Jump to content

myphone POLL: Είστε ικανοποιημένοι από την έκδοση Android 5.x Lollipop;


valadis.k
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι από την έκδοση Android 5.x Lollipop στην συσκευή σας;  

616 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι από την έκδοση Android 5.x Lollipop στην συσκευή σας;

    • Ναι, πολύ ικανοποιημένος
    • Αρκετά, αλλά έχει περιθώρια βελτίωσης
    • Όχι, δεν είμαι ικανοποιημένος
    • Δεν έχω αναβαθμίσει / Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Recommended Posts

Το lollipop είναι περισσότερο αισθητικές αλλαγές και λιγότερα αλλαγές ουσίας, πέρα από τις υποσχέσεις της google. Μια αναλογία με τον κόσμο των PC θα αντιστοιχούσε το 5.x σε Windows 8.x : Πήραν μια σχετικά ώριμη και ευρέως αποδεκτή έκδοση και έδωσαν αρκετές αλλαγές στο GUI και λίγες κάτω από το καπώ. Δεν είναι κακό - αλλά περιμένουμε περισσότερα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε LG G2 προσωπικά σε μένα το μόνο αρνητικό είναι ότι ζεσταίνεται η συσκευή πιο εύκολα. Κατά τα άλλα θεωρώ ότι η LG έχει κάνει αρκετά καλή δουλειά στο λειτουργικό, πολύ καλή διαχείριση ram και η μπαταρία μου έχει καλύτερη αναμονή.
Link to comment
Share on other sites

NOTE3 Απαίσιοι χρόνοι μπαταρίας. Και δεν υπάρχει λύση ούτε σε custom rom.

 

Δοκίμασε αυτήν την official με ένα Hard reset καλού κακού και θα με θυμηθείς http://www.sammobile.com/firmwares/download/50080/N9005XXUGPOF3_N9005NEEGPOF3_NEE/

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει cm12,1 σε find 7a και ειναι πολύ καλή από θέμα επιδόσεων, σταθερότητας και μπαταρίας. Το θέμα είναι ότι δε με καλύπτει σαν σχεδιασμός. Ελπίζω να αλλάξουν στην επόμενη έκδοση αυτά που με χαλάνε από θέμα εμφάνισης... Μιλάω για την notification bar, τον τρόπο που κατεβαίνει προς τα κάτω δηλαδή αλλά και τα κουμπιά εκεί μέσα και φυσικά τον άθλιο dialer.
Link to comment
Share on other sites

Με 5.1.1 το τηλέφωνο είναι στα καλύτερά του από όταν το πήρα. Πιο πλήρης από kk αλλά υπάρχουν περιθώρια να συμπληρωθούν άλλα δυο τρία πραγματάκια.
Link to comment
Share on other sites

Όπου την έχω βάλει (σε ταβλετ και τηλέφωνα samsung, lenovo, asus) ρημάζει τις μπαταριές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

NOTE3 Απαίσιοι χρόνοι μπαταρίας. Και δεν υπάρχει λύση ούτε σε custom rom.

 

πόσο σoυ βγάζει πλέον ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Με 5.0.2 στο LG L90 πολύ ικανοποιημένος κυρίως για τη διάρκεια της μπαταρίας και τη γρηγορότερη απόκριση σε επιμέρους στοιχεία προφανώς λόγω καλύτερης διαχείρισης της RAM. Κάτι μικρολαγκάκια που έχω παρατηρήσει είναι ασήμαντα αφού έχω συνειδητοποιήσει τι φταίει και τα περιόρισα με ορθότερη χρήση. Περιμένω τώρα την 5.1 στο Tab Pro να δω πως θα τα πάει κι εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Το 5.0.2 στο Moto G 2014 θα έλεγα ότι απλά μου ''κατέστρεψε'' το κινητό . Λαγκαρι , κολλάει, κάποιες εφαρμογές πλέον τα τρέχει πολύ χάλια, γενικά καταστροφή . Στην 4.4.4 απλά πέταγε το κινητό.

Elisa-Saunalahti Huoleton Premium+ with Unlimited Voice, SMS, MMS, video calls

Unlimited 5G mobile internet

+ 20gb data roaming per month in EU countries

Price : 31,90 € το μήνα χωρίς δεσμεύσεις

Link to comment
Share on other sites

Nexus 4 με 5.1.1 stock, κανένα πρόβλημα. Δεν θα πήγαινα με τίποτα πίσω σε KitKat.

Οι ενδιάμεσες 5.x.x είχαν σοβαρό θέμα memory leak. Στις 4-5 μέρες χωρίς reboot το κινητό έμενε από μνήμη.

 

Παρόμοια απροβλημάτιστη λειτουργία σε S4Mini και MotoG 1st Gen με CM12.1

Link to comment
Share on other sites

Πατατα ηταν ΚΑΙ αυτο το update.Καθε χρονου και χειροτερα.Σαν την χωρα μας παει και το Android :D

 

Τώρα αυτό είναι σχόλιο; Άλλοι γράφουν κι αιτιολογούν γιατί δεν τους κάθησε η αναβάθμιση κι εσύ λες απλώς "πατάτα";

Link to comment
Share on other sites

Το lollipop είναι περισσότερο αισθητικές αλλαγές και λιγότερα αλλαγές ουσίας, πέρα από τις υποσχέσεις της google. Μια αναλογία με τον κόσμο των PC θα αντιστοιχούσε το 5.x σε Windows 8.x : Πήραν μια σχετικά ώριμη και ευρέως αποδεκτή έκδοση και έδωσαν αρκετές αλλαγές στο GUI και λίγες κάτω από το καπώ. Δεν είναι κακό - αλλά περιμένουμε περισσότερα.

 

αλλαξε το runtime απο dalvik σε ART και απειρα APIs. μιλαμε για τη μεγαλυτερη αλλαγη απο ics και μετα

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι ωραία έκδοση στο αισθητικό κομμάτι, κυρίως με το material design, και προσέφερε αρκετές μεν νέες δυνατότητες, αλλά έπασχε στο θέμα μπαταρίας, ενώ υποσχόταν καλύτερη διαχείριση ενέργειας. Αυτός ο τομέας είναι και ο πρώτος που θα πρέπει να έχει αντιμετωπιστεί επαρκώς μαζί με τα app permissions, που έχουν ανακοινωθεί για το Android 6.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Το 5.0.2 στο Moto G 2014 θα έλεγα ότι απλά μου ''κατέστρεψε'' το κινητό . Λαγκαρι , κολλάει, κάποιες εφαρμογές πλέον τα τρέχει πολύ χάλια, γενικά καταστροφή . Στην 4.4.4 απλά πέταγε το κινητό.

 

hard reset εκανες? το κινητο το πηρε προσφατα η αδερφη μου (με lollipop προεγκατεστημενη) και παει πολυ καλα

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Σε LG G2 16GB που το εχω ειναι μπομπα (5.0.2)!

 

Ουτε memory leak ουτε τιποτα. Αερατο και ομορφο! Οσο για το θεμα μπαταριας ηταν και ειναι ΣΟΥΠΕΡ!

Edited by Sebastian13
Link to comment
Share on other sites

προφανως για αυτο αργει να μας την δωσει η meizu για να τρεχει σωστα η τουλαχιστον αυτο ευχομαι :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πόσο ευχαριστημένος μπορώ να είμαι, όταν επίσημα στο κινητό μου έχω την 5.0.1 (αποδεδειγμένα με προβλήματα), ενώ ξέρω ότι με την 5.1.1 διορθώνονται πολλά; Έχω καιρό να δω να βγαίνουν στην επιφάνεια στατιστικά με τα ποσοστά των εκδόσεων των android στις συσκευές (κατακερματισμός).

Πάντως σχετικά με το moto g 2nd edition επειδή το είχα, μόλις του έβαλα την 5.0.2 και αρκετές εφαρμογές (πόσες να πάρει πια με 8gb χωρητικότητα;), ένα μήνα μετά ούτε τις κλήσεις δεν απαντούσε. Δεν μιλάω για lag. Ούτε καν κλήσεις!

Xiaomi Mi Max :)

 

Δοκιμάστε το miui 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Πατάτα η υπόθεση Lolipop. Στο Nexus 7 2013, που έχω, είναι γεμάτο απο bug, να αναφερω μερικά, μπαταρία τελειωνει, ο αυτόματος φωτισμός κάνει ο,τι ναναι, η περιστροφή οθόνης, όποτε θέλει γυρνάει ή μουλαρώνει και κάθε εφαρμογή που κάνω update (στο playstore λέει: optimized for android 5.0) αρχίζει και lagαρει..... Τα κάνουν έτσι για να σε αναγκάσουν να αγοράσεις άλλο tablet, άλλο smartphone κλπ....
Link to comment
Share on other sites

Z3 Compact , νομίζω ότι στην 4.4 ήταν άψογο , όχι ότι τώρα δεν είναι , αλλά έχω την εντύπωση ότι η μπαταρία κρατάει λιγότερο , όχι ότι έχω πρόβλημα , το κινητό έχει άπειρη διάρκεια. Ίσως φταίει ότι η 5.02 και η 5.1.1 έκατσε upgrade και όχι από την αρχή. Το UI είναι πολύ πιο ωραίο και με ποιο πολλά software features. Γενικά είμαι ευχαριστημένος.
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν ειμαι απολυτα ευχαριστημενος (θελει βελτιωσεις)

 

εχω το tablet "ASUS Google Nexus 7 (2013)" το οποιο φοραει την Android 5.1.1 (και εχει συνεχης ενημερωσεις/βελτιωσεις) και στο smartphone "MOTOROLA Moto G (2nd Gen) (2014)" το οποιο φοραει την Android 5.0.2.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...