Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Redmi Note 3 Pro (3gb ram). Ναι έφτασε αυτή την τιμή :-P

 

Everbuying 143€ (κουπόνι:Note3pro3)

Geekbuying 155€

Gearbest 165€

 

(πηγή: http://www.doctorandroid.gr/2016/08/prosfores-kinezika-2016.html?m=1)

 

Δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις λάθος με αυτό το κινητό.. :) ότι καλύτερο έχω δει σε αυτή την τιμή

Sent from my Redmi Note 3

 

Μια επισήμανση μόνο στο Everbuying το κουπονι "Note3pro3" αφορα τη συσκευη με τα 2gb ram 16gb αποθηκευτικό χώρο. Η μείωση είναι από 145 σε 143.

 

To παρήγγειλα πριν 2 βδομάδες από vickmall (3gb ram 32gb) στα 172 :!::cry:

 

Φωτιά μας έβαλε το geekbuying.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πως δεν έχει λογική. Φυσικά κινητάρα το redmi note 3 και το προτείνω και εγώ, αλλά εγώ αναφέρθηκα στην λογική του παίρνω ένα φτηνό κάθε χρόνο αντί ένα καλό premium για πολλά χρόνια. Τα premium κινητά έχουν περισσότερη υποστήριξη από τις εταιρίες τους, σίγουρα περισσότερα updates, καλή κατασκευή και φυσικά καλό hardware. Μου λέτε δηλαδή ότι θα σου κρατήσει το ίδιο ένα κινητό της τάξης 150-200 ευρώ από κίνα, με το oneplus 3 πχ? Προφανώς και όχι. Καταρχάς τα κινέζικα 90% πεθαίνουν με το λειτουργικό που έχουν πάρει από την στιγμή της πώλησής τους. Μπορείς βέβαια να μπλεχτείς με rom κλπ, αλλά δεν είναι για όλους τους χρήστες αυτό. Για παράδειγμα το Oneplus (ή και flagship από LG, Samsung κλπ) παίζει να σου κρατήσει άνετα 2 χρόνια περισσότερο καλής χρήσης σε σχέση με ένα φτηνό κινέζικο. Και μάλιστα αναφέρθηκα σε αυτή τη λογική επειδή πολύ απλά μου φαίνεται χαζό να παίρνεις κάθε χρόνο καινούριο φτηνό κινητό, ενώ μπορείς να έχεις premium εμπειρία χρήσης με περίπου τα ίδια λεφτά σε διάστημα 3-4 χρόνων.

 

δεν μιλάμε για οποιαδήποτε κινεζική εταιρία αλλά την xiaomi, οπότε αυτά που έγραψες δεν ισχύουν, όσο για τα flagship και την υποστήριξη αστο καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Φίλος σκέφτεται να πάρει κινητό και να αφήσει στην άκρη το nokia 1020.

Ψάχνει για android με εξίσου καλή κάμερα και ποιοτικό.

Να κοιτάξω για oppo που έχω ακούσει ότι έχουν καλή κάμερα;

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

nexus 5x, που διάβασες για καλή κάμερα σε oppo η οποία έχει να βγάλει πραγματικά καλή συσκευή από το find 7, πριν από 2+ χρονια δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

nexus 5x, που διάβασες για καλή κάμερα σε oppo η οποία έχει να βγάλει πραγματικά καλή συσκευή από το find 7, πριν από 2+ χρονια δηλαδή

Επειδή δεν με ενδιαφέρει και πολύ η κάμερα δεν γνωρίζω, απλώς είχα την εντύπωση ότι έχουν καλή κάμερα.

Το nexus 5x πολύ καλό φαίνεται.

Άλλες εναλλακτικές;

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο να το σετάρεις. Στην αρχική εγκατάσταση δηλώνεις ένα gmail account είτε νέο είτε καινούργιο ώστε να μπορείς να παίρνεις εφαρμογές από το playstore. Συνιστώ εάν χρησιμοποιείς πρώτη φορά android να κάνεις ένα καινούργιο account και να το χρησιμοποιείς αποκλειστικά για τις android συσκευές σου και να μην χρησιμοποιήσεις κάποιο ήδη υπάρχων gmail εφόσον είχες για αλληλογραφία ώστε να μην τα μπλέξεις. Στις ρυθμίσεις αυτού του λογαριασμού μπορείς να επιλέξεις το τι θέλεις να συγχρονίζει (θα το βρεις στις ρυθμίσεις της συσκευής - λογαριασμοί). Επιπλέον μπορείς να πας και στο ρυθμίσεις - αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά και τσεκάρεις και το κουμπί για δημιουργία αντιγράφων με ακόμη περισσότερες επιλογές
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν με ενδιαφέρει και πολύ η κάμερα δεν γνωρίζω, απλώς είχα την εντύπωση ότι έχουν καλή κάμερα.

Το nexus 5x πολύ καλό φαίνεται.

Άλλες εναλλακτικές;

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν ψάχνεται με χειροκίνητες ρυθμίσεις το nexus δεν θα τον καλύψει. Στο auto όμως είναι από τα κορυφαία.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεται με χειροκίνητες ρυθμίσεις το nexus δεν θα τον καλύψει. Στο auto όμως είναι από τα κορυφαία.

Σε auto mode κυρίως.πραγματικά πολύ καλό το nexus. Θα ήθελε σε 3 gb ram για να είναι και λίγο future proof

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για τις ενημερώσεις θα αντέξει περισσότερο πιστεύω. Τα 2 του Nexus είναι σαν 3 σε άλλες συσκευές. Μην το φοβάσαι.

Εννοείται από Ελλάδα η αγορά έτσι;

 

Sent from my Redmi Note 3

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από umi και ειδικά αν είναι δώσεις τόσα λεφτά. Αν είναι να πάρεις Κίνα και να δώσεις 200$ πάρε κάποιο επώνυμο όπως huawei, zte, xiaomi, Asus, one plus, Lenovo. Αν είναι να δώσεις λιγότερα λεφτά αξίζει να πάρεις κάποια δευτεροκλασσατη μάρκα όπως η umi.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να αγοράσω ενα καλό καινούργιο κινητο με συμφέρουσα τιμη.Έχω ακούσει οτι μπορείς να βρείς super κινητά απο Κινα για παράδειγμα με τις ιδιες δυνατότητες πολλες φορές η και καλύτερες με τα επώνυμα κινητά που χρυσοπληρώνει ο κόσμος ομως σε πολύ καλές και προσιτές τιμές.ποια ειναι η άποψή σας γιαυτο για παραδειγμα που σας παραθετω και αν γνωρίζετε καποια sites παρομια και αξιόπιστα :

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_361292.htmlhttp://www.gearbest.com/cell-phones/pp_361292.html

 

μακριά και από συγκεκριμένο μαγαζάκι

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θελω να παρω ενα κινητο στην κοπελα μου κ δεν ξερω ποιο απο τα παραπανω να διαλεξω. Μια τεκμηριωμενη απαντηση με παραδειγματα και αναλυση θα βοηθουσε. Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το s5 είναι 2ετίας οπότε το αφήνουμε.

Έχουμε τα υπόλοιπα 3 που πάνω κάτω σε επιδόσεις ίδια είναι (και λογικά δεν θα γίνεται και τρελή χρήση του κινητού)

 

Άρα ας δούμε και πιο είναι το πιο όμορφο. Επιλέγουμε Α5 :D

 

** Τσέκαρε και αυτό http://www.skroutz.gr/s/8414880/Sony-Xperia-XA-16GB.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το s5 είναι 2ετίας οπότε το αφήνουμε.

Έχουμε τα υπόλοιπα 3 που πάνω κάτω σε επιδόσεις ίδια είναι (και λογικά δεν θα γίνεται και τρελή χρήση του κινητού)

 

Άρα ας δούμε και πιο είναι το πιο όμορφο. Επιλέγουμε Α5 :D

 

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση. Κι εγω προς το A5 2016 κατευθυνομαι. Το S5 Neo νομιζω ειναι περσινο μοντελο κ εχει τον ιδιο επεξεργαστη με το Α5 2016.

Link to comment
Share on other sites

To neo είναι μια ανανέωση του s5 και όντως βγήκε πέρυσι και έχει ίδιο επεξεργαστή αλλά και πάλι το καλούπι είναι 2014.

 

Το Α5 το έχουν 2 φίλοι και είναι αξιόλογο. Νομίζω πως για γυναίκα στα 200-300 ευρώ είναι η καλύτερη επιλογή ;)

Link to comment
Share on other sites

To neo είναι μια ανανέωση του s5 και όντως βγήκε πέρυσι και έχει ίδιο επεξεργαστή αλλά και πάλι το καλούπι είναι 2014.

 

Το Α5 το έχουν 2 φίλοι και είναι αξιόλογο. Νομίζω πως για γυναίκα στα 200-300 ευρώ είναι η καλύτερη επιλογή ;)

 

Ωραια ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια φίλη ψαχνει ένα κινητό γύρω έως 100 ευρώ. Το Homtom της άρεσε εμφανισιακά. Πιστεύω όμως ότι το Lenovo είναι καλύτερο. Ποια η γνώμη σας;;
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Μόνο και μόνο για τις ενημερώσεις θα αντέξει περισσότερο πιστεύω. Τα 2 του Nexus είναι σαν 3 σε άλλες συσκευές. Μην το φοβάσαι.

Εννοείται από Ελλάδα η αγορά έτσι;

 

Sent from my Redmi Note 3

Ας είναι κ από έξω η συσκευή. Δηλαδή 3 στους 3 προτείνουν nexus. Αν υπάρχει εναλλακτική να κοιτάξει ευπρόσδεκτη κάθε γνώμη

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Ας είναι κ από έξω η συσκευή. Δηλαδή 3 στους 3 προτείνουν nexus. Αν υπάρχει εναλλακτική να κοιτάξει ευπρόσδεκτη κάθε γνώμη

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ρωτησα μηπως σε ενδιεφερε και τιποτα απο κινα αλλα δεν ξερω αν υπαρχει κατι καλο για αυτη την τιμη τελικα :p και δεν ξερω αν αξιζει να ξεπερασεις τα 200 για ενα κινητο που δεν θα εχει εγγυηση.

αν δεν εχει κανενας αλλος κανενα σχολιο σε αυτο, επιμενω στο nexus :D

Link to comment
Share on other sites

:blink: :blink: :blink:

Όσες φορές ψώνισα από το gearbest ήταν άψογοι σε όλα.

Τιμή, χρόνος παραλαβής (ακόμα και με αποστολή με cz post), κατάσταση προιόντος, συσκευασία.

Το after sales τους ευτυχώς δεν το χω χρειαστεί ακόμα...:D

Link to comment
Share on other sites

δε το έχουν σε στοκ

το παραγγέλνεις τωρα και οοοοοταν το φερουν, στο στελνουν.

απεφυγε το...

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σίγουρη επιλογη το κ3 νοτε. ειδικά στην τιμη που το βρισκεις τωρα!!!

το άλλο δε το ξερω, αλλα γο λενοβο ειναι δοκιμασμενο απο πολλους!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...