Jump to content

Samsung Galaxy Tab S2


kanenas00
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η δική μου εμπειρία: Επειδή χρησιμοποιώ την ταμπλέτα κατά 95% για διάβασμα (firefox, περιοδικά pdf και βιβλία epub), όλα υποθέτω γίνονται άνετα με το 8 (το γνωρίζω καθώς είχα επί 24 μήνες το 8.3 της LG) με εξαίρεση το διάβασμα περιοδικού ή βιβλίου σε pdf (περιοδικά τα Α4 και πάνω, δηλ. το 99% και βιβλία συνήθως επιστημονικά συγγράμματα, που έχουν σχέδια και γραφήματα και σπανίως κυκλοφορούν σε epub). Ο λόγος που πήγα από το 8.3 στο 9.7 ήταν ακριβώς αυτός. Η μιάμιση ίντσα κάνει όλη τη διαφορά στο να διαβάζεις τη σελίδα του περιοδικού κανονικά, χωρίς να χρειάζεται να τη μεγεθύνεις και να πηγαίνεις με το δάκτυλο πέρα δώθε, δεξιά αριστερά. Τη διαβάζεις σε landscape ως έχει και απλώς κατεβαίνεις προς τα κάτω όσο προχωράς. Με το 8.4 έπρεπε να τη μεγεθύνω.

 

Οπότε κρίνε.

Edited by nikosal
μικρή διόρθωση

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ό,τι λένε οι από πάνω.

Το 8άρι είναι ιδανικό στη μεταφορά ενώ η 4:3 οθόνη κάνει το διάβασμα εθιστικό... Τα περισσότερα kindle είναι μάλιστα 6άρια.

Από εκεί και πέρα, τη διαφορά την κάνει το format του περιεχομένου: με epub (ή mobi κλπ) οι 8 ίντσες είναι υπεραρκετές όπως συμβαίνει και σε διάβασμα από διάφορους browsers.

Αν τα βιβλία είναι σε pdf, δηλαδή μεγαλώνει-μικραίνει η σελίδα δίχως να αναπροσαρμόζεται στο περιεχόμενο το 8αρι χάνει. Εφαρμογές τύπου Mendeley μπορεί να βοηθούν αλλά πάλι δεν είναι σαν να διαβάζεις από epub. Παρά τη δυσκολία αυτή θα πρέπει να προσμετρηθεί και η όποια διαφορά στο βάρος ανάμεσα στο 8" και το 9,6" αφού το διάβασμα παίρνει ώρα.

Link to comment
Share on other sites

με 1 καλο ereader εγω εχω της prestigio απο το google play στα προσαρμοζη αυτοματα στην οθονη, τουλαχιστον pdf περιοδικα εφημεριδες που διαβαζω εγω ολα γινονται αυτοματα και το μονο που κανης ειναι αλλαγη σελιδας.
κοντος μεν αλλα οχι χαζος!!!!!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Θίξανε ορισμένες πτυχές που δεν είχα σκεφτεί. Κρατάω μεταξύ άλλων ότι

 

- εξαρτάται και από τη μορφή των κειμένων δλδ epub έναντι pdf

- Α4 pdf σε landscape χωρίς ζουμ διαβάζονται στο 9.7

- το 8 άρι κερδίζει σε βάρος και ευκολία μεταφοράς

 

Θα το σκεφτώ για λίγες μέρες, να ωριμάσει λίγο το πράγμα :D. Πάντως το 9.7 που το είδα σήμερα μου φάνηκε να έχει μεγάλα bezels στις άκρες. Το 8 άρι φαινόταν πιο συμαζεμένο. Το 8άρι πλέον έχει και 265 στα σκρουτζομάγαζα (το t710 βέβαια) ...

GLUT4 is the insulin-regulated glucose transporter found primarily in adipose tissues and striated muscle (skeletal and cardiac) that is responsible for insulin-regulated glucose transport into the cell.
Link to comment
Share on other sites

τελικα το καινουργιο μοντελο σε wifi ειναι αυτο? Samsung Galaxy Tab S2 8.0 (2016) 32GB WiFi - T713

η T813

 

Σωστά αυτό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτό είναι.

 

το τ813 νομιζω ειναι το 9,7.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το t810 και εκανα αναβάθμιση στην 6! Ολα μια χαρά μέχρι τωρα δυο πράγματα με προβληματησαν, 1 όταν εχω την εξοικονόμηση ενέργειας επανω την μπάρα εργαλειων δεν την κανει αυτόματη απόκρυψη και την εχει εμφανη σε γκρι χρωμα πως την εξαφανιζω;; και 2 τα δυο κουμπάκια "πισω" και "μενου" οταν δεν εχω την εξοικονόμηση ενέργειας ανάβουν μπορω να τα κανω να μην ανάβουν οταν τα παταω; οπως οταν εχω εξοικονόμηση ενέργειας;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είσαστε ευχαριστημένοι από το marshmallow??Είδατε κάποια διαφορά ή μια από τα ίδια;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ καλό μήνα :D

Ποία η διαφορά του νέου μοντέλου 2016 με το προυγουμενο??

Μιλάω για το s2 8' 4g :)

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Είσαστε ευχαριστημένοι από το marshmallow??Είδατε κάποια διαφορά ή μια από τα ίδια;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγω όχι.:worry::worry::blink::worry::worry::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Είσαστε ευχαριστημένοι από το marshmallow??Είδατε κάποια διαφορά ή μια από τα ίδια;

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είμαι ευχαριστημένος. Είδα μία μικρή διαφορά στην μπαταρία προς το καλύτερο. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

ειμαι κατοχος ενος samsung tab s2 t715 αγορασμενου τα χριστουγεννα

πριν ενα μηνα ενω το ταμπλετ βρισκοταν μεσα σε θηκη της samsung bookcover

και μεσα σε τσαντα χωρις καποια πτωσης της τσαντας η δικια μου, ενω γυρησα σπιτι παρατηρησα οτι απο καποια "πιεση" ειχε δημιουργηθει ρωγμη στην οθονη LCD και οχι στο digitizer.

Χωρις να μπορω να καταλαβω πως δημιουργηθηκε γιατι ουτε μου επεσε η τσαντα ουτε εκατσα πανω της τωρα το ταμπλετ εχει αχρηστευτει.Πηγα στην αντιπρωσοπεια στην ευελπιδων και μου ειπαν την κασετα οτι η εγγυηση δε καλυπτει την ζημια κτλ. Και μου προτειναν σερβις του ταμπλετ με 158 ευρω.

Εχω κανει πολυ search και σε αυτο το site και σε αλλα για αντιστοιχες περιπτωσεις ολοι αναφερουν οτι η εγγυηση δε καλυπτει σπασμενη οθονη και μπορω να καταλαβω το γιατι. Το θεμα εοτι δε μπορω να καταλαβω πως γινεται να χαλασει η οθονη απο πιεση και το digitizer να μεινει ανεπαφο κανενας δε μπορουσε να μου το εξηγησει αυτο.

Τα ερωτηματα μου ειναι δυο

1. υπαρχει περιπτωση με καποιον τροπο να δικαιωθω και να δεχτει η samsung την αντικατασταση της οθονης μεσω της εγγυησης υπαρχει καποιο αλλο παραδειγμα καποια περιπτωση που εχετε ακουσει να γινεται αυτο

2. προτιμαω εαν τελικα δε γινει κατι με την εγγυηση να το επισκευασω με αυθεντικα ανταλλακτικακαι απο εξουσιοδοτημενο καταστημα της samsung απο την εμπειρια σας γνωριζεται εαν η τιμη της επισκευης θα πεσει με το περασμα του καιρου οπως πχ οταν βγαινει ενα νεο προιν μετα απο καποιο καιρο πεφτει η τιμη τους

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

1. σπασμενη οθονη. αν δεν ηταν εξ αρχης, πως θα αποδειξεις οτι δε το έκανες εσυ?

εγω προσωπικά δε θα σε πιστευα ;)

2. δυσκολα να πεσει η τιμη για οριτζιναλ ανταλλακτικά. σε πολλες περιπτωσεις συμφερει η αγορα νεας συσκευής.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να αποδειχθει οτι μια σπασμενη οθονη δεν εγινε απο καποιο λαθος χειρισμο του χρηστη.

Απο την αλλη μερια η απορια μου ειναι πως γινεται (και αυτο δε μπορει να μου το εξηγησει κανεις μεχρι τωρα) πως μπορει να εσπασε η οθονη και το digitizer να εχει μηνει ανεπαφο με οσα μπορω να καταλαβω δε μου φενεται λογικο.

Επισης αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενα ταμπλετ στην ουσια εξυπηρετει στο οτι ειναι ποιο ελαφρυ και εχει μικροτερο ογκο απο ενα λαπτοπ και το μεγαλο του + ειναι οτι μπορεις να το μεταφερεις. Ακομα και οταν το ταμπλετ ειναι σε θηκη (της ιδιας εταιρειας ) μεσα σε τσαντα και απο καποια πιεση αχρηστευεται , μηλαμε για ενα προιν που ειναι αρκετα ευαισθητο (παροτι πωλητης στο πλαισιο μου διαφημιζε το συγκεκριμενο οτι εχει μεγαλυτερη αντοχη απο αντιστοιχης τιμης ταμπλετ) οτι δε μπορω να το βγαζω εξω απο το σπιτι μου να το μεταφερω με ενα σακιδιο γιατι ειναι πολυ πιθανο να παραπατησω να σκονταψω να φρεναρει αποτομα το λεωφορειο και ενα ταμπλετ τον 400 ευρω να αχρηστευτει ετσι απλα. Και ο τεχνικος της σαμσουνγκ μου ειπε ξερετε τωρα που συσκευες ειναι ολο οθονη ειναι πολη ευαισθητες σε πτωσεις και πιεσεις. Επισης μου αναφεραν απο το καταστημα της σαμσουνγκ οτι εαν το φτιαξω μπορω μετα να βαλω μια ζελατινα για προστασια , γιατι η σαμσουνγκ δε σε ενημερωνει για το προιον της τι πρεπει να προσεχεις κτλ κτλ.

Θελω να πω επισης οτι δεν εχω μεγαλη επαφη ουτε με κινητα ουτε με ταμπλετ εχω ακομα ενα κινητο νοκια 3310 πηρα το ταμπλετ ωστε να μην κουβαλω στη σχολη καθε μερα το λαπτοπ και να εχω ενα εργαλειο ποιο βολικο ωστε να κοιταω pdf να κανω καποιες αναζητησεις στο internet κτλ ......

Θα ηθελα να ξερω εαν καποιος με καποια συσκευη εχει καταφερει να φτιαξει σπασμενη οθονη με την εγγυηση που ειχε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ καλό μήνα :D

Ποία η διαφορά του νέου μοντέλου 2016 με το προυγουμενο??

Μιλάω για το s2 8' 4g :)

 

Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι... Πιό να πάρω, έχω διαβάσει ότι το παλιό ήταν καλύτερο (?) - πιο γρήγορο / καλύτερη κάρτα γραφικών.

Απο αυτονομία άραγε?

 

Το tab s3 που θα βγεί το Σεπτέμβριο μήπως ρίξει τις τιμές αρκετά?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι... Πιό να πάρω, έχω διαβάσει ότι το παλιό ήταν καλύτερο (?) - πιο γρήγορο / καλύτερη κάρτα γραφικών.

Απο αυτονομία άραγε?

 

Το tab s3 που θα βγεί το Σεπτέμβριο μήπως ρίξει τις τιμές αρκετά?

 

κοίτα, δεν είχα το προηγούμενο του 2015 οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω...όμως αυτή τη στιγμή είμαι με 28% μπαταρία και έχω ήδη με νορμάλ προς τσιμπιμέμνη χρήση (wifi συνέχεια ανοικτό, viber fb ktl) 4 ώρες και 15 λεπτά SOT οπότε για 4000mAh μπαταρία , σε 8" και με 2k ανάλυση, το θεωρώ εξαιρετικό... όσο για τις τιμές ήδη πέφτει συνεχώς..το πήρα 312 ευρώ (t713) και μετά από 5 μέρες ήδη έπεσε >10 ευρώ... οπότε θεωρώ ότι η πτώση του θα συνεχιστεί.... αλλά αυτό δεν είναι λογική, το να περιμένεις δλδ συνεχώς να πέσει η τιμή, εκτός και αν δεν το "καίγεσαι" και μπορείς να περιμένεις.... πάντως εξαιρετικό ταμπλετάκι σε όλα του....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.μετα απο καιρο αναμονη ειναι στο δρομο το tab s2 8" 2016 lte......
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...