Jump to content

Sony Xperia Z5 Compact


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν σε έπιασα αλλά διαφορά δεν βλέπεις γιατί και το alpha την ίδια ανάλυση έχει.

 

Από κει και πέρα, ξέχωρα από το μικρόβιο της αλλαγής, ήσουν ανάμεσα σε edge z5c, ούτε καν z5. Με τα θέλω σου να είναι αυτονομία και αντοχή σε νερά σκόνες κοκ. Είναι λίγο ανορθόδοξο....

 

εχεις δικιο, δεν το ειχα δει απλα ο φιλος που το πηρε μου ειπε οτι το προτιμησε απο το Ζ3c λογω της μεγαλυτερης αναλυσης οθονης! :lol::lol::lol:

Απο εκει και περα οπως αναφερω, στην απλη χρηση δεν βλεπω διαφορα και με το edge Που πηρα, τωρα σε καμια φωτο δεν ξερω αλλα δεν καταλαβα και κατι, αλλα θα τα βαλω διπλα διπλα να δω.

Οσο για το μικροβιο της αλλαγης, το edge το πηρα γιατι μαρεσε εμφασιακα ξεροντας οτι θα χασω απο αυτονομια αλλα θα κερδισω design και καμερα..

Επισης το Ζ5c δεν μαρεσε απο τις φωτο τουλαχιστον. Τελος, επειδη 2-3 φιλοι με S6 Μου ελεγα οτι βγαζουν 2 ημερες καμια φορα, αλλα τη μια ανετα, λεω οκ, ποσο χαλια θαναι, γιατι ειναι ατομα που το ξεσκιζουν.. Ομοιως και ο φιλος με το alpha που μου λεει οτι βγαζει 2 ημερες.. Αλλα πλεον καταλαβα τι εννοουν..οτι απλα το κινητο αν δεν το χρησιμοποιεις βγαζει 2 ημερες.

Ειχα πολυ καιρο να δουλεψω αλλη συσκευη και γιαυτο ηθελα να αλλαξω και το edge ηταν μια καλη αφορμη..Εννοειται πως οι ιντσες που θελω ειναι λιγοτερες, αλλα ολα σχετικα ειναι. ΠΧ τις 5" και ανω δεν τις θελω γιατι εκανα πολυ ποδηλατο και δεν με βολευε στις θηκες που εχω,μου επιαναν το μισο τσαντακι οπου μεσα ηθελα να βαλω σαμπρελες κτλ και το κινητο σε θηκη πορτοφολι για να μην γρατζουνιστει. Επισης αν με επιανε βροχη το αδιαβροχο ηταν ιδανικο, δε με ενοιαζε, και οταν κανει 150χλμ ποδηλατο, δεν λες, α μαζεψε συνεφα να γυρισω σπιτι..μπορει νασαι 2 ωρες μακρυα απο το σπιτι.

Τελος, με 2 εφαρμογες ανοιχτες-sports tracker Και strava, μονο το compact την παλευε και με ΒΤ συνδεδεμενο στο θεμα μπαταριας.. φιλακια με αι φον κανανε σταση στο δρομο να φορτισουν.

Τελος παντων, η ζωη δεν ειναι ασπρο μαυρο και εγω δεν ειμαι κολημενος με καμια εταιρεια, ειμαι κολλημενος με τα θελω μου, αλλα επειδη η τελεια συσκευη δεν εχει φτιαχτει ακομα, θα δοκιμαζω παντα συσκευες που θα μου καλυπτουν το ενα ή το αλλο θελω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχεις δικιο, δεν το ειχα δει απλα ο φιλος που το πηρε μου ειπε οτι το προτιμησε απο το Ζ3c λογω της μεγαλυτερης αναλυσης οθονης! :lol::lol::lol:

Απο εκει και περα οπως αναφερω, στην απλη χρηση δεν βλεπω διαφορα και με το edge Που πηρα, τωρα σε καμια φωτο δεν ξερω αλλα δεν καταλαβα και κατι, αλλα θα τα βαλω διπλα διπλα να δω.

Οσο για το μικροβιο της αλλαγης, το edge το πηρα γιατι μαρεσε εμφασιακα ξεροντας οτι θα χασω απο αυτονομια αλλα θα κερδισω design και καμερα..

Επισης το Ζ5c δεν μαρεσε απο τις φωτο τουλαχιστον. Τελος, επειδη 2-3 φιλοι με S6 Μου ελεγα οτι βγαζουν 2 ημερες καμια φορα, αλλα τη μια ανετα, λεω οκ, ποσο χαλια θαναι, γιατι ειναι ατομα που το ξεσκιζουν.. Ομοιως και ο φιλος με το alpha που μου λεει οτι βγαζει 2 ημερες.. Αλλα πλεον καταλαβα τι εννοουν..οτι απλα το κινητο αν δεν το χρησιμοποιεις βγαζει 2 ημερες.

Ειχα πολυ καιρο να δουλεψω αλλη συσκευη και γιαυτο ηθελα να αλλαξω και το edge ηταν μια καλη αφορμη..Εννοειται πως οι ιντσες που θελω ειναι λιγοτερες, αλλα ολα σχετικα ειναι. ΠΧ τις 5" και ανω δεν τις θελω γιατι εκανα πολυ ποδηλατο και δεν με βολευε στις θηκες που εχω,μου επιαναν το μισο τσαντακι οπου μεσα ηθελα να βαλω σαμπρελες κτλ και το κινητο σε θηκη πορτοφολι για να μην γρατζουνιστει. Επισης αν με επιανε βροχη το αδιαβροχο ηταν ιδανικο, δε με ενοιαζε, και οταν κανει 150χλμ ποδηλατο, δεν λες, α μαζεψε συνεφα να γυρισω σπιτι..μπορει νασαι 2 ωρες μακρυα απο το σπιτι.

Τελος, με 2 εφαρμογες ανοιχτες-sports tracker Και strava, μονο το compact την παλευε και με ΒΤ συνδεδεμενο στο θεμα μπαταριας.. φιλακια με αι φον κανανε σταση στο δρομο να φορτισουν.

Τελος παντων, η ζωη δεν ειναι ασπρο μαυρο και εγω δεν ειμαι κολημενος με καμια εταιρεια, ειμαι κολλημενος με τα θελω μου, αλλα επειδη η τελεια συσκευη δεν εχει φτιαχτει ακομα, θα δοκιμαζω παντα συσκευες που θα μου καλυπτουν το ενα ή το αλλο θελω..

 

Η ζωή δεν είναι άσπρο μαύρο και κουμάντο εσύ κάνεις στα χρήματά σου. Απλά καταλαβαίνεις και ο ίδιος ότι για την χρήση που θες οι υποχωρήσεις που θα κάνεις τώρα είναι περισσότερες. Τέσπα καλά να είμαστε και να μπορούμε να τα αλλάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η ζωή δεν είναι άσπρο μαύρο και κουμάντο εσύ κάνεις στα χρήματά σου. Απλά καταλαβαίνεις και ο ίδιος ότι για την χρήση που θες οι υποχωρήσεις που θα κάνεις τώρα είναι περισσότερες. Τέσπα καλά να είμαστε και να μπορούμε να τα αλλάζουμε.

 

γιατι, ειπα εγω οτι δε θα παρω Ζ5c?? :lol::lol::p, κατσε να δοκιμαστει λιγο.

Απλα τωρα πλεον δεν κανω ποδηλατο λογω υποχρεωσεων, για την ακριβεια εχω 4 και σκεφτομαι να τα πουλησω ολα. Οποτε οι αναγκες μου απο περισυ εχουν αλλαξει, αν εκανα οπως πρωτα, εννοειται οτι θα το σκεφτομουν 2 φορες. Απο την αλλη και η καλυτερη καμερα αναγκη ειναι ή το πιο ομορφο design. Το Ζ5 δεν το πηρα γιατι απλα αν και θα εχει καλυτερη αυτονομια απο S6,δεν ειναι το τερας που ηταν πριν, οποτε ειπα να παω σε κατι διαφορετικο αφου ετσι και αλλιως θα ειμαι στη μια μερα αυτονομιας.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Οκ αγορίνες μου, νομίζω το εξαντλήσαμε. :)

 

εχεις δικιο φιλε Κωνσταντινε, αλλα αφου δεν το εχει και κανεις να μας κολασει..με κατι πρεπει να ασχοληθουμε :lol::lol::lol::p:p .

Οχι τιποτα αλλο, παλι με βλεπω beta tester σε κανα διμηνο εδω μεσα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε Κωνσταντινε, αλλα αφου δεν το εχει και κανεις να μας κολασει..με κατι πρεπει να ασχοληθουμε :lol::lol::lol::p:p .

Οχι τιποτα αλλο, παλι με βλεπω beta tester σε κανα διμηνο εδω μεσα.

Μα και συ ψάχνει αδιαβροχοποίηση, μπαταρία και κάρτα μνήμης (όλοι θυμόμαστε πόσο υπέρμαχος ήσουν) και μου πήγες σε S6 που δεν έχει τίποτα από αυτά! Είπαμε να αλλάξεις παραστάσεις αλλά πώς να μην γυρίσεις στο 2μηνο;; :p

 

Ας παραμείνουμε στο θέμα ωστόσο. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα και συ ψάχνει αδιαβροχοποίηση, μπαταρία και κάρτα μνήμης (όλοι θυμόμαστε πόσο υπέρμαχος ήσουν) και μου πήγες σε S6 που δεν έχει τίποτα από αυτά! Είπαμε να αλλάξεις παραστάσεις αλλά πώς να μην γυρίσεις στο 2μηνο;; :p

 

Ας παραμείνουμε στο θέμα ωστόσο. :)

 

Χαχαχα. Όντως αλλά πήρα 128gb...

Η sd όμως είναι χρήσιμη στα Hard reset γιατί άμα έχεις πράμα μέσα αντε να τα ξανά βάλεις. . Πέρα από τα άλλα που λέγαμε. .

Αντε πάρτι κάποιος να μας πει πως πάει. .

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παντως και ο Μανιλα...το βγαζει γενικα καλυτερο. και οσο μπορουμε να καταλαβουμε το κινητακι τα σπαει και με τα παραπανω που δινει δεν αξιζει καν να το σκεφτεις για αι φον.

 

 

Αυτο που με παραξενεψε ειναι η μπαταρια που δινει μονο μια ωρα παραπανω, θεωρω οτι ειναι μικρη η διαφορα και θεωρω οτι με το update που πηρε το σονυ θα πιανει πολυ καλυτερους χρονους.

 

Οσο για αυτο:

μονο με σονυ μπορεις..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και επίσημο το νήμα μιας και κυκλοφόρησε το "μικρό".
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ενα πραγματικό πρώτο αναλυτικό review με καθε λεπτομέρεια.

Τελικά ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής του z5 compact ειναι ο προκάτοχος του και όχι ο ανταγωνισμός.:lol:

http://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-Z5-Compact-Smartphone-Review.153830.0.html

Αυτο το συμπέρασμα βγαίνει.

 

Pro

 

+ high application performance

+ enduring battery runtime

+ good stereo speakers

+ bright and high-contrast screen

+ great user interface

+ modern operating system

+ numerous settings

+ high-resolution camera

+ 4K video recordings

+ fast ac-Wi-Fi and LTE

+ supports many frequencies

+ sophisticated chassis

+ waterproof and dust-resistant

+ low temperature development

+ game streaming from PS4

+ GPS location pretty precise

 

Cons

 

- poor camera quality in bad lighting conditions, mediocre front camera

- display with a slight blue cast

- no Full-HD resolution

- position of the volume rocker is not ideal

- comparatively high price

 

 

Verdict

 

In Review: Sony Xperia Z5 Compact. Review sample courtesy of Notebooksbilliger.

In Review: Sony Xperia Z5 Compact. Review sample courtesy of Notebooksbilliger.

The Sony Xperia Z5 Compact is a very good and compact smartphone with a convincing set of features and a powerful SoC. There are some positive aspects to consider: A current operating system and a powerful SoC with 2 GB RAM plus 32 GB of storage, which can be expanded by up to 200 GB. Furthermore, you get a high-contrast and bright HD panel with wide viewing angles and good colors as well as a surprisingly good sound quality. We also liked the camera modules, the good call quality as well as the great battery runtimes. That the well-built and sturdy chassis is only made of plastic and that the low-light performance of the cameras is a bit disappointing is actually not that big of a deal, because our review sample does not reveal any serious problems. The signal quality of the wireless modules is decent and the GPS module is quick and pretty precise. Good are also the application performance and the game streaming from the popular Playstation 4. The handling of the smartphone is also very intuitive and there are numerous ways to adjust and customize the user interface. Handy additions like the virus scanner and the generally comprehensive software suite would result in a higher rating, but the slight temperature based throttling prevents that. All in all, you do not have to make any compromises compared to the flagship Xperia Z5.

 

If you are looking for a modern smartphone with high-end components and compact dimensions and you are not scared off by the high price, there is hardly any alternative for the Sony Xperia Z5 Compact. Less expensive devices with a similar hardware equipment are still very rare. The improvements over the predecessor Xperia Z3 Compact, which is pretty inexpensive by now, are pretty small though, so it is actually the biggest rival for the review unit.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνοντάς το με το προηγούμενο κινητό μου Xperia z3 compact μπορώ να πω τα εξής:

 

+Πολύ ταχύτερο

+Πάρα πολύ καλός, ταχύτατος ο αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος. Ανοίγει πλέον πανεύκολα απλά πατώντας το κουμπί, χωρίς PIN, swipe κλπ.

+Πολύ καλά τα 2 ηχεία

+Δεν έχει καπάκι στο usb φόρτισης

+Μνήμη 32GB (μέχρι στιγμής μου αρκούν και δεν έχω βάλει κάρτα)

 

-Λίγο μεγαλύτερο πάχος που όμως η διαφορά είναι αισθητή

-Το ίδιο και για το βάρος

-Η μπαταρία κρατάει λιγότερο. Το z3c το φόρτιζα κάθε 4 μέρες και το z5c κάθε 3. Αυτό για μένα είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνοντάς το με το προηγούμενο κινητό μου Xperia z3 compact μπορώ να πω τα εξής:

 

+Πολύ ταχύτερο

+Πάρα πολύ καλός, ταχύτατος ο αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος. Ανοίγει πλέον πανεύκολα απλά πατώντας το κουμπί, χωρίς PIN, swipe κλπ.

+Πολύ καλά τα 2 ηχεία

+Δεν έχει καπάκι στο usb φόρτισης

+Μνήμη 32GB (μέχρι στιγμής μου αρκούν και δεν έχω βάλει κάρτα)

 

-Λίγο μεγαλύτερο πάχος που όμως η διαφορά είναι αισθητή

-Το ίδιο και για το βάρος

-Η μπαταρία κρατάει λιγότερο. Το z3c το φόρτιζα κάθε 4 μέρες και το z5c κάθε 3. Αυτό για μένα είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα μέχρι στιγμής.

 

Επιτελους ενας αγοραστης! Το εφτανες 4 ημερες? να υποθεσω καθολου χρηση ιντερνετ-fb Κτλ?

Επισης απο φωτογραφια πως το βλεπεις? Βγαζει πολυ θορυβο? Το παχος οντως πρεπει να του φαινεται καθως τα πλαινα του ειναι πολυ μεγαλωμενα. Επισης η μπαταρια βλεπεις σε χρηση να κανει καθετες πτωσεις?γιατι σε αναμονη ολα καλα ειναι, αλλα το θεμα ειναι με την χρηση οπου ο 810 ξεζουμιζει.

Απο Φλας πως παει? ειναι δυνατο? το Ζ1c ηταν χαλια και το Ζ3c απλα μετριο. Τωρα το δυναμωσε λιγο?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το z3c ναι, το έφθανα στις 4 μέρες, γενικά δεν κάνω έντονη χρήση, 1-2 τηλεφωνήματα την ημέρα (αρκετές φορές και κανένα), όχι fb, internet μισή ώρα περίπου ην ημέρα με wifi.

Για φωτογραφία/φλας δεν μπορώ να πω κάτι προς το παρόν, αφού δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.

Για την μπαταρία δεν έχω προσέξει κάθετη πτώση, όμως νομίζω ότι πέφτει γρηγορότερα από του z3c γενικά, και σε χρήση και stand by και σε λειτουργία πτήσης. Έχω βάλει ακριβώς τα ίδια προγράμματα που είχα στο z3c και η χρήση είναι ίδια. Δεν ξέρω μόνο μήπως μου ξέφυγε κάποιος αυτόματος συγχρονισμός ή update που δεν απενεργοποίησα, δε νομίζω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το review του notebookcheck αποτυπωνει οτι πιο κοντά στην πραγματικότητα των πλεονεκτημάτων και μειονεκτημάτων της συσκευής.

 

Και για την αυτονομια το τονίζει οτι ειναι πολυ καλή αλλα όχι το 10 το άριστα οπως στο z3c.

 

Και για την κάμερα οτι εκει που υστερεί περισσότερο ειναι στον χαμηλό φωτισμό και νύχτα πράγμα φυσιολογικό για τον τύπο της κάμερας και το διάφραγμα που χρησιμοποιεί.

Αν ήταν 1:9 η1:8 θα είχε καλυτερα αποτελέσματα και εκει.

 

Και το iPhone 6s υστερεί εκει εξίσου.

 

Στα της αυτονομίας αν είχε βάλει τον 808 θα είχε την ίδια αυτονομια με το z3c πιστεύω.

Πολυ καλή διαχείρηση κανει και εχει τιθασεύσει τον 810 σε υψηλό βαθμο,αλλα δεν παυει να ειναι ένας επεξεργαστής που ειναι κατώτερος των περιστάσεων ως προς την συνολική διαχείρηση μπαταρίας.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Το πήρα και εγώ . Γενικά έχω πολύ καλές , πρώτες , εντυπώσεις. Οταν ζοριστεί ζεσταίνεται . Η μπαταρία διαρκεί όσο και του Z1 Compact που είχα , ίσως λίγο χειροτερη...
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ . Γενικά έχω πολύ καλές , πρώτες , εντυπώσεις. Οταν ζοριστεί ζεσταίνεται . Η μπαταρία διαρκεί όσο και του Z1 Compact που είχα , ίσως λίγο χειροτερη...

Κάτσε να στρώσει πρώτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ . Γενικά έχω πολύ καλές , πρώτες , εντυπώσεις. Οταν ζοριστεί ζεσταίνεται . Η μπαταρία διαρκεί όσο και του Z1 Compact που είχα , ίσως λίγο χειροτερη...

 

αμα ειναι πιο κατω απο Ζ1c δεν ειναι καλο..θα επρεπε ναναι καπου ενδοιαμεσα στα Ζ3c/Ζ1c.

Οπως και να εχει ακομα στηνεις, ψαχνεις κτλ. δουλεψε το καμια 10αρια μερες και μετα νομιζω θα εχεις εικονα..εγω εχω 2 μηνες το τελευταιο μου κινητο και τωρα πλεον εχω απολυτως σιγουρη αποψη.. Στην αρχη ειχα σκαμπανευασματα αναλογα τη χρηση, αν εβαζα εξοικονομηση κτλ κτλ.. Οποτε θελει μερες να δεις ολες τις εκφανσεις της χρησης και πως αντιδρα η μπαταρια.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

έχει απόλυτο δίκιο ο Νίκος...μεταβαίνοντας κι εγώ από τ g2 στο g3 32 γνώριζα ότι μπαταρία σαν του g2 δεν θα έβρισκα...ειδικά την 1η μέρα η απογοήτευση ήταν πολύ μεγάλη.Μόνο με ομιλία 15 λεπτών και από 100 % η μπαταρία είχε πέσει 7 % :( τρομοκρατήθηκα όταν με το g2 μπορούσα να μιλήσω 20 λεπτά περίπου και να σερφάρω κ κανά τέταρτο δίχως να πέσει καν από το 100 τοις 100.Σε πληροφορώ πως μετά από 2 εβδομάδες περίπου χρήσης, δεν περίμενα να βγάζω κοντά στις 5 ώρες + οθόνη με το g3 ...έχει στρώσει αφάνταστα και λόγω της χορταστικής 5,5'' ιντσών οθόνης το σκαλίζω όλη μέρα...στην δε αναμονή δεν πέφτει καθόλου...τα άκουγα κ δεν τα πίστευα για τις μπαταρίες κι όμως τελικά ισχύουν!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

έχει απόλυτο δίκιο ο Νίκος...μεταβαίνοντας κι εγώ από τ g2 στο g3 32 γνώριζα ότι μπαταρία σαν του g2 δεν θα έβρισκα...ειδικά την 1η μέρα η απογοήτευση ήταν πολύ μεγάλη.Μόνο με ομιλία 15 λεπτών και από 100 % η μπαταρία είχε πέσει 7 % :( τρομοκρατήθηκα όταν με το g2 μπορούσα να μιλήσω 20 λεπτά περίπου και να σερφάρω κ κανά τέταρτο δίχως να πέσει καν από το 100 τοις 100.Σε πληροφορώ πως μετά από 2 εβδομάδες περίπου χρήσης, δεν περίμενα να βγάζω κοντά στις 5 ώρες + οθόνη με το g3 ...έχει στρώσει αφάνταστα και λόγω της χορταστικής 5,5'' ιντσών οθόνης το σκαλίζω όλη μέρα...στην δε αναμονή δεν πέφτει καθόλου...τα άκουγα κ δεν τα πίστευα για τις μπαταρίες κι όμως τελικά ισχύουν!

 

δεν ειναι μονο αυτο..Στην αρχη το σκαλιζεις πιο πολυ και επισης το κινητο τις πρωτες μερες στηνεται, δηλαδη βαζεις νεες εφαρμογες που μαζευει δεδομενα για αυτες, φορτωνει καινουρια αρχεια κτλ, και αυτα ολα ειναι πιο ενεργοβορα, μετα απο καιρο δεν κανει τετοιες εργασιες. ΠΧ στο edge και στο Ζ3c με την lollipop ειδικα, παντα μετα απο καθαρη εγκατασταση ειδα οτι τις πρωτες μερες τρωει πολλη περισσοτερη απο ο,τι μετα. δεν ειναι μονο η καινουρια μπαταρια, αλλα και το στησιμο του κινητου.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

τωρα για πειτε την γνωμη σας αξιζει να παρω Ζ5c γιατι εχω ακομα το xperia z η να παρω το s6 ?
Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγω Ζ για ένα οκτάμηνο περίπου...όμορφο στυλατο κινητό.Αρχικά δεν ήθελα να το αποχωριστώ...από τότε έχω αλλάξει ς συσκευές g2 και πριν μερικές το 32αρι g3.Συσκευές είναι δεν είναι ανάγκη να κολλάμε σε ονόματα...εχω και το tablet Samsung tab.Pro 8.4 ...γνώμη μου πήγαινε στο S6.Ο μόνος λόγος που δεν θα το επέλεγα ειναι ότι πολύ κυκλοφορεί....κατά τα αλλά από τότε που εχω παρει το g3 το ταμπλετ έχει ουσιαστικά παροπλιστει...είναι τόσο χορταστική η οθόνη του σε συνδυασμό με τα σοφτ κις που φεύγουν αυτόματα κ απολαμβάνεις μια γεμάτη πενταμισαρα οθόνη σε διαστάσεις ελαφρώς μα ελαφρώς μεγαλύτερες του Ζ (πλην πάχους φυσικά) πέτυχα και την quick circle στα 20 ευρώ κι έχω μια δυνατή ανανεωμένη συσκευή για τα γούστα μου....όλα αυτά καινούρια με 300 ευρω
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι θελει ο καθε ενας.. BILLY5 αν πρωτο σου κριτηριο ειναι η καμερα, οχι μην πας. Αν και δεν το εχω δοκιμασει ο ιδιος, φαινεται απο το Ζ5 οπου εχουμε εικονα οτι η σονυ δεν εχει κανει καμια σπουδαια βελτιωση.. Τουλαχιστον σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Δεν εχει κακη καμερα, αλλα σε δυσκολες φωτο ζοριζεται αρκετα. Απο εκει και περα, τοσο εγω οσοι και οι περισσοτεροι που προτιμαμε τα σονυ, το κανουμε για συγκεκριμενους λογους:

1ον Μπαταρια, απο Ζ1 και μετα εδινε τις καλυτερες αυτονομιες, και το Ζ5c παρολο οτι δεν ειναι Ζ3c σε αυτον τον τομεα, ειναι πολυ ψηλα..

2ον Αδιαβροχοποιηση, οσο και να λενε μερικοι οτι δεν τους νοιαζει, εγω απο οταν πηρα το edge στις 10 φορες τις 8 το εχω στην τσεπη, γιατι μονο τις 2 αισθανομαι ασφαλης να το αφησω στο τραπεζι, οταν με τα Ζ δεν με ενοιαζε καθολου να φαει νερο κτλ.

3ον, ευχρηστο μενου, απλο, πρακτικο και αλαγκαριστο..

4ον εξοικονομηση ενεργειας πολυ καλυτερη απο ολους

5ον πληκτρολογιο-λεξικο, σε σχεση με samsung τουλαχιστον ειναι μερα με τη νυχτα

και 6ον οτι το C ειναι μια συσκευη ευχρηστη που χωραει στο χερι ανετα, οταν ολοι δινουν παντοφλες!

 

Προσωπικα το edge δε θα το αφηνα και θα σου ελεγα αν μπορεις να το παρεις, αλλα δεν ειναι το τελειο κινητο, μειονεκτει σε ολα τα παραπανω εκτος απο την καμερα. Ομως ειναι πανεμορφο και η μπαταρια του αν το μαθεις την παλευει (δεν σε βγαζει παντα ουτε αν το λιωνεις ομως προσαρμοζεσαι). Θα σου ελεγα λοιπον ειτε να περιμενεις Ζ6/S7 ειτε να πας σε S6 εφοσον το κριτηριο σου ειναι η καμερα. Αλλιως το Ζ5c θα το επαιρνα και εγω για τους παραπανω λογους..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εδώ πετάγεται ο mod που σας παρακαλεί να μην μπαίνετε σε συγκρίσεις γιατί υπάρχουν τα κατάλληλα νήματα για αυτές τις κουβέντες. :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ νικο αλα εγω απο τα t200 sony ericsson ειμαι σε sony και περα απο το μπριζακι που ειχε θεμα στην σειρα k/c/w απο τα κινητα της υπογραφης μου δεν ειχα ποτε προβλημα οχι δεν ζηταω τελειες φοτογραφιες για αυτο εχω και την φοτογραφικη μου μηχανη της olympus ef-47 14mp απλως ειπα μιας και θελω να αλαξω το Ζ και σταματησε η υποστηριξη του κιολας μια χαρα δουλευει δοξα τον θεο αλα ειπα να παρω το z5c οστε να ειναι τα ιδια σχεδον σε μεγεθος ωστε μην εχω z5 και Ζ μαζι στην ιδια τσεπη που λεμε ακομα και τωρα η αυτονομια του Ζ μετα απο δυο χρονια με καλυπτει την βγαζει την ημερα εγω internet Μπενω μονο απο το κινητο μιλαω λιγο τραβαω και μια φοτογραφια δεν κανω κατι τρελο λιγο απο ολα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...