένα gps 10 λεπτο κι ένα τηλεφώνημα μένω χωρίς τηλ. Το βράδυ θα ανεβάσω και στατιστικά από το Gsam battery Monitor, να τρέξει και σήμερα δηλαδή.

Σαν πρώτη εικόνα, το kernel και το Flyme system service φαίνεται ότι την γονατίζουν. Από το 8:00 πρωί εως τώρα 10:20, -15% μπαταρία. Το βράδυ τα συνολικά στοιχεία.

 

ΥΓ @ athanaso77

Για το pro αναφέρομαι κι εγώ, λόγω ταχύτητας μου ξέφυγε και δεν έγραψα pro.

μηπως να κανεις ενα clean install παλι;

περιεργο να μην σου φτανει η μπαταρια.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

μηπως να κανεις ενα clean install παλι;

περιεργο να μην σου φτανει η μπαταρια.

 

Όπως διαβάζω και στο meizufans, κι άλλοι λένε για το flyme system service ότι τους ρουφάει την μπαταρία, θα δοκιμάσω να περάσω πάλι την 5.1.1.0, τώρα έχω την 5.1.2.0.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τωρα το mi note και σκεφτομαι να παω ή στο mi note pro ή στο meizu το pro 5 απο καμερα ειναι καλυτερο το meizu? Πιο πολυ με ενδιαφερει η μπροστινη

 

Τη μέρα δεν εχουν διάφορα οι κάμερες ..Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού όμως to xiaomi κερδίζει κατά κρατος

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Τη μέρα δεν εχουν διάφορα οι κάμερες ..Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού όμως to xiaomi κερδίζει κατά κρατος

Το xiaomi έχει manual mode.. Γιατί το meizu το βράδυ στο manual κάνει παπάδες.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Το xiaomi έχει manual mode.. Γιατί το meizu το βράδυ στο manual κάνει παπάδες.

 

Μιλαω για αυτόματες ρυθμίσεις.. Αν θεωρίες οτι το meizu κάνει παπάδες τότε σου προτείνω να δοκιμασεις και το xiaomi

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για πες μου λιγο ποιο πιστευεις οτι αξιζει παραπανω? Και πες μου για τις καμερες ποιο εχει καλυτερη και για τον ηχειο αν μπορεις ευχαριστώ.

Προσωπικά θα κρατήσω το xiaomi. ...Καταρχην έχει για μένα καλύτερη πιο πολυτελή κατασκευή .Είναι σαφώς λεπτότερο και αν και στα bench το meizu είναι μπροστά το xiaomi έχει απίστευτο σκοράρισμα και λειτουργία.. Κάμερα για μένα σαφωs καλύτερη το note pro και τα ηχεία τους έχουν διαφορα αλλά και του xiaomi είναι πέραν του δέοντος καλο...Σκεφτόμουν να κρατήσω το meizu μόνο και μόνο για την sd αλλά δεδομένου ότι υστερεί σε όλα τα αλλά και σε συνδυασμό με το flyme που δεν θα το συνηθισω ποτε θα κάνω την υποχώρηση και θα κρατήσω το note pro

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για αυτόματες ρυθμίσεις.. Αν θεωρίες οτι το meizu κάνει παπάδες τότε σου προτείνω να δοκιμασεις και το xiaomi

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικά θα κρατήσω το xiaomi. ...Καταρχην έχει για μένα καλύτερη πιο πολυτελή κατασκευή .Είναι σαφώς λεπτότερο και αν και στα bench το meizu είναι μπροστά το xiaomi έχει απίστευτο σκοράρισμα και λειτουργία.. Κάμερα για μένα σαφωs καλύτερη το note pro και τα ηχεία τους έχουν διαφορα αλλά και του xiaomi είναι πέραν του δέοντος καλο...Σκεφτόμουν να κρατήσω το meizu μόνο και μόνο για την sd αλλά δεδομένου ότι υστερεί σε όλα τα αλλά και σε συνδυασμό με το flyme που δεν θα το συνηθισω ποτε θα κάνω την υποχώρηση και θα κρατήσω το note pro

Φίλε μου δεν διαφωνώ.. Σε αυτόματη πολύ πιθανόν.. Άλλωστε το xiaomi θα το είχα πάρει αν μπορούσα οικονομικά (έχω mx5) εγώ. Απλά ρώτησα αν το xiaomi έχει λειτουργία manual γιατί και το meizu με κλειστρα ταχυτητες ISO κάνει παπάδες.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν διαφωνώ.. Σε αυτόματη πολύ πιθανόν.. Άλλωστε το xiaomi θα το είχα πάρει αν μπορούσα οικονομικά (έχω mx5) εγώ. Απλά ρώτησα αν το xiaomi έχει λειτουργία manual γιατί και το meizu με κλειστρα ταχυτητες ISO κάνει παπάδες.

 

Προσωπικά μόνο στο αυτόματο δουλεύω και συγκριβω συσκευές γτ όταν πας να βγαλεις μια φωτό της στιγμής θεωρώ ότι δεν θα μπεις στην διαδικασία να κανείς ρυθμίσεις και να χάσεις ίσως και την λήψη που σε ενδιαφέρει... Άλλωστε όπως είπα σε κανονικές συνθήκες είναι ιδια..Και το xiaomi έχει manual και μάλιστα πολλές ρυθμίσεις.

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω ενδιαφερομαι για ενα απο τα 2 κινητα λετε οτι το xiaomi ειναι καλυτερο?σαν γενικο συνολο!

 

Τι να πω, σέβομαι τις απόψεις όλων, απλά αυτό που ξαναλέω είναι ότι το note pro το κοιτούσα πέρυσι τον Μάρτιο να το αγοράσω, το pro 5 κυκλοφορεί 1,5 - 2 μήνες. Ερχόμενος από κινητάρα (Mate 7 Gold), ομολογώ ότι τόσο smooth και τόσο γρήγορο κινητό όσο το Meizu Pro 5, δεν είχα ποτέ μου!!! Η απόκριση είναι πραγματικά εξωπραγματική!

 

Εγώ με τις φωτογραφίες είμαι πολύ ικανοποιημένος και μου άρεσαν οι manual ρυθμίσεις διότι μπορείς να παίξεις απίστευτα με την κάμερα με πολύ πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Το fingerprint...απίστευτη ταχύτητα ανάγνωσης! Το κουτί, πανέμορφο γενικά, αλουμίνιο. Λειτουργικό, έχει κάποια θέματα με τα notofications μέχρι να μάθεις πως να το λειτουργείς. Όλα καλά λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, σέβομαι τις απόψεις όλων, απλά αυτό που ξαναλέω είναι ότι το note pro το κοιτούσα πέρυσι τον Μάρτιο να το αγοράσω, το pro 5 κυκλοφορεί 1,5 - 2 μήνες. Ερχόμενος από κινητάρα (Mate 7 Gold), ομολογώ ότι τόσο smooth και τόσο γρήγορο κινητό όσο το Meizu Pro 5, δεν είχα ποτέ μου!!! Η απόκριση είναι πραγματικά εξωπραγματική!

 

Εγώ με τις φωτογραφίες είμαι πολύ ικανοποιημένος και μου άρεσαν οι manual ρυθμίσεις διότι μπορείς να παίξεις απίστευτα με την κάμερα με πολύ πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Το fingerprint...απίστευτη ταχύτητα ανάγνωσης! Το κουτί, πανέμορφο γενικά, αλουμίνιο. Λειτουργικό, έχει κάποια θέματα με τα notofications μέχρι να μάθεις πως να το λειτουργείς. Όλα καλά λοιπόν!

 

αρα και εγω που ειμαι κατοχος lg g3 θα δω μεγαλη διαφορα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

αρα και εγω που ειμαι κατοχος lg g3 θα δω μεγαλη διαφορα νομιζω.

 

Από το g3 στο pro 5...νομίζω θα είναι... από lada σε golf gti :P

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, σέβομαι τις απόψεις όλων, απλά αυτό που ξαναλέω είναι ότι το note pro το κοιτούσα πέρυσι τον Μάρτιο να το αγοράσω, το pro 5 κυκλοφορεί 1,5 - 2 μήνες. Ερχόμενος από κινητάρα (Mate 7 Gold), ομολογώ ότι τόσο smooth και τόσο γρήγορο κινητό όσο το Meizu Pro 5, δεν είχα ποτέ μου!!! Η απόκριση είναι πραγματικά εξωπραγματική!

 

Εγώ με τις φωτογραφίες είμαι πολύ ικανοποιημένος και μου άρεσαν οι manual ρυθμίσεις διότι μπορείς να παίξεις απίστευτα με την κάμερα με πολύ πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Το fingerprint...απίστευτη ταχύτητα ανάγνωσης! Το κουτί, πανέμορφο γενικά, αλουμίνιο. Λειτουργικό, έχει κάποια θέματα με τα notofications μέχρι να μάθεις πως να το λειτουργείς. Όλα καλά λοιπόν!

 

Καταρχην να ξεκαθαρισω κατι..Δεν ακυρωνω σε καμμια περιπτωση το meizu..Ειναι απο τις πολυ καλες συσκευες και εχουν περασει τον τελευαταιο καιρο σχεδον ολες απο τα χερια μου..Αλλα πλεον κρινω καποιες λεπτομεριες και θεωρω οτι το xiaomi εχει περισοσοτερα πλεονεκτηματα για μενα προσωπικα..Πχ εγω δεν λειτουργω αποτυπωμα οποτε δεν μου χρειαζεται οπως επισης δεν μου αρεσει καθολου to flyme σε σχεση με το ui της χιαομι...Ναι ειναι απιστευτα γρηγορα δεν το συζητω και εχει και απιστευτη αποκριση αλλα και το note pro εινια σχεδον στα ιδια επιπεδα συν του οτι το δευτερο ειναι πιο μαζεμενο αν και ειναι στις ιδιες ιντσες...και πιο λεπτο ..Επισης συατο που ειπα για τη καμερα σε βραδυνες ληψεις στο αυτοματο παντα δεν νομιζω να τιθεται συγκριση..Το ηχειο ναι ειναι σαφως ανωτερο αλλα και του xiaomi ειναι δυνατο και καθαρο σε σημειο να μη χανεις κλησει και να ακους την μουσικη σου δυνατα..Αλλα στο συνολο εμενα με κερδισε το note pro..Προσωπικη αποψη παντα

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, σέβομαι τις απόψεις όλων, απλά αυτό που ξαναλέω είναι ότι το note pro το κοιτούσα πέρυσι τον Μάρτιο να το αγοράσω, το pro 5 κυκλοφορεί 1,5 - 2 μήνες. Ερχόμενος από κινητάρα (Mate 7 Gold), ομολογώ ότι τόσο smooth και τόσο γρήγορο κινητό όσο το Meizu Pro 5, δεν είχα ποτέ μου!!! Η απόκριση είναι πραγματικά εξωπραγματική!

 

Εγώ με τις φωτογραφίες είμαι πολύ ικανοποιημένος και μου άρεσαν οι manual ρυθμίσεις διότι μπορείς να παίξεις απίστευτα με την κάμερα με πολύ πολύ καλά αποτελέσματα.

 

Το fingerprint...απίστευτη ταχύτητα ανάγνωσης! Το κουτί, πανέμορφο γενικά, αλουμίνιο. Λειτουργικό, έχει κάποια θέματα με τα notofications μέχρι να μάθεις πως να το λειτουργείς. Όλα καλά λοιπόν!

Φίλε μιας και ήσουν κάτοχος του mate 7 Κάνε ένα συγκριτικό με το pro 5 για την οθόνη τους.Πώς σου φάνηκε αυτή η μετάβαση;

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι ακόμα έχω το mate 7 οπότε είναι άμεση η σύγκριση, χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός στα συγκριτικά οθονών.

 

Το mate 7 έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα, ενώ το pro 5 έχει καλύτερη ευκρίνεια.

 

Το mate 7 σε βίντεο με χιόνι έδειχνε πιό άσπρο ενώ το pro 5 έχει σούπερ μαύρο.

 

Επίσης το pro 5 έχει πιο έντονα χρώματα, όχι όσο σαν της Samsung , λιγότερο.

 

Χμμμ, νομίζω ότι προτιμώ την οθόνη του pro 5.

 

Ελπιζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι ακόμα έχω το mate 7 οπότε είναι άμεση η σύγκριση, χωρίς βέβαια να είμαι ειδικός στα συγκριτικά οθονών.

 

Το mate 7 έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα, ενώ το pro 5 έχει καλύτερη ευκρίνεια.

 

Το mate 7 σε βίντεο με χιόνι έδειχνε πιό άσπρο ενώ το pro 5 έχει σούπερ μαύρο.

 

Επίσης το pro 5 έχει πιο έντονα χρώματα, όχι όσο σαν της Samsung , λιγότερο.

 

Χμμμ, νομίζω ότι προτιμώ την οθόνη του pro 5.

 

Ελπιζω να βοήθησα!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.Αν βρεις χρόνο να κάνεις ένα βίντεο η φωτογραφίες των κινητών με τέρμα φωτεινότητα και στα δύο κινητά σε άσπρο φόντο και τρέχοντας ένα βίντεο ταυτόχρονα θα ήταν πολύ καλό.Βέβαια αυτό θέλει κόπο και χρόνο οπότε αν ειναι δύσκολο κανένα πρόβλημα.

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια τι μου προτείνετε meizu pro 5 ή Samsung Galaxy S6?

 

Τέτοιες συζητήσεις αποκλειστικά εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Αν βρεις χρόνο να κάνεις ένα βίντεο η φωτογραφίες των κινητών με τέρμα φωτεινότητα και στα δύο κινητά σε άσπρο φόντο και τρέχοντας ένα βίντεο ταυτόχρονα θα ήταν πολύ καλό.Βέβαια αυτό θέλει κόπο και χρόνο οπότε αν ειναι δύσκολο κανένα πρόβλημα.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τρίτη συσκευή και το σημαντικότερο πρέπει να βρω χρόνο.

 

Στα του κινητού τώρα, γύρισα μια version πίσω, δηλαδή στην 5.1.1.0Α και βλέπω διαφορά στη μπαταρία, προς το καλύτερο. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει το ίδιο? Έχετε δει κάποια διαφορά στη μπαταρία με την μετάβαση στην 5.1.2.0Α?

 

ΥΓ. Έκανα clean install οπότε μπορεί απλά να μην είχε κάτσει καλά η 5.1.2.0Α, προς το παρών μένω με την παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω παραλάβει το pro 5 international model και εχει φοράει flyme 4.5 ξέρετε πότε και αν θα πάρει ota το flyme 5? Ευχαριστώ.
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω παραλάβει το pro 5 international model και εχει φοράει flyme 4.5 ξέρετε πότε και αν θα πάρει ota το flyme 5? Ευχαριστώ.

 

Καλημέρα, λογικά μπορεί να την πάρει καθώς έχει βγεί εδώ κι 1 μήνα η 5.1.2.0G, δοκίμασες upgrade και δε σου έβγαλε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω παραλάβει το pro 5 international model και εχει φοράει flyme 4.5 ξέρετε πότε και αν θα πάρει ota το flyme 5? Ευχαριστώ.

Από που το πήρες φίλε; ειναιβσιγουρα ευρωπαϊκή έκδοση η κινέζικη και σου έχουν βάλει αυτοί την I ?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, λογικά μπορεί να την πάρει καθώς έχει βγεί εδώ κι 1 μήνα η 5.1.2.0G, δοκίμασες upgrade και δε σου έβγαλε τίποτα?

Ναι το δοκιμάζω πηγαίνοντας Αναβάθμιση (ενα μπλε εικονίδιο) κάνει chek και βγάζει ότι τρέχει την νεότερη έκδοση 4.5 για την ακριβια τρέχει την 4.5.4.2I πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Από που το πήρες φίλε; ειναιβσιγουρα ευρωπαϊκή έκδοση η κινέζικη και σου έχουν βάλει αυτοί την I ?

 

Απο amazon Ιταλίας. Είναι σίγουρα το international μιας και είναι το M576H και οχι το M576.

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Ναι το δοκιμάζω πηγαίνοντας Αναβάθμιση (ενα μπλε εικονίδιο) κάνει chek και βγάζει ότι τρέχει την νεότερη έκδοση 4.5 για την ακριβια τρέχει την 4.5.4.2I πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

 

 

Απο amazon Ιταλίας. Είναι σίγουρα το international μιας και είναι το M576H και οχι το M576.

 

Έχουν βγάλει μια Global έκδοση και είχα διαβάσει ότι αυτή είναι η νέα International, είναι αυτή που σου υποδεικνύει ο φίλος από πάνω.

Παρόλα αυτά. εγώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις την Global και να περιμένεις μήπως τελικά βγάλουν International έκδοση, το λέω γιατί μου κάνει εντύπωση που δε σου ήρθε ΟΤΑ η GLobal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...