Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σοβαρά τώρα; Δηλαδή δεν είναι καινούργιο και το έχουν ενεργοποιησει αυτοί για τον Α - Χ λόγο; Αυτό είναι σοβαρό, ακόμη και για καταγγελία.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σοβαρά τώρα; Δηλαδή δεν είναι καινούργιο και το έχουν ενεργοποιησει αυτοί για τον Α - Χ λόγο; Αυτό είναι σοβαρό, ακόμη και για καταγγελία.

 

Μπορει να ειναι απο επιστροφη, χιλια δυο. Παντως προκειται για απατη, αν ισχυουν αυτα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται είναι απάτη, ας μας πει ο φίλος αν θα κάνει κάτι! Εγώ όπως έγραψα και πίσω είναι σαν να γράφει ότι έχει ένα χρόνο εγγύησης. Το κινητό είναι για United Arab Emirates. Μια απορία που είχα ήταν πως είχε πρώτη γλώσσα τα ελληνικά για επιλογή παρόλο που δεν είναι ελληνικό. Edited by Vagos55
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η Sony Hellas επιβεβαίωσε ότι πρόκειται για την ενεργοποίηση της συσκευής, δηλ., η ημερομηνία στο Xperia Care αφορά 24 μήνες μετά την πρώτη ενεργοποίησης της συσκευής.

 

Αυτά για την ιστορία!

 

Μήπως είναι λογικό; Από τη μια ζητάμε να έχουμε δικαίωμα υπαναχώρησης από την άλλη μας κακό φαίνεται αυτό; εφόσον κάποιος το είχε ενεργοποίησει και μετά το επέτρεψε πως να μηδενιστει αυτό; το θέμα είναι να δέχεται η Sony την απόδειξη και να μετράει από αυτή και μετά .

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια απορία που είχα ήταν πως είχε πρώτη γλώσσα τα ελληνικά για επιλογή παρόλο που δεν είναι ελληνικό.

Επειδη (προφανώς) είχες ήδη βάλει την (ελληνική) sim σου μέσα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι λογικό; Από τη μια ζητάμε να έχουμε δικαίωμα υπαναχώρησης από την άλλη μας κακό φαίνεται αυτό; εφόσον κάποιος το είχε ενεργοποίησει και μετά το επέτρεψε πως να μηδενιστει αυτό; το θέμα είναι να δέχεται η Sony την απόδειξη και να μετράει από αυτή και μετά .

 

Νομιζω θα επρεπε να ειπωθει απο το καταστημα ή να πουληθει σε χαμηλοτερη τιμη.

Μια συσκευη που εχει ανοιχτει , δεν ειναι το ιδιο πραγμα με μια σφραγισμενη, ετσι δεν ειναι?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι λογικό; Από τη μια ζητάμε να έχουμε δικαίωμα υπαναχώρησης από την άλλη μας κακό φαίνεται αυτό; εφόσον κάποιος το είχε ενεργοποίησει και μετά το επέτρεψε πως να μηδενιστει αυτό; το θέμα είναι να δέχεται η Sony την απόδειξη και να μετράει από αυτή και μετά .

 

Λογικό δεν είναι διότι τότε ποια η διαφορά μεταξύ του μεταχειρισμένου?!

Σε άλλες αγορές (USA, UK, κ.α.) αυτού του είδους προϊόντα έχουν μια δική τους ονομασία "Second Hand".

Βέβαια αυτό στην περίπτωση που ενεργοποιήθηκε και ο πελάτης το επέστρεψε για κάποιον λόγο, χωρίς όμως να το χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα, διότι εάν έχει χρησιμοποιηθεί τότε είναι "Μεταχειρισμένο".

Όπως κι να'χει, διαφοροποείται η τιμή από το καινόργιο (αχρησιμοποίητο) και ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τον αγοραστή, κι είναι δική του η απόφαση πλέον.

Όπως και να'χει, μιλάμε για "έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ενός προϊόντος" και ο νόμος ορίζει τα εξής (από την Γρ. Προστασίας Καταναλωτή) :

....

Σε περίπτωση ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ενός προϊόντος (π.χ. ηλεκτρονικού υπολογιστή), τι δικαιώματα έχω;

Το θέμα αυτό ρυθμίζεται από τα άρθρα 540, 554 και 555 του Αστικού Κώδικα όπως αυτά τροποποιήθηκαν από το Ν. 3043/02 «Ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων».

Δικαιώματα του αγοραστή

 

Σύμφωνα με το άρθρο 540 του Αστικού Κώδικα, ο αγοραστής που διαπιστώσει ότι του πωλήθηκε ελαττωματικό προϊόν δικαιούται κατ' επιλογήν του:

α. την επισκευή ή αντικατάσταση του πράγματος (χωρίς επιβάρυνση του αγοραστή)

β. τη μείωση του τιμήματος

γ. την επιστροφή του ελαττωματικού πράγματος στον πωλητή και την επιστροφή των χρημάτων που κατέβαλε ο αγοραστής (υπαναχώρηση από τη σύμβαση).

Στην περίπτωση ασήμαντου ελαττώματος, ο αγοραστής δεν μπορεί να επιστρέψει το προϊόν (μπορεί όμως να ζητήσει αντικατάσταση ή μείωση του τιμήματος).

 

Προθεσμία για δικαιώματα αγοραστή

 

Σύμφωνα με το άρθρο 554 του Αστικού Κώδικα, ο αγοραστής έχει δικαίωμα να ασκήσει τα δικαιώματά του για πραγματικά ελαττώματα κατά του πωλητή εντός δύο (2) ετών για κινητά πράγματα κι εντός πέντε (5) ετών για ακίνητα.

Σύμφωνα με το άρθρο 555 του Αστικού Κώδικα, η προθεσμία αρχίζει από την παράδοση του πράγματος στον αγοραστή.

Τα ανωτέρω δικαιώματα ασκούνται ενώπιον των αρμοδίων δικαστηρίων. Σε περίπτωση ισχύος της εμπορικής εγγύησης μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή και Εποπτείας της Αγοράς.

.....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι λογικό; Από τη μια ζητάμε να έχουμε δικαίωμα υπαναχώρησης από την άλλη μας κακό φαίνεται αυτό; εφόσον κάποιος το είχε ενεργοποίησει και μετά το επέτρεψε πως να μηδενιστει αυτό; το θέμα είναι να δέχεται η Sony την απόδειξη και να μετράει από αυτή και μετά .

Είχα πάρει ένα lenovo laptop από Κωτσόβολο. Τι μοντέλο ήταν εκθεσιακό και μου το άφησε αν δεν κάνω λάθος κανά 80€ πιο χαμηλά από ότι το έδιναν.

 

Οταν μπήκα στο site της lenovo για να τι δηλώσω μου έλεγε μια ημερομηνία παλαιότερη αλλά όταν μίλησα με την lenovo μου είπαν ότι η εγγύηση μετράει από την ημερομηνία της απόδειξης από τι κατάστημα. Ότι δηλαδή υπερισχύει αυτή της απόδειξης.

 

Το θέμα είναι ότι ξέρω ότι δεν πήρα καινούργιο μηχάνημα και για αυτό και ζήτησα και πήρα έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δεν έχετε καταλάβει κάτι. Τα μαγαζιά δεν είναι φιλανθρωπικα ιδρυματα. Η υπαναχώρηση Είναι δικαίωμα του καταναλωτή και βάσει νόμου το εφαρμόζει το μαγαζί.Αυτό έλειπε μετά να το πετάει το προϊόν.εφόσον το δέχτηκαν πισω σημαινει ότι ελεγχθηκε και είναι άριστο. Και πουλιέται Σαν καινούριο. Καμία σχέση με το μεταχειρισμένο της βιτρίνας που είναι μήνες εκεί και έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά ..

Από εκεί και πέρα εγγύηση έχει από απόδειξη ο φίλος.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δεν έχετε καταλάβει κάτι. Τα μαγαζιά δεν είναι φιλανθρωπικα ιδρυματα. Η υπαναχώρηση Είναι δικαίωμα του καταναλωτή και βάσει νόμου το εφαρμόζει το μαγαζί.Αυτό έλειπε μετά να το πετάει το προϊόν.εφόσον το δέχτηκαν πισω σημαινει ότι ελεγχθηκε και είναι άριστο. Και πουλιέται Σαν καινούριο. Καμία σχέση με το μεταχειρισμένο της βιτρίνας που είναι μήνες εκεί και έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά ..

Από εκεί και πέρα εγγύηση έχει από απόδειξη ο φίλος.

Και επειδη δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα, πρεπει να εξαπατουν τους πελατους τους?

Ο φιλος, αν ηξερε οτι η συσκευη ηταν πχ απο υπαναχωρηση, θα την αγοραζε???

Εγωωδεν θα ηθελα τετοια συσκευη και ας ηταν αριστη σε ολα της.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το z3 μου είναι συσκευή αντικατάστασης. Το πήρα Μάρτη του 16 και production date έχει 33η βδομάδα του 15. Στο xperia care γράφει 19/02/2017. Άρα δεν γίνεται να έχει ενεργοποιηθεί πριν 2 χρόνια. Να υποθέσω ότι ούτε τα κινητά που δίνει η αρβατο είναι καινούρια?? Θέλει ψάξιμο το θέμα..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα, πρεπει να εξαπατουν τους πελατους τους?

Ο φιλος, αν ηξερε οτι η συσκευη ηταν πχ απο υπαναχωρηση, θα την αγοραζε???

Εγωωδεν θα ηθελα τετοια συσκευη και ας ηταν αριστη σε ολα της.

 

εμ θελουμε να εχουμε το δικαιωμα να τους το στειλουμε πισω, εμ μας ενοχλει αν παρουμε τετοια συσκευη, Γιαννη, δεν γινεται ετσι ομως..πρεπει να αποφασισουμε τι θελουμε, αν τα θελουμε ολα τοτε να το κλεισουν το μαγαζι οι ανθρωποι. Απο εκει και περα, εσυ που εισαι νομικος ισως ξερεις καλυτερα, εχουν δικαιωμα να μην ενημερωνουν? Εγω πιστευω πως ισως εχουν, αφου η συσκευη δε θεωρειται μεταχειρισμενη. Αν οταν την παρελαβαν απλα ειχε ανοιχτει, και απλα τους εμεινε στοκ αλλους 2 μηνες, ειναι λογικο να συμβει ολο αυτο, το παν ειναι να εχει εγγυηση 2 χρονια ο φιλος, καθως και doa... Τωρα αν ειναι μεταχειρισμενη η συσκευη και απλα σφραγιστηκε, αυτο ειναι αλλο.

 

 

Το z3 μου είναι συσκευή αντικατάστασης. Το πήρα Μάρτη του 16 και production date έχει 33η βδομάδα του 15. Στο xperia care γράφει 19/02/2017. Άρα δεν γίνεται να έχει ενεργοποιηθεί πριν 2 χρόνια. Να υποθέσω ότι ούτε τα κινητά που δίνει η αρβατο είναι καινούρια?? Θέλει ψάξιμο το θέμα..

 

Φιλε μου εννοειται πως ειναι....refurbished. Εγω αυτο το ξερω μεσα απο τα σερβις, οχι παντα βεβαια αλλα τις πιο πολλες φορες ναι..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εμ θελουμε να εχουμε το δικαιωμα να τους το στειλουμε πισω, εμ μας ενοχλει αν παρουμε τετοια συσκευη, Γιαννη, δεν γινεται ετσι ομως..πρεπει να αποφασισουμε τι θελουμε, αν τα θελουμε ολα τοτε να το κλεισουν το μαγαζι οι ανθρωποι. Απο εκει και περα, εσυ που εισαι νομικος ισως ξερεις καλυτερα, εχουν δικαιωμα να μην ενημερωνουν? Εγω πιστευω πως ισως εχουν, αφου η συσκευη δε θεωρειται μεταχειρισμενη. Αν οταν την παρελαβαν απλα ειχε ανοιχτει, και απλα τους εμεινε στοκ αλλους 2 μηνες, ειναι λογικο να συμβει ολο αυτο, το παν ειναι να εχει εγγυηση 2 χρονια ο φιλος, καθως και doa... Τωρα αν ειναι μεταχειρισμενη η συσκευη και απλα σφραγιστηκε, αυτο ειναι αλλο.

 

 

Συγγνώμη Νίκο , αλλά διαφωνώ.

Ο νόμος δίνει σε συγκεκριμένες περιπτώσεις το δικαίωμα υπαναχώρησης, αλλά πουθενά δεν λέει ότι οι επιστραφείσες συσκευές μπορούν να πουληθούν ξανά, ως καινούριες. Αν κάποιο κατάστημα θεωρεί ότι δεν το συμφέρει αυτή η πρακτική, μπορεί να κλείσει. Σόρρυ που το λέω έτσι, αλλά όπως δεν μας πέφτει λόγος για τα κέρδη του κάθε μαγαζιού, δεν μας πέφτει λόγος και για τις ζημιές του.

 

Όταν ανοιχτεί το κουτί, κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να έχει γίνει. Μπορεί να έχει φάει τούμπα και απλά να μην έχει γρατζουνιές, μπορεί να έχει φάει νερό και να βγάλει πρόβλημα σε 2-3 μήνες (εντάξει , το συγκεκριμένο είναι αδιάβροχο, μιλάω γενικά).

Η ταινία ασφαλείας είναι αυτή που διασφαλίζει τον αγοραστή, άπαξ και παραβιαστεί, το τηλέφωνο δεν είναι καινούριο.

 

Το να ξαναβάζει άλλη ταινία ασφαλείας το κατάστημα, είναι απάτη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Νίκο , αλλά διαφωνώ.

Ο νόμος δίνει σε συγκεκριμένες περιπτώσεις το δικαίωμα υπαναχώρησης, αλλά πουθενά δεν λέει ότι οι επιστραφείσες συσκευές μπορούν να πουληθούν ξανά, ως καινούριες. Αν κάποιο κατάστημα θεωρεί ότι δεν το συμφέρει αυτή η πρακτική, μπορεί να κλείσει. Σόρρυ που το λέω έτσι, αλλά όπως δεν μας πέφτει λόγος για τα κέρδη του κάθε μαγαζιού, δεν μας πέφτει λόγος και για τις ζημιές του.

 

Όταν ανοιχτεί το κουτί, κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να έχει γίνει. Μπορεί να έχει φάει τούμπα και απλά να μην έχει γρατζουνιές, μπορεί να έχει φάει νερό και να βγάλει πρόβλημα σε 2-3 μήνες (εντάξει , το συγκεκριμένο είναι αδιάβροχο, μιλάω γενικά).

Η ταινία ασφαλείας είναι αυτή που διασφαλίζει τον αγοραστή, άπαξ και παραβιαστεί, το τηλέφωνο δεν είναι καινούριο.

 

Το να ξαναβάζει άλλη ταινία ασφαλείας το κατάστημα, είναι απάτη.

 

Γιαννη, εσυ εισαι νομικος και σιγουρα ξερεις περισσοτερα, συν την εμπειρια που εχεις.

Ομως, με την απλη λογικη που εχω και βαζω, διαβαζω οτι ο νομος σου δινει το δικαιωμα να υπαναχωρησεις χωρις καμια αιτιολογηση. Σου λεει, εχεις δικαιωμα να αλλαξεις γνωμη σε 14 ημερες.

το να λες δε με αφορα πως βγαζει κερδη ή ζημιες ενα μαγαζι σιγουρα ειναι μια απαντηση, αλλα πρακτικα δεν το λυνεις το θεμα. Αν δηλαδη εσυ πας και ανοιξεις ενα μαγαζι, και οι πρωτοι σου πελατες στα γυρνανε πισω γιατι πχ δεν τους αρεσε το χρωμα που εβαψε η samsung το s7 πχ, εσυ θα χρεωκοπησεις? ή θα τα πουλας κατω του κοστους? Κανενα μαγαζι δεν εχει κερδος πανω απο 10% απο τα κινητα αυτα (στο σκρουτζ) για να μη σου πω οτι δουλευουν με 2-5% και με 10-15% στα κινεζικα.

Επισης κανενα κινητο δεν ερχεται πλεον με ταινια ασφαλειας, αυτες τις βαζουν οι αντιπροσωπειες, τα κινητα φευγουν ανοιχτα απο τις αποθηκες των κατασκευαστων.

Θεωρω λοιπον οτι το μαγαζι, για να δεχτει να παραλαβει πισω το προιον, κανει και καποιον ελεγχο, ενδεχομενως να στελνει και τη συσκευη στο σερβις για περαιτερω ελεγχο, και να παιρνει απο εκει το ΟΚ για πωληση. Τωρα το να σε ενημερωσει, δεν ξερω αν ειναι υποχρεωση του, αφου δεν το βρηκα πουθενα γραμμενο, και οπως τον αναγκαζει να το δεχτει πισω, ετσι δεν τον αναγκαζει να ενημερωσει, μιας και δεν προκειται για προβληματικο προιον ουτε καν μεταχειρισμενο, καθως αυτα απο υπαναχωρηση θεωρουνται αμεταχειριστα.

Γιαυτο λοιπον, χωρις να εχω μαγαζι, αλλα μπαινοντας στη θεση του μαγαζιου, απανταω ετσι. Φυσικα και θα με συνεφερε το αντιθετο, καταναλωτης ειμαι, ομως δε μπορω να μην κανω αυτη τη σκεψη..

Ξανα λεω, αν υπαρχει νομος που να υποχρεωνει σε ενημερωση οκ, ομως οταν βγηκε η υπαναχωρηση, δεν ειδα πουθενα να τους υποχρεωνει να το πουλησουν σαν μεταχειρισμενο, αρα το πουλανε σαν καινουριο, αρα δεν λενε τιποτα...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ομως, με την απλη λογικη που εχω και βαζω, διαβαζω οτι ο νομος σου δινει το δικαιωμα να υπαναχωρησεις χωρις καμια αιτιολογηση. Σου λεει, εχεις δικαιωμα να αλλαξεις γνωμη σε 14 ημερες.

 

Nίκο είσαι σίγουρος ότι ισχύει το παραπάνω?

Αν είναι να παίρνω μια συσκευή κάθε 14μέρες, δεν με πειράζει :p

 

O συμφουρομίτης θα έπρεπε να ενημερωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το εξαντήσαμε το θέμα. Δεν είναι επί του παρόντος αυτές οι συζητήσεις. Να συνεχίσουμε στα περί συσκευής παρακαλώ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια για την συσκευη να μιλησουμε θα ανοιξω θεμα για της refurbished συσκευες και γραψτε εκει οτι θελετε
Link to comment
Share on other sites

Γενικα με την 6η εκδοση παρατηρησα σημαντικη μειωση στην αυτονομια, αλλα σημερα εβαλα εξοικονομηση ενεργειας για πρωτη φορα στην mm και ειμαι απο τις 10 το πρωι μεχρι τωρα με 3μιση ωρες οθονη και εχω ακομα 46%

 

Το 5μισαωρο δηλαδη το εχει πιστευω ανετα.

Πολυ καλη δουλεια εκαναν στην εξοικονομηση απ οτι φαινεται, εσεις εχετε δοκιμασει?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Γενικα με την 6η εκδοση παρατηρησα σημαντικη μειωση στην αυτονομια, αλλα σημερα εβαλα εξοικονομηση ενεργειας για πρωτη φορα στην mm και ειμαι απο τις 10 το πρωι μεχρι τωρα με 3μιση ωρες οθονη και εχω ακομα 46%

 

Το 5μισαωρο δηλαδη το εχει πιστευω ανετα.

Πολυ καλη δουλεια εκαναν στην εξοικονομηση απ οτι φαινεται, εσεις εχετε δοκιμασει?

 

Αντιθετα, εγω παρατηρησα αυξηση στην μπαταρια με την 6.0. Αν και βεβαια, μερικες φορες, εχει drain, το οποιο διορθωνεται με επανεκκινηση.

 

Εξοικονομηση δεν εχω δοκιμασει, δεν ειμαι υπερ.

 

Σε γενικες γραμμες εχω 2,5 ωρες οθονη σε 24 ωρες πληρους λειτουργιας της συσκευης (απο 100% σε 20%).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γενικα με την 6η εκδοση παρατηρησα σημαντικη μειωση στην αυτονομια, αλλα σημερα εβαλα εξοικονομηση ενεργειας για πρωτη φορα στην mm και ειμαι απο τις 10 το πρωι μεχρι τωρα με 3μιση ωρες οθονη και εχω ακομα 46%

 

Το 5μισαωρο δηλαδη το εχει πιστευω ανετα.

Πολυ καλη δουλεια εκαναν στην εξοικονομηση απ οτι φαινεται, εσεις εχετε δοκιμασει?

 

με το battery saver ανοιχτο σου έρχονται κανονικά ειδοποιήσεις οταν εισαι screen off?

Link to comment
Share on other sites

με το battery saver ανοιχτο σου έρχονται κανονικά ειδοποιήσεις οταν εισαι screen off?

Το messenger χτυπαει σιγουρα οποτε φανταζομαι ολα θα χτυπανε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Το messenger χτυπαει σιγουρα οποτε φανταζομαι ολα θα χτυπανε.

 

Κανονικά πρέπει να βάλεις εξαίρεση τις εφαρμογές που θες..

Η μάνα μου πάντως με την έκδοση 6 χωρίς fb στο Ζ3c αλλά με ίντερνετ κτλ όλα τέντα βγάζει 4 μέρες άνετα με εξοικονόμηση. Για μένα αφού δεν κόβει επιδόσεις στην καθημερινή χρήση αξίζεινα την έχετε. Αλλά βάλετε εξαιρέσεις.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να βάλεις εξαίρεση τις εφαρμογές που θες..

Η μάνα μου πάντως με την έκδοση 6 χωρίς fb στο Ζ3c αλλά με ίντερνετ κτλ όλα τέντα βγάζει 4 μέρες άνετα με εξοικονόμηση. Για μένα αφού δεν κόβει επιδόσεις στην καθημερινή χρήση αξίζεινα την έχετε. Αλλά βάλετε εξαιρέσεις.

 

εξαιρέσεις εννοεις το not optimized που ειναι στο battery optimization?

Link to comment
Share on other sites

εξαιρέσεις εννοεις το not optimized που ειναι στο battery optimization?

 

ναι, εκτος αν εχει και στην εξοικονομηση απο κατω ποιες θα ειναι στην εξοικονομηση και ποιες οχι, οπως στΑ samsung. Το μεσημερι που θα το δω θα σου πω. Αν εχει και εκει εξαιρεσεις, τοτε βαζεις και εκει..και νομιζω οτι εχει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παντως πρωτη φορα εφυγα απο το σπιτι το πρωι με 50% και εχω 29% τωρα με 1,2 ωρες οθονη.

Στην λολιποπ δεν εκανε τόσο καλη δουλεια η εξοικονόμηση.

 

Οι μονες διαφορες που εχω δει ειναι οτι κοβει δονησεις στα πληκτρα,ανιμεσιον μπαρας ειδοποιησεως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...