Jump to content

iPhone 6S Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες δεν μπορούσα να αποθηκευσω επισυναπτόμενο σε mail.

Σήμερα κατέβασα ένα pdf από το e-παραβολο στο Mac το έριξα σε φάκελο στο iCloud αλλά δεν μπορούσα να το δω στην εφαρμογή iCloud του iPhone.

Αντιθέτως με το One Drive έγινε αμέσως.

Και πριν που το δοκίμασα μια χαρά το αποθήκευσα με την εφαρμογή που σου είπα. Όταν πετάω ένα αρχείο στο icloud από το mac συγχρονίζει αλλά μπορεί να μην την κατεβάσει αμέσως στο iphone. Κάποιες φορές την κατεβάζει λίγο μετά.

 

Πάντως δεν υπάρχει θέμα με pdf και icloud. Έχω πάρα πολλά αρχεία pdf που έχω αποθηκεύσει στο icloud από emails.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και πριν που το δοκίμασα μια χαρά το αποθήκευσα με την εφαρμογή που σου είπα. Όταν πετάω ένα αρχείο στο icloud από το mac συγχρονίζει αλλά μπορεί να μην την κατεβάσει αμέσως στο iphone. Κάποιες φορές την κατεβάζει λίγο μετά.

 

 

 

Πάντως δεν υπάρχει θέμα με pdf και icloud. Έχω πάρα πολλά αρχεία pdf που έχω αποθηκεύσει στο icloud από emails.

 

 

Ναι έχεις δίκιο.τώρα που κοίταξα το έχει περάσει. Άργησε πολύ όμως.

Το One Drive το κάνει άμεσα.

 

@@ Σε ταχύτητα ανοίγματος εφαρμογών πολλές συσκευές είναι κοντά η ακόμα ανοίγουν κάποιες εφαρμογές ελάχιστα πιο γρήγορα.

Στο browsing όμως τα περνά όλα σαν σταματημενα :)

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο.τώρα που κοίταξα το έχει περάσει. Άργησε πολύ όμως.

Το One Drive το κάνει άμεσα.

Τώρα αυτό δεν ξέρω γιατί γίνεται ούτε έχω καθίσει ποτέ να μετρήσω αν περνάνε αμέσως ή όχι. Αλλά θα δοκιμάσω και θα επανέλθω.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο.τώρα που κοίταξα το έχει περάσει. Άργησε πολύ όμως.

Το One Drive το κάνει άμεσα.

 

@@ Σε ταχύτητα ανοίγματος εφαρμογών πολλές συσκευές είναι κοντά η ακόμα ανοίγουν κάποιες εφαρμογές ελάχιστα πιο γρήγορα.

Στο browsing όμως τα περνά όλα σαν σταματημενα :)

 

ειναι γνωστο οτι ο Σαφαρι ειναι ο κορυφαιος.

γενικα ενα κλικ πανω απο ολα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ειναι γνωστο οτι ο Σαφαρι ειναι ο κορυφαιος.

γενικα ενα κλικ πανω απο ολα.

 

 

Το ίδιο γίνεται και σε συγκριτικό που έκανα μέσω Chrome με S6 edge.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο γίνεται και σε συγκριτικό που έκανα μέσω Chrome με S6 edge.

 

Ο Chrome ειναι σαπιος. Δοκιμασε στο τεστ σου το edge με τον stock browser και θα καταλαβεις! ;)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθειστε με λίγο. Υπάρχει τρόπος να αυξηθεί το μέγεθος της γραμματοσειράς στον safari γιατί από τις ρυθμίσεις προσβασιμοτητας δεν γίνεται?

Μεγαλώνουν παντού εκτός από τον safari και Chrome όπου τις χρειάζομαι.

Ειδικά στα φόρουμ είναι τραγικά μικρές.

Στα sites OK υπάρχει το mode για ανάγνωση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Display & brightness έχει ρύθμιση για τις γραμματοσειρές και ζουμ.

 

Φίλε μου οι ρυθμίσεις αυτές δεν επηρεάζουν το μέγεθος των γραμματοσειρών στον safari.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι ρυθμίσεις αυτές δεν επηρεάζουν το μέγεθος των γραμματοσειρών στον safari.

Όταν αλλάξεις αυτή την ρυθμίση μεγάλωνουν όλα τα στοιχεία στον safari. Το μόνο που δεν αυξάνεται είναι ότι σχέση έχει με τις σελίδες που επισκέπτεσαι. Σε αυτές αλλάζεις το μέγεθος της γραμματοσειράς ή χρησιμοποιόντας την mobile έκδοση των sites στα οποία φαίνονται πιο μεγάλα τα γράμματα ή κάνοντας pinch to zoom ή double tap όταν είσαι στην desktop έκδοση. Κάτι άλλο δεν υπάρχει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθειστε με λίγο. Υπάρχει τρόπος να αυξηθεί το μέγεθος της γραμματοσειράς στον safari γιατί από τις ρυθμίσεις προσβασιμοτητας δεν γίνεται?

Μεγαλώνουν παντού εκτός από τον safari και Chrome όπου τις χρειάζομαι.

Ειδικά στα φόρουμ είναι τραγικά μικρές.

Στα sites OK υπάρχει το mode για ανάγνωση.

 

Δεν αλλαζει Κωστα... Το ειχα ψαξει κι εγω παλιοτερα αλλα δεν...

Κριμα μια τοσο μεγαλη οθονη να δειχνει γραμματα ψειρες στο site π.χ. του myphone.

Μονη λυση ειναι να φορτωσεις τη mobile εκδοση, που, προσωπικα, ποτέ δεν μου αρεσαν!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζει Κωστα... Το ειχα ψαξει κι εγω παλιοτερα αλλα δεν...

 

Κριμα μια τοσο μεγαλη οθονη να δειχνει γραμματα ψειρες στο site π.χ. του myphone.

 

Μονη λυση ειναι να φορτωσεις τη mobile εκδοση, που, προσωπικα, ποτέ δεν μου αρεσαν!

 

Οι εκδότες περιεχομένου, οι σελίδες δηλαδή που επισκέπτεστε, θα πρέπει να φροντίσουν να αναβαθμιστούν, ώστε να εμφανίζεται σωστά το περιεχόμενο τους σε όλες τις συσκευές, και πολύ περισσότερο στα κινητά, από όπου άλλωστε διαβάζονται σήμερα περισσότερο. Δεν είναι δουλειά του Safari και κάθε άλλου περιηγητή αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδότες περιεχομένου, οι σελίδες δηλαδή που επισκέπτεστε, θα πρέπει να φροντίσουν να αναβαθμιστούν, ώστε να εμφανίζεται σωστά το περιεχόμενο τους σε όλες τις συσκευές, και πολύ περισσότερο στα κινητά, από όπου άλλωστε διαβάζονται σήμερα περισσότερο. Δεν είναι δουλειά του Safari και κάθε άλλου περιηγητή αυτό.

 

Αυτα ειναι δικαιολογιες. Σε windows phone, BB OS και android OS οι browsers δειχνουν το myphone με κανονικη και αναγνωσιμη γραμματοσειρα. Mονο στο iOS υπαρχει αυτο το θεμα.

Εκτος κι αν "οι εκδοτες περιεχομενου" αγαπανε BB OS και Windows Phone και μισουν iOS. :shifty:

Aστειοτητες.:)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε κινητά πάντως δεν εχει νόημα η desktop version σε browsing.

Μονο σε tablet και λαπτοπ.

Ακόμα και το myphone ειναι πολυ καλη η mobile version,όπως αντίστοιχα σε insomnia.

Δεν ξέρω πως κάθεται σε iPhone αλλα σε iPad ο Mercury browser ειναι πιστεύω ο πληρέστερος στο οικοσύστημα του iOS.

Επίσης ο Safari εχει ενα αρνητικό.

Πολλές σελίδες οταν σκρολαρεις πανω κατω αργεί να φορτώσει το περιεχόμενο και εχεις στιγμιαία λευκά κενά πράγμα πολυ αρνητικό για εμένα,ενώ Mercury και chrome δεν το έχουν η όποτε το εμφανίζουν ειναι σε πολυ σπάνιο βαθμο.

Οτι πιο κοντά σε Windows desktop chrome/Firefox με πλήθος παραμετροποίηση,extension και ενα πολυ πολυ βασικό.

Έχουν home button που απορώ πως Safari και chrome δεν έχουν,που δεν το αλλάζω με τίποτα.

Εξαιρετικα βολικό feature.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να υπάρχει ρύθμιση.

Βέβαια στα περισσότερα sites δεν υπάρχει πρόβλημα.

Νομίζω ότι η Apple δεν προσθέτει την δυνατότητα αυτή για να προβάλλει την δυνατότητα read Mode του safari, που έχει ρυθμίσεις.

Έτσι μη επιτρέποντας ρυθμίσεις γραμματοσειράς σε κανένα browser, κάνει τον safari να υπερτερεί εναντι των υπολοίπων.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οι σύγχρονες λύσεις για τις σελίδες που περιέχουν ειδήσεις, συζητήσεις και γενικότερα κείμενα, είναι θέματα ανταποκρινόμενα (responsive) που προσαρμόζονται αυτόματα σε οποιαδήποτε ανάλυση και μέγεθος οθόνης. Οι λύσεις με άλλο θέμα για desktop και άλλο για mobile, είναι ξεπερασμένες και περιέχουν υποχωρήσεις και προβλήματα.

 

Κάθε browser έχει τη δική του προσέγγιση και ίσως προσφέρει εναλλακτικές λύσεις για καλύτερη ανάγνωση, αυτό δεν αναιρεί όμως την ευθύνη του εκδότη περιεχομένου να το σερβίρει σωστά σε κάθε συσκευή, ειδικά τις κινητές.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρεί κανείς ανομοιομορφία (σαν σκιές) στο πάνω μέρος της οθόνης (σε άσπρο φόντο);

Σε όσα έχω δει το πρόβλημα είναι εμφανές (αλλού πολύ, αλλού λίγο).

Note 10+ 12/256, iPhone 12 Pro Max 512
Link to comment
Share on other sites

Να πω μερικά πράγματα για τις πρώτες μου εντυπώσεις μετά μερικές μέρες χρήσης.

Είχα να δω τόσο ολοκληρωμενο πακέτο από τον καιρό του iPhone 4.To ios 9 με τις προσθήκες ουσίας, βοηθά πολύ σ αυτό.

 

Η αυτονομία είναι υποδειγματική. Με όλα ανοικτά δεν έχω battery brain σε αναμονή και μάλιστα σε δύσκολες συνθήκες από πλευράς σήματος. (μια γραμμή ασθενές 3g και wifi router που βρίσκεται στον επάνω όροφο). Σε 7,5 ώρες ύπνου έχασα μολις 1%. Βέβαια γνωρίζουμε ότι αν αφήσεις την συσκευή αμεσως μετα την πλήρη φόρτιση, η πτώση είναι εικονικά πιο αργή, αλλά το έχω αφήσει και άλλο βράδυ που ήμουν χαμηλότερα και δεν έχασα πάνω από 2,5%.

Πιστευω ότι η μεγάλη διαφορά υπέρ του σε σχέση με τον ανταγωνισμό βρίσκεται στην μικρή κατανάλωση σε αναμονή. Σε πραγματική χρήση με την οθόνη ανοικτή, μειώνεται η διαφορά αλλά δεν παύει να υφίσταται.

 

Το σημαντικό είναι οτι πετυχαίνει την καλή αυτονομία χωρίς να αναγκάζεσαι να κλέισεις πχ τον εντοπισμό τοποθεσίας, χωρίς να καταφευγεις σε μεθόδους Greenify και το σημαντικότερο χωρίς να σκέφτεσαι να εγκατστήσεις περισσότερες εφαρμογές φοβούμενος την αυξημένη κατανάλωση από το γεγονός ότι μπάινουν σε φάση μόνες τους όπως γίνεται στις android συσκευές.

Από το 2010 γράφω για το πόσο βοηθά στην αυτονομία το ενιαίο κέντρο ειδοποιησεων της Apple.

 

Στην χρήση που κάνω δεν βρίσκω εμπόδια λόγο ios, αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους καθώς εγώ δουλευώ χρόνια τώρα μεσω Cloud υπηρεσιών ώστε να έχω στην συσκευή μου ότι και στον υπολογιστή μου. Δεν ξέρω τι θα αντιμετοπίσουν άλλοι που έχουν συνηθίσει να κατεβάζουν πράγματα απευθειας στο smartphone τους.

Συνεργάζεται περίφημα μέσω iCloud τόσο με το MacBook μου όσο και με το Windows tablet μου.

 

Η ταχύτητα της συσκευής είναι σταθερά υποδειγματική λόγο των 2 γιγα ram που εδέησε ο Κύριος (Cook) να δώσει επιτέλους. :)

Τα gestures και το 3d βοηθούν πολύ αν και θα ήθελα να ενεργοποιούνται πιο εύκολα, καθώς όσοι φορούν χοντρές θήκες που ανεβαίνουν στα bezels δεξιά αριστερά, θα δυσκολεύονται λίγο.

 

Τα εφε παραμένουν και με την 9.1 πιό αργά απ ότι θα ήθελα. Το μοναδικό σημείο ίσως που είναι αργό. Όπως έχουμε δει σε συσκευές με JB όπου υπάρχει δυνατότητα ρυθμισης της ταχύτητας τους, γίνονται πολύ ταχύτερα χωρίς να επηρεάζουν αρνητικά κάπου και δεν φαίνεται να είναι επιλογή της apple ώστε τα αργά εφέ να καλύψουν τυχόν δισταγμούς του software.

Δεν ένοιωσα ποτέ την συσκευή να ζεσταινεται ούτε καν στο ελάχιστο, ακόμα και όταν κατέβαζα ταυτόχρονα εφαρμογές, συγχρονιζα με iCloud και παράλληλα φόρτιζε.

 

H οθόνη είναι μια κλασσικά πολύ καλή IPS LCD με ικανοποιητικό λόγο της ποιότητας της pixel density, αλλά όποιος έχει δουλέψει σε καλή 2Κ οθόνη θα αντιληφθεί την διαφορά κυρίως σε φώτο και βίντεο υψηλής ανάλυσης, όσον αφορά την λεπτομέρεια.

Εδω συμβιβάζομαι λόγο της ποιότητας χρωμάτων και της εξαιρετικής απόδοσης σε γωνίες θέασης.

Θα πρέπει όμως την επόμενη χρονιά να πάει σε 2Κ.

 

Η καμερα είναι το μοναδικό μελανό σημείο για μένα.

Ναι μεν ότι κάνει το κάνει εύκολα και σταθερά καλά μέχρι εκεί που μπορεί να φτάσει, αλλά υστερεί ξεκάθαρα εναντι του ανταγωνισμού. Θα περιμενα κάτι καλύτερο από την apple.

Οι περισσότεροι χρήστες θα μείνουν μάλλον ικανοποιημένοι καθώς το software συμαζεύει τις ατέλειες του ξεπερασμένου αισθητήρα που φορά το iPhone.

To OIS λειτουργεί υποδειγματικά. Το φλας καλό αλλά κοκκινίζει εύκολα τα μάτια.

Οι φωτογραφίες σε πρόσωπα με μετριο φωτισμό δωματιου, δεν με ικανοποίησαν καθόλου. Στην προσπάθεια του software να εξαλείψει όσο γίνεται τον θόρυβο, χάνεται η λεπτομερεια.

Τα χρώματα είναι πολύ ρεαλιστικά σε σημείο που κάποιες φωτογραφίες να δείχνουν ξεπλυμένες. Σαφώς προτιμώ τα τεχνιτά πιο έντονα χρώματα του i5s και το ανεβασμένο contrast τους.

 

Εν κατακλείδι αισθάνομαι όπως τον Οκτώβρη του 2010 που αγόρασα το iPhone 4 και ήμουν ενθουσιασμένος από την τεράστια διαφορά που είχε σε σχέση με τα 2 προηγούμενα iPhone μου, 3g & 3gs.

 

 

Παρατηρεί κανείς ανομοιομορφία (σαν σκιές) στο πάνω μέρος της οθόνης (σε άσπρο φόντο);

Σε όσα έχω δει το πρόβλημα είναι εμφανές (αλλού πολύ, αλλού λίγο).

 

Όχι δεν έχω κάτι τέτοιο.

Αν πάντως είσαι σίγουρος κα έχεις ακόμα doa προσπάθησε να το αλλαξεις. Είχα στο 5s δεξια αριστερα σκιες οι οποίες έγιναν πολύ πιο έντονες μετα από ενα χρόνο.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Κώστα για να καταλάβω θα ρίξεις άγκυρα στο μήλο και τέλος το Android??

( Εννοειτε πάντα για την σεζόν 10/2015-10/2016).

Πάντως εγώ μετά την σοβαρή αναβάθμιση των δυνατοτήτων του μηλου λέω να το κάνω αυτό.

Android πάλι ίσως από Σεπτέμβρη!!!

Edited by mirrorofsorrow
Αφαίρεση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Κώστα για να καταλάβω θα ρίξεις άγκυρα στο μήλο και τέλος το Android??

( Εννοειτε πάντα για την σεζόν 10/2015-10/2016).

Πάντως εγώ μετά την σοβαρή αναβάθμιση των δυνατοτήτων του μηλου λέω να το κάνω αυτό.

Android πάλι ίσως από Σεπτέμβρη!!!

 

Σαν κύρια συσκευή λέω να αράξω σε iphone. Παράλληλα όμως θα έχω και κάποιo android κατα προτιμηση κινέζικο με καλή κάμερα.

Μικρό σε μέγεθος βέβαια γιατί το i6s+ δεν είναι γι παντου.

Προς το παρών χρησιμοποιώ σαν δευτερο ένα S4 με custom.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σαν κύρια συσκευή λέω να αράξω σε iphone. Παράλληλα όμως θα έχω και κάποιo android κατα προτιμηση κινέζικο με καλή κάμερα.

Μικρό σε μέγεθος βέβαια γιατί το i6s+ δεν είναι γι παντου.

Προς το παρών χρησιμοποιώ σαν δευτερο ένα S4 με custom.

 

Μία χαρά. Δοκίμασε και το ρολόι και θα έχεις το απόλυτο σύνολο. ☺

Link to comment
Share on other sites

Μπα το ρολόι της Apple δεν μου αρέσει και θεωρώ την πρώτη του έκδοση ανεπαρκη.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστα ωραιο το mini review σου, θα ηθελα να προσθεσω στα αρνητικα του Plus, οτι χωρις θηκη ειναι γλιστερο και τα τεραστια bezels το κανουν μεγαλυτερο σε σχεση με τον ανταγωνισμο στις ιδιες ιντσες. Ειδικα το πανω μερος θελει λιγο συμμαζεμα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ωραιο το mini review σου, θα ηθελα να προσθεσω στα αρνητικα του Plus, οτι χωρις θηκη ειναι γλιστερο και τα τεραστια bezels το κανουν μεγαλυτερο σε σχεση με τον ανταγωνισμο στις ιδιες ιντσες. Ειδικα το πανω μερος θελει λιγο συμμαζεμα.

 

 

Όντως το ξέχασα.

Χωρίς θήκη παίζεις με την φωτιά. Είναι θέμα χρόνου να σου γλυστρισει.

Δοκιμάζω απο χθές μια λεπτή διάφανη θηκη της nilkin η οποία έχει καλό grip αλλά δεν προστατευει το στεφάνι της κάμερας.

22285029718_884bd1a433_z.jpg2015-10-25 22.58.21 by Photos presentation, on Flickr

Το βάρος περιεργως δεν του φαίνεται.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη θήκη την είχα στο 6 plus και νόμιζα ότι προστάτευε το στεφάνι , αφού δεν εξείχε καθόλου από τη θήκη. Σήμερα στο 6s plus έχω την αντίστοιχη διάφανη της unique london και μου φαίνεται ότι και αυτή προστατεύει το στεφάνι.

Πολύ κατατοπιστικο και ακριβές το review σου. Ταχύτητα, μπαταρία, ποιότητα κατασκευής, γενικότερη απόκριση, οθόνη, ταχύτατο δακτυλικο αποτύπωμα, 3d touch . Θεωρώ αισθητή τη διαφορά και από το περσινο plus . Φαίνεται μία ολοκλήρωση της περσινής συσκευής.

Edited by ramnoz
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...