Jump to content

Lenovo Tab 2 A10-70


vassar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να την κάνω άφοβα την αναβάθμιση αυτή; Παρατηρησες κάποια/ες δυσλειτουργίες μετά την αναβάθμιση;

 

Novago έχει βάλει κανείς; Και εάν ναι σε ποιο μοντέλο και με ποια έκδοση android;

Είναι προφανές ότι F με L έχουν διαφορές ως προς αναβαθμίσεις. Αυτή η αναβάθμιση που σου ήρθε είναι η τελευταία για το 4.4.4. Απολύτως κανένα πρόβλημα. Για την lollipop δεν έχει έρθει ακόμη σε μένα(το τονίζω έχω το 4g).

Μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται με το skype, γιατί δεν αναγνωρίζει την μπροστά κάμερα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για όποιον είναι σε kitkat και ξενερώνει που η εφαρμογή YouTube δεν παίζει 1080p και έτσι χαραμίζεται η οθονάρα η λύση είναι η εξής (προειδοποίηση, θέλει root) .

Κατεβάζουμε to kingo root και το εγκαθιστούμε στο tablet. Με ένα κλικ η συσκευή γίνεται root.

Από εδώ https://root-apk.kingoapp.com/

 

Στη συνέχεια από το play store Κατεβάζουμε το build prop editor το ανοίγουμε και βρίσκουμε τη γραμμή ro.build.version.release=4.4.4 και το αλλάζουμε σε 5.0.0

Έτσι κοροϊδεύουμε την εφαρμογή YouTube να νομίζει ότι έχουμε lollipop. Μετά από ένα reboot θα παίζει 1080p.

Edited by LotusEater
Link to comment
Share on other sites

Σε ΚΚ αν κάνεις root, μετά μπορείς να κάνεις αναβάθμιση σε Lollipop κανονικά, over the air ?

Για το A10-70L έχει βγει Lollipop ? Είχα κάνει disabel την εφαρμογή System Update για να μην πάω σε Lollipop, γιατί κάποια στιγμή μου την έβγαζε την αναβάθμιση και τώρα είπα να την κάνω πάλι enable να ψάξω και δεν μου βγάζει κάτι. Για το A10-70F σίγουρα έχει βγει.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Με ΚΚ είσαι; Δεν το έχω δοκιμάσει. Αν θες, το δοκιμάζω το απόγευμα και σου λέω.

 

Είχε βγει πάντως, αλλά πρέπει να την αφαίρεσαν, γιατί είχαν πολλοί πρόβλημα.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Αφορά και τα δύο μοντέλα. Και το F και το L.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Επειδή διαβάζω ότι κάποιοι πιθανόν να έχουν πρόβλημα με το SKYPE και επειδή πρόκειται να προμηθευτώ την συσκευή και για χρήση μέσω SKYPE, θα ήθελα να αναφέρετε αν το πρόβλημα που δεν βλέπει το SKYPE η μπροστινή κάμερα, προήλθε από την αναβάθμιση σε LOLLIPOP 5.0.1 ή αν με την ΚΚ 4.4.4 λειτουργούσε καλά. Είναι πολύ σημαντική αυτή η λεπτομέρεια για την προμήθεια της συσκευής. (πρόκεiται να παραδοθεί η συσκευή σε άτομο μακρυά, για χρήση skype).

Απλά να αναφέρω, ότι ύστερα από επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα χθες, μου ειπώθηκε ότι πράγματι έχουν αναφερθεί θέματα με το SKYPE και ότι είναι προς γνώση της εταιρείας.

Παράκληση, αν κάποιος μπορεί να μας δώσει κάποια γρήγορη πληροφόρηση σχετικά με το πρόβλημα, η απάντηση θα είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Edited by petrosdim
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Επειδή διαβάζω ότι κάποιοι πιθανόν να έχουν πρόβλημα με το SKYPE και επειδή πρόκειται να προμηθευτώ την συσκευή και για χρήση μέσω SKYPE, θα ήθελα να αναφέρετε αν το πρόβλημα που δεν βλέπει το SKYPE η μπροστινή κάμερα, προήλθε από την αναβάθμιση σε LOLLIPOP 5.0.1 ή αν με την ΚΚ 4.4.4 λειτουργούσε καλά. Είναι πολύ σημαντική ατή η λεπτομέρεια για την προμήθεια της συσκευής. (πρόκεiται να παραδοθεί η συσκευή σε άτομο μακρυά, για χρήση skype).

Απλά να αναφέρω, ότι ύστερα από επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα χθες, μου ειπώθηκε ότι πράγματι έχουν αναφερθεί θέματα με το SKYPE και ότι είναι προς γνώση της εταιρείας.

Παράκληση, αν κάποιος μπορεί να μας δώσει κάποια γρήγορη πληροφόρηση σχετικά με το πρόβλημα, η απάντηση θα είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

εγώ προσωπικά έχω θέμα. δοκιμάζω εναλλαγή κάμερας και ο συνομιλητής μου βλέπει μόνο την πίσω (δηλαδή το δωμάτιο και όχι εμένα). όταν πατάω εναλλαγή κάμερας για να λειτουργήσω την μπροστά, απενεργοποιείται το βίντεο. Περιμένουμε όμως και άλλες γνώμες μήπως κάνω κάτι εγώ στραβά. (Έχω kitkat). Δε μπορεί να μη λύνεται με κάποιο τρόπο... Πάντως το Tablet είναι κορυφή!

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά έχω θέμα. δοκιμάζω εναλλαγή κάμερας και ο συνομιλητής μου βλέπει μόνο την πίσω (δηλαδή το δωμάτιο και όχι εμένα). όταν πατάω εναλλαγή κάμερας για να λειτουργήσω την μπροστά, απενεργοποιείται το βίντεο. Περιμένουμε όμως και άλλες γνώμες μήπως κάνω κάτι εγώ στραβά. (Έχω kitkat). Δε μπορεί να μη λύνεται με κάποιο τρόπο... Πάντως το Tablet είναι κορυφή!

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Απλά δεν γνώριζα ότι το πρόβλημα υφίσταται και με την ΚitKat. Πιστεύω να λυθεί το θέμα σύντομα.

Δυστυχώς, αν και η συσκευή από πλευράς χαρακτηριστικών είναι άψογη, ή τιμή επίσης πολύ προσιτή για αυτά που προσφέρει, δεν μπορώ να προβώ στην αγορά της, γιατί όπως προανέφερα προορίζεται για χρήση SKYPE και από χρήστη χωρίς καθόλου γνώσεις και δυνατότητες για αυτού του είδους τις συσκευές. Έτσι αναγκάζομαι να προσαρμοστώ με τα ίδια περίπου χρήματα σε άλλη συσκευή επώνυμη, αλλά με πολύ περιορισμένες δυνατότητες.

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το έβαλα το Skype. Τελικά έχει θέμα. Με το που γυρνάω στην μπροστινή κάμερα, δεν λειτουργεί.

Υπενθυμίζω ότι έχω KitKat.

 

BTW, μόλις μου βρήκε μήνυμα για ενημέρωση λογισμικού. Πρέπει να είναι πολύ φρέσκια...

A10-70L_S000115_160119_ROW.

 

19/01/2016 απ' ότι καταλαβαίνω. Πάει σε Lollipop. Δεν την βάζω ακόμα. Θα περιμένω σχόλια από άλλους χρήστες πρώτα.

Edited by apotsi

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, το έβαλα το Skype. Τελικά έχει θέμα. Με το που γυρνάω στην μπροστινή κάμερα, δεν λειτουργεί.

 

BTW, μόλις μου βρήκε μήνυμα για ενημέρωση λογισμικού. Πρέπει να είναι πολύ φρέσκια...

A10-70L_S000115_160119_ROW.

 

19/01/2016 απ' ότι καταλαβαίνω. Πάει σε Lollipop.

θα την κάνουμε την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Μπααααααα.... όχι ακόμα. Κάτσε να γράψει κανένας άλλος θαρραλέος στο forum της Lenovo.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξω ένα νέο θέμα για Skype. θεωρώ πως είναι πολύ σοβαρό θέμα και με μια γρήγορη ματιά βλέπω ότι έχουν και άλλες συσκευές θέμα. Όποιος βρει λυση πρώτος ας μας την κοινοποιήσει
Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε κι εμένα αναβάθμιση για lollipop με ημερομηνία 19/01/16. Λέτε να έχουν διορθώσει τα προβλήματα; Προς το παρών δεν τη περνάω. Έχω το 4g
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε βγάλει ενημέρωση για την 5 εδώ και κάτι μήνες και είχα αναβαθμίσει , 5.0.1 λέει. Από προχθες έχει βγάλει και άλλη ενημέρωση αναφέροντας ότι αυτή ειναι ή "αναβάθμιση για το σύστημα android 5.0" τι γίνεται; Έχω το 4g Edited by andreas1022
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε βγάλει ενημέρωση για την 5 εδώ και κάτι μήνες και είχα αναβαθμίσει , 5.0.1 λέει. Από προχθες έχει βγάλει και άλλη ενημέρωση αναφέροντας ότι αυτή ειναι ή "αναβάθμιση για το σύστημα android 5.0" τι γίνεται; Έχω το 4g

Μήπως το πήρες από εξωτερικό;

Λέτε να έχει να κάνει με τις παρτίδες του εισαγωγέα και βλέπει διαφορετικό τύπο;

Εγώ το πήρα 7/1/16 και χθες μου ζήτησε την αναβάθμιση για lollipop (4g). Η ημερομηνία παραγωγής στο κουτί γράφει 10/2015.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πήρες από εξωτερικό;

Λέτε να έχει να κάνει με τις παρτίδες του εισαγωγέα και βλέπει διαφορετικό τύπο;

Εγώ το πήρα 7/1/16 και χθες μου ζήτησε την αναβάθμιση για lollipop (4g). Η ημερομηνία παραγωγής στο κουτί γράφει 10/2015.

Όχι, και εμένα μου την είχε βγάλει με το 4G, αλλά δεν την έκανα, και μετά πρέπει να την έκαναν retract. και δεν μου την έβγαζε πλέον. Αλλά αυτή τώρα είναι καινούργια, γιατί είχαν πολλοί πρόβλημα με την άλλη Lollipop. Πληροφοριακά, αν την κάνει κανένας, μετά να κάνει οπωσδήποτε και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πήρες από εξωτερικό;

Λέτε να έχει να κάνει με τις παρτίδες του εισαγωγέα και βλέπει διαφορετικό τύπο;

Εγώ το πήρα 7/1/16 και χθες μου ζήτησε την αναβάθμιση για lollipop (4g). Η ημερομηνία παραγωγής στο κουτί γράφει 10/2015.

Όχι ! Το είχα πάρει από public νομίζω Σεπτέμβρη η Οκτώβρη.. Λέω να κάνω την αναβάθμιση , το καλύτερο που Μπορεί να γίνει είναι να δουλέψει κ πάλι το hotspot :p:p

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Όχι ! Το είχα πάρει από public νομίζω Σεπτέμβρη η Οκτώβρη.. Λέω να κάνω την αναβάθμιση , το καλύτερο που Μπορεί να γίνει είναι να δουλέψει κ πάλι το hotspot :p:p

Ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα. Αν και πιστεύω ότι θα είναι Οκ μετά από τόσο κράξιμο.

Link to comment
Share on other sites

προς όλους,μην παίξετε την συσκευή με το 5.0.1 είναι ότιο πιο bugαρισμενο rom υπάρχει..Θα κλαίτε όπως έκλαψα,και αναγκάστηκα να πάω σε αντικατάσταση.

(βέβαια η νέα συσκευή που πήρα τρίζει στην κάτω δεξιά πλευρά του,λες και του πίεσαν το καπάκι για να κλείσει στο εργοστάσιο,αλλά κλαιν)

Στο επίσημο φόρουμ γίνεται χαμός από παράπονα,μαζί και με τα δικά μου:lol:

Εμένα το δικό μου φοράει την A10-70L_S000018_150423_ROW,από την μέρα που το πήρα και δε το έχω κάνει update αν μου λέει ότι υπάρχει διαθέσιμη η A10-70L_S000019_150625_ROW,και είναι 10mb δε ξέρω ποιά έκδοση είναι,δε το έχω ψάξει,αλλά δε με καίει να την βάλω,φοβάμαι μην πάθω ότι έπαθα με το 1ο τάμπλετ και περαστεί καμία 5αρα και τρέχω..

 

Ούτε εμένα. Μόνο το indoor outdoor

 

Σε μένα αυτός ο πίνακας ειναι κολλημένος και δε με αφήνει να τον πειράξω

 

Το ανοίγεις κανονικά από την εφαρμογή Atmos;

 

TIP

για να φτιάξετε το πρόβλημα με το dolby atmos,πάτε στις εφαρμογές την τερματίζεται και σβήνετε τα δεδομένα.Κάντε reboot και έτοιμη για χρήση ξανά,με τα ηχεία να έχουν έρθει στο επίπεδο το σωστό και πάλι.

 

Ρυθμίσεις--->Εφαρμογές--->Διαχείριση εφαρμογών-->Καρτέλα όλα

 

και βρίσκουμε τα Dolby(αναγκαστική διακοπή και εκαθάριση δεδομένων) & Dolby Atmos(αναγκαστική διακοπή)

Και θα ξεκολήσει το app και θα μπορείτε να το διαχειριστείτε και πάλι και να πειράξετε το equalizer του

Edited by xtrmsnpr

- - - -

Link to comment
Share on other sites

προς όλους,μην παίξετε την συσκευή με το 5.0.1 είναι ότιο πιο bugαρισμενο rom υπάρχει..Θα κλαίτε όπως έκλαψα,και αναγκάστηκα να πάω σε αντικατάσταση.

(βέβαια η νέα συσκευή που πήρα τρίζει στην κάτω δεξιά πλευρά του,λες και του πίεσαν το καπάκι για να κλείσει στο εργοστάσιο,αλλά κλαιν)

Στο επίσημο φόρουμ γίνεται χαμός από παράπονα,μαζί και με τα δικά μου:lol:

Εμένα το δικό μου φοράει την A10-70L_S000018_150423_ROW,από την μέρα που το πήρα και δε το έχω κάνει update αν μου λέει ότι υπάρχει διαθέσιμη η A10-70L_S000019_150625_ROW,και είναι 10mb δε ξέρω ποιά έκδοση είναι,δε το έχω ψάξει,αλλά δε με καίει να την βάλω,φοβάμαι μην πάθω ότι έπαθα με το 1ο τάμπλετ και περαστεί καμία 5αρα και τρέχω..

 

 

 

 

 

 

 

TIP

για να φτιάξετε το πρόβλημα με το dolby atmos,πάτε στις εφαρμογές την τερματίζεται και σβήνετε τα δεδομένα.Κάντε reboot και έτοιμη για χρήση ξανά,με τα ηχεία να έχουν έρθει στο επίπεδο το σωστό και πάλι.

 

Ρυθμίσεις--->Εφαρμογές--->Διαχείριση εφαρμογών-->Καρτέλα όλα

 

και βρίσκουμε τα Dolby(αναγκαστική διακοπή και εκαθάριση δεδομένων) & Dolby Atmos(αναγκαστική διακοπή)

Και θα ξεκολήσει το app και θα μπορείτε να το διαχειριστείτε και πάλι και να πειράξετε το equalizer του

μερικές παρατηρήσεις:

υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις για το f και το L

η A10-70L_S000019_150625_ROW είναι η τελευταία kitkat για το L (σίγουρα 100%)

η έκδοση που έβγαλε χθες σε πολλούς από εμάς είναι έκδοση της 19/01/2016, αφορά lollipop, καινούργια, αφού είχε αποσύρει παλιότερες αναβαθμίσεις.

θα περιμένουμε τολμηρούς και γνώστες να την κάνουν, αν και βαθιά μέσα μου πιστεύω ότι θα είναι Οκ, διότι μετά από πολλές αποτυχίες και προβλήματα, δεν πιστεύω να είναι τόσο μπούφοι που να βγάλανε 6 μήνες μετά το χαμό, παλι προβληματική έκδοση.

Επίσης αυτό που σίγουρα χρειάζεται είναι επαναφορά εργοστασιακών.

Προφανώς θα σώσει ζωές όποιος το κάνει και μας πει ακριβώς τα βήματα που ακολούθησε, μετά την εγκατάσταη, καθώς επίσης και εντυπώσεις.

Επίσης αν δουλεύει η μπροστά κάμερα στο skype.. (o καθένας με τον πόνο του...:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο:

βήμα 1: Πηγαίνουμε στις εφαρμογές (Διαχείριση) και κάνουμε υποχρεωτικό τερματισμό του skype.

βήμα 2: καθαρίζουμε όλα τα δεδομένα της εφαρμογής.

βήμα 3: ανοίγουμε την κάμερα, επιλέγουμε την μπροστά και στις ρυθμίσεις βίντεο, επιλέγουμε χαμηλή ποιότητα.

βήμα4: κλείνουμε το tablet, το ξανανοίγουμε, και ξαναρυθμίζουμε το λογαριασμό μας στο skype!

 

Έτσι λύνεται το θέμα διότι με την υψηλή ποιότητα, θεωρεί δεδομένη την πίσω (ως καλύτερη):blink:

Link to comment
Share on other sites

προς όλους,μην παίξετε την συσκευή με το 5.0.1 είναι ότιο πιο bugαρισμενο rom υπάρχει..Θα κλαίτε όπως έκλαψα,και αναγκάστηκα να πάω σε αντικατάσταση.

(βέβαια η νέα συσκευή που πήρα τρίζει στην κάτω δεξιά πλευρά του,λες και του πίεσαν το καπάκι για να κλείσει στο εργοστάσιο,αλλά κλαιν)

Στο επίσημο φόρουμ γίνεται χαμός από παράπονα,μαζί και με τα δικά μου:lol:

Εμένα το δικό μου φοράει την A10-70L_S000018_150423_ROW,από την μέρα που το πήρα και δε το έχω κάνει update αν μου λέει ότι υπάρχει διαθέσιμη η A10-70L_S000019_150625_ROW,και είναι 10mb δε ξέρω ποιά έκδοση είναι,δε το έχω ψάξει,αλλά δε με καίει να την βάλω,φοβάμαι μην πάθω ότι έπαθα με το 1ο τάμπλετ και περαστεί καμία 5αρα και τρέχω..

 

 

 

 

 

 

 

TIP

για να φτιάξετε το πρόβλημα με το dolby atmos,πάτε στις εφαρμογές την τερματίζεται και σβήνετε τα δεδομένα.Κάντε reboot και έτοιμη για χρήση ξανά,με τα ηχεία να έχουν έρθει στο επίπεδο το σωστό και πάλι.

 

Ρυθμίσεις--->Εφαρμογές--->Διαχείριση εφαρμογών-->Καρτέλα όλα

 

και βρίσκουμε τα Dolby(αναγκαστική διακοπή και εκαθάριση δεδομένων) & Dolby Atmos(αναγκαστική διακοπή)

Και θα ξεκολήσει το app και θα μπορείτε να το διαχειριστείτε και πάλι και να πειράξετε το equalizer του

Ρε φίλε, είσαι θεός, ήλιος καλοκαιρινός. :) :) Ξαναέχω ηχεία!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...