Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να έλεγες htc και Apple να το καταλάβω. Η Sony τις έριχνε πολύ τις τιμές τα τελευταία χρόνια. Με το Ζ5 άργησε λιγο αλλά γενικά όλα τα Ζ έπεφταν αρκετά στο 6μηνο. Μόνο η LG την ξεπερνάει σε πτώση.

 

Παλιότερα η Sony έβγαζε περισσότερα μοντέλα. Τώρα που τα μείωσε συμβαίνει αυτό.

Η HTC ανέκαθεν έβγαζε λίγα μοντέλα οπως και η Apple.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να έλεγες htc και Apple να το καταλάβω. Η Sony τις έριχνε πολύ τις τιμές τα τελευταία χρόνια. Με το Ζ5 άργησε λιγο αλλά γενικά όλα τα Ζ έπεφταν αρκετά στο 6μηνο. Μόνο η LG την ξεπερνάει σε πτώση.

 

Νομίζω ότι ακόμη και η Samsung έπεφτε πιο γρήγορα μέχρι το s5.... Θυμάμαι όταν ήταν να πάρω το nexus 5 είχα ρίξει μια ματιά στο z και ήταν ακόμα ακριβό αν και είχε βγει το Z1 ήδη.

 

Πάντως έχω την εντύπωση ότι το z5 θα αξίζει πολύ περισσότερο από το x performance ακόμη και με τον κακό 810.

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα στην πτωση τιμης απο την γρηγοροτερη στην πιο αργή πτωση τιμών πάει ως εξης

LG

SAMSUNG

SONY

HTC

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το εξαντλήσαμε το θέμα των τιμών.

Πάμε στα του θέματος παρακαλώ. :)

 

Note 4 & Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά,

 

Εδώ και 2 μέρες κι εγώ κάτοχος του Ζ5. Οι πρώτες εντυπώσεις επιφυλακτικές αλλά πιστεύω ότι θα αλλάξούν μόλις το γνωρίσω καλύτερα.

 

Έχω όμως μια απορία και θα ήθελα τη βοήθειά σας:

Το κινητό το αγόρασα από σκρουτσομάγαζο, συγκεκριμένα στις 30/4.

Ψάχνοντας το μπήκα στο Xperia Care μου λέει ότι η εγγύηση ισχύει έως 23/12/17.

Αυτό σημαίνει ότι όντως έως την ημερομηνία αυτή ισχύει η εγγύηση ή είναι by default και στο service θα αναγνωρίσουν αυτή του παραστατικού αγοράς?

Επίσης, χρειάζεται να δηλωθεί ηλεκτρονικά το προϊόν στη Sony?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by gs1200
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά,

 

Εδώ και 2 μέρες κι εγώ κάτοχος του Ζ5. Οι πρώτες εντυπώσεις επιφυλακτικές αλλά πιστεύω ότι θα αλλάξούν μόλις το γνωρίσω καλύτερα.

 

Έχω όμως μια απορία και θα ήθελα τη βοήθειά σας:

Το κινητό το αγόρασα από σκρουτσομάγαζο, συγκεκριμένα στις 30/4.

Ψάχνοντας το μπήκα στο Xperia Care μου λέει ότι η εγγύηση ισχύει έως 23/12/17.

Αυτό σημαίνει ότι όντως έως την ημερομηνία αυτή ισχύει η εγγύηση ή είναι by default και στο service θα αναγνωρίσουν αυτή του παραστατικού αγοράς?

Επίσης, χρειάζεται να δηλωθεί ηλεκτρονικά το προϊόν στη Sony?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Οχι φιλε μου. Η εγγυηση ειναι για 2 χρονια απο την ημερομηνια αγορας.

 

Απο αυτο που γραφεις, εγω καταλαβαινω οτι η συσκευη ειχε ενεργοποιηθει πρωτη φορα το Δεκ.15 και γι αυτο σου γραφει εγγυηση μεχρι 2 χρονια απο την πρωτη ενεργοποιηση της. Δεν ειναι καινουριο δηλαδη.

Στη θεση σου θα μιλουσα με το μαγαζι που το αγορασες, αφου πρωτα επιβεβαιωνα το παραπανω απο την αντιπροσωπεια της σονυ.

 

Απο ποιο μαγαζι το πηρες? Νομιζω καλο θα ηταν να αναφερθει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι αυτό συμβαίνει.

Θα πρέπει να επικοινωνήσω με τη Sony Hellas λέτε?

Υπάρχει τρόπος να δούμε μέσα από τη συσκευή την ημερομηνία ενεργοποίησης?

Edited by gs1200
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι αυτό συμβαίνει.

Θα πρέπει να επικοινωνήσω με τη Sony Hellas λέτε?

Υπάρχει τρόπος να δούμε μέσα από τη συσκευή την ημερομηνία ενεργοποίησης?

Πρωτα μιλα με τη σονυ. Αυτοι θα σου επιβεβαιωσουν αν η ημερομηνια ληξης της εγγυησης που αναφερεται στη συσκευη, ειναι οντως. η ημερομηνια ενεργοποιησης + 2 χρονια. Αν ειναι οντως ετσι, τοτε μιλα με το μαγαζι, γιατι θα σε εχουν εξαπατησει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ισχύει αυτό που λέτε. Είναι απλά 2 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής αυτό που γράφει στο site! Με βάση το imei δηλαδή το γράφει. Μέχρι λοιπόν τον 12/2017 η arvato δεν ζητάει καν απόδειξη αγοράς γιατί βλέπει το χαρτάκι που έχει μέσα το κιν. Από εκεί και μετά θα χρειάζεται η απόδειξη. Αν σου χαλάσει πχ Φλεβάρη του 18, να έχει σίγουρα την απόδειξη μαζί σου!

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ισχύει αυτό που λέτε. Είναι απλά 2 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής αυτό που γράφει στο site! Με βάση το imei δηλαδή το γράφει. Μέχρι λοιπόν τον 12/2017 η arvato δεν ζητάει καν απόδειξη αγοράς γιατί βλέπει το χαρτάκι που έχει μέσα το κιν. Από εκεί και μετά θα χρειάζεται η απόδειξη. Αν σου χαλάσει πχ Φλεβάρη του 18, να έχει σίγουρα την απόδειξη μαζί σου!

Θα το κοιταξω, γιατι νομιζω οτι στο δικο μου η ημερομηνια που αναγραφεται, συμπιπτει με την ημερομημια αγορας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε μένα. 28 Δεκεμβρίου το αγόρασα και το ενεργοποίησα και την ίδια ημερομηνία γράφει στο xperia care.

 

Sent from my E6653 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ισχύει αυτό που λέτε. Είναι απλά 2 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής αυτό που γράφει στο site! Με βάση το imei δηλαδή το γράφει. Μέχρι λοιπόν τον 12/2017 η arvato δεν ζητάει καν απόδειξη αγοράς γιατί βλέπει το χαρτάκι που έχει μέσα το κιν. Από εκεί και μετά θα χρειάζεται η απόδειξη. Αν σου χαλάσει πχ Φλεβάρη του 18, να έχει σίγουρα την απόδειξη μαζί σου!

 

αυτο που λες ειναι λογικο αλλα παλια ηξερα οτι με την 1η ενεργοποιηση καταγραφοταν η ημερομηνια.. Οποτε καλο ειναι να το ψαξει ο φιλος.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση όλως σας,

 

Μπήκα στο επίσημο site της Sony Global και έκανα registration τη συσκευή.

Τα στοιχεία που μου ζήτησε είναι ελάχιστα (Μοντέλο συσκευής, Μήνας/Έτος αγοράς & IMEI).

Μετά την εγγραφή λοιπόν και προφανώς από το IMEI μου έβγαλε και πάλι την ισχύ της εγγύησης, η οποία όμως αναφέρεται κατά 1 μέρα λιγότερο από τη συσκευή, δηλαδή έως 22/12/2017.

Τέλος πάντων, έστελα ένα email στην Υποστήριξη της Sony όπου ζητώ εξηγήσεις/ενημέρωση και ελπίζω να έχω σύντομα ανταπόκριση.

 

Σημ.: Δεν είναι αξιοπερίεργο το γεγονός ότι σου ζητάει να καταχωρήσεις το πότε το αγόρασες? Θυμάμαι παλιά και επειδή το "κόλλημα" με το registration το έχω από καιρό, πάντα ζητάγανε να καταχωρήσεις το πότε το αγόρασες και μάλιστα σε κάποια ζητάγανε και λεπτομέρειες του καταστήματος (αφμ κ.λπ). Εάν είναι να μην έχει ισχύ, τότε τι το ζητάνε?!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μάλλον δεν διάβασες τους όρους της εγγύησης. Εκεί κάνεις το registration οκ, αλλά για να εχει ισχύ η εγγύηση θα πρέπει να υπάρχει και παραστατικό αγοράς, γιαυτό και δεν ζήτησε πολλές πληροφορίες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου λεει 21/12/2017 ενω αγοραστικε τωρα τον 03-2016 τι να κανουμε την αποδειξει αγορας να εχεται και τον σταυρο σας να κανεται
Link to comment
Share on other sites

Το registration το θεωρώ περιττό ιδιαίτερα σε κινητά.

Μόνο στο χώρο των PC ειναι απαραίτητο σε κάποιες εταιρίες για να έχετε δικαίωμα σε service και after sales support.

 

Απλα επικοινωνείτε με Sony έτσι ώστε βγάλετε άκρη.

 

Τυπικά ξέρουμε οτι η εγγύηση ειναι σε ισχύ απο την ημερομηνία αγοράς και για 2 ετη με την απόδειξη αγορά.

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αγοραζοντας ενα τετοιο τηλεφωνο http://m.ebay.com/itm/New-Sony-XPERIA-Z5-Dual-E6683-Quad-5-2-23MP-4G-FACTORY-UNLOCKED-32GB-Phone-/262181182708?nav=SEARCH&varId=560943175398 θα εχω εγγύηση;

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Αγοραζοντας ενα τετοιο τηλεφωνο http://m.ebay.com/itm/New-Sony-XPERIA-Z5-Dual-E6683-Quad-5-2-23MP-4G-FACTORY-UNLOCKED-32GB-Phone-/262181182708?nav=SEARCH&varId=560943175398 θα εχω εγγύηση;

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

 

Δεν θα έχεις εγγύηση γιατί η Sony δεν εισάγει επίσημα στη χώρα μας την δίκαρτη έκδοση της συσκευής.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις εγγύηση γιατί η Sony δεν εισάγει επίσημα στη χώρα μας την δίκαρτη έκδοση της συσκευής.

Εαν παρω τη μονοκαρτη έκδοση θα ισχύει κανονικά η εγγύηση;

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις εγγύηση γιατί η Sony δεν εισάγει επίσημα στη χώρα μας την δίκαρτη έκδοση της συσκευής.

 

Εάν είναι ευρωπαϊκό το δικαρτο γιατί να μην ισχύει και στην Ελλάδα ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υποστηρίζουν ότι επειδή δεν το εισάγουν επίσημα δεν μπορούν να εισάγουν και τα τυχόν ανταλλακτικά που μπορεί να χρειαστούν και να είναι διαφορετικά από το μονόκαρτο

 

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To Lg V10 δεν το εισάγει η Lg Hellas αλλά το ευρωπαικό μοντέλο το καλύπτει για επισκευές στην εγγύηση.

 

Άρα η δικαιολογία της sony είναι τουλάχιστον χαζή εάν όχι παράνομη.

Link to comment
Share on other sites

To Lg V10 δεν το εισάγει η Lg Hellas αλλά το ευρωπαικό μοντέλο το καλύπτει για επισκευές στην εγγύηση.

 

Άρα η δικαιολογία της sony είναι τουλάχιστον χαζή εάν όχι παράνομη.

 

Το "παράνομη" έχει υπόσταση κανονικά.

Εάν υπολογίζεις το γεγονός η Sony Global αναφέρει και την Ελλάδα στον χάρτη σημείων υποστήριξης.

Κόλπα των εισαγωγεων είναι αυτά

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...