Jump to content

Sony Xperia Z5 Compact


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα που υπάρχει η δυνατοτητα ξεκλειδώματος με την χρήση δακτυλικού αποτυπώματος αν γινει encrypted η συσκευή θα χρειάζεται και κωδικό για το ξεκλέιδωμα ?? :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο bestprice ξεκινάει από 480 (50 ευρώ κάτω από skroutz).

Το εμπιστεύεστε το συγκεκριμένο? Ούτε σωστή εικόνα δεν έχουν βάλει του κινητού..

Link to comment
Share on other sites

Στο bestprice ξεκινάει από 480 (50 ευρώ κάτω από skroutz).

Το εμπιστεύεστε το συγκεκριμένο? Ούτε σωστή εικόνα δεν έχουν βάλει του κινητού..

 

οντως απο την 1η μερα το βλεπω και γελαω..ειδικα το ekos.gr σε καθε χρωμα εχει και αλλη συσκευη, εχει Ζ3,Z5, Z1, Μονο Ζ5c δεν εχει!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στο bestprice ξεκινάει από 480 (50 ευρώ κάτω από skroutz).

Το εμπιστεύεστε το συγκεκριμένο? Ούτε σωστή εικόνα δεν έχουν βάλει του κινητού..

bestmobile.gr Θελεις να πεις γιατι το bestprice ειναι μηχανη αναζητησης.

εγω ουτε καν το ξερω αυτο το μαγαζι και δεν θα αγοραζα.στην ιδια αναζητηση στο skroutz η τιμη του κινητου ειναι απο 535 ευρο και φυσικα δεν το εχει στην λιστα αυτο το καταστημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

bestmobile.gr Θελεις να πεις γιατι το bestprice ειναι μηχανη αναζητησης.

εγω ουτε καν το ξερω αυτο το μαγαζι και δεν θα αγοραζα.στην ιδια αναζητηση στο skroutz η τιμη του κινητου ειναι απο 535 ευρο και φυσικα δεν το εχει στην λιστα αυτο το καταστημα.

 

εγω πηρα απο εκει το lg g4. το ειχε 80ε πιο φτηνα απο ολους τους αλλους. πηρα το red με το δερματινο καπακι .

παρηγγειλα πεμπτη και δευτερα μεσημερι με πηραν τηλεφωνο οτι ηταν στο μαγαζι. πηγα τριτη πρωι και το πηρα, ρουμανικο 507 εκδοση.

αψογοι.

Link to comment
Share on other sites

bestmobile.gr Θελεις να πεις γιατι το bestprice ειναι μηχανη αναζητησης.

εγω ουτε καν το ξερω αυτο το μαγαζι και δεν θα αγοραζα.στην ιδια αναζητηση στο skroutz η τιμη του κινητου ειναι απο 535 ευρο και φυσικα δεν το εχει στην λιστα αυτο το καταστημα.

 

το οτι δεν το εχει το σκρουτζ δε σημαινει κατι..ισα ισα στο σκρουτζ το εχουν λιγο ξεφτυλισει με τη συνεννοηση. Στο αλλο μπορει απλα να εχουν καποια συμφωνια ειδικη, πχ να ειναι μονο στο site εκεινο, και το site να του δινει δωρεαν host εχοντας πιο χαμηλες τιμες, ετσι και η μηχανη αναζητησης γινεται πρωτη προτιμηση, εγω πλεον πρωτα κοιταζω εκει και μετα skroutz και 2ον το μαγαζι ειναι παντα πανω και πιο μπροστα απο τους αλλους! ετσι ειναι το εμποριο, μην τρελαινεστε

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν το εχει το σκρουτζ δε σημαινει κατι..ισα ισα στο σκρουτζ το εχουν λιγο ξεφτυλισει με τη συνεννοηση. Στο αλλο μπορει απλα να εχουν καποια συμφωνια ειδικη, πχ να ειναι μονο στο site εκεινο, και το site να του δινει δωρεαν host εχοντας πιο χαμηλες τιμες, ετσι και η μηχανη αναζητησης γινεται πρωτη προτιμηση, εγω πλεον πρωτα κοιταζω εκει και μετα skroutz και 2ον το μαγαζι ειναι παντα πανω και πιο μπροστα απο τους αλλους! ετσι ειναι το εμποριο, μην τρελαινεστε

το εμποριο μπορει να ειναι ετσι αλλα ολοι ξερουμε πανω/κατω πως δουλευουν τα σκουτζομαγαζα.εδω μιλαμε για ενα κινητο που μολις εσκασε "μουρη" και το βλεπεις ενα 50ρικο κατω απο τ'αλλα "γνωστα" καταστηματα και + οτι στο site δεν εχει την σωστη φωτο του κινητου.

εγω προσωπικα δεν θα το παιρνα.επιλεγω γνωστα καταστηματα και για θεμα εγγυησης.ισως και να κανω λαθος.αλλα ειναι καθαρα προσωπικη αποψη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το εμποριο μπορει να ειναι ετσι αλλα ολοι ξερουμε πανω/κατω πως δουλευουν τα σκουτζομαγαζα.εδω μιλαμε για ενα κινητο που μολις εσκασε "μουρη" και το βλεπεις ενα 50ρικο κατω απο τ'αλλα "γνωστα" καταστηματα και + οτι στο site δεν εχει την σωστη φωτο του κινητου.

εγω προσωπικα δεν θα το παιρνα.επιλεγω γνωστα καταστηματα και για θεμα εγγυησης.ισως και να κανω λαθος.αλλα ειναι καθαρα προσωπικη αποψη.

 

Μας κάνεις πλάκα; Τι θα πει σκρουτζομάγαζο που το ακούω λες και είναι βοθρος; Το πλαίσιο σκρουτζομάγαζο είναι μιας και είναι μέσα, απλά δε το βλέπεις γιατί είναι πανάκριβο. Για χαλαρώστε λίγο. Υπάρχουν αξιολογήσεις από χρήστες σαν εμάς. Αν είναι οκ, είναι μια χαρά. Ακόμα και έναν πελάτη δυσαρεστημένο να έχουν δε πάει να πει ότι θα είναι όλοι οι άλλοι έτσι. Για να μη πω για τα μη-σκρουτζομάγαζα πόσους δυσαρεστημένους πελάτες έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό το Σκρούτζ έχει αλλάξει τον τρόπο πληρωμής απο τα μαγαζιά.

Πλέον πληρώνεται με το κλικ(την επίσκεψη), άσχετα αν ο πελάτης ολοκληρώσει την αγορά. Παλιά, αν δεν κάνω λάθος, τα μαγαζιά πλήρωναν μια συνδρομή (χοντρικά). Επομένως ο Σκρουτζ έχει γίνει ακριβός για τα μαγαζιά και γι αυτο τον λόγο πολλά δεν εντάσσονται στη μηχανή αναζήτησής του.

Link to comment
Share on other sites

το εμποριο μπορει να ειναι ετσι αλλα ολοι ξερουμε πανω/κατω πως δουλευουν τα σκουτζομαγαζα.εδω μιλαμε για ενα κινητο που μολις εσκασε "μουρη" και το βλεπεις ενα 50ρικο κατω απο τ'αλλα "γνωστα" καταστηματα και + οτι στο site δεν εχει την σωστη φωτο του κινητου.

εγω προσωπικα δεν θα το παιρνα.επιλεγω γνωστα καταστηματα και για θεμα εγγυησης.ισως και να κανω λαθος.αλλα ειναι καθαρα προσωπικη αποψη.

αυτο που λες δεν ειναι επιχειρημα..ειναι μια θεωρια τυπου "μας ψεκαζουν" επειδη δεν ξερουμε τι ειναι αυτο που βγαζουν τα αεροπλανα.

Ομοιως και εδω, επειδη μαλλον δεν ξερεις πως δουλευουν τα σκρουτζομαγαζα, το λες..

Εκτος αν υπονοεις οτι φερνουν μεταχειρισμενα ή επισκευασμενα κινητα..

Εγω οσο το εχω ψαξει δεν ισχυει, τα κινητα ειναι εισαγωγη απο χωρες της ευρωπης, απο αποθηκες οπου εχουν χαμηλες τιμες και με την αγορα χωρις ΦΠΑ τους μενει ενα καλο ποσοστο κερδους εαν κανουν λιγο τζιρο.. Το οτι ηρθε 50 ευρω πιο κατω απο τους αλλους δεν λεει κατι..και το λιντλ που βαζει καθε εβδομαδα προσφορες, ρουχα,ποδηλατικα,ειδη σκι κτλ κτλ, ολα τα δινει κατω του κοστους, για να πας και να ψωνισεις και απο τα αλλα που εχει κερδος..

Ετσι και αυτοι, χτυπανε τις τιμες καπου για να φανουν, για να τους σταμπαρεις και να αυξησουν πωλησεις..Τεσπα, το μαρκετινγκ και το εμποριο δεν περιγραφονται σε 2 γραμμες, αλλα μην πεταμε μια θεωρια ετσι, χωρις επιχειρημα και χωρις αποδειξεις.

 

οσο για τη συσκευη, πηγα και ειδα σημερα ενα dummy και μαρεσε, το κατω μπεζελ ειναι πιο μικρο απο το Ζ3c και δεν ειναι τοσο ασχημο το πλαινο του. Απο εκει και περα δεν τρελαθηκα απο την ομορφια και θα το σκεφτω αν θα το παρω καθως μου κλεινει το ματι το edge εδω και κατι μερες, αν και οπως το ειδα στη vodafone Μου φανηκε πολυ μεγαλο για τα δεδομενα μου, αν και 5.1, εχει μπεζελ.. Τελος παντων, μακαρι τουτο εδω να αποδειχθει καλο σε ολα και με καλη μπαταρια, να το χτυπησουμε στο μελλον.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι το σκρουτζ και τα καθε ηλεκτρονικο καταστημα.το θεμα ειναι το κινητο και ας μεινει εδω η κουβεντα.απλα ειπα την αποψη μου και ας μη σαρεσει το επιχειρημα μου.και ναι καποια καταστηματα φερνουν β διαλογης κινητα.και στο παρελθον εχουμε κανει απειρες κουβεντες απο που να το παρουμε και..κλπ.

 

και συγγνωμη που δεν γνωριζω το εν'λογο καταστημα.ισως να ειναι το καλυτερο...ισως το χειροτερο.αλλα ειναι μεγαλο φαουλ να εχεις ετοιμοπαραδοτο καινουργιο κινητο στην χαμηλοτερη τιμη της αγορας κια η φωτο που απεικονιζει το κινητο να ειναι απο το Z3 compact.εεε αυτο εμενα με βαζει σε αλλες σκεψεις.αυτο και τιποτα παραπανω και δεν χρειαζεται να χαλασουμε το topic διαφωνωτας για καταστηματα κλπ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι το σκρουτζ και τα καθε ηλεκτρονικο καταστημα.το θεμα ειναι το κινητο και ας μεινει εδω η κουβεντα.απλα ειπα την αποψη μου και ας μη σαρεσει το επιχειρημα μου.και ναι καποια καταστηματα φερνουν β διαλογης κινητα.και στο παρελθον εχουμε κανει απειρες κουβεντες απο που να το παρουμε και..κλπ.

 

και συγγνωμη που δεν γνωριζω το εν'λογο καταστημα.ισως να ειναι το καλυτερο...ισως το χειροτερο.αλλα ειναι μεγαλο φαουλ να εχεις ετοιμοπαραδοτο καινουργιο κινητο στην χαμηλοτερη τιμη της αγορας κια η φωτο που απεικονιζει το κινητο να ειναι απο το Z3 compact.εεε αυτο εμενα με βαζει σε αλλες σκεψεις.αυτο και τιποτα παραπανω και δεν χρειαζεται να χαλασουμε το topic διαφωνωτας για καταστηματα κλπ.

 

εχεις δικιο να σου κανει εντυπωση η φωτο, και μενα δε μαρεσε..αλλα αν εχεις λιγο εμπειρια απο μαγαζια, θα δεις οτι ειδικα στην Ελλαδα ολοι κανουν μαγαζια για να κανουν και ειναι ασχετοι ολοι..δεν το κανουν επειδη το γουσταρουν, αλλα επειδη καποιος τους ειπε την ιδεα,επειδη καπου εμαθαν οτι μπορεις να βγαλεις λεφτα κτλ κτλ... Μπες σε εναν γερμανο, σε οποιδηποτε μαγαζι τεχνολογιας, αν δεν μιλησεις με τεχνικο, στος 100 οι 99 ειναι εντελως ασχετοι ,απο ιδιοκτητες μεχρι υπαλληλους.

Δεν το χαλαμε το νημα πιστευω γιατι οταν μιλαμε για ενα κινητο που μολις ηρθε, ειναι σημαντικο να αποφυγουμε κακοτοπιες...καλα εκανες και το εκανες θεμα. εγω θα τους επαιρνα τηλ και θα ρωτουσα αν ειναι αυτο που φαινεται στη φωτο, και καλα..και μετα θα οτυς ελεγα οτι αυτο ειναι αλλο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia Z5 Compact review

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/sony-xperia-z5-compact-1303154/review

Smaller but still very powerful - we love the Compact range

 

OUR VERDICT

Sony's new small form phone is the hidden gem of the Xperia Z5 range - it's just a shame there isn't a Full HD screen.

FOR

 

Compact design

Impressive camera

Great fingerprint sensor

Long lasting battery

 

AGAINST

 

Still a 720p screen

No wireless charging

 

 

We liked

 

If you're looking for strong battery life without compromising on design, this is your choice. The Xperia Z5 Compact offers a far better battery life than the rest of the competition right now, and that it manages this without bulking out its frame is fantastic.

 

 

The fingerprint sensor could be seen as an easy upgrade, but to do this so well is unheard of. The Galaxy S6 has an amazing fingerprint sensor on the front now, but the Galaxy S5 came before it and that scanner was atrocious.

 

The positioning is perfect and it reacts so quickly to the touch it'll make contactless payments a breeze when Android Pay finally comes to the phone.

 

The design deserves particular mention. Considering it's a smaller phone, Sony has packed it with key features. It's slightly thicker than the Xperia Z5, but you only notice the difference when you put them next to each other, and the Compact feels much more comfortable in the hand.

 

The lack of flaps this time is great, and Sony has achieved this without sacrificing on the water resistence that is a key selling point of the Xperia range.

 

Plus on top of that Sony has decided to future proof its device a little further by including 200GB microSD support. There might not be many 200GB cards out there but in the lifetime of this phone it's sure to grow.

 

We disliked

 

Screen resolution is a big let-down. It doesn't match what we'd expect from a phone in 2015, and I wish Sony had made this a Full HD screen.

 

If it had, this could have been a five star review – but I understand why it's kept at 720p. Saving on pixels has meant a better battery life, and many picking up this phone would prefer that to a clearer view of YouTube.

 

The fact Sony hasn't upped the price this year is good as well, although the Z5 Compact is still on the expensive end of the spectrum. If Sony had decided to go under the £350 mark there would be no reason not to recommend this phone to anyone.

 

I do feel like a broken record when talking about Sony devices, but I'd love to see the company adopt stock Android. The Xperia UI isn't good looking and it'd be nice to see it retired before the next Sony phone.

 

While most of the big competitors look to fast charging and wireless charging technologies, Sony has left them out. It's not a deal breaker, but it's a shame it was overlooked.

 

Final verdict

 

Xperia Z5 Compact

 

If you're looking for a small Android phone right now, this is it. No other phone manufacturer is making high-end devices in this form factor, which is a shame, because the Xperia Z5 Compact is beautifully proportioned.

 

With an incredible battery life, a new high-end processor and some impressive camera upgrades, it's also worth getting this over last year's Xperia Z3 Compact. The screen is much the same, which is regrettable but does save on your battery. There's much more to like here than to criticise.

 

All I hope is that Sony puts its faith in this phone and we won't see it superseded by an Xperia Z6 Compact when March rolls around.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλα μπουρδες λενε! Μας τα εχουν πρηξει με την αναλυση! εγω με ενα galaxy alpha διπλα-διπλα με το Ζ3c μου γιατι δεν βλεπω διαφορα? τοσο πολυ τους ενοχλει το 720Ρ?

ΟΣο για το UI xperia, παλι μπουρδες λενε, ειναι ενα UI βασισμενο στο στοκ ανδροιδ με πολλες και καλες βελτιωσεις!! Σου δινει ενα stamina που αυτοι το σκεφτηκαν τωρα στο ανδροιδ 6, και το ονομασαν 6 γιατι μας τα ζαλισαν με την τοσο μεγαλη οικονομια που θα κανει στη μπαταρια επειδη το smartphone θα λειτουργει σαν phone... ο,τι κανει και της σονυ με τη διαφορα οτι εχει και καλη παραμετροποιηση..

 

Πραγματικα λυπαμαι γιατι δεν ξερω αν ειναι θεμα βλακειας ή μη αντικειμενικοτητας, αλλα τα review δεν μαρεσουν γιατι για εναν που εχει xperia και ξερει, βλεπει οτι αυτα που λενε δεν ισχυουν.. Τωρα για καμερα κτλ, δεν εχω αποψη για τι Ζ5 αλλα και εκει ειναι υποκειμενικο το θεμα τελικα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλα μπουρδες λενε! Μας τα εχουν πρηξει με την αναλυση! εγω με ενα galaxy alpha διπλα-διπλα με το Ζ3c μου γιατι δεν βλεπω διαφορα? τοσο πολυ τους ενοχλει το 720Ρ?

ΟΣο για το UI xperia, παλι μπουρδες λενε, ειναι ενα UI βασισμενο στο στοκ ανδροιδ με πολλες και καλες βελτιωσεις!! Σου δινει ενα stamina που αυτοι το σκεφτηκαν τωρα στο ανδροιδ 6, και το ονομασαν 6 γιατι μας τα ζαλισαν με την τοσο μεγαλη οικονομια που θα κανει στη μπαταρια επειδη το smartphone θα λειτουργει σαν phone... ο,τι κανει και της σονυ με τη διαφορα οτι εχει και καλη παραμετροποιηση..

 

Πραγματικα λυπαμαι γιατι δεν ξερω αν ειναι θεμα βλακειας ή μη αντικειμενικοτητας, αλλα τα review δεν μαρεσουν γιατι για εναν που εχει xperia και ξερει, βλεπει οτι αυτα που λενε δεν ισχυουν.. Τωρα για καμερα κτλ, δεν εχω αποψη για τι Ζ5 αλλα και εκει ειναι υποκειμενικο το θεμα τελικα.

Ναι για το UI συμφωνώ οτι λέει μπούρδες διοτι οτι πιο κοντά στο stock ειναι.

Μάλλον τα app της Sony τον ενοχλούν που δεν θα ήθελε να υπαρχουν και παίρνει η μπάλα και το UI.

 

Θελει πάντως ενα φρεσκάρισμα όπως και να το κάνουμε δεν ειναι κακό αυτο,διοτι μην φανταστείς ενα 70-80% του κόσμου δεν ασχολείται ουτε καν φόντο να αλλάξει ποσο μάλλον UI.

Αλλα android ειναι σε τελική που πολλοι κρίνουν το UI και σε Samsung η LG αρνητικά οπου ο καθένας το προσαρμόζει στα μετρα του.

 

Αυτο όλοι το παραβλέπουν

 

Για την ανάλυση μάλλον επιθυμία δικιά του ειναι η 1080p αλλα το δικαιολογεί απόλυτα σε δεύτερη φάση λογο μπαταρίας.

 

– but I understand why it's kept at 720p. Saving on pixels has meant a better battery life, and many picking up this phone would prefer that to a clearer view of YouTube.

 

Παντα σε καθε review μπαίνουν υποκειμενικά στοιχεία μέσα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το UI συμφωνώ οτι λέει μπούρδες διοτι οτι πιο κοντά στο stock ειναι.

Μάλλον τα app της Sony τον ενοχλούν που δεν θα ήθελε να υπαρχουν και παίρνει η μπάλα και το UI.

 

Θελει πάντως ενα φρεσκάρισμα όπως και να το κάνουμε δεν ειναι κακό αυτο,διοτι μην φανταστείς ενα 70-80% του κόσμου δεν ασχολείται ουτε καν φόντο να αλλάξει ποσο μάλλον UI.

Αλλα android ειναι σε τελική που πολλοι κρίνουν το UI και σε Samsung η LG αρνητικά οπου ο καθένας το προσαρμόζει στα μετρα του.

 

Αυτο όλοι το παραβλέπουν

 

Για την ανάλυση μάλλον επιθυμία δικιά του ειναι η 1080p αλλα το δικαιολογεί απόλυτα σε δεύτερη φάση λογο μπαταρίας.

 

– but I understand why it's kept at 720p. Saving on pixels has meant a better battery life, and many picking up this phone would prefer that to a clearer view of YouTube.

 

Παντα σε καθε review μπαίνουν υποκειμενικά στοιχεία μέσα.

 

ναι αλλα ο τροπος που το γραφει θα κωλωσει εναν που το διαβαζει..

Εγω πχ θα το διατυπωνα αλλιως, οτι η αναλυση θα προτιμουσαμε να ειναι 1080 αλλα το γεγονος οτι με τα 720 δεν υπαρχει ουσιαστικη και πρακτικη διαφορα στο ματι, αλλα αντιθετα δινει μια πολυ καλυτερη αυτονομια, εκανε τη σονυ να προτιμησει την αυτονομια.. Ενω το να κατηγορεις για κατι που στα χαρτια μονο σε ενοχλει, ειναι χαζο και δημιουργεις εντυπωσεις σε καποιον που δεν ξερει, χωρις λογο..

Ακομα και νοημα να ειχε, θα επρεπε να λεει ποιοι χρηστες χρειαζονται την παραπανω αναλυση, για να καταλαβουν οι 99 στους 100 οτι δεν τους αφορα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάντως, βρίσκω το final verdict να το εκθειάζει.

Πολύ σημαντικό το γεγονός ότι η μπαταρία φαίνεται να είναι θηρίο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάντως, βρίσκω το final verdict να το εκθειάζει.

Πολύ σημαντικό το γεγονός ότι η μπαταρία φαίνεται να είναι θηρίο.

 

ασε και με το S6 edge σημερα αρχιζω να εκτιμω τα σονυ, τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα. Γενικα πιστευω οτι το Ζ5c θα εχει καλυτερη μπαταρια απο αυτο που περιμεναμε..ο λογος ειναι οτι μαλλον ο 810 ειναι πιο κρυος αρα και η φθορα στην μπαταρια μικροτερη, σε συνδυασμο με το γεγονος οτι ειναι και 100Mha μεγαλυτερη, μη δειτε με καμια βελτιωμενη εκδοση Lollipop να περναει το Ζ3c..

 

Μου φαινεται πρεπει να κληρωσει ενα compact το myphone να το κερδισω να σας κανω ενα review!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ασε και με το S6 edge σημερα αρχιζω να εκτιμω τα σονυ, τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα. Γενικα πιστευω οτι το Ζ5c θα εχει καλυτερη μπαταρια απο αυτο που περιμεναμε..ο λογος ειναι οτι μαλλον ο 810 ειναι πιο κρυος αρα και η φθορα στην μπαταρια μικροτερη, σε συνδυασμο με το γεγονος οτι ειναι και 100Mha μεγαλυτερη, μη δειτε με καμια βελτιωμενη εκδοση Lollipop να περναει το Ζ3c..

 

Μου φαινεται πρεπει να κληρωσει ενα compact το myphone να το κερδισω να σας κανω ενα review!

 

Χαχα και εγώ έτσι ένιωθα όταν πήρα το g4. Αυτονομία και αδιαβροχοποιηση θα σ λείψουν. Ακόμα κανένας δεν έχει πάρει το κόμπακτ να έχουμε δείγμα μπαταρίας και κάμερας :-(. Ελπίζω μέχρι τις γιορτές να έχουμε κανένα δείγμα που άμα πέσει και λιγάκι η τιμή του να το τσιμπήσω. Δεν το έχουν φέρει και τα μιντια της περιοχής μου που θέλω να το δω και από κοντά

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Χαχα και εγώ έτσι ένιωθα όταν πήρα το g4. Αυτονομία και αδιαβροχοποιηση θα σ λείψουν. Ακόμα κανένας δεν έχει πάρει το κόμπακτ να έχουμε δείγμα μπαταρίας και κάμερας :-(. Ελπίζω μέχρι τις γιορτές να έχουμε κανένα δείγμα που άμα πέσει και λιγάκι η τιμή του να το τσιμπήσω. Δεν το έχουν φέρει και τα μιντια της περιοχής μου που θέλω να το δω και από κοντά

 

θα το ειχα χτυπησει ρε παιδες, μιας και ειναι πολυ πιο φθηνο απο το edge που πηρα, αλλα μπηκα στον πειρασμο να δοκιμασω κατι αλλο επειδη μας τα ειχαν κανει τσουρεκια με την καμερα και αν αξιζε να το κρατησω..

Ακομα δεν εχω εικονα φυσικα, αλλα η αδιαβροχοποιηση ηδη μου λειπει, να πλενω τα χερια μου και να τα σκουπιζω 50 φορες για να το πιασω (εννοειται οτι δεν το ακουμπαω διπλα στο βρυση οπως το αλλο, ποσο μαλλον να το κανω μπανακι..)

Μπαταρια, χεσε μεσα, περιπου τα μισα. Και εκει θα εχω εικονα πιο σωστη στο μελλον. Καμερα δεν εχω παιξει καθολου αλλα για αυτο το πηρα και θα το δοκιμασω.

ΠΑΝΤΩΣ, πιο ομαλη ροη στο μενου ειχε το Ζ3c απο το edge που εχω..το οποιο δεν εχει λαγκ μεν, κανει κομπιασματα σε ασχετες φασεις.. Θελω να πιστευω οτι ειναι επειδη το εστησα χθες και ακομα φορτωνει κτλ και δεν εχει ρολαρει..αλλα σαφως δεν το νιωθω πιο γρηγορο κτλ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

θα το ειχα χτυπησει ρε παιδες, μιας και ειναι πολυ πιο φθηνο απο το edge που πηρα, αλλα μπηκα στον πειρασμο να δοκιμασω κατι αλλο επειδη μας τα ειχαν κανει τσουρεκια με την καμερα και αν αξιζε να το κρατησω..

Ακομα δεν εχω εικονα φυσικα, αλλα η αδιαβροχοποιηση ηδη μου λειπει, να πλενω τα χερια μου και να τα σκουπιζω 50 φορες για να το πιασω (εννοειται οτι δεν το ακουμπαω διπλα στο βρυση οπως το αλλο, ποσο μαλλον να το κανω μπανακι..)

Μπαταρια, χεσε μεσα, περιπου τα μισα. Και εκει θα εχω εικονα πιο σωστη στο μελλον. Καμερα δεν εχω παιξει καθολου αλλα για αυτο το πηρα και θα το δοκιμασω.

ΠΑΝΤΩΣ, πιο ομαλη ροη στο μενου ειχε το Ζ3c απο το edge που εχω..το οποιο δεν εχει λαγκ μεν, κανει κομπιασματα σε ασχετες φασεις.. Θελω να πιστευω οτι ειναι επειδη το εστησα χθες και ακομα φορτωνει κτλ και δεν εχει ρολαρει..αλλα σαφως δεν το νιωθω πιο γρηγορο κτλ.

Δεν χρειάζεται να το κάνουμε VS αλλά είναι ο ΤW αυτός που φταίει για τα κομπιάσματα και το κακογραμμένο sw των Κορεατών. Αυτό που φωνάζουμε όλοι όσοι έχουμε χρησιμοποιήσει ναυαρχίδες της Samsung.

Νίκο, είναι σίγουρο ότι θα γυρίσεις στη Sony καθώς πήγες σε συσκευή η οποία φημίζεται για την κακή μπαταρία της. Και για σένα αυτό είναι πολύ σημαντικός παράγων.

 

Όπως και να χει για να μην βγαίνουνε off, ελπίζω να τα λέμε σε λίγο καιρό εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλα μπουρδες λενε! Μας τα εχουν πρηξει με την αναλυση! εγω με ενα galaxy alpha διπλα-διπλα με το Ζ3c μου γιατι δεν βλεπω διαφορα? τοσο πολυ τους ενοχλει το 720Ρ?

ΟΣο για το UI xperia, παλι μπουρδες λενε, ειναι ενα UI βασισμενο στο στοκ ανδροιδ με πολλες και καλες βελτιωσεις!! Σου δινει ενα stamina που αυτοι το σκεφτηκαν τωρα στο ανδροιδ 6, και το ονομασαν 6 γιατι μας τα ζαλισαν με την τοσο μεγαλη οικονομια που θα κανει στη μπαταρια επειδη το smartphone θα λειτουργει σαν phone... ο,τι κανει και της σονυ με τη διαφορα οτι εχει και καλη παραμετροποιηση..

 

Πραγματικα λυπαμαι γιατι δεν ξερω αν ειναι θεμα βλακειας ή μη αντικειμενικοτητας, αλλα τα review δεν μαρεσουν γιατι για εναν που εχει xperia και ξερει, βλεπει οτι αυτα που λενε δεν ισχυουν.. Τωρα για καμερα κτλ, δεν εχω αποψη για τι Ζ5 αλλα και εκει ειναι υποκειμενικο το θεμα τελικα.

 

εγώ πάντως την διαφορά ανάμεσα στα 1080 του μ7 και τα 720p του z3c την βλέπω, και ας έχω το z3c ως daily driver εδώ και ένα χρόνο. Εξαιρετική οθόνη, αλλά δεν νομίζω να χάναμε παραπάνω από 20 λεπτά screen time με 4,7 1080p ανάλυση. Δεν λέω ότι είναι τραγική διαφορά, αλλά προσωπικά την νιώθω άμεσα.

 

Για το ui συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, είναι το αγαπημένο μου ΟΕΜ και αυτό από ένα htc fanboy που λάτρευε το sense. Near stock feeling από την σονυ, με εξαιρετικές βελτιώσεις και σχεδόν τέλεια απόδοση σαν λειτουργικό σύστημα. Λέω σχεδόν, γιατί καμιά φορά το "Album" θέλει λίγη ώρα μέχρι να ανοίξει.

 

Πάντως για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου... ο δημοσιογράφος του theverge που εκθείαζε πέρσι το z3c δήλωσε απογοητευμένος από το z5c και την απόδοση του σε συγκεκριμένα σημεία του software. σε κάποια σημεία μάλιστα στα σχόλια, το λέει και ξεκάθαρα ότι το z3c μοιάζει πολύ πιο γρήγορο από το φετινό μοντέλο στο άνοιγμα κάποιων βασικών apps. Το βάζω στην συζήτηση αυτό μήπως και όντως κάτι παίζει αυτή την περίοδο με το software του νέου μοντέλου

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως την διαφορά ανάμεσα στα 1080 του μ7 και τα 720p του z3c την βλέπω, και ας έχω το z3c ως daily driver εδώ και ένα χρόνο. Εξαιρετική οθόνη, αλλά δεν νομίζω να χάναμε παραπάνω από 20 λεπτά screen time με 4,7 1080p ανάλυση. Δεν λέω ότι είναι τραγική διαφορά, αλλά προσωπικά την νιώθω άμεσα.

 

Για το ui συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, είναι το αγαπημένο μου ΟΕΜ και αυτό από ένα htc fanboy που λάτρευε το sense. Near stock feeling από την σονυ, με εξαιρετικές βελτιώσεις και σχεδόν τέλεια απόδοση σαν λειτουργικό σύστημα. Λέω σχεδόν, γιατί καμιά φορά το "Album" θέλει λίγη ώρα μέχρι να ανοίξει.

 

Πάντως για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου... ο δημοσιογράφος του theverge που εκθείαζε πέρσι το z3c δήλωσε απογοητευμένος από το z5c και την απόδοση του σε συγκεκριμένα σημεία του software. σε κάποια σημεία μάλιστα στα σχόλια, το λέει και ξεκάθαρα ότι το z3c μοιάζει πολύ πιο γρήγορο από το φετινό μοντέλο στο άνοιγμα κάποιων βασικών apps. Το βάζω στην συζήτηση αυτό μήπως και όντως κάτι παίζει αυτή την περίοδο με το software του νέου μοντέλου

 

μπορει να εχεις δικιο, εγω δεν παρατηρω τοσο πολυ και δε με απασχολει η αναλυση, δηλαδη τωρα με το edge που εχει 2Κ αναλυση δε καταλαβα διαφορα, εξαλλου τη μιση μερα ειχα κατω τη φωτεινοτητα για να βγαλει την αλλη μιση..Απορω με το ζευγαρι φιλων μου που μου λεγανε οτι βγαζουν 2 μερες με τα S6 και μετρανε απο βηματα μεχρι τα παντα ολα. Τελος παντων, δεν ξερω αν θα γυρισω σε Ζ5c, εκτος αν δω οτι δεν κλεινω μερα συστηματικα..

Δε θελω να κανω vs, αλλα η συγκριση ειναι μοιραια, καθως το stamina της σονυ σε αφηνε να επιλεξεις ποση εξοινομηση θα κανεις. Εδω αν την ενεργοποιησεις, αμεσως αμεσως σβησουν τα κουμπια αριστερα και δεξια του home.. Επισης σου κανει downgrade τον επεξεργαστη και γενικα σου κοβει τα παντα, οταν στο σονυ μερικα απο αυτα τα επιλεγεις. Εγω πχ δεν επελεγα ποτε στο Ζ3c να κοβει επεξεργστη, εδω γιατι ενα κινητο των 1000 ευρω με βαζει υποχρεωτικα να κοψω τα παντα και οχι μερικα? Πχ να μειωνει το χρονο που μενει ανοιχτη η οθονη κτλ κλτ.

 

Αντιστοιχα λοιπον το Ζ5c πιστευω οτι θα σκιζει σε αυτα και αν απο κοντα ειναι λιγο ωραιο θα παει καλα. Στο the verge ο τυπος ελεγε οτι ειναι αργο το κινητο και γενικα το review του ηταν το μονο που μιλουσε για αργο κινητο, αφου νομιζα οτι μιλαμε για κανα xperia Z.

Δεν το παιρνω στα σοβαρα λοιπον γιατι ο,τι βιντεο και να δειτε στο ιντερνετ,παει ορθιο, αλλα φαινεται και απο το γενικο του στυλ οτι απλα προσπαθει να πει για να πει..και οχι να κανει ουσιωδη κριτικη.

Τωρα, μια αναλυση στα 1080 δεν ξερω αν θα εκοβε 5% απο μπαταρια ή 20%, προφανως για να μην την βαζουν δε θα ειναι 5% αλλα δε μπορουμε να το ξερουμε δυστυχως παρα μονο αν βρουμε καμια σελιδα που να μας πληροφορει για την καταναλωση με βαση την αναλυση σε ιδιες ιντσες, ισως να μπορουσαμε να βγαζαμε ενα συμπερασμα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλα μπουρδες λενε! Μας τα εχουν πρηξει με την αναλυση! εγω με ενα galaxy alpha διπλα-διπλα με το Ζ3c μου γιατι δεν βλεπω διαφορα? τοσο πολυ τους ενοχλει το 720Ρ?

ΟΣο για το UI xperia, παλι μπουρδες λενε, ειναι ενα UI βασισμενο στο στοκ ανδροιδ με πολλες και καλες βελτιωσεις!! Σου δινει ενα stamina που αυτοι το σκεφτηκαν τωρα στο ανδροιδ 6, και το ονομασαν 6 γιατι μας τα ζαλισαν με την τοσο μεγαλη οικονομια που θα κανει στη μπαταρια επειδη το smartphone θα λειτουργει σαν phone... ο,τι κανει και της σονυ με τη διαφορα οτι εχει και καλη παραμετροποιηση..

 

Πραγματικα λυπαμαι γιατι δεν ξερω αν ειναι θεμα βλακειας ή μη αντικειμενικοτητας, αλλα τα review δεν μαρεσουν γιατι για εναν που εχει xperia και ξερει, βλεπει οτι αυτα που λενε δεν ισχυουν.. Τωρα για καμερα κτλ, δεν εχω αποψη για τι Ζ5 αλλα και εκει ειναι υποκειμενικο το θεμα τελικα.

 

Δεν ξέρω αν σε έπιασα αλλά διαφορά δεν βλέπεις γιατί και το alpha την ίδια ανάλυση έχει.

 

Από κει και πέρα, ξέχωρα από το μικρόβιο της αλλαγής, ήσουν ανάμεσα σε edge z5c, ούτε καν z5. Με τα θέλω σου να είναι αυτονομία και αντοχή σε νερά σκόνες κοκ. Είναι λίγο ανορθόδοξο....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...