Jump to content

Sony Xperia Z5 Compact


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειναι υπερβολικο το 40% πιστευω μετα απο σχεδον 20 μερες χρησης αλλα η διαφορα σε καμερα και φλας ειναι τεραστια πραγματικα !

 

ειναι αναλογα και τη χρηση. Εγω με Ζ1c και Ζ3c διπλασιασα την αυτονομια, αλλα κρινω απο ΚΚ κυριως.. το Z5c ειναι κοντα στο Ζ3c λοιπον, αρα θεωρω οτι θα δει σχεδον διπλασια αυτονομια. ΙΣως να μην ειναι τοσο και να ειναι ενα 30αρι, παρακατω δε νομιζω. Σιγουρα η 5.1.1 δεν ειναι τοσο αποδοτικη οσο ηταν η 4.4.4 και σιγουρα αναλογα με τη χρηση η αυτονομια διαφοροποιειται. Πχ οταν ειδα οτι με το Ζ3c εχω παραπανω αυτονομια εκανα και λιγοτερη οικονομια σε διαφορα θεματα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ ρε παιδιά είμαι σε περίεργη φάση. Έχω το Z3c (loli) και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Έχω ανάγκη από δύο κινητά και μιας και το nexus 4 θέλει πλέον νέα μπαταρία που και με την νέα δεν είναι για σκάλισμα αλλά μόνο για τηλ και μηνύματα. Το Z3c έχει πάει στα 290 € και με τρώει να το ξανά πάρω σε άλλο χρώμα (το έχω σε μαύρο και είμαι μεταξύ πορτοκαλί και λευκό). Αν κάποιος έχει και το νέο και μπορεί να μου πεί την διαφορά στην κάμερα γιατί από επεξεργαστή δεν με καίει (παιχνίδια δεν παίζω), στην εμφάνιση προτιμώ το δικό μου και τα χρώματα στο νέο είναι μάπα (μόνο το μαύρο που το έχω και το λευκό). Περίπου 100 € δεν είναι και λίγα.
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά είμαι σε περίεργη φάση. Έχω το Z3c (loli) και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Έχω ανάγκη από δύο κινητά και μιας και το nexus 4 θέλει πλέον νέα μπαταρία που και με την νέα δεν είναι για σκάλισμα αλλά μόνο για τηλ και μηνύματα. Το Z3c έχει πάει στα 290 € και με τρώει να το ξανά πάρω σε άλλο χρώμα (το έχω σε μαύρο και είμαι μεταξύ πορτοκαλί και λευκό). Αν κάποιος έχει και το νέο και μπορεί να μου πεί την διαφορά στην κάμερα γιατί από επεξεργαστή δεν με καίει (παιχνίδια δεν παίζω), στην εμφάνιση προτιμώ το δικό μου και τα χρώματα στο νέο είναι μάπα (μόνο το μαύρο που το έχω και το λευκό). Περίπου 100 € δεν είναι και λίγα.

 

εγω θα σου ελεγα να δεις και καμια αλλη μαρκα. Καλο το Ζ3c αλλα αν θες καλη καμερα δες και wp. ΚΑτα τα αλλα το Ζ5c εχει βελτιωμενη καμερα αλλα στο manual μονο για δυσκολες σκηνες, πχ βραδυ. Για μενα αν θες το αδιαβροχο κτλ, τοτε αξιζει το Ζ5c.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να δεις και καμια αλλη μαρκα. Καλο το Ζ3c αλλα αν θες καλη καμερα δες και wp. ΚΑτα τα αλλα το Ζ5c εχει βελτιωμενη καμερα αλλα στο manual μονο για δυσκολες σκηνες, πχ βραδυ. Για μενα αν θες το αδιαβροχο κτλ, τοτε αξιζει το Ζ5c.

 

Νίκο τα WP δεν τα έχω δουλέψει ποτέ και δεν έχω καθόλου γνώσεις για μοντέλα κτλ. Σε android δεν με έχει κερδίσει κάτι άλλο.Ή αλήθεια είναι ότι είμαι ανάμεσα σε Ζ3c και Z5c και πάντα σε αυτό το μέγεθος συσκευή. Την κάμερα την θέλω για 90 % χρήση ημέρας και με καλό φώς (Μάρτιο - Νοέμβριο, ποδήλατο και τρέξιμο βουνά κτλ). Αυτό που λες διαβάζω και εγώ για την κάμερα (μικρές διαφορές) και το σκέφτομαι. Πάντως η τιμή του Z3c είναι VFM και το πορτοκαλί χρώμα έρωτας. Χωρίς να έχω κολλήματα με εταιρείες, η SONY με αυτό το σοβαρό design που το κρατάει χρόνια τώρα, μου ταιριάζει.

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά υπάρχουν πολλά συγκριτικά και εδώ μέσα από πρώην χρήστες z3c και νυν z5c όπως επίσης και κατάλληλα θέματα για τέτοιου είδους ερωτήσεις και ενδοιασμούς. Οπότε ας παραμείνουμε on topic. :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νίκο τα WP δεν τα έχω δουλέψει ποτέ και δεν έχω καθόλου γνώσεις για μοντέλα κτλ. Σε android δεν με έχει κερδίσει κάτι άλλο.Ή αλήθεια είναι ότι είμαι ανάμεσα σε Ζ3c και Z5c και πάντα σε αυτό το μέγεθος συσκευή. Την κάμερα την θέλω για 90 % χρήση ημέρας και με καλό φώς (Μάρτιο - Νοέμβριο, ποδήλατο και τρέξιμο βουνά κτλ). Αυτό που λες διαβάζω και εγώ για την κάμερα (μικρές διαφορές) και το σκέφτομαι. Πάντως η τιμή του Z3c είναι VFM και το πορτοκαλί χρώμα έρωτας. Χωρίς να έχω κολλήματα με εταιρείες, η SONY με αυτό το σοβαρό design που το κρατάει χρόνια τώρα, μου ταιριάζει.

Αν δε σου λείπουν τα 90 παραπάνω πάρε το μικρό z5 να ξενοιάσεις. Κινητό χωρίς πρόβλημα απλά. Δε σε βλέπω μάχημο φωτογράφο να τρελένεσαι με τις ρυθμίσεις κτλ. Το αυτόματό του τη μέρα καλύπτει το 95% του πληθυσμού. Έχει usb χωρίς καπάκι, έχει και δαχτυλικό αποτύπωμα, αν δε σε κυνηγάει η interpol είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά υπάρχουν πολλά συγκριτικά και εδώ μέσα από πρώην χρήστες z3c και νυν z5c όπως επίσης και κατάλληλα θέματα για τέτοιου είδους ερωτήσεις και ενδοιασμούς. Οπότε ας παραμείνουμε on topic. :)

 

Κωνσταντινε παντως νομιζω οτι πρεπει να γινει μια εισηγηση για να ειστε λιγο πιο ελαστικοι οταν καποιος ενδιαφερεται για μια συσκευη. Ξερω πως εδω μιλαμε αποκλειστικα για αυτη, αλλα στα VS παρακολουθουν πιο λιγοι και ισως πιο δυσκολα θα απαντησει καποιος που εχει εμπειρια στη συγκεκριμενη συσκευη, οπως εδω. Πχ οταν ρωταει καποιος αν αξιζει η καμερα του Ζ5c, προφανως εχει ενα μετρο συγκρισης, δεν γινεται να μην αναφερθει σε αλλη συσκευη και να πει πως παει σε σχεση με αυτη..Δεν λεω να γινει ενα VS το νημα, απλα αν μπορουμε να απανταμε 2-3 ποστ. Εγω προσπαθω να μην δινω πανω απο 2 απαντησεις απο οσους ρωτανε, απλα να τους καλυψω.εξαλλου εχω διαπιστωσει πως ο,τι και να γραψουμε, μετα χανεται, πχ καποιος δινει οδηγιες για ρουτ ή προτεινει εφαρμογες για απενεργοποιηση. αν ολα αυτα δεν πηγαινουν στις πρωτες σελιδες, δεν υπαρχει περιπτωση μετα απο μηνες να βρει ακρη. Ειδικα σε συσκευες που εχουν κινηση. Απο εκει και περα εγω το λεω δημοσιως γιατι βλεπω οτι ολη την ωρα συμβαινει το ιδιο πραγμα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανείς τι να βάλω στη κάμερα πισω για να μη γρατσουνιστει που ειναι φλατ ακουμπώντας το κάπου?

(δεν θελω θηκη γιατι ετσι δεν χαιρεσαι το ιδιο το κινητο νομιζω)

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανείς τι να βάλω στη κάμερα πισω για να μη γρατσουνιστει που ειναι φλατ ακουμπώντας το κάπου?

(δεν θελω θηκη γιατι ετσι δεν χαιρεσαι το ιδιο το κινητο νομιζω)

 

Βάλε tempered glass. Πάντως και το μπροστινό αλλά και το πίσω μέρος του κινητού ειναι ελάχιστα χιλιοστά πιο ''βυθισμένο'' σε σχέση με το υπόλοιπο σασί.. Το καταλαβαινεις σέρνοντας το δάχτυλο απο γωνία σε γωνία, βασικά φαίνεται κιόλας. Το κάνανε προφανώς για προστασία κάμερας και οθόνης όταν το ακουμπάς καπου, δεν προστατεύει φυσικά απο πτώση..

Link to comment
Share on other sites

Το Z3 compact που ειχα καπως ετσι ηταν αλλα μετα απο 1 χρόνο+ η κάμερα ειχε φθαρεί και οι φωτο έβγαιναν με θολούρα και χαλια γενικα!

(αν πω οτι δεν θελω να βαλω κατι πισω που να το καλυπτει ολο γιατι μου αρέσει η αίσθηση ματ που εχει,θα φανώ πολύ περίεργος? Λες οτι θα το χαιδευω :lol: )

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Το Z3 compact που ειχα καπως ετσι ηταν αλλα μετα απο 1 χρόνο+ η κάμερα ειχε φθαρεί και οι φωτο έβγαιναν με θολούρα και χαλια γενικα!

(αν πω οτι δεν θελω να βαλω κατι πισω που να το καλυπτει ολο γιατι μου αρέσει η αίσθηση ματ που εχει,θα φανώ πολύ περίεργος? Λες οτι θα το χαιδευω :lol: )

 

Απόλυτα κατανοητό αυτό που λες, κι εμένα μ αρέσει πολύ η ματ υφή που έχει. Οπότε μόνο αν βρεις κάτι σε περιμετρικό bumper στο ebay αλλιώς θήκη πουγκί για να το βγάζεις μονο οταν το χρησιμοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα κατανοητό αυτό που λες, κι εμένα μ αρέσει πολύ η ματ υφή που έχει. Οπότε μόνο αν βρεις κάτι σε περιμετρικό bumper στο ebay αλλιώς θήκη πουγκί για να το βγάζεις μονο οταν το χρησιμοποιεις.

 

Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο το Ζ1c πλέον δεν ήταν άσπρο από την πλάτη, ήταν ένα ξεθωριασμένο γκρι! Σας καταλαβαίνω κι εγώ απόλυτα! Γι αυτό το λόγο δεν έχω βγάλει ακόμα τη ζελατίνα από πίσω, μέχρι να πάρω θήκη. Έχει βγάλει η orzly μια πολύ λεπτή και όμορφη, σας αραθέτω το link παρακάτω που έχει και βίντεο που δείχνει πως εφαρμόζει. Επιτέλους έβγαλαν κάτι όμορφο από άποψη προστασίας και δεν είναι για μηλόφωνα! :lol:

 

Το κινητό πάντως είναι εκπληκτικό από άποψη αυτονομίας, το έχω εκτός φόρτισης από τις εφτά με δεδομένα όλη μερά ανοιχτά και 4G, με χρήση μέσων και χαρτών στη δουλειά και ενώ παίζει αυτή τη στιγμή βίντεο στο youtube είναι στο 20%! Νομίζω ότι αν ρίξω τα δεδομένα σε 3G θα έχω πολύ καλύυτερα αποτελέσματα αυτονομίας. Σημειωτέον ότι του έχω κάνει μόλις δυο φορτίσεις όλο κι όλο, οπότε με το callibration έχει περιθώρια!

 

http://orzly.com/orzly-flexicase-for-sony-xperia-z5-compact-smoke-white.html

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ηχογράφηση/μαγνητόφωνο δεν έχει το κινητό; είναι δυνατόν;

εκτός αν είμαι τόσο τυφλός που δε το βρίσκω

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ηχογράφηση/μαγνητόφωνο δεν έχει το κινητό; είναι δυνατόν;

εκτός αν είμαι τόσο τυφλός που δε το βρίσκω

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sonymobile.androidapp.audiorecorder

Link to comment
Share on other sites

 

σ ευχαριστώ.. έλεος ρε sony βάζεις προεγκατεστημένες χίλιες δυο σαχλοεφαρμογές και για να κάνουμε τα βασικά κατεβάζουμε άλλες απο το play:down:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτή είναι η εφαρμογή που υπάρχει προεγκατεστημενη στα σονυ(τουλάχιστον στο ζ1κ που είχα και στο ζ3κ που έχω τώρα) . Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί την αφαίρεσε στα ζ5

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε πετυχει το Ζ5 compact σε κανένα μαγαζί στην Αθήνα προς επίδειξη/ δοκιμή;

Μα να μη το έχουν πουθενά αν θέλει να το δει κανείς...ελεος!

Edited by moboy
διευκρίνιση
If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Έχετε πετυχει το Ζ5 compact σε κανένα μαγαζί στην Αθήνα προς επίδειξη/ δοκιμή;

Μα να μη το έχουν πουθενά αν θέλει να το δει κανείς...ελεος!

Στο Sony Center Γλυφαδας το εχει παντως προς επίδειξη οταν είχα παει 1-2 φορες(περίοδο εορτών)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ουτε στη Θεσσαλονίκη το έχω πετύχει πουθενά πάντως..το αγόρασα στην κυριολεξία στα τυφλά:p
Link to comment
Share on other sites

Δεν με βγάζει από εκεί ο δρόμος αλλά θα το έχω υπόψιν αν πάω για καφέ :P

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί να μη το έχουν στα μαγαζιά....αφού είναι ωραίο κι ολας!

 

Το βρήκα στο ebay, αγγλικο (δλδ θα πρεπει να αγορασω φορτιστη για Ελλαδα) και κανει 260 καινουριο + 26€ μεταφορικα!

Θα δουλεύει κανονικα λέτε?

Edited by zxr
If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Δεν με βγάζει από εκεί ο δρόμος αλλά θα το έχω υπόψιν αν πάω για καφέ :P

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί να μη το έχουν στα μαγαζιά....αφού είναι ωραίο κι ολας!

 

Αφου για κλωτσιές ειναι η Sony.

Έχουν μαλώσει με το marketing προ πολλού θα ελεγα.

Μην το ψάχνεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στο ebay, αγγλικο (δλδ θα πρεπει να αγορασω φορτιστη για Ελλαδα) και κανει 260 καινουριο + 26€ μεταφορικα!

Θα δουλεύει κανονικα λέτε?

Αν ρωτάς για τις μπάντες των συχνοτήτων που πιάνει η απάντηση είναι ότι ναι, θα δουλέψει κανονικά.

Επίσης δεν θα χρειαστείς άλλο φορτιστή αλλά έναν αντάπτορα πρίζας.

Link to comment
Share on other sites

Απλά με τον ανταπτορα παίζει να επηρεάσει κάπως τη φορτιση/ τροφοδοσία;

Ευχαριστώ

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Απλά με τον ανταπτορα παίζει να επηρεάσει κάπως τη φορτιση/ τροφοδοσία;

Ευχαριστώ

 

Αφου δεν εχει φορτιστή, παρε ενα φορτιστή συμβατο με Qualcomm quick charge 2.0 για να το φορτίζεις πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...