Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 pragmata mporei na sumvainoun file...

1)To firmware mporei na min 'ekatse' kala sto kinito sou!

2)H karta mnimis sou den einai kai apo tis kaluteres (kai grigores) kai to kinito otan duskoleutei na vrei ton Hxo , paizei ton nokia tune- kai se mena to kanei auto 1 stis toses(eite logo argis kartas,eite logo pollon arxeion s'autin)

3)exei provlima to kinito ( to 'krak -krak' pou les einai periergo )

 

:!: ...kati akousa sto 9volto , kukloforei i kainourgia ekdosi (v5.26) _gia rikse mia matia pros ta kei.....

Φιλε hasiotis_john

σ'ευχαριστω για την απαντηση σου.Μιας λοιπον κ προτεινεις την νεα αναβαθμιση να σε βαλω στον κοπο να μου πεις κι εμενα (δεν ξερω αν εχει ειπωθει στο παρελθον)τι διορθωνει η νεα αναβαθμιση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπαθώ να στείλω ένα mp3 το οποίο είναι 11mb στο κινητό αλλά με βγάζει κάποια στιγμή το μύνημα για ανεπαρκής μνήμη.Πως θα γίνει να αποθηκεύεται το mp3 στην mmc και όχι στο τηλέφωνο ?

Τελικά βρέθηκε λύση.Μόλις έστειλα ένα mp3 17mb στο κινητό μέσω BT.Πώς ?

Στο δικό μου ΒΤ (δεν ξέρω αν συμβαίνει σε όλα) μου βγάζει ένα εικονίδιο στο desktop που λέγεται "My BlueTooth Places".Ανοίγοντας το μου βγάζει τις συσκεύες που έχω συνδέσει με το pc και έτσι μπορώ να δω την file list του 6230.Ανοίγω την MMC και κάνω paste το mp3 ,όσο μέγεθος και να έχει αυτό. ;) .

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε hasiotis_john

σ'ευχαριστω για την απαντηση σου.Μιας λοιπον κ προτεινεις την νεα αναβαθμιση να σε βαλω στον κοπο να μου πεις κι εμενα (δεν ξερω αν εχει ειπωθει στο παρελθον)τι διορθωνει η νεα αναβαθμιση!!!

 

 

ela file, vrika auto se ena forum! :alien:

 

Changes/improvements made from MCU SW version 5.24 to version 5.26:

 

- Call and network management:

- Improved handling of Fixed Dialling Numbers

- SIM:

- Improved handling of SIM cards

- Improved standby time for certain networks

- Improved time input in Czech language

 

Δεν διορθώνει και πολλά πράγματα.....- αλλα αν εξακολουθήσεις να έχεις τα ίδια προβλήματα- τότε κάτι πρεπει να κάνεις! Άμα ειναι μεσα στην εγγύηση , τσάμπα θα είναι ... οπότε ,εσύ ξέρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

ela file, vrika auto se ena forum! :alien:

 

Changes/improvements made from MCU SW version 5.24 to version 5.26:

 

- Call and network management:

- Improved handling of Fixed Dialling Numbers

- SIM:

- Improved handling of SIM cards

- Improved standby time for certain networks

- Improved time input in Czech language

 

Δεν διορθώνει και πολλά πράγματα.....- αλλα αν εξακολουθήσεις να έχεις τα ίδια προβλήματα- τότε κάτι πρεπει να κάνεις! Άμα ειναι μεσα στην εγγύηση , τσάμπα θα είναι ... οπότε ,εσύ ξέρεις ;)

Μαλλον φταιει αυτο που ειχες προαναφερει στο πρωτο σου μηνυμα.

Λοιπον η mmc ειναι 256ΜΒ και αυτη τη στιγμη εχει ελευθερα τα 2,9ΜΒ!!!

Δηλαδη αν ειχε χερια,ακομα θα με βαραγε!!! :lol:

τωρα...αν παιζει ρολο η μαρκα της καρτας...εγω καλου κακου στη λεω..transcend 256MB ειναι. :O

Link to comment
Share on other sites

ela file, vrika auto se ena forum! :alien:

 

Changes/improvements made from MCU SW version 5.24 to version 5.26:

 

- Call and network management:

- Improved handling of Fixed Dialling Numbers

- SIM:

- Improved handling of SIM cards

- Improved standby time for certain networks

- Improved time input in Czech language

 

Δεν διορθώνει και πολλά πράγματα.....- αλλα αν εξακολουθήσεις να έχεις τα ίδια προβλήματα- τότε κάτι πρεπει να κάνεις! Άμα ειναι μεσα στην εγγύηση , τσάμπα θα είναι ... οπότε ,εσύ ξέρεις ;)

LOIPON MOLIS ΑΔΕΙΑΣΑ ΜΕΡΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ MMC ΔΟΥΛΕΨΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

ΒΑΖΩ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΕΙΟ ΜΡ3 ΩΣ ΗΧΟ ΚΛΗΣΗΣ Κ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ.

ΜΑΛΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΒ ΓΙΑ BUFER.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ

Link to comment
Share on other sites

τις προέλλες εκανα αναβάθμιση software στην 5.24.Από τότε όταν μπαίνω στο menu της κάρτας sim τα ελληνικά μου τα βγάζει λίγο αλλαμπουρνέζικα.Δε μου αναγνωρίζει μερικούς ελληνικούς χαρακτήρες.Έχω αλλάξει τη γλώσσα απο σε αγγλικά και πίσω και τίποτα(τη γλώσσα μέσω του menu της sim).Η κάρτα δεν είναι παλία.Είναι η αμέσως προηγούμενη από αυτήν που δίνει η tim τώρα και την είχα αλλάξει πέρυσι τον Ιούνιο που είχα πάρει το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

............................

τις προέλλες εκανα αναβάθμιση software στην 5.24.Από τότε όταν μπαίνω στο menu της κάρτας sim τα ελληνικά μου τα βγάζει λίγο αλλαμπουρνέζικα.Δε μου αναγνωρίζει μερικούς ελληνικούς χαρακτήρες.Έχω αλλάξει τη γλώσσα απο σε αγγλικά και πίσω και τίποτα(τη γλώσσα μέσω του menu της sim).Η κάρτα δεν είναι παλία.Είναι η αμέσως προηγούμενη από αυτήν που δίνει η tim τώρα και την είχα αλλάξει πέρυσι τον Ιούνιο που είχα πάρει το κινητό.

v5.24 Nokia 6230

 

ARNHTIKA:

 

*Den anagnwrizei tous ellhnikous xarakthres sto menu ths SIM (gia paradeigma sto "CU Menu").

 

*Den anagnwrizei tous ellhnikous xarakthres ston music player otan exeis ellhniko mp3 (dhladi me ellhnika grammata).

 

*Argei kapws na anoiksei ta minimata.

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά όταν με καλούν (ακούγεται ήχος κλήσης) δεν ακούω τον συνομιλητή. Οταν καλώ εγώ ενώ χτυπάει το τηλέφωνο που καλώ δεν ακούω τον ήχο κλήσης στό τηλεφωνό μου (nokia 6230) ούτε τον καλούμενο που απαντά .

 

Ολες οι άλλες λειτουργίες του τηλεφώνου δουλεύουν κανονικά (μηνύματα , φωτογραφική βίντεο κλπ).

Δεν μου έπεσε κάτω ούτε συνέβη κάτι άλλο.

 

Επειδή περιεργαζόμουν τις ρυθμίσεις δεν ξέρω μήπως πείραξα κάτι (μήπως έβαλα line 2 , που δεν ξέρω αν έχει ή απενεργοποιήθηκαν με κάποιο τρόπο μικρόφωνο και μεγάφωνο μόνο στις κλήσεις).

 

Καμιά ιδέα πριν καταλήξει στο service;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά όταν με καλούν (ακούγεται ήχος κλήσης) δεν ακούω τον συνομιλητή. Οταν καλώ εγώ ενώ χτυπάει το τηλέφωνο που καλώ δεν ακούω τον ήχο κλήσης στό τηλεφωνό μου (nokia 6230) ούτε τον καλούμενο που απαντά .

 

Ολες οι άλλες λειτουργίες του τηλεφώνου δουλεύουν κανονικά (μηνύματα , φωτογραφική βίντεο κλπ).

Δεν μου έπεσε κάτω ούτε συνέβη κάτι άλλο.

 

Επειδή περιεργαζόμουν τις ρυθμίσεις δεν ξέρω μήπως πείραξα κάτι (μήπως έβαλα line 2 , που δεν ξέρω αν έχει ή απενεργοποιήθηκαν με κάποιο τρόπο μικρόφωνο και μεγάφωνο μόνο στις κλήσεις).

 

Καμιά ιδέα πριν καταλήξει στο service;

 

Ευχαριστώ

 

Εγω ειχα παθει ακριβως το ιδιο πιο παλια σε ενα 7110 που ειχα και ο λογος ειναι οτι ειχε πεσει νερο και ειχε κρατησει υγρασια.Κατι τετοιο πρεπει να ειναι το προβλημα.Δεν νομιζω να συνεβει αυτο απο δικη σου παρεμβαση στο μενου της συσκευης.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά όταν με καλούν (ακούγεται ήχος κλήσης) δεν ακούω τον συνομιλητή. Οταν καλώ εγώ ενώ χτυπάει το τηλέφωνο που καλώ δεν ακούω τον ήχο κλήσης στό τηλεφωνό μου (nokia 6230) ούτε τον καλούμενο που απαντά .

 

Ολες οι άλλες λειτουργίες του τηλεφώνου δουλεύουν κανονικά (μηνύματα , φωτογραφική βίντεο κλπ).

Δεν μου έπεσε κάτω ούτε συνέβη κάτι άλλο.

 

Επειδή περιεργαζόμουν τις ρυθμίσεις δεν ξέρω μήπως πείραξα κάτι (μήπως έβαλα line 2 , που δεν ξέρω αν έχει ή απενεργοποιήθηκαν με κάποιο τρόπο μικρόφωνο και μεγάφωνο μόνο στις κλήσεις).

 

Καμιά ιδέα πριν καταλήξει στο service;

 

Ευχαριστώ

Η γνωμη μου ειναι η εξης:

Δοκιμασε να βαλεις το ηχειο σε λειτουργια κατα τη διαρκεια μιας κλησης.

Αν ακους κανονικα φωνη απο το ηχειακι σου ενω απο το ακουστικο σου οχι, τοτε ειναι ολοφανερο πως το ακουστικο σου εχει προβλημα κ δεν αποφευγεις το σερβις.

Εκτος πια...αν εχεις τοσο πολυ χαμηλωμενη την ενταση του ακουστικου σου....

Για δες κ πες να ξερουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακουστε ενα κουφο.εχω βαλει κενο λογοτυπο για να κρυψω το λογοτυπο της Q και μολισ εφυγα απο αθηνα και πηγα πατρα το λογοτυπο απενεργοποιηθηκε γιατι το δικτυο μου λεει πωσ αυτη η υπηρεσια δεν υποστηριζεται στο εξωτερικο.με το που ηρθα αθηνα το κενο λογοτυπο ενεργοποιηθηκε παλι.αυτο τι σαςλεει ; εχει παθει κανεισ το ιδιο; :)
YAKETY YAK
Link to comment
Share on other sites

nomizo(den eimai kai sigouros) to eksis.H Q se poly liga meri xrisimopoiei diko tis sima. sinithos xrisimopoiei keraies tis vodafon. ego apo thessaloniki, pano stin othoni mou vlepo minoma sto pano meros vodafon gr kai apo kato ke mikra grammata Qtelecom. se auti tin periptosi de mporeis na apenergopoiiseis to logotypo.oses fores prospathisa de vgike. alla ama valo kartoula voda mesa tote eksafanizetai. auta ta oliga.
Link to comment
Share on other sites

............................

Σήμερα κάναμε την αναβάθμιση απο 5,24 σε 5.26 το πρόβλημα με τους ελληνικούς χαρακτήρες (που δεν τους αναγνωρίζει) συνεχίζεται.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν μηχανικό το πρόβλημα (ηχειάκι μου είπε ο τεχνικός) , μου το επισκεύασε επί τόπου (5 λεπτά έκανε ) και αδαπάνως (εγγύηση).
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Μια ερωτησουλα στα γρήγορα: Η μπαταρία έχει καμία εγγύηση? το χω απ το καλοκαίρι (6230) και η μπαταρία τα φτυσε τελείως, δέν το ανοίγει με τίποτα. Το πήγα Γερμανό και μου πε φταίει η μπαταρία, πήρα μία της όρμπιτ (20€) κι έφυγα -τώρα δουλεύει, οκ- και δεν σκέφτηκα να ρωτήσω για εγγύηση. Αν πάω στην Νοκια τί θα μου πούν λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Μια ερωτησουλα στα γρήγορα: Η μπαταρία έχει καμία εγγύηση? το χω απ το καλοκαίρι (6230) και η μπαταρία τα φτυσε τελείως, δέν το ανοίγει με τίποτα. Το πήγα Γερμανό και μου πε φταίει η μπαταρία, πήρα μία της όρμπιτ (20€) κι έφυγα -τώρα δουλεύει, οκ- και δεν σκέφτηκα να ρωτήσω για εγγύηση. Αν πάω στην Νοκια τί θα μου πούν λέτε?

i mpataria exi eggiesi.. an ise mesa stin eggiesi aplos otan pas to kinito sto service min anaferis tpt gia mpataria orbit ktl.. vale tin af8ediki kai pigene na sto doune

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κάναμε την αναβάθμιση απο 5,24 σε 5.26 το πρόβλημα με τους ελληνικούς χαρακτήρες (που δεν τους αναγνωρίζει) συνεχίζεται.

Άμα σου είναι τόσο σημαντικό οι υπηρεσίες της SIM τότε κάνε downgrade στην 4,24.

Btw έχουμε τπτ καλό στην 5,26 ?

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. μπορουμε να κανουμε αναβαθμηση του λογισμικου του νοκια 6230 χωρις να παμε το κινητο στην νοκια και αν γινεται αυτο τι προγραμματα και τι εξαρτηματα χρειαζονται??? μπορειται να με βρειται και στο 6974713128 γρηγορης. και αν γινεται να μου στειλεται κανεναν αναλυτικο(με παραδειγματα και εικονες) οδηγο για το πως ακριβως γινεται η αναβαθμηση λογισμικου ενος νοκια 6230 και ενος 6600. ευχαριστω πολυ προκαταβοληκα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη, αλλά εγώ δεν έκανα καμμία αναβάθμιση...

 

Χάνω κάτι; :X

 

Και πάλι συγγνώμη....

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

http://www.nokia.com/nokia/0,,66879,00.html

 

to life block se full pou mporw na to vrw??

gia s40 pada

 

Το Lifeblog δεν ειναι συμβατο με το 6230 παρα μονο με τα 7610,6670,6630 και 6260. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. μπορουμε να κανουμε αναβαθμηση του λογισμικου του νοκια 6230 χωρις να παμε το κινητο στην νοκια και αν γινεται αυτο τι προγραμματα και τι εξαρτηματα χρειαζονται??? μπορειται να με βρειται και στο 6974713128 γρηγορης. και αν γινεται να μου στειλεται κανεναν αναλυτικο(με παραδειγματα και εικονες) οδηγο για το πως ακριβως γινεται η αναβαθμηση λογισμικου ενος νοκια 6230 και ενος 6600. ευχαριστω πολυ προκαταβοληκα.

 

Έλα φίλε, κακος βγάζεις το κινητο σου ετσι στην φόρα! .. υπάρχουν και περίεργοι τύποι τριγύρω! Όσο για την αναβαθμιση του λογισμικου, ΔΕΝ θα σου συνηστούσα να το κάνεις μονος , γιατί εκτός του ότι μπορει να καταστρέψεις το τηλέφωνο, τα εξαρτήματα ειναι ακριβά και τα βρίσκεις και δύσκολα!

Με τα ίδια λεφτά θα πάρεις μια 3G κινητάρα και θα είσαι..:w00t:!! εξάλλου δεν είναι και τόσο ακριβά να πας στην ΝΟΚΙΑ!

Αν και πάλι θές να το κάνεις, ρίξε μια ματια στο site αυτο...

http://9volto.gr/catalog/default.php

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...