Jump to content

Sony Xperia C4/C4 Dual


alexgiak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει νομίζω κάποια rom, το μόνο που βρήκα ήταν η έκδοση 6.0 για να την περάσει κάποιος χειροκίνητα αν δεν την έλαβε ακόμα επίσημα. Αλλά το βρήκα αρκετά περίπλοκο και διάβασα πως μερικές συσκευές κλειδώσανε κατά την διαδικασία. Κι εγώ το kingroot έβαλα και απενεργοποίησα κάποια apps του λειτουργικού, αλλά δεν είδα καμία διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας ή στην διαχείριση της ram. Eτσι κι αλλιώς τα apps που συνοδεύουν το τηλέφωνο είναι πολύ ελαφριά και εύκολα απενεργοποιούνται χωρίς να καταλαμβάνουν πάνω από 150-200 mb, έτσι λοιπόν το αφαίρεσα και το ξερουτάρησα. Το android απο 5.1 και μετά πλέον είναι τόσο βελτιστοποιημένο που δεν κερδίζεις κάτι ιδιαίτερο με το root, χώρια πως έτσι και απενεργοποιήσεις κάτι που δεν πρέπει μπορεί να δημιουργήσεις και πρόβλημα. Περιμένω εγώ λοιπόν την αναβάθμιση σε 6 και αν έρθει έχει καλός, αλλιώς κι έτσι μια χαρά είναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρεμπιπτόντως να πω ότι ο λόγος που περίμενα το update ήταν πως είχα θέμα με την μπαταρία που έτρωγε το κινητό και έλπιζα μήπως αυτό βελτιωθεί στην νέα έκοδη. Τελικά διαπίστωσα πως ο λόγος που η μπαταρία τελείωνε γρήγορα ήταν η ενεργοποίηση του αυτόματου συγχρονισμού δεδομένων που είχα μόνιμα ενεργό.

Ενώ λοιπόν σε άλλα κινητά που είχα αυτό δεν πρόσθετε ιδιαίτερη κατανάλωση, στο συγκεκριμένο η μπαταρία άδειαζε πολύ γρήγορα. Προφανώς θα έκανε πολύ συχνούς συγχρονισμούς στο παρασκήνιο. Απο την στιγμή που το απενεργοποίησα και κάνω πλέον χειροκίνητα τον συγχρονισμό όταν χρειαστεί η μπαταρία είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άσε, με την μπαταρία έχουμε όλοι μάλλον το ίδιο θέμα!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με χαλάει κυρίως είναι ότι στις μακρινές λήψεις φωτογραφίας, η φωτογραφία θολωνει,ενώ με την μπροστινή είναι πεντακάθαρη... Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι φωτογράφος και με τις γνώσης που έχω, αυτό που διαπίστωσα στη δική μου συσκευή όταν εστιάζει στο άπειρο, είναι πως η άκρος αριστερή πλευρά της φωτογραφίας είναι θολή σε σχέση με την υπόλοιπη εικόνα. Το κέντρο και το μεγαλύτερο τμήμα της εικόνας πάντως είναι καθαρό και με πολύ καλή οξύτητα.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι φακοί αυτοί δεν έχουν διάφραγμα και έτσι δεν μπορείς να ανεβάσεις την ποιότητα κλείνοντας την ίριδα του φακού 2-3 στοπ. Καθώς λοιπόν οι αποστάσεις του φακού από τον τόσο μικρό αισθητήρα, αλλά και το κεντράρισμα των στοιχείων μεταξύ τους είναι της τάξεως δέκατων του χιλιοστού, είναι λογική μια αστοχία σε κάποιες συσκευές.

Το μεγάλο παράπονο που έχω είναι πως δεν μας δίνουν την δυνατότητα να τραβάμε raw αρχεία, κάτι που είναι καθαρά επιλογή του κατασκευαστή ενώ το hardwear μπορεί να το υποστηρίξει.

Είχα μέχρι πριν 3 μήνες το nokia 1520 το οποίο είχε φωτογραφική μηχανή που άνετα μπορούσε να συγκριθεί με κανονική φωτογραφική και έδινε την δυνατότητα raw!! Δυστυχώς το λειτουργικό των windows ήταν για κλάματα και το εγκατέλειψα.

Αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου στο sony είναι το βίντεο. Η φωτογραφία είναι κάπως αποδεκτή, ειδικά την ημέρα, αλλά το βίντεο είναι για τα πανηγύρια..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι φωτογράφος και με τις γνώσης που έχω, αυτό που διαπίστωσα στη δική μου συσκευή όταν εστιάζει στο άπειρο, είναι πως η άκρος αριστερή πλευρά της φωτογραφίας είναι θολή σε σχέση με την υπόλοιπη εικόνα. Το κέντρο και το μεγαλύτερο τμήμα της εικόνας πάντως είναι καθαρό και με πολύ καλή οξύτητα.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι φακοί αυτοί δεν έχουν διάφραγμα και έτσι δεν μπορείς να ανεβάσεις την ποιότητα κλείνοντας την ίριδα του φακού 2-3 στοπ. Καθώς λοιπόν οι αποστάσεις του φακού από τον τόσο μικρό αισθητήρα, αλλά και το κεντράρισμα των στοιχείων μεταξύ τους είναι της τάξεως δέκατων του χιλιοστού, είναι λογική μια αστοχία σε κάποιες συσκευές.

Το μεγάλο παράπονο που έχω είναι πως δεν μας δίνουν την δυνατότητα να τραβάμε raw αρχεία, κάτι που είναι καθαρά επιλογή του κατασκευαστή ενώ το hardwear μπορεί να το υποστηρίξει.

Είχα μέχρι πριν 3 μήνες το nokia 1520 το οποίο είχε φωτογραφική μηχανή που άνετα μπορούσε να συγκριθεί με κανονική φωτογραφική και έδινε την δυνατότητα raw!! Δυστυχώς το λειτουργικό των windows ήταν για κλάματα και το εγκατέλειψα.

Αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου στο sony είναι το βίντεο. Η φωτογραφία είναι κάπως αποδεκτή, ειδικά την ημέρα, αλλά το βίντεο είναι για τα πανηγύρια..

 

Τι να πω, τελικά πληρώσαμε την μάρκα... Τώρα το βλέπω στα 160€ το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι κακό το τηλέφωνο, μια χαρά επιδόσεις και ποιότητα κατασκευής έχει. Ίσως η μπαταρία, με τόσο μεγάλη και φωτεινή οθόνη να έπρεπε να είναι γύρω στα 3500mah, αυτό και μόνο βρίσκω σαν μειονέκτημα. Τα υπόλοιπα για την κατηγορία τιμής είναι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι κακό το τηλέφωνο, μια χαρά επιδόσεις και ποιότητα κατασκευής έχει. Ίσως η μπαταρία, με τόσο μεγάλη και φωτεινή οθόνη να έπρεπε να είναι γύρω στα 3500mah, αυτό και μόνο βρίσκω σαν μειονέκτημα. Τα υπόλοιπα για την κατηγορία τιμής είναι μια χαρά.

230 που το πηρα,τελικα πιστευω εβρισκα καλυτερο π.χ xiomi redmi note 3 pro

απο κει και περα αν δν ειχα αυτο το θεματακι με την καμερα δεν ειχα παραπονο...

Link to comment
Share on other sites

Έχει η κόρη μου το xiaomi και πράγματι είναι πολύ καλύτερο στο θέμα της μπαταρίας συν τις υπέρυθρες και κάποιους αισθητήρες, αλλά και την ποιότητα κατασκευής και στις επιδόσεις που είναι ποιο γρήγορο κατά 20% περίπου. Αν τώρα αγόραζα τηλ. αυτό θα έπαιρνα, αλλά όχι ότι οι διαφορές είναι και τόσο θεαματικές που να αξίζει να χάσεις λεφτά πετώντας το sony.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ακόμα και τώρα περιμένουμε αναβάθμιση...
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να έρχεται τελικά, όσα ήταν να πάρουν αναβάθμιση την πήραν μέσα σε ένα διάστημα ενός μηνός. Εγώ την ψώνισα και έκανα μια άλλη κίνηση: απενεργοποίησα τον λογαριασμό google και όλα τα google apps, το τηλέφωνο πάει με χίλια και η μπαταρία έχει τουλάχιστον κατά 20-30% περισσότερη ενέργεια, η δε ram, που παρεμπιπτόντως δεν είναι 2 γίγα αλλά 1,6 τώρα έχει ελεύθερο το 50%!!

Εγώ όμως δεν παίζω παιχνίδια, δεν χρησιμοποιώ facebook και ''κοινωνικά'' δίκτυα, οπότε πέρασα τις επαφές με το αρχείο vcf που είχα δημιουργήσει, για χάρτες έχω το here maps και για βιβλία που διαβάζω το xodo που όλα αυτά δεν χρειάζονται υπηρεσίες google, για μετάφραση το pons.

Ο κύριος λόγος που το έκανα ήταν όταν διαπίστωσα πως η φωνητική πληκτρολόγηση που χρησιμοποιούσα καταγράφονταν από την google με κάθε λεπτομέρεια!! Τελικά όλο αυτό με τα κινητά και τις ''ευκολίες'' δεν είναι παρά ένα τεράστιο καλοστημένο spywear για να σε γονατίζουν μετά στις διαφήμισης, τσάμπα δυστυχώς δεν είναι τίποτα.

Το ευτύχημα πάντως είναι πως το android τουλάχιστον σε αφήνει να το κάνεις αυτό. Σε windows και ios αν δεν κάνεις log-in στο λογαριασμό σου δεν μπορείς ούτε το τηλέφωνο να λειτουργήσεις ούτε τις επαφές σου να περάσεις και ειδικά αυτό στα windows phone.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε κιόλας, δεν είναι κάτι το φοβερό όπως το παρουσιάζουν το Marshmallow σε σχέση πάντα με το 5.1, να πούμε να πας από 4.4 σε Marshmallow ναι. Έχω δυο συσκευές που πήραν από 5.1 σε Marshmallow και πέρα από 2-3 σημεία που διαφέρουν είναι πάνω κάτω το ίδιο και το αυτό, σε μερικές μέρες το είχα ξεχάσει πως είχα κάνει την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόνο που έφτασαν Χριστούγεννα και όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι νεωτερο, που μπορούμε να απευθυνθούμε τελικά?
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που έφτασαν Χριστούγεννα και όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι νεωτερο, που μπορούμε να απευθυνθούμε τελικά?

 

Στον άγιο Βασίλη τελικά :D πάντως για κάτι ινδικες χώρες κλπ βγάζουν ακόμα ενημερώσεις. Λογικά θα έρθει και σε εμάς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προς το παρόν έρχονται μόνο αναβαθμίσεις εφαρμογών και ασφαλείας τουλάχιστον!
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το C4 την τελευταια μέρα της χρονιάς. Δεν το έχω συνδέσει ακόμα στο δίκτυο τηλεφωνίας, φόρτος εργασίας γαρ..

Πόλος έλξης η χαμηλή τιμή προσφορά του Πλαισίου στα 189€ σε συνδυασμό με τις 5,5 ίντζες οθόνη, την υψηλή ανάλυση και τον 1.7 οκταπύρηνο επεξεργαστή του.

Με το που συνδέθηκε στο δίκτυο, κατέβασε ένα σωρό αναβαθμίσεις και μαζί την αναβάθμιση του λειτουργικού σε Marshmallow (Android 6)

Σε γενικές γραμμές, δεν δείχνει νάναι στιβαρό όσο οι αντίστοιχες σειρές της Samsung, αυτό θα αποδειχθεί και στο πέρασμα του χρόνου.

Η οθόνη δεν μπορώ να πώ ότι με εντυπωσίασε, ίσως λείπει το βάθος, θα ψάξω περισσότερο τις ρυθμίσεις της, είναι όμως λεπτομερής.

Οι κάμερες του, σε εσωτερική χρήση και σε μισισκόταδα δεν δείχνουν κάτι το εντυπωσιακό, τουλάχιστον για την ανάλυση που υποτίθεται ότι έχουν. Τα φλας δεν είναι και τόοοσο δυνατά.

Θα επανέλθω μόλις δουλέψει και στο δίκτυο η συσκευή για να δούμε και τις υπόλοιπες εντυπώσεις.

Όλα είναι έτσι μέχρι να αποδειχτεί ότι είναι αλλιώς! :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πήρα το C4 την τελευταια μέρα της χρονιάς. Δεν το έχω συνδέσει ακόμα στο δίκτυο τηλεφωνίας, φόρτος εργασίας γαρ..

Πόλος έλξης η χαμηλή τιμή προσφορά του Πλαισίου στα 189€ σε συνδυασμό με τις 5,5 ίντζες οθόνη, την υψηλή ανάλυση και τον 1.7 οκταπύρηνο επεξεργαστή του.

 

Πήρα ένα τέτοιο στα χέρια μου πριν λίγες μέρες από κάποιο φίλο που του παρουσίαζε κάποια προβλήματα και είχα την ευκαιρία να το δουλέψω λίγο. Εν ολίγοις εκτιμώ ότι το ΧΑ που έχει 10 ευρώ παραπάνω στο ίδιο κατάστημα αποτελεί καλύτερη επιλογή για αγορά σήμερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό και άψογα μεταχειρισμένο το βρίσκεις πάμφθηνα βέβαια σε εμάς ακόμα δεν ήρθε η 6.0 προς το παρόν..
Link to comment
Share on other sites

Ποιο C4 έχεις πάρει, το Ε5303? Αν είναι η Ελληνική έκδοση δεν βλέπω να έχει πάρει ακόμα την έκδοση 6. Μήπως είναι κάποια άλλη παραεισαγωγή για άλλη χώρα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως βρίσκεις την χώρα προέλευσης του κινητού αν δεν ειναι απο Ελλάδα? Το PC companion βοηθάει να περάσουμε την τελευταία έκδοση?
Link to comment
Share on other sites

Πως βρίσκεις την χώρα προέλευσης του κινητού αν δεν ειναι απο Ελλάδα? Το PC companion βοηθάει να περάσουμε την τελευταία έκδοση?

 

Αν δεν είναι -που δεν είναι- διαθέσιμη on air, δεν βοηθά το PC Companion! Έχω διαβάσει ότι κυκλοφορεί σε ορισμένες χώρες (Ιταλία, Ινδία, κλπ) αλλά η Ελλάδα φαίνεται έχει μέλλον!

 

Αυτό που θα με ενδιέφερε πιο πολύ είναι η αξιοποίηση του χώρου της SD Micro Card, ως επέκταση της κύριας μνήμης, ακόμα κι αν χρειάζεται format και δεν διαβάζεται μετά από άλλο μέσο! Μένει να κάνουμε υπομονή αν και η 5.1 είναι πολύ καλή!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπέρα. Πέρασα στα γρήγορα την συζήτηση. Απ'οτι κατάλαβα δεν έχει λάβει κανείς αναβάθμιση του Ε5303 σε android 6;;

 

Δυστυχώς δεν είναι διαθέσιμη "ακόμα" στην Ελλάδα!! Τώρα και καιρό έχω ενημερωθεί ότι είναι σε Αμερική, Αγγλία, Ιταλία... Ίσως πρέπει να βεβαιωθούν ότι δεν θα είναι προβληματική, γιατί άντε τώρα να τρέχεις για service!!

Edited by hdimopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.χτες της αδερφής σου της επεσε κατω και της εσπασε το touch δουλεύει κανονικά και πηρε τηλ την σονυ και της ειπανε 130 ευρώ.αυτη θελει να το πουλήσει,αλλα Βρηκα μια οθόνη απο το εξωτερικο με 30 ευρώ αξιζει να το κρατήσει?

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia C4/C4 Dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...