Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ από mi2s πήγα σε mi4 πριν περίπου 8 μήνες και δεν το έχω μετανιώσει.

Έχει custom roms, σαφώς μεγαλύτερη μπαταρία, ανώτερη ποιότητα κατασκευής και πλέον τιμή στα €200 ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση. Πιστεύω μέχρι 2 μέρες να βγαζει κάποιο. Μου έκανε εντύπωση που δεν πρότειναν αλλά παιδιά Γιατί πιστεύω αρκετοί θα εχουν η θα το έχουν ψάξει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα κ αυτο διάβασα κ είδα καλες κριτικές http://www.bestprice.gr/item/2154788281/no1-d5-silver.html#item-features

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που λες το redmi 3 έχει την καλύτερη μπαταρία. Το mi4c είναι σχετικά μικρό με πολύ καλά χαρακτηριστικά και τέλος το redmi note 3 είναι από τα πιο value for money με πολυ καλά χαρακτηριστικά επίσης και μεγάλη οθόνη για media χρήση . Οπότε ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει σε μια συσκευή πας ανάλογα.
Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε miui 7 θα έχεις merged partitions και δεν θα έχεις το θέμα με τις εφαρμογές στο mi2s, κυρίως για αυτό και εγώ έκανα το downgrade από miui 5 σε 7.

 

Αν πας σε redmi 3 δεν θα έχεις καλύτερες επιδόσεις άσχετα που εχουν 2 χρόνια+ διαφορά τα soc τους, θα κερδίσεις την hybrid dual Sim, σε μπαταρία (πολύ) και θα έχεις μεγαλύτερη οθόνη με την ίδια ανάλυση.

Mi4 και Mi4c είναι πραγματική αναβάθμιση οπότε θα διάλεγα αυτό που έχει τον καλύτερο συνδυασμό μπαταρίας/υποστήριξης από άλλες rom, αλλά να ξέρεις ότι δεν αντέχουν όσο τα redmi - minote σε αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Oukitel k6000, όλα τέλεια εκτός από το GPS που είναι μέτριο και μόλις σταματήσεις δείχνει τον προσανατολισμό σου λάθος. Επίσης δείχνει άφθαρτο και δεν καταλαβαίνει από πιέσεις και λυγισματα. Το σημαντικότερο είναι η γρήγορη φόρτιση σε λιγότερο από 2 ώρες με τον δικό του φορτιστή. Screen on time περίπου 8,5 ώρες με πολύ παιχνίδι, GPS,WiFi,data always on!
Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε miui 7 θα έχεις merged partitions και δεν θα έχεις το θέμα με τις εφαρμογές στο mi2s, κυρίως για αυτό και εγώ έκανα το downgrade από miui 5 σε 7.

 

Αν πας σε redmi 3 δεν θα έχεις καλύτερες επιδόσεις άσχετα που εχουν 2 χρόνια+ διαφορά τα soc τους, θα κερδίσεις την hybrid dual Sim, σε μπαταρία (πολύ) και θα έχεις μεγαλύτερη οθόνη με την ίδια ανάλυση.

Mi4 και Mi4c είναι πραγματική αναβάθμιση οπότε θα διάλεγα αυτό που έχει τον καλύτερο συνδυασμό μπαταρίας/υποστήριξης από άλλες rom, αλλά να ξέρεις ότι δεν αντέχουν όσο τα redmi - minote σε αυτονομία.

 

Εχω δοκιμασει αρκετες roms αλλα δεν καταφερα να κανω merge τα partitions, μαλλον δεν κανω κατι σωστα γιατι τις περισσοτερες φορες που εβαζα καποια που ζητουσε merged partition δεν μου εδειχνε την υπολοιπη μνημη του κινητου περα τα 4-5gb των εφαρμογων.

 

Τελικα σημερα εκανα παραγγελια το Mi4c, καλο το Note αλλα δεν μπορω να με φανταστω με ενα κινητο σε τετοιο μεγεθος. Ελπιζω να μην υστερει παρα πολυ το Mi4c και με την cm13 που εχω σκοπο να του περασω να πεφτει καπως κοντα στις επιδοσεις οποτε στην αναμονη τωρα περιμενοντας να μου ερθει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει αρκετες roms αλλα δεν καταφερα να κανω merge τα partitions, μαλλον δεν κανω κατι σωστα γιατι τις περισσοτερες φορες που εβαζα καποια που ζητουσε merged partition δεν μου εδειχνε την υπολοιπη μνημη του κινητου περα τα 4-5gb των εφαρμογων.

 

Εγκατάσταση την τελευταία fastboot με το PC και γίνονται όλα μόνα τους.

Υπάρχει λογικά οδηγία για το ποια ακριβώς ειναι στο ευρωπαϊκό και στο ελληνικό forum.

 

 

Με το καλό να παραλαβεις!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο εμπειρια σε xiaomi redmi note και τωρα κατοχος του redmi note 2 prime μετα απο 5 μηνες χρησης του εχω αρχησει να μπαινω στο να το δωσω και να παω σε κατι αλλο....:lol:

 

Η σκεψη κυριως ειναι προς redmi note 3 pro διοτι ειμαι ευχαριστημενος απο την εταιρια και αποτι εχω παρει μεχρι τωρα..

Βεβαια δεν ξερω αν αξιζει η μεταβαση απο το 2 prime στο note3 pro...

 

Το budget που θα διαθεσω ειναι μεχρι 250€ οποτε παιζω και στα one plus x και meizu mx5

 

Επισης υπαρχει και μια μικρη σκεψη και για lg g4 dual αν αξιζει περισσοτερο απο τα παραπανω!

 

Ποια η γνωμη σας?

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μία τέτοια συσκευή σαν το Chui Hi8 pro που να είναι γύρω στις 8-9 ίντσες (1080p) αλλά γενικά δεν κυκλοφορούν αρκετές. Δυστυχώς για την συγκεκριμένη συσκευή δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια και παρουσιάζει σε πολλούς χρήστες διάφορα προβλήματα. Έχετε καμιά συσκευή (ακομα και ακριβότερη ή σε 10 ίντσες) που να είναι αξιόλογη και γενικά να μην έχει βγάλει πολλά προβλήματα;:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα! Κι εγώ είχα μπει στη διαδικασία να ψάξω για αρκετό καιρό αν είναι καλύτερη επιλογή το Redmi Note 3 pro ή το LG G4 Dual. Απ' αυτά που βλέπω και διαβάζω από δω κι από κει (youtube, forums, σχόλια καταναλωτών) έχω απογοητευτεί από το LG λόγω των πολλών πιθανών προβλημάτων που προκύπτουν. Για μένα δεν αξίζει να δώσεις 300+ ευρώ με το ενδεχόμενο να σου βγάλει ανά πάσα στιγμή πρόβλημα για αντικατάσταση πλακέτας. Προς το παρόν βλέπω μια πολύ ικανοποιητική πορεία στη χρήση του Redmi Note 3 pro, που με κάνει να θέλω να το αποκτήσω!
Link to comment
Share on other sites

και εγω τσεκαρα κατι βιντεακια πριν λιγο...Δειχνει αν τρεχει καλυτερα το note 3 pro απο το lg g4...Το κοιτουσα περισσοτερο για το φλας στην μπροστινη καμερα και την αγορα απο ελλαδα σαν εγγυηση αλλα τελικα δεν πιστευω να αξιζει...Ειδικα αν βγαζει θεματα οπως λες!

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ Meizu mx5 και Xiaomi redmi note 3 pro, θα προτιμούσα το Πρώτο.

Θα σκεφτόμουν σίγουρα και το Meizu M3 Note που βγήκε σήμερα.

 

Επίσης όμως το Oneplus Χ ίσως και να το προτιμούσα γιατί πιστεύω θα είναι πιο βολικό σε μέγεθος και σχεδιαστικά πρέπει να είναι πολύ καλό, χωρίς να σημαίνει πως τα άλλα υστερούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες... λιγο περιεργη η συγκριση οντως αλλα με την κατρακυλα που εχει παρει το "μικρο" S7 πλεον ειναι περιπου στα 40-45 ευρω η διαφορα του με το S6 Plus το οποιο δειχνει να εχει πια "παγιωμενη" τιμη.. Μεταξυ των 2 θα πηγαινατε χωρις δευτερη κουβεντα στο S7 ή υπάρχει λογικη και στην επιλογη του μεγαλου S6 ? (edge οθονη με τα νεα feauters, 4 gb RAM επισης, καμερα ισως πιο αποδοτικη σε ημερησιες, πιο εντυπωσιακο εμφανισιακα μαλλον..).

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα ήθελα προτάσεις για smartphone 4.5 ιντσών (όχι παραπάνω γιατί δε θελει μεγαλύτερο το άτομο που προορίζεται), η κάμερα σχετικά εως τελείως αδιάφορη, αν γινόταν να έχει και μια καλή αυτονομία θα ήταν τέλειο(η χρήση θα είναι κυρίως για κλήσεις/μηνύματα και πολύ λίγο κάποια φορά wifi).Όταν χρησιμοποείται το wifi είναι για κλήσεις viber.

Και τιμή περίπου ως 80 ευρώ. Αν δεν βρίσκεται κάτι έως βλέπουμε και της κατηγορίας των 100. Λογικά από εξωτερικό θα το πάρουμε γιατί δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει κάτι καλό στην Ελλάδα με αυτά τα λεφτά.

 

PS. Αν ξέρετε κάτι και για τα εξής που βρήκα σε αυτή την κατηγορία:

1)ZOPO ZP330

2)Motorola Moto E 2nd Gen

3)Doogee Latte DG450

4)Funtc Ulefone be-x

5)Alcatel Pixi 3 (μου φάνηκε πολύ αξιόλογο γι αυτά που ζητάω)

 

Επίσης προτείνετε μήπως αλλαγή σε κάποιο Lumia γι'αυτή τη χρήση? μέχρι τώρα χρησιμοποεί android

Edited by ilianna
Link to comment
Share on other sites

Απο εμενα Moto E 2nd gen απο οσα προτεινεις.

 

Ισως καποιο lumia οντως να κανει τη δουλεια που θελεις, αλλα δεν γνωριζω απο αυτονομια πώς τα πανε τα φτηνοτερα μοντελα.

 

Ισως το Lumia 550 με την μπαταρια 2100mAh, αν και εχει 4,7" αντι για 4,5". Ας τα δει απο κοντα να συγκρινει μεγεθη.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Για εμενα οι μονες ουσιαστικες διαφορες ειναι οτι τα S7 εχουν microSD, ενω το S6 edge plus εχει αυτες τις εξτρα 0,2 ιντσες (απο το S7 edge, για το οποιο δεν μιλας, αλλα το αναφερω γιατι το σκεφτομουν περασμενες μερες...). Πραγματικα δεν ξερω πώς, αλλα οπτικα απο τις 5,5" του S7 στις 5,7" του S6 edge plus βλεπω μεγαλη διαφορα.

 

Επομενως κατ' εμε, αν δεν σε ενδιαφερει η υπαρξη SD τοτε πηγαινε στο φτηνοτερο S6 edge plus.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για το S7 edge γιατι υπαρχει αποσταση (ακομη) τιμολογιακα. Οποτε η συγκριση ξεκιναει απο την τιμη αρχικα (περιεργο συγκριτικο ετσι κι αλλιως). Παντως ισχυει αυτο που λες οτι το S6 δειχνει μεγαλυτερο αν και ειναι μονο 0,2 ιντσες παραπανω.

Εχω απλα την εντυπωση οτι το S6 δειχνει πιο vfm σε σχεση με το απλο S7 που δε ξερω που θα σταματησει η κατηφορα του + οτι ενω ειναι πιο βολικο ξεκαθαρα το "μικρο" (εχω ασχοληθει καμποσο με ενος συναδελφου) εχω συνηθισει την μεγαλη οθονη απο το Νοte..πφφφ...:wacko:

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Asus ZenFone 2 ze551ml μετα απο 5 μήνες συμβίωσης μαζί του στο προτείνω ανεπιφύλακτα 5.5 ίντσες οθόνη στιβαρή κατασκευή 4gb ram και μηνιαία update(ανταγωνίζεται στα ίσια την xiaomi στο support της συσκευής) 32gb rom και slot για micro sd έως 64gb Edited by GIGA
Link to comment
Share on other sites

Τα σημεία στα οποία "υστερεί" το MX5 σε σχέση με το RN3 PRO είναι η επεξεργαστική ισχύ (το ΜΧ5 φοραει τον σχετικα παλιο Helio x10), η χωρητικοτητα (και η διαρκεια) της μπαταριας και η έλλειψη SD card.

Από την άλλη το MX5 έχει καλύτερη οθόνη (δεν την λες και χάλια βέβαια του RN3 PRO) και καμερα (ίδια με του mx4 & του mx4 pro, αλλά με laser autofocus), μιας και η "ονομαστική" ισχύ της κάμερας του RN3 PRO δεν εμφανίζεται και στην πράξη, μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια συσκευή για έναν μεγάλο άνθρωπο ο οποίος θα μεταβεί από τις παλιές κλασσικές συσκευές κινητού με τα κουμπιά σε οθόνη αφής.

Προτείνετε μήπως κάποια από τις εξής: samsung CorePRIME VE,

Samsung Grand Prime, Samsung J5, MLS 4G 1;

Με ενδιαφέρει εκτός από τη ποιότητα της συσκευής, να είναι κυρίως εύκολο στη χρήση καθώς κι η οθόνη να είναι ευανάγνωστη. Φωτογραφίες καλές επίσης..

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έγραψες κρατάς μόνο το J5, τα άλλα είναι για τα ..σκυλιά. Δες και το lumia 640. Πιο οικονομικό, ευκολότερο στη χρήση, πιο σταθερό.
Link to comment
Share on other sites

λεπον μολις έδωσα το mx4 μου

υυπερευχαριστημενος,εκτος φωτο που ενω

εβγαζε με 2-3 προσπαθειες τελεια !! φωτο,

αυτο με κουραζε..

 

θελω σε φωτο κατι σαν το iphone 6s και το lg g2 μου που παταω και βγαζει αρκετα καλη..

 

δλδ με νοιαζει μια απλή καλη φωτο σε ημερα.

 

τα πιο πανω κινητα μου γυαλισανε τωρα και τα βρισκω φθηνα απο κινα μερια..

 

πειτε καμμια αποψη..

 

edit redmi =μπαταριαρα +δικαρτο ,mx4 pro=μονο - η καμερα,θα με κουραζει σαν το μχ4? ,g3 =ois σε φωτο

 

κανα 2μηνο μαξ τα κραταω,οποτε απλα πειτε τι σκεφτεστε..

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψαχνωενα κινητό μέχρι 200€, με ενδιαφέρει να είναι απο 5" και πανω, να έχει καλη κάμερα το βασικότερο, η χρηση θα είναι κυρίως ίντερνετ. Είχε πάρει κάπου το μάτι μου το Lg Zero,είχε και 8mgpixel camera, αλλά δεν είδα να το έχουν πολύ. Με ενδιαφέρει κυρίως απο Ελλάδα , λόγω δυσκολίας του Paypal με τ . Capital controls.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...