Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέσα στα google play services είναι και το google backup transport. κατέβασα ένα πρόγραμμα που δείχνει live την κίνηση data και επίσης μετράει τι τραβάει κάθε εφαρμογή. αυτό λοιπόν το backup τρέχει σχεδόν μόνιμα. εκεί είναι το πρόβλημα των g play services. έχει κατεβάσει 1mb μέσα σε 3 ώρες.

 

θα ξανακάνω ξύλωμα των g play services μόλις φτάσει 100% η φόρτιση και μετά απο reset θα τις ξαναεγκαταστησω να δούμε....

 

κρατάω πολύ μικρό καλάθι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα πήρα το τηλεφωνο από ένα παιδί,το ειχε 5 μέρες με περασμένο το λογισμικό για χρήση και 2ης κάρτας σιμ αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν μου εμφανίζει είτε στο εικονίδιο της εφαρμογής είτε ηχητικά πχ Facebook τις ειδοποιήσεις στις ρυθμίσεις που μπήκα είναι όλα ενεργοποιημένα στις ειδοποιήσεις τι μπορεί να είναι αν γνωρίζει κανείς ας βοηθήσει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν το άνοιξα και το φόρτισα για πρώτη φορά με την vodafone branded single sim rom ήταν όλα φυσιολογικά στο θέμα κατανάλωσης και είχα στη 1η θέση την οθόνη με ποσοστό 30%+.

Τη 2η μέρα το έκανα hard reset για μια βλακεία που έκανα με το 4G και μετά από αυτό το reset και για τις επόμενες φορτίσεις εμφανίστηκε το θέμα με την εκπομπή κυψέλης.

Μια βδομάδα μετά την αγορά αποφάσισα να αλλάξω την signle sim rom της voda και να βάλω με τον τρόπο που περιέγραψε ο haki στο 2ο post την unbranded B052 και με αυτή τη rom έχω πρόβλημα με την εκπομπή κυψέλης που εμφανίζεται πρώτη στην κατανάλωση.

 

Κάποιες παρατηρήσεις που είχα κάνει:

Την πρώτη φορά που το άνοιξα και το φόρτισα και το άδειασα τελείως από την χρήση είχα screen on time 4:30 ώρες!

Δηλαδή την μόνη φορά που είδα το κινητό να μην μου εμφανίζει το πρόβλημα με την εκπομπή κυψέλης.

Τώρα με αυτή τη rom την Β052 και με το πρόβλημα της εκπομπής κυψέλης έχω screen on time από 3:00 ως 3:30 ώρες!

Εχω χάσει από μισή εώς μια ώρα ενεργής οθόνης με αυτό το πρόβλημα της εκπομπής κυψέλης ελπίζω να πάρουμε σύντομα την B132 και να έχει διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Όπως εχει γραψει καποιος, με την Β52 η φωτεινοτητα οθονης στο αυτοματο είναι ανεβασμενη. Πιθανον εκει να οφείλεται η μειωση που βλέπεις.

 

Με Β46 εχω 4.30-5.30 ωρες οθονης σε κάθε φορτιση με φωτεινοτητα στο αυτοματο όταν χρησιμοποιω αρκετα το κινητο. Και ας μου λεει και μενα 80-90% αναμονη κυψελης, είναι προφανως απλα λαθος μετρηση, δεν τρωει ενεργεια τοση σε καμια περιπτωση η κυψελη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως εχει γραψει καποιος, με την Β52 η φωτεινοτητα οθονης στο αυτοματο είναι ανεβασμενη. Πιθανον εκει να οφείλεται η μειωση που βλέπεις.

 

Με Β46 εχω 4.30-5.30 ωρες οθονης σε κάθε φορτιση με φωτεινοτητα στο αυτοματο όταν χρησιμοποιω αρκετα το κινητο. Και ας μου λεει και μενα 80-90% αναμονη κυψελης, είναι προφανως απλα λαθος μετρηση, δεν τρωει ενεργεια τοση σε καμια περιπτωση η κυψελη.

 

και εγω αυτό πιστεύω γιατι δεν βγαίνουν τα νούμερα!

 

εγω έχω την ALE-L21C02B130

Link to comment
Share on other sites

το έχουν αρκετοι το πρόβλημα με το μεγαλο p8. κάποιος είπε οτι το έλυσε με κανονικη σιμ και οχι κομμένη όπως έχω και εγω. κάποιοι απλα ειπαν πως φταίει η ρομ. η δικαρτη ισως μου λυσει το πρόβλημα αλλα τι να πω... περιεργα πραγματα.

 

EDIT

 

Ο ΕΝΟΧΟΣ ΒΡΕΘΗΚΕ

 

είναι το auto sync απο το μενου της μπαρας ειδοποιήσεων. προφανώς και δεν είναι λογικό να το έχεις οφ γιατι δεν έρχονται τα mail (μόνο mail είχα αφήσει) αλλα δεν βρίσκω άλλη λύση. μόλις το κλείνω όλα πάνε νορμάλ και μόλις το ανοίγω οι υπηρεσιες google ανοίγουν τον πομπό και δεν τον κλείνουν ποτε!

Edited by basilis_k6
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι! Απλά βρες την Β052 (η αν μπορείς και την καινούρια 132, δεν ξέρω αν γίνεται) και πέρασε την. Κάνε και format στο τέλος και είσαι έτοιμος!

 

Με αυτά που γράφτηκαν παρακάτω δεν ξέρω τι να κάνω!

Αμα φλασάρω την Β052 μετά δεν θα μπορώ να πάω στην Β132 από ότι κατάλαβα ή θα χρειαστεί να περιμένω μέχρι να ενημερωθεί απο μόνο του.

 

Να πέρασω την Β132 απο το γερμανικό site; ή κάνει μόνο για το p8;

Link to comment
Share on other sites

Να πέρασω την Β132 απο το γερμανικό site; ή κάνει μόνο για το p8;

 

Είναι μόνο για το P8!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχης κατοχος της συσκευης.

Με το που το αγορασα,παραγγειλα και τεμπερντ γκλας.το θεμα ειναι αξιζει να βγαλω την εργοστασιακη ζελατινα ή οχι? Το τεμπερντ δεν το τοποθετησα ακομα αλλα απο οτι ειδα αφηνει κενο γυρω στα 2- 3 χιλιοστα και με χαλαει λιγο. Στο λενοβο α806 που εχω το τεμπερντ ειναι αψογο μετα και απο τοσους μηνες.ας απαντησει καποιος με μεγαλυτερη εμπειρια γιατι ψηνομαι να το περασω τωρα.ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

http://how-to-root.website/how-to-root-huawei-p8-lite-tutorial/

Υπαρχει περιπτωση να δουλευει; χωρις να χρειαστει να κανουμε unlock bootloader

Από Huawei έρχεται το μαιλ για τον bootloader

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη παρατήρηση,έχετε προσέξει πως κάτω από το 10% η μπαταρία φεύγει σαν νερό...

Είχα 6% είδα ένα βίντεο 2 λεπτών και έχασε 4%!!! πήγε 2% και έβγαλε μήνυμα πως το κινητό απενεργοποιείται σε 30 δευτερόλεπτα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε αλλα με rom της κοσμοτε δεν εχω τετοιο προβλημα.. Μηπως ειναι καποιο προβλημα οσοι το αλλαξατε σε δικαρτο;

Μπα όχι..

[ATTACH]63448[/ATTACH]

[ATTACH]63449[/ATTACH]

[ATTACH]63450[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη παρατήρηση,έχετε προσέξει πως κάτω από το 10% η μπαταρία φεύγει σαν νερό...

Είχα 6% είδα ένα βίντεο 2 λεπτών και έχασε 4%!!! πήγε 2% και έβγαλε μήνυμα πως το κινητό απενεργοποιείται σε 30 δευτερόλεπτα .

 

ναι ακόμα και απλα να το κρατας ανοιχτό και φεύγει πετώντας.

 

εγω έκλεισα το auto sync και διπλασίασα την μπαταρία. λεει οτι θα ζήσει 19 ώρες... Και πάλι δηλαδη πολύ μακρια απο αυτό που θα έπρεπε. λύση στο πως να δουλεύει σωστα το κινητο δεν εχω βρεί. νομίζω οτι έπιασα πάτο...

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει καποιος root το κινητό;Αν ναι με ποιον τροπο;

Κυριως το θελω για (adfree,και 1,2 εφαρμογες ακομα)

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

....

...

...

...

 

Με την σειρα μου μια ερωτηση στο μονο πρόβλημα που εχω με το κινητο:

 

Το ραδιοφωνο εχει και σε σας παρα πολύ δυνατη ενταση ηχου; Στο χαμηλοτερο το βαζω και είναι σαν να εχεις τα media σχεδόν στην μεσαια ενταση. Ένα κλικ πιο κατω κανει mute. Υποχρεωτικα δηλαδή βραδυ ακους με τα ακουστικα αρκετα δυνατα για τις νυχτερινες συνθηκες. Πιθανον λυνεται με την 52 αυτό το θεμα γι αυτό και δεν το διαβασα σε τοσες σελιδες ή δεν ακουτε ραδιοφωνο; :p

 

Κανεις;!

 

Ας ριξει μια ματια οποιος εχει την καλοσυνη. Θα ηθελα να μαθω αν εχει λυθει αυτό το πρόβλημα στην 52 ή στην 130 για οσους εχουν κοσμοτε ή στην 132 για οποιον καταφερε να την περασει.

Link to comment
Share on other sites

Μια ζωη τα ιδια λοιπον καθε φορα που βγαινουν αναβαθμισεις βγαινουν και πολλα προβληματα

 

μετα απο χρονια με πειραγματα ρομς recoveries και οτι αλλο σκατα μου εβγαινε

κατεληξα σε 1 συμπερασμα , οπως πηρες το κινητο δουλευει καλα , αν ναι μην το πειραξεις σχεδον ποτε

 

θυμαμαι ενα s4 που ειχα παρει ηταν out of box με 4.2 απο το πρωι μεχρι το βραδυ ιντερνετ gps και γενικα δεν το αφηνα απο τα χερια μου και το βραδυ ειχα 33% μπαταρια , μια μερα χωρις να ειμαι root η οτιδηποτε ( εντελως μαμα) που λεμε βγαινει μια αναβάθμιση σε 4.4 απο τοτε και μετα στις 1 το μεσημερι σταματουσα το τηλ καθοτι ειχα 5% μπαταρια και το ειχα μονο για κλησης

ενω με το προηγουμενο λειτουργικο οταν ειχα 33% μπαταρια πηγαινα παντου αφορτιστος ενοιωθα μια ασφαλεια

 

τι ρομ δεν του φορτωσα τι wipe battery stats εκανα τι app δεν φορτωσα και ξεφορτωσα μεχρι και μπαταρια γνησια αγορασα και εβαλα καινουργια ,,, το αποτελεμα ηταν παντα ιδιο

 

update μονο σε εξαιρετικες περιπτωσεις τζαμπα χανετε τον χρονο σας...

 

με το huawei p8 lite ειμαι σε 046 στο huawei και ειμαι καλα

και της κοπελας μου σε 052 ο μονος λογος που αναβαθιστηκε ηταν οτι δεν δουλευε σωστα σαν δικαρτο

 

και ενω το δικο μου εχει 2 imei το δικο της εχεις 1 imei παρολα αυτα λειτουργει αψογα με την 052 σαν δικαρτο

και official update να μου βγαλει μεσω ota δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω εκτος και αν παρω καποιο αλλο κινητο και αυτο το εχω για πειραματα και μονο

 

τελικο συμπερασμα αβυσσος η ψυχη των smartphones

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς την μαμά rom? Μονόκαρτο κλπ?
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν παραπονιέμαι...ήδη την κατεβάζω!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Γκρινιάρηδες...αναβάθμισηηηηηη! :yahoo:

 

Για δίκαρτους γκρινιάρηδες ΜΟΝΟ!:!:

 

ΟΤΑ από Β046 σε Β136: https://mega.nz/#!WY1nCTKB!X05ssSgnC7h3XK12oEDX1TUEEm0hMuMtJxAt70NeBo8

 

OTA από Β052 σε Β136: https://mega.nz/#!WY1nCTKB!X05ssSgnC7h3XK12oEDX1TUEEm0hMuMtJxAt70NeBo8

 

Mη ρωτάτε λεπτομέρειες. Πρώτον, δεν έχω το τηλέφωνο και δεύτερον, ναι, θα την είχα κάνει με τις μπάντες! ;)

 

Καταρχάς ευχαριστούμε!

Μπορείς να μας πεις σε ποιο site βρήκες το link, για να αναζητούμε μόνοι μας τις μελλοντικές αναβαθμίσεις (καθώς OTA update δεν πρόκειται να πάρουμε ποτέ);

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα! Δεν έχασα δεδομένα , δεν έκανα reset και όλα λειτουργούν μία χαρά προς το παρόν!

 

Youtube κανένα θέμα σε ποιότητα 720p

 

Ευχαριστώ!! :)

Edited by miketra
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Και από πού ακριβώς συμπέρανες ότι δεν θα πάρετε ΟΤΑ αναβαθμίσεις, και μάλιστα ποτέ;

 

Αναφέρομαι στις branded συσκευές στις οποίες εγκαταστάθηκε το stock λογισμικό της Huawei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...