Jump to content

myphone POLL: Ποια υλικά κατασκευής προτιμάτε στις συσκευές σας;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Ποιο υλικό κατασκευής προτιμάτε στις συσκευές σας;  

556 members have voted

  1. 1. Ποιο υλικό κατασκευής προτιμάτε στις συσκευές σας;

    • Μέταλλο
      278
    • Γυαλί
      66
    • Δέρμα
      20
    • Πλαστικό
      81
    • Άλλο
      9
    • Δεν παίζουν μεγάλο ρόλο τα υλικά κατασκευής
      100
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

Στρατζαριστή λαμαρίνα και χάλυβα...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή κατασκευή να΄ναι χωρίς τριξίματα και ξεβάμματα με το παραμικρό...

Βασικά ψήφισα μέταλλο, αλλά εφόσον τα περισσότερα πλέον τα βάζουμε σε θήκες, δεν έχει και τόση σημασία!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως για τις δικές μου ανάγκες ψηφίζω πλαστικό... το Μεταλλικό (ποτέ δεν θα ξεχάσω τι είχε πάθει το ipad Μου) στην τσάντα με τα προσπέκτους της δουλειάς, με την επαφή με περιοδικά ή άλλα είναι λες και τραβάει το χρώμα τους και μετά άντε να το καθαρίσεις,

 

συν της άλλης είναι πιο ελαφρύ και εύκολα αντικαταστάσιμο αν γίνει κάτι, γυαλί με την καμία....έχω φάει πίκρα και με αυτό

 

με βάση της προσωπικές μου ανάγκες και πάλι!

αποξένωση ΤΩΡΑΑΑΑ
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως για τις δικές μου ανάγκες ψηφίζω πλαστικό... το Μεταλλικό (ποτέ δεν θα ξεχάσω τι είχε πάθει το ipad Μου) στην τσάντα με τα προσπέκτους της δουλειάς, με την επαφή με περιοδικά ή άλλα είναι λες και τραβάει το χρώμα τους και μετά άντε να το καθαρίσεις,

 

συν της άλλης είναι πιο ελαφρύ και εύκολα αντικαταστάσιμο αν γίνει κάτι, γυαλί με την καμία....έχω φάει πίκρα και με αυτό

 

με βάση της προσωπικές μου ανάγκες και πάλι!

 

ipad δεν εχει και το καλυτερο αλουμινιο μην το εχεις για συνγριση........

Link to comment
Share on other sites

γιατι οταν κατι κωστιζει 800 900 ευρω θα ειναι υποχρεομενοι να του βαζουν οτι καλυτερο.............. ιδια συσκευη αν ηταν στα 450 ευρω δεν θα ελεγε κανεις τπτ

 

Εχουν καποια σχεση τα υλικα με τα μεγαλα μπεζελς? δεν νομιζω....

οσο για το "δεν αξιζει", δεν εχει να κανει τοσο με το υλικο (αν και σε κινητα πανω απο 400-500 ευρω, σιγουρα θα ηθελες κατι ομορφο) οσο με την γενικη εικονα που αποπνεει.

 

Το πρωτο (περι κοστολογησης) το ανεφερα οχι ως επιχειρημα αλλα ως γεγονος, το οποιο "παει πακετο" με το σχολιο περι bezels συχνα-πυκνα.

Τα δε bezels δεν εχουν να κανουν με την ποιοτητα των υλικων, αλλα ειναι εμφανως πολυ ψηλα στα κριτηρια επιλογης αρκετων συμφορουμιτων με βαση τα οσα κατα καιρους διαβαζουμε στο myphone. Συνεπως η εμφανιση για αρκετους εδω μεσα παιζει πολυ μεγαλο ρολο, οσο και αν δηλωνουν στο συγκεκριμενο νημα το αντιθετο.

Δεν μπορει να δηλωνεις οτι η εμφανιση δεν σε ενδιαφερει και να κατακεραυνωνεις πχ το Μ8 το Ζ3 η το iphone 6 για τις διαστασεις των πλαισιων του (οχι εσεις συγκεκριμενα αλλα αρκετοι το εχουν κατ'επαναληψη κανει) :)

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω αυτη τη συσχετιση πλαστικο=αφαιρουμενο καπακι, μεταλλο/γυαλι=unibody συσκευη. Πιο παλια ειχα το wave της samsung. Εκεινο γιατι δηλαδη ηταν μεταλλικο με αφαιρουμενο καπακι?? Ειναι δυσκολο να ξαναβγαλουν τετοια συσκευη?? Και ας μην ειναι ναυαρχιδα. Προσωπικα προτειμω μεταλο και δεν εχω βαλει ποτε θηκη σε κινητο, μου αρεσει να το χαιρομαι. Αν μου πεσει.....:cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, αρκεί να είναι ποιοτικο. Παράδειγμα το εκπληκτικό πλαστικό του HTC ONE X.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι ένα "πολυεργαλείο" που το κουβαλάμε πάντα μαζί μας. Το βάζουμε σε τσέπες, το ακουμπάμε όπου να 'ναι, το κρατάμε στο χέρι, επομένως όλο και θα την φάει τη τούμπα του! Εκεί πρέπει να φανεί ανθεκτικό! Συνεπώς ας είναι φτιαγμένο από ότι υλικό να 'ναι αρκεί να αντέχει ! Και φυσικά να έχει καλές επιδόσεις! Τα "καστόρια", τα "λουστρίνια" και τα ... "Μουράνο" ας τα βάλουν αλλού !:D
Link to comment
Share on other sites

θα πω και εγω μεταλο με γυαλι

κακα τα ψεματα

σιγουρα παιζει ρολο η λειτουργικοτητα

αλλα σε ολους αρεσει να εχουν κατι καλο και ομορφο

ειτε διπλα τους ;)

ειτε στα χερια τους :D

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι να είναι αρκεί να είναι ποιοτικό και να διατηρεί αντοχή στη φθορά.

Μια ωραία εμφάνιση με ποιοτική αίσθηση είναι εκείνη που παραμένει σε μεγάλο βαθμό αναλλοίωτη.

Και εδώ παίζει ρόλο και η σχεδίαση η οποία μπορεί να προστατεύει ή όχι

αλλά και να αναδεικνύει ή όχι υλικά.

 

Πάντως μια προτίμηση στο συνδυασμό υλικών με μέταλλο-γυαλό-πλαστικό την έχω.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολούν τα υλικά. Αν η συσκευή κάνει αυτά που θέλω από hardware / software ας είναι φτιαγμένη και από χαρτόνι
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιον που προτιμά και τα 2; Γιατί δεν υπάρχει αυτή η επιλογή;

 

Πλαστικό, για την εύκολη και με λιγότερο κόστος αλλαγή μπαταρίας (ή και πλάτης, σε περίπτωση που αλλάζει), αφού στα μεταλλικής κατασκευής smartphones, η μπαταρία είναι μη αφαιρούμενη απ' τον ιδιοκτήτη, χωρίς να ακυρωθεί η εγγύηση.

 

Μέταλλο, για την πιο καλή κατασκευή της συσκευής. Πιο καλό "δέσιμο", μεγαλύτερη αντοχή σε κάποια πτώση, καλύτερη αίσθηση στο χέρι, από το πλαστικό. Αλλά, με τίποτα γυαλί στο πίσω μέρος. Αν είναι μεταλλική κατασκευή, να είναι και η πλάτη του κινητού. Και επιτέλους, επειδή είναι μεταλλικό ένα κινητό, δε σημαίνει ότι πρέπει να απαγορεύεται να βγει η μπαταρία. Όπως, δε μου αρέσει κι αυτό που γίνεται και με την αφαίρεση της κάρτας sd.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το πλαστικό είναι το καλύτερο υλικό για κινητά. Ελαφρύ, ανθεκτικό, δεν αποχρωματίζεται, δεν ξεφτίζει, δεν σπάει εύκολα, δεν χαράζεται εύκολα, επιτρέπει αποσπώμενο καπάκι κλπ κλπ

Τα αλουμίνια και τα γυαλία είναι για όσους θέλουν διακοσμητικό για το γραφεί τους.

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικό. Το μέταλλο και το γυαλί δεν μου "έκατσαν" ούτε στο χέρι, ούτε στο μυαλό.

Θέλω πλαστικό, κορυφαίας ποιότητας, χρώματος ματ και σαγρέ, αν γίνεται. Όπως το Oneplus, αλλά και οι πλάτες της Samsung είναι πολύ καλές.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι από τα χαρακτηριστικά που θα καθόριζαν την επιλογή μου....προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το καλής ποιότητας πλαστικό αλλά μου αρέσει το μεταλο .
Link to comment
Share on other sites

Ήμουνα πάντα υπέρμαχος του πολυκαρβονικού υλικού.

Αντοχή στο χρόνο και κορυφαία αίσθηση στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει από πολλές συσκευές ναι δεν λέω το γυαλί μέταλλο είναι σούπερ στο ζ2 και στο iPhone 5 αλλά σαν τ πλαστικό του nokia 1020 που ακόμα κ από κλειδιά απλά το καθαρίζεις με λίγο νεράκι σε πανί και έφυγε δεν έχει. Τώρα έχω τ νότε 4 και καλά μέταλλο γύρω γύρω οκ θήκη παίζει απαραίτητα αλλά το ασημένιο διακοσμητικό κόψιμο πολλές γρατσουνιές. Θα πάρω Z3c μόνο καί μόνο για ποιότητα κατασκευής.
Link to comment
Share on other sites

εγω ψηφισα "ΔΕΝ ΞΕΡΩ/ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ/ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ"

 

δεν με ενδιαφερουν τα υλικα (οποια και αν ειναι)

 

με ενδιαφερει η ποιοτητα κατασκευης της συσκευης

 

θεωρω απαραδεκτες καποιες εταιρειες που κατασκευζουν "ναυαρχιδες" συσκευες που της πληρωνεις εναν μισθο του μηνα και δεν αξιζουν ουτε τα μισα χρηματα λογω ποιοτητα κατασκευης η λαθη σε hardware/software

 

για αυτο μεχρι τωρα δεν εχω αγορασει κατι που να κοστιζει εναν μισθο και κινουμαι σε λογικα πλαισια

 

ειτε αφορα tablet (Asus Google Nexus 7 (2013)) ειτε smartphone (Motorola G (2014))

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα μέταλλο.σαφώς και πιο στιβαρή κατασκευή κι αν συνδιασω και μέταλλο με γυαλί?τότε παίρνω το μέγιστό.s6.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Full metal unibody συσκευή

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας υπέρ της ποιότητας κι όχι υπέρ συγκεκριμένου υλικού κατασκευής.

 

Όταν δε, η ποιότητα στην χρήση (αλλά και η αυτονομία) είναι υψηλού επιπέδου, θα βρούμε τρόπο για προστασία της συσκευής. Ακόμη κι αν είναι από... χαρτί! :D

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει μεγάλο ρόλο το ίδιο το υλικό , όσο η ποιότητα κατασκευής . Προτιμώ το δέρμα ως ομορφιά , αλλά θεωρώ αστείο να βάλει κάποιος πιο ψηλά στον πήχη τον τύπο υλικού από την ποιότητά του τελευταίου και βέβαια από τη λειτουργικότητα της συσκευής :lol:

Phone : Lenovo Vibe P1 M Stock

Tabs : MLS iQTab Atlas 7''

Link to comment
Share on other sites

Θελω καλης ποιοτητας πλαστικο φθηνο σε περιπτωση πτωσης της συσκευης,ετσι κι αλλιως όλα μου τα κινητα τα εχω σε θηκη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...