Jump to content

iPhone 6S Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την Τρίτη θα το έχω στα χέρια μου.

Ελπίζω επιτέλους να επιστρέψω μόνιμα μπας και γλυτώσω από την μανία αλλαγής συσκευής κάθε τρεις μήνες στα Android.

 

Βασικά όλα όσα ζητούσα τα τελευταία χρόνια από την apple τα πρόσθεσε φέτος.

Συνεπώς δεν θα μπορούσα να μην το πάρω.

 

Δεν είναι όλα ρόδινα, αλλά ποια συσκευή είναι τέλεια?

 

Το σίγουρο είναι ότι εκτός απροόπτου θα το κρατήσω μέχρι να βγει το 7 που λόγο νέου design θα το αγοράσω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την Τρίτη θα το έχω στα χέρια μου.

Ελπίζω επιτέλους να επιστρέψω μόνιμα μπας και γλυτώσω από την μανία αλλαγής συσκευής κάθε τρεις μήνες στα Android.

 

Βασικά όλα όσα ζητούσα τα τελευταία χρόνια από την apple τα πρόσθεσε φέτος.

Συνεπώς δεν θα μπορούσα να μην το πάρω.

 

Δεν είναι όλα ρόδινα, αλλά ποια συσκευή είναι τέλεια?

 

Το σίγουρο είναι ότι εκτός απροόπτου θα το κρατήσω μέχρι να βγει το 7 που λόγο νέου design θα το αγοράσω.

 

Μακάρι να σε καλύψει Κώστα ...

Πράγματι, η σταθερή παρουσίαση νέων συσκευών android είναι μεγάλο πρόβλημα.

Εδώ με ένα ετησίως ξενοιαζεις...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η κάμερα πήρε την 10η θέση. Πολύ πίσω όπως την περίμενα.

Με f2.2 όσο και μεγαλύτερα pixel να έχεις δεν αρκεί το φως που περνάει στις δύσκολες καταστάσεις.

Μα δεν έχουν τεστάρει ακόμα το 6s plus. Άσε που πολλές συσκευές ισοβαθμούν.

Link to comment
Share on other sites

(Δέχτηκα κλήση (χωρίς να προλάβω να απαντήσω) χωρίς να έχω την κάρτα sim μέσα στην συσκευή...

Αποθηκεύτηκαν τα στοιχεία της sim στην συσκευή όταν έκανα ενεργοποίηση)

 

Απάντηση: Γίνεται όταν οι συσκευές είναι συνδεδεμένες στο ίδιο wifi

Edited by scarface883
Βρήκα απάντηση

Γιώργος

Keep on riding...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχουν τεστάρει ακόμα το 6s plus. Άσε που πολλές συσκευές ισοβαθμούν.

Εντάξει θα πάρει μερικούς βαθμούς παραπάνω από το 6s λόγο OIS.

Όταν το πάρω στα χέρια μου θα σου πω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα πάρει μερικούς βαθμούς παραπάνω από το 6s λόγο OIS.

Όταν το πάρω στα χέρια μου θα σου πω.

 

OIS φέτος από ότι ξέρω εχει και το μικρο κωστα.

Προσωπικά βλέπω πολυ θορυβο στις low light...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να σε καλύψει Κώστα ...

Πράγματι, η σταθερή παρουσίαση νέων συσκευών android είναι μεγάλο πρόβλημα.

Εδώ με ένα ετησίως ξενοιαζεις...

Η αλήθεια είναι ότι όντως ξενοιαζεις με ένα μηλαρακι για κάποιο διάστημα, έκανα αποθεραπεία ένα 10μηνο σούπερ καλά!!!

Κωστή με το καλό και περιμένουμε εντυπώσεις. Για μένα να πάω στο 6plus φέτος από το edge+ δεν είναι επιλογή για διάφορους λόγους, πιστεύω του χρόνου με το 7+ θα το δω ζεστά ☺

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι όντως ξενοιαζεις με ένα μηλαρακι για κάποιο διάστημα, έκανα αποθεραπεία ένα 10μηνο σούπερ καλά!!!

Κωστή με το καλό και περιμένουμε εντυπώσεις. Για μένα να πάω στο 6plus φέτος από το edge+ δεν είναι επιλογή για διάφορους λόγους, πιστεύω του χρόνου με το 7+ θα το δω ζεστά ☺

Ευθύμη το καλό είναι ότι φέτος λύθηκαν τα βασικά εμπόδια στο iOS και επιτέλους ram :-)

 

Πιστεύω ότι ο Κουκ οδηγεί την apple πολύ καλύτερα απ ότι θα περίμενε καθένας μας, παρόλο που συνεχίζει να είναι αργός.

Δεν ξέρω τι θα έκανε ο Jobs αν ζούσε.

Ίσως από εγωισμό για τα όσα είχε δηλώσει κατά καιρούς, να είχαμε μείνει στις 4 ίντσες πράγμα που θα σήμαινε συρρίκνωση πωλήσεων και όχι την τεράστια αύξηση που βλέπουμε σήμερα.

Ίσως πάλι να είχε κάνει πιο γρήγορα βήματα από τον Κουκ λόγο φύσεως του χαρακτήρα του. Ποτέ δεν θα μάθουμε.

 

Το έχω μελετήσει και ξέρω που υστερεί και που υπερτερεί σε σχέση με την καλύτερη και πληρεστερη συσκευή Android όπως είναι το note 5.

Ξέρω δηλαδή τι θα μου λείψει.

 

Βασικό ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι πλέον στο γραφείο μου υπάρχει mac ενώ στο σπίτι και στην οικογενειακή επιχείρηση το MacBook μου.

Για τις δουλειές που χρειάζομαι πενάκι (σκίτσα με σημειώσεις και υπομνησεις σε φώτο) απέκτησα ένα Asus Note 8 που τρέχει windows desktop. Όλα αυτά συνδέονται μεταξύ τους χάρη στο iCloud που διαθέτει πλέον εφαρμογή στο iPhone με φακέλους και την πιο πλήρη έκδοση για windows.

 

Φυσικά υπάρχει και δεύτερη συσκευή με Android όταν δεν μπορώ να κουβαλάω το μπαούλο.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

OIS φέτος από ότι ξέρω εχει και το μικρο κωστα.

Προσωπικά βλέπω πολυ θορυβο στις low light...

 

Μόνο το plus έχει

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το plus έχει

 

Μαλιστα, ακομα χειροτερες οι φωτο δηλαδη στο μικρο. "Μπραβο" apple.

Εγω δουλευω σαν βασικη συσκευη το μηλο εδω και μερικες μερες και θα κατασταλλαξω συντομα αν μπορω να ζησω με αυτο.

Εχει μπολικα θετικα, αλλα και βασικα αρνητικα, που δεν ξερω αν μπορω να συμβιωσω μαζι τους. Θα αναφερθω αναλυτικα σε αυτα τις επομενες ημερες, που θα εχω αποψη για ολα τα σεναρια χρησης που εχω καθημερινα...

Link to comment
Share on other sites

Προηγούμενη συσκευή Galaxy Note 3

 

Θετικά:

Πολύ Υψηλή ποιότητα κατασκευής

Προσεγμένη εργονομία στο σχήμα συσκευής, στη θέση των πλήκτρων και στην καμπυλοτητα του γυαλιού

Άριστο ηχείο και ακουστικό σε κλήσεις

Αυτονομία τρελή κυριολεκτικά σε σχέση με Note. Βγάζω μέρα με 30% τη νύχτα και ξέσκισμα στο ενδιάμεσο

Επεξεργαστής και gpu δίνουν ΠΌΝΟ σε ο,τι κι αν του φορτώσεις. Όλα ακαριαια

Μνήμη επαρκής για όλα. Φυσικά και παραπάνω να έβαζαν δεν θα έκανε κακό.

Εφαρμογές που δεν φανταζοσουν ποτέ στο app store. Ακόμα και οι ίδιες με Android έχουν έστω και λίγα περισσότερα features ή είναι πιο όμορφες

Lightning port ομορφιά και ευκολία σε φόρτιση και sync

Όλοι οι αισθητήρες της συσκευής είναι τέλεια calibrated και απρόβληματιστοι

Το iOS έχει κάνει άλματα σχετικά με το παρελθόν και έχει ανοιχτεί σχετικά. Πχ γράφω αυτή τη στιγμή με SwiftKey και χαζεύω τα widgets μου

Το 3d touch είναι πολύ ενδιαφέρον σε email και gallery. Σε άλλες γενικές εφαρμογές δεν τρελάθηκα, αλλα γενικά φαίνεται να έχει μέλλον ακόμα και σε μερικά παιχνίδια που δοκίμασα.

Το touch Id (δακτυλικο αποτύπωμα) είναι τρελά γρήγορο και πολύ βολικό ως τρόπος κλειδώματος συσκευής και επιβεβαίωσης ταυτότητας αγορών κλπ. Ίσως το καλύτερο feature ενός iPhone.

Οθόνη με φωτεινότητα που ΚΑΙΕΙ ΜΑΤΙΆ και από τις καλύτερες αντιθέσεις σε ips που έχω δει ποτέ.

Κάμερα με viewfinder τόσο γρήγορο που αναρωτιέσαι μήπως είναι τρύπα η οθόνη και βλέπεις από πίσω με το μάτι. Ποιότητα απίθανη και σχεδόν Δεν μπορείς να βγάλεις θολή φώτο με τπτ. Σε φωτεινά περιβάλλοντα θερίζει μάλλον οτιδήποτε σε smartphone σε σκοτεινά πάλι από τα καλύτερα αλλά ίσως το περνάνε τα κορυφαία lumia και το Note 5/s6 για ελάχιστα.

Τα gestures του iOS για πλοήγηση σε μενού και γενικά στο ui είναι ΠΟΛΎ βολικά.

 

Αρνητικά

ITunes το 2015-6. Αλήθεια Apple?

Σκληρό Sandboxing εφαρμογών. Καμία εφαρμογή δεν επικοινωνεί με τον τοπικό χώρο της άλλης. Πχ αν έχεις τοπικά αποθηκεύσει ένα pdf δεν μπορείς να το στείλεις ως συνημμένο από τον mail client. Μπορείς από mail να κάνεις επισυναψη μόνο φωτο κ βίντεο και τα πάντα από cloud. Οπότε αποφασίζεις να βάλεις τα πάντα σε cloud. Αυτό αποτελεί σοκ για κάποιον ερχόμενο από Android.

Το εργιστασιακο πληκτρολόγιο της Apple μου φάνηκε πολύ δυσχρηστο.

Πολλές εφαρμογές ενώ είναι free με ads σε Android εδώ έχουν μόνο paid εκδόσεις.

Το σήμα τηλεφωνίας με την ίδια sim μου φαίνεται λίγο κατώτερο του note σαν ένδειξη στη μπάρα. Κατά τη διάρκεια κλήσεων πάντως δεν αντιμετώπισα θέμα.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Προηγούμενη συσκευή Galaxy Note 3

ITunes το 2015-6. Αλήθεια Apple?

Σκληρό Sandboxing εφαρμογών. Καμία εφαρμογή δεν επικοινωνεί με τον τοπικό χώρο της άλλης. Πχ αν έχεις τοπικά αποθηκεύσει ένα pdf δεν μπορείς να το στείλεις ως συνημμένο από τον mail client. Μπορείς από mail να κάνεις επισυναψη μόνο φωτο κ βίντεο και τα πάντα από cloud. Οπότε αποφασίζεις να βάλεις τα πάντα σε cloud. Αυτό αποτελεί σοκ για κάποιον ερχόμενο από Android.

Το εργιστασιακο πληκτρολόγιο της Apple μου φάνηκε πολύ δυσχρηστο.

Πολλές εφαρμογές ενώ είναι free με ads σε Android εδώ έχουν μόνο paid εκδόσεις.

Θα υπάρχει όσο υπάρχουν τα appstore, apple music κτλ αλλά πλέον δεν είναι τόσο αναγκαίο όσο ήταν τα προηγούμενα χρόνια. Δεν χρειάζεται να το συνδέεις κάθε μέρα για να κάνεις εργασίες. Εγώ πλέον το συνδέω μόνο όταν είναι να κάνω restore ή αν θέλω να κρατήσω backup και τοπικά στο mac μου. Το έχω να κρατάει στάνταρ στο icloud.

 

Δηλαδή αν είσαι σε μια εφαρμογή πχ scanner pro ή clips ή documents 5 (και οι 2 εφαρμογές χρησιμοποιούν την εσωτερική μνήμη του iphone) και πατήσεις το share sheet δεν σου βγάζει πως θες να στείλεις το αρχείο; Mail, social, cloud services και γενικά όσες συσκευές χρησιμοποιούν το share sheet του ios.

 

Αυτό δυστυχώς είναι πολιτική της εταιρίας και δεν νομίζω να αλλάξει. Βγάζει πολλά λεφτά από το appstore.

 

Το πληκτρολόγιο είναι καλό αλλά έχει ένα σπαστικό bug με το "ς" οπότε πλέον λειτουργώ μόνο το swiftkey.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@protsimer

 

Κάπως έτσι αλλά το ότι έρχεσαι από ένα Note άλλης εποχής σε κάνει περισσότερο Ενθουσιώδη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το δικό μου σε Space Gray. Θα το δω αύριο όμως γιατί δεν έχω χρόνο να κάνω backup το 5.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με χαλάει πολύ στο 6s Plus είναι το βάρος του, αν είχε μείνει στα 170γρ θα το έβλεπα σοβαρά αλλά τώρα είμαι στα 150γρ και θα μου κάτσει κάπως. Με το καλό να το πάρεις και μας λες εντυπώσεις

 

Το ξανά περιεργάστηκα σήμερα,πάρα πολύ βαρύ,δίνει εντύπωση για +200 gr ..

Το σκέφτομαι αλλά ερχόμενος απο s6 edge μου φαίνεται τούβλο..

Edited by mirrorofsorrow
Διόρθωση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Κώστα έτσι είναι ακριβώς, η διαφορά είναι μεγάλη και ειδικά το Note3 είχε θέματα σε απόδοση (πολύ lag) και η μπαταρία του ήταν χάλια..

Αυτό που με χαλάει πολύ στο 6s Plus είναι το βάρος του, αν είχε μείνει στα 170γρ θα το έβλεπα σοβαρά αλλά τώρα είμαι στα 150γρ και θα μου κάτσει κάπως. Με το καλό να το πάρεις και μας λες εντυπώσεις

 

Αυτή η αυξηση στο βαρος του 6s plus, προσωπικα μου δινει στην αισθηση μιας απίστευτα στιβαρης συσκευης. Αντίθετα, πχ, κρατώντας το s6 edge plus και στο άλλο χερι το βαρυτερο note 5, το edge plus μοιαζει λιγο "ψευτικο". Περι ορεξεως, βεβαια...;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ομάδα από σήμερα και εγώ εδώ ( πριν ήμουν στο εδώ χωρίς το s) και το πρώτο που είδα είναι η διαφορά του ποσό πιο γρήγορο είναι αλλά και ότι καίει λίγο παραπάνω.

Αυτά σε πρώτη φάση. Το μόνο που είδα επιπλέον είναι ότι είμαι με μοτέρ by Σαμυ.

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα να περιμένω την Apple UK να μου το στείλει και τελικά πήγα στο κατάστημα τους, London Covent Garden, και το πήρα με reservation. iPhone 6S Plus 128GB Space Gray και μπορώ να πω ότι η Apple έχει κάνει εξαιρετική δουλειά. Δεν το περίμενα ποτέ ότι θα μου αρέσει μία συσκευή τόσο πολύ.

 

Και το σημαντιότερο, επιτέλους έχω Field Test και πάλι :rolleyes:

 

Πάμε για μετρήσεις και photos & video 4K :happy:

 

Προς mods: Μήπως να βάλουμε και το 6S Plus στα avatars του forum? Δεν το βρίσκω

 

εννοεις το *3001#12345#* ? και τι καταλαβαινεις απο εκει εκτος απο τα βασικα; :worry:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

εννοεις το *3001#12345#* ? και τι καταλαβαινεις απο εκει εκτος απο τα βασικα; :worry:

Ναι αυτό.

 

Οι επιλογές που σου δίνει αλλάζουν ανάλογα με τον τύπο δικτύου που είσαι συνδεδεμένος (2G/3G/4G).

Μπορείς να δεις την ένταση σήματος σε db και κάποια χαρακτηριστικά του δικτύου, πχ cell id, band (για το 4G σίγουρα), συχνότητα κλπ. Αν το ψάξεις λίγο μπορείς να βγάλεις πολύ χρήσιμα συμπεράσματα για την κάλυψη στην περιοχή που κινείσαι :happy:

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

ωραιος.

τυχερος εισαι εδω για να το παρω θελω ακομα 10 μερες περιπου ενω μονο πρωι εχουν καποια κομματια και παλι ομως δυσκολα.

 

σε ποση ωρα φορτιζει;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος.

τυχερος εισαι εδω για να το παρω θελω ακομα 10 μερες περιπου ενω μονο πρωι εχουν καποια κομματια και παλι ομως δυσκολα.

 

σε ποση ωρα φορτιζει;

Ναι βασικά με έτρωγε να το πάρω νωρίτερα από την ημερομηνία που θα μου το έστελναν. Έβλεπα διαθεσιμότητα τα πρωϊνά σε καταστήματα Apple αλλά εξαφανιζόταν πολύ γρήγορα. Σάββατο πρωί πέτυχα πάλι και το έκλεισα :happy:

 

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να μετρήσω αλλά πιστεύω ότι είναι αρκετά γρήγορο.

Επίσης το βάζω βράδυ πριν κοιμηθώ και μέχρι τώρα μένει τουλάχιστον 35% στο τέλος της ημέρα. Δεν το φορτίζω με το φορτιστή του. Έχω αγοράσει το επίσημο microusb σε lightning adaptor και χρησιμοποιώ τον παλιό φορτιστή μου.

 

Παρεπιπτώντος, έχει το TSMC επεξεργαστή!:shifty:

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτό είναι πολύ καλό και ήδη είχα διαβάσει ένα άρθρο άλλου. Διάφορες στην κατανάλωση και θερμοκρασία υπάρχουν αλλά είναι πολύ μικρές και ανεπαίσθητες :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και επίσημα ως κάτοχος πλέον της συσκευής.

Επέστρεψα μετά από μια περιπλάνηση σε android και το τελευταίο διάστημα με iPhone 5 εν αναμονή του 6s Plus.

Το μέγεθος δεν το έχω συνηθίσεις ακόμη όμως το τηλέφωνο είναι ταχύτατο.

Πολύ καλή η υλοποίηση του 3D Touch και θεωρητικά θα δούμε πολλά καλούδια στο μέλλον όσο θα αναβαθμίζουν τις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...