Jump to content

iPhone 6S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγαινε ρυθμίσεις/γενικά/αναζήτησή Spotlight και δες αν είναι τσεκαρισμενη η επιλογή των επαφών

 

 

 

Ειναι τσεκαρισμενες!Καμια άλλη ιδέα;Δεν ειναι δυνατόν να μην κάνει σωστή αναζήτησή επαφών.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τσεκαρισμενες!Καμια άλλη ιδέα;Δεν ειναι δυνατόν να μην κάνει σωστή αναζήτησή επαφών.

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

Κάποια δυσλειτουργία είναι ίσως

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τσεκαρισμενες!Καμια άλλη ιδέα;Δεν ειναι δυνατόν να μην κάνει σωστή αναζήτησή επαφών.

 

Πολύ παλιά το είχα και εγώ αυτό το θεματάκι αλλά δεν θυμάμαι τι ήταν .Για τσεκάρισε τους λογαριασμούς που συγχρονίζουν οι επαφές σου.....Εγω το έχω βάλει να συγχρονίζουν μόνο με το icloud

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ παλιά το είχα και εγώ αυτό το θεματάκι αλλά δεν θυμάμαι τι ήταν .Για τσεκάρισε τους λογαριασμούς που συγχρονίζουν οι επαφές σου.....Εγω το έχω βάλει να συγχρονίζουν μόνο με το icloud

 

Α Και και άλλο

Οπως σου είπα πριν εxω βάλει να συγχρονίζουν μονο με το icloud,με τίποτε άλλο...δηλ αν έχεις περάσει λογαριασμούς hotmail gmail κλπ έχω ξετικάρει να συγχρονίζουν με τις επαφές

Aν πας στις ρυθμίσεις email επαφές ημερολόγια..κατω από εκεί που λέει itunes και apple store ....θα δεις που έχει στο μενού επαφές σειρά εμφάνισης και ταξινομισης .......παλεψε το σε αυτές τις ρυθμισεις

Αν πάλι δεν βγάζεις ακρη μπες στο icloud.com με το id σου δες αν είναι εντάξει οι επαφές σου εκεί αν είναι ΟΚ αποσυνδεσου από το icloud στο κινητό σου και επανασύνδεση και φυσικά να είσαι στο wifi ....λογικα όπως φαίνονται οι επαφές σου στο icloud.com θα έρθουν και στο κινητό σου

Και διάβαζε προσεχτικά τυχόν μηνύματα που θα βλέπεις

Eγω νομίζω ότι το θέμα είναι κατά 99% στο μενού επαφών εμφάνιση και ταξινομιση

Link to comment
Share on other sites

Και τις επαφές από το gmail μια χαρά τις εμφανίζει, κάπου άλλου είναι το πρόβλημα στον φίλο.

 

Ναι το ξέρω ότι δουλεύει μια χαρά , απλά μόλις τώρα που δοκίμασα να τις συγχρονίσω και με το gmail μου έβγαλε πολλές επαφές διπλές και λογικό είναι

Εγω πιστεύω ότι είναι στο μενού επαφών στην εμφάνιση και ταξινόμιση

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τσεκαρισμενες!Καμια άλλη ιδέα;Δεν ειναι δυνατόν να μην κάνει σωστή αναζήτησή επαφών.

 

Υπάρχει περίπτωση να γράφεις το/τα πρώτο/α γράμμα/τα στα ελληνικά και να ειναι γραμμένα στα αγγλικά στην επαφή; Ή το αντίστροφο; Πχ να ψάχνεις "ΤΑΣΟΣ" και το το ΤΑ να ειναι greeklish και να μην το εμφανίζει η αναζήτηση; Κάποτε την είχα πάθει ετςι σε άλλη συσκευή και ξανά έγραψα ολα τα όνοματα απο την αρχή ώσπου εμφανίσθηκαν ολα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να γράφεις το/τα πρώτο/α γράμμα/τα στα ελληνικά και να ειναι γραμμένα στα αγγλικά στην επαφή; Ή το αντίστροφο; Πχ να ψάχνεις "ΤΑΣΟΣ" και το το ΤΑ να ειναι greeklish και να μην το εμφανίζει η αναζήτηση; Κάποτε την είχα πάθει ετςι σε άλλη συσκευή και ξανά έγραψα ολα τα όνοματα απο την αρχή ώσπου εμφανίσθηκαν ολα σωστά.

 

Φυσικά..αν είναι καταχωρημένη στα αγγλικά λεμε τώρα και ψάχνεις στα ελληνικα δεν τη βρίσκεις ...την έπαθα σήμερα κιόλας ..μετα κατάλαβα ότι ήταν καταχωρημένη στα αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω πως βρίσκουμε την αρχική σελίδα στον Safari.

Εννοω όταν έχεις ανοιχτή μια καρτέλα και θες να πας στην αρχική σελίδα που έχεις ορίσει.

Δεν βλέπω κάποιο κουμπί όπως έχει για παράδειγμα ο Chrome στο πάνω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία μηνύματα είναι εκτός θέματος. Ως εκ τούτου μεταφέρθηκαν εδώ.

 

Για επιλογή συσκευής κτλ. υπάρχει επίσημη ενότητα εδώ.

Άνοιξε ένα νέο θέμα εξηγώντας τι θέλεις, και τα παιδιά θα σε βοηθήσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω πως βρίσκουμε την αρχική σελίδα στον Safari.

Εννοω όταν έχεις ανοιχτή μια καρτέλα και θες να πας στην αρχική σελίδα που έχεις ορίσει.

Δεν βλέπω κάποιο κουμπί όπως έχει για παράδειγμα ο Chrome στο πάνω μέρος.

 

Κατάλαβα τι εννοείς.Νομιζω μόνο σε jb συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να γράφεις το/τα πρώτο/α γράμμα/τα στα ελληνικά και να ειναι γραμμένα στα αγγλικά στην επαφή; Ή το αντίστροφο; Πχ να ψάχνεις "ΤΑΣΟΣ" και το το ΤΑ να ειναι greeklish και να μην το εμφανίζει η αναζήτηση; Κάποτε την είχα πάθει ετςι σε άλλη συσκευή και ξανά έγραψα ολα τα όνοματα απο την αρχή ώσπου εμφανίσθηκαν ολα σωστά.

 

 

 

Πως να γράψω το ΔΑΦΝΗ greeklish?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ παλιά το είχα και εγώ αυτό το θεματάκι αλλά δεν θυμάμαι τι ήταν .Για τσεκάρισε τους λογαριασμούς που συγχρονίζουν οι επαφές σου.....Εγω το έχω βάλει να συγχρονίζουν μόνο με το icloud

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Α Και και άλλο

 

Οπως σου είπα πριν εxω βάλει να συγχρονίζουν μονο με το icloud,με τίποτε άλλο...δηλ αν έχεις περάσει λογαριασμούς hotmail gmail κλπ έχω ξετικάρει να συγχρονίζουν με τις επαφές

 

Aν πας στις ρυθμίσεις email επαφές ημερολόγια..κατω από εκεί που λέει itunes και apple store ....θα δεις που έχει στο μενού επαφές σειρά εμφάνισης και ταξινομισης .......παλεψε το σε αυτές τις ρυθμισεις

 

Αν πάλι δεν βγάζεις ακρη μπες στο icloud.com με το id σου δες αν είναι εντάξει οι επαφές σου εκεί αν είναι ΟΚ αποσυνδεσου από το icloud στο κινητό σου και επανασύνδεση και φυσικά να είσαι στο wifi ....λογικα όπως φαίνονται οι επαφές σου στο icloud.com θα έρθουν και στο κινητό σου

 

Και διάβαζε προσεχτικά τυχόν μηνύματα που θα βλέπεις

 

Eγω νομίζω ότι το θέμα είναι κατά 99% στο μενού επαφών εμφάνιση και ταξινομιση

 

 

 

Και τις επαφές από το gmail μια χαρά τις εμφανίζει, κάπου άλλου είναι το πρόβλημα στον φίλο.

 

 

 

Ναι το ξέρω ότι δουλεύει μια χαρά , απλά μόλις τώρα που δοκίμασα να τις συγχρονίσω και με το gmail μου έβγαλε πολλές επαφές διπλές και λογικό είναι

 

Εγω πιστεύω ότι είναι στο μενού επαφών στην εμφάνιση και ταξινόμιση

 

 

 

Πατάω τηλέφωνο-επαφές και πάνω στη μπάρα κάνω αναζήτησή της επαφής πχ ΔΑΦΝΗ.Δεν την εμφανίζει,εμφανίζει κάποιες που ξεκινάνε με ΔΑ....

Παω στην εφαρμογή επαφές και χειροκίνητα σκρολάροντας κατεβαίνω στο Δ όπου την εμφανίζει κανονικά.

Αυτο που θέλω να καταλήξω ειναι ότι το πρόβλημα δεν ειναι στον συγχρονισμό αλλα στην αναζήτηση.Αλλα ειναι δυνατόν τηλέφωνο 600 ευρώ να μην κάνει αυτό που κάνουν τα τηλέφωνα απο το 1998;;;;Δηλαδή αναζήτησή τηλεφωνικού καταλόγου ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια χαρά κάνει αναζήτηση σε όλους μας. Το ότι δεν κάνει σε εσένα δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι φταίει η συσκευή, κάποιο λάθος μπορεί να έχεις κάνει εσύ. Γιαυτο συγκράτησε τον εαυτό σου και ψάξτο λίγο αφού ηρεμήσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως να γράψω το ΔΑΦΝΗ greeklish?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Φίλε παίζει ρόλο σε ποια συσκευή δημιουργήθηκε η επαφή. Τα γράμματα δηλαδή δεν είναι ίδια σε όλες τις συσκευές.

Πχ εγώ ψάχνω την επαφή του αδερφού μου.

Γράφω "γρ" και μου βγάζει 4-5 επαφές και μέσα είναι και το Γρηγόρης.

Αν γράψω "γρηγ" δεν μου την βγάζει.

Και άλλες επαφές έτσι δεν είναι μόνο αυτή.

Κάτι σαν κωδικοποίηση πιστεύω έχουν τα γράμματα και διαφέρει από τηλέφωνο σε τηλέφωνο. Δεν ξέρω ακριβώς.

 

Αν κάποια επαφή δεν σου εμφανίζει κάνε edit την επαφή και ξανά γράψε το όνομα ολα τα γράμματα από την αρχή και δοκίμασε πάλι εγώ νομίζω μετά θα σου την βγάζει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σωστή σκέψη, όντως πρέπει να είναι θέμα κωδικοποίησης. Είχαμε το ίδιο πρόβλημα σε παλαιότερες συσκευές (διαφορετικών λειτουργικών) αλλά πλέον έχει εξαλειφθεί σαν πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστή σκέψη, όντως πρέπει να είναι θέμα κωδικοποίησης. Είχαμε το ίδιο πρόβλημα σε παλαιότερες συσκευές (διαφορετικών λειτουργικών) αλλά πλέον έχει εξαλειφθεί σαν πρόβλημα.

 

Συγκεκριμένα έχω μέσα δυο επαφές με το όνομα Ηλιας ΧΧΧ..

Γράφω "Ηλ" και μου βγάζει και τις δυο επαφές.

Αν γράφω "Ηλι" η μια επαφή δεν εμφανίζεται.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σαν λύση είναι αν παρατηρήσεις κάποια ονόματα που δεν σου εμφανίζει να τα γράψεις ξανά από την αρχή ένα ένα. Ποσά θα είναι έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω πάνω από 5-10 τηλέφωνα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κάνει αναζήτηση σε όλους μας. Το ότι δεν κάνει σε εσένα δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι φταίει η συσκευή, κάποιο λάθος μπορεί να έχεις κάνει εσύ. Γιαυτο συγκράτησε τον εαυτό σου και ψάξτο λίγο αφού ηρεμήσεις.

 

 

 

Χαχαχαχα που είδες ότι δεν είμαι ήρεμος;;;Κ οπως βλεπεις παραπάνω το κάνει κ σε άλλους,άρα.....

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα που είδες ότι δεν είμαι ήρεμος;;;Κ οπως βλεπεις παραπάνω το κάνει κ σε άλλους,άρα.....

 

Φιλαράκι

1.Δεν φταίει η συσκευή ,μια χαρά δουλεύει , και εγώ παλιά που είχα ένα htc one mini και του έβαλα τη sim που την είχα σε ένα Sony Ericsson K905 έγινε ένα μπάχαλο και λογικά έγινε

2.Μια συμβουλή ,μπες στον λογαριασμό που συγχρονίζεις τις επαφές στο pc ...iCloud ,gmail φάε μια ώρα και ξαναγράψτες όλες ..δηλ κάνε edit και βάλε το iPhone να συγχρονίσει ...εγώ τότε αυτό έκανα και ξεμπέρδεψα

Link to comment
Share on other sites

Πως να γράψω το ΔΑΦΝΗ greeklish?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πατάω τηλέφωνο-επαφές και πάνω στη μπάρα κάνω αναζήτησή της επαφής πχ ΔΑΦΝΗ.Δεν την εμφανίζει,εμφανίζει κάποιες που ξεκινάνε με ΔΑ....

Παω στην εφαρμογή επαφές και χειροκίνητα σκρολάροντας κατεβαίνω στο Δ όπου την εμφανίζει κανονικά.

Αυτο που θέλω να καταλήξω ειναι ότι το πρόβλημα δεν ειναι στον συγχρονισμό αλλα στην αναζήτηση.Αλλα ειναι δυνατόν τηλέφωνο 600 ευρώ να μην κάνει αυτό που κάνουν τα τηλέφωνα απο το 1998;;;;Δηλαδή αναζήτησή τηλεφωνικού καταλόγου ;;;

 

 

Καλησπέρα φίλε μου, κάνε μια αναζήτη Spotlight σύροντας την αρχική οθόνη προς τα δεξιά και δες εάν εμφανιζεται. Στη συνέχεια πήγαινε Τηλέφωνο > Επαφές > πάνω δεξιά > Ομάδες > Όλες οι επαφές μου.

Link to comment
Share on other sites

Πως να γράψω το ΔΑΦΝΗ greeklish?

 

Πατάω τηλέφωνο-επαφές και πάνω στη μπάρα κάνω αναζήτησή της επαφής πχ ΔΑΦΝΗ.Δεν την εμφανίζει,εμφανίζει κάποιες που ξεκινάνε με ΔΑ....

Παω στην εφαρμογή επαφές και χειροκίνητα σκρολάροντας κατεβαίνω στο Δ όπου την εμφανίζει κανονικά.

Αυτο που θέλω να καταλήξω ειναι ότι το πρόβλημα δεν ειναι στον συγχρονισμό αλλα στην αναζήτηση.Αλλα ειναι δυνατόν τηλέφωνο 600 ευρώ να μην κάνει αυτό που κάνουν τα τηλέφωνα απο το 1998;;;;Δηλαδή αναζήτησή τηλεφωνικού καταλόγου ;;;

 

Ακομη και το ΔΑΦΝΗ μια χαρα γραφεται με greeklish μη το ψαχνεις! Τα ελληνικα ειναι ελληνικα, τα υπολοιπα μπορει να ειναι με αγγλικο πληκτρολογικο, γερμανικο, ιταλικο ή οτιδηποτε αλλο πληκτρολογιο! Επισης μη ψαχνεις με τι κωδικοποιηση γραφτηκε η επαφη απο ποιο τηλεφωνο ξεκινησε κλπ! Οταν η επαφη γραφηκε εκτος συσκευης χιλια δυο μπορει να φταινε! Δε σου φταιει η συσκευη σου, ουτε τα 600-1600ευρω που κανει παντως! Δεν εχω θεμα με καμμια μου επαφη μου και δεν ειχα ποτε με τον καταλογο μου που εχει παρα πολλες επαφες με χιλιες δυο λεπτομερειες! Ακολουθησε τα παραδειγματα που σου εχουν γραψει ηδη αρκετοι συμφορουμητες και θα βρεις τι φταιει! Κανε παραδειγματα με μια νεα επαφη για αρχη και ασε στην ακρη τον τηλεφωνικο σου καταλογο μεχρι να δεις τι φταιει! Ξεκινα επισης κλεινοντας τον τηλεφωνικο καταλογο μηπως απλα κολλησε (συμβαινει κ αυτο!)

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλα !!!

 

Θέλω να παρω ένα ρολόι το οποίο να είναι συμβατό με την συσκευή για να μπορώ να βλέπω Sms μηνύματα viber οταν ειμαι σε απόσταση από την συσκευή έχετε να μου προτείνεται κάποιο ;;;;;

 

Αν είναι εφικτό να μπορώ να διαβάζω τα μηνύματα και να απαντάω από εκεί .

 

 

 

Όχι της Apple είναι πολύ ακριβό .

Edited by mmaria_82
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν ανοιγω το safari και θελω να μπω πχ σε ενα site Και οταν αρχειζω και γραφω τα πρωτα γραματα θελω να μου το βγαζει κατω στα αποτελεσματα το προτεινομενω site. Για να παταω και να μπαινω χωρις να το γραφω ολοκληρο το ονονα του site. Πως γινεται αυτο;στις ρυθμισεις του safari εχω ενεργοποιημενω το προτασεις safari αλλα και παλι δεν το κανει.

 

και κατι ακομα οταν παταω 2 φορες το home button για να σβησο τα ανοιχτα προγραματα και το ξαναπαταω για να παει στην αρχικη οθονη , καμια φορα τα εικονιδια τις αρχικης οθονης κατεβαινουν προς τα κατω και μετα απο 2 sec επανερχωνται προς τα πανω! σας εχει τυχει και εσας αυτο? να υπενθιμισω οτι στην αρχικη οθονη μου δεν την εχω γεματη με εικονιδια μεχρι τη μεση εχει.αυτο με τα εικονιδια μου εχει τυχη και εκει που εχει τα εικονιδια και γραφει προτασεις siri με 4 επαφες και 4 εικονιδια.

Edited by dream_master
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν ανοιγω το safari και θελω να μπω πχ σε ενα site Και οταν αρχειζω και γραφω τα πρωτα γραματα θελω να μου το βγαζει κατω στα αποτελεσματα το προτεινομενω site. Για να παταω και να μπαινω χωρις να το γραφω ολοκληρο το ονονα του site. Πως γινεται αυτο;στις ρυθμισεις του safari εχω ενεργοποιημενω το προτασεις safari αλλα και παλι δεν το κανει.

 

και κατι ακομα οταν παταω 2 φορες το home button για να σβησο τα ανοιχτα προγραματα και το ξαναπαταω για να παει στην αρχικη οθονη , καμια φορα τα εικονιδια τις αρχικης οθονης κατεβαινουν προς τα κατω και μετα απο 2 sec επανερχωνται προς τα πανω! σας εχει τυχει και εσας αυτο? να υπενθιμισω οτι στην αρχικη οθονη μου δεν την εχω γεματη με εικονιδια μεχρι τη μεση εχει.αυτο με τα εικονιδια μου εχει τυχη και εκει που εχει τα εικονιδια και γραφει προτασεις siri με 4 επαφες και 4 εικονιδια.

 

 

 

Πάτα (μάλλον ακούμπα) δυο φορές γρήγορα το home button και θα δεις κάτι μαγικό! (Και βολικό) ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν ανοιγω το safari και θελω να μπω πχ σε ενα site Και αρχηζω και γραφω τα πρωτα γραματα θελω να μου το βγαζει κατω στα αποτελεσματα. Για να παταω και να μπαινω χωρις να το γραφω ολοκληρο το ονονα του site. Πως γινεται αυτο;

 

και κατι ακομα οταν παταω 2 φορες το home button για να σβησο τα ανοιχτα προγραματα και το ξαναπαταω για να παει στην αρχικη οθονη , καμια φορα τα εικονιδια τις αρχικης οθονης κατεβαινουν προς τα κατω και μετα απο 2 sec επανερχωνται προς τα πανω! σας εχει τυχει και εσας αυτο? να υπενθιμισω οτι στην αρχικη οθονη μου δεν την εχω γεματη με εικονιδια μεχρι τη μεση εχει.

 

Εμένα μου δείχνει κανονικά τα αποτελέσματα στο Safari πρωτού γράψω όλη την αναζήτηση .Πηγαινε στις ρυθμίσεις στο Safari και τικάρισε όλα σχετικά με την αναζήτηση

Μάλλον εννοείς ότι εάν ακουμπήσεις...όχι πατήσεις ...δυο φορές γρήγορα το home button κατεβαίνουν τα εικονίδια μέχρι τη μέση της οθόνης .Ναι έτσι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Πάτα (μάλλον ακούμπα) δυο φορές γρήγορα το home button και θα δεις κάτι μαγικό! (Και βολικό) ;)

 

αχαχαχαχ σ'ευχαριστω φιλαρακι νομιζα οτι ειναι καποιο bug!

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι οντως ετσι ειναι , και ειχα σκασει πως πηγαινουν προς τα κατω τα ατιμα:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τα εχω τσεκαρισμενα ολα. αυτο μου το εκανε και στο 4s που ειχα. στα site τις apple , cosmote , google, yahoo. μου τα βγαζει τα αποτελεσματα. αν πχ πατησω gsmarena δεν με βγαζει προτασεις, πρεπει να το γραψω ολοκληρο.

 

τελικα το ελυσα και αυτο με το safari. στα tabs ειχα τσεκαρισμενο το ιδιωτικη και γιαυτο δεν μου εμφανιζε ις προτασεις!

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...