Jump to content

iPhone 6S Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μερικές γρήγορες hands-on εντυπώσεις (με μέτρο σύγκρισης το 6 plus):

 

Συμπέρασμα: Δε νομίζω ότι οι χρήστες 6 plus θα ξετρελαθούν με την αναβάθμιση, αλλά είναι μια εξαιρετική πολυ-συσκευή.

 

Με χαρά θα απαντήσω σε οποιαδήποτε ερώτηση, αν μπορώ φυσικά.

 

Καλορίζικο και καλοδούλευτο.

 

Αν είχα ήδη το 6 Plus ίσως δεν το σκεφτόμουν για το 6S Plus αλλά το 6 μου φαίνεται πλέον μικρό. Θέλω να το δω και από κοντά για να βγάλω τα συμπεράσματά μου όσον αφορά το αυξημένο βάρος του. Το 3D Touch λογικά θέλει συνήθεια μέχρι να εξοικειωθούμε με τον τρόπο λειτουργίας του. Όταν ασκείς μεγάλη πίεση στην οθόνη, νιώθεις σαν να κάνεις κλικ σε αυτήν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τα καλορίζικα!

 

To πήρα σε χρώμα space gray, χωρητικότητα 64GB (ίδιο με πέρισυ). Η αύξηση του βάρους κατά 20gr οφείλεται (σύμφωνα με το ifixit) στην ενσωμάτωση του 3D touch στη οθόνη, και μόνο. Προσωπικά το νιώθω στο χέρι λίγο πιο "ποιοτικό", αλλά είναι θέμα γούστου. Όπως γράψατε, όποιον τον απασχολεί καλύτερα να το κρατήσει live.

 

Για να ενεργοποιηθεί το 3D touch θέλει λίγο δύναμη, εύκολα το εκλαμβάνει σαν παρατεταμένο πάτημα (τουλάχιστον μέχρι να το συνηθήσεις). Έχει ενα μηχανισμό ανάδρασης που θυμίζει κάπως κλίκ σε touchpad.

 

Φωτογραφίες από το κινητό δε νομίζω ότι έχει νόημα να σας δείξω, μια και είναι ολόιδιο με το 6plus (εκτός από ένα S στην πλάτη). Ανέβασα όμως 2 πολύ πρόχειρες φωτογραφίες που δείχνουν την εστίαση και το bokeh (αρκετά εντυπωσιακό για τόσο μικρό αισθητήρα). Ίσως ενδιαφέρει κάποιους.

 

http://i57.tinypic.com/rtp2rp.jpg

http://i61.tinypic.com/5xpz7s.jpg

 

Το τηλέφωνο ήρθε φορτισμένο στο 67% και μετά από μια (σχεδόν) μέρα χρήσης έχει πέσει στο 18%.

Link to comment
Share on other sites

Why 2GB of RAM in the iPhone 6s is a big deal for everyone [Video]

http://www.idownloadblog.com/2015/09/25/does-2gb-ram-really-matter-iphone-6s/

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Να τολμήσω να ρωτήσω από που μπορώ να προμηθευτώ iPhone 6splus???

Από ηλεκτρονικά κατστήματα όπως amazon, expansys κτλ. Εδώ Ελλάδα ακόμα δεν είναι διαθέσιμο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στις 18/9 έγινε η προπαραγγελία στις 23 ζήτησαν επιβεβαίωση η οποία έγινε.

Μέχρι χτες έλεγε άφιξη σε 4 μέρες περίπου και σήμερα λέει σε 10 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

ακόμα 2 παρατηρήσεις-λεπτομέρειες:

- (όπως αναφέρει και το σαιτ της apple) η Siri είναι πλέον always-on και ενεργοποιείται λέγωντας Hey Siri (ακόμα κι' αν το κινητό δεν είναι συνδεδεμένο με το φορτιστή). Προσωπικά ποτέ δεν ήμουν φαν της Siri, μια και έπρεπε να πιάσεις το κινητό στα χέρια σου για να την ενεργοποιήσεις (οπότε ποιο το νόημα του φωνητικού χειρισμού?). Τώρα όμως ίσως είναι χρήσιμη στο αυτοκίνητο, για πραγματοποίηση κλήσεων. Το δοκίμασα και δουλεύει καλά στο 99+% των περιπτώσεων, ακόμα και σε θορυβώδες περιβάλλον (μια και ο αλγόριθμος αναγνώρισης φωνής έχει βελτιωθεί πολύ από την εποχή του 4S). Βέβαια δε τα πάει καθόλουυυυυυυ καλά με ελληνικά ονόματα αποθηκευμένα με λατινικούς χαρακτήρες, οπότε μάλλον μικρή χρησιμότητα θα έχει για τους Έλληνες χρήστες (εκτός αν θυμάστε απέξω τηλέφωνα!). Επίσης δε ξέρω πόσο θα επηρρεάζει την κατανάλωση, γι΄αυτό ίσως μπορείς να το απενεργοποιήσεις στα settings.

- H εφαρμογή Notes εκμεταλλεύεται την καινούργια pressure-sensitive οθόνη. Όταν γράφεις μια σημείωση με ένα απλό stylus (πχ jot pro) και πιέζεις τη γραφίδα, η γραμμή γίνεται πιο παχιά. Περίπου σαν τα wacom stylus (ή το επερχόμενο apple pencil), αλλά βέβαια εδώ μιλάμε για 2 επίπεδα πίεσης αντί για 2048... το αναφέρω σαν μια εφαρμογή του 3D touch, δε νομίζω κάποιος γραφίστας να σχεδιάζει με τόση λεπτομέρεια στο iphone του.

Link to comment
Share on other sites

Το εκλεισα κι εγω σε space grey 64αρι απο ebay.co.uk και θα το εχω 30 Σεπτεμβρη!

Απο τα βιντεακια που εχω δει, εχουν κανει πολυ καλη δουλεια στην αντοχη! Ελπιζω η μπαταρια να παραμενει κορυφαια οπως στο 6 Plus.

Ο κυριος λογος ομως αγορας ηταν τα 2GB RAM.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο ποιον το πηρες; Δωσε λινκ

 

*Aπο αυτον εδω: http://www.ebay.co.uk/usr/atcs_ltd

 

Μου κοστισε βεβαια αρκετα αλλα θα το εχω Τριτη-Τεταρτη...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Και γω ακύρωσα το δικό μου απο expansys γιατί ενώ έλεγε κατόπιν παραγγελίας, όταν έκανα την παραγγελία εμφάνιζε waiting for sotck. Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως όλα τα 6s και 6s plus τα περιμένουν περίπου μέσα Οκτώβρη. Οπότε καλύτερα να το πάρω απο εδω πιο γρήγορα και πιο φθηνα. :)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν σήμερα ότι παραλαμβάνουν σε 9 μέρες.

Σκέφτηκα να ακυρώσω αλλα από expansys γλιτώνω τον ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν σήμερα ότι παραλαμβάνουν σε 9 μέρες.

Σκέφτηκα να ακυρώσω αλλα από expansys γλιτώνω τον ΦΠΑ.

 

Και εγώ μια απο τα ιδια. Οποτε λεω να περιμενω... αλλα εαν αργησουν και αλλο θα την ακυρωσω μαλλον

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια απο τα ιδια. Οποτε λεω να περιμενω... αλλα εαν αργησουν και αλλο θα την ακυρωσω μαλλον

 

Τιμολόγιο και στην Ελλάδα δεν μπορείς να κόψεις? Απλά δεν θα παίρνεις πίσω άμεσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τιμολόγιο και στην Ελλάδα δεν μπορείς να κόψεις? Απλά δεν θα παίρνεις πίσω άμεσα. :)

 

μου αρεσει η αμεσοτητα :p

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ξανα-ματα-άλλαξαν οι ημερομηνίες στο expansys. Εκεί που το πρωί έλεγε σε μερικά μοντέλα 6 ημέρες, τώρα έγινε "σε περίπου 10 ημέρες"... :mad:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι Preparing to dispatch από Apple UK. Αντε να δούμε...:D

6 χρόνια εγγύηση λέει ότι έχουν οι συσκευές στο UK στη σελίδα της Apple.:blink:

Edited by marmaga
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα στα χερια μου χτες το απογευμα απλα δεν προλαβα να το ανοιξω ακομα...

Θα επανελθω συντομα!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...