Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.Ωρα για ένα κινητό γιατί το Galaxy παρέδωσε πνεύμα και θέλω κάτι άμεσα.

Με ενδιαφέρει κυρίως καλή εμπειρία χρήσης(μηδενικά lags όσο το δυνατόν),στιβαρή κ κομψή κατασκευή και μπαταρία

Είμαι ανάμεσα σε 3

 

https://www.skroutz.gr/s/7069469/Huawei-Honor-4C-8GB.html

https://www.skroutz.gr/s/7333160/Samsung-Galaxy-J5-8GB.html

https://www.skroutz.gr/s/7780575/Lenovo-Vibe-P1m-16GB.html

 

Και ίσως μια 4η επιλογή το

https://www.skroutz.gr/s/6871862/Sony-Xperia-M4-Aqua-8GB.html,

 

p1m, j5

 

 

.

.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνησω οτι το lumia ειναι οτι πρεπει για smooth εμπειρια, αλλα μονο αν μπορεις να συμβιβαστεις με το store (προσωπικα δεν νομιζω να μπορουσα)

Απο android το j5 καλη αυτονομια και (απο τι λενε τουλαχιστον) ειναι αλαγκαριστο, απλα πρεπει να αρκεστεις σε 8giga rom

Αλλη επιλογη που μπορεις να δεις ειναι το smart ultra 6 στα 170, η κατασκευη ειναι λιγο φτηνιαρικη αλλα η μπαταρια ειναι καλη και ειναι αρκετα γρηγορο. Μπορει να δεις καμια φορα ψιλολαγκακια στο μενου (για μενα ασημαντα) αλλα στο ιντερνετ και στα παιχνιδια ειναι αψογο (το εχω ενα μηνα)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα μπορούσα να σου προτείνω κανένα κινητό με 8GB Rom.

Και δική μου γνώμη προσωπικά? Δώσε άλλα 15Ε και πάρε το P8 Lite.

Αν δεν μπορείς με τίποτα να ανέβεις, και πρέπει να διαλέξεις με αυτό το μπάτζετ αυστηρά... Meizu M2 Note.

 

Οσο αφορά τις επιλογές σου, στην τιμή που δίνετε το Honor 4C νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή. Αρκεί να συμβιβαστείς με τα 8GB Rom.

Σε σχέση τιμής/απόδοσης μάλλον τον P1M είναι η καλύτερη επιλογή (απο τις δικές σου)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!ειμαι νεος στην παρεα και θα ηθελα την βοηθεια σας στην ερωτηση meizu mx4 pro η mx5?Για την ακριβεια μετα απο 2χρονια με umi x2 και σπασιμο οθονης ενω ειμαι ετοιμος για το mx4 pro της meizu καπως μπερδευτηκα και με το mx5.τι μου προτεινεται?ευχαριστω εκ τον προτερων

------------

 

Το ΜΧ4 προ ,το ειχα ,εξαιρετικο σε ολα, πλην μπαταριας [μετρια].ΤοΜΧ5 ειναι καινουργιο ,πιο βελτιωμενο σιγουρα αλλα η τιμη του ειναι σαφως μεγαλυτερη.

Στα 250-300 ευρω που βγαινει το προ εγω θα πηγαινα εκει.

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω για ενα καλό dual boot tablet...

Και ειλικρινά δεν ξέρω που να καταλήξω..

Εσείς τι θα μου προτείνατε από αυτά τα δύο ( Teclast X98 Air III - Chuwi Vi10)

Ή κάποιο άλλο...

 

Θέλω να πάρω value of money και πάνω από όλα να είναι λειτουργικό χωρίς κολλήματα...

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε παρακαλώ??

Link to comment
Share on other sites

P8 Lite ξεκάθαρα μόνο και μόνο για τα 2Gb RAM τα οποία θα κάνουν τη συσκευή να τρέχει καλύτερα από το G4s. Επίσης, μπορείς και στο μέλλον να το κάνεις δίκαρτο εκτός κι αν το πάρεις κατευθείαν έτσι.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται p8 lite 2 Γκίκα ραμ είναι αυτά.Κοίταξε όμως λίγο και το sar εφόσον είναι για παιδί γιατί κάπου άκουσα ότι έχει μεγάλο δείκτη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Προορίζεται για νεαρή κοπέλα 22 ετών και θα είναι η πρώτη της επαφή με smartphone. Έχουμε καταλήξει σε αυτά τα 2. Το 640 είναι δοκιμασμένο αλλά από την άλλη το 550 είναι λίγο πιο μικρό για γυναικείο χέρι αλλά με χαλάει η SD ανάλυση στο βίντεο και η εμπειρία χρήσης με τα 10 που είναι σε BETA ακόμα. Εσείς ποιο θα αγοράζατε;

Κοιταξε και το lunia 730.

Ιδιο μεγεθος με το 550 και ειναι και δοκιμασμενο και γενικα εχει πολυ ωραια χαρακτηριστικα

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ερευνα για κινητό για τον πατέρα μου.

Τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει (για να μην ακούω γρίνια :X) είναι:

1. Να είναι clamshell γιατί δεν παίζει να το κλειδώσει ποτέ το κινητό.

2. Μεγάλη οθόνη. Όχι κάτι τεράστιο, απλά να μπορεί να βλέπει τα ονόματα των επαφών ολόκληρα.

3. Δυνατό ηχείο γιατί έχουμε και ένα θεματάκι με τα αυτιά μας...:music:

4. Αν υπάρχει με δεύτερη οθώνη εξωτερικά για να βλέπει ποιος τον καλεί θα ήταν καλό αλλά όχι απαραίτητο.

 

Υ.Γ. Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι smart (μη σας πω καλύτερα να μην είναι).

Προτείνετε κάτι γιατί δεν μπορώ άλλη γκρίνια...:hypno::hypno::hypno:

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε και το lunia 730.

Ιδιο μεγεθος με το 550 και ειναι και δοκιμασμενο και γενικα εχει πολυ ωραια χαρακτηριστικα

 

Προτιμώ κάποιο πιο σύγχρονο μοντέλο. Καλό κινητό αλλά λίγο παλιό. Μάλλον στο 640 θα καταλήξουμε. Θεωρώ ότι είναι το πιο ολοκληρωμένο κινητό από όλες τις απόψεις.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω ένα δωράκι στον καλό μου και επειδή θέλω την αντίδραση της κοπέλας στη διαφήμιση του γερμανού όταν αναοίγει το κουτί,αναζητώ ένα δίκαρτο έως 350Ευρώ.

Το μόνο που πλησιάζει το ανώτατο όριο τιμής που έχω βάλει είναι το Huawei Ascend G8 Dual. Καμμία άλλη πρόταση στο εν λόγω budget; Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν είναι σχετικά μεγάλη οθόνη (>4,5''), καλή κάμερα ακόμα και σε σκοτάδι και συννεφιά και διάρκεια μπαταρίας.

Είναι οκ τα Huawei στην Ελλάδα; Το lenovo tablet μου πχ δεν έχει και δεν παίρνει ελληνικό λεξικό και τόνους και είναι φοβερά εκνευριστικό παρόλο που πάει σφαίρα. :rolleyes:

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλές γιορτές σε όλους! :):):):):) :thanks: :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάτε το μικρό το 640 είναι πιο ολοκληρωμένο εννοείτε.Όλοι ξεκινήσαμε με τηλ το 4 ιντσών που ήταν μεγάλο και τώρα πάμε 5 το λιγότερο για smartphone και 5.5.Κάτω από τις 5 ίντσες δεν λέει και πολύ και μετά θα πει:να πάρω ένα μεγαλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ κάποιο πιο σύγχρονο μοντέλο. Καλό κινητό αλλά λίγο παλιό. Μάλλον στο 640 θα καταλήξουμε. Θεωρώ ότι είναι το πιο ολοκληρωμένο κινητό από όλες τις απόψεις.

Ειναι ακριβως 6μηνες πιο παλιο.

Στο προτεινα κυριως γιατι ειπες οτι προοριζεται για κοπελα και με 5αρα καμερα μπροστα και ζεισ φακο στην πισω αποδιδει καλυτερα στις καμερες απο το 640 και απο την εμπειρια μου οι κοπελες λατρευουν τις φωτο.

Αλλα παντως και το 640 ειναι καλη επιλογη με πολυ καλες κριτικες και αυτο.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Με Κίνα δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.Πάντως από Ελλάδα υπάρχουν τα m4 aqua και p8 lite.Α και το vodafone smart ultra 6 στα 169 νομίζω και με εγγύηση!! Edited by Giannis114
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω νεα συσκευη. Τωρα εχω ενα nexus 4 το οποιο και πραγματικα λατρεψα. Δεν θα ηθελα να δωσω πανω απο 300 ευρω και προφανως θα ηθελα να παρω κατι το οποιο θα ειναι καλυτερα απο το τωρινο κινητο μου. Δεν με ενοχλει να αγορασω απο κινα και να περιμενω, οπως επισης και να περασω custom rom. Τελος, εχω συνηθισει stock android με το nexus και δεν ξερω πως θα αντιδρασω σε καποια skinned εκδοση. Δεν παιζω παιχνιδια οποτε δεν τρελλαινομαι για antutu scores κτλπ. Δεν εχω απαιτηση να κρατησει για "πολυ καιρο", αλλα θα ηθελα να βγαλω 2 χρονακια.

 

Να σας πω τι εχω ψαξει μεχρι στιγμης:

α) one plus X, αλλα με μεταφορικα φτανει κοντα 300 ευρω και θεωρω οτι δεν τα αξιζει αυτα τα χρηματα. Ενα 50αρι κατω θα το συζητουσα πιο πολυ

β) xiaomi mi4c, αλλα αγχωθηκα με το θεμα που υπηρχε (υπαρχει ακομα; δεν ξερω) με τα notifications που δεν ερχοταν ή που επρεπε να σκαβεις μεσα στο μενου για να παιξεις με τα permissions

γ) letv x800, μονο καλα λογια εχω διαβασει. Με ενοχλει λιγο το μεγεθος αλλα ειναι στα υποψιν. Μονο αρνητικο που εχω πετυχει στο ιντερνετ ειναι καποιες αναφορες οτι σπαει ευκολα η οθονη ακομα και σε πτωσεις σε μαλακο δαπεδο και απο μικρο υψος.

δ) lg g flex2

ε) meizu mx5, για το οποιο δεν εχω καταληξει σε μια αποψη. Αλλοι σε fora το εκθειαζουν και αλλες σελιδες σε reviews δεν θεωρουν οτι αξιζει

στ) huawei p8 (με μικρη υπερβαση τιμης)

η) moto x (2014), αλλα με τρομαξαν τα reviews που αναφερονται σε μικρη διαρκει μπαταριας

 

Αν γινει μεγαλυτερη υπερβαση (παμε κοντα στα 400 δηλαδη) εχω διαβασει οτι καλυτερη επιλογη ειναι το g4, αλλα ας υποθεσουμε οτι δεν θα γινει (ειλικρινα χλωμο το βλεπω να φτανω 400) η υπερβαση.

 

Ευχαριστω πολυ!

Ιδεες / βοηθεια κανεις; Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο με μεγαλη μου χαρα θα το ψαξω!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν θέλουμε όλοι παντόφλες! Το 730 είναι πιο ολοκληρωμένο: Καλύτερη οθόνη (γυναίκα θα εκτιμήσει την AMOLED), καλύτερο ppi, καλύτερες κάμερες, unibody αίσθηση
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εβαλες το Χ800 μεσα. Το παρηγγειλα την περασμένη εβδομαδα μετα απο πολύ ψαξιμο. Εμπιστευτηκα την γνωμη παιδιων που λενε δεν παιζει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα. Εμενα ο μονος ενδοιασμος ηταν οι ρομ μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε. Και αυτο ομως λυνεται αφου μπορεις να ζητησεις να περαστει οποιαδηποτε. Ετσι εκανα. Εσυ που δεν εχεις προβλημα με τις ρομ εισαι αρχοντας.

285 μου στοιχησε το χρυσο απο βικμαλ. Ειμαι στο περιμενε να ερθει. Μου εστειλαν φωτο του δεματος μεσα εξω ισα ισα προχθες.

 

Αποψη μου μονο αν παραγγήλεις τωρα απο χονορ (με +37,5€) θα σου ερθει σε 3 μερες. Πιστευω οτι με αλλον τροπο θα σου ερθει μετα τις γιορτες. Οποτε δεν αξιζει να παραγγειλεις τωρα αφου θελω να πιστευω θα πεσει η τιμη του.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...