Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Pixel c

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά αντιμετώπισα το ίδιο ζήτημα με τη μάνα μου:

Μεγάλη γυναίκα, κοντά 70, που ξέρει τα πολύ βασικά από pc, αλλά χρειαζότανε ένα σμαρτφόουν για να μιλάει viber με εξωτερικό.

Δοκίμασα windows phone και το έμαθε πανεύκολα γιατί έχει την ίδια λογική με το pc.

Αν όμως ο δικός σου δεν ξέρει καν να ανοίγει το pc τότε ίσως να έχει δίκιο ο mertaghon2 και να πρέπει να μείνεις σε feature phone.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως.

 

Πήρα το Lumia 640 σε άτομο 70 ετών που δεν είχε ποτέ καμία σχέση με τους υπολογιστές. Δεν μπορούσε να στείλει καν μηνύματα στο κινητό που είχε (με φυσικό πληκτρολόγιο, όχι αφής). Το μόνο που έκανε ήταν να παίρνει τηλέφωνο.

 

Έφτιαξα τις βασικές ρυθμίσεις, πέρασα επαφές, εφαρμογές, έφτιαξα τα tiles όσο πιο απλά γινόταν κτλ κτλ

 

Σας πληροφορώ ότι πλέον στέλνει sms,χρησιμοποιεί viber, youtube κ.α. και παίζει και κανα παιχνίδι (που έχω κατεβάσει εγώ όταν το σέταρα στην αρχή).

 

Σε κινητό αφής είναι πολύ εύκολο να γράψεις γιατί σου βγαίνουν όλα τα γράμματα στην οθόνη και δεν τα ψάχνεις ένα - ένα (όπως στο φυσικό πληκτρολόγιο). Επίσης, τα windows έχουν μεγάλο πληκτρολόγιο με ευανάγνωστα γράμματα, ενώ σε android και ios είναι πιο μικρό.

 

Επίσης, τα windows με τα tiles είναι πολύ απλά στη χρήση αφού ότι εφαρμογή χρειάζεσαι τη βγάζεις στην αρχική οθόνη. Καλή μπαταρία επίσης. Δεν έχει πολλές εφαρμογές αλλά δεν χρειάζονται, προτιμότερη είναι νομίζω η ευκολία των tiles αντί για πολλαπλές οθόνες. Έτσι, δεν αναγκάζεσαι να ψάχνεις σε πολλές οθόνες, ούτε στο συρτάρι εφαρμογών.

Edited by Brousko
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

To moto x 2014 εχει 202ευρω κ οχι 220 στο σκρουτζ κ το x play ειναι στα 260 (εκτος κ αν κοιτας αλλου τις τιμες)

Αναλογα τι θες κ ποσα θες να δωσεις..Το moto x 2014 για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο αλλα με οχι τοσο καλη μπαταρια κ δεν παιρνει καρτα μνημης,εχει αρκετα καλη αμολεντ οθονη,καλο επεξεργαστη/καρτα γραφικων,συμπαθητικη καμερα κ κλασσικα ελαφρυ ui...Το χ play εχει καλυτερη καμερα κ μπαταρια,ειναι πιο μεγαλο,εχει επεκταση μνημης αλλα 260ευρω για snpdragon 615 εγω δεν τα εδινα,θα επερνα το nexus 5x..To moto g για τα λεφτα του ειναι ισως το καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ψάχνω κινητό για αγορά μέχρι 250 ευρώ.Αυτό που ζητάω είναι τουλάχιστον 3gb ram,5-5,5 ίντσες. Βρίσκομαι ανάμεσα στα παρακάτω:

http://www.minideal.net/xiaomi-mi4c-mi-4c-3gb-32gb-smartphone-4g-fdd-lte-64-bit-snapdragon-808-hexa-core-1-8ghz.html

http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-note-3-pro-32gb-4000mah-smartphone-white.html

 

http://www.minideal.net/letv-le1-pro-4g-lte-android-5-0-qualcomm-snapdragon-810-2-0ghz-octa-core-4-32gb-5-5-inch-2k-screen-smartphone.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το Samsung galaxy note 3 lte (32gb/3gb ram) και τη Κυριακη ειναι να (ξανα)παρω το Xiaomi rn3pro 32gb/3gb ram!!Να το παρω και να πουλησω το Samsung??Γιατι δεν εχω τη δυνατοτητα να εχω και τα δυο!Το rn3pro το ξαναειχα οπως γραφω για λιγο και μου αρεσε πολυ.Αλλα το εδωσα γιατι δε μπορουσα να το ξεκλειδωσω!!Ομως,τωρα μπορω!!Για πειτε καμια γνωμη!!Ευχαριστω!:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω, αλλα tablet με android, προσωπικα δε με βολευει, καθως εχω ηδη android στο κινητο ;)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό χρυσό το νοτελι, αλλά κλείνει τρία χρόνια κυκλοφορίας...:blink:

Θα έπρεπε να του επιβάλλουν υποχρεωτική απόσυρση!!! :lol:

Επειδή πέρασε λίγο το νοτελι το 4 από τα χέρια μου, θα σου πω ότι δε μου λειψει καθόλου αφότου έπιασα στα χέρια μου το RN3 PRO.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε για το φρεσκότατο & αεράτο RN3 PRO:

Επεξεργαστικη ισχύ άφθονη, οθόνη αξιολογότατη, μπαταρία ατελείωτη, GPS που γαζωνει, κάμερα μπορεί κ ισάξια με το νοτελι το 4, αν και έχει και περιθώρια βελτίωσης, δακτυλικο αποτύπωμα ακαριαιο, OTG που κουμπώνεις το φλασακι και ξενοιαζεις, ράδιο... στερεοφωνικό :lol:, υποστήριξη συνεχόμενη με εβδομαδιαίες αναβαθμισεις!!

Έχει κι άλλα που δε θυμάμαι... :p

Όλα τα παραπάνω τα έχεις με μόλις 180 ευρώ!

Δεν περιγράφω άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να δώσεις τόσα παραπάνω λεφτά για το letv (όχι ότι δεν τα αξίζει σαν συσκευη).

Σε σχέση με τα δύο πρώτα, επέλεξε βάσει των γούστων σου ως προς το θέμα του μεγέθους (5" Vs 5,5").

Για το RN3 PRO, μπορώ να σε παραπέμψω εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6667760#post6667760

Link to comment
Share on other sites

Καλό χρυσό το νοτελι, αλλά κλείνει τρία χρόνια κυκλοφορίας...:blink:

Θα έπρεπε να του επιβάλλουν υποχρεωτική απόσυρση!!! :lol:

Επειδή πέρασε λίγο το νοτελι το 4 από τα χέρια μου, θα σου πω ότι δε μου λειψει καθόλου αφότου έπιασα στα χέρια μου το RN3 PRO.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε για το φρεσκότατο & αεράτο RN3 PRO:

Επεξεργαστικη ισχύ άφθονη, οθόνη αξιολογότατη, μπαταρία ατελείωτη, GPS που γαζωνει, κάμερα μπορεί κ ισάξια με το νοτελι το 4, αν και έχει και περιθώρια βελτίωσης, δακτυλικο αποτύπωμα ακαριαιο, OTG που κουμπώνεις το φλασακι και ξενοιαζεις, ράδιο... στερεοφωνικό :lol:, υποστήριξη συνεχόμενη με εβδομαδιαίες αναβαθμισεις!!

Έχει κι άλλα που δε θυμάμαι... :p

Όλα τα παραπάνω τα έχεις με μόλις 180 ευρώ!

Δεν περιγράφω άλλο!!

Χαχαχαχχαχαχα!!Ωραιος!!!Να σου πω,προς τα εκει κλεινω κι εγω,αλλα να,το σκεφτομαι λιγο!;) ΥΓ:Παντως δεν εχει 180 το 32αρι!!Περιπου 210 εχει,στο Vickmail τουλιστον!Αλλα ας μη βγουμε off topic...!!:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εξωτερικό οπότε δεν ισχύουν οι του skroutz. Το κοιτάω σαν σημείο αναφοράς μόνο. Καλύτερο value θα ήταν το G 2gb/16g στα 165 ή το X Play στα 210. Το G έχει μεγάλα μπεζελς που το είδα από κοντά οπότε σε μέγεθος θα είναι κοντα στο X Play φαντάζομαι.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ 180 έδωσα για το 16ρι, στο antutu χτυπάει 76.000+, όσο κ το 32ρι :D, πάει αέρας, ούτε πρόκειται ποτέ να ζοριστει με τα 2GB RAM και όλα τα υπόλοιπα τα χω γράψει σε γειτονικά θέματα... ;)

Εκτός θέματος δεν βγήκαμε ποτέ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες και το ΖΤΕ axon mini,αν σου αρέσει εμφανισιακά. Παίζει με κουπόνι στα 199$ νομίζω σε gearbest, geekbuying και everbuying.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα!

 

Ψάχνω ένα φτηνό κινητό.

 

Χρήση, βασική:

 

Κλήσεις - καμιά ώρα τη μέρα το μέγιστο, συνήθως αρκετά λιγότερο -

mail/browsing/youtube

gps - κυρίως για τρέξιμο/ποδήλατο

μουσική/ράδιο - χωρίς απαιτήσεις στην ποιότητα του ήχου απλά να ακούγεται -

 

Μέγεθος κάτω από 5 ίντσες.

- Αυτή τη στιγμή έχω το κελεπούρι που μου φορτώσανε στα public το mls iq rock mini και δε θέλω μεγαλύτερο-*

 

Είμαι ανάμεσα στο moto e και στο redmi pro 2 με τα 2gb χώρο/16gb χώρο.

(αλλά όποια άλλη πρόταση ανταποκρίνεται στα χαρακτηριστικά και είναι αντίστοιχη τιμολογικακά -γύρω στα 100 - είναι ευπρόσδεκτη)

 

Για το moto διάβασα παράπονα για την ποιότητα ήχου κατά τη διάρκεια των κλήσεων και κάτι restarts άνευ λόγου κ αιτίας.

 

Το redmi είναι προφανώς καλύτερο από άποψη χαρακτηριστικών αλλά δεν θέλω να διαθέσω ούτε μισό λεπτό γκουγκλάροντας κ διαβάζοντας οδηγιες για ρουταρίσματα αναβαθμίσεις κλπ.

 

Αν δουλεύει όπως έρχεται καλώς, αλλιώς moto e, ή;

 

Ευχαριστώ!

 

*το κελεπούρι μού'χει πέσει κάνα δυο φορές και τώρα αν το πιέσω κάπως ή κουνηθεί λίγο απότομα σβήνει.Έχω βάλει χαρτάκια ανάμεσα στην μπαταρία και τη θήκη αλλά τα ίδια.Μπορώ να κάνω κάτι επιπλέον μόνος μου( ή να ανοίξω ξεχωριστό topic ; )

Edited by motormount
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι ανάμεσα στις 2 συσκευες του τίτλου (oneplus x και nexus 5x). Απ'ότι εχω δει οι βασικλες διαφορές τους ειναι το 1GB παρπάνω ram του oneplus, το ότι παίρνει έξτρα μνήμη, αλλά από την άλλη το nexus φαίνεται καλύτερο στα benchmark, λογω....nexus.

 

Ποια η γνώμη σας? Και άλλες εναλλακτικές στο ίδιο εύρος τιμής ειναι ευπρόσδεκτες (270~280)

 

Δεν θελω μεγαλύτερο. Και οι 5.2 ιντσες του nexus ειναι οριακές.

Edited by dimitris_nl
Link to comment
Share on other sites

Η βασικη διαφορα αναμεσα σε αυτα τα τηλ ειναι ο επεξεργαστης/καρτα γραφικων κ γιαυτο βλεπεις καλυτερα αποτελεσματα στα benchs...TO nexus 5x φοραει τον snapdragon 808 κ το 1+x τον 801 ...Δεν ειναι (μονο) θεμα nexus,ειναι θεμα ανωτερου soc..Επισης το nexus εχει καλυτερη καμερα κ τα 2gb πιστευω με αυτο το λογισμικο δεν θα ειναι τοσο προβλημα..Εγω αν ηταν να δωσω λεφτα για συσκευη με τον 801 θα εδινα 200ευρω απο σκρουτζ κ θα επερνα τον moto x 2gen με amoled οθονη,5,2 ιντσες,ελαφρυ ui,συμπαθητικη καμερα,χωρις καρτα μνημης ομως κ θα εβαζα στην τσεπη τα 70 επιπλεον που θελει το 1+x και θα ειχα κ εγχωρια εγγυηση ..Για εμενα ξεκαθαρα nexus 5x
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μέτα από 1.5 χρόνο το τίμιο LG G2 μου άρχισε να μου κάνει νερά. Η οθόνη άρχισε να τρέμει (screen flickering) όπως το αναφέρουν στο net ε και μετά από 3 μέρες έγινε μόνιμα γκρι. Μετά απο διαδικασία 10 ημερών για τα πηγαινε- έλα στην αντιπροσοπεία οι αθεοφοβοι μου το γύρισαν με μόνο ένα factory restore :X. Oπως περιμένατε όλοι το κινήτο ξαναρχισε απο σήμερα τα τρεμουλιάσματα και από οτι βλέπω μέχρι τέλος του μήνα με βλέπω χωρίς smart.

 

α) Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία με το συγκεκριμένο πρόβλημα σε LG η γενικά ?

 

β) Επειδή δεν θα την παλέψω πάλι χωρίς smart 10 μέρες έχουμε κανέναν κινέζο στα 140-180 ευρώ να κάνω την δουλειά μου.

 

Ευχαριστώ:O

Link to comment
Share on other sites

Redmi εφυγε παρα την μπαταριαρα..τα περι μετριας φωτο και ελλειψη tao to wake το καψαν

 

G4 σε λιγο να πεσει λιγακι ακομα.

 

Απο μια αποψη ναι τζαμπα ρωταω,αλλαα θελω να σας ακουσω demakhs χαχαχα!9

 

Λεπον εφυγε παραγγελια μχ4 προ εστω και χωρις οις και με 2κ οθονη=φοβος μπαταριας

 

Για να δουμε!

 

Ziaba μολις μου πεσε το g2 που χω 2ο....η οθονη πνεει τα λοισθια..

Συντομα οποτε ια ξαναχρησιμοποιησω και τις θηκες μχ4,αν με πιανεις,χαχ!

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Το moto g είναι διπλάσιο από αυτό που κουβαλάω.

 

Είναι μία επιλογή, εφόσον εξαντλήσω τις πιθανότητες να πάρω μια συσκευή που να συνδιάζει λειτουργικότητα κ φορητότητα.

Δεδομένου πως διαβάζοντας διάφορα για συσκευές που με ενδιαφέρουν και καταλήγοντας πως όσα και να δώσεις είναι θέμα τύχης τι θα σου προκύψει, να επαναλάβω πως προτιμώ να κρατήσω το budget χαμηλό παρά να δώσω κάνα 300ρι για z3 compact πχ και σε περίπτωση προβληματικής συσκευής να μου ανέβει το αίμα στο κεφάλι... ;)

 

edit:Μόλις ανακάλυψα πως υπάρχει ακόμα 4,5 moto g - νόμιζα πως το είχαν κόψει και δεν ήξερα κάν πως παίρνει κ μνήμη!!

Θα το τσεκάρω κ θα επανέλθω!

 

υγ Δεν είναι πολλά τα 126 για κινητό 2ετίας;

Edited by motormount
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω να αγοράσω ένα κινητό και είμαι αναμεσα στα

1. Motorola moto g 3

2. Lg Zero

3. Sony Xperia C4

4. Samsung J5

 

Θέλω να μου πειτε ποιο ειναι καλύτερο και με επιχειρηματα γιατί πραγματικά εδώ και 2 χρονια προσπαθω να παρω νεο κινητό και δεν αποφασιζω ποιο!!!!!!!! ΕΠΕΙΓΟΝ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επείγον, ενώ προσπαθείς εδώ και 2 χρονια να παρεις νεο κινητό και δεν αποφασιζεις ποιο???? :blink: :dizzy: :lol: :rotfl: :p

 

Το moto g3 έχει 1gb ραμ, που είναι λίγη και ας αναφέρουν ότι το κινητό κάνει πολύ καλή διαχείρισή της και 8gb rom...απαγορευτικός συνδυασμός.

To LG ZERO έχει 0,5gb παραπάνω, το χα δει κάπου μια χαρά ήταν, αλλά 2050mah μπαταρία? Παίρνει zero σε αυτό το κομμάτι!!

Το xperia c4 ξεφεύγει στην τιμή.

Το j5 έχει επίσης 1,5gb ram, έχει πολύ καλή κάμερα και μπαταρία με ελάχιστο bloatware αλλά τα 8gb αποθηκευτικού χώρου είναι ένα θέμα....και ας το βρίσκεις πλέον σε τιμή "χώμα".

 

Είσαι άτυχος γιατί δεν έχει "μείνει" τίποτα στην Ευρωπαική Αποθήκη του vickmall....τα χουν σηκώσει όλα!!:blink:

 

Χτυπούσες ένα redmi note 2 prime, το οποίο παραλάμβανες σε 2 μέρες και ήσουν εντάξει...

Όχι ότι είναι απαγορευτικό να το πάρεις από Κίνα σε 10-12 μέρες στα 150 ευρουλάκια....;)

 

Επεξεργαστική ισχύ άφθονη, 32gb rom/2gb ram, κάμερα πολύ καλή, μπαταρία επίσης, υποστήριξη ατελείωτη, συνεχείς αναβαθμίσειςΕ, λληνική κοινότητα κλπ κλπ.

 

Έχει βγει μεγάλο κελεπούρι το συγκεκριμένο μοντέλο και το βλέπεις εδώ: http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-prime-2-2ghz-2gb-32gb-smartphone-4g-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-5-5-inch-fhd-13-0mp.html

 

Βλέπω υπάρχει στην Ευρωπαική αποθήκη του minideal, εδώ: http://www.minideal.net/stock-in-greece-xiaomi-redmi-note-2-2-32-black.html

 

Θα μπορούσες επίσης να δεις και το 5-ιντσο xiaomi redmi 3 ή το πιο τούμπανο, σε σχέση με το redmi note 2, το redmi note 3 pro..;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...