Jump to content

Sony Xperia Z5 Compact


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε μη μου τσαντίσεις τον φίλο μπας και ανεβάσει κι άλλες φωτό σαν την Νο2....!!!!;) για τεκμηρίωση της κριτικής εννοώ....:)

χαχα. κανονισε να σε κυνηγαει με κανα γιαταγανι αμα ειναι καμια αδερφη/κοπελα του..

 

προσωπικα εμενα το g4 ετρωγε κατι ανεξηγητα κολληματα στον ενα μηνα που το χα και γι αυτο το σουταρα...οχι οτι δεν ηταν καλο

 

Για να σε πειραξω το ειπα μωρε, μιας και ακουμε στους διαξιφισμους ποσο χαλια καμερα εχει το Ζ5 και βλεπουμε αλλοτε καλα δειγματα αλλοτε κακα.. ομως γενικα βλεπω οτι ειναι μια χαρα κινητο και πολυ πιο ολοκληρωμενο απο τα φωτογραφικα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το έχω στην κατοχή μου εδώ και περίπου 1 μήνα, το αγόρασα 436EUR

 

Μετάβαση από iPhone 4S που μου είχε σπάσει τα νεύρα με τα κολλήματα λόγω iOS 9.x

 

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος:

 

  1. Σωστό μέγεθος
  2. Η αυτονομία της μπαταρίας με μέτρια+ χρήση που κάνω (όχι παιχνίδια, μόνο κλήσεις και internet) φτάνει τις 4 ημέρες πολλές φορές (stamina διαρκώς και flight-mode τη νύχτα)
  3. Η κάμερα πολύ καλή
  4. Γρήγορο και χωρίς κολλήματα
  5. Καλοδεχούμενη η αντοχή σε υγρασία και νερό
  6. Επίσης καλοδεχούμενη η δυνατότητα τοποθέτησης SD Card
  7. Στιβαρή κατασκευή στο χέρι, φαίνεται να αντέχει
  8. Απόλυτα εντυπωσιασμένος με το Android σε σχέση με το iOS. Ιδιαίτερα η υλοποίηση της Sony, που είναι κοντά στο Native, απλή, χρηστική και γρήγορη
  9. Θετικότατο το ότι είναι δυνατή η απεγκατάσταση των περισσοτέρων εφαρμογών της Sony
  10. Το πληκτρολόγιο της Sony πολύ καλό, φτάνει σε χρηστικότητα αυτό του iOS

 

Κάποια περιθώρια βελτίωσης για να αγγίξει την τελειότητα, αν και δεν επηρρεάζουν την καθημερινότητα μου:

 

  1. Θα μπορούσε να έχει μικρότερο πάχος
  2. Γιατί δεν μπορώ όπως στο iOS εύκολα και γρήγορα να ορίσω ποιές εφαρμογές έχουν πρόσβαση στο GPS και Notifications όπως στο iOS? Κανονικά θα έπρεπε να ΜΗΝ είναι ενεργοποιημένα στο Android από default! Διάβασα νομίζω ότι στο Android 6 φτιάχνεται αυτό...
  3. Η μπροστινή κάμερα δεν έχει πολύ καλή ποιότητα
  4. Η κύρια κάμερα θα μπορούσε να έχει λίγο καλύτερη ποιότητα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού (αδύναμο φλας);
  5. Έχω ακούσει ότι κάποια Huawei και Oppo κινητά ανοίγουν αυτόματα όταν έχεις ενεργοποιημένο ξυπνητήρι και είναι κλειστά. Γιατί να μήν έχουν αυτή τη δυνατότητα και τα κινητά άλλων κατασκευαστών; Αναπολώ τα παλιά Nokia μου...

 

Έχω βάλει Tempered Glass και θήκη "Smoke White" της Orzly (http://orzly.com/manufacturers/sony/xperia-z5-compact.html)

 

Σε λίγο καιρό, πιθανά μέσα στο μήνα, θα βγάζει η Sony το Android 6. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το παρακάτω "Modern Layout" feature (ala iOS) γιατί θεωρώ ότι το Menu εφαρμογών του Android είναι περιττό:

 

http://cdn01.androidauthority.net/wp-content/uploads/2015/11/Sony-Concept-for-Marshmallow-Xperia-Z3-AA-9-of-40-300x533.jpg

 

Το πλήρες άρθρο για την υλοποίηση του Android 6 από τη Sony είναι εδώ: http://www.androidauthority.com/sony-marshmallow-concept-hands-on-656688/

Edited by GrMikeD
Link to comment
Share on other sites

Μία εβδομάδα συμβίωσης και έχω αρχίσει να σχηματίζω γνώμη για το κινητό.

 

1. Ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων είναι απίστευτη ευκολία. Έχω περάσει 2 δάκτυλα, τον αντίχειρα του δεξιού και τον μέσο του αριστερού χεριού, ώστε να ξεκλειδώνω όπως και αν πιάσω το κινητό.

2. Η μπαταρία είναι στα επίπεδα του Z3c. Ή τόσο κοντά που δεν αισθάνθηκα διαφορά.

3. Με τη χρήση που του κάνω δεν παρουσιάστηκε υπερθέρμανση. Ζεστάθηκε, αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό όταν έβγαλα βίντεο 4Κ διάρκειας 1,5 λεπτού. Αν το βίντεο ήταν 10λεπτο δεν ξέρω τί θα έκανε...

4. Επιβεβαιώνεται η αρχική μου υπόνοια για το wifi. Εμφανίζει 1-1,5 γραμμές λιγότερο σήμα από το Z3c και 2 λιγότερες από το Doogee X5pro!. Περιέργως ακόμη και με 0 γραμμή wifi παραμένει συνδεδεμένο κατεβάζει δεδομένα! Θα το ελέγξω λίγο ακόμα και θα σας πώ αν τελικά είναι μόνο αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού της έντασης του σήματος ή αν όντως η λήψη του είναι υποδεέστερη...

5. Το σήμα κινητής είναι ίδιο ή οριακά καλύτερο από το ήδη εξαιρετικό σε αυτόν τον τομέα Z3c. Γενικώς τα Sony έχουν πολύ καλή κεραία κινητής, και είναι ένας από τους κυριότερους λόγους προτίμησής μου...

6. Μοιάζει εξίσου ευαίσθητο σε χτυπήματα με τον προκάτοχό του. Έχω βάλει tempered glass μπρος πίσω (αυτό), το οποίο έχει ωραία αφή αλλά θα έπρεπε να είναι 1-2 χιλιοστά μακρύτερο και 1 χιλιοστό πλατύτερο για να έχει πλήρη εφαρμογή. Φοβάμαι ότι το περιμετρικό πλαστικό του κινητού, όντας λεπτό, θα κινδυνεύσει σε κάποια πτώση...

Link to comment
Share on other sites

Μία εβδομάδα συμβίωσης και έχω αρχίσει να σχηματίζω γνώμη για το κινητό.

 

1. Ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων είναι απίστευτη ευκολία. Έχω περάσει 2 δάκτυλα, τον αντίχειρα του δεξιού και τον μέσο του αριστερού χεριού, ώστε να ξεκλειδώνω όπως και αν πιάσω το κινητό.

2. Η μπαταρία είναι στα επίπεδα του Z3c. Ή τόσο κοντά που δεν αισθάνθηκα διαφορά.

3. Με τη χρήση που του κάνω δεν παρουσιάστηκε υπερθέρμανση. Ζεστάθηκε, αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό όταν έβγαλα βίντεο 4Κ διάρκειας 1,5 λεπτού. Αν το βίντεο ήταν 10λεπτο δεν ξέρω τί θα έκανε...

4. Επιβεβαιώνεται η αρχική μου υπόνοια για το wifi. Εμφανίζει 1-1,5 γραμμές λιγότερο σήμα από το Z3c και 2 λιγότερες από το Doogee X5pro!. Περιέργως ακόμη και με 0 γραμμή wifi παραμένει συνδεδεμένο κατεβάζει δεδομένα! Θα το ελέγξω λίγο ακόμα και θα σας πώ αν τελικά είναι μόνο αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού της έντασης του σήματος ή αν όντως η λήψη του είναι υποδεέστερη...

5. Το σήμα κινητής είναι ίδιο ή οριακά καλύτερο από το ήδη εξαιρετικό σε αυτόν τον τομέα Z3c. Γενικώς τα Sony έχουν πολύ καλή κεραία κινητής, και είναι ένας από τους κυριότερους λόγους προτίμησής μου...

6. Μοιάζει εξίσου ευαίσθητο σε χτυπήματα με τον προκάτοχό του. Έχω βάλει tempered glass μπρος πίσω (αυτό), το οποίο έχει ωραία αφή αλλά θα έπρεπε να είναι 1-2 χιλιοστά μακρύτερο και 1 χιλιοστό πλατύτερο για να έχει πλήρη εφαρμογή. Φοβάμαι ότι το περιμετρικό πλαστικό του κινητού, όντας λεπτό, θα κινδυνεύσει σε κάποια πτώση...

 

ειπες τη μαγικη λεξη, ειμαι ενα βημα πιο κοντα στο να το παρω.. Αν και στις φωτο δε μαρεσε η πλαινη πλευρα, μοιαζει ψευτικη/φθηνη η μπαταρια ειναι πολυ σημαντικη για μενα. Οσο για το wifi ,το Ζ3c ηταν πραγματικα ο,τι καλυτερο εχει βγαλει η σονυ με διαφορα απο αλλες μαρκες, τωρα αν εχει την ιδια εμβελεια και απλα αλλαζει η απεικονιση μικρο το κακο..αν παλι μειωσε εμβελεια ελπιζω ναναι μικρη η μειωση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ειπες τη μαγικη λεξη, ειμαι ενα βημα πιο κοντα στο να το παρω.. Αν και στις φωτο δε μαρεσε η πλαινη πλευρα, μοιαζει ψευτικη/φθηνη η μπαταρια ειναι πολυ σημαντικη για μενα. Οσο για το wifi ,το Ζ3c ηταν πραγματικα ο,τι καλυτερο εχει βγαλει η σονυ με διαφορα απο αλλες μαρκες, τωρα αν εχει την ιδια εμβελεια και απλα αλλαζει η απεικονιση μικρο το κακο..αν παλι μειωσε εμβελεια ελπιζω ναναι μικρη η μειωση.

 

Δώσε μου 1-2 εργάσιμες μέρες ακόμη περιθώριο, να δω πως ανταποκρίνεται σε πλήρη τηλεπικοινωνιακό φόρτο, και θα έχω καλύτερη εικόνα για την μπαταρία. Θα έχει κάνει και 2-3 κύκλους φόρτισης ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μου 1-2 εργάσιμες μέρες ακόμη περιθώριο, να δω πως ανταποκρίνεται σε πλήρη τηλεπικοινωνιακό φόρτο, και θα έχω καλύτερη εικόνα για την μπαταρία. Θα έχει κάνει και 2-3 κύκλους φόρτισης ακόμη...

 

καλα η μπαταρια για να την κρινεις θελει μηνες για μενα..γιατι μπορει καθε μερα να κανεις την ιδια χρηση και μια φορα να κατσει να πας μια βολτα, να βγαλεις και 5 φωτο παραπανω, να δουλεψεις και παραπανω 3G κτλ κτλ, και ξαφνικα να το δεις να μην βγαζει τη μερα..εγω αυτο παθαινω με το edge οπου λογω δουλειας καθε μερα ειναι οκ, αλλα αμα κανα ΣΚ ξεκινησω χρηση απο το πρωι δε με βγαζει με τιποτα. Αυτο θελω να δεις με το Ζ5c , αν ειναι σαν το Ζ3c βραχος οπου τη μερα τουλαχιστον θα στη βγαλει ο,τι και να κανεις..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλα η μπαταρια για να την κρινεις θελει μηνες για μενα..γιατι μπορει καθε μερα να κανεις την ιδια χρηση και μια φορα να κατσει να πας μια βολτα, να βγαλεις και 5 φωτο παραπανω, να δουλεψεις και παραπανω 3G κτλ κτλ, και ξαφνικα να το δεις να μην βγαζει τη μερα..εγω αυτο παθαινω με το edge οπου λογω δουλειας καθε μερα ειναι οκ, αλλα αμα κανα ΣΚ ξεκινησω χρηση απο το πρωι δε με βγαζει με τιποτα. Αυτο θελω να δεις με το Ζ5c , αν ειναι σαν το Ζ3c βραχος οπου τη μερα τουλαχιστον θα στη βγαλει ο,τι και να κανεις..

 

(Άρα εγώ που κατάφερα να χρειαστώ φόρτιση 1-2 φορές για το Ζ3c έστω και αργά το βράδυ να θεωρούμαι μπαταριοβαμπίρ;;))

 

ΟΚ, θα κοιτάξω την κατανάλωση μπαταρίας σε ημέρες με βαριά χρήση του Ζ5c και θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

(Άρα εγώ που κατάφερα να χρειαστώ φόρτιση 1-2 φορές για το Ζ3c έστω και αργά το βράδυ να θεωρούμαι μπαταριοβαμπίρ;;))

 

ΟΚ, θα κοιτάξω την κατανάλωση μπαταρίας σε ημέρες με βαριά χρήση του Ζ5c και θα ενημερώσω...

 

εννοεις 2 φορες την ιδια μερα? καλα και εγω το εκανα αυτο αλλα οταν πηρε lollipop που ηταν για κλαμματα η πρωτη εκδοση και καλοκαιρι παραλια, διακοπες με 50 φωτο και απειρο 3G, Μεχρι το απογευμα το ειχα τερματισει..ομως αυτο δεν ειναι το δειγμα..

To Z5c Ομως για μενα παραμενει το μεγαλυτερο μυστηριο,με εναν 810 που ολοι τον κραζουν, αλλα με τη σονυ να εχει κανει καλη δουλεια σε διαχειριση θερμοτητας και πορων, και με λιγο μεγαλυτερη μπαταρια, αν ειναι στα επιπεδα του Ζ3c θα ειναι πολυ καλο αποτελεσμα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τόσες μέρες που το χρησιμοποιώ δεν έχω βρει κάτι αρνητικό , κάτι που να με ενοχλεί. Όταν το ζορίσεις ζεσταίνεται , σε λογικά επίπεδα. Η μπαταρία δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάλει μία μέρα με κανονική χρήση. Εγώ βγάζω μια μιση συνηθως.

Έχω πάρει και τον ταχυφορτιστή της Sony για περιπτωση ανάγκης. Είναι απίστευτο πόσο γρήγορα φορτίζει.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις 2 φορες την ιδια μερα? καλα και εγω το εκανα αυτο αλλα οταν πηρε lollipop που ηταν για κλαμματα η πρωτη εκδοση και καλοκαιρι παραλια, διακοπες με 50 φωτο και απειρο 3G, Μεχρι το απογευμα το ειχα τερματισει..ομως αυτο δεν ειναι το δειγμα..

..

 

Καλά μη νομίζεις και μένα η εξαίρεση του κανόνα ήταν, σε μέρες με υπερβολική ενασχόληση με το κινητό, όπου το βράδυ χρειάστηκε η βοήθεια του φορτιστή. Και από την άλλη υπάρχουν και σαββατοκύριακα όπου από Σάββατο πρωί φτάνω Κυριακή βράδυ με 30% υπόλοιπο....

 

 

Τόσες μέρες που το χρησιμοποιώ δεν έχω βρει κάτι αρνητικό , κάτι που να με ενοχλεί. Όταν το ζορίσεις ζεσταίνεται , σε λογικά επίπεδα. Η μπαταρία δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγάλει μία μέρα με κανονική χρήση. Εγώ βγάζω μια μιση συνηθως.

Έχω πάρει και τον ταχυφορτιστή της Sony για περιπτωση ανάγκης. Είναι απίστευτο πόσο γρήγορα φορτίζει.

 

 

Ποιόν φορτιστή έχεις πάρει; Περίπου πόσο γρήγορα φορτίζει; Έκδοση "αυτοκινήτου" υπάρχει άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις και μένα η εξαίρεση του κανόνα ήταν, σε μέρες με υπερβολική ενασχόληση με το κινητό, όπου το βράδυ χρειάστηκε η βοήθεια του φορτιστή. Και από την άλλη υπάρχουν και σαββατοκύριακα όπου από Σάββατο πρωί φτάνω Κυριακή βράδυ με 30% υπόλοιπο....

 

 

 

 

 

Ποιόν φορτιστή έχεις πάρει; Περίπου πόσο γρήγορα φορτίζει; Έκδοση "αυτοκινήτου" υπάρχει άραγε;

 

Έχω πάρει τον SONY QUICK CHARGER MICRO USB UCH10. Ανάλογα το πόσο άδεια είναι η μπαταρία κάνει περίπου μισή ώρα. Είναι μεγάλη ευκολία αλλά δεν τον χρησιμοποιώ καθημερινά για να μην "σκίσω" την μπαταρία. 'Οταν υπάρχει ανάγκη είναι καλή λύση.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις και μένα η εξαίρεση του κανόνα ήταν, σε μέρες με υπερβολική ενασχόληση με το κινητό, όπου το βράδυ χρειάστηκε η βοήθεια του φορτιστή. Και από την άλλη υπάρχουν και σαββατοκύριακα όπου από Σάββατο πρωί φτάνω Κυριακή βράδυ με 30% υπόλοιπο....

 

Μα ολα τα κινητα αν θες τα κανεις να βγαλουν μερες ή ωρες..μιλαμε για τη συνηθη χρηση ομως αλλα και τη συνηθη πολλη χρηση.. Πχ εγω οταν εννοω πολλη χρηση συνηθως ειναι πολλες φωτο/βιντεο και ιντερνετ ταυτοχρονα. Οποτε λογικο ειναι να μην εχεις παντα τις 2 ημερες ή και τη 1, αλλα θα σε βγαλει αρκετα παραπανω απο αλλα. Αναμενω νεα σου λοιπον σε διαφορες χρησεις..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

τα ειδα και τα δυο σε ενα καταστημα Live το compact και το κανονικο Ζ5 μια χαρα απο οτι το ειδα με βολεψε και αυτο θα παρω στο κοντινο μελον για να αντικαταστησω το Ζ μου καλα ε σφαιρα παει το Ζ5
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω screenshots από τη χρήση μπαταρίας σε 2 συνεχόμενες εργάσιμες μέρες. Το κινητό βγήκε από το φορτιστή στις 7.30 και ξαναμπήκε στις 24.00 Νομίζω ότι μόνο αν το ξεσκίσει κάποιος (πχ. ταξίδι με GPS χωρίς φόρτιση) δεν θα του βγάλει μέρα. Στο τέλος της γεμάτης μέρας (όπως και το Ζ3c) έχει υπόλοιπο, αλλά όχι αρκετό για να βγάλει και δεύτερη. Σήμερα, Κυριακή βράδυ, η μπαταρία είναι στο 75%, με πολύ λιγότερη χρήση φυσικά...
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω screenshots από τη χρήση μπαταρίας σε 2 συνεχόμενες εργάσιμες μέρες. Το κινητό βγήκε από το φορτιστή στις 7.30 και ξαναμπήκε στις 24.00 Νομίζω ότι μόνο αν το ξεσκίσει κάποιος (πχ. ταξίδι με GPS χωρίς φόρτιση) δεν θα του βγάλει μέρα. Στο τέλος της γεμάτης μέρας (όπως και το Ζ3c) έχει υπόλοιπο, αλλά όχι αρκετό για να βγάλει και δεύτερη. Σήμερα, Κυριακή βράδυ, η μπαταρία είναι στο 75%, με πολύ λιγότερη χρήση φυσικά...

 

αν και η χρηση του καθενος διαφερει και μονο σε συγκριση με το προηγουμενο κινητο σου μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα, δε μου φαινεται κατι τρομερο η μπαταρια αλλα ουτε κατι ασχημο.

Δηλαδη τα νουμερα σου τα εχω δει και με το s6 edge.. Αλλα δε σημαινει οτι βγαζουν το ιδιο..γιατι εσυ μπορει να ησουν ολη μερα με 3G πχ, ή να ειχες την φωτεινοτητα τερμα. Γενικως αν μας ελεγες μια αναλυτικη περιγραφη της χρησης που εκανες θα ηταν πιο σωστα τα συμπερασματα μας..

 

Εγω θα ηθελα δηλαδη να μου πεις τη φωτεινοτητα που την εχεις, αν ηταν ολο wifi ή και 3/4G, αν το σκαλιζες και αν μιλουσες με viber Κτλ καθως δε τα βλεπω καθολου και ποσο καλο σημα εχεις γενικα.

Επισης, εχεις δοκιμασει να βγαλεις 2η μερα οταν δεν το λιωνεις?Πχ να δουλευεις και να μην το σκαλιζεις χωρις λογο ?

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αν και η χρηση του καθενος διαφερει και μονο σε συγκριση με το προηγουμενο κινητο σου μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα, δε μου φαινεται κατι τρομερο η μπαταρια αλλα ουτε κατι ασχημο.

Δηλαδη τα νουμερα σου τα εχω δει και με το s6 edge.. Αλλα δε σημαινει οτι βγαζουν το ιδιο..γιατι εσυ μπορει να ησουν ολη μερα με 3G πχ, ή να ειχες την φωτεινοτητα τερμα. Γενικως αν μας ελεγες μια αναλυτικη περιγραφη της χρησης που εκανες θα ηταν πιο σωστα τα συμπερασματα μας..

 

Εγω θα ηθελα δηλαδη να μου πεις τη φωτεινοτητα που την εχεις, αν ηταν ολο wifi ή και 3/4G, αν το σκαλιζες και αν μιλουσες με viber Κτλ καθως δε τα βλεπω καθολου και ποσο καλο σημα εχεις γενικα.

Επισης, εχεις δοκιμασει να βγαλεις 2η μερα οταν δεν το λιωνεις?Πχ να δουλευεις και να μην το σκαλιζεις χωρις λογο ?

 

H λειτουργία stamina ενεργοποιημένη, η φωτεινότητα στο αυτόματο, και 4G ή wifi ενεργοποιημένα για τουλάχιστον το μισό της ημέρας. Viber δεν έχω και το σήμα κυμαίνεται από κακό το πρωί μέχρι πολύ καλό το μεσημερι-απόγευμα. Μιλάω πολύ, συχνά με bluetooth και ελέγχω τα μαιλ μου και το Fb κυρίως από το κινητό.

 

Αν το χρησιμοποιήσω μετρημένα, μόνο με λίγες κλήσεις, τότε η μπαταρία έχει υπόλοιπο το βράδυ περίπου 75%

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιλάς σωστά. .γιατί οι χρόνοι που είπες δεν λενε τίποτα αν δεν πεις αυτό. .. μια χαρά είναι λοιπόν.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

10 μέρες τό'χω... ακόμα πιστεύω ότι στρώνει η μπαταρία. Η αίσθησή μου είναι ότι είναι αντίστοιχη (+/- 5%) με του Ζ3c. (διάφοροι λένε ότι είναι μάλλον στο πλην...)

 

...και ο αισθητήρας δακτ. αποτυπωμάτων η πιό απολαυστική προσθήκη...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τότε. .από φώτο πως το βλέπεις?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σε εσας βγαζει τους φουλ 170 χαρακτηρες στο sms; επειδη σε εμενα όχι... κ ειμαι με το google messenger.

Αυτο ειναι το μεγαλύτερο προβλημα που εχω να πω για το Ζ5c μετα απο μηνες χρήσης.

Η μπαταρια του ειναι σαν του G2, για μενα έχει πρακτικα διπλάσια αυτονομια απο το G3 κ αισθητα καλυτερη απόδοση.

Τον τελευταιο μηνα ομως που το εχω συνδεδεμενο κ με smartwatch, θελει σχεδον καθε μέρα.

Φοβομουν την υπερθερμανση του 810, αλλα ακομη κ με ανελεητο nfs, ποτε δεν με έκαψε, ή δεν κατεβασε απόδοση.

Απολυτα σταθερο, restart εκανα μονο στα update. με σχετικα βαρια χρηση εβγαζα δυο μέρες, με gps ανοιχτο σε υψηλή απόδοση, fb mess, viber k hangouts σε καθημερινη χρήση.

Η καμερα του ξεπερνα το S5 κ για εμενα δεν χρειαζεται να βελτιωθει κ άλλο.

Ολες οι ναυαρχιδες φετος ηταν εκπληκτικές καυτο ειναι μια απο αυτές, δεν ξερω τι είδατε για την καμερα στην νυχτα εσεις, εγω απο roof garden εβγαλα την ακροπολη κ διπλα μου τα iphone 6s plus k S6 βγαλανε απλως σκοταδι...

 

Νομιζω σε αποζημιωνει πληρως για την 5-10% χαμηλοτερη αυτονομια απο το Ζ3c κ ασχημοτερο design , με την βελτιωμενη καμερα στη νυχτα, τον βελτιωμενο ηχο ακουστικα κ ηχεία, την έλλειψη flaps k κυριως τα 32GB εσωτερικο χώρο, εγω προσωπικα πια δεν μπορω να ζησω με 16 μονο στις εφαρμογες, δηλαδη πρακτικα 11 για το χρήστη, οταν εχω εφαρμογες κ παιχνιδια 800-1200mb , η καθεμία.

 

Ελπιζω να μπορεσουν κ αλλες εταιρειες να στριμωξουν την αποδοση ναυαρχιδας σε μικρο μέγεθος κ να υπαρξει καποιος ανταγωνισμος στην κατηγορια επειδη το Ζ compact παιζουν μονα τους...

 

Αδημονω κ εγω για το update, το οποιο σιγουρα θα ανεβασει την αυτονομια του, σε σχεση με το Ζ3c η μεγαλη διαφορα ειναι στην αναμονη, την οποια κ φτιαχνει το marshmallow.

Μπραβο στην sony που δεν εβαλε 1080p k 3gb ram, θα ηταν εντελως περιττα κ απλως θα εριχναν την αυτονομία!

Επιτελους καποιος δαμασε τον 810, τον δευτερο πιο δυνατο επεξεργαστή, ο οποιος μπορει να εχει θεματα στα 2,5k, αλλα στα 750p χτυπαει τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε apothecary απλά βάλε άλλη ρομ να υποστηρίζει ελληνικά..

Όσο για κάμερα βάλε κάνα δείγμα να δούμε.

Μπαταρία λες είναι λίγο κάτω από Ζ3c;

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω και εγώ το τη γνώμη μου μετά απο 1 μήνα χρήσης..

Ας ξεκινήσω για το λόγο που το επέλεξα..4,6 Οθόνη πολύ καλή και ξεκούραστη στο μάτι σε οποιαδηποτε συνθήκες φωτισμού και πολύ εύχρηστο λόγω του μικρού του μεγέθους..

Τώρα ας πάμε σε αυτά που καίνε..Καταρχήν το τηλέφωνο δε κολλάει πουθενά είναι πολυ γρήγορο δε το συζητάμε και δε φαίνεται να ζορίζεται ακόμα και σε ακραίες συνθηκες..(πολύ ζεστό λόγω παιχνιδιών, ή λόγω πολλών εφαρμογών ανοιχτών) Οι εφαρμογές δουλεύουν άψογα και δεν υπάρχει ίχνος Lag..

Aισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος άψογος και πολύ γρήγορος με πολλές επιλογές!!

Δεν το συζητάμε δε ότι είναι αδιάβροχο και δε φοβάσαι μη πέσει πάνω κανα ποτηράκι νερό... Ισα ίσα το ξεπλένει κιόλας!!

Τώρα στη κάμερα: Τη θεωρώ πολύ καλή αλλά όχι κορυφαία. Νομίζω όμως ότι καλύτερες είναι μόνο αυτες του S6 και το G4. ΑΛΛΑ....Οχι σε όλες τις συνθήκες..

Έχω την εντύπωση ότι με καλό φωτισμό το Z5 είναι καλύτερο του S6 αλλά όχι του G4. Τώρα με χαμηλό φωτισμό στο αυτόματο είναι χειρότερο και των δύο..

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ... Αν τη ψαξεις τη δουλειά λίγο με το manual mode θα βγάλεις φωτογραφιες που πραγματικά με το αυτόματο ούτε καν πλησιάζει..Οπότε θεωρώ οτι με manual mode και λιγο ψαξιμο θα βγάλεις καταπληκτικές φωτογραφίες ακόμα και σε πολύ χαμηλό φωτισμό και γενικά πιστεύω οτι είναι στις top 3 κάμερες πολύ εύκολα! Τωρα με τη μπροστινή κάμερα με καλό φωτισμό είναι πολυ καλή αλλα με χαμηλό φωτισμό πέφτει η αποδοσή της...

Μπαταρία...Όσο πάει καλύτερα!! Σίγουρα τη 1,5 μέρα την έχει στο τσεπάκι με ανοιχτά όλα όλη τη μέρα (Wifi 4G GPS) και αν καμιά φορά είσαι πιο χαλαρός θα πάει και 2 μέρες!!

Επεξεργαστής και μνήμη συνεργάζονται άψογα και πιστεψτε όποιος ψάχνει τέτοιο μέγεθος δεν θα του λείψει η full HD οθόνη γιατί σε αυτό το μέγεθος το μάτι αν γινόταν το αντίθετο δεν θα την έβλεπε τη διαφορά...

'Oλες τις εφαρμογές τις εχω πετάξει στη κάρτα επεκτασης που αγόρασα και δουλεύουν όλα άψογα και υπάρχει τεράστιος χώρος για οτιδήποτε ζητήσεις...

Πιστεύω ότι για μενα που ποτέ μου δεν είχα τη σειρά Ζ είναι μια πάρα πολύ καλή αγορά και ήδη το κινητό το έχω αγαπήσει!! Όχι δεν είναι το καλύτερο της αγοράς σε απόλυτα χαρακτηριστικά ΑΛΛΑ για είναι αναλόγως τι ψάχνει ο καθένας...Εγώ εψαχνα μικρό μέγεθος με καλή μπαταρία γρήγορο με επέκταση sd card και πολύ καλή

κάμερα.. Πιστεύω ότι βάση κριτηρίων έκανα τη καλύτερη επιλογή!!

Edited by mak25

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

φιλε ΜΑΚ25 χαιρομαι που εχεις αυτη την αποψη γιατι αν ειναι μια καλη υλοποιηση απο τη σονυ ισως αξιζει τελικα η συσκευη αυτη..

Στις αρχες καθως δεν το ειχε κανεις, θεωρουσαμε οτι θα εχει πολυ μειωμενη αποδοση μπαταριας λογω 810, κακη καμερα καθως οι πιο πολλοι (που δεν το εχουν) τη βριζουν επειδη καποια sites την θαβουν, και τελος επειδη η εμφανιση του δεν ειναι ο,τι καλυτερο, το εκανε μια μετρια επιλογη.

Εγω ακομα δεν το εχω δει απο κοντα (εκτος απο dummy αλλα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο), ομως σιγουρα δε με ενθουσιασε το σχεδιο και τα υλικα. Ομως το κινητο δεν παυει να ειναι και εργαλειο. ΟΤαν ξερεις οτι μπαταρια εχεις παντα, ασφαλεια απο υγρα εχεις παντα, καρτα μνημης,ραδιοφωνο, ευκολο μενου κτλ τα εχεις σταθερα, τοτε δεν παυει να ειναι μια ιδανικη επιλογη σε ενα ιδανικο μεγεθος.

Αυτο που με χαλαει εμφανισιακα ειναι οτι εχει πολυ χαμηλα την οθονη, δηλαδη πολυ μπεζελ πανω και λιγο κατω, με αποτελεσμα να μην ειναι πολυ βολικος ο χειρισμος οπως το φανταζομαι σε σχεση με το να ηταν λιγο πιο ψηλα.

2ον για την καμερα, εμενα μου αρκει να ειναι κοντα στον ανταγωνισμο, τωρα αν δεν ειναι καλυτερο αλλα λιγο χειροτερο ειναι το μικροτερο κακο. Πολλοι εχουν παιδια και θελουν καθε 2 λεπτα να τα πιανουν φωτο..σε αυτους το καταλαβαινω αλλα γενικα τα πλεονεκτηματα που εχει η συσκευη αυτη πιστευω οτι δεν τα εχει αλλη.

Τελος, αν δεν το λιωσεις μια μερα, σου βγαζει 2η μερα με ασφαλεια? (εννοω χωρις να τσιγκουνευεσαι να το χρησιμοποιησεις ή να ρισκαρεις να ξεμεινεις το βραδυ). Το ρωταω γιατι εγω με το Ζ3c Και την χρηση που εκανα εβγαζα 2η μερα με ενα 20% υπολοιπο χοντρικα, οποτε θεωρω οτι με αυτο εδω θα εβγαζα οριακα. Η δευτερη μερα για μενα δεν ειναι το παν, απλα οσο πιο λιγες φορτισεις κανεις τοσο καλυτερα για την διαρκεια ζωης της μπαταριας, τιποτα αλλο.. (βεβαια ειδικοι μου εχουν πει οτι 2 μισες φορτισεις ειναι το ιδιο με μια ολοκληρη, δεν εχει διαφορα στη φθορα της, οποτε κακως το σκεφτομαι αυτο, ομως στην πραξη εχω δει οτι οσο πιο λιγες φορες μπει στο ρευμα τοσο καλυτερη αποδοση εχει στο χρονο μια λιθιου μπαταρια.)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...