Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

διευκρινισε:

1. εννοεις κατι σαν αυτο?

2. αγορα απο ελλαδα ή εξωτερικο?

3. μεχρι ποσα χρηματα?

 

 

Λοιπόν

1. Φαινεταί καλό, αλλά δε γράφει δείκτη sar, μου είναι σημαντικό να ξέρω

2. Κατά προτίμηση Ελλάδα

3. Αν λάβουμε υπόψην τον τύπο του κινητού θα ελεγα να μη ξεπερνάει τα 150

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θες κινητό με πορτάκι!!! Απλό, ετσι? Σαν τα παλιά που υπήρχαν για απλή χρήση! Το θες με πορτάκι όμως και δυσκολεύει κάπως να βρεις! Δύσκολα να βρεις και μεγάλο που λες!!! Εκτός κ αν εννοείς μεγάλα πλήκτρα. Γιατί απλό με πορτάκι και μεγάλη οθόνη.... Χλωμό.

 

http://www.plaisio.gr/tilefona/kinita-smartphones/kinita/Turbo-X-Flip-Cover-EZ881.htm

 

 

http://www.skroutz.gr/s/5703820/Alcatel-OneTouch-2012G.html

 

 

http://www.skroutz.gr/s/7433572/LG-G350.html

 

Χίλια ευχαριστώ, και ναι εννοούσα μεγάλα πλήκτρα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε αναζήτηση νέας συσκευής μιας και το galaxy nexus έφτασε στο τέλος του.

 

Αυτά που ζητάω είναι:

-Αποσπώμενη μπαταρία

-Ραδιόφωνο(Καλό θα ήταν να έχει)

-Να τρέχει χωρίς κολλήματα

-Μία καλή φωτογραφική-κάμερα

-Σε windows mobille να έχει τις βασικές εφαρμογές που δουλεύω. fb,skype,browsing,mail.

-Σε ίντσες προτιμάω κάτι σε 5,2 αλλά αν δεν βρω κάποια συσκευή που να συγκεντρώνει τα χαρακτηριστικά που θέλω μπορεί να ανέβω σε μέγεθος.

 

Οι συσκευές που έχω δεί και νομίζω οτι θα πάρω κάποια απο αυτές είναι:

 

-G4 φαίνεται οτι έχει όλα τα καλά αλλά απο την αρχή που το είχα δεί δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσε εμφανισιακά, βγάζει και τα προβληματάκια τώρα με την πλακέτα. Άν και στο χέρι που το έπιασα κάθεται πολύ καλά.

 

-note4. Μετά σκέφτηκα αν φθάσω στις ίντσες του g4 να πάρω καλύτερα το Note γιατί μου αρέσει καλύτερα και είναι πιο καλοφτιαγμένο.

 

-lumia640,xl. Αυτά μου αρέσουν εμφανισιακά. Είναι φθηνά και λένε οτι τρέχουν χωρίς κολλήματα. Και επειδή δεν κάνω βαριά χρήση του κινητού με παιχνίδια αν με ικανοποιεί στα βασικά δεν θα είχα πρόβλημα να μεταβώ.

Το μόνο που κολλάω είναι το store που δεν έχει winbank,vodafone και ίσως και αρκετά άλλα.

Edited by nexus82
Link to comment
Share on other sites

φίλε @telefoneri,

επειδή βλέπω ότι του τα βγάζεις με το τσιγγελι, προτείνω να παίξεις και συ το παιχνίδι που ξεκίνησε ο φίλος με τις μονολεκτικές απαντήσεις χωρίς πολλά πολλά και μην τον πιέζεις τόσο για να τον βοηθήσεις, τι λες? :X :lol: :D :worry:

 

δε συντρεχει λογος βιασυνης :happy:

Link to comment
Share on other sites

To νοτέλι με το G4 έχουν και ένα 100-ρικο διαφορά.

 

Το G4 στην τιμή που το βρίσκεις πλέον είναι πολύ κελεπούρι.

 

Για τα windows δεν εκφέρω άποψη γιατί δε γνωρίζω και δε θα έπαιρνα (σχεδόν) ποτέ, γιατί έστω και μία εφαρμογή να χρειαζόμουν και να μην υπήρχε θα με χαλούσε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Για τα windows θα κάνω πίσω γιατί δεν βλέπω να έχουν βάλει αρκετές βασικές εφαρμογές.

 

Είναι 100€ διαφορά αλλά φαίνεται να έχει καλύτερη ποιότητα το Note.

 

Έχω το galaxy nexus αρκετά χρόνια και έχει βγεί πολύ καλό, και με αρκετές πτώσεις.

 

Lg δεν είχα για αυτό φοβάμαι να κάνω την μετάβαση.

 

Ξέρω οτι και τα δύο είναι πολύ καλά. Θα το σκεφτώ το ΣΚ και απο Δευτέρα θα κάνω παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

1. Φαινεταί καλό, αλλά δε γράφει δείκτη sar, μου είναι σημαντικό να ξέρω

2. Κατά προτίμηση Ελλάδα

3. Αν λάβουμε υπόψην τον τύπο του κινητού θα ελεγα να μη ξεπερνάει τα 150

 

sar

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδια ψάχνω κινητό και το budget είναι στα 400 ευρώ! Σκέφτομαι πολύ το Ζ5 καθώς προέρχομαι και από σονυ! Βέβαια θέλω μια αλλαγή σε UI κτλπ! Απο την αλλη Είδα πρόσφατα από κοντα το Huawei Mate S και μου άρεσε απίστευτα πολύ..τι πιστεύεται αξίζει?πως τα πάει από καμερα?ταχητυτα?μπαταρία?

 

 

Εσεις τι άλλο προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.

Μετα απο ενα επιτυχημένο 2χρονο στο LG G2 έσπασε η οθόνη κι επειδή επειγομουν κινητό πήρα το LG G4c για κάτι απλό οικονομικό σχετικα και κυρίως 4g.Για να μην τα πολυλογω είναι απο τις χειρότερες εμπειρίες μου και λόγω κολληματων και λόγω μικρού αποθηκευτικού χώρου οποτε τώρα ψαχνω 1 για μένα το οποίο να προσφέρει smooth εμπειρία χρήσης κι αν γίνεται να μου βγάλει κανένα 2χρονο.Νομιζω έχω καταλήξει στο G4 στα 320 αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είμαι απόλυτος σίγουρος.Η χρηση πέραν των τηλεφώνων είναι κυρίως ίντερνετ (και 4g και wifi και μάλιστα πιο πολύ απο οτι τηλεφωνο)email,gps,radio εφαρμογες τυπου word,dropbox κτλ και δευτερευόντως καμερα.

Το 2ο που ψάχνω είναι ενα γύρω στα 200 (βίαια 250) για την γυναικα μου με χρήσεις πέραν της βασικης, ίντερνετ (4g) και κάμερα.Κι εκεί θέλουμε κάποιο χωρίς κολλήματα μιας και αλλάζουμε το iphone 4s.Μάλλον κατασταλαζω στο lg g3 32gb αν και δεν θα με χαλούσε κάτι πιο οικονομικό το οποίο όμως να μας βγάλει ενα διαστημα (το iphone το έχει κοντά 3 χρόνια) κι επίσης δεν ξέρω τι λένε τα lumia για αυτή την δουλεια.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη και "άνιση" μάχη.

Το s6 είναι πολύ καλή συσκευή συνολικά και στην τιμή που τη βρίσκεις σήμερα, αξίζει τον κόπο. Δύσκολα την συναγωνίζονται.

Το Huawei από την άλλη με πολύ καλή εμπειρία χρήσης, όχι απαραίτητα πιο καλό από το s6, αλλά και σημαντικά πιο μεγάλο σε διαστάσεις.

Ανάλογα τα γούστα...;)

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη και "άνιση" μάχη.

Το s6 είναι πολύ καλή συσκευή συνολικά και στην τιμή που τη βρίσκεις σήμερα, αξίζει τον κόπο. Δύσκολα την συναγωνίζονται.

Το Huawei από την άλλη με πολύ καλή εμπειρία χρήσης, όχι απαραίτητα πιο καλό από το s6, αλλά και σημαντικά πιο μεγάλο σε διαστάσεις.

Ανάλογα τα γούστα...;)

Δεν έχω θέμα με το 5.5 το έχω πιάσει από κοντά και είναι κομπλε στο χέρι το huawei!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κολλήσει με το mate s μόλις το έπιασα, καταπληκτικό design και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Αυτό που προβληματίζει είναι η μπαταρία του, αν και από όσο έχω διαβάσει είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα και γενικά κάνει καλή δουλειά η huawei σε αυτό το τομέα μέσω του λογισμικού της. Αλλες φθηνότερες και αξιόλογες επιλογές είναι το lg g4, αλλά και το huawei g8 γύρω στα 300€. Απλώς το mate s είναι κόλλημα μεγάλο.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 300€ οι επιλογές σου για αγορά απο Ελλάδα είναι LG g4, huawei P8, huawei honor 7 και huawei g8.

Για το LG g3 δεν ξέρω αν αξίζει το 32αρι πλέον σε αυτά τα χρήματα, ειδικά αν το θες για καιρό γιατί πολλά έχουν και θέματα, η ποιότητα κατασκευής δεν είναι και ή καλύτερη. Kαλυτερα δωσε κατι παραπανω και παρε το huawei P8 για τη γυναικα, θα της κάτσει καλύτερα αν προέρχεται από iphone, η κάμερα είναι πολύ καλή. Πιο φθηνές λύσεις είναι το huawei p8 lite και zte blade s6, με αξιοπρεπή κάμερα, αλλά μην περιμένεις την κάμερα του iphone.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για το LG g3 δεν ξέρω αν αξίζει το 32αρι πλέον σε αυτά τα χρήματα, ειδικά αν το θες για καιρό γιατί πολλά έχουν και θέματα, η ποιότητα κατασκευής δεν είναι και ή καλύτερη.

 

Στο g4 είναι καλύτερη η ποιότητα κατασκευής?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τοτε να πάω για 2 p8 η καλυτερα να παραμείνω στο g4 για μένα;Το p8 να πω την αλήθεια το κοιτουσα εξαρχής αλλά τα λεφτά μου φαινόταν πολλα τοτε (γύρω στα 350 νομιζω). Αναβαθμίσεις γνωρίζουμε αν θα πάρει γιατί σαν να πήρε το μάτι μου οτι δεν θα πάρει την 6
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα σορυ παιδες, δεν εχω θεμα ελλαδα ή εξωτερικο! το μονο θεμα ειναι οτι ειχα παρει ενα κινεζικο πριν 2 χρονια, εσπασε η οθονη και δυστυχως δεν βρηκα αυθεντικο ανταλλακτικο.. γυρω στα 200-250 ,ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κολλήσει με το mate s μόλις το έπιασα, καταπληκτικό design και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Αυτό που προβληματίζει είναι η μπαταρία του, αν και από όσο έχω διαβάσει είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα και γενικά κάνει καλή δουλειά η huawei σε αυτό το τομέα μέσω του λογισμικού της. Αλλες φθηνότερες και αξιόλογες επιλογές είναι το lg g4, αλλά και το huawei g8 γύρω στα 300€. Απλώς το mate s είναι κόλλημα μεγάλο.

Από.κάμερα και ταχητυτα πως πάει ?

Γιατί διάβασα άσχημα για την κάμερα του σε phonearena κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Για μενα αν σου αρεσει το mate s να το παρεις,ακουγονται πολυ καλα λογια γενικοτερα.

Σε Ζ5 αν πας μιας και το χω νταξει η καλυτερη καμερα μεχρι τωρα στο μανιουαλ ομως, μπαταρια με 5μιση ωρες οθονη,ταχυτατο κτλ αλλα μιας και εχεις Ζ2 δεν αλλαζει κατι απο εμπειρια χρησης. Αν το βαρεθηκες το ιδιο μενου αντε αλλου.

 

S6 το ειχα κ αυτο,θα σου κακοφανει η αυτονομια σε σχεση με το σονυ,με 2,5 ωρες οθονη.

το g4 παρομοια αυτονομια αλλα πλαστικο με αριστη καμερα και ταχυτατο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

p8000 (3gb, 16gb rom, ξεχωριστη θεση sd card slot, μπαταρια 4165mah μη αφαιρουμενη) $170

p7000 (3gb, 16gb rom, ξεχωριστη θεση sd card slot, μπαταρια 3450mah αφαιρουμενη) $180

 

τα καταστηματα πουλουν αυτες τις 2 συσκευες σε 3 διαφορετικα πακετα και τιμες

(πχ με επιπλεον θηκη ή/και tempered glass ή/και δευτερο ετος εγγυησης)

 

διαβασε τα θεματα αυτων των 2 συσκευων και κρινε: p8000, p7000

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Από.κάμερα και ταχητυτα πως πάει ?

Γιατί διάβασα άσχημα για την κάμερα του σε phonearena κτλπ

Εγώ από κάποια δείγματα από φωτογραφίες κατόχων που είδα στο xda έμεινα ικανοποιημένος http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3206009 . Και από 2-3 που τράβηξα στο κατάστημα που το είδα, συγκριτικά με το Huawei Ρ8 δεν είδα αξιοσημείωτες διαφορές, όσο μπορεί να διακρίνει κανείς διαφορές με το μάτι.

Αυτό που αναμένεται να εχει φοβερή κάμερα είναι το mate 8. Είμαι περίεργος τι τιμή θα έχει στα σκρουτζομαγαζα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το blackview zeta, σήμερα, 96 ευρώ. Είναι κίτρινο και από το λίγο που το σκάλισα μου φαίνεται απίθανο! Και μετά την εμπειρία με το ios αυτό με το android μου φαίνεται τόσο εύκολο! Λέω να δώσω και το i-phone 4s και να πάρω και το lumia 640 να παίξω και με windows λίγο :rolleyes:.

Ευχαριστώ πολύ για όλα!

Edited by tseapis
το πρόβλημα διορθώθηκε μόνο του
Link to comment
Share on other sites

Για την γυναίκα σου συμφωνώ και γω για το P8 (το κανονικό όμως, όχι το lite). Θα είναι και πιο κοντά στο iOS σε εμπειρία χρήσης. Το έχω πάρει και γω στην δικιά μου και είναι πολύ καλό.

Τώρα για σένα με αυτά που ζητάς θα είσαι ευχαριστημένος και με το G4 και με το P8. Το G4 έχει πάρει ήδη την MM και το P8 οσονούπω..

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις υπομονή να στρώσει λιγάκι η Oxygen OS τότε για μένα το X είναι καλύτερη επιλογή με καλύτερο επεξεργαστή και περισσότερη ram.

Αλλιώς το A5 θα σε καλύψει σε όλα εκτός και αν παίζεις βαριά παιχνίδια που εκεί θα χρειαστείς κάτι παραπάνω από τα 2gb ram που έχει να προσφέρει. Βέβαια έχεις επιπλέον την θεωρητικά καλύτερη κάμερα μεγαλύτερη μπαταρία και τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...